titulní strana > co píší jiní
Změna klimatu, výkladový rámec DPSIR a epistemická krize
10. června 2021 07:00
() - Změna klimatu je globální megatrend, který bude významně formovat fungování lidské civilizace na naší planetě v následujících dekádách až stoletích. Při příležitosti akce Týden pro klima připravila CENIA, česká informační agentura životního prostředí cyklus krátkých online přednášek zaměřených na fenomén změny klimatu z pohledu výkladového rámce DPSIR (Driving forces – Pressure – State – Impact – Response). Každý den v týdnu od 14. 6. budu představovat jeden segment tohoto rámce.

Co nás přimělo k tomu uspořádat tento cyklus? Důvody jsou dva. První je pragmatický, v týdnu od 14. 6. - 18. 6. probíhá akce Týden pro klima, který zaštiťuje Klimatická koalice, Zelený kruh, ale i moje alma mater Univerzita Karlova. CENIA se jako součást své hlavní činnosti snaží informovat laickou i odbornou veřejnost o problémech životního prostředí a toto je dobrá příležitost, jak využít zájmu, který bude tento týden na klima upřen.

Druhý důvod je ten, že změna klimatu, ztráta biodiverzity, chemizace prostředí a řada dalších environmentálních problémů, kterým musíme v 21. století čelit, je částečně zastíněna problémem, který z nedostatku představivosti nazýváme epistemickou krizí, nebo chcete-li krizí porozumění.

V konečném důsledku si myslím, že naše schopnost vyrovnat se s environmentálními a společenskými výzvami bude dána tím, jak dokážeme zvládnout krizi porozumění. U nás na CENIA sice nevíme, jak přesně tuto krizi vyřešit, ale doufáme, že náš cyklus přednášek jí pomůže alespoň o malý kousek umenšit.

Tou krizí porozumění mám na mysli, že si přestáváme rozumět. Data a fakta se stávají názory. Vezměte si například doznívající zdravotní krizi okolo COVID-19. Ta naší společnosti nastavila neúprosné zrcadlo, kde nám jasně ukázala, že jakkoli společenský diskurz a politika mohou snadno ovlivnit naše vnímání reality, již nedokážou ovlivnit realitu samotnou.

Že pevné hodnoty, na kterých deklaratorně stojí naše země, hodnoty, které často dáváme na odiv, jsou pod tlakem krize velmi pružné a tvárné. Epistomologická krize, která se projevila téměř zároveň s krizí zdravotní, spočívala v tom, že společnost nebyla schopná, nebo ochotná, se domluvit na tom, co je a co není realita, nebo co jsou fakta a co názory a co je mediální manipulace.

Kakofonie celebrit a influencerů, z nichž každý si chtěl přihřát svou osobní prestiž. Popírání objektivního stavu, třeba proto, že tento stav není pro část společnosti pohodlný, nebo i pro to, že někteří cizí státní aktéři mají zájem na vytváření alternativních realit. To vše vedlo pouze k tomu, že dopady krize byly výrazně větší a času na jejich řešení mnohem méně.

Pro odborníky, co se pohybují v oblasti životního prostředí, to byla ve zkráceném čase ukázka toho, jak bude vypadat takový sebevražedný přístup při řešení environmentálních problémů, kterým naše civilizace čelí. O čem tedy cyklus přednášek bude? Změna klimatu je problém, který má řadu souvislostí. Aby bylo možné je uchopit, je dobré si problém nějak rozlámat a roztřídit, tak aby věci dávaly smysl a člověk se neztratil v miriádě vztahů, věcí, které spolu souvisí.

Rozdělení problému změny klimatu do rámce DPSIR – tedy na Hnací síly – Tlak – Stav – Dopady – Odpověď nám umožní problém lépe uchopit, a snad i lépe komunikovat.

Každý den bude věnován jinému pohledu na změnu klimatu. V pondělí, které bude zaměřeno na hnací síly, se budeme bavit základních principech, na kterých klima funguje, ale i o megatrendech, které ovlivňují naši planetu.

V úterý se zaměříme na tlak, tedy emisní toky, změny využívání krajiny a další fenomény, které vytváří tlak na klimatický systém země.

Ve středu se budeme bavit o tom, jaký je stav klimatu na konci druhé dekády 21. století a jaká je prospekce na základě tohoto stavu.

Čtvrtek je zaměřen na to, jaké dopady má změna klimatu na společnost, ale hlavně jak jsme vůči těmto dopadům zranitelní.

A pátek je hodnocení toho, jak se zatím se změnou klimatu vyrovnáváme a jaká je naše odpověď na tuto výzvu.

Změna klimatu je komplexní problém a jako takový by neměl být redukován na úroveň hesla či sloganu, ale komunikaci problému pro veřejnost nepomáhá ani přílišná vědeckost. V přednáškách se budu snažit držet nějakého rozumného středu mezi těmito extrémy. Chci se držet co možná nejvíce dat a chci je prezentovat v lidsky pochopitelném narativu.

Pondělní přednáška proběhne na kanálu YouTube. Začátek ve 14:30. Záznamy přednášek budou následně dostupné jako video zde v tomto textu.

Miroslav Havránek

Další články:
26. července 2021 07:00
23. července 2021 07:00
22. července 2021 12:28
21. července 2021 14:27
16. července 2021 05:45

Online diskuse
Nová zelená úsporám nově podpoří renovace bytových domů i mimo Prahu
26. července 2021 15:10

PRAHA (ČTK) - Další etapa Nové zelené úsporám (NZÚ) podpoří renovaci a výstavbu bytových domů i mimo Prahu. Nově také zahrne dotační program Dešťovka zaměřený na podporu využití dešťové vody. Žadatelé, kteří v žádosti zkombinují více různých opatření, například zateplení a výměnu kotle, získají bonus. Příjem žádostí do nové etapy začne v říjnu, plynule naváže na dosavadní program, uvedli dnes v Praze zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP). Zdroje programu do roku 2030 budou nejméně 39 miliard korun. NZÚ cílí na podporu energeticky úsporných renovací a staveb domů, podporu fotovoltaiky a další ekologická opatření.
(Celý text)

Lidé mohou přispívat na turistické vybavení Národního parku České Švýcarsko
26. července 2021 15:10

JETŘICHOVICE (ČTK) - Lidé mohou na sbírkový účet přispět prostřednictvím dárkového terminálu umístěného v informačním centru v Jetřichovicích na Děčínsku na turistické vybavení Národního parku České Švýcarsko. Terminál od července umožňuje darování částky v rozmezí 25 až 400 korun, kterou přístroj odečte z debetní či kreditní karty, uvedl mluvčí Správy parku Tomáš Salov.
(Celý text)

Policisté v Ostravě hledají zhruba metrové mládě krokodýla, uteklo chovateli
26. července 2021 14:49

OSTRAVA (ČTK) - Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. ČTK to řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
(Celý text)

Strany plánují chránit půdu a vodu či zvyšovat soběstačnost v potravinách
26. července 2021 11:45

PRAHA (ČTK) - Strany a koalice před říjnovými volbami ve svých programech slibují v zemědělství hlavně snahy o zachování či zvýšení soběstačnosti ve výrobě potravin, chtějí chránit zdroje, jako je voda nebo zemědělská půda. Mnohé z programů se ale zemědělstvím dopodrobna nezabývají.
(Celý text)

Kapacita výroby elektřiny z nefosilních paliv poprvé v Číně předčí uhlí
26. července 2021 11:38

PEKING (ČTK) - Kapacity výroby elektřiny z nefosilních paliv by v Číně letos poprvé měla překonat kapacitu výroby elektřiny z uhlí. Ve své zprávě to uvedla Čínská rada pro elektřinu (CEC). Podle ní celková kapacita výroby elektřiny v zemi letos dosáhne 2370 gigawattů (GW). Z toho kapacita uhelných elektráren bude činit 1100 GW a kapacita nefosilních zdrojů, včetně solárních, větrných, vodních a jaderných elektráren a elektráren na biomasu, dosáhne zhruba 1120 GW.
(Celý text)

Australská BHP bude dodávat nikl Tesle, její akcie stouply o 3,1 procenta
26. července 2021 11:35

MELBOURNE/PALO ALTO (ČTK) - Australská BHP Group oznámila, že bude dodávat nikl americkému výrobci elektromobilů Tesla. Akcie největší světové těžařské společnost si na australské burze s přispěním této zprávy připsaly přes 3,1 procenta.
(Celý text)

Lesní požáry na Sardinii zničily na 20.000 hektarů, evakuováno bylo 1500 lidí
26. července 2021 09:23

PRAHA (ČTK) - Italská vláda požádala Evropskou unii o pomoc s hašením lesních požárů na Sardinii, které tam vypukly v sobotu a dosud zničily na 20.000 hektarů porostu. Evakuováno kvůli nim muselo být na 1500 lidí, informovala dnes agentura ANSA. S lesními požáry od soboty bojují hasiči také na severovýchodě Španělska.
(Celý text)

Uhelné výsypky jako útočiště pro vodní organismy? Jistě!
26. července 2021 05:59

PRAHA (Ekolist) - K tomu, abyste do krajiny zasažené těžbou vrátili vodu, nemusíte dělat mnoho. Naprší sama. Pokud ale chcete, aby takto vzniklá vytvořená vodní plocha současně podporovala i rozmanitost a pestrost života ohrožených druhů hmyzu, dalších živočichů a třeba rostlin, se hodí pár praktických doporučení. Čeští biologové je představili svou studií, aktuálně publikovanou v Journal of Applied Ecology.
(Celý text)

Havlíček: Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína
26. července 2021 01:58

TEMELÍN (ČTK) - Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové bloky jaderné elektrárny Temelíně. Dostavba v Temelíně by mohla být začátkem 40. let. Investorem by měl být ČEZ. Stát by mohl zkusit najít strategického partnera dostavby Temelína například ve Francii. Novinářům to dnes při prohlídce Temelína řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
(Celý text)

Volně žijící sloni v Číně bojují s úbytkem vhodného prostředí
26. července 2021 01:56

PEKING (ČTK) - Pod pěší lávkou v provincii Jün-nan na jihozápadě Číny se na mýtině na okraji hustého lesa objevila osamělá slonice. Nevšímala si hustého deště ani shlukujícího se davu, zatímco se krmila trávou a koupala v čokoládově hnědé vodě.
(Celý text)

Sezona nemilosrdného honu na sardinky v Indickém oceánu vrcholí
26. července 2021 01:35

PRETORIA (ČTK) - Delfíni pronásledující z hladiny, žraloci z hloubky a ptáci ze vzduchu. Tak to vypadá z pohledu ohromných hejn sardinek, která se v této roční době tvoří v Indickém oceánu. Nikoho z predátorů nenechají lhostejným. Vody východně od Jihoafrické republiky se v zimním období, které teď panuje na jižní polokouli, stávají dějištěm migrace milionů ryb a honu na sardinky, který vrcholí v červenci.
(Celý text)

Bylinkářka Trebenová přispěla k obnovení zájmu o přírodní medicínu
26. července 2021 01:00

GRIESKIRCHEN/PRAHA (ČTK) - Rakouská spisovatelka a bylinkářka Maria Trebenová, která zemřela před 30 lety, 26. července 1991, je vnímána jako průkopnice obnoveného zájmu o přírodní a tradiční medicínu na konci dvacátého století. Její publikace byly v devadesátých letech velmi žádané i v ČR. Krom rozsáhlých znalostí bylin byla specialistkou na bylinnou léčbu a alternativní léčebné postupy, ve kterých navázala na tradici bavorského faráře Sebastiana Kneippa.
(Celý text)

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii ČR
26. července 2021 00:12

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Cílem dokumentu je redukce emisí skleníkových plynů a zároveň podpora hospodářského růstu, uvedla minulý týden na mezinárodní konferenci v Praze náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podporu podnikání Silvana Jirotková.
(Celý text)

Kolik oxidu uhličitého uvolní do ovzduší rytím půdy divoká prasata? Není to zanedbatelné, zjistili vědci
25. července 2021 07:02

PRAHA (Ekolist) - Většina uhlíku uloženého v půdě se uvolňuje do ovzduší působením lidské činnosti, především změnou ve využívání půdy. Vědce z University of Queensland a University of Canterbury ale v nové studii zajímalo, kolik uhlíku, respektive oxidu uhličitého, se dostává do ovzduší rozrýváním půdy, které mají na svědomí divoká prasata. Ta patří mezi světově nejrozšířenější pozemské savce.
(Celý text)

Znáte všechny české hady? Představuje je nová expozice v pražské zoo
25. července 2021 02:00

PRAHA (ČTK) - V české přírodě se lze setkat s nejedovatými užovkami obojkovou, podplamatou, stromovou a hladkou a jedovatou zmijí obecnou. Pro laika je však mnohdy obtížné je rozeznat. Rozdíly mezi hady, žijícími v Česku, má za cíl ukázat nová edukační expozice v zoologické zahradě v Praze. Hadi u nás patří k ohroženým druhům, sdělil kurátor plazů Petr Velenský.
(Celý text)

Češi mají podle prodejců stále větší zájem o ekologické produkty
25. července 2021 01:35

PRAHA (ČTK) - Češi mají podle prodejců, které ČTK oslovila, stále větší zájem o ekologické produkty. Roste podle nich poptávka také po stáčených ekologických prostředcích. Na českém trhu se objevují nové značky, v polovině července e-shop v České republice a na Slovensku spustila americká značka ekologického praní a čištění The Laundress, zjistila ČTK.
(Celý text)

Táborská zoo poprvé odchovala mláďata ohroženého puštíka bradatého
25. července 2021 01:08

TÁBOR (ČTK) - Pár sov puštíka bradatého odchoval v táborské zoologické zahradě tři mláďata. Jde o sovy zařazené na seznamu ohrožených druhů. V Táboře se je podařilo odchovat poprvé od roku 2015, kdy zahrada vznikla. V prvním měsíci života jsou puštíci slepí a hluší, až poté opouští hnízdo. Během této doby byla voliéra návštěvníkům nepřístupná, řekl ČTK mluvčí Filip Sušanka.
(Celý text)

Němec zavolal polici na pářící se ježky, spletl si je s raněnou bachyní
25. července 2021 00:18

BERLÍN (ČTK) - Dva zamilovaní ježci byli při páření natolik hlasití, že na ně muž z jihoněmeckého Švábska zavolal policii. Do telefonu strážníkům řekl, že ve vysoké trávě na jeho zahradě se nejspíše ukrývá raněné zvíře, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ulici v centru Olomouce ozdobí 279 zavěšených duhových větrníků
25. července 2021 00:14

OLOMOUC (ČTK) - Jednu z ulic v centru Olomouce postupně ozdobí 279 duhových větrníků, zavěšeny budou nad hlavami procházejících lidí v pětimetrové výšce. Mají tvar květiny, který stejně jako rozkvetlá výzdoba na náměstí odkazuje na Olomouc jako město květin, informovala mluvčí radnice Jana Doleželová. Větrníky zavěšují pracovníci pomocí vysokozdvižné plošiny na natažená ocelová lanka v ulici 28. října, v úseku od bývalé cukrárny Maruška po ústí k Hornímu náměstí.
(Celý text)

U novozélandských břehů uhynulo mládě kosatky, zachranáři marně hledali jeho matku
24. července 2021 18:57

WELLINGTON (ČTK) - U pobřeží Nového Zélandu uhynulo mládě kosatky, které tam uvázlo bez dospělých jedinců. Přes velkou snahu Novozélanďanů najít v oceánu jeho příbuzné a dostat ho k nim, se to nepodařilo. Informuje o tom server BBC.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1546 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama