titulní strana > co píší jiní
Databáze chemických charakteristik firem pomůže určit zdroj znečištění
5. listopadu 2020
(Česká pozice) - Policie s odborníky z České inspekce životního prostředí stále hledá viníka, od něhož pocházel nedávný únik kyanidu do řeky Bečvy. Při příštích podobných incidentech by mohli mít o něco snazší práci najít viníka havárií – vědci spojení v projektu Centrum Voda dávají dohromady centrální databázi chemických „otisků prstů“ společností.

Kateřina Surmanová

Další články:
26. září 2023 06:30
25. září 2023 06:30
24. září 2023 05:55
22. září 2023 15:47
22. září 2023 06:30

Online diskuse
Von der Leyenová v Praze ocenila podíl ČR na prosazení zelené legislativy
26. září 2023 10:46

PRAHA (ČTK) - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na dnešní konferenci Green Deal Summit v Praze ocenila podíl českého předsednictví v Radě EU na schvalování balíku klimatických norem Fit for 55. S klimatickou Zelenou dohodou stojí podle ní Evropa na české straně. Evropské firmy jsou připravené inovovat, potřebují ale předvídatelné prostředí, aby mohly do novinek investovat. Zelená dohoda podle ní takovou předvídatelnost zajišťuje.
(Celý text)

Fiala: Zelená dohoda nenasměrovala k inovacím. Je třeba ji vzít jako příležitost
26. září 2023 09:57

(ČTK) - Po čtyřech letech od vyhlášení nedokázala takzvaná Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) podle premiéra Petra Fialy (ODS) nasměrovat země EU k inovacím a proměnám ekonomiky. Je třeba příležitosti využít, uvedl dnes na úvod konference o Zelené dohodě, udržitelnosti, energetice a dobrých příkladech v Česku, které se účastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
(Celý text)

Ledová pokrývka moře u Antarktidy byla nejmenší od začátku měření, píše AFP
26. září 2023 09:56

(ČTK) - Ledová pokrývka oceánu u Antarktidy letos dosáhla nejnižší maximální rozlohy od začátku měření v roce 1979. Píše to dnes agentura AFP s odkazem na údaje amerického centra NSIDC. Maximální rozloha ledové pokrývky Antarktidy se letos poprvé zastavila pod 17 miliony kilometrů čtverečních. Podle vědců to může souviset s vyššími teplotami vod oceánů.
(Celý text)

Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce se otevřou majitelům rodinných domů
26. září 2023 09:55

PRAHA (ČTK) - Majitelé rodinných domů mohou ode dneška žádat o dotace z programu Nová zelená úsporám včetně podprogramu Oprav dům po babičce. Peníze mohou dostat na zateplení, fotovoltaické systémy včetně ohřevu vody nebo i výměnu starých neekologických kotlů. V podprogramu Oprav dům po babičce je stanoven majetkový test, takže nárok na podporu budou mít jen domácnosti s jednou nemovitostí určenou k bydlení.
(Celý text)

Jak mohou města reagovat na stále silnější a častější výkyvy srážek? Inspirací mohou být houby
26. září 2023 06:07

PRAHA (Ekolist) - Rychlá a účinná absorpce srážek a velmi efektivní hospodaření s vodou v případě sucha. Takto fungují houby, které jsou považovány za ukázkové příklady přizpůsobení se klimatickým změnám, k jejichž projevům patří stále delší období bez srážek, nebo naopak frekventovanější přívalové deště. Právě systém hub je inspirací pro některé inženýry, jak přistupovat k proměně středoevropských měst – využívanou například v některých německých městech. I s ohledem na stoupající teploty a vyšší výpar, srážkové deficity a celkově náročnější klima již města nemohou usilovat pouze o vytvoření „ostrůvků mikroklimatu“, ale přehodnotit celkové plánování.
(Celý text)

Aerolinky Austrian podle soudu klamaly reklamou, že jejich lety jsou udržitelné
26. září 2023 00:59

(ČTK) - Letecká společnost Austrian Airlines podle rakouského soudu klamala své klienty reklamou, že její lety jsou udržitelné. Firma totiž z valné části používá fosilní paliva, informovala agentura Bloomberg. Na firmu, která je rakouskou divizí německé Lufthansy, podalo začátkem tohoto roku žalobu rakouské sdružení na ochranu spotřebitelů kvůli reklamám na udržitelné letecké palivo.
(Celý text)

Odborníci hledají způsob, jak zlikvidovat hořlavý styren na skládce u Litvínova
26. září 2023 00:57

LITVÍNOV (ČTK) - Odborníci hledají způsob, jak zcela zlikvidovat nebezpečné styrenové smoly uložené na skládce Celio u Litvínova na Mostecku. Hořlavá látka v různém skupenství je asi ve 12 000 sudech, každý má objem 200 litrů. Sudy nelze jednoduše naložit a odvézt do spalovny, proto Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) počítá s dočasným uložením v jakémsi sarkofágu. Skládku Celio, které ČIŽP omezila nakládání s nebezpečnými odpady, inspektoři stále sledují. Litvínovským zastupitelům to řekl ředitel inspekce Petr Bejček.
(Celý text)

Na zlínské univerzitě je v rámci udržitelnosti venkovní výuka i výměna oblečení
26. září 2023 00:53

ZLÍN (ČTK) - Univerzita Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně se letos poprvé připojila k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje. Studenti a zaměstnanci mohou posílat fotografie zachycující různé aktivity spojené s udržitelností, konat se bude i venkovní výuka. Součástí programu jsou přednášky a akce na téma udržitelnosti, promítání filmů nebo takzvaný swap, tedy výměnu oblečení a dalších věcí, řekla ČTK a Českému rozhlasu mluvčí univerzity Petra Svěráková.
(Celý text)

Reuters: Filipíny odstranily čínskou bariéru ve sporné části Jihočínského moře
25. září 2023 23:16

Manila/Peking (ČTK) - Filipíny dnes oznámily, že ve sporné části Jihočínského moře odstranily plovoucí bariéru nainstalovanou Čínou, která podle nich bránila plavbě a rybolovu. Podle agentury Reuters by tento krok mohl dále zvýšit napětí mezi Manilou a Pekingem.
(Celý text)

Automobilky: Kompromisní u Euro 7 znamená zlepšení. Náklady ale budou vysoké
25. září 2023 19:31

BRUSEL (ČTK) - Dnes dohodnutý kompromisní návrh emisní normy Euro 7 znamená podle tuzemských automobilek výrazné zlepšení proti původnímu nepřiměřenému návrhu Evropské komise. I přes navržené úpravy však bude norma vyžadovat vysoké náklady na výzkum a vývoj nových komponent, zejména pokud jde o globální novinku měření emisí z otěrů z brzd a pneumatik. Na dotaz ČTK to uvedli zástupci Sdružení automobilového průmyslu (SAP). Evropská komise chtěla pomocí normy Euro 7 dále omezit emise automobilů. Nakonec se však na stole objevil kompromisní dokument, který byl pro Česko, velkého kritika původního návrhu, přijatelný. Nařízení schválily i další země, které se proti počáteční formulaci vymezily. Proti novému návrhu normy hlasovaly pouze Dánsko a Lucembursko, zatímco Německo, Rakousko, Nizozemsko a Irsko se zdržely.
(Celý text)

Cenu za Jihomoravský kraj o nejlepší ekologické opatření získala Čertova rokle a biocentrum v Šumicích
25. září 2023 19:28

BRNO (ČTK) - Cenu soutěže Adapterra Awards o nejlepší opatření reagující na změnu klimatu získala za Jihomoravský kraj obnova Čertovy rokle, jde o nejlépe hodnocený projekt zastavěného území. Jihomoravský kraj dnes vyhlásil i cenu za krajinu, nejvyšší si odnesli zástupci Šumic na Brněnsku za založení biocenter a biokoridorů, informovala za Nadaci Partnerství Eliška Vinklerová a Petr Holeček z krajského odboru tiskových věcí a marketingu.
(Celý text)

Ministři EU schválili normu Euro 7, emisní limity jsou mírnější
25. září 2023 15:48

BRUSEL (ČTK) - Ministři Evropské unie zodpovědní za konkurenceschopnost dnes schválili novou emisní normu Euro 7. Na sociální síti X to oznámil český ministr dopravy Martin Kupka, který vyjednaný kompromis označil za velký úspěch. Emisní limity pro osobní i nákladní auta už nejsou tak přísné jako v původním návrhu a rovněž se podařilo dojednat delší časový rámec zavedení normy. Českou republiku, která velmi usilovala o zmírnění limitů, dnes na jednání v Bruselu spolu s Kupkou zastupoval i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
(Celý text)

Chorvatské ochránce životního prostředí znepokojují turisté
25. září 2023 10:22

ZÁHŘEB (ČTK) - Chorvatsko je opět velmi oblíbenou turistickou destinací a podle chorvatského ministerstva cestovního ruchu se letos očekává, že počet návštěvníků překoná rekord z roku 2019, napsal zpravodajský server Deutsche Welle. To ale dělá těžkou hlavu ochráncům životního prostředí.
(Celý text)

Lego vzdalo plán vyrábět stavebnice z recyklovaných plastových lahví
25. září 2023 10:14

(ČTK) - Dánský výrobce stavebnic Lego vzdal plán vyrábět kostičky z recyklovaných plastových lahví. Společnost uvedla, že podle jejích propočtů by přechod na recyklovaný materiál ve výsledku vedl k vyšším uhlíkovým emisím než setrvání u současného výrobního postupu. Informoval o tom deník The Guardian.
(Celý text)

Praha nakonec neobnoví slepé rameno Vltavy na Rohanském ostrově
25. září 2023 10:13

PRAHA (ČTK) - Praha upustila od záměru obnovit slepé rameno Vltavy na Rohanském ostrově, které mělo být součástí plánované parku. Návrh, který uspěl v soutěži pořádané městem, namísto kanálu počítá se snížením břehu. Výsledky soutěže novinářům představili zástupci magistrátu a autoři vítězného návrhu z česko-belgického týmu architektů OMGEVING+FISER+VRV+SINDLAR. Nový park má začít vznikat v dalších letech po částech, všechny úpravy potrvají desítky let.
(Celý text)

Vláda posoudí novelu vodního zákona, která reaguje na otravu Bečvy v roce 2020
25. září 2023 02:00

(ČTK) - Plán zmapování všech výpustí odpadních vod, jasné definování kompetencí při likvidaci havárií a až pětinásobné zvýšení sankcí obsahuje novela vodního zákona, kterou ve středu projedná vláda. Norma reaguje na havárii, která téměř přesně před třemi lety zničila život na kilometrech Bečvy. Ministerstvo životního prostředí v návaznosti na normu plánuje do konce roku 2025 zmapovat první dva tisíce kilometrů řek, kde je nebezpečí havárií nejvyšší. Mapování výpustí má pokračovat ve třech etapách na všech tocích v Česku.
(Celý text)

Milovníci přírody si zoufají nad stavem Králického Sněžníku, kde vznikla rozhledna
25. září 2023 01:51

DOLNÍ MORAVA (ČTK) - Ochránci přírody si zoufají nad stavem vrcholu Králického Sněžníku, kde byla na polské straně vloni v září otevřena nová rozhledna. Dva roky předtím upozorňovali na riziko, že projekt zničí evropsky cennou lokalitu a na porušování podmínek ochrany přírody při výstavbě vyhlídkové věže. Jejich obavy se naplnily, na vrchol míří davy turistů a unikátní přírodní rezervace je nenávratně poškozená, řekl ČTK předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.
(Celý text)

Filipíny odsoudily instalaci čínské plovoucí bariéry v Jihočínském moři
25. září 2023 01:34

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily čínskou pobřežní stráž z instalace "plovoucí bariéry" ve sporné části Jihočínského moře, která podle nich brání Filipíncům ve vstupu do této významné rybářské oblasti. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na mluvčího filipínské pobřežní stráže.
(Celý text)

Jupiterův měsíc Europa nejspíš ukrývá oceán, možný zdroj života, tvrdí vědci
24. září 2023 19:20

(ČTK) - Přítomnost oxidu uhličitého na jednom z měsíců planety Jupiter patrně dokazuje, že se pod jeho ledovým povrchem ukrývá oceán, možný zdroj života. Podle agentury AFP to zjistili američtí vědci za pomoci výkonného teleskopu Jamese Webba. Jejich výzkum téměř vylučuje, že by CO2 mohl pocházet z jiného zdroje, než je voda. Zda jsou v oceánu přítomné další prvky potřebné pro vznik života, to zatím není jasné.
(Celý text)

Německá policie zabránila narušení berlínského maratonu klimatickými aktivisty
24. září 2023 19:18

BERLÍN (ČTK) - Německá policie dnes zabránila protestu klimatického hnutí Poslední generace (Letzte Generation), které chtělo narušit maraton v Berlíně. Informovala o tom agentura DPA, podle které policisté několik členů skupiny zadrželi.
(Celý text)

Německá policie zabránila narušení berlínského maratonu klimatickými aktivisty
24. září 2023 19:18

BERLÍN (ČTK) - Německá policie dnes zabránila protestu klimatického hnutí Poslední generace (Letzte Generation), které chtělo narušit maraton v Berlíně. Informovala o tom agentura DPA, podle které policisté několik členů skupiny zadrželi.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2017 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama