titulní strana > co píší jiní
Databáze chemických charakteristik firem pomůže určit zdroj znečištění
5. listopadu 2020
(Česká pozice) - Policie s odborníky z České inspekce životního prostředí stále hledá viníka, od něhož pocházel nedávný únik kyanidu do řeky Bečvy. Při příštích podobných incidentech by mohli mít o něco snazší práci najít viníka havárií – vědci spojení v projektu Centrum Voda dávají dohromady centrální databázi chemických „otisků prstů“ společností.

Kateřina Surmanová

Další články:
16. června 2021 03:00
15. června 2021 12:18
15. června 2021 07:00
11. června 2021 11:06
10. června 2021 07:00

Online diskuse
Výběr ředitelky ústecké zoo způsobil rozpor v koalici města
16. června 2021 15:57

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Výběr ředitelky ústecké zoologické zahrady, kterou se od 1. července stane zooložka Ilona Pšenková, způsobil rozpor v městské koalici. Předsedkyně ústeckého klubu PRO! Ústí Karolína Žákovská proto vyvolala koaliční jednání o dalším postupu, řekl náměstek primátora Martin Hausenblas (PRO! Ústí). Rada města vybrala Pšenkovou v rozporu s rozhodnutím výběrové komise, která doporučila druhého kandidáta, bývalého ředitele pražské zoo Petra Fejka.
(Celý text)

Sněmovna vyloučila firmy z Ruska a Číny z dostavby elektrárny Dukovany
16. června 2021 15:53

PRAHA (ČTK) - Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z Číny. Rozhodla o tom dnes Sněmovna. Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Normu nyní dostane k projednání Senát.
(Celý text)

Kde se u nás dají nejlépe stopovat ledovce? V Krkonoších
16. června 2021 15:52

PRAHA (Ekolist) - V Česku se dají ledovce nejsnáze stopovat v Krkonoších. Možná je to zvláštní, protože obrovský kontinentální ledovec, který ve čtvrtohorách pokrýval celou severní Evropu a natahoval se až na úpatí Krkonoš, si na samotné Krkonoše nikdy nesáhl. Ten největší ledovec se dostal pouhých 8 km od jejich severního úpatí.
(Celý text)

V klatovské sběrně hořel papírový odpad na dvoře, škoda je přes milion
16. června 2021 15:51

KLATOVY (ČTK) - V klatovské sběrně a třídírně odpadu hořely bloky papíru na dvoře areálu. Škoda byla odhadnuta na 1,1 milionu korun. Částečně zasaženy byly také stěny sousední haly. Nikdo nebyl zraněn. Zasahovalo osm jednotek. Požár už je lokalizovaný, hasiči teď místo prolévají a kontrolují, řekl ČTK jejich mluvčí Petr Poncar.
(Celý text)

Jaký je bezkonkurenčně nejlevnější způsob vytápění?
16. června 2021 15:20

PRAHA (Ekolist) - Více než milion českých domácností využívá jako palivo kusové dřevo. Některé domácnosti vytápí celosezónně své domy či chalupy, některé kusové dřevo používají jen na přitápění či vaření. Ročně je ho u nás spáleno více jak 5 milionů „kubíků“. I když neustále sílí tlaky na náhradu pevných paliv v domácnostech jinými zdroji tepla, je zřejmé, že v dohledné budoucnosti bude mít biomasa především ve formě palivového dřeva, ale i stále populárnějších pelet a briket, své významné a pevné místo. Jak je možné, že i přes konkurenci „bezobslužných“ zdrojů tepla, tedy elektrokotlů, tepelných čerpadel a plynových kotlů, je o spalování biomasy trvale vysoký zájem?
(Celý text)

U Valašských Klobouk se objevil ohrožený druh vážky, páskovec dvojzubý
16. června 2021 11:51

VALAŠSKÉ KLOBOUKY (ČTK) - Na horské louce Dobšena u Valašských Klobouk na Zlínsku se objevil ohrožený druh vážky páskovce dvojzubého. Stalo se tak shodou okolností na setkání dárců kampaně Místo pro přírodu, díky nimž tuto cennou lokalitu v roce 2013 vykoupil Český svaz ochránců přírody, sdělil Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody.
(Celý text)

Senát chce pro vlastníky lesů sedm miliard korun jako náhradu škod po kůrovci
16. června 2021 11:26

PRAHA (ČTK) - Ministerstva financí a zemědělství by podle Senátu letos měla zajistit výplatu sedmi miliard korun vlastníkům lesů jako náhradu škod způsobených kůrovcovou kalamitou v loňské roce. Horní komora k tomu vyzvala ministerstva na základě podnětu svého podvýboru pro zemědělství a na základě takzvané Lesnické výzvy.
(Celý text)

Výrobce vánočních ozdob připravil s rybáři benefiční projekt Ryba pro Bečvu
16. června 2021 11:23

VSETÍN (ČTK) - Vsetínské výrobní družstvo Irisa, které je tradičním výrobcem skleněných vánočních ozdob, připravilo společně s rybáři benefiční projekt Ryba pro Bečvu. Cílem je podpořit oživení řeky Bečvy, která byla loni v září postižena ekologickou katastrofou. Lidé si mohou koupit duhovou nebo zelenou ozdobu v podobě ryby, výtěžek z prodeje jde rybářům. "První rybky pro akci Ryba pro Bečvu jsme začali vyrábět v závěru dubna a 14. května jsme spustili prodej na našem e-shopu," řekl ČTK obchodní zástupce Irisy Libor David.
(Celý text)

Před utkáním Německa s Francií seskočil na hřiště ekologický aktivista
16. června 2021 11:09

MNICHOV (ČTK) - Těsně před začátkem zápasu německých a francouzských fotbalistů na mistrovství Evropy v Mnichově přistál na hřišti ekologický aktivista na padáku opatřeném motorem. Podle agentury AP zřejmě seskočil ze střechy stadionu. Na padáku měl nápisy Greenpeace a Kick out oil (Vykopněte naftu). Výkop utkání jeho akce nezpozdila.
(Celý text)

Mráz, jenž zničil vinice ve Francii, může být kvůli změně klimatu častější
16. června 2021 02:09

PAŘÍŽ (ČTK) - Kvůli klimatické změně se značně zvýšila pravděpodobnost výskytu ničivých jarních mrazů, které letos v dubnu mimo jiné způsobily rozsáhlé škody na francouzských vinicích. Vyplývá to ze zveřejněné studie vědců z několika evropských zemí, informovala agentura AFP.
(Celý text)

Spolek pro dostavbu: ČR by měla řešit, zda umí vyvinout velký jaderný blok
16. června 2021 01:32

TEMELÍN (ČTK) - Česko by mělo diskutovat o tom, zda dokáže vyvinout vlastní jaderné energetické zařízení generace III+. ČTK to sdělil Spolek Pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín (JETE) v reakci na dohodu opozice s vládou, že zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na dostavbu Dukovan. Podle skupiny ČEZ je ale vývoj velkých jaderných bloků v ČR nereálný.
(Celý text)

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí
16. června 2021 01:22

WASHINGTON (ČTK) - Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka.
(Celý text)

Vědci objevili technologii na krmení plůdku candáta v umělých odchovech
16. června 2021 01:03

TŘEBOŇ (ČTK) - Vědci z Jihočeské univerzity a třeboňského mikrobiologického ústavu akademie věd objevili novou technologii na krmení plůdku candáta v umělých odchovech. Larvy tohoto dravce lze podle nich živit vířníkem, jenž dostává potravu z řas. Zvýší se tím procento úspěšnosti přežití candáta v raném vývoji. ČTK to řekl Richard Lhotský z třeboňského mikrobiologického ústavu.
(Celý text)

V Litoměřicích vznikla první komunitní zahrada, členové chtějí pořádat workshopy
16. června 2021 00:51

LITOMĚŘICE (ČTK) - V Litoměřicích se otevřela první komunitní zahrada. Projekt jejího vzniku vyhrál loni v hlasování o nejlepší námět v participativním rozpočtu, jenž slouží k realizaci nápadů obyvatel. Zahrada sdružuje lidi, kteří chtějí společně pěstovat ovoce, zeleninu či bylinky, ale sami k tomu nemají vlastní prostor. Skupina má v plánu pořádat workshopy či přednášky pro zahrádkáře, po dohodě si i nečlenové mohou přijít na zahradu třeba opéct buřty. Řekla to při otevření zahrady Michaela Weikertová, jedna ze tří autorek nápadu.
(Celý text)

Medvěd na Slovensku zabil člověka, stalo se to poprvé za posledních 100 let
15. června 2021 18:03

BRATISLAVA (ČTK) - Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v Žilinském kraji. Dnes to potvrdila pitva. Podle serveru Sme.sk jde o první případ zabití medvědem na Slovensku za posledních sto let.
(Celý text)

Lídři EU se s Bidenem shodli na spolupráci v otázkách klimatu
15. června 2021 17:52

BRUSEL (ČTK) - Evropská unie a Spojené státy chtějí společně přesvědčit další země, aby se přidaly k jejich cíli klimatické neutrality. Po dnešním jednání lídrů unijních institucí s americkým prezidentem Joem Bidenem to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle šéfa Evropské rady Charlese Michela se obě strany shodly i na snaze co nejvíce urychlit očkování proti covidu-19 po celém světě.
(Celý text)

Včera začal Týden pro klima, festival upozorňující na jeden z nejpalčivějších problémů dneška
15. června 2021 17:30

PRAHA (Ekolist) - Včera začal multižánrový festival Týden pro klima 2021. Letošní ročník probíhá ve dnech 14. – 20. června v řadě měst a obcí po celé České republice i online. Cílem festivalu je upozornit veřejnost různými formami na změnu klimatu a její dopady na naši společnost. Festival se koná pod záštitou platforem Klimatická koalice a Zelený kruh.
(Celý text)

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije nejméně pět vlků
15. června 2021 16:16

PRAHA (ČTK) - V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije v současnosti minimálně pět vlků. Jde o jedno vlčí teritorium, smečka je přeshraniční. V letošním roce přibylo pozorování vlků hlavně na polské straně hranice. ČTK to řekl koordinátor Vlčích hlídek Hnutí Duha v Orlických horách Jan Drapák. Předpokládá, že i letos vlci v regionu vyvedli mladé.


(Celý text)

ČR se obrátila na soud EU, aby pokutoval Polsko za pokračování těžby v Turówě
15. června 2021 16:10

BRUSEL (ČTK) - Česká republika požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby Polsku udělil pokutu ve výši pěti milionů eur (asi 127,3 milionu korun) za každý den, kdy bude pokračovat těžba v hnědouhelném dole Turów nedaleko hranic s Českem. Soud o tom informoval na svém twitterovém účtu.
(Celý text)

Je slonů afrických na světě moc, nebo málo?
15. června 2021 15:48

PRAHA (Ekolist) - Sloni jsou vpravdě ikonickým druhem, symbolem ochrany africké přírody a naprostou jedničkou, když přijde na výtěžnost ochranářských kampaní. Kromě toho, že jsou ohrožení vyhynutím, sami dost své okolí ohrožují. Zvlášť tam, kde se vyskytují v blízkosti lidí. A těch, na rozdíl od slonů, v Africe rychle přibývá.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1522 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama