titulní strana > co píší jiní
Databáze chemických charakteristik firem pomůže určit zdroj znečištění
5. listopadu 2020
(Česká pozice) - Policie s odborníky z České inspekce životního prostředí stále hledá viníka, od něhož pocházel nedávný únik kyanidu do řeky Bečvy. Při příštích podobných incidentech by mohli mít o něco snazší práci najít viníka havárií – vědci spojení v projektu Centrum Voda dávají dohromady centrální databázi chemických „otisků prstů“ společností.

Kateřina Surmanová

Další články:
6. března 2021
5. března 2021 04:30
3. března 2021 17:45
3. března 2021 04:30
2. března 2021 04:59

Online diskuse
Pařížský metař a popelář se stal hvězdou sociální sítě TikTok
6. března 2021 12:28

PAŘÍŽ (ČTK) - Jednoho pařížského metaře a popeláře rozčilovaly odpadky poházené okolo košů, které musel každý den sbírat. Ludovic Franceschet se proto rozhodl začít točit krátká videa, aby zejména mladou generaci naučil, jak správně zacházet s odpadem. Po několika měsících se stal hvězdou sociální sítě TikTok, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Vědci zjistili, že běžně používaný pesticid ohrožuje včely samotářky
6. března 2021 07:27

PRAHA (Ekolist) - Vědci z kanadské University of Guelph právě dokončili tříletý výzkum, během kterého sledovali vliv celosvětově používaného insekticidu na volně žijící včely. Zjistili, že pro včely samotářky, hnízdící u země, představuje látka imidacloprid velké nebezpečí. O studii informuje žurnál Scientific Reports.
(Celý text)

Na chvaletickém komíně jsou budky pro sokoly stěhovavé
6. března 2021 02:04

CHVALETICE (ČTK) - Na 300 metrů vysokém komíně Elektrárny Chvaletice mohou začít hnízdit sokolové stěhovaví. Podnikoví hasiči jim zhruba v polovině komína připravili budky a do nich stelivo, uvedla firma.
(Celý text)

Ve dvorském Safari parku se narodilo další mládě vzácného hrošíka
6. března 2021 01:12

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se na konci února narodilo mládě vzácného hrošíka liberijského. K krátké době jde o druhý úspěšných odchov. Předchozí hrošík se v zoo narodil loni na konci října, předtím to bylo v roce 2006. Novým přírůstkem je sameček, matkou je šestiletá samice Malaya. Nyní je safari park kvůli vládním epidemickým nařízením uzavřený.
(Celý text)

V Austrálii zemřel mladík po žahnutí medúzou čtyřhrankou
6. března 2021 00:02

SYDNEY (ČTK) - V Austrálii zemřel tento týden sedmnáctiletý mladík, kterého u pobřeží Queenslandu žahla smrtelně jedovatá medúza čtyřhranka. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle nějž se jedná o první úmrtí způsobené tímto živočišným druhem v Austrálii od roku 2006.
(Celý text)

Nápojový průmysl chce zálohový systém PET lahví a plechovek. Ministerstvo ale ne. Proč?
5. března 2021 18:35

PRAHA (Ekolist) - Český nápojový průmysl se bude muset vypořádat s novou odpadovou legislativou, kterou zavedla Evropská unie. Hrozí mu totiž, že by v horizontu 10 let nemusel mít zajištěný dostatek potřebného recyklátu na výrobu lahví. Je to jeden z důvodů, proč firma Mattoni 1873 usiluje o zavedení zálohového systému na jednorázové nápojové obaly. Nechala si proto u analytické společnosti EEIP vypracovat model, jak by zálohový systém v ČR mohl vypadat. Stát ale v současnosti nemá o zavedení zálohového systému zájem.
(Celý text)

Čáp stavící si v Chomutově hnízdo z podprsenek a plavek zaujal i v zahraničí
5. března 2021 17:54

CHOMUTOV (ČTK) - Čáp z chomutovského zooparku použil na část svého hnízda nevšední materiál - podprsenky, kalhotky, plavky či rukavice. Jeho sbírka oblečení upoutala i zahraniční média. Nad jeho počínáním se baví například lidé na Slovensku nebo v Lotyšsku. Novináře o tom informovala mluvčí zooparku Helena Hubáčková.
(Celý text)

Nový výklad výjimek: Rybáři nakonec nemohou lovit v noci ani mimo obec
5. března 2021 17:29

PRAHA (ČTK) - Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných protiepidemických opatření. Zatímco podle čtvrtečních údajů zveřejněných na webu ministerstva zemědělství bylo možné chodit na ryby i po zákazu vycházení v 21:00, dnes úřad ČTK informoval o novém znění výkladu. Podle něj je individuální lov ryb na udici povolen pouze na území katastru obce v místě trvalého pobytu nebo bydliště rybáře od 05:00 do 20:59. Stát také zakázal společné myslivecké hony, ve čtvrtek ministerstvo uvádělo, že povoleny jsou, ale musí se při nich dodržovat rozestupy.
(Celý text)

Chrochtající ekologická katastrofa se v tropech nekoná. Divočáci tu odvádí dobrou práci
5. března 2021 16:21

PRAHA (Ekolist) - Druh, cíleně zavlečený tisíce kilometrů od svého původního areálu, na tropický ostrov. Navíc druh, který je známý svými destruktivními projevy i rychlým rozmnožováním. To přeci nemůže dopadnout dobře. Nebo může?
(Celý text)

Ornitologové chtějí s pomocí veřejnosti zjistit, jaké choroby trápí ptáky navštěvující krmítka
5. března 2021 12:01

PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) spouští nový program občanské vědy zaměřený na mapování chorob u ptáků navštěvujících krmítka. Dosud ornitologům veřejnost hlásila případy krmítkové nákazy nárazově. Nový program sběr dat zjednoduší. Díky získaným údajům ornitologové zmapují, kde se nemoci šíří. Britští ornitologovéuž například prokázali, že místní populace zvonků zelených kvůli trichomonóze – tzv. krmítkové nákaze přišla za posledních 15 let o milion ptáků.
(Celý text)

O dotaci na výsadbu stromů je rekordní zájem. MŽP ji navýší o 100 milionů
5. března 2021 11:59

PRAHA (ČTK) - O 100 milionů korun navýší Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dotaci na výsadbu listnatých stromů v městech a obcích. Původních 200 milionů korun zájemci vyčerpali za necelý rok a půl. Peníze mohou získat města, obce, spolky, školy, firmy i občané, uvedla za MŽP Dominika Pospíšilová. Stromy mají pomoci sídlům v adaptaci na změnu klimatu.
(Celý text)

Austrálie otevře první útulek pro ohrožené ptakopysky
5. března 2021 10:45

SYDNEY (ČTK) - Austrálie má v plánu otevřít první útulek pro ptakopysky, kterým kvůli opakovaným lesním požárům a změnám klimatu hrozí zařazení mezi ohrožené živočichy. Zařízení pro podivuhodné živočichy, kteří jako jeden ze dvou druhů žijících savců kladou vejce, se má otevřít příští rok, bude se starat o zraněná zvířata a pokusí se také o odchov ptakopysků v zajetí. Napsala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Tesla bude technickým partnerem dolu na nikl v Nové Kaledonii
5. března 2021 10:26

PALO ALTO (ČTK) - Americký výrobce elektromobilů Tesla bude technickým partnerem dolu na nikl, který je nezbytnou složkou lithium-iontových baterií. Firma podnikatele Elona Muska bude od dolu Goro ve francouzském zámořském území Nová Kaledonie kupovat nikl. Tichomořské souostroví je čtvrtým největším producentem niklu na světě. Cena této suroviny loni stoupla o 26 procent, napsal zpravodajský server BBC.
(Celý text)

O poukázky na opravu věcí ve Vídni je zájem. Město do nich letos investuje 1 milion eur
5. března 2021 06:42

PRAHA (Ekolist) - Se speciální iniciativou na opravu nefungujících či porouchaných věcí přišla vídeňská radnice už minulý rok v září. Prostřednictvím speciálních poukazů motivovala své obyvatele, aby zbytečně nevyhazovali vše, co jeví nedostatky. Nyní se kvůli velkému zájmu Vídeňanů radnice rozhodla v projektu pokračovat. Od března město uvolní celkem 1 milion euro na druhou fázi projektu „Vídeň to opraví“.
(Celý text)

Sedmnáct procent potravin se zbytečně vyhodí, upozorňuje OSN
5. března 2021 03:22

PAŘÍŽ (ČTK) - Téměř miliarda tun jídla, která představuje 17 procent veškerých potravin, které jdou do prodeje, se každoročně vyplýtvá. Uvádí to právě zveřejněná zpráva OSN. Nejvíce plýtvají domácnosti. Kdyby toto jídlo naplnilo nákladní auta s nosností 40 tun, jejich řada by vedla sedmkrát okolo země.
(Celý text)

Správa KRNAP bude testovat zaměstnance při vstupu na pracoviště
5. března 2021 01:32

VRCHLABÍ (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) zahájí plošné testování zaměstnanců na koronavirus v pátek 5. března. Tato příspěvková organizace Ministerstva životního prostředí ČR má v současnosti zhruba 240 stálých zaměstnanců. Správa národního parku objednala zásobu testů na celý měsíc, tedy zhruba 2000 testů. Testování bude probíhat na všech územním pracovištích Správy KRNAP.
(Celý text)

Praha 3 nechá zpracovat studii nového parku pod Parukářkou
5. března 2021 00:53

PRAHA (ČTK) - Krajinářský architekt Zdeněk Sendler zpracuje pro Prahu 3 studii nového parku, který radnice plánuje vytvořit na pozemcích mezi Parukářkou a Pitterovou ulicí. Tento týden o tom rozhodli radní městské části. Část pozemků pro park již samospráva vlastní, část získá darem od firmy REXWOOD Invest, která v Pitterově ulici plánuje postavit bytový dům.
(Celý text)

Čínská společnost ZTE vstupuje na trh s elektromobily
5. března 2021 00:18

ŠEN-ČEN (ČTK) - Čínský výrobce telekomunikačních zařízení ZTE se přidá k dalším čínským technologickým firmám na trhu s elektrickými auty. Společnost sestavuje tým pro novou produktovou řadu, sdělila její mluvčí agentuře Reuters. Neupřesnila však, zda půjde o součástky partnerským firmám, nebo zda bude podnik vyrábět elektromobily vlastní značky.
(Celý text)

Rybáři můžou na ryby přes zákaz vycházení i v noci
4. března 2021 16:42

PRAHA (ČTK) - Rybáři mohou chodit na ryby i po zákazu vycházení v 21:00. Dnes o tom na svém webu informovalo ministerstvo zemědělství. Výjimku mají také myslivci, je povolený lov za účelem dodržení plánu lovu nebo předcházení škodám, které by zvěř mohla napáchat. Při společném lovu se musí dodržovat rozestupy a lovci musí mít nasazené roušky. Nesmí se také konat společenské akce před a po lovu.
(Celý text)

Místo nejchytřejšího tvora vedle člověka má překvapivého uchazeče
4. března 2021 16:17

PRAHA (Ekolist) - Člověk si pečlivě střeží své výsadní místo na špici potravního řetězce. V posledních letech jsme ale mohli být svědkem hned několika kontroverzních debat, v kterých botanici, ornitologové a další vědci začali mluvit o vědomí, učení či řeči ve spojitosti se zvířaty nebo rostlinami. Příkladem mohou být studie vedené vědkyní Monikou Gagliano, které předpokládají existenci asociativního učení (viz Pavlovy psi) u rostlin. Jsou tyto vášnivé diskuze oprávněné, nebo dochází ke zmatení jazyků a pojmů, nebo snad člověk bojuje o svou nadvládu nad vším živým?
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1455 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama