titulní strana > co píší jiní
Další články:
16. června 2024 06:00
15. června 2024 06:00
14. června 2024 11:06
14. června 2024 06:00
13. června 2024 06:00

Online diskuse
Vědci: Masné výrobky s přídavkem hmyzích bílkovin mají lepší výživové hodnoty
17. června 2024 02:06

(ČTK) - Masné výrobky s přídavkem hmyzích bílkovin mají lepší výživové hodnoty. Při výzkumu na to přišli vědci z Mendelovy univerzity v Brně, když přidávali cvrččí prášek do měkkého salámu a do klobás. Prášek totiž obsahuje 60 procent bílkovin v sušině, zatímco v čerstvém masu, které obsahuje přirozeně i vodu, je bílkovin okolo 20 procent, uvedl autor projektu Adam Kovál z Ústavu technologie potravin.
(Celý text)

Pod fotovoltaickými panely začala firma v Litomyšli zkušebně pěstovat maliny
17. června 2024 01:20

LITOMYŠL (ČTK) - Firma Školky Litomyšl začala zkušebně pěstovat ovoce pod fotovoltaickými panely. Plochu zčásti zastiňují a zároveň s instalovaný výkonem 10 kilowattů vyrábějí elektřinu. Zatím se v Litomyšli testují na malé ploše pod konstrukcí i bez ní keříky malin, v budoucnu se ale počítá i s dalšími rostlinami pod podstatně větší "střechou".
(Celý text)

Malé bioplynové stanice: Snižování emisí čpavku a dostupné teplo pro občany
17. června 2024 01:05

PRAHA (Ekolist) - Malé bioplynové stanice (BPS), s kapacitou do 500 kW, spotřebovávají většinu produkované energie lokálně, což je činí méně náchylnými na změny vnějších podmínek. Využívají místně dostupnou biomasu, která by nebyla dostatečná pro větší zařízení.
(Celý text)

Srbsko by mohlo znovu povolit projekt na těžbu lithia, řekl Vučić
17. června 2024 00:49

(ČTK) - Srbsko by znovu mohlo povolit projekt na těžbu lithia, které zastavilo v roce 2022. Vyplývá to z rozhovoru s prezidentem Aleksandarem Vučičem, který zveřejnil deník Financial Times. Podle něj Srbsko trvá na zárukách od společnosti Rio Tinto, která chce těžbu provozovat, i od Evropské unie. Těžit by se mohlo podle srbského prezidenta od roku 2028.
(Celý text)

Lidé v Otrokovicích se mohou zapojit do obnovy zeleně, nabídnou místo k výsadbě
16. června 2024 20:02

OTROKOVICE (ČTK) - Obyvatelé Otrokovic na Zlínsku se mohou zapojit do obnovy zeleně ve městě. Mohou nabídnout místo, kde by se daly umístit stromy nebo keře jako náhradní výsadba, sdělila mluvčí radnice Lenka Vaculová.
(Celý text)

U Kanady se podařilo najít potopenou loď polárníka Ernesta Shackletona
16. června 2024 19:33

OTTAWA (ČTK) - Lovcům vraků se podařilo objevit loď Quest, jejímž kapitánem byl svého času slavný antarktický badatel Ernest Shackleton. Plavidlo leží na dně oceánu 15 námořních mil od břehů Kanady, informoval zpravodajský server CNN s odvoláním na Kanadskou královskou geografickou společnost.
(Celý text)

Letos samečky, příští rok samičky. Ochránci přírody vrací do krkonošské přírody ohrožený motýlí druh
16. června 2024 05:56

VRCHLABÍ (ČTK) - Ochránci přírody ve středu v Krkonoších vypustili do volné přírody přes 50 jedinců kriticky ohroženého druhu motýla jasoně červenookého. Je to o rok později, než předpokládali. Informuje o tom David Číp z Mezinárodní ochranářské skupiny JARO. Vypuštění jasoně červenookého do volné přírody předcházela úprava vybraného a nezveřejněného místa tak, aby motýlu, kterému hrozí vyhynutí v ČR i v zahraničí, vyhovovala.
(Celý text)

Nejlepší ekofarmou je letos Statek Winter z Vysokých Žibřidovic
16. června 2024 02:04

HANUŠOVICE (ČTK) - Nejlepší ekofarmou roku 2024 se stala rodinná firma Statek Winter z Vysokých Žibřidovic na Šumpersku, která se specializuje na chov skotu a prodej vyzrálého hovězího masa v kvalitě bio. Pořadatelé soutěže ocenili zodpovědný přístup majitelů farmy k chovaných zvířatům, krajině i zaměstnancům. Ocenění bude předáno 29. června na farmě ve Vysokých Žibřidovicích, uvedla manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková.
(Celý text)

Voda v Seině je necelé dva měsíce před olympijskými soutěžemi znečištěná
16. června 2024 01:42

PARIS (ČTK) - Voda v Seině má necelé dva měsíce před startem olympijských her v Paříži zvýšené hodnoty bakterie e.coli. Vyplývá to ze zprávy organizace Eau de Paris, jež se monitorováním vody zabývá. V Seině mají během olympijských her plavat o medaile triatlonisté a dálkoví plavci.
(Celý text)

V Dolních Věstonicích otevřel nový Dům přírody Pálava
16. června 2024 01:16

DOLNÍ VĚSTONICE (ČTK) - V Dolních Věstonicích na Břeclavsku mají Dům přírody Pálava, který vznikl opravou a dostavbou bývalého archeologického muzea. Je patnáctým takovým návštěvnickým střediskem, uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
(Celý text)

DPA: Stane se letos z vydry nové trendové zvíře místo jednorožce?
16. června 2024 01:02

(ČTK) - Byl jednou jeden jednorožec. Ne, vlastně jich bylo spousta. Jednorožci jako plyšáci, jako motivy na polštářcích, taškách, tričkách, dortech. Prakticky na všem, co se dá koupit. Ale horečka vyvolaná tímto bájným živočichem zákazníky už přešla. Tak co přijde teď? Možná se příštím trendovým zvířetem stane vydra, domnívá se agentura DPA.
(Celý text)

Česká pošta vydala příležitostný aršík s motivy Litovelského Pomoraví
16. června 2024 00:45

PRAHA (ČTK) - Divoká příroda i památky Litovelského Pomoraví jsou motivem nového příležitostného poštovního aršíku České pošty (ČP). Výtvarný návrh poštovní ceniny se dvěma známkami v hodnotě 42 korun a 48 korun připravil Josef Dudek a rytinou ho doplnil Miloš Ondráček, sdělil mluvčí ČP Matyáš Vitík.
(Celý text)

V Safari Parku Dvůr Králové se vylíhla dvě mláďata supů, poprvé v jeho historii
16. června 2024 00:37

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se v květnu vylíhla dvě mláďata supů bělohlavých, kteří jsou v přírodě ohrožení. Stalo se tak poprvé v historii zoo. Jedno z mláďat zoologové převezli k náhradním rodičům do liberecké zoo, která má s chovem a navracením dravých ptáků do divočiny velké zkušenosti.
(Celý text)

První mládě vombata narozené v ČR je samička. Dostala jméno Mersey
16. června 2024 00:17

PRAHA (ČTK) - Mládě vombata, které se v září narodilo v pražské zoologické zahradě, je samička. Dostala jméno Mersey, které vychází z topografie Tasmánie. Je prvním mládětem tohoto vačnatce narozeným v České republice. Začíná už opouštět matčin vak, ve kterém doposud žilo. Jméno a pohlaví nového vombata návštěvníkům představili ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a jeho kmotr, herec Ondřej Sokol.
(Celý text)

Obojživelný žací stroj sekal pobřežní vegetaci plzeňských rybníků
15. června 2024 23:04

PLZEŇ (ČTK) - Na koupací sezonu se připravují správci plzeňských rybníků. Po několika suchých letech a nedostatku vody je nyní Velký bolevecký rybník plný vody. Správci nejoblíbenější vodní rekreační plochy kromě vlastní lodě Bolek, která seče vodní rostliny pod hladinou, pozvali také speciální obojživelný žací stroj, který čistil od vegetace břehy. V mělkých vodách plul na hladině, na břehu se pohyboval po pásech. Za dva dny vyčistil od příbřežní vegetace místa kolem vstupů do vody hlavně na jižním břehu rybníka, řekl ČTK náměstek pro životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)

Nejstarší suchozemští plži žijí na Zemi desítky milionů let. Přes moře cestují v peří ptáků
15. června 2024 20:39

BRNO (ČTK) - Mezinárodní tým zoologů prozkoumal evoluci vrkočů a zjistil, že jde o nejstarší rod ze suchozemských plžů. Drobní živočichové žijí na Zemi desítky milionů let a za tu dobu osídlili všechny kontinenty vyjma Antarktidy. Zoologové míní, že na dlouhé evoluci vrkočů se významně podílely zaoceánské cesty v peří ptáků, ale také změny klimatu vyvolané vlivem střídání dob ledových a meziledových. Tým vedený odborníky z Masarykovy univerzity v Brně publikoval výsledky bádání v časopise Global Ecology and Biogeography, informoval mluvčí univerzity Radim Sajbot.
(Celý text)

Větrné elektrárny u Vrbice na Karlovarsku otevřely své dveře veřejnosti
15. června 2024 20:25

VRBICE (ČTK) - V rámci světového dne větru otevřely dnes některé větrné elektrárny v Karlovarském kraji své dveře veřejnosti. Ve Vrbici u Valče na Karlovarsku se lidé přišli seznámit s technologií větrné energie a dozvědět se podrobnosti o nové věži, která zde ještě letos doplní dvě 14 let staré. ČTK to řekl jednatel větrného parku Vrbice Rudolf Kreisinger.
(Celý text)

Válečný uhlík: Jaký je dopad války na Ukrajině na klimatický systém?
15. června 2024 05:09

PRAHA (Ekolist) - Miliardy litrů paliva, hory vyprodukované oceli a betonu, stovky zásahů do energetických systémů a zničená příroda. Nová studie spočítala emise za dva roky války. Podle autorů a zástupců ukrajinské vlády by prudký nárůst emisí na Ukrajině mohl Rusko stát miliardy dolarů na dodatečných reparacích.
(Celý text)

Řetězová cesta na Sněžku ve směru od Slezského domu je opět jednosměrná
15. června 2024 01:11

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) (ČTK) - Od soboty 15. června platí jednosměrný provoz na červeně značené řetězové turistické cestě na Sněžku od polského Slezského domu. Sestup po ní zpět nebude možný, turisté mohou pro sestup tímto směrem využít takzvanou Jubilejní cestu, která je značená modře, informovala na webu Správa Krkonošského národního parku (KRNAP). Řetězová cesta vede po polské straně hory. Opatření vyhlašuje každoročně v tomto období polský Krkonošský národní park (Karkonoski Park Narodowy). Zákaz bude platit do konce letních prázdnin.
(Celý text)

V Hřensku vznikne přístaviště pro stání malých plavidel. Park jeho vznik odmítá
15. června 2024 01:00

HŘENSKO (ČTK) - Přístaviště pro stání malých rekreačních plavidel vznikne v Hřensku. Zachováno bude čekací stání nákladních lodí a remorkéru Beskydy. Přístaviště poskytne připojení na pitnou vodu a elektrickou energii. Maximální kapacita bude osm lodí. Záměr nemá významný vliv na životní prostředí, uvedl v rozhodnutí zveřejněném na webu Krajský úřad Ústeckého kraje. Správa národního parku České Švýcarsko vznik přístaviště odmítá.
(Celý text)

V Hřensku vznikne přístaviště pro stání malých plavidel. Park jeho vznik odmítá
15. června 2024 01:00

HŘENSKO (ČTK) - Přístaviště pro stání malých rekreačních plavidel vznikne v Hřensku. Zachováno bude čekací stání nákladních lodí a remorkéru Beskydy. Přístaviště poskytne připojení na pitnou vodu a elektrickou energii. Maximální kapacita bude osm lodí. Záměr nemá významný vliv na životní prostředí, uvedl v rozhodnutí zveřejněném na webu Krajský úřad Ústeckého kraje. Správa národního parku České Švýcarsko vznik přístaviště odmítá.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2164 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama