titulní strana > co píší jiní
Otrávila Bečvu DEZA? Jiné výklady nedávají smysl. Úřady zatloukají a klamou
3. listopadu 2020
(Deník Referendum) - Investigace DR dospěla ke třem závěrům. Za prvé: hypotéza o kontaminaci řeky z „rožnovského kanálu“ je smyšlená. Za druhé: kyanid se do řeky dostal v místě, kde je jen jeden průmyslový zdroj. Za třetí: úřady zatloukají a klamou.

Jakub Patočka, Zuzana Vlasatá

Další články:
29. listopadu 2020
28. listopadu 2020 07:00
27. listopadu 2020 10:00
27. listopadu 2020 07:00
26. listopadu 2020 07:00

Online diskuse
Šumavská jezera i lesy se uzdravují. Podle přírodovědců regeneraci pomohly i mrtvé stromy
29. listopadu 2020 14:49

PRAHA (Ekolist) - Šumavská příroda se uzdravuje. Ani dvě gradace kůrovce, před 25 nebo 10 lety, ji neproměnily v poušť. Naopak, podle správy šumavského národního parku jsou ekosystémy horského lesa stále zdravější. A odumřelé smrky k tomuto ozdravování nebrání, ale naopak výrazně pomáhají. Bezzásahovost se tak podle ředitele Správy NP Šumava Pavla Hubeného ukázala jako velmi vhodnou a funkční cestou k uzdravení krajiny.
(Celý text)

Záchranu želviček u břehů USA zkomplikovalo počasí a porucha
29. listopadu 2020 14:48

BOSTON (ČTK) - Záchranáři dopravili do bezpečí stovky karet Kempových, které našli na plážích massachusettského Cape Codu polomrtvé kvůli ochlazující se vodě oceánu. Většinu dobrovolníci a záchranáři přesunuli do bostonského akvária a střediska pro mořské živočichy v Bourne v Massachusetts. Třicet karet Kempových ale zamířilo do New Orleansu, ovšem kdyby se tam vydaly pěšky, byly by tam možná rychleji, napsala agentura AP.
(Celý text)

Kde si pořídit živý stromek, který nemusíte po Vánocích vyhodit?
29. listopadu 2020 13:05

PRAHA (Ekolist) - Vánoční stromky v květináči, které můžete po Vánocích zasadit, dnes nabízí řada zahradnictví. Stačí se zeptat vašeho oblíbeného internetového vyhledávače. V Praze, Brně a Jablonci nad Nisou ale nabízejí lesy a ochránci přírody něco navíc. Pokud si u nich koupíte vánoční jedličku, budete ji moct vysadit do městských lesů. Nabídku vánočních stromků zpestřují i půjčovny. Ty vám stromek přivezou až domů a po Vánocích si ho opět odvezou.
(Celý text)

Jako ještěrkám. Vědci zjistili, že aligátorům může ocas znovu dorůst
29. listopadu 2020 07:03

PRAHA (Ekolist) - Schopnost dorůstání ocasu, kterou tak dobře známe u ještěrek, je rozšířená také mezi aligátory. Konkrétně se tuto schopnost podařilo týmu vědců z univerzity v Arizoně prokázat u aligátora amerického. Informuje o tom Scientific Reports.
(Celý text)

Vlčí hlídky se kvůli epidemii školí on-line
29. listopadu 2020 00:36

OLOMOUC (ČTK) - Vlčí hlídky, které monitorují pohyb velkých šelem v Beskydech či jiných pohořích Česka, se kvůli epidemii koronaviru budou tentokrát školit on-line. Dobrovolníci k počítačům usedají právě poslední listopadový víkend. Školení chystá Hnutí Duha, sdělila koordinátorka projektu hlídek Barbora Černá.
(Celý text)

Kvádr v Utahu už navštívili první nadšenci, záhada nevyřešena
29. listopadu 2020 00:31

SALT LAKE CITY (ČTK) - K záhadnému kovovému kvádru tyčícímu se z písku mezi skalami v americkém státě Utah pronikli první nadšenci. Ačkoli úřady přesné místo neprozradily z obav, aby se amatérští detektivové při pátrání po objektu neztratili v nehostinném terénu, nebylo to nic platné. První člověk tam byl za dva dny po oznámení nálezu, píše server BBC. Původ kvádru nadále obestírá tajemství.
(Celý text)

Na kapličky přerozdělí MZe stejně jako letos 30 milionů korun
29. listopadu 2020 00:20

PRAHA (ČTK) - Na opravu křížových cest, zvoniček a kapliček půjde v příštím roce 30 milionů korun. Ministerstvo zemědělství tak na ně přispěje stejnou částkou jako letos, informoval mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
(Celý text)

Nejosamělejšímu slonu Kaavanovi nastává lepší život, míří do Kambodže
28. listopadu 2020 17:14

ISLÁMÁBÁD (ČTK) - Pětatřicetiletý slon Kaavan, který strávil většinu svého života v nevyhovujících podmínkách v zoo v Islámábádu, bude převezen do rezervace v Kambodži. Zasloužili se o to ochránci zvířat a také americká zpěvačka Cher, která dorazila do Pákistánu a již nyní přijal premiér Imran Chán.
(Celý text)

Ekologové v Brně i letos nabízejí vánoční jedličky v květináčích
28. listopadu 2020 16:37

BRNO (ČTK) - Zájemci si i letos mohou v Brně koupit místo klasického vánočního stromku alternativní jedli bělokorou v květináči, kterou lze na jaře zasadit. K mání jich je asi 1400. ČTK to řekla koordinátorka prodeje Tereza Žižková z brněnského centra ekologické výchovy Rezekvítek.
(Celý text)

V Itálii byl vydražen bílý lanýž za 100 000 eur
28. listopadu 2020 16:19

ŘÍM (ČTK) - Neznámý kupec z Hongkongu při aukci v Itálii zaplatil 100 000 eur (skoro 2,66 milionu korun) za bílý lanýž o hmotnosti 900 gramů. Informovala o tom agentura APA.
(Celý text)

Říční meandry jako lék na nemocnou krajinu
28. listopadu 2020 07:08

PRAHA (Ekolist) - Meandrující říční koryta v české krajině. Není jich mnoho. Postupně se ale začínají objevovat nové. Přirozený tok řek totiž napomáhá zadržování vody při suchu i při povodni. Jenže umožnit, aby se vodní toky kroutily a tvořily meandry, je podobně obtížné jako na těch správných místech v krajině vysázet meze a remízky, ne-li ještě složitější. Obojí naráží na to, že vlastníci a uživatelé pozemků o tyto úpravy většinou nestojí.
(Celý text)

Jak na adventní věnec, aby vydržel až do Vánoc?
28. listopadu 2020 07:00

PRAHA (Ekolist) - Adventní věnce jsou neodmyslitelnou součástí vánoční tradice. V posledních letech se na ně běžně používají smrkové větvičky, které jsou na trhu snadno dostupné. Často tak ale dochází k situaci, kdy poslední adventní neděli zapalujeme svíčku na opadané dekoraci, která slavnostní náladu příliš nepřináší. Pokud máte možnost, doporučuji držet se postupu našich předků a použít větvičky jedlové. Ty sice také časem seschnou, ale zůstávají na větvičkách a neopadají. Samozřejmě jsou po několika týdnech stejně hořlavé jako ostatní rostlinný materiál, dbejte tedy při zapalování svící zvýšené opatrnosti.
(Celý text)

Na Galapágách byl zahlédnut vzácný zcela bílý tučňák
28. listopadu 2020 01:13

QUITO (ČTK) - Na Galapágách byl zahlédnut exemplář tučňáka se zcela bílým opeřením, který je v přírodě naprosto ojedinělý. Výskyt vzácného ptáka potvrdil ve čtvrtek Národní park Galapágy, píše agentura AFP. Národní park spolupracuje s nadací Charlese Darwina na ochraně populace tučňáka galapážského, který se vyskytuje pouze na tomto odlehlém souostroví v Tichomořském oceánu.
(Celý text)

Dánsko asi vykope miliony špatně pohřbených norků a spálí je
28. listopadu 2020 00:52

KODAŇ (ČTK) - Dánská vláda nejspíš nařídí vykopat miliony mršin norků utracených kvůli koronavirové nákaze a nechá je spálit. Podle agentury Reuters takový postup podporuje ministr zemědělství Rasmus Prehn. V zemi způsobil rozhořčení a šok způsob, jakým byla mrtvá zvířata hromadně odklizena a zakopána do mělkých jam. Média pak přinesla hrůzné zprávy o tom, že plyn z rozkládajících se těl vytlačuje mršiny zpět na povarch. Místní obyvatelé navíc mají obavy z kontaminace podzemních vod.
(Celý text)

Zlínská zoo poslala peníze ze sbírky na ochranu saoly. Popsán byl tento vzácný kopytník teprve před 28 lety
28. listopadu 2020 00:29

ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada poslala díky sbírce 4Nature 5000 eur, tedy asi 130 000 korun, na ochranu saoly, kriticky ohroženého kopytníka z jihovýchodní Asie. Zahrada pořádá finanční sbírku zaměřenou na podporu ochrany zvířat přímo ve volné přírodě od roku 2018. Lidé do této sbírky přispějí zakoupením vstupného nebo roční karty 4Nature, které obsahují i ochranářských příspěvek, sdělila mluvčí zahrady Romana Bujáčková.
(Celý text)

V Utahu si lámou hlavu nad záhadným kovovým kvádrem v poušti
28. listopadu 2020 00:27

UTAH (ČTK) - Úřady v americkém státu Utah se snaží rozluštit záhadu, co může znamenat 3,6 metru vysoký kovový kvádr trčící z písku mezi skalami. Minulý týden ho objevila posádka vrtulníku při sčítání ovcí tlustorohých.
(Celý text)

Myslivec z Českokrumlovska tvrdí, že mu jelen odnesl zbraň
28. listopadu 2020 00:12

H. PLANÁ (ČTK) - Jihočeská policie řeší případ, kdy myslivec nahlásil, že mu kulovou zbraň odnesl jelen. Stalo se tak prý před pár dny při honu u Horní Plané na Českokrumlovsku. Policisté o tom dnes informovali na svém webu.
(Celý text)

Čína spustila na dno Mariánského příkopu ponorku s třemi badateli
28. listopadu 2020 00:07

PEKING (ČTK) - Čína spustila na dno Mariánského příkopu v Tichém oceánu ponorku. Záběry ponorky v pátek odvysílala čínská státní televize CCTV, píše agentura AFP. Na její palubě se nacházeli tři vědečtí pracovníci. Cílem ponoru na nejhlubší místo na zeměkouli bylo pozorování druhů a odebrání vzorků hornin. Ponor na dno příkopu se bude zřejmě opakovat.
(Celý text)

Politici nabídli 100.000 Kč za zprávy o původci havárie na Bečvě
27. listopadu 2020 17:18

VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Náměstkyně zlínského hejtmana Hana Ančincová (Piráti) a poslanec Petr Gazdík (STAN) nabídli 100 000 Kč svědkovi, který pomůže odhalit viníka ekologické havárie na Bečvě. Novinářům to sdělil mediální zástupce Pirátů Jaromír Horký. V září řeku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku otrávil kyanid.
(Celý text)

Na Bečvě by měl být trvalý monitoring vody,vznikne seznam výpustí
27. listopadu 2020 17:14

VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Na Bečvě by měl být trvalý monitoring kvality vody. V plánu je i vytvoření seznamu všech výpustí do toků a vyjasnění kompetencí složek zasahujících při událostech, jako byla ekologická havárie na Bečvě. Vyplynulo to z dnešního jednání ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ve Valašském Meziříčí se starostou, policií, hasiči, rybáři, zástupci České inspekce životního prostředí i Povodí Moravy. Brabec chce navrhnout zvýšení horní hranice sankcí ve vodním zákoně z pěti na 50 milionů korun. Zářijovou havárii, kdy do řeky Bečvy unikl kyanid, vyšetřuje policie.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1400 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama