titulní strana > co píší jiní
Hledání viníka katastrofy na Bečvě. ‚Postup úřadů vzbuzuje nedůvěru,‘ říká reportér Radiožurnálu
3. listopadu 2020
(iRozhlas) - Ani po čtyřech týdnech se policii nepodařilo dohledat pachatele ekologické havárie na Bečvě. Prudce jedovaté kyanidy zabily v září v řece 40 tun ryb a výrazně poškodily celý říční ekosystém. Navzdory slibům rychlého dopadení viníka ale vyšetřovatelé tápou. A namísto odpovědí spíš přibývá otázek. Co všechno se o havárii podařilo zjistit? A proč se pachatele otravy nedaří najít?

Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Radiožurnálu Jakubem Troníčkem

Další články:
27. června 2022 15:15
27. června 2022 07:00
26. června 2022 07:00
25. června 2022 07:00
24. června 2022 07:00

Online diskuse
Státní lesy: Požáry již překonaly loňskou skutečnost, důvodem teplejší počasí
27. června 2022 17:16

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Letošní požáry lesů na majetku státního podniku Lesy České republiky (LČR) již překonaly skutečnost celého loňského roku. Důvodem je letošní teplejší a sušší počasí. Bezprostřední příčinou požárů je lidská nedbalost. Letos zatím státní lesníci evidovali 108 požárů, které zasáhly přes 50 hektarů lesů. Za celý rok 2021 to bylo 106 požárů na necelých 27 hektarech, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Firma Bayer v USA prohrála další odvolání v procesu kvůli herbicidu Roundup
27. června 2022 17:12

(ČTK) - Americký nejvyšší soud dnes zamítl další odvolání firmy Bayer v kauze kolem herbicidu Roundup. Bayer se snaží odvrátit mnohamilionové požadavky na odškodné žalujících, kteří tvrdí, že jim tento produkt německého farmaceutického a chemického podniku způsobil rakovinu.
(Celý text)

Minulý týden se zvýraznily rozdíly v suchu mezi regiony ČR, někde už je extrémní
27. června 2022 17:02

(ČTK) - Po intenzivních lokálních srážkách v minulém týdnu se výrazně prohloubily rozdíly v míře sucha mezi jednotlivými regiony. Zatímco v pásu od jižních Čech přes střední Čechy až do severních je nyní v půdě do jednoho metru tolik vody, jako je pro tuto dobu obvyklé, případně více, v Karlovarském kraji, na pomezí Pardubického kraje a Vysočiny či ve Slezsku je extrémní sucho, což je nejvyšší stupeň sucha. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnili tvůrci projektu Intersucho na webu. Více je sucho na Moravě.
(Celý text)

Biden a von der Leyenová ocenili energetickou spolupráci
27. června 2022 16:49

BERLÍN (ČTK) - Prezident Spojených států Joe Biden a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ocenili energetickou spolupráci na cestě k nezávislosti na ruských energetických surovinách. Oba státníci v prohlášení uvedli, že Rusko po invazi na Ukrajinu využívá zemní plyn jako politickou a ekonomickou zbraň. Biden se s von der Leyenovou nyní účastní třídenního summitu velkých světových ekonomik skupiny G7, který v neděli začal v bavorském alpském zámku Elmau.
(Celý text)

V ČR je kolem 2100 dobíjecích stanic pro elektromobily, 0,7 procenta z celé EU
27. června 2022 13:36

(ČTK) - Počet dobíjecích stanic pro elektromobily v Česku sice v posledních měsících mírně stoupá, stále však výrazně zaostává za evropských průměrem. V současnosti je v ČR kolem 2100 dobíjecích stanic, což je zhruba 0,7 procenta z jejich celkového počtu v EU. V EU co do počtu dobíjecích stanic vévodí Německo a Nizozemsko, kde je jich více než polovina. Vyplývá to z analýzy Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA). V Česku je podle veřejných zdrojů zaregistrováno přes 11.000 elektromobilů.
(Celý text)

Jak se chovat v cenném a křehkém území Krkonošského národního parku?
27. června 2022 13:34

PRAHA (Ekolist) - Se začátkem letních prázdnin začne i zvýšený nápor na krásy Krkonošského národního parku. Není od věci si připomenout, jaká pravidla platí v tomto cenném a křehké území.
(Celý text)

Velká část ukradeného ukrajinského obilí putuje na Krym, vyplývá z analýzy BBC
27. června 2022 13:21

KYJEV (ČTK) - Rusko už delší dobu čelí obviněním, že krade obilí a další plodiny ukrajinským zemědělcům na územích, která nyní okupují ruské invazní síly. Stanice BBC na svém webu uvedla, že hovořila s ukrajinskými farmáři, analyzovala satelitní snímky a studovala další údaje ve snaze získat důkazy o tom, kam ukradené obilí putuje. Existuje podle ní řada známek toho, že velká část plodiny putuje nejprve na ukrajinský poloostrov Krym, který Rusko anektovalo už v roce 2014, a poté často do Sýrie či Turecka.
(Celý text)

Brno bude mít šest vrtů artéské vody, použije ji jako záložní zdroj
27. června 2022 13:13

BRNO (ČTK) - Brno bude mít šest vrtů artéské vody, které chce využít pro nouzové zásobování města při krizových haváriích, sdělil primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Vrty budou zakonzervované a pravidelně revidované. V případě využití by voda nešla do vodovodního řadu, ale do cisteren nebo baliček. Podle Hladíka totiž voda nesplňuje normu, protože je tvrdá a železitá, pít se ale dá. Artéské vody jsou hluboko asi 100 metrů pod městem, pocházejí ze třetihor.
(Celý text)

Pětice zemí EU chce odklad zákazu prodeje aut se spalovacím motorem
27. června 2022 01:58

BRUSEL (ČTK) - Itálie, Portugalsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko usilují o pětiletý odklad plánu Evropské unie, který má od roku 2035 zakázat prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacím motorem. Vyplývá to z dokumentu, ke kterému získala přístup agentura Reuters. Plán EU je součástí klimatického balíčku, jehož cílem je do roku 2030 výrazně snížit emise skleníkových plynů, aby unie do roku 2050 dosáhla uhlíkové neutrality.
(Celý text)

Turecký prezident navrhl obnovit trest smrti, chce s ním zastrašit lesní žháře
27. června 2022 01:39

ANKARA (ČTK) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl znovuobnovit ve své zemi trest smrti, který by podle něj mohl odstrašit žháře zapalující lesy. Erdogan to podle opozičního serveru Duvar řekl v pátek, když z letadla viděl lesy, které už několik dní hoří nedaleko letoviska Marmaris na jihozápadě Turecka.
(Celý text)

Témata MZe během předsednictví bude potravinová bezpečnost nebo pesticidy
27. června 2022 01:11

PRAHA (ČTK) - Priority českého předsednictví v zemědělství budou potravinová bezpečnost, snižování spotřeby pesticidů nebo prevence odlesňování a podpora lesnictví. České předsednictví by se také mělo zabývat rybolovem a označováním potravin, řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Předsednictví bude podle něj také poznamenané válkou na Ukrajině.
(Celý text)

Itálie podle Draghiho snížila závislost na ruském plynu ze 40 procent na 25
27. června 2022 01:07

BRUSEL (ČTK) - Itálii se podařilo snížit svou závislost na dovozu ruského plynu na 25 procent ze 40 procent v loňském roce. Uvedl to minulý týden po summitu Evropské unie italský premiér Mario Draghi. Ta se nyní potýká s omezováním dodávek plynu z Ruska, které přispívá k růstu cen energie.
(Celý text)

Labské pískovce lákají umělce a dobrodruhy od 18. století
27. června 2022 01:00

DĚČÍN (ČTK) - Skalní města plná pískovcových sloupů, převisů i tajemných jeskyní lze najít v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, která byla vyhlášena před 50 lety, 27. června 1972, v okresech Děčín a Ústí nad Labem. Původně zaujímala plochu 32 302 hektarů a při své severní hranici se územně spojila s východoněmeckou chráněnou oblastí Saské Švýcarsko. K 1. lednu 2000 byl na části CHKO vyhlášen Národní park České Švýcarsko a současná rozloha je tak asi 25 000 hektarů. Na „Švýcarsko“ oblast pojmenovali v 18. století dva švýcarští krajináři, kteří byli pozváni saským kurfiřtem do drážďanské galerie. Pískovcové skály je natolik okouzlily, že je přirovnali ke své domovině.
(Celý text)

Druhá největší řeka Somálska vysychá, což výrazně ovlivní život v regionu
26. června 2022 18:21

MOGADIŠO (ČTK) - Jedna z hlavních somálských řek, Šibelli, vysychá v důsledku přetrvávajícího sucha, což má výrazný dopad na život místních obyvatel. Část z nich je totiž na řece závislá, informuje web BBC. Státní somálská televize uvedla, že řeka již dokonce vyschla, což může zhoršit sucho v oblasti a dále prohloubit nedostatek potravin, se kterým se tato část Afriky potýká.
(Celý text)

V Temži se utvořil ostrov z vlhčených ubrousků, odpadky mohou změnit tok řeky, uvedla britská poslankyně
26. června 2022 18:16

LONDÝN (ČTK) - V londýnské části řeky Temže se z vyhozených vlhčených ubrousků utvořil ostrov o velikosti zhruba dvou tenisových kurtů. Uvedla to britská poslankyně Fleur Andersonová, podle které může podobná hromada i změnit tok řeky, napsal list The Times.
(Celý text)

Průzkumníci našli téměř sedm kilometrů pod hladinou nejhlouběji potopený vrak
26. června 2022 17:56

MANILA (ČTK) - Vrak amerického doprovodného torpédoborce Samuel B. Roberts objevili 6895 metrů pod hladinou texaský multimilionář Victor Vescovo a expert na průzkum mořských hlubin Jeremie Morizet. Loď přezdívanou "Sammy B." potopila skupina japonských válečných lodí v bitvě u filipínského ostrova Samar za druhé světové války, napsal web stanice CNN.
(Celý text)

Kočky z Islandu mají po setmění zákaz vycházení
26. června 2022 03:19

PRAHA (Ekolist) - Řada měst, vesnic a osad na Islandu nyní přistoupila k plošné inventarizaci domácích mazlíčků, koček. Lokálně jsou tu přijímány poměrně radikální vyhlášky, jež omezují jejich volný pohyb. Ukládají jim zákaz vycházení v nočních hodinách. Jak k tomu došlo? Kočičí sága se tu píše už dlouho.
(Celý text)

V důsledku ruské invaze zahynulo v Černém moři nejméně 3000 delfínů, tvrdí vědec
26. června 2022 01:57

KYJEV (ČTK) - V důsledku ruské invaze na Ukrajinu zahynulo v Černém moři nejméně 3000 delfínů. Tvrdí to ukrajinský vědec Ivan Rusev, který pracuje pro přírodní park Tuzlovské laguny. Hlavním důvodem je podle něj to, že sonary lodí a podvodní exploze ničí jemný navigační systém těchto zvířat, která pak umírají hlady, jelikož nejsou schopna si ulovit potravu. Někteří delfíni mají podle něj oslabený organismus a umírají na infekční choroby.
(Celý text)

Při čekání na McCartneyho vystoupila na Glastonbury aktivistka Thunbergová
26. června 2022 01:50

GLASTONBURY (ČTK) - I sobotní program hudebního festivalu Glastobnury měl výrazný politický rozměr, když na hlavním jevišti odpoledne vystoupila švédská aktivistka Greta Thunbergová, aby varovala před dopady klimatických změn. Mladá tvář globálního ekologického hnutí divákům řekla, že je stále čas na to vybrat si jinou cestu, ale že lidé si musejí začít naději sami vytvářet, informuje zpravodajský server BBC.
(Celý text)

Kuba kvůli nedostatku pohonných hmot zažívá boom elektrických vozidel
26. června 2022 01:30

HAVANA (ČTK) - Elektrické motocykly, trojkolky i čtyřkolky jsou čím dál častěji vidět v ulicích kubánské metropole, kde ale stále převažují americká auta z 50. let minulého století a jezdí také mnohé vozy značky Lada z bývalého Sovětského svazu. Důvodem, proč se movitější Kubánci uchylují k elektrickým dopravním prostředkům, je nedostatek benzínu a kalvárie, kterou představuje cestování Havanou v MHD, jejíchž 50 procent autobusů nejezdí kvůli nedostatku náhradních dílů, napsala agentura AFP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1741 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama