titulní strana > co píší jiní
Metabolická teorie biologie: začátek konce?
24. října 2019 01:42

PRAHA (Ekolist) - Metabolická teorie ekologie, která vznikla na přelomu tisíciletí, si nárokovala privilegium popisovat nejzákladnější rovinu zákonů, jimiž se řídí rychlost všech biologických procesů na Zemi. Tým ekologů, jehož součástí byl i profesor David Storch z katedry ekologie, však v prestižním časopise PNAS nedávno publikoval článek založený na analýzách obřích datových souborů, který ukazuje, že metabolismus pravděpodobně není tou nejzákladnější rovinou popisu.
(Celý text)

Pětina palmových plantáží v Indonésií je nelegální, podmínky dohromady porušuje až 80 % z nich
24. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Indonésie je největším světovým producentem palmového oleje a plantáže palem olejných tu v posledních letech způsobily řadu poněkud větších nepříjemností. Při jejich zakládání se kácely pralesy i vypalovala rašeliniště. Hořící Indonésie před třemi lety byla podobně zásadním tématem, jako plápolající brazilská Amazonie dnes. Ale poté, co tamní vláda v roce 2016 přislíbila kroky k nápravě, se situace zdála být stabilizovanou. Byl to mylný dojem, jak potvrzuje i zpráva z Bloomberg.com.
(Celý text)

E-shopy zkouší auta na alternativní pohon, nový testuje Rohlik.cz
24. října 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - České internetové obchody začínají pozvolna používat pro rozvoz svého zboží auta na alternativní pohon. Například e-shop s potravinami Rohlik.cz v těchto dnech testuje v provozu nový elektromobil s vlastní výměnou baterií, elektrododávky zkouší i největší český internetový obchod Alza.cz. Na CNG jezdí rovněž tři stovky aut kurýrů logistického startupu DoDo a část flotily on-line supermarketu Košík.cz. Naopak konkurenční internetový obchod řetězce Tesco však alternativní pohony zatím nevyužívá. Vyplývá to z ankety novinářů mezi e-shopy.
(Celý text)

Lidé by neměli krmit labutě či kachny pečivem, lepší je kukuřice
24. října 2019 00:18

PRAHA (ČTK) - Lidé by neměli krmit volně žijící ptáky, jako jsou kachny nebo labutě, pečivem. Zasytí je a nemají pak potřebu přijímat pro ně důležitá krmiva. Místo pečiva by lidé měli dávat labutím například hrášek, kukuřici nebo nasekané zelné listy. Na tiskové konferenci to včera řekla prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Radka Vaňousová.
(Celý text)

Nová kampaň v Ostravě upozorní na nelegální ukládání odpadů
24. října 2019 00:15

OSTRAVA (ČTK) - Městská odpadová společnost OZO Ostrava ve spolupráci s městskou policií chystá informační kampaň, která má obyvatele upozornit na nelegální odkládání velkoobjemového odpadu vedle popelnic. Kampaň OZO Ostrava zahájí v pondělí, a to tím, že po dobu tří týdnů pozastaví pravidelný odvoz objemného odpadu od kontejnerových stanovišť. Chce tak občany upozornit, že řešení tohoto problému je především na nich samotných. Novinářům to včera řekl ředitel společnosti Karel Belda.
(Celý text)

Zemědělci se obávají dohody s Mercosurem
24. října 2019 00:12

PRAHA (ČTK) - Zemědělské oborové organizace se obávají přijetí obchodní dohody se zeměmi Latinské Ameriky - s tzv. Mercosurem. Může mít dopad na světové životní prostředí, tvrdí. Navíc by se podle nich muselo maso převážet přes celý svět. Včera to uvedli zástupci Zemědělského svazu ČR, Českého svazu chovatelů masného skotu a Společnosti mladých agrárníků na tiskové konferenci.
(Celý text)

Německá vláda podpořila systém národních emisních povolenek
24. října 2019 00:10

BERLÍN (ČTK) - Zavedení systému národních emisních povolenek v oblastech dopravy a bydlení včera schválila německá vláda. Vyslovila se také pro zákaz montáže nových topných systémů využívajících energii z topných olejů, který má platit od roku 2026. Dvojice opatření, která ještě musí projít parlamentem, má spolu s dalšími přispět k tomu, aby spolková republika splnila své klimatické cíle pro rok 2030. Řada odborníků je však považuje za nedostatečná.
(Celý text)

ČIŽP uložila sankci 150.000 Kč firmě za únik závadných látek
24. října 2019 00:08

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 150.000 korun společnosti AGT-AGROGAST se sídlem na Lounsku. Ze stanice na zpracování odpadu unikaly závadné látky do půdy. Provozovatel podle inspektorů nakládal s těmito látkami bez havarijního plánu, čímž porušil zákon. Společnost se proti rozhodnutí odvolala, ministerstvo životní prostředí odvolání zamítlo. Pokuta je pravomocná. Včera to novinářům řekla zástupkyně tiskové mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Vyjádření firmy se zjišťuje.
(Celý text)

Křížovský lom – nahlédněte do nitra hory
23. října 2019 13:14

PRAHA (ČSOP) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) dnes představil veřejnosti na Podblanicku další unikátní geologickou lokalitu – Křížovský lom. Lom byl zpřístupněn díky programu NET4GAS Blíž přírodě.
(Celý text)

Nakupujete online? A nešlo by to ekologičtěji?
23. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Odborníci v oblasti managementu zásobování a přepravních řetězců univerzit v Bathu a Jižním Walesu se na stránkách žurnálu Conversation zamýšlí nad tím, jak učinit online nákupy, respektive jejich doručování, o něco šetrnější vůči životnímu prostředí. Pár nápadů by tu bylo, ale nepotěší, pokud chcete objednané zboží doručit až ke dveřím, a to ideálně hned.
(Celý text)

Na předměstí Sydney hledají zatoulaného hroznýše královského
23. října 2019 00:50

(ČTK) - Na předměstí Sydney intenzivně pátrají po hroznýši královském, který zřejmě utekl svému majiteli. V Austrálii přitom není chov těchto velkých škrtičů povolen jinde než v zoologických zahradách, informoval zpravodajský server BBC News. Svlečená kůže 2,5 metru dlouhého hada se našla na staveništi na předměstí Silverdale v Novém Jižním Walesu.
(Celý text)

Země EU se shodly na zákazu pesticidu škodlivého pro včely
23. října 2019 00:45

BRUSEL (ČTK) - Členské státy Evropské unie podpořily návrh na zákaz používání pesticidu thiakloprid, který je rizikový pro včely a může ohrožovat i zdraví lidí. Uvedlo to na twitteru ředitelství Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin. Zemědělci v EU tak zřejmě nebudou smět používat insekticidy firmy Bayer prodávané pod značkami Calypso a Biscaya po 30. dubnu 2020, kdy končí platnost současných povolení.
(Celý text)

Asociace mají výtky k novele o podporovaných zdrojích energie
23. října 2019 00:30

(ČTK) - Oborové asociace a zaměstnavatelské svazy mají i po vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení výtky k novele zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE). Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz novinářů. Vadí jim především nezařazení velkých solárních systémů do plánovaných aukcí a rozdílný přístup k jednotlivým zdrojům při kontrole takzvané překompenzace. Překladatel, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), aktuální verzi připravované novely hájí.
(Celý text)

Moře na britskou pláž vyplavuje 60 let staré plastové hračky
23. října 2019 00:25

(ČTK) - Moře na britské pláže stále vyplavuje plastové hračky, které se před 60 lety přidávaly jako dárek do krabic s cereáliemi, napsal britský zpravodajský server Daily Mirror.
(Celý text)

Porosty v Městských lesích Chrudim jsou ve špatném stavu
23. října 2019 00:17

CHRUDIM (ČTK) - Porosty v Městských lesích Chrudim jsou ve špatném stavu. Kromě kůrovce se na nich podepsalo zvláště sucho posledních dvou let. Nedaří se příliš ani zalesňování vykácených ploch.
(Celý text)

Horní Rakousy si u Evropské komise stěžují na plány ČR rozšířit elektrárny
23. října 2019 00:15

(ČTK) - Rakouská spolková země Horní Rakousy se obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby prověřila plány Česka na rozšiřování jaderných elektráren. V prohlášení o tom včera podle agentury APA informoval hornorakouský radní pro životní prostřední Rudi Anschober. Komise by se podle něj měla zaměřit především na slučitelnost českých plánů s unijním právem v oblasti hospodářské soutěže. Český vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) sdělil, že ČR je připravena Rakousku své kroky objasňovat, zároveň ale požaduje respekt ke svému rozhodnutí.
(Celý text)

Čerpání vody z kladenského podzemí je podle primátora třeba řešit
23. října 2019 00:13

KLADNO (ČTK) - Čerpání vody z kladenského podzemí je podle primátora Dana Jiránka (ODS) potřeba řešit, i když situace není akutní. Voda stoupá a v dalších letech hrozí její kontaminace látkami z půdy obsahující chemikálie z dřívější průmyslové výroby. Kladnu také v posledních letech nestačily dosavadní vodní zdroje. Město má dva návrhy, jak čerpání vody z podzemí řešit, uvedl Jiránek.
(Celý text)

Votice příští rok otevřou biokoupaliště za 30 milionů korun
23. října 2019 00:10

VOTICE (ČTK) - Votice na Benešovsku budují poblíž rybníka Pilař biokoupaliště, na příští sezonu by mělo být připravené. Náklady jsou kolem 30 milionů korun bez DPH, na stavbu bude možné uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Do budoucna chce město areál rozšířit o volnočasové centrum s hřištěm pro plážový volejbal, posilovacími stroji, umělou divokou řekou a dalšími atrakcemi, řekl minulý týden novinářům starosta Jiří Slavík (TOP 09).
(Celý text)

Hradecký kraj chce dát do zateplení budov škol přes 310 milionů Kč
23. října 2019 00:08

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Královéhradecký kraj chce dát v následujících letech do zateplení školních budov a instalací rekuperací tepla více než 310 milionů korun. Na projekty chce získat evropské dotace z operačního programu životní prostředí. Projekty na zateplení budov škol a úspor tepla v hodnotě asi 200 milionů korun již kraj udělal nebo je nyní dokončuje. Novinářům to včera řekla náměstkyně hejtmana pro školství Martina Berdychová (Východočeši).
(Celý text)

Senát asi schválí novelu, která má usnadnit boj s kůrovcem
22. října 2019 01:01

PRAHA (ČTK) - Senát asi schválí beze změn novelu lesního zákona, která má mimo jiné urychlit a usnadnit boj s kůrovcem. Doporučil to včera senátní podvýbor pro zemědělství. Norma mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky na obnovu lesů jejich soukromým vlastníkům. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1052 | Další
Další články:
24. října 2019 01:00
23. října 2019 01:00
23. října 2019 01:00
23. října 2019
22. října 2019 10:43

Online diskuse
Metabolická teorie biologie: začátek konce?
24. října 2019 01:42

PRAHA (Ekolist) - Metabolická teorie ekologie, která vznikla na přelomu tisíciletí, si nárokovala privilegium popisovat nejzákladnější rovinu zákonů, jimiž se řídí rychlost všech biologických procesů na Zemi. Tým ekologů, jehož součástí byl i profesor David Storch z katedry ekologie, však v prestižním časopise PNAS nedávno publikoval článek založený na analýzách obřích datových souborů, který ukazuje, že metabolismus pravděpodobně není tou nejzákladnější rovinou popisu.
(Celý text)

Pětina palmových plantáží v Indonésií je nelegální, podmínky dohromady porušuje až 80 % z nich
24. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Indonésie je největším světovým producentem palmového oleje a plantáže palem olejných tu v posledních letech způsobily řadu poněkud větších nepříjemností. Při jejich zakládání se kácely pralesy i vypalovala rašeliniště. Hořící Indonésie před třemi lety byla podobně zásadním tématem, jako plápolající brazilská Amazonie dnes. Ale poté, co tamní vláda v roce 2016 přislíbila kroky k nápravě, se situace zdála být stabilizovanou. Byl to mylný dojem, jak potvrzuje i zpráva z Bloomberg.com.
(Celý text)

E-shopy zkouší auta na alternativní pohon, nový testuje Rohlik.cz
24. října 2019 00:20

PRAHA (ČTK) - České internetové obchody začínají pozvolna používat pro rozvoz svého zboží auta na alternativní pohon. Například e-shop s potravinami Rohlik.cz v těchto dnech testuje v provozu nový elektromobil s vlastní výměnou baterií, elektrododávky zkouší i největší český internetový obchod Alza.cz. Na CNG jezdí rovněž tři stovky aut kurýrů logistického startupu DoDo a část flotily on-line supermarketu Košík.cz. Naopak konkurenční internetový obchod řetězce Tesco však alternativní pohony zatím nevyužívá. Vyplývá to z ankety novinářů mezi e-shopy.
(Celý text)

Lidé by neměli krmit labutě či kachny pečivem, lepší je kukuřice
24. října 2019 00:18

PRAHA (ČTK) - Lidé by neměli krmit volně žijící ptáky, jako jsou kachny nebo labutě, pečivem. Zasytí je a nemají pak potřebu přijímat pro ně důležitá krmiva. Místo pečiva by lidé měli dávat labutím například hrášek, kukuřici nebo nasekané zelné listy. Na tiskové konferenci to včera řekla prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Radka Vaňousová.
(Celý text)

Nová kampaň v Ostravě upozorní na nelegální ukládání odpadů
24. října 2019 00:15

OSTRAVA (ČTK) - Městská odpadová společnost OZO Ostrava ve spolupráci s městskou policií chystá informační kampaň, která má obyvatele upozornit na nelegální odkládání velkoobjemového odpadu vedle popelnic. Kampaň OZO Ostrava zahájí v pondělí, a to tím, že po dobu tří týdnů pozastaví pravidelný odvoz objemného odpadu od kontejnerových stanovišť. Chce tak občany upozornit, že řešení tohoto problému je především na nich samotných. Novinářům to včera řekl ředitel společnosti Karel Belda.
(Celý text)

Zemědělci se obávají dohody s Mercosurem
24. října 2019 00:12

PRAHA (ČTK) - Zemědělské oborové organizace se obávají přijetí obchodní dohody se zeměmi Latinské Ameriky - s tzv. Mercosurem. Může mít dopad na světové životní prostředí, tvrdí. Navíc by se podle nich muselo maso převážet přes celý svět. Včera to uvedli zástupci Zemědělského svazu ČR, Českého svazu chovatelů masného skotu a Společnosti mladých agrárníků na tiskové konferenci.
(Celý text)

Německá vláda podpořila systém národních emisních povolenek
24. října 2019 00:10

BERLÍN (ČTK) - Zavedení systému národních emisních povolenek v oblastech dopravy a bydlení včera schválila německá vláda. Vyslovila se také pro zákaz montáže nových topných systémů využívajících energii z topných olejů, který má platit od roku 2026. Dvojice opatření, která ještě musí projít parlamentem, má spolu s dalšími přispět k tomu, aby spolková republika splnila své klimatické cíle pro rok 2030. Řada odborníků je však považuje za nedostatečná.
(Celý text)

ČIŽP uložila sankci 150.000 Kč firmě za únik závadných látek
24. října 2019 00:08

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 150.000 korun společnosti AGT-AGROGAST se sídlem na Lounsku. Ze stanice na zpracování odpadu unikaly závadné látky do půdy. Provozovatel podle inspektorů nakládal s těmito látkami bez havarijního plánu, čímž porušil zákon. Společnost se proti rozhodnutí odvolala, ministerstvo životní prostředí odvolání zamítlo. Pokuta je pravomocná. Včera to novinářům řekla zástupkyně tiskové mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Vyjádření firmy se zjišťuje.
(Celý text)

Křížovský lom – nahlédněte do nitra hory
23. října 2019 13:14

PRAHA (ČSOP) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) dnes představil veřejnosti na Podblanicku další unikátní geologickou lokalitu – Křížovský lom. Lom byl zpřístupněn díky programu NET4GAS Blíž přírodě.
(Celý text)

Nakupujete online? A nešlo by to ekologičtěji?
23. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Odborníci v oblasti managementu zásobování a přepravních řetězců univerzit v Bathu a Jižním Walesu se na stránkách žurnálu Conversation zamýšlí nad tím, jak učinit online nákupy, respektive jejich doručování, o něco šetrnější vůči životnímu prostředí. Pár nápadů by tu bylo, ale nepotěší, pokud chcete objednané zboží doručit až ke dveřím, a to ideálně hned.
(Celý text)

Na předměstí Sydney hledají zatoulaného hroznýše královského
23. října 2019 00:50

(ČTK) - Na předměstí Sydney intenzivně pátrají po hroznýši královském, který zřejmě utekl svému majiteli. V Austrálii přitom není chov těchto velkých škrtičů povolen jinde než v zoologických zahradách, informoval zpravodajský server BBC News. Svlečená kůže 2,5 metru dlouhého hada se našla na staveništi na předměstí Silverdale v Novém Jižním Walesu.
(Celý text)

Země EU se shodly na zákazu pesticidu škodlivého pro včely
23. října 2019 00:45

BRUSEL (ČTK) - Členské státy Evropské unie podpořily návrh na zákaz používání pesticidu thiakloprid, který je rizikový pro včely a může ohrožovat i zdraví lidí. Uvedlo to na twitteru ředitelství Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin. Zemědělci v EU tak zřejmě nebudou smět používat insekticidy firmy Bayer prodávané pod značkami Calypso a Biscaya po 30. dubnu 2020, kdy končí platnost současných povolení.
(Celý text)

Asociace mají výtky k novele o podporovaných zdrojích energie
23. října 2019 00:30

(ČTK) - Oborové asociace a zaměstnavatelské svazy mají i po vypořádání připomínek z meziresortního připomínkového řízení výtky k novele zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE). Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz novinářů. Vadí jim především nezařazení velkých solárních systémů do plánovaných aukcí a rozdílný přístup k jednotlivým zdrojům při kontrole takzvané překompenzace. Překladatel, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), aktuální verzi připravované novely hájí.
(Celý text)

Moře na britskou pláž vyplavuje 60 let staré plastové hračky
23. října 2019 00:25

(ČTK) - Moře na britské pláže stále vyplavuje plastové hračky, které se před 60 lety přidávaly jako dárek do krabic s cereáliemi, napsal britský zpravodajský server Daily Mirror.
(Celý text)

Porosty v Městských lesích Chrudim jsou ve špatném stavu
23. října 2019 00:17

CHRUDIM (ČTK) - Porosty v Městských lesích Chrudim jsou ve špatném stavu. Kromě kůrovce se na nich podepsalo zvláště sucho posledních dvou let. Nedaří se příliš ani zalesňování vykácených ploch.
(Celý text)

Horní Rakousy si u Evropské komise stěžují na plány ČR rozšířit elektrárny
23. října 2019 00:15

(ČTK) - Rakouská spolková země Horní Rakousy se obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby prověřila plány Česka na rozšiřování jaderných elektráren. V prohlášení o tom včera podle agentury APA informoval hornorakouský radní pro životní prostřední Rudi Anschober. Komise by se podle něj měla zaměřit především na slučitelnost českých plánů s unijním právem v oblasti hospodářské soutěže. Český vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) sdělil, že ČR je připravena Rakousku své kroky objasňovat, zároveň ale požaduje respekt ke svému rozhodnutí.
(Celý text)

Čerpání vody z kladenského podzemí je podle primátora třeba řešit
23. října 2019 00:13

KLADNO (ČTK) - Čerpání vody z kladenského podzemí je podle primátora Dana Jiránka (ODS) potřeba řešit, i když situace není akutní. Voda stoupá a v dalších letech hrozí její kontaminace látkami z půdy obsahující chemikálie z dřívější průmyslové výroby. Kladnu také v posledních letech nestačily dosavadní vodní zdroje. Město má dva návrhy, jak čerpání vody z podzemí řešit, uvedl Jiránek.
(Celý text)

Votice příští rok otevřou biokoupaliště za 30 milionů korun
23. října 2019 00:10

VOTICE (ČTK) - Votice na Benešovsku budují poblíž rybníka Pilař biokoupaliště, na příští sezonu by mělo být připravené. Náklady jsou kolem 30 milionů korun bez DPH, na stavbu bude možné uplatnit odpočet daně z přidané hodnoty. Do budoucna chce město areál rozšířit o volnočasové centrum s hřištěm pro plážový volejbal, posilovacími stroji, umělou divokou řekou a dalšími atrakcemi, řekl minulý týden novinářům starosta Jiří Slavík (TOP 09).
(Celý text)

Hradecký kraj chce dát do zateplení budov škol přes 310 milionů Kč
23. října 2019 00:08

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Královéhradecký kraj chce dát v následujících letech do zateplení školních budov a instalací rekuperací tepla více než 310 milionů korun. Na projekty chce získat evropské dotace z operačního programu životní prostředí. Projekty na zateplení budov škol a úspor tepla v hodnotě asi 200 milionů korun již kraj udělal nebo je nyní dokončuje. Novinářům to včera řekla náměstkyně hejtmana pro školství Martina Berdychová (Východočeši).
(Celý text)

Senát asi schválí novelu, která má usnadnit boj s kůrovcem
22. října 2019 01:01

PRAHA (ČTK) - Senát asi schválí beze změn novelu lesního zákona, která má mimo jiné urychlit a usnadnit boj s kůrovcem. Doporučil to včera senátní podvýbor pro zemědělství. Norma mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky na obnovu lesů jejich soukromým vlastníkům. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1052 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama