titulní strana > co píší jiní
Vídeň zřídila v 18 čtvrtích „cool“ uličky pro ochlazení v letním horku
6. července 2020 10:20

PRAHA (Ekolist) - Nalézt ve městě v létě stinné místo, které by nabízelo chládek a odpočinek, nebývá jednoduché. Město Vídeň chtělo právě taková místa svým obyvatelům nabídnout. Zřídilo proto v celkem 18 čtvrtích tzv. „cool“ uličky, v nichž jsou instalovány sprchy s vodní mlhou. O příjemné posezení a odpočinek se postarají i židle umístěné ve stínu a dostatek zelených rostlin.
(Celý text)

Firma z jihočeského Dynína testuje kuřecí krmiva bez antibiotik
6. července 2020 09:00

DYNÍN (ČTK) - Společnost Zemědělské služby Dynín, která vyrábí krmné směsi pro hospodářská zvířata a ryby, testuje krmiva pro kuřata, jež neobsahují antibiotika. Vyvíjí je s Jihočeskou univerzitou, příští rok by mohla mít patent a začít je vyrábět sériově. Skupina, pod niž spadá desítka firem, má roční tržby kolem miliardy Kč, denně produkuje i 30.000 litrů mléka. ČTK to řekl předseda představenstva Petr Pokorný. Skupina má 228 zaměstnanců.
(Celý text)

Prstnatec, pětiprstka, okrotice, vemeník, rudohlávek. Sezóna orchidejí ještě neskončila
6. července 2020 04:55

PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil rok 2020 Rokem orchidejí. Třebaže nejvíce druhů těchto pozoruhodných rostlin kvete v naší přírodě v květnu a červnu, i počátek léta nabízí ještě mnohé zajímavé objevy.
(Celý text)

Vzor vousů pomáhá se sčítáním lvů v Africe
6. července 2020 01:20

SYDNEY/KAMPALA (ČTK) - Od dokumentů o přírodě až po značky potravin, znaky a erby, sportovní týmy a filmy studia Disney - lev patří mezi nejobdivovanější a nejuctívanější tvory na planetě. Ale s tímto obdivem kontrastuje realita v podobě snižujícího se počtu živých lvů, kteří se mohou volně prohánět africkou přírodou, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Jezero Milada u Ústí si po pěti letech získalo množství příznivců
6. července 2020 01:02

CHABAŘOVICE (ČTK) - Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo velké množství příznivců. Lidé zpočátku žehrali na nedostatečné zázemí, přírodu a čistou vodu sem ale jezdili obdivovat stále častěji. Nyní je oblast oblíbeným cílem turistů, sportovců, přírodovědců. V nouzovém stavu se houfně procházeli kolem jezera vzniklého po těžbě uhlí Ústečané.
(Celý text)

Ve Zlínském kraji se loni podařilo zalesnit rekordní plochu
6. července 2020 00:50

ZLÍN (ČTK) - Ve Zlínském kraji, který se už několik let potýká s kůrovcovou kalamitou a suchem, se loni podařilo zalesnit rekordních 2432 hektarů pozemků. Zalesněná plocha meziročně vzrostla o 794 hektarů a ve srovnání s ostatními kraji byla šestá největší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.
(Celý text)

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív od roku 2033
5. července 2020 18:15

PRAHA (ČTK) - Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí, mohl by platit za pět let, pravděpodobněji ale až od roku 2033. Zastánci zákazu argumentují tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky. Odpůrci zase poukazují na to, že by tento krok poškodil české chovatele vůči ostatním v EU a umožnil by dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí.
(Celý text)

V části severovýchodní Indie zakázali obchodování se psím masem
5. července 2020 17:51

DILLÍ (ČTK) - Severovýchodní indický stát Nágsko zakázal dovoz a prodej psího masa. O nařízení informovala místní vláda po vytrvalé kampani ochránců zvířat. Napsal o tom zpravodajský web BBC.
(Celý text)

Britské supermarkety vyřadily z nabídky zboží získané prací cvičených opic
5. července 2020 09:02

LONDÝN (ČTK) - Několik britských obchodních řetězců stáhlo z nabídky kokosový olej a další produkty obsahující kokos. Vedla je k tomu informace, že v některých asijských státech jsou ke sběru kokosových ořechů využíváni cvičení makakové. Každý z nich je schopen denně sklidit až 1000 ořechů, zatímco člověk zhruba 80. Informovalo o tom sdružení na ochranu zvířat PETA, podle nějž se v Thajsku s vycvičenými makaky zachází jako se "stroji na sběr kokosových ořechů".
(Celý text)

Ve Francii protestovali zastánci i odpůrci pyrenejských medvědů
5. července 2020 08:15

TOULOUSE (ČTK) - V jižní Francii se konaly dva protesty příznivců a odpůrců vysazování medvědů do Pyrenejí. V Toulouse se se před prefekturou sešli ochránci zvířat, u jezera Lers v departementu Ariège pak proti medvědům coby škůdcům stád ovcí protestovali chovatelé. Oba tábory obnovily svůj boj po nálezu těla zastřeleného medvěda začátkem června.
(Celý text)

V NP Podyjí je nové klidové území, lze tam po značených trasách
5. července 2020 02:02

ZNOJMO (ČTK) - V Národním parku Podyjí je od června nové klidové území, lidé do něj mohou pouze po značených trasách. Území zahrnuje místa s přírodními jevy, rostlinami a živočichy nejcitlivějšími na rušení člověkem.
(Celý text)

Makakové v thajském Lopburi se vymkli kontrole
5. července 2020 01:30

LOPBURI (ČTK) - Zabarikádovaní sousedé, potyčky mezi soupeřícími tlupami, pro lidi zakázaná území - v thajském městě Lopburi už tisíce makaků na svobodě nepřitahují pozornost turistů, ti sem už v době pandemie covidu-19 nepřijíždějí. Opice se vymkly kontrole a nutí úřady, aby zasáhly, píše agentura AFP.
(Celý text)

Městské lesy Chrudim obnovily 33 tůní na zachycení vody v krajině
5. července 2020 01:22

CHRUDIM (ČTK) - Městské lesy Chrudim obnovily přes tři desítky jezírek a tůní na zadržování vody v krajině. Leží na melioračních příkopech vytvořených v minulosti. Na rozdíl od dřívějších dob v současnosti podmáčení porostů nehrozí, řekl novinářům ředitel městské firmy Zdeněk Odvárka.
(Celý text)

Národní hřebčín Kladruby chce obnovit historický vodní systém
5. července 2020 01:00

KLADRUBY NAD LABEM (ČTK) - Národní hřebčín Kladruby se připravuje na opravu historického vodního systému, který přivádí vodu z Opatovického kanálu takzvaným Kladrubským náhonem. Tu pak rozvádí pomocí vodotečí po dalších pozemcích. Systém je zčásti funkční, ale během let se některé části zanesly a zarostly vegetací, řekl ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek.
(Celý text)

Lanškroun vytvoří u multifunkčního centra nový park
5. července 2020 00:02

LANŠKROUN (ČTK) - Město Lanškroun na Orlickoústecku na etapy opraví prostranství u multifunkčního centra L’Art, vytvoří tam nový park. Úpravy odhadem za 13 milionů korun potrvají do zimy, uvedla radnice.
(Celý text)

Jak ovce, koně a krávy pomáhají horské přírodě Jeseníků? Nenechají vyrůst les
4. července 2020 04:47

PRAHA (Ekolist) - Pasoucí se zvířata napomáhají v horách tomu, aby tam nevyrostl les. Ponechat část přírodní krajiny bez lesa je totiž v České republice každým rokem cennější. Takzvané bezlesí totiž v Česku výrazně ubývá. Kvůli velmi chladnému jaru začala pastva nicméně téměř o měsíc později než obvykle. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
(Celý text)

Jelenům v japonské Naře se bez turistů zlepšilo zažívání
4. července 2020 01:33

TOKIO (ČTK) - Jeleni sika, kteří žijí v japonském městě Nara, sice kvůli chybějícím turistům za pandemie nemoci covid-19 přišli o svoji oblíbenou pochoutku, zato se jim zlepšilo zažívání. Byli totiž nuceni si začít vyhledávat přirozenou potravu, informoval na svých internetových stránkách britský The Guardian.
(Celý text)

Stezku korunami stromů Krkonoše zdobí dřevěný nosorožec
4. července 2020 01:05

JANSKÉ LÁZNĚ (ČTK) - Několikatunový dřevěný nosorožec s mládětem zdobí nově areál Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Má pomoci vzájemné propagaci stezky a ZOO Dvůr Králové, které jsou od sebe vzdálené 34 kilometrů. Upozornit má také na projekty zoo na záchranu ohrožených druhů zvířat a na ochranu přírody v Krkonoších. ČTK to řekla mluvčí zoo Markéta Grůňová.
(Celý text)

Horník z Tanzanie prodal dva drahokamy a rázem se stal milionářem
4. července 2020 01:03

DODOMA (ČTK) - Horník z Tanzanie se stal doslova přes noc milionářem, když objevil zatím dva největší známé tanzanity, drahokamy, které se vyskytují jen na území této země na východoafrickém pobřeží a používají se k výrobě šperků. Z prodeje surových drahokamů, které váží dohromady 15 kilogramů, šťastný nálezce Saniniu Laizer utržil 3,4 miliony dolarů (asi 81 milionů korun), píše server BBC.
(Celý text)

Počasí komárům přeje, u Litovle se musí častěji aplikovat postřik
4. července 2020 00:26

LITOVEL (ČTK) - Deštivé počasí letos v Litovli na Olomoucku a okolních obcích komplikuje boj s přemnoženými komáry, kterých se v místních lužních lesích vylíhlo mnohem více než v předešlých letech. Samosprávy proto musejí častěji aplikovat speciální postřik do lagun a v příštích dnech přijdou na řadu i některé ulice, kde na obyvatele dotírají hejna komárů. Na webu města to oznámil starosta Litovle Viktor Kohout.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1318 | Další
Další články:
6. července 2020
4. července 2020 04:00
3. července 2020
2. července 2020 14:40
2. července 2020 04:00

Online diskuse
Vídeň zřídila v 18 čtvrtích „cool“ uličky pro ochlazení v letním horku
6. července 2020 10:20

PRAHA (Ekolist) - Nalézt ve městě v létě stinné místo, které by nabízelo chládek a odpočinek, nebývá jednoduché. Město Vídeň chtělo právě taková místa svým obyvatelům nabídnout. Zřídilo proto v celkem 18 čtvrtích tzv. „cool“ uličky, v nichž jsou instalovány sprchy s vodní mlhou. O příjemné posezení a odpočinek se postarají i židle umístěné ve stínu a dostatek zelených rostlin.
(Celý text)

Firma z jihočeského Dynína testuje kuřecí krmiva bez antibiotik
6. července 2020 09:00

DYNÍN (ČTK) - Společnost Zemědělské služby Dynín, která vyrábí krmné směsi pro hospodářská zvířata a ryby, testuje krmiva pro kuřata, jež neobsahují antibiotika. Vyvíjí je s Jihočeskou univerzitou, příští rok by mohla mít patent a začít je vyrábět sériově. Skupina, pod niž spadá desítka firem, má roční tržby kolem miliardy Kč, denně produkuje i 30.000 litrů mléka. ČTK to řekl předseda představenstva Petr Pokorný. Skupina má 228 zaměstnanců.
(Celý text)

Prstnatec, pětiprstka, okrotice, vemeník, rudohlávek. Sezóna orchidejí ještě neskončila
6. července 2020 04:55

PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil rok 2020 Rokem orchidejí. Třebaže nejvíce druhů těchto pozoruhodných rostlin kvete v naší přírodě v květnu a červnu, i počátek léta nabízí ještě mnohé zajímavé objevy.
(Celý text)

Vzor vousů pomáhá se sčítáním lvů v Africe
6. července 2020 01:20

SYDNEY/KAMPALA (ČTK) - Od dokumentů o přírodě až po značky potravin, znaky a erby, sportovní týmy a filmy studia Disney - lev patří mezi nejobdivovanější a nejuctívanější tvory na planetě. Ale s tímto obdivem kontrastuje realita v podobě snižujícího se počtu živých lvů, kteří se mohou volně prohánět africkou přírodou, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Jezero Milada u Ústí si po pěti letech získalo množství příznivců
6. července 2020 01:02

CHABAŘOVICE (ČTK) - Po pěti letech od otevření pro veřejnost si jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem získalo velké množství příznivců. Lidé zpočátku žehrali na nedostatečné zázemí, přírodu a čistou vodu sem ale jezdili obdivovat stále častěji. Nyní je oblast oblíbeným cílem turistů, sportovců, přírodovědců. V nouzovém stavu se houfně procházeli kolem jezera vzniklého po těžbě uhlí Ústečané.
(Celý text)

Ve Zlínském kraji se loni podařilo zalesnit rekordní plochu
6. července 2020 00:50

ZLÍN (ČTK) - Ve Zlínském kraji, který se už několik let potýká s kůrovcovou kalamitou a suchem, se loni podařilo zalesnit rekordních 2432 hektarů pozemků. Zalesněná plocha meziročně vzrostla o 794 hektarů a ve srovnání s ostatními kraji byla šestá největší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.
(Celý text)

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív od roku 2033
5. července 2020 18:15

PRAHA (ČTK) - Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí, mohl by platit za pět let, pravděpodobněji ale až od roku 2033. Zastánci zákazu argumentují tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky. Odpůrci zase poukazují na to, že by tento krok poškodil české chovatele vůči ostatním v EU a umožnil by dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí.
(Celý text)

V části severovýchodní Indie zakázali obchodování se psím masem
5. července 2020 17:51

DILLÍ (ČTK) - Severovýchodní indický stát Nágsko zakázal dovoz a prodej psího masa. O nařízení informovala místní vláda po vytrvalé kampani ochránců zvířat. Napsal o tom zpravodajský web BBC.
(Celý text)

Britské supermarkety vyřadily z nabídky zboží získané prací cvičených opic
5. července 2020 09:02

LONDÝN (ČTK) - Několik britských obchodních řetězců stáhlo z nabídky kokosový olej a další produkty obsahující kokos. Vedla je k tomu informace, že v některých asijských státech jsou ke sběru kokosových ořechů využíváni cvičení makakové. Každý z nich je schopen denně sklidit až 1000 ořechů, zatímco člověk zhruba 80. Informovalo o tom sdružení na ochranu zvířat PETA, podle nějž se v Thajsku s vycvičenými makaky zachází jako se "stroji na sběr kokosových ořechů".
(Celý text)

Ve Francii protestovali zastánci i odpůrci pyrenejských medvědů
5. července 2020 08:15

TOULOUSE (ČTK) - V jižní Francii se konaly dva protesty příznivců a odpůrců vysazování medvědů do Pyrenejí. V Toulouse se se před prefekturou sešli ochránci zvířat, u jezera Lers v departementu Ariège pak proti medvědům coby škůdcům stád ovcí protestovali chovatelé. Oba tábory obnovily svůj boj po nálezu těla zastřeleného medvěda začátkem června.
(Celý text)

V NP Podyjí je nové klidové území, lze tam po značených trasách
5. července 2020 02:02

ZNOJMO (ČTK) - V Národním parku Podyjí je od června nové klidové území, lidé do něj mohou pouze po značených trasách. Území zahrnuje místa s přírodními jevy, rostlinami a živočichy nejcitlivějšími na rušení člověkem.
(Celý text)

Makakové v thajském Lopburi se vymkli kontrole
5. července 2020 01:30

LOPBURI (ČTK) - Zabarikádovaní sousedé, potyčky mezi soupeřícími tlupami, pro lidi zakázaná území - v thajském městě Lopburi už tisíce makaků na svobodě nepřitahují pozornost turistů, ti sem už v době pandemie covidu-19 nepřijíždějí. Opice se vymkly kontrole a nutí úřady, aby zasáhly, píše agentura AFP.
(Celý text)

Městské lesy Chrudim obnovily 33 tůní na zachycení vody v krajině
5. července 2020 01:22

CHRUDIM (ČTK) - Městské lesy Chrudim obnovily přes tři desítky jezírek a tůní na zadržování vody v krajině. Leží na melioračních příkopech vytvořených v minulosti. Na rozdíl od dřívějších dob v současnosti podmáčení porostů nehrozí, řekl novinářům ředitel městské firmy Zdeněk Odvárka.
(Celý text)

Národní hřebčín Kladruby chce obnovit historický vodní systém
5. července 2020 01:00

KLADRUBY NAD LABEM (ČTK) - Národní hřebčín Kladruby se připravuje na opravu historického vodního systému, který přivádí vodu z Opatovického kanálu takzvaným Kladrubským náhonem. Tu pak rozvádí pomocí vodotečí po dalších pozemcích. Systém je zčásti funkční, ale během let se některé části zanesly a zarostly vegetací, řekl ČTK ředitel hřebčína Jiří Machek.
(Celý text)

Lanškroun vytvoří u multifunkčního centra nový park
5. července 2020 00:02

LANŠKROUN (ČTK) - Město Lanškroun na Orlickoústecku na etapy opraví prostranství u multifunkčního centra L’Art, vytvoří tam nový park. Úpravy odhadem za 13 milionů korun potrvají do zimy, uvedla radnice.
(Celý text)

Jak ovce, koně a krávy pomáhají horské přírodě Jeseníků? Nenechají vyrůst les
4. července 2020 04:47

PRAHA (Ekolist) - Pasoucí se zvířata napomáhají v horách tomu, aby tam nevyrostl les. Ponechat část přírodní krajiny bez lesa je totiž v České republice každým rokem cennější. Takzvané bezlesí totiž v Česku výrazně ubývá. Kvůli velmi chladnému jaru začala pastva nicméně téměř o měsíc později než obvykle. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
(Celý text)

Jelenům v japonské Naře se bez turistů zlepšilo zažívání
4. července 2020 01:33

TOKIO (ČTK) - Jeleni sika, kteří žijí v japonském městě Nara, sice kvůli chybějícím turistům za pandemie nemoci covid-19 přišli o svoji oblíbenou pochoutku, zato se jim zlepšilo zažívání. Byli totiž nuceni si začít vyhledávat přirozenou potravu, informoval na svých internetových stránkách britský The Guardian.
(Celý text)

Stezku korunami stromů Krkonoše zdobí dřevěný nosorožec
4. července 2020 01:05

JANSKÉ LÁZNĚ (ČTK) - Několikatunový dřevěný nosorožec s mládětem zdobí nově areál Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Má pomoci vzájemné propagaci stezky a ZOO Dvůr Králové, které jsou od sebe vzdálené 34 kilometrů. Upozornit má také na projekty zoo na záchranu ohrožených druhů zvířat a na ochranu přírody v Krkonoších. ČTK to řekla mluvčí zoo Markéta Grůňová.
(Celý text)

Horník z Tanzanie prodal dva drahokamy a rázem se stal milionářem
4. července 2020 01:03

DODOMA (ČTK) - Horník z Tanzanie se stal doslova přes noc milionářem, když objevil zatím dva největší známé tanzanity, drahokamy, které se vyskytují jen na území této země na východoafrickém pobřeží a používají se k výrobě šperků. Z prodeje surových drahokamů, které váží dohromady 15 kilogramů, šťastný nálezce Saniniu Laizer utržil 3,4 miliony dolarů (asi 81 milionů korun), píše server BBC.
(Celý text)

Počasí komárům přeje, u Litovle se musí častěji aplikovat postřik
4. července 2020 00:26

LITOVEL (ČTK) - Deštivé počasí letos v Litovli na Olomoucku a okolních obcích komplikuje boj s přemnoženými komáry, kterých se v místních lužních lesích vylíhlo mnohem více než v předešlých letech. Samosprávy proto musejí častěji aplikovat speciální postřik do lagun a v příštích dnech přijdou na řadu i některé ulice, kde na obyvatele dotírají hejna komárů. Na webu města to oznámil starosta Litovle Viktor Kohout.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1318 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama