titulní strana > co píší jiní
Obyvatele Mallorcy začínají turisté z výletních lodí štvát. Sepisují proti nim petici
17. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Aby nedošlo k omylu: obyvatelé Baleárského souostroví mají turisty v zásadě rádi, jen se jim nepozdává jejich množství a způsob, jakým k nim cestují. Asi nejvíc místní bolí velké výletní lodě a luxusní turistické super-křižníky, které deformují jak podstatu cestovního ruchu, tak zdejší ostrovní i podmořskou přírodu. Píše o tom TreeHugger.
(Celý text)

Slovensko po kritice připravilo vymezení svých bukových pralesů
17. září 2019 00:16

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko po výtkách ekologických organizací a Výboru pro světové dědictví UNESCO připravilo přesné určení hranic své části karpatských bukových pralesů, které jsou zapsány na prestižním seznamu světových přírodních a kulturních památek. Slovenské ministerstvo životního prostředí nyní uvedlo, že projekt by po 12 letech mohl ukončit problémy s ochranou zmíněných pralesů na východě země.
(Celý text)

Letiště v Hamburku stráží před ptactvem sokolník
17. září 2019 00:14

(ČTK) - Ve snaze předejít srážkám letadel s ptactvem vsadilo letiště v Hamburku na sokolníka. Jeho úkolem je alespoň dvakrát týdně zaplašit pomocí speciálně vycvičených sokolů a káňat Harrisových ze zeleně na okraji přistávacích ploch vrány, racky či holuby. Zatímco v Německu je hamburské letiště průkopníkem a sokolnictví tu provozují až v posledních několika letech, pražskou Ruzyni hlídají dravci již čtyři desetiletí.
(Celý text)

Volkswagen se dohodl na urovnání žalob v Austrálii
17. září 2019 00:12

SYDNEY (ČTK) - Německá automobilka Volkswagen se v Austrálii dohodla na urovnání žalob tisíců zákazníků souvisejících s emisním skandálem. Celkem automobilka majitelům vozů Volkswagen, Audi a Škoda s naftovým motorem EA189 zaplatí 127 milionů australských dolarů (dvě miliardy Kč), napsala agentura Reuters. Dohodu ještě musí schválit soud.
(Celý text)

Doksy nabízejí zdarma nádoby na tříděný odpad k rodinným domům
17. září 2019 00:10

DOKSY (ČTK) - Nádoby na tříděný odpad k rodinným domům začali zdarma nabízet v Doksech na Českolipsku. Radnice na projekt získala dotaci z Operačního programu Životní prostředí, slibuje si, že obyvatelé budou díky tomu víc třídit a sníží se množství komunálního odpadu. Likvidace směsného komunálního odpadu je pro město nejdražší. Včera to řekla starostka Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj).
(Celý text)

Státní dotace podporované energii vzroste, schválila vláda
17. září 2019 00:06

PRAHA (ČTK) - Příspěvek státu podporovaným zdrojům energie (POZE) má pro příští rok vzrůst na 27 miliard korun. Bude tak o 815 milionů korun vyšší než letos a v předešlých dvou letech. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, který včera schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Zbylou část z podpory zhruba 46 miliard, kterou nepokryje státní dotace, zaplatí převážně spotřebitelé. Premiér Andrej Babiš (ANO) včera řekl, že by stát mohl výdaje na podporu snížit až o šest miliard. Havlíček má navrhnout řešení.
(Celý text)

Operace Kulový blesk? Velké stěhování Jakarty je hlavně environmentální problém
16. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Pokud bychom na mapě jihovýchodní Asie zvýraznily metropole s nejvyšším HDP, bude hlavní indonéské město Jakarta doslova zářit. Sídlo s 10,4 miliony obyvatel v užším centru je totiž odpovědné za 65 % národní ekonomiky. Taková ekonomická mapa by nám ale skryla jeden podstatný fakt: celá obří metropole, pokrývající plochu 600 kilometrů čtverečních, se totiž noří do vln a bahna. A proto ji chystají přestěhovat o 1000 kilometrů dál. Píše o tom BBC a Independent.
(Celý text)

Snahu o čistou vodu v rybnících komplikují invazní druhy – i z akvárií
16. září 2019 00:50

PLZEŇ (Ekolist) - Kdo by dnes nechtěl mít ve svém městě či obci čistý rybník na koupání? Řada obcí skutečně něco takového plánuje. Zdánlivě jednoduchá záležitost, tedy „vyčistit rybník“, ale v praxi naráží na různé překážky: příliš hustou rybí obsádku, nevyhovující kvalitu přitékající vody a zásobu živin – zejména fosforu v bahně.
(Celý text)

Greta Thunbergová s mladými aktivisty demonstrovala před Bílým domem
16. září 2019 00:30

WASHINGTON (ČTK) - Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která stála u zrodu celosvětového hnutí mladých lidí pro boj se změnami klimatu, v pátek přijela do Washingtonu. Ona a dalších asi 1500 demonstrantů, z nichž většina byli školáci, pochodovali městem a skandovali hesla poblíž Bílého domu.
(Celý text)

Svaz: Hraboši přestali politiky zajímat, úrodu ničí dál
16. září 2019 00:25

(ČTK) - Situace s přemnoženými hraboši v postižených oblastech dále graduje a hlodavci ničí úrodu. Zemědělci navíc mají obavy, že hraboši sežerou i nově zaseté ozimy. Sdělil to mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Svaz už v létě avizoval, že možné škody způsobené hlodavci můžou přesáhnout i miliardu korun. Svaz proto dlouhodobě usiluje o možnost aplikovat plošně jed proti hladovcům, proti tomu se však v létě postavili biologové i ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Vysoké Studnice přišla o smrkové lesy, tratí i jiné obce Vysočiny
16. září 2019 00:23

LUKA NAD JIHLAVOU (ČTK) - Obec Vysoké Studnice na Jihlavsku už kvůli kůrovcové kalamitě přišla o smrkové lesy. Tvořily většinu rozlohy z celkových skoro 50 hektarů obecních lesů. Dřív přinášela těžba dřeva do obecního rozpočtu asi milion korun ročně, v dalších letech ale obec počítá se ztrátami kvůli zalesňování. Řekl to starosta Jaroslav Vrána.
(Celý text)

ČEZ Distribuce na Moravě upraví 4700 sloupů, aby ochránila ptáky
16. září 2019 00:20

OSTRAVA (ČTK) - Společnost ČEZ Distribuce letos v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a na Vsetínsku ve Zlínském kraji upravila nebo upraví 4700 podpěrných sloupů elektrického vedení vysokého napětí tak, aby byly bezpečné pro ptáky. Firmu to bude stát přibližně 15 milionů korun. O víkendu to sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
(Celý text)

Indie podpoří výrobu bionafty z použitého kuchyňského oleje
16. září 2019 00:17

(ČTK) - Použitý kuchyňský olej má indické vládě pomoci vyřešit vysokou závislost země na dovozu energie. Vláda proto nedávno ohlásila program výroby bionafty pro motorová vozidla právě z této suroviny. Na možnosti rychlého rozšíření produkce se však odborníci dívají skepticky, napsala na svém webu německá rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Německé ministerstvo chce dát 75 miliard eur na ochranu klimatu
16. září 2019 00:15

BERLÍN (ČTK) - Německé ministerstvo dopravy chce do roku 2030 investovat až 75 miliard eur (1,9 bilionu Kč) do boje proti klimatickým změnám. Investice do podpory elektromobilů nebo rozvoje železniční dopravy mají vést k tomu, že i oblast dopravy splní klimatické závazky Německa na rok 2030. Zatím k tomu má velmi daleko.
(Celý text)

Povolování malých vodních děl k zachycování vody může být snazší
16. září 2019 00:13

PRAHA (ČTK) - Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD, kterou v pátek schválila Sněmovna. Norma se bude vedle terénních úprav týkat i vodních děl o rozloze do dvou hektarů a výšky hráze do 2,5 metru. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
(Celý text)

Z Veleslavína na letiště mají jezdit velkokapacitní elektrobusy
16. září 2019 00:10

PRAHA (ČTK) - Na Letiště Václava Havla mají z Veleslavína na lince 119 místo klasických autobusů jezdit velkokapacitní elektrobusy. Důvodem je nízká kapacita naftových autobusů a zlepšení ovzduší. Jezdit by mohly začít do tří let. Řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Náklady budou zhruba 900 milionů korun. Praha zavedla elektrobusy již na lince z Palmovky do Letňan a plánuje elektrifikovat ještě další linky.
(Celý text)

České Petrovice dostaly pokutu za nepovolené čerpání vody
16. září 2019 00:08

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložila Českým Petrovicím na Orlickoústecku pokutu 133.260 korun za nepovolený odběr podzemní vody pro vodovod v obci. Obec vodu bez povolení odebírala v letech 2016 a 2017. Porušila tím zákon o vodách. Obec proti sankci nepodala odpor a pokuta je pravomocná. V pátek to sdělila inspekce.
(Celý text)

Vídeň zavádí klimatické zóny: ročně vznikne 8 000 bytů, které nebudou využívat fosilní paliva
15. září 2019 00:57

PRAHA (Ekolist) - Návaly tepla, tropické noci a extrémní deště – nejen Vídeň pociťuje stále více dopady klimatických změn. V rozvíjejícím se městě jako je rakouská metropole představuje výstavba novostaveb jeden z centrálních nástrojů pro účinnou ochranu klimatu. Osm z deseti bytů tak nebude moci využívat fosilní paliva na vytápění, chlazení nebo ohřev vody.
(Celý text)

Na Srí Lance zranil splašený slon 18 lidí
15. září 2019 00:50

(ČTK) - Nejméně 18 lidí zranil minulý víkend slon, který se splašil při buddhistickém procesí na Srí Lance. Informovala o tom tento týden agentura AP.
(Celý text)

Jizerské hory jsou geologicky pestřejší než se dosud udávalo
15. září 2019 00:30

LIBEREC (ČTK) - Jizerské hory jsou geologicky pestřejší než se dosud udávalo. Pracovníci libereckého muzea a speleologové zjistili, že na severních svazích je i třetihorní vyvřelá hornina polzenit. Jejich bádání také ukázalo, že je v horách nezvykle velké množství přírodních jeskyň i více lokalit, kde se v minulosti těžilo. Objevili také například další suťové jeskyně, které se místně nazývají Valhaly. O výsledcích průzkumu informoval Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1034 | Další
Další články:
16. září 2019 12:15
16. září 2019 01:00
13. září 2019 13:27
13. září 2019 01:37
12. září 2019 12:00

Online diskuse
Obyvatele Mallorcy začínají turisté z výletních lodí štvát. Sepisují proti nim petici
17. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Aby nedošlo k omylu: obyvatelé Baleárského souostroví mají turisty v zásadě rádi, jen se jim nepozdává jejich množství a způsob, jakým k nim cestují. Asi nejvíc místní bolí velké výletní lodě a luxusní turistické super-křižníky, které deformují jak podstatu cestovního ruchu, tak zdejší ostrovní i podmořskou přírodu. Píše o tom TreeHugger.
(Celý text)

Slovensko po kritice připravilo vymezení svých bukových pralesů
17. září 2019 00:16

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko po výtkách ekologických organizací a Výboru pro světové dědictví UNESCO připravilo přesné určení hranic své části karpatských bukových pralesů, které jsou zapsány na prestižním seznamu světových přírodních a kulturních památek. Slovenské ministerstvo životního prostředí nyní uvedlo, že projekt by po 12 letech mohl ukončit problémy s ochranou zmíněných pralesů na východě země.
(Celý text)

Letiště v Hamburku stráží před ptactvem sokolník
17. září 2019 00:14

(ČTK) - Ve snaze předejít srážkám letadel s ptactvem vsadilo letiště v Hamburku na sokolníka. Jeho úkolem je alespoň dvakrát týdně zaplašit pomocí speciálně vycvičených sokolů a káňat Harrisových ze zeleně na okraji přistávacích ploch vrány, racky či holuby. Zatímco v Německu je hamburské letiště průkopníkem a sokolnictví tu provozují až v posledních několika letech, pražskou Ruzyni hlídají dravci již čtyři desetiletí.
(Celý text)

Volkswagen se dohodl na urovnání žalob v Austrálii
17. září 2019 00:12

SYDNEY (ČTK) - Německá automobilka Volkswagen se v Austrálii dohodla na urovnání žalob tisíců zákazníků souvisejících s emisním skandálem. Celkem automobilka majitelům vozů Volkswagen, Audi a Škoda s naftovým motorem EA189 zaplatí 127 milionů australských dolarů (dvě miliardy Kč), napsala agentura Reuters. Dohodu ještě musí schválit soud.
(Celý text)

Doksy nabízejí zdarma nádoby na tříděný odpad k rodinným domům
17. září 2019 00:10

DOKSY (ČTK) - Nádoby na tříděný odpad k rodinným domům začali zdarma nabízet v Doksech na Českolipsku. Radnice na projekt získala dotaci z Operačního programu Životní prostředí, slibuje si, že obyvatelé budou díky tomu víc třídit a sníží se množství komunálního odpadu. Likvidace směsného komunálního odpadu je pro město nejdražší. Včera to řekla starostka Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj).
(Celý text)

Státní dotace podporované energii vzroste, schválila vláda
17. září 2019 00:06

PRAHA (ČTK) - Příspěvek státu podporovaným zdrojům energie (POZE) má pro příští rok vzrůst na 27 miliard korun. Bude tak o 815 milionů korun vyšší než letos a v předešlých dvou letech. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, který včera schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Zbylou část z podpory zhruba 46 miliard, kterou nepokryje státní dotace, zaplatí převážně spotřebitelé. Premiér Andrej Babiš (ANO) včera řekl, že by stát mohl výdaje na podporu snížit až o šest miliard. Havlíček má navrhnout řešení.
(Celý text)

Operace Kulový blesk? Velké stěhování Jakarty je hlavně environmentální problém
16. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Pokud bychom na mapě jihovýchodní Asie zvýraznily metropole s nejvyšším HDP, bude hlavní indonéské město Jakarta doslova zářit. Sídlo s 10,4 miliony obyvatel v užším centru je totiž odpovědné za 65 % národní ekonomiky. Taková ekonomická mapa by nám ale skryla jeden podstatný fakt: celá obří metropole, pokrývající plochu 600 kilometrů čtverečních, se totiž noří do vln a bahna. A proto ji chystají přestěhovat o 1000 kilometrů dál. Píše o tom BBC a Independent.
(Celý text)

Snahu o čistou vodu v rybnících komplikují invazní druhy – i z akvárií
16. září 2019 00:50

PLZEŇ (Ekolist) - Kdo by dnes nechtěl mít ve svém městě či obci čistý rybník na koupání? Řada obcí skutečně něco takového plánuje. Zdánlivě jednoduchá záležitost, tedy „vyčistit rybník“, ale v praxi naráží na různé překážky: příliš hustou rybí obsádku, nevyhovující kvalitu přitékající vody a zásobu živin – zejména fosforu v bahně.
(Celý text)

Greta Thunbergová s mladými aktivisty demonstrovala před Bílým domem
16. září 2019 00:30

WASHINGTON (ČTK) - Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která stála u zrodu celosvětového hnutí mladých lidí pro boj se změnami klimatu, v pátek přijela do Washingtonu. Ona a dalších asi 1500 demonstrantů, z nichž většina byli školáci, pochodovali městem a skandovali hesla poblíž Bílého domu.
(Celý text)

Svaz: Hraboši přestali politiky zajímat, úrodu ničí dál
16. září 2019 00:25

(ČTK) - Situace s přemnoženými hraboši v postižených oblastech dále graduje a hlodavci ničí úrodu. Zemědělci navíc mají obavy, že hraboši sežerou i nově zaseté ozimy. Sdělil to mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Svaz už v létě avizoval, že možné škody způsobené hlodavci můžou přesáhnout i miliardu korun. Svaz proto dlouhodobě usiluje o možnost aplikovat plošně jed proti hladovcům, proti tomu se však v létě postavili biologové i ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Vysoké Studnice přišla o smrkové lesy, tratí i jiné obce Vysočiny
16. září 2019 00:23

LUKA NAD JIHLAVOU (ČTK) - Obec Vysoké Studnice na Jihlavsku už kvůli kůrovcové kalamitě přišla o smrkové lesy. Tvořily většinu rozlohy z celkových skoro 50 hektarů obecních lesů. Dřív přinášela těžba dřeva do obecního rozpočtu asi milion korun ročně, v dalších letech ale obec počítá se ztrátami kvůli zalesňování. Řekl to starosta Jaroslav Vrána.
(Celý text)

ČEZ Distribuce na Moravě upraví 4700 sloupů, aby ochránila ptáky
16. září 2019 00:20

OSTRAVA (ČTK) - Společnost ČEZ Distribuce letos v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a na Vsetínsku ve Zlínském kraji upravila nebo upraví 4700 podpěrných sloupů elektrického vedení vysokého napětí tak, aby byly bezpečné pro ptáky. Firmu to bude stát přibližně 15 milionů korun. O víkendu to sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
(Celý text)

Indie podpoří výrobu bionafty z použitého kuchyňského oleje
16. září 2019 00:17

(ČTK) - Použitý kuchyňský olej má indické vládě pomoci vyřešit vysokou závislost země na dovozu energie. Vláda proto nedávno ohlásila program výroby bionafty pro motorová vozidla právě z této suroviny. Na možnosti rychlého rozšíření produkce se však odborníci dívají skepticky, napsala na svém webu německá rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Německé ministerstvo chce dát 75 miliard eur na ochranu klimatu
16. září 2019 00:15

BERLÍN (ČTK) - Německé ministerstvo dopravy chce do roku 2030 investovat až 75 miliard eur (1,9 bilionu Kč) do boje proti klimatickým změnám. Investice do podpory elektromobilů nebo rozvoje železniční dopravy mají vést k tomu, že i oblast dopravy splní klimatické závazky Německa na rok 2030. Zatím k tomu má velmi daleko.
(Celý text)

Povolování malých vodních děl k zachycování vody může být snazší
16. září 2019 00:13

PRAHA (ČTK) - Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD, kterou v pátek schválila Sněmovna. Norma se bude vedle terénních úprav týkat i vodních děl o rozloze do dvou hektarů a výšky hráze do 2,5 metru. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
(Celý text)

Z Veleslavína na letiště mají jezdit velkokapacitní elektrobusy
16. září 2019 00:10

PRAHA (ČTK) - Na Letiště Václava Havla mají z Veleslavína na lince 119 místo klasických autobusů jezdit velkokapacitní elektrobusy. Důvodem je nízká kapacita naftových autobusů a zlepšení ovzduší. Jezdit by mohly začít do tří let. Řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Náklady budou zhruba 900 milionů korun. Praha zavedla elektrobusy již na lince z Palmovky do Letňan a plánuje elektrifikovat ještě další linky.
(Celý text)

České Petrovice dostaly pokutu za nepovolené čerpání vody
16. září 2019 00:08

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložila Českým Petrovicím na Orlickoústecku pokutu 133.260 korun za nepovolený odběr podzemní vody pro vodovod v obci. Obec vodu bez povolení odebírala v letech 2016 a 2017. Porušila tím zákon o vodách. Obec proti sankci nepodala odpor a pokuta je pravomocná. V pátek to sdělila inspekce.
(Celý text)

Vídeň zavádí klimatické zóny: ročně vznikne 8 000 bytů, které nebudou využívat fosilní paliva
15. září 2019 00:57

PRAHA (Ekolist) - Návaly tepla, tropické noci a extrémní deště – nejen Vídeň pociťuje stále více dopady klimatických změn. V rozvíjejícím se městě jako je rakouská metropole představuje výstavba novostaveb jeden z centrálních nástrojů pro účinnou ochranu klimatu. Osm z deseti bytů tak nebude moci využívat fosilní paliva na vytápění, chlazení nebo ohřev vody.
(Celý text)

Na Srí Lance zranil splašený slon 18 lidí
15. září 2019 00:50

(ČTK) - Nejméně 18 lidí zranil minulý víkend slon, který se splašil při buddhistickém procesí na Srí Lance. Informovala o tom tento týden agentura AP.
(Celý text)

Jizerské hory jsou geologicky pestřejší než se dosud udávalo
15. září 2019 00:30

LIBEREC (ČTK) - Jizerské hory jsou geologicky pestřejší než se dosud udávalo. Pracovníci libereckého muzea a speleologové zjistili, že na severních svazích je i třetihorní vyvřelá hornina polzenit. Jejich bádání také ukázalo, že je v horách nezvykle velké množství přírodních jeskyň i více lokalit, kde se v minulosti těžilo. Objevili také například další suťové jeskyně, které se místně nazývají Valhaly. O výsledcích průzkumu informoval Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1034 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama