titulní strana > co píší jiní
Kanaďany děsí rychlé tání ledovců na arktických ostrovech
24. dubna 2011 02:00

TORONTO (Ekolist) - Tající ledovce v polárních oblastech „vysílají“ do světových oceánů obrovské masy vody – to je známý fakt. Až dosud se předpokládalo, že hlavních zdrojem těchto mas je odtávání v oblasti Antarktidy a Grónska. Nyní se však ukázalo, že existuje i další velmi zásadní oblast: ostrovy a ostrůvky v kanadské Arktidě.
(Celý text)

Vědci nespokojení se Stráským založili Stínovou vědeckou radu NP Šumava
22. dubna 2011 15:00

PRAHA (Ekolist) - Kolem Národního parku Šumavy bylo tento týden živo. Kromě toho, že ministr Chalupa zveřejnil plán zásahů proti kůrovci (viz zpráva), založili bývalí členové oficiální rady a další odborníci Stínovou vědeckou radu Národního parku Šumava. V úterý byl veřejnosti prezentován její názor na dosavadní dění v NP Šumava.
(Celý text)

Za stažení námitek ochránců přírody inkasovaly zprostředkovatelé miliony
22. dubna 2011 10:42

PRAHA (Ecomonitor) - Sdružení Záchrana krajiny využilo loňskou solární vlnu, při které si blokováním výstavby elektráren mohli prostřednici dohod vydělat až desítky milionů korun, píše dnešní Mladá fronta Dnes. V rámci stavebního řízení nejdříve blokovalo výstavbu a pak za peníze, které inkasoval zprostředkovatel, od svých námitek upustilo. MF Dnes zdokumentovala pět takových případů.
(Celý text)

Stovky lidí demonstrovaly proti kácení na Šumavě
22. dubna 2011 05:00

PRAHA (Ekolist) - Na symbolických za pět minut dvanáct svolala včera platforma ŠumavaPro veřejné shromáždění před budovou Ministerstva životního prostředí. Na demonstraci se sešlo přes dvě stě lidí, kteří se připojili k výzvě na záchranu Národního parku Šumava. Nelíbí se jim plán dočasného ředitele Jana Stráského na kácení stromů napadených kůrovcem v prvních zónách parku.
(Celý text)

Největší zkamenělý pavouk? Jurský „lovec“ z Číny
22. dubna 2011 03:00

WASHINGTON (Ekolist) - Nebyl vlastně nijak obří – včetně nohou měl kolem 15 centimetrů, dnes žijí i pavouci větší. I tak je nález zkameněliny z čínských sopečných vrstev vědeckou senzací: jde totiž o fosilii vůbec největšího pavouka, která kdy byla nalezena.
(Celý text)

Správná dieta skotu vede k nižším emisím skleníkových plynů
22. dubna 2011 01:34

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Správná „dieta“ pro krávy a ovce vede k nižším emisím skleníkových plynů. Vyplývá to z výzkumu, který zadalo britské ministerstvo pro životní prostředí, výživu a záležitosti venkova (DEFRA), informuje server PlanetArk.
(Celý text)

Se sběrem elektroodpadu pomohou dobrovolní hasiči
21. dubna 2011 13:50

PRAHA (Ekolist) - Lidé budou mít o něco snazší cestu při likvidaci starých elektrospotřebičů. Společnost Elektrowin, která staré spotřebiče zpracovává, chce do sběru zapojit i sbory dobrovolných hasičů. Výhodné to bude jak pro lidi, protože to budou mít blíž, tak pro dobrovolné hasiče, kteří dostanou od Elektrowinu za elektroodpad zaplaceno.
(Celý text)

Chalupa: Na Šumavě se kácet bude, ale jen ručně
21. dubna 2011 11:40

PRAHA (Ekolist) - V Národním parku Šumava se proti kůrovci bude postupovat kácením, ale bez použití těžké techniky. Dřevaři tak budou v prvních zónách stromy kácet ručně a poražené stromy po odkornění nechají na místě. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).
(Celý text)

V Zelené úsporám chybí miliardy, nedostane se na veřejné budovy
21. dubna 2011 09:47

PRAHA (Ekolist) - V programu Zelená úsporám chybí 8 miliard korun. Oznámil to včera ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) a představil svou strategii, kde téměř celou chybějící sumu získat. I tak ale hrozí, že se na některé žadatele nedostane.
(Celý text)

Jak vzkřísit mrtvé dno Baltského moře? Provzdušňovací pumpou
21. dubna 2011 02:00

STOCKHOLM (Ekolist) - Dno Baltského moře je na mnoha místech mrtvou zónou. Švédští vědci nyní přicházející s revoluční metodou, která by v budoucnu mohla do hlubin vrátit život. Pomocí obřích „větráků“ chtějí provzdušňovat spodní „patra“ mořských hlubin a pomoci přírodě vrátit se k normálu.
(Celý text)

Toyota představila nový počin – Lexus CT200h
21. dubna 2011 01:24

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Jaký je nový „sportovní a zelený“ model automobilky Lexus spadající do koncernu Toyota? Spíš zelený než sportovní, píše publicistka Bibi van der Zee na serveru Guardian.
(Celý text)

Barcelona bojuje proti znečištěnému ovzduší, mýtné ale nezavede
20. dubna 2011 15:04

PRAHA/BARCELONA (Ecomonitor) - Madrid a Barcelona jsou dvě největší města ve Španělsku a obě mají velké problémy se znečištěným ovzduším. Evropská unie očekává, že se bez dalších průtahů přijmou opatření k jejich zmírnění. Radnice v Barceloně se už rozhoupala k prvním krokům, madridská je jako obvykle pozadu, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

Nová zlatá horečka ničí amazonské pralesy
20. dubna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Amazonie čelí mnoha hrozbám. Nyní se k nim přidala i věc poněkud nečekaná - rostoucí ceny zlata působí v Amazonii novou zlatou horečku a prospektoři překopávají nebývale velká území.
(Celý text)

Jan Hollan: Změny klimatu postupují rychleji, než kdo čekal
19. dubna 2011 09:00

PRAHA (Ekolist) - Změna klimatu se děje velice rychle, daleko rychleji než vědci ještě před několika letech očekávali. Také vědecké zprávy Mezivládního panelu o změnách klimatu (IPCC) mohou být podhodnocené, protože se jejich autoři drží při zdi z obavy, aby nebyli označeni za alarmisty. „Jsme na strmém svahu a přibrzdit bude těžké,“ říká v rozhovoru pro Ekolist fyzik Jan Hollan, člen vědeckého ústavu CzechGlobe.
(Celý text)

Recept na stoupající cenu benzinu? Biopalivo z řas, tvrdí v USA
19. dubna 2011 02:00

LOS ANGELES (Ekolist) - Američané od školních let slýchají, že jejich země je nebezpečně závislá na importu ropy: ze zahraničí pochází zhruba polovina z každého barelu, který se v USA spotřebuje. Většina této ropy navíc pochází z politicky nestabilních zemí a nynější stoupající ceny ropy zvedají novou vlnu zájmu o alternativy k „černému zlatu“. Jedna z nich, tvrdí vědci v nové studii, se jmenuje řasy.
(Celý text)

Drahá nafta se nelíbí dopravcům, chtějí odečty daní
16. dubna 2011 14:19

PRAHA (Ecomonitor) - V ČR je údajně cena nafty pátá nejvyšší v Evropě. Dopravci, kteří jezdí do zahraničí, proto tankují v jiných zemích a česká státní kasa tak přichází o miliardy korun. Uvedl to generální tajemník sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia Martin Špryňar v Impulsech Václava Moravce na Rádiu Impuls.
(Celý text)

Jarní číslo Naší přírody 02/2011
15. dubna 2011 13:33

(Naše příroda) - Hned na prvních stránkách dubnového čísla Naší přírody Vás jistě potěší koberce bledulí a sněženek v moravských lužních lesích. Přečtete si také o hmyzu, který nám saje krev a naučíte se bezpečně rozpoznat ondatru, nutrii a bobra. Dozvíte se, proč a jak ptáci migrují a které rostliny se adaptovaly na slanou půdu. Na výlet se tentokrát vydáme na Slovensko, do méně známé části turisticky atraktivního Slovenského ráje a také za písečnými dunami do Polska. Nejen milovníky makrofotografie potěší pohled do půvabného světa mechorostů a o zážitky nejen s vážkami se s námi tentokrát podělí populární zpěvák Dan Bárta.
(Celý text)

Do ČR dorazily "ekobanány" s logem žabičky. Málokdo ho zatím zná
15. dubna 2011 06:00

PRAHA (Ekolist) - Milovníci banánů si toho možná už všimli. Banány značky Chiquita mají na sobě ekoznačku – zelené logo s žabičkou. Česká republika je první zemí v rámci střední a východní Evropy a desátou na světě, kde Chiquita logo se žabkou představuje.
(Celý text)

Převrat v pohledu na dinosaury: byla to i noční zvířata
15. dubna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Tvůrci filmu Jurský park byli v jedné věci zřejmě blíže realitě, než si uvědomovali: nové výzkumy k překvapení vědců ukázaly, že masožraví dinosauři převážně lovili v noci.
(Celý text)

Návrat do divočiny: rodinný film o zvířecích sirotcích má dnes premiéru
14. dubna 2011 09:54

PRAHA (Ekolist) - V pražském kině IMAX má dnes premiéru film Návrat do divočiny přibližující práci dvou neobyčejných dam s podobným posláním. Zatímco Daphne M. Sheldricková pomáhá sloním sirotkům v Keni, Biruté Mary Galdikasová zase těm orangutaním na Borneu. Jejich společným cílem pak je naučit sirotky žít v jejich přirozeněm prostředí a vrátit je do divoké přírody.
(Celý text)

Návrat do divočiny: rodinný film o zvířecích sirotcích má dnes premiéru
14. dubna 2011 09:54

PRAHA (Ekolist) - V pražském kině IMAX má dnes premiéru film Návrat do divočiny přibližující práci dvou neobyčejných dam s podobným posláním. Zatímco Daphne M. Sheldricková pomáhá sloním sirotkům v Keni, Biruté Mary Galdikasová zase těm orangutaním na Borneu. Jejich společným cílem pak je naučit sirotky žít v jejich přirozeněm prostředí a vrátit je do divoké přírody.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1647 | 1648 | 1649 | 1650 | 1651 | .. | 2141 | Další
Další články:
7. května 2024 06:02
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45

Online diskuse
Handelsblatt: Tesla přeruší v závodě u Berlína na čtyři dny výrobu
7. května 2024 19:32

(ČTK) - Americký výrobce elektromobilů Tesla přeruší ve svém závodě v Grünheide u Berlína na čtyři dny výrobu. V pátek budou všichni zaměstnanci povinně pracovat z domova. Je to preventivní opatření kvůli demonstracím, které se chystají na protest proti plánovanému rozšíření továrny. S odkazem na interní e-mail zaměstnancům o tom informuje web německého deníku Handelsblatt.
(Celý text)

Odborník: Ve městech se potkávají původně lesní, skalní i zahradní druhy ptáků
7. května 2024 17:47

PRAHA (ČTK) - Ve městech se potkávají původně lesní, skalní druhy ptáků, které se jim přizpůsobily, se zahradními druhy. Hnízdí třeba i na nečekaných místech v centru Prahy, například jiřičky na Staroměstském náměstí, pěnice u nové budovy Národního muzea nebo ledňáček na Čertovce. Účastníkům nedávné ornitologické vycházky v pražské Hostivaři to řekl vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea (NM) Jaroslav Cepák.
(Celý text)

MŽP dává obcím druhou šanci získat podporu na výstavbu vodovodů a kanalizací
7. května 2024 17:38

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo deset miliard korun na projekty přihlášené do výzev Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), které ale kvůli vyčerpané alokaci na podporu nedosáhly. Ministerstvo pro ně prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR) nově otevírá dvě dotační výzvy. Financování cílí na projekty k vybudování kanalizace, čistírny odpadních vod nebo vodovodních řadů.
(Celý text)

Jatka by měla mít povinnost zavést kamerové systémy, novelu schválila vláda
7. května 2024 17:32

PRAHA (ČTK) - Jatka by měla mít od roku 2026 povinnost zavést kamerové systémy pro sledování zacházení se zvířaty. Novelu zákona o veterinární péči dnes schválila vláda. Úprava, kterou připravilo ministerstvo zemědělství, reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči, ruší také například povinnost aktualizovat pohotovostní plány pro případ mimořádných nákaz jednou za rok.
(Celý text)

Výborný: Výše podpory pro pěstitele zasažené mrazem se bude odvíjet od pomoci Evropské komise
7. května 2024 17:31

PRAHA (ČTK) - Vláda je připravena na podporu pěstitelů, jejichž produkci letos poškodily silné mrazy, uvolnit peníze ze státního rozpočtu. Konkrétní částku ale na dnešním jednání nedohodla, řekl novinářům ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Jeho úřad podle něj aktuálně čeká na odpověď od Evropské komise, kterou požádal o příspěvek 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Právě od této podpory se bude odvíjet množství peněz poskytnutých státem, doplnil Výborný. Už dříve avizoval, že prioritu budou mít ovocnáři.
(Celý text)

dTest: Nová evropská směrnice zavede „právo na opravu“
7. května 2024 11:08

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelé i podnikatelé často dávají přednost výměně vadného zboží před jeho opravou. Spotřebitelé tak dostanou zcela nový kus na rozdíl od opravovaného, již však jednou porouchaného, zboží. Pro podnikatele zase může být dodání nového kusu výhodnější, jelikož nemusí zdlouhavě shánět náhradní díly a platit zaměstnance za mnohdy časově náročnou opravu, a to i v případě, kdy by spotřebitel mohl takovou opravu preferovat. Vyhazování velkého množství vyměněných výrobků, byť mohou být až na drobné součásti plně funkční, je však velkou zátěží pro životní prostředí. To má ovšem vyřešit návrh nové směrnice Evropského parlamentu o společných pravidlech na podporu oprav zboží.
(Celý text)

Mrazy v lesích poškodily plochy s nasetými duby, čeká se slabá úroda semen
7. května 2024 10:44

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dubnová vlna mrazů poškodila v lesích především síje žaludů dubu, což jsou obnovované plochy s nasetými žaludy. Lesníci je budou muset obnovit. Podobně jako u ovocných dřevin mrazy poškodily květy stromů, což se odrazí ve slabé úrodě semen lesních dřevin, sdělila mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR. V novodobé historii státního podniku jde o první takové poškození lesů jarními mrazy.
(Celý text)

Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
7. května 2024 10:40

BROUMOV (ČTK) - Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.
(Celý text)

Příběh paní Mirky a záchrana malých kalousů
7. května 2024 04:25

PLZEŇ (Ekolist) - V pondělí 29. 4. 2024 kolem půlnoci byla svědkem, jak kamion v Plzni u Boleváku na nové čtyřproudé silnici (Na Sudech) srazil kalouse ušatého. Byla to obrovská shoda náhod a paní Mirka Sokolová, která šla se psem po chodníku, sebrala sovu ze silnice hned, jak bezvládné tělo zůstalo ležet na krajnici.
(Celý text)

Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
7. května 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla ČTK Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
(Celý text)

Na MŽP míří správní žaloba kvůli odtoku vody do dolu Turów, ministerstvo ji vítá
7. května 2024 00:57

(ČTK) - Expertní skupina Frank Bold podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby se domohla zveřejnění informací o odtoku vody do polského uhelného dolu Turów, který leží blízko českých hranic. Informace polská strana poskytuje MŽP, některé ale považuje za obchodní tajemství těžební společnosti PGE, a české ministerstvo je tak nemůže zveřejnit, upozornila skupina stejně jako MŽP na sociální síti X. Ministerstvo žalobu přivítalo.
(Celý text)

Praha dá letos na projekty pro životní prostředí 42 milionů Kč, podobně jako loni
6. května 2024 23:39

PRAHA (ČTK) - Praha dá letos na projekty, které mají zlepšit životní prostředí, 42 milionů korun, podobně jako loni. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Rozdělí si je 145 takových projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje
6. května 2024 20:20

LIBEREC (ČTK) - Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů, informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
(Celý text)

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun
6. května 2024 19:59

PELHŘIMOV (ČTK) - V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
(Celý text)

Výborný chce na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů
6. května 2024 19:51

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým jarními mrazy vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy kabinetu se situací a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, které je ministerstvo připravené spustit, jakmile vláda rozhodně o výši finanční podpory. Výborný dnes po jednání tripartity řekl, že pracovně uvažuje o částce zhruba 200 milionů korun, záleží ale na jednání s ostatními ministry. Výplaty by mohly začít od srpna. Další pomoc očekává od Evropské unie.
(Celý text)

V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2141 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama