titulní strana > co píší jiní
Při zateplování domů izolací nešetřete!
2. května 2011 11:00

PRAHA (Ekolist) - Pokud se rozhodujete zateplit svůj rodinný dům, tak budete zajisté řešit kruciální otázku – jak silnou izolaci na dům dát. Pět centimetrů? Deset? Patnáct? Víc? Nebo stačí to, co doporučuje norma? Zeptali jsme se odborníků, co oni doporučují.
(Celý text)

Udělejte Facebook ekologický, žádá Greenpeace
2. května 2011 09:33

PRAHA/DELHI (Ecomonitor) - Mezinárodní skupině aktivistů z Greenpeace se nelíbí, že sociální síť Facebook používá pro napájení datových center a dalších operací energii získanou z fosilních zdrojů, resp. z uhlí, informuje deník The Times of India.
(Celý text)

Konference: Chytré elektroměry mohou přinést úspory. A prozradit, kdy nejste doma
2. května 2011 05:00

PRAHA (Ekolist) - Součástí tzv. „chytrých sítí“, o kterých se nyní hovoří v celé Evropě, by měly být také dálkové odečty údajů z „chytrých“ elektroměrů. ČR zkoumá, jaké by byly jejich přínosy. Slabým místem je, že jejich zavedení bude drahé. Chytré elektroměry také představují bezpečnostní riziko. Přesto jsou ale podle některých odborníků nezbytné. Tématu se věnovala konference Smart metering v České republice 2011, kterou uspořádal v polovině dubna B.I.D Services.
(Celý text)

Španělsko: Výroba papíru lesy neničí, naopak jim pomáhá
1. května 2011 07:00

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Podle španělských lesníků a odborníků z papírenského průmyslu výroba papíru nezpůsobuje ničení lesů. Je to tím, že se pro tento účel používá dřevo pouze ze stromů pěstovaných za tímto konkrétním účelem, především z rychle rostoucích druhů, například blahovičníků a borovic, informuje server Elespectador.com.
(Celý text)

Pro mořskou diverzitu jsou důležité běžné druhy ryb, tvrdí švédští vědci
30. dubna 2011 01:11

PRAHA/STOCKHOLM (Ecomonitor) - Asi všichni budou souhlasit, že chránit druhové bohatství oceánů je zapotřebí. Potíž je s tendencí chránit ty druhy, které jsou ojedinělé a vzácné místo těch běžných a početných. Podle švédských vědců je potřeba změnit strategii, píše server Physorg.
(Celý text)

Fotopast v Beskydech zachytila unikát: rysa žeroucího kořist
29. dubna 2011 02:00

VISALAJE, BESKYDY (Ekolist) - Vystopovat rysa je těžké, vyfotografovat ještě těžší – v polovině dubna se ovšem přírodovědcům v Beskydech podařil unikátní úlovek. Fotopastí vyfotografovali sérii snímků rysa hodujícího na srnci, kterého strhl.
(Celý text)

Polsko chce odklad zákazu klecových chovů, aktivisté protestují
28. dubna 2011 15:00

PRAHA (Ekolist) - Na rok 2012 se těší všechny nosnice z velkochovů. Od ledna příštího roku totiž bude platit zákaz chovu nosnic v tzv. nezdokonalených klecích. Polsko však nedávno podalo návrh na jeho několikaletý odklad. Evropská síť pro ochranu hospodářských zvířat (ENFAP) bije na poplach a žádá, aby Polsko svůj požadavek stáhlo.
(Celý text)

Spaní pod širákem zákonům a ochráncům přírody nevadí
28. dubna 2011 10:50

PRAHA (Ekolist) - Od března je to jasné: pro přespání ‚pod širákem' není na většině chráněných územích potřeba žádné povolení. Ekolist v této souvislosti oslovil správy chráněných území, aby se podělily o své zkušenosti s touto formou turistiky. A vyšlo najevo, že praxe dávno úředního šimla předběhla.
(Celý text)

Španělsko má po dvaceti letech čekání pro auta ekologické SPZ
28. dubna 2011 02:22

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Hliníkové poznávací značky mají ekologickou konkurenci. Kantabrijský podnikatel Miguel Ibáñez dosáhl toho, že ministerstvo průmyslu schválilo jeho poznávací značky vyrobené z akrylu. Trvalo to více než dvě desetiletí, co jeho návrh ležel na ministerstvu, píše Ecologiaverde.
(Celý text)

Američtí vojáci se snaží „okopírovat“ kamufláž mořských živočichů
28. dubna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Schopnost mořských živočichů splývat s okolním prostředím fascinuje vědce odpradávna – nyní se k nim přidávají i experti pracující pro americkou armádu. Týmy odborníků se snaží přesně prozkoumat, jaké mechanismy tato zvířata užívají. A především to, zda by se daly použít pro armádní účely, tedy konstrukce co nejlepších kamufláží.
(Celý text)

Studie: Planeta „umí rychle vyřešit“ změnu klimatu
27. dubna 2011 02:00

PRAHA/WASHINGTON (Ekolist) - Planeta se zjevně dokáže vyrovnat s prudkým nárůstem koncentrací oxidu uhličitého mnohem rychleji, než zatím předpokládají modely klimatologů. Vědecký tým americké Purdue University zkoumal jednu z velkých „klimatických změn“ minulosti z doby před 56 miliony let, kdy se globální teploty zvedly asi o pět stupňů Celsia.
(Celý text)

Vlci v USA přijdou o federální ochranu
27. dubna 2011 01:27

PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Je to poprvé za čtyřicet let historie ochrany přírody v USA, kdy se na nějaký chráněný druh přestane vztahovat zákon na ochranu ohrožených druhů. Kontroverzní zásah v důsledku úspor v rozpočtu se týká vlků obecných, píše server Mongabay.
(Celý text)

Zateplovat budovy z tradičních materiálů je nesmysl, tvrdí ochránci památek
26. dubna 2011 13:19

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Tradiční stavby jsou energeticky úspornější, než se dosud předpokládalo. Tlak ze strany „zelené lobby“ jen vede k tomu, že majitelé historických domů poškozují svůj majetek, píše server The Telegraph.
(Celý text)

Zelený průmysl není utopie, shodl se Moldan s Bízkovou
26. dubna 2011 12:33

PRAHA (Ekolist) - Je prosazování ‚zeleného‛ průmyslu jen teoretizování? Průmysl se postupem času stává víc šetrnějším k životnímu prostředí a pojem ‚zelený‛ průmysl nemusí být nutně utopie. Podpora obnovitelných zdrojů je důležitá, ale musí být koncepční. Německý odklon od jaderné energetiky je nerozum. Tyto a další názory zazněly začátkem minulého týdne na Žofínském fóru.
(Celý text)

Slepá jeskynní ryba překvapila vědce – téměř nespí
26. dubna 2011 02:00

NEW YORK (Ekolist) - Tetra mexická je pozoruhodná ryba – žije v temnotách. A proto ztratila oči a také pigment. Nyní se však ukazuje, že ji evoluce přisoudila i další pozoruhodnou vlastnost: téměř nespí, což je podle biologů u ryb opravdu překvapivé.
(Celý text)

Kanaďany děsí rychlé tání ledovců na arktických ostrovech
24. dubna 2011 02:00

TORONTO (Ekolist) - Tající ledovce v polárních oblastech „vysílají“ do světových oceánů obrovské masy vody – to je známý fakt. Až dosud se předpokládalo, že hlavních zdrojem těchto mas je odtávání v oblasti Antarktidy a Grónska. Nyní se však ukázalo, že existuje i další velmi zásadní oblast: ostrovy a ostrůvky v kanadské Arktidě.
(Celý text)

Vědci nespokojení se Stráským založili Stínovou vědeckou radu NP Šumava
22. dubna 2011 15:00

PRAHA (Ekolist) - Kolem Národního parku Šumavy bylo tento týden živo. Kromě toho, že ministr Chalupa zveřejnil plán zásahů proti kůrovci (viz zpráva), založili bývalí členové oficiální rady a další odborníci Stínovou vědeckou radu Národního parku Šumava. V úterý byl veřejnosti prezentován její názor na dosavadní dění v NP Šumava.
(Celý text)

Za stažení námitek ochránců přírody inkasovaly zprostředkovatelé miliony
22. dubna 2011 10:42

PRAHA (Ecomonitor) - Sdružení Záchrana krajiny využilo loňskou solární vlnu, při které si blokováním výstavby elektráren mohli prostřednici dohod vydělat až desítky milionů korun, píše dnešní Mladá fronta Dnes. V rámci stavebního řízení nejdříve blokovalo výstavbu a pak za peníze, které inkasoval zprostředkovatel, od svých námitek upustilo. MF Dnes zdokumentovala pět takových případů.
(Celý text)

Stovky lidí demonstrovaly proti kácení na Šumavě
22. dubna 2011 05:00

PRAHA (Ekolist) - Na symbolických za pět minut dvanáct svolala včera platforma ŠumavaPro veřejné shromáždění před budovou Ministerstva životního prostředí. Na demonstraci se sešlo přes dvě stě lidí, kteří se připojili k výzvě na záchranu Národního parku Šumava. Nelíbí se jim plán dočasného ředitele Jana Stráského na kácení stromů napadených kůrovcem v prvních zónách parku.
(Celý text)

Největší zkamenělý pavouk? Jurský „lovec“ z Číny
22. dubna 2011 03:00

WASHINGTON (Ekolist) - Nebyl vlastně nijak obří – včetně nohou měl kolem 15 centimetrů, dnes žijí i pavouci větší. I tak je nález zkameněliny z čínských sopečných vrstev vědeckou senzací: jde totiž o fosilii vůbec největšího pavouka, která kdy byla nalezena.
(Celý text)

Největší zkamenělý pavouk? Jurský „lovec“ z Číny
22. dubna 2011 03:00

WASHINGTON (Ekolist) - Nebyl vlastně nijak obří – včetně nohou měl kolem 15 centimetrů, dnes žijí i pavouci větší. I tak je nález zkameněliny z čínských sopečných vrstev vědeckou senzací: jde totiž o fosilii vůbec největšího pavouka, která kdy byla nalezena.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1644 | 1645 | 1646 | 1647 | 1648 | .. | 2140 | Další
Další články:
7. května 2024 06:02
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45

Online diskuse
dTest: Nová evropská směrnice zavede „právo na opravu“
7. května 2024 11:08

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelé i podnikatelé často dávají přednost výměně vadného zboží před jeho opravou. Spotřebitelé tak dostanou zcela nový kus na rozdíl od opravovaného, již však jednou porouchaného, zboží. Pro podnikatele zase může být dodání nového kusu výhodnější, jelikož nemusí zdlouhavě shánět náhradní díly a platit zaměstnance za mnohdy časově náročnou opravu, a to i v případě, kdy by spotřebitel mohl takovou opravu preferovat. Vyhazování velkého množství vyměněných výrobků, byť mohou být až na drobné součásti plně funkční, je však velkou zátěží pro životní prostředí. To má ovšem vyřešit návrh nové směrnice Evropského parlamentu o společných pravidlech na podporu oprav zboží.
(Celý text)

Mrazy v lesích poškodily plochy s nasetými duby, čeká se slabá úroda semen
7. května 2024 10:44

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dubnová vlna mrazů poškodila v lesích především síje žaludů dubu, což jsou obnovované plochy s nasetými žaludy. Lesníci je budou muset obnovit. Podobně jako u ovocných dřevin mrazy poškodily květy stromů, což se odrazí ve slabé úrodě semen lesních dřevin, sdělila mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR. V novodobé historii státního podniku jde o první takové poškození lesů jarními mrazy.
(Celý text)

Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
7. května 2024 10:40

BROUMOV (ČTK) - Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.
(Celý text)

Příběh paní Mirky a záchrana malých kalousů
7. května 2024 04:25

PLZEŇ (Ekolist) - V pondělí 29. 4. 2024 kolem půlnoci byla svědkem, jak kamion v Plzni u Boleváku na nové čtyřproudé silnici (Na Sudech) srazil kalouse ušatého. Byla to obrovská shoda náhod a paní Mirka Sokolová, která šla se psem po chodníku, sebrala sovu ze silnice hned, jak bezvládné tělo zůstalo ležet na krajnici.
(Celý text)

Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
7. května 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla ČTK Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
(Celý text)

Na MŽP míří správní žaloba kvůli odtoku vody do dolu Turów, ministerstvo ji vítá
7. května 2024 00:57

(ČTK) - Expertní skupina Frank Bold podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby se domohla zveřejnění informací o odtoku vody do polského uhelného dolu Turów, který leží blízko českých hranic. Informace polská strana poskytuje MŽP, některé ale považuje za obchodní tajemství těžební společnosti PGE, a české ministerstvo je tak nemůže zveřejnit, upozornila skupina stejně jako MŽP na sociální síti X. Ministerstvo žalobu přivítalo.
(Celý text)

Praha dá letos na projekty pro životní prostředí 42 milionů Kč, podobně jako loni
6. května 2024 23:39

PRAHA (ČTK) - Praha dá letos na projekty, které mají zlepšit životní prostředí, 42 milionů korun, podobně jako loni. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Rozdělí si je 145 takových projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje
6. května 2024 20:20

LIBEREC (ČTK) - Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů, informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
(Celý text)

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun
6. května 2024 19:59

PELHŘIMOV (ČTK) - V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
(Celý text)

Výborný chce na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů
6. května 2024 19:51

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým jarními mrazy vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy kabinetu se situací a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, které je ministerstvo připravené spustit, jakmile vláda rozhodně o výši finanční podpory. Výborný dnes po jednání tripartity řekl, že pracovně uvažuje o částce zhruba 200 milionů korun, záleží ale na jednání s ostatními ministry. Výplaty by mohly začít od srpna. Další pomoc očekává od Evropské unie.
(Celý text)

V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama