titulní strana > co píší jiní
Vikingy z Grónska zřejmě vyhnalo prudké ochlazení v 14. století
31. května 2011 05:00

WASHINGTON (Ekolist) - Je to otázka, které zejména ve Skandinávii patří k dávným záhadám: jak daleko byli schopni před dávnými stoletími doplout Vikingové? A co se stalo s jejich koloniemi, které založili na místě svých „zámořských“ objevů.
(Celý text)

Rok dobrovolnictví - příběhy dobrovolníků z různých oblasti ochrany přírody
30. května 2011 10:20

() - Při příležitosti Evropského roku dobrovolnictví 2011 představujeme příběhy dobrovolníků z různých oblastí ochrany životního prostředí.
Jedná se jednak o dobrovolníky organizované prostřednictvím nestátních neziskových organizacích (NNO), dále o dobrovolníky, kteří jsou přímo členy nějaké neziskové organizace, ale i o dobrovolníky stojící mimo jakékoliv formální struktury. Dobrovolníci jsou lidé každého věku – od studentů přes lidi středního věku až po seniory.

(Celý text)

Příběhy dobrovolníků - Jan Křivonožka - dobrovolník Hnutí Brontosaurus
30. května 2011 09:02

() -

Inu dobrovolnictví… dostal jsem se k němu vlastně tak trochu nevědomky už někdy v patnácti, kdy jsem začal dělat dětské tábory pro mladší děti.


(Celý text)

Kde se ty kočky v noci toulají? Vědci to zkoumali s GPS
30. května 2011 02:00

CHICAGO (Ekolist) - Z pohledu majitelů koček to je velmi častá otázka, které se jim honí hlavou ve chvíli, kdy jejich kočka v podvečer mizí kamsi do neznáma. „Kam asi jde? Jak daleko se zatoulá? Co tam vše provádí?“
(Celý text)

Firemní ekologie: elektromobily a louky na střechách. Ale dá se tomu věřit?
28. května 2011 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nabídky konkurenčních firem jsou podobné a jednou z možností, jak se odlišit, je vydat se ‚zelenou‛ cestou. A zákazníci v ČR na to čím dál víc slyší. Jak vyplynulo ze semináře o firemní ekologii, tuto strategii proto volí stále více firem. Jenže možností, jak být ‚eko‛, je celá řada.
(Celý text)

„Zázračné bakterie“ nebyly zázračné, vědci se spletli
27. května 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - V lednu se na titulní stránky novin (i Ekolistu) dostala zpráva o tom, že Mexickému zálivu zasaženému katastrofou ropné plošiny Deepwater Horizon bezmála zázračně pomohly bakterie, které s překvapivou rychlostí rozložily ropné produkty znečišťující vodu. Vědecký článek přinesl respektovaný časopis Science – a ten samý dnes přináší text, který závěry této studie zpochybňuje a konstatuje, že účinek bakterií nebyl jednoznačně prokázán.
(Celý text)

Vědcům pomohli s určením tisíců ryb „přátelé“ z Facebooku
27. května 2011 01:50

TORONTO/HODONÍN (Ecomonitor) - Vědci z kanadské univerzity Scarborough se při odchytu ryb v guayanské řece Cuyuni dostali do nepříjemného problému. Aby mohli ryby ze země vyvézt k dalšímu výzkumu, museli pro guayanské úřady určit všechny druhy ryb, se kterými chtěli odjet. Trn z paty jim vytrhl Facebook, píše EurekAlert.
(Celý text)

Limity těžby se zřejmě prolomí výměnou za zrušení možnosti vyvlastnění
26. května 2011 16:56

PRAHA (Ecomonitor) - Uvažuje se o tom, že výměnou za prolomení limitů by se zrušily paragrafy umožňující vyvlastnění majetku. Pak by další pokračování těžby záviselo na tom, jestli se těžaři dohodnou se všemi, kteří v dané oblasti mají majetek. I kdyby zůstal jediný člověk, který ho neprodá, tak se těžit nebude, říká Jan Dienstl z Czech Coal. Podle Vladimíra Buřta z Horního Jiřetína bude prolomení limitů znamenat, že se obec přestane rozvíjet, protože úřad nedá povolení ani k postavení kurníku.
(Celý text)

Nepotřebné věci nevyhazujte. Darujte je za odvoz
26. května 2011 04:58

PRAHA (Ekolist) - Taky doma zakopáváte o věci, které už nepotřebujete, které už pravděpodobně nikdo nekoupí, ale vám je líto je vyhodit, protože jsou pořád funkční? A co je třeba darovat? Můžete tím někomu jinému udělat radost, sobě ulehčit a ještě být šetrný k životnímu prostředí.
(Celý text)

Na Středomoří „útočí“ invazivní ryby, včetně jedovatého čtverzubce
26. května 2011 02:00

ATHÉNY (Ekolist) - Suezský průplav bývá počítán mezi největší stavby 19. století, historici ho považují za kanál, který měl od počátku obrovský význam pro světový obchod i rozvoj celé oblasti. Existuje však i jiný než oslavný pohled: nová studie ukazuje, že kvůli němu pronikají do Středozemního moře mnohé druhy z Indického oceánu a dramatickým způsobem mění tamní ekosystém.
(Celý text)

Rybáři budou místo ryb lovit z moře plasty
25. května 2011 12:30

BRUSEL/HODONÍN (Ecomonitor) - Řešením současných problémů rybářů by mohl být nový průmysl – sběr plastových odpadků z hladin moří. Ekonomický přínos ze sběru odpadu může napomoci rybářům překlenout těžké období a zároveň snížit tlak na rybí populace, píše Guardian.co.uk.
(Celý text)

Velké obavy z jádra má dnes méně lidí než v roce 1993, ukázal průzkum
24. května 2011 16:22

PRAHA (Ekolist) - Velké obavy z jaderné energie má dnes o 7 % méně lidí než v roce 1993. Celkový počet lidí, kteří nějakou obavu mají, naopak mírně stoupl. Kvůli jaderné elektrárně ve svém sousedství by se stěhoval jen málokdo. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění.
(Celý text)

Palmový olej dává „módní“ biopalivo. Ale ničí přírodu
24. května 2011 02:00

LONDÝN (Ekolist) - Jak „ekologicky“ bránit planetu před fosilními palivy, tedy „zdrojem“ skleníkových plynů? A jak vyřešit jejich nedostatek? Jednou z odpovědí, k nimž se upírají naděje mnohých, jsou biopaliva. Jenže nic není tak ideální, jak se zdá na první pohled. Nová studie britských vědců přináší důkazy o tom, že pěstování palem, z jejichž plodů se zejména v Asii vyrábí olej na výrobu biopaliv, má řadu velmi negativních dopadů na biodiverzitu v pěstitelských oblastech.
(Celý text)

Tropická houba umí ovládnout mravence. Dělá z nich zombie
24. května 2011 01:16

PENN STATE/HODONÍN (Ecomonitor) - V deštných pralesích jsou "zombie". Přesněji řečeno mravenčí zombie. Vládu nad jejich tělem převzala parazitická houba, píše server News.com.au.
(Celý text)

Studie: Moře stoupá, ale přístavy to neřeší, hrozí jim zkáza
23. května 2011 02:00

LOS ANGELES (Ekolist) - Které projevy klimatických změn lidé nejvíce pocítí? Klimatologové by mezi ně nesporně zahrnuli stoupání moří. Jednotlivé prognózy se sice liší v tom, o kolik se hladiny v příštích desítkách let zvednou, všechny se však shodují, že to bude změna zásadní. Bylo by tedy logické očekávat, že potenciální „oběti“ nárůstů hladin se na tyto dramatické změny chystají a neplánují mohutné obranné kroky.
(Celý text)

Starbucks zkouší, zda se obejde bez papírových kelímků
22. května 2011 08:49

PRAHA (Ecomonitor) - Řetězec kaváren Starbucks ve Španělsku přišel s vynikajícím nápadem. Kdo přijde s vlastním šálkem, ten dostane slevu. Tímto způsobem se pokouší podnítit zákazníky k používání vlastních termohrnků, které by nahradily stávající papírové či plastové. Společnost nabízí slevu ve výši 40 eurocentů na každý nápoj ze své nabídky, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

EPS: Ať Nejvyšší kontrolní úřad dohlédne také na ČEZ a České dráhy
21. května 2011 05:54

PRAHA (Ekolist) - Podle v dubnu vládou schválené novely by se měly rozšířit dosud omezené pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ekologický právní servis však požaduje, aby měl NKÚ možnost dohlížet také na obchodní společnosti s majetkovou účastí státu a samospráv. Například na ČEZ nebo České dráhy.
(Celý text)

V pražské zoo se narodilo vnouče slavného lachtana Gastona
20. května 2011 15:00

PRAHA (Ekolist) - Skupina čtyř lachtanů pražské zoo se v noci ze středy 18. na čtvrtek 19. května rozrostla. Samice Abeba porodila v noci na čtvrtek pět a půl kilové mládě. "Jde o vnouče slavného Gastona, který se stal symbolem povodní v roce 2002, když po Vltavě a Labi uplaval až do Drážďan a následně z důvodu vyčerpání uhynul," uvádí ZOO na svých internetových stránkách.
(Celý text)

Nečas: Zátěžové testy elektráren nesmí být zpolitizovány
20. května 2011 11:16

PRAHA (ČTK/Ekolist) - Zátěžové testy jaderných elektráren musí být předmětem vysoce odborné diskuze, a nikoliv pod vlivem neopodstatněných politických zásahů. Na Evropském jaderném fóru v Praze to včera řekl premiér Petr Nečas. Kritéria zátěžových testů by podle něj také neměla zahrnovat hrozbu terorismu. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové je hrozba teroristického útoku posledním významným bodem projednávaných kritérií, kolem kterého panují spory.
(Celý text)

Konference: Místo na zahrádku jezdíme do supermarketu
20. května 2011 03:04

PRAHA (Ekolist) - V českých obchodech chybí širší sortiment s čerstvými potravinami. Pojem „fresh food“, který by měl symbolizovat čerstvost a kvalitu, se často scvrkne jen na povinné označení části prodejny s určitým sortimentem. Zejména ovoce a zelenina je čerstvá jen co se týče pojmenování, což u zákazníků vyvolává někdy smutek, někdy vztek, uvedla moderátorka Eva Klánová na začátek konference Retail in Detail: Fresh Food 2010.
(Celý text)

Konference: Místo na zahrádku jezdíme do supermarketu
20. května 2011 03:04

PRAHA (Ekolist) - V českých obchodech chybí širší sortiment s čerstvými potravinami. Pojem „fresh food“, který by měl symbolizovat čerstvost a kvalitu, se často scvrkne jen na povinné označení části prodejny s určitým sortimentem. Zejména ovoce a zelenina je čerstvá jen co se týče pojmenování, což u zákazníků vyvolává někdy smutek, někdy vztek, uvedla moderátorka Eva Klánová na začátek konference Retail in Detail: Fresh Food 2010.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1641 | 1642 | 1643 | 1644 | 1645 | .. | 2140 | Další
Další články:
7. května 2024 06:02
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45

Online diskuse
dTest: Nová evropská směrnice zavede „právo na opravu“
7. května 2024 11:08

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelé i podnikatelé často dávají přednost výměně vadného zboží před jeho opravou. Spotřebitelé tak dostanou zcela nový kus na rozdíl od opravovaného, již však jednou porouchaného, zboží. Pro podnikatele zase může být dodání nového kusu výhodnější, jelikož nemusí zdlouhavě shánět náhradní díly a platit zaměstnance za mnohdy časově náročnou opravu, a to i v případě, kdy by spotřebitel mohl takovou opravu preferovat. Vyhazování velkého množství vyměněných výrobků, byť mohou být až na drobné součásti plně funkční, je však velkou zátěží pro životní prostředí. To má ovšem vyřešit návrh nové směrnice Evropského parlamentu o společných pravidlech na podporu oprav zboží.
(Celý text)

Mrazy v lesích poškodily plochy s nasetými duby, čeká se slabá úroda semen
7. května 2024 10:44

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dubnová vlna mrazů poškodila v lesích především síje žaludů dubu, což jsou obnovované plochy s nasetými žaludy. Lesníci je budou muset obnovit. Podobně jako u ovocných dřevin mrazy poškodily květy stromů, což se odrazí ve slabé úrodě semen lesních dřevin, sdělila mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR. V novodobé historii státního podniku jde o první takové poškození lesů jarními mrazy.
(Celý text)

Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
7. května 2024 10:40

BROUMOV (ČTK) - Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.
(Celý text)

Příběh paní Mirky a záchrana malých kalousů
7. května 2024 04:25

PLZEŇ (Ekolist) - V pondělí 29. 4. 2024 kolem půlnoci byla svědkem, jak kamion v Plzni u Boleváku na nové čtyřproudé silnici (Na Sudech) srazil kalouse ušatého. Byla to obrovská shoda náhod a paní Mirka Sokolová, která šla se psem po chodníku, sebrala sovu ze silnice hned, jak bezvládné tělo zůstalo ležet na krajnici.
(Celý text)

Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
7. května 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla ČTK Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
(Celý text)

Na MŽP míří správní žaloba kvůli odtoku vody do dolu Turów, ministerstvo ji vítá
7. května 2024 00:57

(ČTK) - Expertní skupina Frank Bold podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby se domohla zveřejnění informací o odtoku vody do polského uhelného dolu Turów, který leží blízko českých hranic. Informace polská strana poskytuje MŽP, některé ale považuje za obchodní tajemství těžební společnosti PGE, a české ministerstvo je tak nemůže zveřejnit, upozornila skupina stejně jako MŽP na sociální síti X. Ministerstvo žalobu přivítalo.
(Celý text)

Praha dá letos na projekty pro životní prostředí 42 milionů Kč, podobně jako loni
6. května 2024 23:39

PRAHA (ČTK) - Praha dá letos na projekty, které mají zlepšit životní prostředí, 42 milionů korun, podobně jako loni. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Rozdělí si je 145 takových projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje
6. května 2024 20:20

LIBEREC (ČTK) - Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů, informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
(Celý text)

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun
6. května 2024 19:59

PELHŘIMOV (ČTK) - V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
(Celý text)

Výborný chce na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů
6. května 2024 19:51

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým jarními mrazy vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy kabinetu se situací a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, které je ministerstvo připravené spustit, jakmile vláda rozhodně o výši finanční podpory. Výborný dnes po jednání tripartity řekl, že pracovně uvažuje o částce zhruba 200 milionů korun, záleží ale na jednání s ostatními ministry. Výplaty by mohly začít od srpna. Další pomoc očekává od Evropské unie.
(Celý text)

V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama