titulní strana > co píší jiní
Města zabírají krajinu – do roku 2030 pohltí dvacet Českých republik
25. srpna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Lidí na planetě přibývá, města se rozpínají více a víc. Ale o kolik? A jak do budoucna bude vypadat "střet" mezi přírodou a městskými aglomeracemi?
(Celý text)

Co s emisemi CO2? Zakopat pod zem?
24. srpna 2011 09:00

PRAHA (Ekolist) - Celý svět se v rámci snah o zastavení klimatických změn snaží snížit emise CO2. Jedním z řešení je tento skleníkový plyn ukládat pod zem nebo na dno oceánů. Do technologie nazývané CCS (Carbon Capture & Storage), která může být nadějí nebo problém jen oddálit, se už investovaly miliardy dolarů.
(Celý text)

Pokles teplot dokáže zdevastovat korálové útesy
24. srpna 2011 04:35

HODONÍN (Ecomonitor) - Oteplování atmosféry a s tím i oteplování oceánů je považováno za jednu z hlavních příčin úbytku korálových útesů. Jak ale ukázala studie amerických vědců z univerzity v Georgii, pro korálové útesy jsou likvidační i nízké teploty, píše TerraDaily.
(Celý text)

Jakou rychlostí druhy "utíkají" před klimatickou změnou? 20 cm/h
24. srpna 2011 02:00

LONDÝN (Ekolist) - Oteplování klimatu nutí na mnoha místech rostliny a živočichy "utíkat" do vyšších nadmořských výšek či do chladnějších oblastí na severu (či jihu, na jižní polokouli). Na tom není nic překvapivého. Podle nové studie otištěné v posledním čísle časopisu Science je ovšem pozoruhodné, že rychlost těchto adaptačních přesunů je často až třikrát vyšší, než se doposud předpokládalo.
(Celý text)

Americká auta musí začít šetřit benzín, „nařídil“ jim to prezident Obama
23. srpna 2011 18:05

PRAHA (Ecomonitor) - Americký prezident Barack Obama na konci července vyzval výrobce automobilů, aby přestali vyrábět palivově náročné vozy, informuje server Planetark.org.
(Celý text)

Stav dopravní infrastruktury v ČR je tristní. Mohl by pomoci soukromý sektor?
23. srpna 2011 05:00

PRAHA (Ekolist) - Stav dopravních komunikací v ČR není příliš dobrý. Kromě oprav vozovek je nutné dokončit páteřní síť dálnic a stavět vysokorychlostní železnice. Kde na to vše vzít peníze? Někteří odborníci na dopravu si myslí, že by část problémů mohly vyřešit tzv. PPP projekty, kdy s financováním pomůže státu soukromý sektor. Jiní ale upozorňují, že ani tyto projekty nemusejí být žádná výhra.
(Celý text)

Vědci opravují vědce: Ledy v Arktidě možná neroztají
23. srpna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Co patří k nejčastěji citovaným projevům globálních změn klimatu? Jak by nejspíš mnozí řekli, například to, že v Arktidě prudce ubývá ledu a v příštích desítkách let bude velké tání pokračovat.
(Celý text)

Parky a rezervace největší vymírání druhů samy nezastaví
22. srpna 2011 01:54

PRAHA/MENLO PARK (Ecomonitor) - Podle vědců dochází k nejmasivnějšímu vymírání druhů za posledních 500 milionů let. Lidstvo se bude muset vypořádat nejen s ním, ale i s úbytkem zdrojů a rychle rostoucí lidskou populací a její spotřebou. Snahy chránit přírodu prostřednictvím vyhlašování chráněných území jsou sice užitečné, ale samy o sobě stačit nebudou. Lidstvo se musí uskrovnit, píše Mongabay.
(Celý text)

Česnek – mocná zbraň proti změnám klimatu
21. srpna 2011 04:59

PRAHA (Ecomonitor) - Vědecký výzkum, který nedávno probíhal na univerzitě ve městě Aberystwath v západním Walesu, přinesl zajímavý návrh, jak snížit emise skleníkových plynů v atmosféře. Zázračným nástrojem by se měl stát česnek, píše server EurActiv.cz.
(Celý text)

Paviání alfa samci mají těžký život
20. srpna 2011 06:03

PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Být první a nejlepší, s přístupem k nejvybranějším pochoutkám a nejatraktivnějším samicím, takový je život paviána, který si ve skupině vydobyl pozici alfa samce. Je ale otázkou, jestli není lepší být beta samcem. Výzkum ukazuje, že paviáni beta samci mají v těle méně stresových hormonů než alfa samci, píše NY Daily News.
(Celý text)

Jak si vybrat správné světlo?
19. srpna 2011 02:25

PRAHA (Ekolist) - S klasickými žárovkami to bylo jednoduché - všechny svítily stejným světlem. S kompaktními zářivkami, lineárními zářivkami a LED svítidly je ale potřeba řešit, jak si správně vybrat světlo, aby bylo příjemné pro oči a zároveň dostatečně silné nebo naopak decentní. Jak vybrat světlo, co se hodí do kuchyně a co do ložnice na čtení. Toto dobrodružství začíná hned ve chvíli, kdy se rozhodnete k nákupu.
(Celý text)

Himálajské ledovce se zmenšují, některé pomalu mizí
19. srpna 2011 01:44

NAGOYA/HODONÍN (Ecomonitor) - Tři himálajské ledovce za posledních čtyřicet let znatelně zmenšily svůj objem, na vině má být globální oteplování. Dva ledovce, situované spíš v údolních polohách v oblasti s vyšší vlhkostí ve středním a východním Nepálu, pak podle slov japonských klimatologů pravděpodobně zmizí v nadcházejících letech, informuje Reuters.
(Celý text)

Hnutí Duha: Na Šumavě byly pokáceny tři desítky hektarů lesa
18. srpna 2011 16:28

PRAHA (Ekolist) - Aktivisté začínají sčítat účty za kácení v modravské slatině. Podle výpočtů Hnutí Duha padlo během patnácti dní kácení přes tři desítky hektarů lesa. Podle aktivistů ale zbytečně, protože lokalita Ptačího potoka je ze tří stran obklopena lesy v první zóně, kde se proti kůrovci zasahovat nesmí.
(Celý text)

Pavoučí sítě – jak vlastně vznikají?
18. srpna 2011 16:25

(Naše příroda) - Pavoučí sítě, ty malé (velké) zázraky přírody. Téměř každý den s nimi přicházíme do styku. Ať už s těmi nechtěnými v našich domácnostech nebo třeba v lese při houbaření, kdy se nám jemná vlákna lepí na obličej. Brzy po ránu můžeme obdivovat krásné, ještě kapičkami rosy poseté kolové pavučiny křižáků. Pavučiny jsou všudypřítomné. Ale ruku na srdce, zamysleli jste se někdy nad tím, jak taková pavučina vzniká? Jaké stavební techniky používají její tvůrci? Rád bych Vám zprostředkoval malou exkurzi do světa těchto mistrů stavitelů.
(Celý text)

Několik stovek lidí si zkusilo půjčený elektromobil Mini E. Líbil se jim, ovšem je tu několik „ale“
18. srpna 2011 01:26

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Nevýhody jako vysoká pořizovací cena, nedostatek nabíjecích stanic a dojezd elektromobilů stále ještě převažují nad výhodami, kterými jsou levné „tankování“ a slibovaný lepší vliv na životní prostředí. Leo Hickman z Guardianu byl jedním z „testovačů“ elektromobilu značky Mini. Přestože si test podle svých slov užíval, myslí si, že se tyto vozy hned tak nestanou normální součástí britských měst a silnic.
(Celý text)

Na Bahamách jsou žraloci pod ochranou
17. srpna 2011 01:38

PRAHA/NASSAU (Ecomonitor) - Bahamy vyhlásily nový zákon, který zakazuje lov, prodej, dovoz a vývoz žraloků a produktů z nich. Toto opatření mění 630 000 čtverečních kilometrů výsostných vod této karibské země v útočiště pro tento živočišný druh, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

Líbí se nám uschlý les? Slovo estetika k Šumavě
16. srpna 2011 12:30

PRAHA (Ekolist) - V současné diskusi nad Šumavou zaznívá celá řada argumentů, z nichž kromě těch přírodovědeckých zaznívá i řada emotivních, a v neposlední řadě pak estetických. Dalo by se dokonce říci, že především ze strany odpůrců „přírodovědecko-aktivistického“ snažení zaznívá výrazná nespokojenost s estetickým výsledkem dosavadní praxe jako jeden ze základních argumentů proti dosavadnímu managementu v národním parku.
(Celý text)

Rozlivový model Vltavy má Pražany ochránit před povodní
16. srpna 2011 08:22

PRAHA (Ekolist) - Protipovodňová ochrana Prahy je podle magistrátu téměř dokončena. Devět let po ničivých povodní v roce 2002 je prý metropole daleko lépe chráněna proti velké vodě: kromě pevných a mobilních zábran pomůže v boji proti velké vodě také rozlivový model, který řekne, kam poteče rozvodněná Vltava.
(Celý text)

Silnice blízko lesa, na venkově nebo vysoká rychlost – ideální pro srážku s jelenem
16. srpna 2011 01:18

PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Silnice obklopená hustým porostem, na venkově a vysoká povolená rychlost – to jsou společné znaky většiny srážek automobilů a vysoké zvěře v Kanadě. Zjistili to vědci z kanadské univerzity Alberta v Edmontonu, kteří analyzovali okolnosti 260 dopravních nehod z let 2003 až 2007. A sestavili mapu míst, kde je kolize s jeleny či soby na výsost pravděpodobná, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Chalupa: Národní park Šumava zrušit nechceme
15. srpna 2011 13:50

PRAHA (Ekolist) - Odvolejte ředitele národního parku Šumava Jana Stráského, žádali dnes demonstranti ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. Před vršovickým sídlem úřadu se jich sešlo padesát až osmdesát. Ministr přišel s demonstranty debatovat a pozval je na snídani.
(Celý text)

Chalupa: Národní park Šumava zrušit nechceme
15. srpna 2011 13:50

PRAHA (Ekolist) - Odvolejte ředitele národního parku Šumava Jana Stráského, žádali dnes demonstranti ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. Před vršovickým sídlem úřadu se jich sešlo padesát až osmdesát. Ministr přišel s demonstranty debatovat a pozval je na snídani.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1641 | 1642 | 1643 | 1644 | 1645 | .. | 2147 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama