titulní strana > co píší jiní
Zákaz kožešinových farem je především etická otázka. Rozhodnou o ní poslanci
18. října 2016 01:05

PRAHA (Ekolist) - Kožešinové farmy nejsou schopné norkům a liškám poskytnout takové podmínky k životu, které by byly v souladu s jejich přirozeností, dlouhodobě upozorňují ochránci zvířat a volají po uzavření těchto firem. Biologové dávají aktivistům ohledně welfare zvířat za pravdu. Úplný zákaz provozu kožešinových farem v Česku je součástí letos předložené novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. V Poslanecké sněmovně se má poprvé projednávat 18. října.
(Celý text)

V Brdech byl potvrzen výskyt vzácného datlíka tříprstého
18. října 2016 00:09

JINCE (ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy byl potvrzen výskyt vzácného datlíka tříprstého. První zprávy o něm jsou z let 1985 až 1989, kdy bylo jeho hnízdění předpokládáno poblíž Chynína. Další zpráva je z přelomu září a října loňského roku, kdy byl opeřenec zahlédnut v lokalitě Marásek v jižní části Brd. Jasný důkaz přineslo až poslední pozorování a fotografování z letošního září v lokalitě Pod Kamenem poblíž Chynína, sdělila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šulová.
(Celý text)

Na 150 zemí se dohodlo snížit produkci částečně fluorovaných uhlovodíků
17. října 2016 18:45

KIGALI/PRAHA (ČTK) - Na klimatické konferenci ve Rwandě se zhruba 150 zemí dohodlo postupně omezit používání částečně fluorovaných uhlovodíků (HFC), což je jedna z kategorií takzvaných skleníkových plynů, které přispívají k oteplování planety. Výsledek jednání, který podle agentury Reuters představuje další významný milník v boji proti globálním klimatickým změnám, oznámil rwandský ministr přírodních zdrojů Vincent Biruta. HFC se využívají například v ledničkách.
(Celý text)

Vládní výbor vyzval k omezení herbicidu glyfosátu na území ČR
17. října 2016 17:08

PRAHA (ČTK) - Rada vlády pro udržitelný rozvoj by měla vyzvat ministry zemědělství, zdravotnictví a životního prostředí, aby podnikli kroky k omezení herbicidu glyfosátu a spotřeby pesticidů na území České republiky. Radu, která zasedá v úterý, k tomu vyzval výbor pro krajinu. Výbor například doporučil, aby se zakázalo používání glyfosátu na dosoušení plodin před sklizní. Měl by se omezit ale i při údržbě železničních tratí a silnic. Vyplývá to z návrhu usnesení výboru, který má ČTK k dispozici.
(Celý text)

Odbahnění jezera v Pardubicích nesmí rušit hnízdící ptáky
17. října 2016 16:49

PARDUBICE (ČTK) - Odbahnění Matičního jezera v Pardubicích se musí rozdělit na dvě etapy kvůli hnízdícím ptákům. V jednom roce se revitalizace nestihne, řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO). O odbahnění jezera se hovoří asi deset let, chystala jej i předchozí vedení města.
(Celý text)

Teplárna Mělník bude vypouštět méně sloučenin síry
17. října 2016 16:29

HORNÍ POČAPLY (ČTK) - Teplárna Mělník, která je poblíž Horních Počapel u Mělníka, bude vypouštět méně sloučenin síry. Začnou v ní fungovat nová opatření za 1,6 miliardy korun. Na uskutečnění opatření získá provozovatel 400 milionů korun z evropských dotací. Úpravy budou rozdělené do dvou etap, hotovo má být v roce 2020. ČTK to dnes řekl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp. Teplárnu Mělník, největší v ČR, v rámci Skupiny ČEZ provozuje společnost Energotrans.
(Celý text)

ČR nebude mít potíže se snížením emisí mimo systém povolenek
17. října 2016 15:19

LUCEMBURK (ČTK) - Česká republika nebude mít podle ministra životního prostředí Richarda Brabce problém splnit nyní debatovaný limit snížení emisí skleníkových plynů v oblastech mimo evropský systém obchodu s emisními povolenkami. Do roku 2030 v nich má ČR produkci skleníkových plynů, považovaných za hlavní příčinu globálního oteplování, snížit o 14 procent stavu z roku 2005.
(Celý text)

Za zřízení nelegálního vrakoviště u Mostu dali inspektoři pokutu
17. října 2016 14:30

LIŠNICE (ČTK) - Za zřízení nelegálního vrakoviště v katastru obce Lišnice na Mostecku dala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě Ramades pokutu 300.000 korun. ČTK to řekl ředitel Oblastního inspektorátu (ČIŽP) v Ústí nad Labem Jaroslav Vacek. Vraky jsou na místě dál, areál ale provozuje jiný podnik.
(Celý text)

Arboretum Nový Dvůr nabízí Cestu kolem světa
17. října 2016 12:24

OPAVA (ČTK) - Cestu kolem světa nabízí až do konce března 2017 Arboretum Nový Dvůr na Opavsku. Výstava představí africkou, americkou, australskou i evropskou přírodu. Návštěvníkům přiblíží její charakteristické rysy. ČTK to řekla Romana Cieslarová, mluvčí Slezského zemského muzea, pod které botanická zahrada nedaleko Opavy spadá.
(Celý text)

Rybáři podepisují petici za záchranu candáta na Lipně, hrozí mu vylovení
17. října 2016 10:03

LIPNO N.VLT. (ČTK) - Více než 800 sportovních rybářů se podepsalo pod petici za záchranu candátů na Lipně. Podle rybářů totiž velcí candáti z Lipna mizí, někteří tvrdí, že candát je tu masově vybíjen a prodává se do restaurací. Nelíbí se jim, že Český rybářský svaz před sezonou upravil podmínky pro lov těchto dravých ryb. Žádají proto svaz, aby podmínky opět zpřísnil. Podle hospodáře rybářského svazu pro jižní Čechy Milana Hladíka zůstanou pravidla zatím stejná, svaz bude situaci sledovat a pokud by se během tří let ukázalo, že je to nutné, může pravidla zase změnit. Petici podepsali rybáři z ČR, ale i z Německa, Rakouska a dalších zemí.
(Celý text)

Festival Ekofilm vyhrál indický snímek o indickém ochránci přírody
17. října 2016 09:48

BRNO (ČTK) - Jako nejlepší film, který se prezentoval v Brně na 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm, zvolila porota indický dokument The Man Who Dwarfed the Mountains (Muž, jenž zastínil hory). Snímek je o nejvýznamnějším současném indickém ekologovi Chandim Prasadu Bhattovi. Získal také cenu v kategorii Enviro a Cenu ministra životního prostředí, uvedl pro ČTK mluvčí festivalu Jan Šmikmátor.
(Celý text)

V Česku se zabydluje husice nilská, vyvádí mláďata na Přerovsku
17. října 2016 08:01

OLOMOUC (ČTK) - V České republice se zabydluje husice nilská, která byla donedávna v tuzemsku považována za velmi vzácného zatoulance z Afriky. V posledních letech se ale s nimi setkáváme ve volné přírodě stále častěji, dokonce i s mláďaty, řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Husicím nilským se daří na Přerovsku.
(Celý text)

Outloň jako domácí mazlíček? Co se za tím skrývá a je to vůbec legální?
17. října 2016 01:59

PRAHA (Ekolist) - V dnešní době už není výjimkou pořídit si domů exotického mazlíčka. V České republice jde nejčastěji o chov ryb, obojživelníků, plazů a ptáků. Zájem je ale i o některé druhy savců. Není těžké odhadnout, proč mezi tyto savce patří také outloň. Roztomilým outloňům s výrazně velkýma očima se těžko odolává. V turisticky populárním Thajsku se turisté mohou za peníze s outloněm vyfotit. To u mnoha lidí pak vyvolá touhu si takové zvíře pořídit domů. Je však outloň vhodným domácím mazlíčkem a je legální si ho pořídit?
(Celý text)

Ceny Obnovitelného desetiletí získaly projekty využívající více zdrojů
17. října 2016 01:43

PRAHA (Ekolist) - Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost ocenila projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území ČR v posledních deseti letech. Mezi více než 80 přihlášenými pracemi, rozdělenými do 5 kategorií, bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice.
(Celý text)

Zemřela nejstarší panda chovaná v zajetí, bylo jí 38 let
16. října 2016 17:22

HONGKONG (ČTK) - V hongkongském zábavním parku zemřela ve věku 38 let nejstarší panda chovaná v zajetí. Informoval o tom server BBC. Pandí samička Ťia-ťia se narodila v roce 1978 v čínském městě S’-čchuan a v roce 1999 se dostala do Hongkongu jako dárek u příležitosti oslav druhého výročí předání ostrova pod čínskou správu.
(Celý text)

Valašské Meziříčí bude první v kraji hlídat plnost kontejnerů senzory
16. října 2016 13:41

VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Valašské Meziříčí na Vsetínsku bude hlídat naplněnost kontejnerů speciálními ultrazvukovými senzory. Chce tak ušetřit peníze za zbytečný svoz odpadu, sdělila mluvčí valašskomeziříčské radnice Renata Votrubová. Systém funguje již v Praze či na Slovensku, v budoucnu se očekává jeho rozšíření.
(Celý text)

Na Borneu vědí, jak zamezit nelegálnímu kácení lesů
16. října 2016 11:11

PRAHA (ČTK) - V odlehlé obci Manjau na indonéském ostrově Borneo kácely gangy drvoštěpů bez povolení staré stromy tropického lesa a prodávaly dříví obchodníkům. V poslední době však mnozí z nich se svou nelegální činností přestali výměnou za levnou lékařskou péči a možnost vyučit se novému povolání. Píše o tom agentura AFP.
(Celý text)

Zlín kontroluje pětinu stromů kvůli plánování výsadby či kácení
15. října 2016 15:38

ZLÍN (ČTK) - Zlínská radnice kontroluje ve městě stav téměř 19 000 stromů z celkových asi 100 000. Cílem je znát zdravotní stav většiny stromů, a moci tak s větším předstihem plánovat náhradní výsadbu či kácení, řekl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Stav stromů na veřejném prostranství město sleduje v rámci projektu Stromy pod kontrolou.
(Celý text)

V pražské zoo se vylíhla 2 mláďata hoka přilbového, první v ČR
15. října 2016 14:31

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě přišla minulý týden na svět dvě mláďata hrabavého ptáka hoka přilbového, která se tak stala prvními úspěšně odchovanými mláďaty tohoto ohroženého druhu v Česku a Slovensku. ČTK to dnes sdělila zoo. Návštěvníci mohou ptáčata vidět ve venkovní voliéře poblíž Pavilonu tučňáků.
(Celý text)

Oprava rybníka zlepší ochranu obcí u Aše proti povodním
15. října 2016 14:25

(ČTK) - Oprava bezpečnostního přelivu rybníka ve Vernéřově u Aše zlepší protipovodňovou ochranu Vernéřova a Dolních Pasek. Rada města Aše již na rekonstrukci vybrala zhotovitele a na investici 6,5 milionu korun město získalo dotaci. Práce začnou příští rok, dokončeny by měly být na jaře roku 2018. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.
(Celý text)

Oprava rybníka zlepší ochranu obcí u Aše proti povodním
15. října 2016 14:25

(ČTK) - Oprava bezpečnostního přelivu rybníka ve Vernéřově u Aše zlepší protipovodňovou ochranu Vernéřova a Dolních Pasek. Rada města Aše již na rekonstrukci vybrala zhotovitele a na investici 6,5 milionu korun město získalo dotaci. Práce začnou příští rok, dokončeny by měly být na jaře roku 2018. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1374 | 1375 | 1376 | 1377 | 1378 | .. | 2135 | Další
Další články:
27. dubna 2024 06:00
26. dubna 2024 15:11
26. dubna 2024 06:00
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16

Online diskuse
Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Drony vyvinuté na ČVUT pomáhají s mapováním znečištěných vodních ploch
27. dubna 2024 13:07

(ČTK) - Drony vyvinuté na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) pomáhají s přesnějším a rychlejším mapováním znečištěných vodních ploch, hledáním sinic a odpadků. Dokážou to ve spolupráci s autonomně řízenými loděmi. Skupina multirobotických systémů (MRS) Fakulty elektrotechnické ČVUT představila v pondělí své výsledky u břehů vodní nádrže Orlík.
(Celý text)

Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
27. dubna 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
(Celý text)

Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku
27. dubna 2024 01:08

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
(Celý text)

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil
27. dubna 2024 01:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2135 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama