titulní strana > co píší jiní
Tomáš Jungwirth: Česká věda je průměrná a málo konkurenceschopná
16. března 2017 10:00

PRAHA (ČTK) - Průměrná kvalita vědců a málo projektů jsou hlavní důvody, proč v Česku jen málo badatelů dostane grant Evropské výzkumné rady (ERC), který je nyní v oboru považován za potvrzení excelence a špičkového výzkumu. Na včerejší konferenci k desátému výročí založení ERC to řekl člen Vědecké rady ERC Tomáš Jungwirth. Současnou situaci by podle něj mohlo změnit upravení struktur vědeckých institucí.
(Celý text)

Za dopravní nehody nemohou aleje, ale nepozornost řidičů a špatný odhad situace, tvrdí Arnika
16. března 2017 08:00

PRAHA (Ekolist) - Srážka automobilu s pevnou překážkou často končí tragicky, ve skutečnosti ale zdi domů, pilíře mostů, skály a ani stromy v alejích nebývají skutečnou příčinou nehod. Ze statistik za rok 2016 vyplývá, že nejčastěji nehody zavinilo „nevěnování se řízení vozidla“ a nejčastějším druhem nehody byla „srážka dvou jedoucích vozidel“. Úřady by se proto měly více zaměřit na osvětu řidičů. Plošná kácení stromů nehodám nezabrání. Tvrdí to ekologická organizace Arnika, která se tématu alejí dlouhodobě věnuje.
(Celý text)

Glyfosáty nejsou podle Evropské agentury pro chemické látky karcinogenní. Ochránci stanovisko zpochybňují jako střet zájmů
16. března 2017 07:00

PRAHA (Ekolist) - Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) včera zveřejnila své stanovisko, podle kterého není glyfosát karcinogenní. Glyfosáty jsou účinnou látkou řady běžně dostupných herbicidů, mezi nejznámější patří Roundup. Podle Hnutí DUHA je toto stanovisko zpochybnitelné kvůli střetu zájmů.
(Celý text)

Výběr největších havárií tankerů podle množství vylitých tun ropy do moře
16. března 2017 06:00

CORNWALL/PRAHA (ČTK) - 18. března 1967 najel na skalisko u Scillských ostrovů tanker Torrey Canyon. Kolos dlouhý 297 metrů plující pod vlajkou Libérie a převážející 120.000 tun ropy se po nárazu rozlomil a jeho mazlavý obsah se začal valit do moře. Tato nehoda byla první velkou ropnou katastrofou na evropském pobřeží.
(Celý text)

Aby klíční rostliny nepadaly
16. března 2017 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nastává jaro, které je spojováno s dobou výsevů nejrůznějších druhů rostlin a zejména zeleniny. Problémem bývá padání klíčních rostlin, které pro pěstitele představuje doslova katastrofu. Existují však možnosti, jak tomuto problému předcházet či jak s ním bojovat.
(Celý text)

V ostravské zoo odchovávají dalšího orlosupa bradatého
16. března 2017 02:15

OSTRAVA (ČTK) - Orlosupi bradatí, na jejichž záchraně se podílí ostravská zoologická zahrada, odchovávají další mládě. Samice sice původně snesla dvě vejce, ale první mládě odumřelo ještě před líhnutím. Druhé se ošetřovatelům podařilo zachránit. Informovala o tom včera mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Moravská Třebová chce lidi motivovat, aby omezili komunální odpad
16. března 2017 01:05

M. TŘEBOVÁ (ČTK) - Moravská Třebová zavádí motivační systém, který má snížit množství komunálního odpadu ve městě. Domácnosti se zaregistrují do internetové aplikace a dostanou identifikační čárové kódy, které nalepí na popelnice nebo pytle s vytříděným odpadem. Podle množství produkovaných odpadků, které bude město sledovat, budou moci získat slevu kolem 200 korun na osobu za rok. Informovala o tom jednatelka Technických služeb Gabriela Horčíková.
(Celý text)

Pod odpadky v Etiopii zemřelo 113 lidí; země má státní smutek
15. března 2017 20:24

ADDIS ABEBA (ČTK) - Víkendový sesuv odpadků na skládce na okraji Addis Abeby si podle nejnovější bilance vyžádal 113 mrtvých. S odvoláním na mluvčí etiopské metropole o tom dnes informovala agentura Reuters. Vláda ode dneška vyhlásila v zemi třídenní státní smutek.
(Celý text)

Keňa zakázala výrobu a dovoz plastových tašek
15. března 2017 16:32

PRAHA (ČTK) - Keňská vláda vydala zákaz výroby a dovozu všech plastových tašek určených ke komerčnímu i domácímu využití. Zákaz vstoupí v platnost do šesti měsíců. Informovala o tom dnes agentura AP.
(Celý text)

Obce na Příbramsku řeší, jak naložit s uranovými haldami
15. března 2017 15:06

PŘÍBRAM (ČTK) - Obce na Příbramsku řeší, zda a jakým způsobem naložit s haldami v bývalém uranovém revíru. Státní podnik Diamo je požádal o vyjádření, zda si přejí odvaly ponechat na místě, nebo dávají přednost jejich odtěžení a přepravě materiálu jinam. Zvážit by měly i to, jakým způsobem to má být provedeno. Novinářům to dnes řekl starosta Příbrami Jindřich Vařeka (ANO).
(Celý text)

Stomatologové dají doporučení, co používat místo amalgámu
15. března 2017 12:14

PRAHA (ČTK) - Odborníci z České stomatologické komory (ČSK) připraví doporučení, jaký materiál na zubní výplně by měl být v budoucnu používán místo amalgámu, jehož používání Evropský parlament (EP) omezil. Stomatologové se shodují v tom, že lepší materiál než amalgám v současnosti neexistuje. Takzvané bílé výplně mají podle nich nižší životnost a nepoužívají se tak dlouhou dobu, aby byl dostatečně prozkoumán jejich vliv na zdraví. Novinářům to dnes řekli zástupci komory.
(Celý text)

Vsetín zkouší bojovat s přemnoženým jmelím na stromech postřikem
15. března 2017 11:36

VSETÍN (ČTK) - Vsetínská radnice zkouší bojovat proti přemnoženému jmelí na stromech pomocí speciálního postřiku. Zapojila se do pilotního projektu, v kraji se ho účastní i Zlín a Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Díky postřiku jmelí odumře a upadne, metoda je rychlejší, levnější a šetrnější pro stromy, nemusí trpět častými ořezy, řekl dnes ve Vsetíně novinářům Jiří Poulík, vedoucí provozu společnosti Safe Trees z Rosic u Brna, která se zabývá také údržbou a hodnocením stromů.
(Celý text)

Vietnamská policie zabavila víc než 100 kilogramů nosorožších rohů
15. března 2017 09:10

PRAHA (ČTK) - Více než 100 kilogramů nosorožčích rohů zabavila v úterý vietnamská policie v zavazadlech, která na mezinárodní letiště v Hanoji přicestovala z Keni. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Katastrofa tankeru Torrey Canyon byla jednou z prvních v Evropě
15. března 2017 09:00

CORNWALL/PRAHA (ČTK) - Hovořilo se tehdy o největším ohrožení Británie v době míru. U jejího jihozápadního pobřeží poblíž Cornwallu totiž před půl stoletím, 18. března 1967, najel na skalisko u Scillských ostrovů tanker Torrey Canyon. Kolos dlouhý 297 metrů plující pod vlajkou Libérie a převážející 120.000 tun ropy se po nárazu rozlomil a jeho mazlavý obsah se začal valit do moře. Tato nehoda byla první velkou ropnou katastrofou na evropském pobřeží.
(Celý text)

Peníze z evropských fondů podpoří rekonstrukci nádraží v Olomouci
15. března 2017 09:00

(ČTK) - Evropská komise podpoří částkou 17,2 milionu eur (464,8 milionu Kč) z Evropského kohezního fondu rekonstrukci nádraží v Olomouci. Komise to včera sdělila ČTK. Projekt zahájený v roce 2013 by měl být dokončen letos v dubnu.
(Celý text)

Britská výletní loď poškodila korálový útes v Západní Papui
15. března 2017 08:30

(ČTK) - Britská výletní loď narazila na unikátní korálový útes v odlehlé části Indonésie, na místě s těmi nejrozmanitějšími ekosystémy na světě. Informovala o tom včera agentura AFP. Podle britských zdrojů bylo při nehodě poškozeno 1600 metrů čtverečníchkorálového útesu, francouzské zdroje uvádějí rozsah škody takřka o řád vyšší. Obnova korálového útesu může stát až 15 milionů eur (450 milionů korun) odhaduje oceánograf Ricardo Tapilatu.
(Celý text)

Těžbu v Horním Slavkově podmiňuje samospráva šetrnou dopravou
15. března 2017 07:50

(ČTK) - Těžbu lithiové rudy v Horním Slavkově podpoří samospráva i orgány státní správy jen pod podmínkou dopravy materiálů pásovým dopravníkem na železniční překladiště. Shodli se na tom na pondělním veřejném projednávání zástupci města, kraje i obyvatel. Přepravě pásovým dopravníkem by dala přednost i společnost SANAKA Industry, která chce v oblasti těžit, uvedl během pondělního projednávání zástupce investora. Pro pásový dopravník se vyslovila i Chráněná krajinná oblast Slavkovský les.
(Celý text)

Vědci pracují na záchraně nosorožců, plánují odběr vajíček
15. března 2017 02:00

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Odborníci pracují na záchraně kriticky ohrožených nosorožců bílých severních, ještě letos by chtěli odebrat vajíčka posledním dvěma samicím. Technika odběru vajíček pro tato dvoutunová zvířata byla vyvinuta v posledních dvou letech na samicích jižního bílého nosorožce. ČTK o tom včera informovala mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová. Na světě žijí poslední tři nosorožci bílí severní, kteří již nejsou schopni přirozené reprodukce.
(Celý text)

Vědci zmapovali populace dřevin v ČR: Buku a jedle razantně ubylo
15. března 2017 01:33

PRAHA (Ekolist) - Kdysi naše lesy vypadaly zcela jinak. Každý pátý strom byla jedle, buků bylo ještě víc. Pak ale zastoupení buku a jedle kleslo o desítky procent. Tým vědců z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti vypracoval studii s cílem zjistit, v jakém stavu jsou současné populace buku, jedle a dalších původních dřevin.
(Celý text)

MAD Recycling investuje v Olomouci 12 milionů Kč do zpracování papíru
15. března 2017 01:14

OLOMOUC (ČTK) - Nový areál na zpracování papírového odpadu, který si vyžádá investici 12 milionů korun, postaví v průmyslové zóně na kraji Olomouce firma MAD Recycling. Nový provoz bude otevřen v červnu, sdělil dnes člen představenstva MAD Recycling Ulrich Kern. Firma MAD Recycling v Olomouci zpracovává téměř 80 procent papírového odpadu
(Celý text)

MAD Recycling investuje v Olomouci 12 milionů Kč do zpracování papíru
15. března 2017 01:14

OLOMOUC (ČTK) - Nový areál na zpracování papírového odpadu, který si vyžádá investici 12 milionů korun, postaví v průmyslové zóně na kraji Olomouce firma MAD Recycling. Nový provoz bude otevřen v červnu, sdělil dnes člen představenstva MAD Recycling Ulrich Kern. Firma MAD Recycling v Olomouci zpracovává téměř 80 procent papírového odpadu
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1317 | 1318 | 1319 | 1320 | 1321 | .. | 2140 | Další
Další články:
7. května 2024 06:02
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45

Online diskuse
dTest: Nová evropská směrnice zavede „právo na opravu“
7. května 2024 11:08

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelé i podnikatelé často dávají přednost výměně vadného zboží před jeho opravou. Spotřebitelé tak dostanou zcela nový kus na rozdíl od opravovaného, již však jednou porouchaného, zboží. Pro podnikatele zase může být dodání nového kusu výhodnější, jelikož nemusí zdlouhavě shánět náhradní díly a platit zaměstnance za mnohdy časově náročnou opravu, a to i v případě, kdy by spotřebitel mohl takovou opravu preferovat. Vyhazování velkého množství vyměněných výrobků, byť mohou být až na drobné součásti plně funkční, je však velkou zátěží pro životní prostředí. To má ovšem vyřešit návrh nové směrnice Evropského parlamentu o společných pravidlech na podporu oprav zboží.
(Celý text)

Mrazy v lesích poškodily plochy s nasetými duby, čeká se slabá úroda semen
7. května 2024 10:44

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dubnová vlna mrazů poškodila v lesích především síje žaludů dubu, což jsou obnovované plochy s nasetými žaludy. Lesníci je budou muset obnovit. Podobně jako u ovocných dřevin mrazy poškodily květy stromů, což se odrazí ve slabé úrodě semen lesních dřevin, sdělila mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR. V novodobé historii státního podniku jde o první takové poškození lesů jarními mrazy.
(Celý text)

Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
7. května 2024 10:40

BROUMOV (ČTK) - Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.
(Celý text)

Příběh paní Mirky a záchrana malých kalousů
7. května 2024 04:25

PLZEŇ (Ekolist) - V pondělí 29. 4. 2024 kolem půlnoci byla svědkem, jak kamion v Plzni u Boleváku na nové čtyřproudé silnici (Na Sudech) srazil kalouse ušatého. Byla to obrovská shoda náhod a paní Mirka Sokolová, která šla se psem po chodníku, sebrala sovu ze silnice hned, jak bezvládné tělo zůstalo ležet na krajnici.
(Celý text)

Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
7. května 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla ČTK Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
(Celý text)

Na MŽP míří správní žaloba kvůli odtoku vody do dolu Turów, ministerstvo ji vítá
7. května 2024 00:57

(ČTK) - Expertní skupina Frank Bold podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby se domohla zveřejnění informací o odtoku vody do polského uhelného dolu Turów, který leží blízko českých hranic. Informace polská strana poskytuje MŽP, některé ale považuje za obchodní tajemství těžební společnosti PGE, a české ministerstvo je tak nemůže zveřejnit, upozornila skupina stejně jako MŽP na sociální síti X. Ministerstvo žalobu přivítalo.
(Celý text)

Praha dá letos na projekty pro životní prostředí 42 milionů Kč, podobně jako loni
6. května 2024 23:39

PRAHA (ČTK) - Praha dá letos na projekty, které mají zlepšit životní prostředí, 42 milionů korun, podobně jako loni. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Rozdělí si je 145 takových projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje
6. května 2024 20:20

LIBEREC (ČTK) - Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů, informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
(Celý text)

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun
6. května 2024 19:59

PELHŘIMOV (ČTK) - V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
(Celý text)

Výborný chce na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů
6. května 2024 19:51

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým jarními mrazy vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy kabinetu se situací a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, které je ministerstvo připravené spustit, jakmile vláda rozhodně o výši finanční podpory. Výborný dnes po jednání tripartity řekl, že pracovně uvažuje o částce zhruba 200 milionů korun, záleží ale na jednání s ostatními ministry. Výplaty by mohly začít od srpna. Další pomoc očekává od Evropské unie.
(Celý text)

V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama