titulní strana > co píší jiní
V centru Pardubic bude možná platit zákaz krmení koček
27. dubna 2017 09:30

PARDUBICE (ČTK) - V centru Pardubic lidé nejspíš nebudou moci krmit kočky a stavět jim příbytky. První městský obvod chce zakomponovat zákaz do vyhlášky o veřejném pořádku. Opozice krok kritizuje. Návrh mají projednat ve čtvrtek zastupitelé. Novinářům to včera řekl starosta MO I. Jaroslav Menšík (ANO).
(Celý text)

Inspekce vede další správní řízení kvůli pneumatikám na Trianglu
27. dubna 2017 08:00

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vede další správní řízení kvůli skladování pneumatik v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Firma Hargo už za překročení kapacity zařízení a nesprávné uložení pneumatik dostala půlmilionovou pokutu, kterou nezaplatila. Novinářům to včera řekl ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem Jaroslav Vacek.
(Celý text)

Sanace zeminy z Labe, kterou kontaminovaly bifenyly, skončila
27. dubna 2017 08:00

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Sanace stovek tun zeminy z Labe, kterou kontaminovaly polychlorované bifenyly (PCB), skončila. Toxické látky se do řeky dostaly při nátěru železničního mostu v Ústí nad Labem. Firma, která práce prováděla, dostala pokutu od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v celkové výši 400.000 korun. Pokutu 600.000 Kč dostala i společnost, která abrazivní písek s vyšším obsahem PCB na skládce uložila. Novináře o tom včera informoval ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP Jaroslav Vacek.
(Celý text)

Radnice Prahy 8 nechá zrekonstruovat cesty v Thomayerových sadech
27. dubna 2017 07:30

PRAHA (ČTK) - Radnice Prahy 8 nechá zrekonstruovat cesty v Thomayerových sadech v Libni. Práce začnou v květnu letošního roku a potrvají asi rok. ČTK to sdělila mluvčí Prahy 8 Anna Patočková. Rekonstrukce se bude týkat i schodišť a zábradlí. Na kolik práce vyjdou, radnice neuvedla.
(Celý text)

Češi se na Filipínách pokoušejí odchovat ohroženého nártouna
27. dubna 2017 07:00

PRAHA (ČTK) - Češi se na Filipínách pokoušejí odchovat jednoho z nejohroženějších primátů světa, nártouna filipínského. Tým vědců pojmenovaný po latinském názvu této drobné noční poloopice Tarsius po osmiletém výzkumu očekává narození nártouního mláděte, což se zatím nikde na světě nepodařilo. Nártouni v lidské péči buď umírali, nebo se nemnožili. V tiskové zprávě to uvedla zooložka a vedoucí projektu Tarsius Milada Řeháková.
(Celý text)

V pondělí a v úterý se v milovické rezervaci bez lidské pomoci narodila dvě pratuří telata
27. dubna 2017 04:53

PRAHA (Ekolist) - Dvě mláďata zpětně šlechtěných praturů se narodila v pondělí a v úterý v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích. Pratuři, stejně jako další velcí kopytníci v rezervaci, rodí mláďata zcela bez asistence člověka. Pratuří samice poodejde od stáda a mládě ponechá na skrytém místě. Vrací se pak k němu pouze proto, aby ho nakojila. Někdy ponechává mládě v úkrytu několik dní, jindy se ke stádu připojí dříve. „Zatímco první letošní mládě zůstávalo mimo stádo po celý den, druhé se ke skupině připojilo téměř hned,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
(Celý text)

Nový filmový dokument připomíná zoologa a exšéfa zoo Dvůr Josefa Vágnera
27. dubna 2017 04:00

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Nový filmový dokument nazvaný Safari v Čechách, který režíroval Ivo Pavelek, připomíná zoologa a dlouholetého ředitele Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem Josefa Vágnera. Ve snímku jsou použité i unikátní záběry z afrických expedic, řekl včera novinářům Pavelek.
(Celý text)

Britská vláda chce čistý vzduch ve městech. Má pomoci šrotovné a denní poplatky za neekologická auta
26. dubna 2017 14:12

PRAHA (Ekolist) - Ve Velké Británii se v současné době připravuje plán, jak zlepšit ovzduší v deseti nejvíce zamořených městech. Mezi zásadní plánované kroky patří šrotovné a denní poplatky za neekologické vozidlo. Informuje o tom Ústřední automotoklub (ÚAMK).
(Celý text)

Poslední nosorožec svého druhu má profil na Tinderu
26. dubna 2017 11:00

(ČTK) - Poslednímu žijícímu samci nosorožce tuponosého severního založili profil na seznamovací aplikaci Tinder. Cílem projektu je získat finanční prostředky potřebné na zajištění další generace tohoto druhu. Nosorožci Súdánovi vysoký věk nedovoluje, aby se množil přirozenou cestou, a tak bude nutné drahé umělé oplodnění, informovala agentura AP. Poslední tři jedinci nosorožce tuponosého severního včetně Súdána žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni, kam byli převezeni z české zoo ve Dvoře Králové nad Labem v roce 2009.
(Celý text)

Bavorský a šumavský park budou tři roky mapovat tetřevovité ptáky
26. dubna 2017 10:00

KEPLY (ČTK) - Správci národních parků na Šumavě a v Bavorsku letos zahájili rozsáhlý tříletý projekt zaměřený na zjištění populace tetřevovitých ptáků - tetřeva hlušce, tetřívka obecného a jeřábka lesního. Díky sledování ptáků v jejich přirozeném prostředí, rozborům vzorků trusu a také leteckému snímkování území jejich výskytu získají ochránci přírody přehled o síle populací těchto chráněných ptáků i o jejich genetickém potenciálu, řekl ČTK vedoucí odboru ochrany přírody Národního parku Šumava Martin Starý.
(Celý text)

Nejvíce oznámení na linku 156 v Nymburku se loni týkalo zápachu
26. dubna 2017 09:30

NYMBURK (ČTK) - Nejčastějším oznámením na tísňovou linku 156 nymburské městské policie byly v uplynulém roce stížnosti na zápach v lokalitě na Zálabí. Obyvatelé označují za zdroj zápachu místní zinkovnu a lakovnu AZOS, se kterou se město v současné době soudí o ukončení provozu. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Městské policie Nymburk za rok 2016, kterou má ČTK k dispozici. AZOS kritiku dlouhodobě odmítá a tvrdí, že splňuje veškeré předpisy.
(Celý text)

Příbramští zastupitelé odložili rozhodnutí o haldách na květen
26. dubna 2017 08:45

PŘÍBRAM (ČTK) - Příbramští zastupitelé v pondělí odložili rozhodnutí o likvidaci uranových hald. Vrátí se k němu po veřejném projednání záměru, které bylo svoláno na 9. května. Sanaci odvalů v bývalém příbramském uranovém revíru plánuje státní podnik Diamo. Starostům dotčených obcí, mezi nimiž je i Příbram, předložil na výběr čtyři varianty.
(Celý text)

Prahou prošel Pochod za vědu proti politizaci vědeckých poznatků
26. dubna 2017 08:30

PRAHA (ČTK) - Pět desítek lidí se v sobotu po poledni vypravilo centrem Prahy na Pochod za vědu. Vadí jim politizování vědeckých témat, jako je třeba globální oteplování. Pražský program, který doplnily přednášky a diskuse s vědci, byl součástí celosvětové akce March for Science.
(Celý text)

Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky
26. dubna 2017 08:00

HRACHOLUSKY (ČTK) - Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky, kterou vždy již velmi brzy o prázdninách napadají sinice. Na největším rekreačním vodním díle v regionu si nechá od Povodí Vltavy provést podrobný monitoring povrchových a odpadních vod na části řeky Mže, která má přímý vliv na kvalitu vody v hracholuské přehradě. ČTK to řekl hejtman Josef Bernard (ČSSD). Výsledky a návrhy řešení budou na konci roku 2018.
(Celý text)

MŽP chce v jihočeské Malši pomoci perlorodce říční
26. dubna 2017 07:00

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Posílit populaci kriticky ohrožené perlorodky říční v jihočeské řece Malši chce projekt Malsemuschel, který zahájilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Potrvá do roku 2020, náklady dosáhnou téměř 45 milionů korun, z toho 85 procent pokryjí peníze z EU. ČTK to včera řekla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
(Celý text)

NP Šumava obnovuje bezlesí, kde žijí chránění živočichové
26. dubna 2017 06:00

KEPLY (ČTK) - Do obnovy bezlesí se na čtyřech plochách pustili správci šumavského národního parku. Lesníci na nich nekácejí plošně všechny stromy, ale vytvářejí mozaikovitou strukturu území se skupinkami stromů, řekl včera ČTK náměstek ředitele parku a vedoucí odboru ochrany přírody Martin Starý. Probírkou náletových dřevin tak správci částečně obnovují biotop se vzácnými druhy živočichů či rostlin, jako jsou například ptáci tetřívek obecný a chřástal polní. Obnovy bezlesí se provádějí mimo bezzásahové zóny parku.
(Celý text)

Cihla z recyklovaných PET lahví je ideální stavební materiál, tvrdí čeští vědci
26. dubna 2017 03:00

PRAHA (Ekolist) - Tým vědců, architektů a designérů vyvinul cihlu z recyklovaných PET lahví. Staré PET lahve se nadrtí, recyklát se znovu roztaví a vyfoukne do tvaru podivné malé lahve - cihly. Díky svému tvarování lze cihly spojovat ve větší celky. Podle tvůrců je velkou výhodou tohoto stavebního materiálu to, že zužitkovává plastový odpad, kterého je dostatek. “V České republice se ročně vyprodukuje přes jednu miliardu PET lahví, přibližně tři miliony denně,“ říká autorka projektu PETMAT Kateřina Nováková z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT).
(Celý text)

Potřebujete na sebe přepsat plyn a elektřinu? Jde to snadno
26. dubna 2017 01:37

(UŠETŘENO.CZ) - Stěhování do vlastního nebo pronajatého bydlení sebou určitě nese řadu povinností, ale také radosti. V samotné euforii a nadšení z nového rodinného příbytku byste však neměli opomíjet na jednu poměrně důležitou věc, kterou je přepis plynu a elektřiny.
(Celý text)

V Zoo Dvůr Králové se narodilo první mládě hrabáče kapského
25. dubna 2017 12:00

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se v minulých dnech narodilo první mládě hrabáče kapského. Hrabáče, jejichž protáhlá hlava se podobá prasečímu rypáku a blanité uši se tvarem podobají zaječím, zoo chová od roku 2014. Úspěšné odchovy hrabáčů v zajetí nejsou zcela běžné. ČTK to ve čvrtek sdělila mluvčí zoo Andrea Jiroušová.
(Celý text)

V Tišnově otevřeli expozici s 1000 minerály
25. dubna 2017 11:00

TIŠNOV (ČTK) - V Tišnově na Brněnsku ve čtvrtek slavnostně otevřeli galerii s 1000 minerály, expozice je poskládaná i ze vzácných kusů, které se po letech vrátily zpět do Česka. ČTK to řekl majitel galerie Tomáš Buzrla.
(Celý text)

V Tišnově otevřeli expozici s 1000 minerály
25. dubna 2017 11:00

TIŠNOV (ČTK) - V Tišnově na Brněnsku ve čtvrtek slavnostně otevřeli galerii s 1000 minerály, expozice je poskládaná i ze vzácných kusů, které se po letech vrátily zpět do Česka. ČTK to řekl majitel galerie Tomáš Buzrla.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1302 | 1303 | 1304 | 1305 | 1306 | .. | 2139 | Další
Další články:
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45
3. května 2024 17:08
3. května 2024 05:59
2. května 2024 06:00

Online diskuse
Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama