titulní strana > co píší jiní
Plnění Cílů udržitelného rozvoje: Podle MŽP jsme zemí se skvělou budoucností. Podle kritiků lpíme na jádru a uhlí
19. července 2017 11:07

PRAHA (Ekolist) - Jsou to téměř dva roky, co všechny členské státy OSN přijaly takzvané Cíle udržitelného rozvoje (SDGs = Sustainable Development Goals). V těchto dnech 44 zemí světa v newyorském sídle OSN prezentuje aktuální pokrok v naplňování SDGs na zasedání Politického fóra na vysoké úrovni o udržitelném rozvoji. Ministr životního prostředí Richard Brabec o plnění ze strany Česka hovořil včera. Během setkání byla také zveřejněna celosvětová studie SDG Index, která posuzuje pokrok jednotlivých zemích s ohledem na dosažení Cílů udržitelného rozvoje. Česko je ze 157 hodnocených zemí na 5. místě, hned za skandinávskými zeměmi. Podle organizace Social Watch, které zveřejnilo stínovou zprávu o plnění Cílů, má však Česko stále své rezervy.
(Celý text)

V botanické zahradě v Troji přišel na svět vzácný kometový motýl
19. července 2017 10:00

PRAHA (ČTK) - V trojské botanické zahradě se vylíhl vzácný madagaskarský motýl. Patří k druhu, kterému se kvůli nápadně protaženým koncům křídel přezdívá kometový motýl. V dospělosti může mít rozpětí křídel až 18 centimetrů. Naposledy se jedinec druhu Argema mittrei vylíhl v botanické zahradě v Troji před 13 lety. Informovala o tom mediální zástupkyně zahrady Darina Miklovičová.
(Celý text)

Filmař Václav Chaloupek natočí tři cestopisné dokumenty s jezevci
19. července 2017 08:00

PLZEŇ (ČTK) - Tři cestopisné dokumenty s jezevci začne příští týden natáčet plzeňský režisér, scénárista a hlavně milovník přírody a zvířat Václav Chaloupek. Už má na své chalupě dva zhruba půlroční jezevce Kvída a Huga. První přijde na řadu Toulání po Šumavě, poté Toulání po Brdech a pak Toulání po staré Praze aneb ze Senátu na Hrad, řekl Chaloupek, který je od loňska senátorem za část Plzně, Plzeň-jih a Horažďovicko. Jednotlivé dokumenty budou trvat 26 až 30 minut.
(Celý text)

Rusko musí Nizozemsku za zadržení lodě Greenpeace zaplatit miliony
19. července 2017 05:00

(ČTK) - Rusko musí Nizozemsku za zadržení lodi Greenpeace pod nizozemskou vlajkou v Barentsově moři v roce 2013 zaplatit přibližně 5,5 milionu eur (přes 143 milionů korun). Oznámil to včera stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu, který už v roce 2015 rozhodl, že Rusko musí Nizozemsko za zabavení lodi při protestu ekologických aktivistů u ruské těžební plošiny odškodnit, protože porušilo Úmluvu OSN o mořském právu. Moskva se odmítla procesu účastnit; tvrdí, že využila svých práv, když zadržela loď v oblasti, v níž má exkluzivní hospodářská práva.
(Celý text)

Britští biologové přivádí k životu rostliny, pohřbené zaživa před 150 lety
19. července 2017 05:00

PRAHA (Ekolist) - Lehce bulvární titulek v ničem nelže: Tým z University College London (UCL) skutečně hloubí na území Norfolku podivné jámy, a podle starých map na často dost strašidelných místech. Z těchto výkopů pak vyzvedává desítky až stovky let pohřbené druhy, kteří mají ještě dost vůle k životu. Ve hře není černá magie, ale neobvyklý projekt revitalizace krajiny. Inspirovat se studií uveřejněnou v žurnálu Biological Conservation se ostatně můžeme i u nás. Informuje o tom server New Scientist.
(Celý text)

Ryby vystavené znečištění ropou dělají nebezpečná rozhodnutí
19. července 2017 04:00

(ČTK) - Už velmi malé množství ropy v moři dokáže negativně ovlivnit chování korálových rybek a ohrozit tak jejich přežití. Zjistila to nová vědecká studie, o níž dnes informoval zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Čína zakáže dovoz řady druhů pevného odpadu
19. července 2017 03:30

(ČTK) - Čína v rámci kampaně proti zahraničnímu odpadu a znečišťování prostředí zakáže do konce tohoto roku dovoz 24 druhů pevného odpadu. Peking včera o tomto rozhodnutí uvědomil Světovou obchodní organizaci (WTO), sdělila čínská vláda.
(Celý text)

Zákaz spalovacích motorů v Německu by ohrozil 600.000 míst
19. července 2017 03:00

(ČTK) - Případný zákaz automobilů se spalovacím motorem by v Německu ohrozil existenci více než 600.000 pracovních míst. Odhadl to včera mnichovský institut Ifo, který k této problematice vypracoval studii. Loni na podzim se v německých médiích na základě nezávazné rezoluce Spolkové rady objevily zprávy, že spolkové země nebudou od roku 2030 schvalovat auta s benzinovým ani naftovým motorem.
(Celý text)

Přerov musel zrušit soutěž na opravu náměstí, přesto ho obnoví
19. července 2017 02:00

PŘEROV (ČTK) - Přerovská radnice musela zrušit soutěž na opravu náměstí nesoucí jméno po revolucionáři a námořníkovi rakouského válečného loďstva Františkovi Raschemu. O zakázku totiž neměl nikdo zájem. Město se jej rozhodlo i přesto zrevitalizovat. Důvodem je blížící se sté výročí popravy tohoto přerovského rodáka. Radnice si rekonstrukci objedná přímo od firmy Strabag. Její dělníci by se měli do úprav pustit už na konci léta, opravy potrvají do podzimu, informovala mluvčí radnice Lenka Chalupová. Do oprav parku vloží město 2,3 milionu korun.
(Celý text)

Lidé v některých středočeských městech kradou květinovou výzdobu
19. července 2017 01:30

KOLÍN (ČTK) - Lidé v některých středočeských městech kradou květinovou výzdobu, kterou radnice nechávají v letních měsících instalovat do ulic. S krádežemi se setkali například v Kolíně nebo Mladé Boleslavi. Podle zástupců radnic nezpůsobují krádeže větší škody, i tak se ale na kontrolu výzdoby soustředí strážníci.
(Celý text)

Ústí chce změnit poplatky za odpad, neplatili by senioři a děti
19. července 2017 01:00

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Senioři a děti do 18 let by nemuseli od příštího roku platit v Ústí nad Labem poplatek za komunální odpad. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, kterou má ČTK k dispozici. Výše poplatku, tedy 500 korun ročně, by se měnit neměla. Vyhláška ale opomíjí ty, kteří sice mají trvalý pobyt v krajském městě, ale dlouhodobě zde nežijí, řekl opoziční zastupitel Martin Krsek (PRO!Ústí).
(Celý text)

Vlci na Šumavě napadli 29 ovcí. Chovatelé s vlky prostě musí počítat, zní z parku
18. července 2017 16:16

PRAHA (Ekolist) - Přítomnost divokých vlků na Šumavě je podle pracovníků Národního parku Šumava stále viditelnější. Naposledy tyto velké šelmy o sobě daly vědět v uplynulém víkendu na Knížecích Pláních na Borovoladsku, kde za sebou nechaly 29 napadených ovcí. S největší pravděpodobností pár vlků v noci ze soboty na neděli vběhl do ohrady zabezpečené elektrickým ohradníkem, kde se pásly desítky ovcí. K šestnácti zabitým ovcím přibyly v pondělí ještě tři další, které kvůli povaze zranění musely být veterinářem utraceny. Informoval o tom tiskový mluvčí Národního parku Šumava.
(Celý text)

Vídeň podporuje vznik parkletů - zelených oáz v ulicích
18. července 2017 14:00

PRAHA (Ekolist) - Lidé ve Vídni mohou spatřit tzv. parklety, tj. malé zelené oázy v ulicích města. Obyvatelé v nich mohou přímo před domovními dveřmi nalézt místo k odpočinku nebo setkávání s přáteli. Informuje o tom Zahraniční kanceláři města Vídně.
(Celý text)

Více zeleně a vodních ploch. Tak se Praha adaptuje na změnu klimatu
18. července 2017 13:45

PRAHA (ČTK / Ekolist) - Pražští radní dnes schválili strategii adaptace města na klimatickou změnu. Cílem je ochlazení města a snížení extrémních projevů této změny na život v Praze. Informovala o tom dnes po jednání rady města radní pro životní prostřední Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Následovat bude vypracování implementačního plánu.
(Celý text)

Kdosi vypustil z americké farmy 35.000 norků, zvířata zřejmě nepřežijí
18. července 2017 13:30

(ČTK) - Neznámí pachatelé vypustili v americkém státě Minnesota na svobodu 35.000 norků chovaných na kožešinové farmě. Oznámil to dnes šerif okresu Stearns, který leží severozápadně od Minneapolis. Zvířata nejsou schopna ve volné přírodě přežít.
(Celý text)

Problém českých škol? Vydýchaný vzduch, špatné světlo a hluk, upozorňuje Česká rada pro šetrné budovy
18. července 2017 13:00

PRAHA (Ekolist) - Vysoká koncentrace oxidu uhličitého, nedostatečná cirkulace čerstvého vzduchu, nevyhovující světelné a akustické podmínky, to jsou závěry vyplývající z měření České rady pro šetrné budovy (CZGBC) v českých školách. Že je stav vnitřního prostředí ve většině vzdělávacích zařízení nevyhovující až tristní, se podle CZGBC ví již delší dobu, nikdo se však tématu nevěnoval. Rada proto od letošního května provádí měření ve vybraných školách a navrhuje jim i vhodná řešení.
(Celý text)

Jihomoravský luh je domovem tisíců prastarých stromů. Entomologové je pečlivě zmapovali - kvůli broukům
18. července 2017 12:38

PRAHA (Ekolist) - Jihomoravské luhy mezi dolními toky Dyje a Moravy jsou podle vědců přírodně nejbohatší lesy u nás. Kromě pestré vegetace se tu vyskytují stovky druhů vzácného hmyzu, obojživelníků a ptáků, je to zároveň i poslední místo v republice, kde čápi ještě hnízdí na stromech. A právě mohutné staré stromy jsou nezbytné k zachování přírodního bohatství luhů. Do mapování 12 tisíc starých stromů a jejich ohrožených broučích obyvatel se pustili entomologé z Biologického centra AV ČR a geoinformatici z Ostravské univerzity.
(Celý text)

Škodlivý BPA z polykarbonátu by mohla při výrobě nahradit látka z citrónové kůry
18. července 2017 12:00

PRAHA (Ekolist) - Polykarbonát je skoro všude okolo nás. Používá se na výrobu mobilů či leteckých skel. Každý rok se po celém světě vyrobí několik milionů tun tohoto polymeru. Podle některých studií je jedna složka polykarbonátu - bisfenol A - podezřelý z toxicity. Arjan Kleij z katalánského Ústavu chemického výzkumu vynalezl nový postup výroby, při kterém se bisfenol A dá nahradit oxidem uhličitým a látkou limonene, která se získává z citrusových plodů. Náhrada je tak zcela přírodní a je jí dostatek, uvádí vědec.
(Celý text)

Senát možná prodlouží lhůtu pro likvidaci kožešinových farem
18. července 2017 09:00

PRAHA (ČTK) - Poslanecký návrh na zákaz kožešinových farem od roku 2019 se možná vrátí ze Senátu do Sněmovny s pozměňovacím návrhem. Senátní hospodářský výbor dnes doporučil prodloužit období pro zrušení farem do konce roku 2022 a zvýšit kompenzace chovatelům. Senát se bude návrhem na zákaz farem zabývat na své schůzi, která začíná ve středu. Pokud zákon vrátí do Sněmovny, budou se jím poslanci zabývat na své zářijové schůzi, která je zatím poslední řádnou schůzí před volbami.
(Celý text)

V plzeňské zoo mají mládě kulana, jde o jeho jediný chov v Česku
18. července 2017 08:00

PLZEŇ (ČTK) - V plzeňské zoo se narodilo mládě turkmenského divokého osla kulana. V současnosti jde o jediný chov v Česku. V Evropě je chová 30 zoologických zahrad. Je pro ně vedena mezinárodní plemenná kniha, řekl včera mluvčí zoo Martin Vobruba.
(Celý text)

V plzeňské zoo mají mládě kulana, jde o jeho jediný chov v Česku
18. července 2017 08:00

PLZEŇ (ČTK) - V plzeňské zoo se narodilo mládě turkmenského divokého osla kulana. V současnosti jde o jediný chov v Česku. V Evropě je chová 30 zoologických zahrad. Je pro ně vedena mezinárodní plemenná kniha, řekl včera mluvčí zoo Martin Vobruba.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1278 | 1279 | 1280 | 1281 | 1282 | .. | 2147 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama