titulní strana > co píší jiní
V Krkonoších bude omezen vstup do některých oblastí parku. Kvůli sběračům borůvek
14. července 2017 15:04

PRAHA (Ekolist) - Správa Krkonošského národního parku omezila z důvodu ochrany přírody vstup do některých oblastí v Krkonošském národním parku. Hlavním důvodem tohoto opatření je snaha zamezit devastaci přírody masivní sběrem borůvek. Turistů procházejících po turistických cestách se opatření prakticky nedotkne. Pracovníci Správy KRNAP označí dotčené lokality přímo v terénu. Omezení začne platit 20. července. Informuje o tom KRNAP.
(Celý text)

V Dukovanech zachránili hasiči poštolku uvízlou v asfaltu kolejí
14. července 2017 14:40

DUKOVANY (ČTK) - V areálu elektrárny Dukovany včera hasiči vyprošťovali mladou poštolku, jíž zatuhly nohy v asfaltu u kolejiště. Asfalt změkl kvůli vysokým teplotám v předcházejících dnech a poštolka se z něj sama nedokázala vyprostit. O lehce poraněnou poštolku se postarají ochránci přírody v Kněžicích, sdělil specialista elektrárny na ekologii Milan Svozil.
(Celý text)

Bursíkův LES se ve volbách spojí s TOP 09, sám Bursík ale kandidovat nebude
14. července 2017 09:54

PRAHA (Ekolist) - Liberální ekologická strana se spojí s TOP 09. Včera to na společné tiskové konferenci oznámil šéf LES Martin Bursík a Miroslav Kalousek za TOP 09. Spojení konzervativní strany a liberální strany není podle Kalouska nijak překvapivé. Ochrana přírody je podle něho bytostně konzervativní téma.
(Celý text)

Zoo Ostrava smrdí po zkaženém mase. Roste v ní květnatec Archerův
14. července 2017 09:42

PRAHA (Ekolist) - Pokud v Zoo Ostrava v těchto dnech ucítíte poměrně intenzivní zápach po zkaženém mase, pak je vše v pořádku. Může za to zvláštní houba květnatec Archerův, která v areálu zoo v tomto období na několika místech vyrůstá. Informuje o tom Zoo Ostrava.
(Celý text)

ČR má EK předložit program pro nakládání s radioaktivním odpadem
14. července 2017 08:48

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) včera požádala Českou republiku a další čtyři země EU, aby předložily své vnitrostátní programy pro nakládaní s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivním odpadem. Komise to uvedla v tiskové zprávě a připomněla, že státy měly své programy oznámit do 23. srpna roku 2015. Česká republika podle ministerstva průmyslu a obchodu zdržení vysvětluje citlivostí a komplikovaností procesu a nutností překládat všechny podklady do dalších jazyků kvůli zainteresovanosti okolních států.
(Celý text)

EK vyzvala k zastavení těžby dřeva v Bělověžském pralese
14. července 2017 08:20

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise vyzvala k okamžitému zastavení těžby dřeva v Bělověžském pralese v Polsku. Komise včera oznámila, že se rozhodla podat k Soudnímu dvoru EU na Polsko žalobu kvůli nárůstu těžby dřeva v lokalitě, která je chráněná v rámci sítě Natura 2000.
(Celý text)

Zeman podepsal stavební zákon, který vyloučí veřejnost z povolovacích řízení
14. července 2017 07:33

PRAHA (ČTK) - Prezident Miloš Zeman včera podepsal rozsáhlou novelu stavebního zákona. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Novela má podle předkladatelů zjednodušit a zrychlit povolovací řízení, podle kritiků však jen vyloučí veřejnost z povolovacích řízení.
(Celý text)

Harry Potter efekt: Jak populární kniha likviduje asijské sovy
14. července 2017 01:24

PRAHA (Ekolist) - Nelegální obchod s ohroženými živočichy nenáhodným způsobem podléhá výkyvům a proměnlivým aktuálním trendům, stejně jako třeba světová móda. Změny v poptávce překupníků a nabídce pytláků pak odráží i zdánlivě nesouvisející jevy. Třeba úspěšnost románů Joanne Rowlingové o malých kouzelnících a výši poptávky po pašovaných sovách.
(Celý text)

Restaurace Lemur v ZOO Dvůr Králové jako první získala certifikát 100% bez palmového oleje
13. července 2017 16:07

PRAHA (Ekolist) - ZOO Dvůr Králové obdržela jako první zlatý certifikát 100% bez palmového oleje udělovaný organizací Lestari. Slavnostní předání pro Restaurant Lemur a další přidružené provozy spadající pod firmu GASTRO-ZOO v areálu zahrady proběhlo v pondělí 26. června. Informuje o tom tisková mluvčí zoo Andrea Jirousová.
(Celý text)

Klinika na východě Maďarska pomáhá ptákům s návratem na oblohu
13. července 2017 07:30

BUDAPEŠŤ (ČTK) - Jedinečná veterinární nemocnice na východě Maďarska zachraňuje životy volně žijících ptáků. Je mezi nimi mnoho těch, kteří utrpěli těžká zranění během dlouhého putování do Afriky, kam odlétají před drsnými zimami na severu Evropy. Klinika, jak uvedla agentura Reuters, se nachází v nejstarším maďarském národním parku Hortobágy, zapsaném v seznamu světového dědictví UNESCO.
(Celý text)

Senátoři chtějí, aby se poslanci opět zabývali zákonem o EIA
13. července 2017 06:30

PRAHA (ČTK) - Poslanci se možná budou muset znovu zabývat novelou zákona o posuzování vlivu na životní prostředí. Vrácení normy do Sněmovny včera doporučil senátní výbor pro životní prostředí. Důvodem jsou nesoulady vyplývající z toho, že byl před touto normou přijat stavební zákon, což ministerstvo pro životní prostředí nepředpokládalo. O vrácení zákonu požádal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Pokud s vrácením bude Senát na své červencové schůzi souhlasit, poslanci se zákonem budou pravděpodobně znovu zabývat na zářijové schůzi.
(Celý text)

Kalifornský guvernér chce pro USA zachránit klimatickou dohodu
13. července 2017 05:00

(ČTK) - Kalifornský guvernér Jerry Brown včera oznámil plán, který by mohl napomoci dodržení závazků USA vyplývajících z pařížské dohody o klimatu, kterou prezident Donald Trump vypověděl. Plán nazvaný "Americký příslib" podpořil bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg. Podle agentury AP má zastřešit ekologické iniciativy jednotlivých amerických států, měst, podniků a univerzit.
(Celý text)

Ostravský sloní sameček má jméno po svém otci - Chandru, hindsky Měsíc
13. července 2017 04:00

OSTRAVA (ČTK) - Sloní sameček narozený v sobotu v ostravské zoologické zahradě dostal hindské jméno Chandru, tedy Měsíc. Jméno, kterému mu vybrali ošetřovatelé, je i odkazem na jeho otce Calvina, kterého zoo musela předloni utratit. Calvin se totiž původně jmenoval Chandra, řekl včera novinářům Ondřej Matěj ze Zoo Ostrava.
(Celý text)

Pařížská dohoda vyzývá k výraznému omezení emisí
13. července 2017 03:30

PRAHA (ČTK) - Základní údaje o mezinárodní klimatické dohodě, která byla přijata pod záštitou OSN na konferenci v Paříži v prosinci 2015 (Poslanecká sněmovna předevčírem v prvním kole přijetí dohody podpořila, schvalovat by ji měla v září):
(Celý text)

Pražská zoo má párek pand červených, samice je ze Švédska
13. července 2017 03:10

PRAHA (ČTK) - Návštěvníci pražské zoo mohou v expozici blízko hlavního vchodu spatřit novou pandu červenou. Jde o roční samici Wilmu, kterou zoo získala ze Švédska koncem května. Od té doby byla v zázemí, aby si zvykla na nové prostředí. Pražská zoo, která pandy červené chová od roku 1955, tak má nyní celý pár. Samec Pat nedávno oslavil desáté narozeniny. Zoo to včera uvedlo v tiskové zprávě.
(Celý text)

Temná stránka fotek z exotické dovolené v Asii: utrpení slonů
13. července 2017 03:00

PRAHA (Ekolist) - Letos, stejně jako řadu posledních let, zamíří do zemí Asie miliony turistů. Řada z nich si kromě nevšedních zážitků přiveze i suvenýr v podobě snímku slona, na jehož hřbetě sedí. Nevědomky se tak ale sami podílí na nelidském zacházení s majestátními zvířaty, na nichž si místní budují pochybný byznys. Informuje o tom například BBC.
(Celý text)

Rozsáhlá oprava kanalizace komplikuje dopravu v Krnově
13. července 2017 02:30

(ČTK) - Rozsáhlá oprava kanalizace od včerejšího dne komplikuje dopravu k krnovské Chářovské ulici. Stavbaři za 19 milionů korun do konce roku celkem vymění potrubí v délce okolo 1,5 kilometru. Řekla to mluvčí radnice Dita Círová.
(Celý text)

Sucho posledních let poškozuje stromy v hlavním městě
13. července 2017 02:00

PRAHA (ČTK) - Menší množství srážek v posledních letech poškozuje stromy v Praze. Lesníci zaznamenávají větší množství napadení kůrovcem i usychání dřevin. Uvedla to mluvčí Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová. Největší problémy mají jehličnany, zasaženy jsou však i duby. Město plánuje opatření, jak alespoň stromům v ulicích zajistit více vláhy.
(Celý text)

Nandu pampový, největší pták Jižní Ameriky, se v ostravské zoo stará o 12 mláďat
13. července 2017 01:45

PRAHA (Ekolist) - V ZOO Ostrava se koncem června vylíhlo 12 mláďat největšího ptáka Jižní Ameriky – nandu pampového. O všechna se hned od vylíhnutí stará výhradně samec. Návštěvníci mohou rodinku vidět u výběhu lam alpak. Informovala o tom mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Téměř polovina modelů elektrických aut by se mohla vyrábět v Číně
13. července 2017 01:30

DETROIT (ČTK) - Čínské automobilky by do roku 2020 mohly vyrábět 49 z celkem 103 nových modelů elektrických aut, která budou do té doby na trhu. Vyplývá to z odhadu americké výzkumné společnosti AlixPartners. Čína se ve snaze více chránit životní prostředí snaží urychlit přechod od vozů se spalovacím motorem k autům poháněným bateriemi.
(Celý text)

Téměř polovina modelů elektrických aut by se mohla vyrábět v Číně
13. července 2017 01:30

DETROIT (ČTK) - Čínské automobilky by do roku 2020 mohly vyrábět 49 z celkem 103 nových modelů elektrických aut, která budou do té doby na trhu. Vyplývá to z odhadu americké výzkumné společnosti AlixPartners. Čína se ve snaze více chránit životní prostředí snaží urychlit přechod od vozů se spalovacím motorem k autům poháněným bateriemi.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1272 | 1273 | 1274 | 1275 | 1276 | .. | 2140 | Další
Další články:
7. května 2024 06:02
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45

Online diskuse
dTest: Nová evropská směrnice zavede „právo na opravu“
7. května 2024 11:08

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelé i podnikatelé často dávají přednost výměně vadného zboží před jeho opravou. Spotřebitelé tak dostanou zcela nový kus na rozdíl od opravovaného, již však jednou porouchaného, zboží. Pro podnikatele zase může být dodání nového kusu výhodnější, jelikož nemusí zdlouhavě shánět náhradní díly a platit zaměstnance za mnohdy časově náročnou opravu, a to i v případě, kdy by spotřebitel mohl takovou opravu preferovat. Vyhazování velkého množství vyměněných výrobků, byť mohou být až na drobné součásti plně funkční, je však velkou zátěží pro životní prostředí. To má ovšem vyřešit návrh nové směrnice Evropského parlamentu o společných pravidlech na podporu oprav zboží.
(Celý text)

Mrazy v lesích poškodily plochy s nasetými duby, čeká se slabá úroda semen
7. května 2024 10:44

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dubnová vlna mrazů poškodila v lesích především síje žaludů dubu, což jsou obnovované plochy s nasetými žaludy. Lesníci je budou muset obnovit. Podobně jako u ovocných dřevin mrazy poškodily květy stromů, což se odrazí ve slabé úrodě semen lesních dřevin, sdělila mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR. V novodobé historii státního podniku jde o první takové poškození lesů jarními mrazy.
(Celý text)

Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
7. května 2024 10:40

BROUMOV (ČTK) - Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.
(Celý text)

Příběh paní Mirky a záchrana malých kalousů
7. května 2024 04:25

PLZEŇ (Ekolist) - V pondělí 29. 4. 2024 kolem půlnoci byla svědkem, jak kamion v Plzni u Boleváku na nové čtyřproudé silnici (Na Sudech) srazil kalouse ušatého. Byla to obrovská shoda náhod a paní Mirka Sokolová, která šla se psem po chodníku, sebrala sovu ze silnice hned, jak bezvládné tělo zůstalo ležet na krajnici.
(Celý text)

Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
7. května 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla ČTK Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
(Celý text)

Na MŽP míří správní žaloba kvůli odtoku vody do dolu Turów, ministerstvo ji vítá
7. května 2024 00:57

(ČTK) - Expertní skupina Frank Bold podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby se domohla zveřejnění informací o odtoku vody do polského uhelného dolu Turów, který leží blízko českých hranic. Informace polská strana poskytuje MŽP, některé ale považuje za obchodní tajemství těžební společnosti PGE, a české ministerstvo je tak nemůže zveřejnit, upozornila skupina stejně jako MŽP na sociální síti X. Ministerstvo žalobu přivítalo.
(Celý text)

Praha dá letos na projekty pro životní prostředí 42 milionů Kč, podobně jako loni
6. května 2024 23:39

PRAHA (ČTK) - Praha dá letos na projekty, které mají zlepšit životní prostředí, 42 milionů korun, podobně jako loni. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Rozdělí si je 145 takových projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje
6. května 2024 20:20

LIBEREC (ČTK) - Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů, informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
(Celý text)

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun
6. května 2024 19:59

PELHŘIMOV (ČTK) - V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
(Celý text)

Výborný chce na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů
6. května 2024 19:51

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým jarními mrazy vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy kabinetu se situací a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, které je ministerstvo připravené spustit, jakmile vláda rozhodně o výši finanční podpory. Výborný dnes po jednání tripartity řekl, že pracovně uvažuje o částce zhruba 200 milionů korun, záleží ale na jednání s ostatními ministry. Výplaty by mohly začít od srpna. Další pomoc očekává od Evropské unie.
(Celý text)

V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama