titulní strana > co píší jiní
Lesy hlavního města vybudují v parku U Čeňku hřiště a cesty
30. srpna 2017 05:00

PRAHA (ČTK) - Dětské hřiště, hřiště pro seniory a cesty v parku U Čeňku vybudují Lesy hlavního města Prahy, včera smlouvu o dílo schválili pražští radní. Součástí úprav kromě výstavby cest, dětského hřiště a fitness hřiště pro seniory bude umístění veřejného osvětlení a mobiliáře. Úpravy parku, který je mezi Černým Mostem a rybníkem Martiňák, by měly být dokončeny do půl roku od zahájení stavby. Předpokládaná cena je přibližně 19 milionů korun bez DPH.
(Celý text)

Polomy na Šumavě po srpnové bouři jsou větší než po orkánu Niklas
30. srpna 2017 04:00

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Národní park (NP) Šumava spočítal polomy po bouři z 19. srpna na 120.000 metrů krychlových dřeva. Je to více než trojnásobek proti orkánu Niklas z roku 2015. Finančně nebyly škody na dřevě ještě vyčísleny. Energetická společnost E.ON vyčíslila škody po bouři v jižních Čechách na 15 milionů korun. Včera to řekli mluvčí parku Jan Dvořák a mluvčí E.ON Vladimír Vácha. Na Šumavě platí zákaz vstupu do některých lesů, jejž vydal prachatický městský úřad.
(Celý text)

Praha na Císařském ostrově spojí nepropojené části a uklidí ho
30. srpna 2017 03:00

PRAHA (ČTK) - Na pražském Císařském ostrově by měly být nově propojeny dosud neprostupné části, odstraněny skládky a uskuteční se úklid. Práce by mohly být provedeny v následujících měsících. Novináře o tom včera informovala radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Na Císařském ostrově nyní vzniká nová část Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV). Na kolik práce na údržbě ostrova vyjdou a kdy budou kompletně dokončeny, není jasné.
(Celý text)

Na ptáky v krajině číhají smrtící pasti, zabíjí je proud i sklo
30. srpna 2017 02:00

(ČTK) - Ptáky v Česku zabíjí elektrické vedení, skleněné stěny i doprava. Místa, která jsou pro ně smrtelně nebezpečná, ukazuje nový web Ptačí pasti od České společnosti ornitologické. Jsou v něm data nasbíraná od roku 2010. Některá nebezpečí lze podle ornitologů odstranit snadno, problémem je ale ptačí kriminalita. Lidé, kteří ptáky hubí úmyslně, způsobují podle odborníků větší škody, než si sami uvědomují.
(Celý text)

Renault-Nissan budou vyrábět v Číně SUV na elektrický pohon
30. srpna 2017 01:00

(ČTK) - Francouzsko-japonská automobilová aliance Renault-Nissan bude v Číně vyrábět elektromobily spolu s tamní společností Dongfeng Motor. Nový společný podnik eGT New Energy Automotive Co bude po 25 procentech v rukou Renaultu a Nissanu, čínský partner bude vlastnit druhou polovinu. Uvádí to včerejší prohlášení aliance.
(Celý text)

Jihlavská zoo postaví za 900.000 Kč nové voliéry pro dravé ptáky
30. srpna 2017 00:50

JIHLAVA (ČTK) - Jihlavská zoologická zahrada plánuje na podzim zahájit stavbu nových voliér pro dravé ptáky a sovy. Nynější zařízení je ve špatném stavu, letové ukázky přitom patří mezi nejoblíbenější atrakce v zoo, řekla její ředitelka Eliška Kubíková. Zahrada patří městu. Na voliéry za asi 900.000 korun slíbil přispět 500.000 Kč kraj, schválení dotace včera krajská rada doporučila zastupitelstvu. Novinářům to řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).
(Celý text)

Obce v národních parcích dostanou 100 milionů na cesty a lampy
30. srpna 2017 00:20

(ČTK) - Obce v národních parcích, ale také spolky či správy národních parků se mohou hlásit o peníze na opravy veřejných prostranství a snížení světelného znečištění. Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí (SFŽP) vypisují výzvu, ve které je celkem 100 milionů korun. Peníze mohou obce použít i na spolufinancování větších projektů, na které chtějí získat peníze z evropských fondů. Žádat o ně je možné od 1. září.
(Celý text)

I nepůvodní velcí savci mohou přírodě pomoci
29. srpna 2017 08:00

PRAHA (Ekolist) - Velcí kopytníci jsou přínosem pro přírodu, i když se třeba v místě svého výskytu vyskytli náhodou. V krajině totiž simulují činnost vyhynulé savčí megafauny, a pomáhají udržovat přirozené bezlesí. Alespoň u části sledovaných druhů to potvrdil tým Arizonské státní univerzity (ASU). Některé nepůvodní druhy, zavlečené člověkem do exotických destinací, tu také získali poslední naději na nový život. Referuje o tom NewScientist.com.
(Celý text)

U Litvínova hoří skládka, hasiči mají oheň pod kontrolou
29. srpna 2017 07:45

LITVÍNOV (ČTK) - Na skládce Celio u Litvínova na Mostecku od pondělního večera hoří odpad. Hasiči mají požár pod kontrolou, řekl jejich krajský mluvčí Lukáš Marvan. Žádné škodlivé látky do ovzduší podle něj neunikly. Litvínov i Most obyvatelům doporučují omezit větrání.
(Celý text)

V zoo Ostrava mohou lidé vidět silně invazivní rostlinu nebo rostlinu vonící po vanilce
29. srpna 2017 07:30

PRAHA (Ekolist) - Kyprej vrbice a otočník stromovitý – to jsou dvě rostliny, které mohou v ostravské zoo v těchto dnech lidé vidět. Jedna z rostlin je silně invazivní rostlina a druhá voní po vanilce. Informuje o tom Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava.
(Celý text)

Fotosoutěž hledá krásná místa naší divoké přírody
29. srpna 2017 06:00

PRAHA (Ekolist) - Milovníci přírody mohou hrát o zajímavé ceny v nové fotografické soutěži od Hnutí DUHA. Do 31. října mohou přihlásit jakékoli fotky, které budou zachycovat naši divokou přírodu a její podoby.
(Celý text)

V Polsku objevili vzteklinu, radnice v Těšíně varuje pejskaře
29. srpna 2017 05:00

Č. TĚŠÍN (ČTK) - Českotěšínská radnice varuje obyvatele před výskytem vztekliny na území sousedního polského Těšína. Obezřetní by měli být především majitelé psů, kteří při procházkách přecházejí přes hranici. Svá zvířata tak mohou vystavit nebezpečí nákazy, řekla dnes mluvčí radnice Dorota Havlíková.
(Celý text)

Zdeprimovaná šimpanzice z Argentiny se zotavuje v Brazílii
29. srpna 2017 04:30

SOROCABA (ČTK) - Marcelino uplatňuje veškerý svůj šarm, aby upoutal pozornost Cecilie, ale ta se ještě necítí na to, aby navázala milostný vztah. To není kapitola z červené knihovny, ale skutečný příběh dvacetileté šimpanzí samice, která se snaží znovu začít normálně žít v brazilském útulku pro týrané velké opice trpící depresemi. Píše o tom agentura AFP.
(Celý text)

Praha 8 plánuje rozmístit po městské části podzemní kontejnery
29. srpna 2017 03:30

PRAHA (ČTK) - Radnice Prahy 8 plánuje rozmístit po městské části podzemní kontejnery. V první etapě by mělo na území městské části vzniknout 23 podzemních kontejnerových stání. Sdělila to mluvčí radnice Marcela Voženílková. Část peněz chce radnice získat z dotací. V budoucnu plánuje rozmístit další kontejnery.
(Celý text)

Vyškovský zoopark dokončil nový pavilon, bude lákat i na klokany
29. srpna 2017 02:15

VYŠKOV (ČTK) - Vyškovský zoopark dokončil nový průchozí pavilon Austrálie za šest milionů korun, návštěvníci do něj poprvé zavítají poslední srpnový den. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí města Michal Kočí.
(Celý text)

V ptačím parku u Josefova roste vodní ptačník pro mokřadní ptáky
29. srpna 2017 01:40

JOSEFOV (ČTK) - Česká společnost ornitologická (ČSO) začala v minulých dnech v ptačím parku Josefovské louky u Josefova na Náchodsku budovat soustavu mělkých tůní a prohlubní zvanou ptačník. Dílo Slavíkovský ptačník o vodní ploše asi 1,5 hektaru by mělo vytvořit vhodné prostředí pro ohrožené mokřadní ptáky. Hotovo by mohlo být do konce letošního roku. Řekl to správce parku Břeněk Michálek.
(Celý text)

Průzkum nádrže Lipno má pomoci růstu populace candátů
29. srpna 2017 01:15

LIPNO NAD VLTAVOU (ČTK) - Hydrobiologové včera zahájili rozsáhlý průzkum lipenské nádrže, který má mimo jiné zmapovat stav populace candátů. Každoročně se jich tu líhnou miliony, první rok však přežije jen necelých pět procent. Po roce 2005 se počet candátů v nádrži výrazně snížil a odborníci chtějí na základě průzkumu navrhnout opatření, jak se opět přiblížit původnímu stavu. Včera o tom informovalo Biologické centrum Akademie věd ČR.
(Celý text)

Gepardí paterčata v pražské zoo již dostala jména
29. srpna 2017 00:50

PRAHA (ČTK) - Pět tříměsíčních gepardích mláďat v sobotu pokřtili v pražské zoo. Mláďata narozená v polovině května dostala jména Sid, Solo, Sam, Jenny a Jessi. Jsou to tři samečci a dvě samičky. Kmotrem zvířat, jejichž druh je považován za nejrychlejší suchozemské živočichy, se stal sprinter Pavel Maslák. Mláďata se v sobotu také přestěhovala ze zázemí do venkovního výběhu, kde je mohou vidět návštěvníci zoo.
(Celý text)

Praha za poslední rok vykoupila 17 hektarů přírodně cenných ploch
29. srpna 2017 00:30

PRAHA (ČTK) - Hlavní město za poslední rok vykoupilo 17 hektarů přírodně cenných ploch a další výkup magistrát připravuje. Celkem mají chráněná území v metropoli rozlohu 2425 hektarů, z nich vlastní Praha zhruba polovinu. Je majitelem 73 procent plochy přírodních památek a 24 procent plochy přírodních rezervací. Informovala o tom radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).
(Celý text)

Benešovská radnice vypsala soutěž na obnovu parku Klášterka
28. srpna 2017 12:30

BENEŠOV (ČTK) - Benešovská radnice vypsala soutěž na obnovu parku Klášterka v centru města. Počítá se s instalací osvětlení, úpravou cest a vytvořením míst pro pikniky. Podobu projektu bude moci ovlivnit veřejnost. Zadávací dokumentaci radnice zveřejnila na internetu.


(Celý text)

Benešovská radnice vypsala soutěž na obnovu parku Klášterka
28. srpna 2017 12:30

BENEŠOV (ČTK) - Benešovská radnice vypsala soutěž na obnovu parku Klášterka v centru města. Počítá se s instalací osvětlení, úpravou cest a vytvořením míst pro pikniky. Podobu projektu bude moci ovlivnit veřejnost. Zadávací dokumentaci radnice zveřejnila na internetu.


(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1251 | 1252 | 1253 | 1254 | 1255 | .. | 2140 | Další
Další články:
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45
3. května 2024 17:08

Online diskuse
V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama