titulní strana > co píší jiní
Šéf DG Regio: Nová trať zkrátila cestu vlakem z Prahy do Plzně
13. prosince 2018 00:10

EJPOVICE (ČTK) - Cesta z centra Prahy do středu Plzně vlakem se od tohoto týdne zkrátila na 74 minut a je rychlejší než jízda autem. Umožnila to nová trať mezi Rokycany a Plzní, jejíž součástí je Ejpovický tunel, který je nejdelším tunelem v ČR. Na stavbu za 6,8 miliardy Kč přispívá EU částkou 3,5 miliardy korun, řekl v úterý při zprovoznění klíčového úseku Marc Lemaitre z Evropské komise, generální ředitel DG Regio.
(Celý text)

Podle myslivců tu někdo tajně vypouští vlky do přírody, dokázat to ale nemohou. Byť jeden případ tu je
12. prosince 2018 14:15

PRAHA (Ekolist) - Populace vlků se v ČR rozšiřuje uměle a vlci jsou záměrně do naší krajiny připouštěni. Myslí si to alespoň předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. Jinak si podle něho nelze vysvětlit nenormální chování některých myslivci pozorovaných vlků. Ještě nedávno by takové tvrzení šlo zařadit do roviny nepodložených teorií. Janota však uvádí jeden konkrétní případ volně žijícího vlka, který zřejmě opravdu žil u lidí. Je jím nedávno chycená a utracená krkonošská vlčice.
(Celý text)

Opravdu chtějí vědci z Harvardu zastínit Slunce?
12. prosince 2018 10:55

PRAHA (Ekolist) - S důvěryhodností bulvárních magazínů je to nahnuté, ale tentokrát ani moc nepřeháněly. To když uveřejnily „senzační zprávu“ o tom, jak chtějí inženýři z Harvardské univerzity zakrýt Slunce. Protože přesně tohle mají tamní výzkumníci v rámci projektu SCoPEx příští rok v plánu. Na pravou míru to teď uvádí ScienceAlert.
(Celý text)

V ZOO Dvůr se narodilo mládě vzácného nosorožce dvourohého
12. prosince 2018 10:36

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V ZOO Dvůr Králové nad Labem se v neděli narodilo mládě nosorožce dvourohého, druhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je sameček. Od roku 2015 se v zoo narodilo sedm těchto nosorožců. Zároveň zoo získala z Francie na podporu chovu samici jižního bílého nosorožce. Zvíře rozšíří stávající tříčlennou skupinu dvorských jižních bílých nosorožců. Informovala o tom mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Dvorská zoo patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě.
(Celý text)

Nejrychlejší pohyb na světě umí druh tropického mravence
12. prosince 2018 10:21

PRAHA (ČTK) - Titul nejrychleji se pohybujícího živočicha na světě připadl nově tropickému druhu mravence, který se vyskytuje v Africe a v Asii. Drobný hmyz může podle vědců pohybovat svými kusadly rychlostí více než 320 kilometrů za hodinu. To je u zvířete vůbec nejrychlejší pohyb, jaký byl dosud zaznamenán, napsal dnes britských list The Guardian. Mravenec druhu Mystrium camillae tak předčil i rychlost běhu geparda nebo mávání křídel sokola stěhovavého.
(Celý text)

Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok v historii měření
12. prosince 2018 01:46

WASHINGTON (ČTK) - Arktida letos zažila druhý nejteplejší rok ve více než staleté historii měření; výrazné oteplování přitom dramaticky mění nejen oblast za severním polárním kruhem, ale i počasí na celé planetě. Toto varování vyslali vědci v nejnovější zprávě o arktickém klimatu, kterou včera zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA).
(Celý text)

Studie: Vývoj klimatu dál směřuje k překročení pařížského cíle
11. prosince 2018 14:22

KATOVICE (ČTK) - Vývoj průměrné světové teploty směřuje k výraznému překročení cíle, který před třemi lety vytyčila pařížská dohoda o klimatu ve snaze omezit globální oteplování. Vyplývá to ze studie nazvané Carbon Action Tracker (CAT), která byla dnes zveřejněna v Katovicích na světové konferenci o klimatu COP24. Cituje z ní agentura Reuters.
(Celý text)

Z větrných elektráren minulosti se může stát velký problém budoucnosti. A nebo taky nemusí
11. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Vyřazení z provozu a následná demontáž větrných elektráren, které už dosloužily svému původnímu účelu. To je aktuální velké téma, které se příznivci obnovitelných zdrojů snaží podávat v až růžově optimistickém ladění, zatímco jejich odpůrci ho zase přebarvují to pesimisticky černých tónů. Střízlivou analýzu možného problému nabízí žurnál Politico.
(Celý text)

Mexický stařec z El Tule
11. prosince 2018 01:11

PRAHA (Ochrana přírody) - Do malého koloniálního městečka Santa María el Tule v jihomexickém státě Oaxaca každý den proudí davy turistů a poutníků, aby na vlastní oči spatřili a uctili jedinečnou přírodní zajímavost. U malebného kostela ze 17. století v centru města již stovky a pravděpodobně až tisíce let roste dvojice mohutných tisovců mexických (Taxodium mucronatum), z nichž ten výrazně mohutnější, nesoucí název „El Árbol del Tule“ (v překladu „strom z Tuly“), se v současnosti pyšní světovým prvenstvím z hlediska velikostních parametrů kmene.
(Celý text)

Jak doma docílit zdravé vánoční vůně?
11. prosince 2018 01:08

PRAHA (Ekolist) - Možná vás napadlo, že si svůj domov pěkně provoníte, když zapálíte vonnou svíci. Ale jak se dočtete v článku Máte rádi vonné svíčky? Pak zbystřete. Voní, ale škodí, vonné svíce nemusí být to pravé ořechové. Co se pak nabízí dál? Někomu může pěkně vonět třeba jedlová či borová větvička. Pokud vám vůně jehličí nestačí, můžete zkusit objevovat voňavý a pestrý svět esenciálních olejů.
(Celý text)

Správa KRNAP vysadí původní krkonošské smrky
11. prosince 2018 00:30

VRCHLABÍ (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) usiluje ve spolupráci s dalšími institucemi o zachování původních krkonošských smrků. Na několika místech proto tyto stromy vysadí. Na české straně Krkonoš tvoří původní smrky se zvláštním uspořádáním větví již pouze jedno procento lesů. Řekl to náměstek ředitele Správy KRNAP Václav Jansa. Podle něj je zachování původních populací, které lépe odolávají podmínkám v dané lokalitě, také jednou z cest, jak reagovat na aktuální klimatické změny. Náklady na projekt, který začal loni, činí 3,5 milionu korun.
(Celý text)

Hnutí Duha: Do roku 2030 by ČR mohla z OZE vyrábět dvojnásobek elektřiny
11. prosince 2018 00:25

(ČTK) - Do roku 2030 by Česká republika mohla z obnovitelných zdrojů energie vyrábět více než dvojnásobek elektřiny proti dnešku. Ve včerejší tiskové zprávě to uvedlo Hnutí Duha na základě údajů firem sdružených v Komoře obnovitelných zdrojů energie. Výroba by podle ekologického hnutí byla levnější, bezpečnější, čistší a výhodnější pro stát než v případě nového jaderného reaktoru.
(Celý text)

Nadlimitní látky znečišťující ovzduší loni zatěžovaly 62 procent lidí
11. prosince 2018 00:22

(ČTK) - Nadlimitní imise alespoň jedné látky znečišťující ovzduší loni zatěžovaly bez zahrnutí ozonu 62,4 procenta českých obyvatel, oproti roku 2016 je to nárůst o více než šest procentních bodů. Alespoň pro jednu látku byl limit překročen na 26,2 procenta území, což je o tři desetiny více než předloni. Vyplývá to z informační zprávy o kvalitě ovzduší a spojených zdravotních rizicích, kterou ve středu projedná vláda.
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí první škody způsobené medvědem
11. prosince 2018 00:20

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí první škody způsobené medvědem hnědým, který se v regionu pohyboval od září. Náhradu dohromady přes 87.000 korun získá prvních sedm žadatelů. Řekl to včera novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Ostatní žádosti budou zřejmě proplaceny v lednu. Kraj také podle Čunka již získal povolení k odchytu, či odstřelu medvěda. Medvěd však již delší dobu škodu v kraji nezpůsobil a není jisté, zda neodešel na Slovensko. Vyloučeno není ani to, že nyní pobývá v Moravskoslezském kraji.
(Celý text)

Firma z Brněnska dostala pokutu 600.000 Kč za nakládání s odpady
11. prosince 2018 00:15

(ČTK) - Pokutu 600.000 korun za opakované nelegální nakládání s odpady z demolic dostala firma Autodoprava Matějka z Brněnska. Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) firma v Sokolnicích a Zbýšově například smíchala odpady, které mají zůstat oddělené, nebo přijímala do mobilního drtiče nepovolené druhy odpadů. V tiskové zprávě to včera uvedla zástupkyně mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Vyjádření společnosti se zjišťuje. Proti pokutě se firma odvolala, ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo, sankce je tak pravomocná. Firma již dříve dostala pokutu za znečišťování ovzduší.
(Celý text)

Soud řeší žalobu na povolení modernizace elektrárny Chvaletice
11. prosince 2018 00:12

PRAHA (ČTK) - Soud se včera začal znovu zabývat žalobou, kterou v roce 2016 podal právnický spolek Frank Bold Society proti rozhodnutím, jimiž ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo stavební povolení pro obnovu dvou bloků Elektrárny Chvaletice. Soud sice žalobu letos v březnu zamítl, rozsudek ale po kasační stížnosti spolu v září zrušil Nejvyšší správní soud (NSS). Pražský městský soud se podle NSS musí detailněji věnovat otázce, zda a v jaké míře se na modernizaci vztahoval zákon o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).
(Celý text)

ČEZ ESCO vybaví dealery koncernu Volkswagen dobíjecími stanicemi
11. prosince 2018 00:10

(ČTK) - Energetická firma ČEZ ESCO vybaví elektromobilními dobíjecími stanicemi a kompletním elektromobilním zázemím prodejce značek Volkswagen (VW), Audi a Seat na tuzemském trhu. Vyplývá to z Memoranda o spolupráci, jež ČEZ uzavřel s firmou Porsche ČR, která vozy koncernu VW do Česka dováží. Firmy to oznámily ve včerejší tiskové zprávě.
(Celý text)

Nová stanice Diamo vyčistí denně až 4300 hl kontaminované vody
11. prosince 2018 00:09

STRÁŽ POD RALSKEM (ČTK) - Až 4300 hektolitrů vody znečištěné v minulosti těžbou uranu dokáže denně vyčistit nová Neutralizační a dekontaminační stanice NDS 6, kterou vybudovali v areálu státního podniku Diamo ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Zařízení za více než 866 milionů korun je součástí komplexu sanačních technologií, které pomáhají s likvidací znečištění po chemické těžbě uranu. Sanace by měla podle odhadů skončit do roku 2037, řekl u příležitosti slavnostního zahájení provozu nové stanice ředitel Diamo Tomáš Rychtařík.
(Celý text)

Na začátku bylo zklamání z obyčejného plastového kompostéru. Na konci biomilíř a vítězství v soutěži Miss kompost
10. prosince 2018 15:06

PRAHA (Ekolist) - Vítězem 13. ročníku národní soutěže Miss kompost 2018 se stal kompostér, který slouží i jako zdroj tepla. Vznikl díky zklamání Ondřeje Šohaje z výkonu obyčejného plastového kompostéru z hobby marketu. O výsledcích soutěže informuje organizátor soutěže spolek Ekomodov.
(Celý text)

Myslivci a rybáři navrhují chytat vydry a bobry do pastí. Je to nebezpečné i lidem, varuje ochránkyně přírody
10. prosince 2018 13:36

PRAHA (Ekolist) - Myslivci a rybáři požadují po státu rozhodný postup proti volně žijícím vydrám, bobrům a vlkům. Jejich ochrana je podle nich nadměrná a vede k mnohomilionovým škodám. Vnímají ji jako problematickou, protože člověku neumožňuje s těmito živočichy hospodařit. A navrhují pro jejich lov používat smrtící pasti. Podle ochránců přírody je to velké riziko pro lidi.
(Celý text)

Myslivci a rybáři navrhují chytat vydry a bobry do pastí. Je to nebezpečné i lidem, varuje ochránkyně přírody
10. prosince 2018 13:36

PRAHA (Ekolist) - Myslivci a rybáři požadují po státu rozhodný postup proti volně žijícím vydrám, bobrům a vlkům. Jejich ochrana je podle nich nadměrná a vede k mnohomilionovým škodám. Vnímají ji jako problematickou, protože člověku neumožňuje s těmito živočichy hospodařit. A navrhují pro jejich lov používat smrtící pasti. Podle ochránců přírody je to velké riziko pro lidi.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1074 | 1075 | 1076 | 1077 | 1078 | .. | 2145 | Další
Další články:
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45
14. května 2024 05:45
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01

Online diskuse
Stádo zubrů vypuštěných do rumunské přírody pomáhá ukládat emise CO2
16. května 2024 10:55

BUKUREŠŤ (ČTK) - Stádo 170 zubrů, které ochránci přírody vypustili do rumunského pohoří Tarcu, by mohlo pomoci ukládat emise CO2, jež by se rovnaly odstranění téměř dvou milionů automobilů ze silnic na jeden rok. Uvádí to vědecká studie, která tak podle serveru The Guardian dokazuje, jak by tato mohutná zvířata mohla pomoci zmírňovat nejhorší dopady klimatické krize.
(Celý text)

NESEHNUTÍ spouští sbírku Slunce pro Ukrajinu na solární elektrárnu pro nemocnici
16. května 2024 09:08

PRAHA (Ekolist) - Dětská nemocnice v Záporoží leží nedaleko frontové linie. Je přitom jediná v regionu, která poskytuje i vysoce specializovanou pomoc. Ruské bombardování a dronové útoky ji způsobují výpadky elektrického proudu, které ohrožují ty nejzranitelnější. NESEHNUTÍ spolu s ukrajinskou organizací Ekoklub spouští sbírku na solární elektrárnu přímo na střeše zařízení, která dětské nemocnici zajistí stabilní provoz.
(Celý text)

Obhájce: Muž obviněný ze založení požáru v Českém Švýcarsku bude vypovídat
16. května 2024 09:06

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Muž obviněný ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko bude dnes u soudu vypovídat. ČTK to v SMS zprávě sdělil jeho obhájce Vít Pavko, který za ním ve středu byl ve vazební věznici. Před začátkem hlavního líčení ČTK a Českému rozhlasu řekl, že částečně prohlásí vinu. Případ největšího lesního požáru v historii ČR dnes otevře ústecký krajský soud. Pět minut před začátkem jednání se na chodbě shromáždili novináři, přišel jeden zástupce poškozených.
(Celý text)

Vykázané kusy ulovené zvěře podle myslivců zřejmě neodpovídají realitě
16. května 2024 09:00

(ČTK) - Myslivci ulovili v minulé sezoně, která trvala od dubna 2022 do konce března minulého roku, podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 114 100 kusů srnčí zvěře. Oproti předchozímu období je to o 6,2 procenta více. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti i Českomoravská myslivecká jednota ale poukazují na to, že vykázaný počet ulovené zvěře se může významně lišit od reálných úlovků. Ministerstvo zemědělství chce v připravované novele evidenci a kontrolu ulovené zvěře zlepšit.
(Celý text)

Ekologie dělaná páčidlem. A klíčové druhy, které vůbec nejsou klíčové
16. května 2024 04:42

PRAHA (Ekolist) - Ekologie se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím. Zní to trochu suchopárně, nicméně jako obor se dá provozovat na různé způsoby. Například Robert Paine ji dělal páčidlem. A přestože od jeho experimentů s mořskými hvězdicemi uplynulo bezmála šedesát let, učíme se o něm pořád. Celou ekologii totiž obrátil vzhůru nohama.
(Celý text)

ČR nemá podmínky pro výrobu vodíku, bude se dovážet, uvedli zástupci MŽP a MPO
16. května 2024 01:43

PRAHA (ČTK) - Česko se musí připravit na energetické využití vodíku, i když nemá ideální podmínky pro jeho výrobu a vodík se bude muset začít dovážet ze zahraničí. Jako zdroj energie by se měl vodík využívat například v teplárnách a v těžkém průmyslu, pro domácí vytápění a pohon menších dopravních prostředků to není pravděpodobné. Na diskusním setkání to uvedli vrchní ředitel sekce ochrany klimatu na ministerstvu životního prostředí Petr Holub a náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).
(Celý text)

MŽP: Norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů
16. května 2024 01:07

PRAHA (ČTK) - Takzvané norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů a dalších 11 bilaterálních iniciativ, zaměřených na podporu spolupráce mezi Českou republikou a Norskem. Realizace projektů z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu tak po pěti letech dospěla do cíle, sdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jako tzv. norské fondy jsou označovány Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska, jejichž prostřednictvím přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v EHP.
(Celý text)

Prasat nakažených africkým morem na Liberecku přibývá, pásmo se opět rozšíří
15. května 2024 22:09

MNÍŠEK (ČTK) - Divokých prasat nakažených africkým morem na Liberecku dál přibývá, laboratoř nákazu potvrdila u dalších tří kusů. V prvním případě se jedná o prase divoké, které bylo uloveno 6. května u Mníšku na Liberecku v katastrálním území obce Fojtka. Vzhledem k tomu že se místo, kde byl divočák uloven, nachází mimo takzvané uzavřené pásmo II, dojde znovu k úpravě pásem, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ornitolog okroužkoval tři mláďata sokola na komínu v chemičce u Litvínova
15. května 2024 19:19

LITVÍNOV (ČTK) - Tři sokolí mláďata na komíně teplárny v chemičce v Záluží u Litvínova dostala kroužky. Do výšky 100 metrů k nim vystoupal ornitolog Václav Beran. Z bezpečné vzdálenosti ho sledovala samice, jejíž křik se rozléhal i přes silný vítr po okolí. Právě v průmyslových areálech se ohroženému dravci velmi daří, na komínech je při hnízdění nikdo neruší, navíc jim ornitologové budky před zimou pokaždé uklidí.
(Celý text)

Nejlepší fotografií přírody se stal snímek plotu s pavouky Jakuba Hodáně
15. května 2024 19:09

(ČTK) - Fotografie plotu posetého pavučinami a pavouky Jakuba Hodáně se stala nejlepším snímkem přírody v soutěži Czech Nature Photo. Ocenění dnes organizátoři předali v Praze. Vítěze vybrala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií. S vyhlášením soutěže také začíná výstava v Czech Photo Centre v Nových Butovicích, kde budou vítězné a další vybrané snímky k vidění do 25. srpna.
(Celý text)

Sydney se potýká s kácením stromů kvůli výhledu na přístav
15. května 2024 11:47

(ČTK) - Na nejbohatších a nejzelenějších předměstích australského Sydney se množí případy kácení či jiných způsobů likvidace stromů. Podle ochránců přírody je zpravidla cílem otevřít výhled na přístav, což razantně zvýší cenu nemovitostí, píše zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období, říká jeden z nich
15. května 2024 11:45

(ČTK) - Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.
(Celý text)

Lední medvědi z varšavské zoo dorazili do Zoo Praha
15. května 2024 11:43

PRAHA (ČTK) - Lední medvědi Aleut a Gregor z varšavské zoologické zahrady dorazili do Zoo Praha, přicestovali v úterý ve večerních hodinách. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek to dnes oznámil na sociální síti X. Lidé je v expozici budou moci vidět od pondělí 20. května. Oba medvědi jsou dvojčata a do Prahy zamířili na doporučení koordinátora evropského chovného programu.
(Celý text)

Lesy ČR po konci kůrovcové kalamity sníží zalesnění o pětinu na 14 000 hektarů
15. května 2024 11:43

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos sníží plochu zalesnění o pětinu asi na 14 000 hektarů z loňských 17 200 hektarů. Důvodem je konec kůrovcové kalamity a výrazné snížení těžeb kůrovcového dřeva, čímž ubývá ploch pro obnovu lesů. Stoupnout by měl letos podíl přirozené obnovy lesa na dosud nejvyšších 30 procent, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Saském Švýcarsku o víkendu objevili nepovolené táboráky i lidi pod širákem
15. května 2024 00:52

DRÁŽĎANY (ČTK) - Strážci v německém národním parku Saské Švýcarsko na hranici s Českem o minulém víkendu objevili dva případy, kdy si lidé v rozporu se zákazem rozdělali oheň. Informovala o tom podle portálu Sächsische Zeitung správa rezervace. Hlídky také přistihly 24 lidí, kteří chtěli přespat "pod širákem", což v současné době není možné ani na vyhrazených místech. Dalších osm milovníků přírody ochranáři našli spící na skalách a skalních vyhlídkách.
(Celý text)

Medvědice, která podle italských úřadů zabila běžce, zřejmě skončí v Německu
14. května 2024 21:40

(ČTK) - Medvědice Jj4, která podle italských úřadů loni zabila v lese v Tridentsku jednoho běžce, zřejmě skončí v útulku v Německu. Místní úřady původně usilovaly o to, aby byla utracena, čemuž ale zabránily protesty a soudní iniciativy ochránců zvířat, píše italský tisk. Medvědice se v současnosti nachází v útulku v Tridentsku, kde však podle aktivistů za práva zvířat trpí kvůli omezenému prostoru.
(Celý text)

Vědci sestavili rodokmen kávy arabica. Je starší než Homo sapiens
14. května 2024 19:20

WASHINGTON (ČTK) - Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích. To znamená, že tento druh je starší než Homo sapiens, který vznikl v Africe před 300 000 lety, upozornila agentura Reuters. Vědci doufají, že se díky tomu dozvědí o rostlinách více, aby je mohli lépe chránit před škůdci a klimatickými změnami.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

Vizuál festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio tvůrců se znevýhodněním
14. května 2024 19:17

PRAHA (ČTK) - Vizuální styl 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio obecně prospěšného sdružení Maturus, které zaměstnává tvůrce se znevýhodněním. S návrhem šestadvacetiletého Olivera Moučky zvítězilo ve veřejné soutěži, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jubilejní ročník Ekofilmu s podtitulem Jak (ne)zabít přírodu se uskuteční 1. až 6. října v Brně. Zabývat se bude vlivem válečných a jiných konfliktů, katastrof, průmyslu nebo těžby na přírodní bohatství.
(Celý text)

Vizuál festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio tvůrců se znevýhodněním
14. května 2024 19:17

PRAHA (ČTK) - Vizuální styl 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio obecně prospěšného sdružení Maturus, které zaměstnává tvůrce se znevýhodněním. S návrhem šestadvacetiletého Olivera Moučky zvítězilo ve veřejné soutěži, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jubilejní ročník Ekofilmu s podtitulem Jak (ne)zabít přírodu se uskuteční 1. až 6. října v Brně. Zabývat se bude vlivem válečných a jiných konfliktů, katastrof, průmyslu nebo těžby na přírodní bohatství.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2145 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama