titulní strana > co píší jiní
Nový Zéland řeší záhadný úhyn lachtaních mláďat
10. ledna 2019 11:53

PRAHA (ČTK) - Nový Zéland řeší záhadný úhyn šesti mláďat lachtanů Forsterových, která byla koncem loňského roku nalezena na pláži bez hlav a ploutví. Dosud není zřejmé, jak zvířata uhynula, zabití člověkem však analýza vyloučila, uvedla agentura DPA.
(Celý text)

V ČR by letos mohly přibýt dva národní geoparky, nyní je jich 10
10. ledna 2019 07:15

PRAHA (ČTK) - V Česku by letos mohly vzniknout dva národní geoparky - Geopark Barrandien a Geopark Královská Šumava. Počet těchto geologicky cenných území by se tak rozšířil na 12. Geopark Barrandien, který se rozkládá od Prahy až za Plzeň, by se navíc mohl stát největším domácím národním geoparkem. O prohlášení geoparků bude rozhodovat příslušná rada v květnu nebo v září, sdělil manažer Ekologického centra Orlov Luboš Gardoň.
(Celý text)

Do Itálie po 450 letech zavítal bobr
10. ledna 2019 01:05

PRAHA (Ekolist) - Na bobry evropské jste kdysi mohli narazit od ostrovů Velké Británie až po hranice Číny, ale lidé se už regionálně postarali o jejich vyhubení. Dobrá zpráva? Do Itálie, odkud zmizeli v 16. století, se nyní pomalu vrací zpět. Informuje o tom TheLocal.
(Celý text)

Vědci vyvíjí informační systém pro předpověď stavu podzemní vody
9. ledna 2019 23:01

PRAHA (ČTK) - Čeští vodohospodáři společně s vědci vyvíjejí informační systém umožňující předpověď stavu podzemních vod, jejichž zásoby jsou pro Českou republiku kvůli klimatickým změnám zásadní. Pracují i na vývoji účinnější a levnější technologie pro čištění odpadních vod. Se špatnou kvalitou filtrace se potýkají především malé obce, pro které je zajištění správné technologie příliš drahé. V tiskové zprávě to dnes uvedla Technologická agentura České republiky.
(Celý text)

Elektrárna Chvaletice chce výjimku pro emise oxidů dusíku a rtuti
9. ledna 2019 17:18

CHVALETICE (ČTK) - Společnost Sev.en EC, která provozuje elektrárnu Chvaletice, se rozhodla požádat o výjimku pro emise oxidů dusíku a zbytkové rtuti. Ani po modernizaci dvou ze čtyř výrobních bloků by nesplňovala parametry průmyslových emisí platné od poloviny roku 2020 a většinu požadavků nové směrnice BREF/BAT platné od roku 2021. Další nevelké snižování těchto emisí by vyžadovalo neúměrně vysokou investici, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Ekologická organizace Greenpeace, která modernizaci elektrárny kritizuje, to považuje za skandální a chce se proti udělení výjimky bránit.
(Celý text)

Devět z deseti Čechů by záloha motivovala k vracení PET lahví
9. ledna 2019 13:54

(ČTK) - Vratná záloha by 86 procent Čechů motivovala k tomu, aby použité PET lahve nosili zpět do obchodu. Záloha by měla být tři nebo pět korun za lahev, vyšší částku by byli ochotni zaplatit mladí lidé do 34 let a lidé s vyšším vzděláním. Vyplývá to z říjnového průzkumu agentury Ipsos, kterého se on-line zúčastnila tisícovka respondentů.
(Celý text)

Do České republiky zasahuje šestnáct vlčích teritorií, ukázal výzkum
9. ledna 2019 13:02

PRAHA (Ekolist) - Šestnáct vlčích teritorií se alespoň částečně v roce 2018 nacházelo v České republice a až na jednu výjimku všechny v pohraničních horách. Některé smečky na naše území zasahovaly jen nepatrně. V deseti případech se jednalo o smečky (tři a více jedinců), v pěti případech o vlčí pár, v jednom případě byl zmapován teritoriální vlk. Informuje o tom Hnutí DUHA.
(Celý text)

Báňský úřad stanovil dobývací prostor na těžbu u Moravského Písku
9. ledna 2019 11:51

PRAHA (ČTK) - Rozhodnutí, zda se bude u Moravského Písku na Hodonínsku těžit štěrkopísek, se možná o něco přiblížilo. Brněnský obvodní báňský úřad totiž vydal rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru. Když se proti němu nikdo neodvolá, firma České štěrkopísky může podat žádost o samotnou těžbu. ČTK to řekl mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek. Proti úmyslu těžit v oblasti štěrkopísek bojují okolní obce - bojí se znečištění blízkého zdroje pitné vody, pátého největšího v republice. Slouží zhruba pro 100.000 lidí.
(Celý text)

Češi si začali do obchodů více nosit vlastní tašky, zjistili obchodníci
9. ledna 2019 05:15

PRAHA (ČTK) - Češi si do obchodů s potravinami začali opět častěji nosit vlastní tašky. Papírových tašek, které postupně nahrazují ty plastové, se prodává daleko méně než dříve igelitek. Obchodní řetězce stále hledají alternativu k mikrotenovým sáčkům na pečivo či zeleninu, třeba Makro místo nich zvažuje zavést plátěné sáčky.
(Celý text)

Elektřina v ohradnících a plotech zabíjí divoká zvířata ve velkém. Někdy docela krutým způsobem
9. ledna 2019 01:57

PRAHA (Ekolist) - Snaha oddělit svou farmu, ranč, polnosti, národní park nebo soukromou safari rezervaci od „divočiny“ vede k tomu, že se plocha afrických států stále více parceluje systémem plotů. A ne ploty obyčejnými. Těmi v JAR či Keni často proudí elektřina, což má devastující dopad na místní faunu. O problému, který zdaleka není doménou jen Afriky, píše NYTimes.
(Celý text)

V USA se loni po letech znovu zvýšil objem emisí oxidu uhličitého
9. ledna 2019 01:17

PRAHA (ČTK) - Objem emisí oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu, se v USA po poklesu v předchozích třech letech loni znovu zvýšil, oznámila v úterý ve Washingtonu nezávislá výzkumná skupina Rhodium Group. Příčinou je podle ní tuhá zima, která vedla k větší spotřebě topného plynu, ale i vyšší spotřeba zemního plynu v průmyslu.
(Celý text)

Chudí lidé za příspěvek na topení kupují hnědé uhlí. Ministerstva zváží, zda systém nezměnit
8. ledna 2019 23:09

PRAHA (ČTK) - Ministerstva životního prostředí a práce a sociálních věcí se budou zabývat možnou změnou příspěvku na pevná paliva pro potřebné domácnosti. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo Hnutí Duha. Nyní je příspěvek paušální, a podle ochránců přírody tak motivuje k nákupu nejlevnějšího paliva, často hnědého uhlí. Analýza možných změn nastavení příspěvku s cílem zvýšení motivace příjemců podpory k upřednostnění ekologicky šetrných způsobů vytápění je jedním z úkolů v návrhu usnesení vlády, potvrdilo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Vědci potvrdili, že za úbytkem kosů stojí virus Usutu
8. ledna 2019 13:18

PRAHA (ČTK) - Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR (AV ČR) a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy potvrdili, že za úbytkem kosů černých v České republice stojí virové onemocnění Usutu. Instituce to sdělily v tiskové zprávě. Původně africký virus přenášejí komáři, způsobuje onemocnění ptáků i lidí. Již dříve na pravděpodobnou příčinu úbytku kosů upozornili ochránci přírody.
(Celý text)

Po Bolsonarově tlaku odstoupila šéfka úřadu chránícího Amazonii
8. ledna 2019 11:27

PRAHA (ČTK) - Šéfka brazilského úřadu chránícího amazonské pralesy před nekontrolovaným odlesňováním dnes rezignovala po tlaku prezidenta Jaira Bolsonara. Zatímco nově zvolený krajně pravicový lídr Brazílie agenturu kritizuje například za údajně přemrštěné rozpočtové výdaje, jeho oponenti se obávají, že se ji pokouší oslabit a usnadnit zemědělcům kácení pralesů. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Čína povolila dovoz dalších geneticky upravených plodin
8. ledna 2019 11:16

PEKING (ČTK) - Čína dnes povolila dovoz pěti geneticky upravených plodin (GM). Je to první takové povolení za 18 měsíců a jeho cílem je zřejmě zvýšit nákupy zemědělských plodin ze zahraničí a zmírnit tlak ze strany Spojených států, aby Čína více otevřela své trhy pro zemědělské zboží, uvedla agentura Reuters.
(Celý text)

Zemědělská půda v Británii prý kvůli brexitu výrazně zlevní
8. ledna 2019 10:49

PRAHA (ČTK) - Hodnota zemědělské půdy britských farem se v důsledku odchodu Británie z Evropské unie sníží zhruba o pětinu. Brexit, s nímž budou staženy dotace zemědělského sektoru, tak ukončí růst cen zemědělské půdy, který trval desítky let, napsal s odkazem na odhady expertů britský list The Guardian.
(Celý text)

K novele o vyplácení náhrad rybářům se vláda postavila neutrálně
8. ledna 2019 10:35

PRAHA (ČTK) - Poslanecká novela, která má umožnit vyplácení náhrad rybářům za škody na rybách, které způsobili kormoráni, dostala včera neutrální stanovisko vlády. Informoval o tom tiskový odbor úřadu vlády.
(Celý text)

Podíl Čechů, kteří přemýšlejí o zlepšení prostředí, mírně vrostl
8. ledna 2019 08:00

PRAHA (ČTK) - Podíl Čechů, kteří přemýšlejí o zlepšení životního prostředí, loni vzrostl na 84 procent. V roce 2016 ekologicky smýšlelo 78 procent obyvatel. Vyplývá to z prosincového průzkumu společnosti STEM/MARK, uvedla agentura v tiskové zprávě.
(Celý text)

Úklid bostonského přístavu: za pět miliard dolarů to nakonec stálo, potvrzuje ekonomická studie
8. ledna 2019 01:15

PRAHA (Ekolist) - Boston. Kdysi nejšpinavější přístav celé Severní Ameriky se stal po svém vyčištění největším úspěchem americké Agentury pro ochranu životního prostředí. A také asi nejnákladnějším. Přínos tohoto projektu teď v originální retrospektivní studii vyhodnocují ekonomové a odborníci z Oceánografického institutu.
(Celý text)

V půlce ledna by mohlo být jasné, kdy Německo skončí s uhlím
7. ledna 2019 11:59

PRAHA (ČTK) - V polovině měsíce by mohlo být jasno v tom, kdy Německo přestane používat energii z uhlí. Na 15. ledna si totiž kancléřka Angela Merkelová (CDU) pozvala zástupce komise, která má konkrétní termín navrhnout. S dosavadním působením skupiny není podle magazínu Spiegel zcela spokojena.
(Celý text)

V půlce ledna by mohlo být jasné, kdy Německo skončí s uhlím
7. ledna 2019 11:59

PRAHA (ČTK) - V polovině měsíce by mohlo být jasno v tom, kdy Německo přestane používat energii z uhlí. Na 15. ledna si totiž kancléřka Angela Merkelová (CDU) pozvala zástupce komise, která má konkrétní termín navrhnout. S dosavadním působením skupiny není podle magazínu Spiegel zcela spokojena.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1059 | 1060 | 1061 | 1062 | 1063 | .. | 2139 | Další
Další články:
3. května 2024 17:08
3. května 2024 05:59
2. května 2024 06:00
1. května 2024 06:00
30. dubna 2024 06:01

Online diskuse
Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Sněmovna schválila novelu, která má omezit rizika havárií na řekách
3. května 2024 19:04

PRAHA (ČTK) - Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Schválená předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Původně jim podle vládního návrhu měla přibýt povinnost kontinuálního měření. Sněmovna ale tuto povinnost změnila na nepřetržité sledování znečištění odpadních vod. Předloha, která reaguje především na otravu Bečvy z roku 2020, nyní zamíří do Senátu.
(Celý text)

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky
3. května 2024 16:59

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
(Celý text)

Kam za Vítáním ptačího zpěvu?
3. května 2024 14:30

PRAHA (Ekolist) - Mezi nejsilnější zážitky v přírodě patří poslech ranního koncertu ptáků. Pro to stojí za to si přivstat.
(Celý text)

Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
3. května 2024 11:57

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě
3. května 2024 11:55

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
(Celý text)

Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor
3. května 2024 11:51

PRAHA (ČTK) - Agrární komora (AK ČR) požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Výborný na síti X uvedl, že se o dopise dozvěděl z médií, a navíc těsně před briefingem, označil proto takové jednání za neférové. Mluvčí AK ČR Barbora Pánková na dotaz ČTK uvedla, že dopis byl odeslán včera dopoledne standardní cestou tak, aby ministr měl podklady co nejdříve.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama