titulní strana > co píší jiní
Proč je medvídek mýval v naší přírodě takový problém?
29. března 2019 08:04

PRAHA (Ekolist) - Při sledování vyder, obývajících toky Krušných hor, jsme narazili na jinou šelmu, která se zde už také zabydlela. Na medvídka mývala.
(Celý text)

Lokální ochrana přírody je někdy jen iluze: plundrování životního prostředí se prostě přesune jinam
29. března 2019 07:37

PRAHA (Ekolist) - Mysli globálně, jednej lokálně. Tak to aspoň dlouhá léta stálo v příručkách ochránců přírody. Přístup, v rámci kterého je pro blaho globálního celku třeba zamést před vlastní lokálním prahem, má však i nezamýšlené a ne vždy pozitivní důsledky. V žurnálu Conversation na to upozorňuje biolog Andrew F. Johnson. Varuje, že lokální příklady dobré praxe mohou snadno znamenat devastaci přírody někde jinde.
(Celý text)

Zeman podepsal novelu posilující pozici ekologických sdružení
29. března 2019 07:33

PRAHA (ČTK) - Nevládní ekologická sdružení získají výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Změnu zavádí novela, kterou vláda připravila na základě výtek Evropské komise. Normu včera prezident Miloš Zeman podepsal. Informoval o tom jeho mluvčí.
(Celý text)

Klimatické změny mohou do Evropy přinést nemoci přenášené komáry
29. března 2019 07:32

PRAHA (ČTK) - Onemocnění, jejichž přenašečem jsou komáři, se mohou kvůli klimatickým změnám do roku 2080 objevit i v Evropě a Severní Americe. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil časopis PLOS Neglected Tropical Diseases, podle níž nemocem, jako je virus zika, horečka dengue nebo žlutá zimnice, bude nově čelit další miliarda lidí.
(Celý text)

Na oteplení mohou lesy připravit sazenice z teplejších oblastí
29. března 2019 06:28

PRAHA (ČTK) - S přípravou lesů na očekávané změny klimatu by v Česku mohl pomoct dovoz sazenic z teplejších oblastí. Projekt asistované migrace sadebního materiálu v rámci Evropy (SUSTREE) včera v Praze představila Česká zemědělská univerzita (ČZU). Tým vědců z Česka, Německa, Polska, Slovenska a Maďarska chce Evropskému parlamentu navrhnout změny legislativy, která nyní v některých zemích dovoz sadby zakazuje.
(Celý text)

Vlka přejelo auto na Českolipsku, zůstane v muzejních sbírkách
29. března 2019 05:29

RALSKO (ČTK) - Na Českolipsku včera ráno uhynula mladá vlčice, kterou srazilo auto. Mrtvé zvíře si převzali pracovníci Vlastivědného muzea v České Lípě. Muzeum si vlčici ponechá jako exponát do sbírky, vystavět ji chce do půl roku. Informoval o tom ředitel muzea Zdeněk Vitáček.
(Celý text)

Jak ztrácíme půdu pod nohama
28. března 2019 23:05

PRAHA (Sedmá generace) - Půdu vnímáme jako zosobnění jistoty a domova. Tolikrát jsme podobný obraz viděli. Exulant na odchodu bere do kapsy kus rodné hroudy. Po návratu z exilu jeho ruce dojatě nabírají hrst úrodné prsti, nozdry sají vůni a rty líbají zem. Stokerův Drákula je v Anglii fatálně odkázán na bedny s hlínou rodných Karpat, což se mu nakonec stane osudným. Scarlett, hrdinka románů a filmu Jih proti Severu, nalezne východisko pohnutého života v půdě rodné Tary. Půda nás zkrátka symbolicky ukotvuje, umožňuje nám pevně, téměř jako bychom byli zakořenění, čelit pomíjivostem lidského života. Půda je daná. V poslední době se ale ukazuje, že vše může být jinak a ona jistota nám pod nohama nenápadně mizí.
(Celý text)

Praha 11 chce do výuky zapojit zbytkový materiál získaný od firem
28. března 2019 15:33

PRAHA (ČTK) - Radnice Prahy 11 bude chtít spolupracovat se soukromými firmami a brát od nich zbytkový materiál. Ten by využila ve školách při výuce recyklace nebo při předmětech postavených na tvůrčí činnosti. ČTK to dnes řekla radní Zuzana Ujhelyiová (Piráti). Kdy projekt začne a jak přesně bude vypadat, zatím není jasné. Pražský radní Vít Šimral (Piráti) uvedl, že magistrát záměr radnice posoudí a případně se k němu přidá.
(Celý text)

Brazílie chce zprivatizovat některé své nejznámější národní parky
28. března 2019 14:15

PRAHA (ČTK) - Brazílie se letos chystá začít privatizovat správu některých svých nejznámějších národních parků. Ve středu to oznámil brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles. Na seznamu se podle agentury Reuters ocitly i známé přírodní skvosty hojně vyhledávané turisty, jako jsou slavné vodopády na řece Iguaçu při hranici s Argentinou a Paraguayí. Vláda chce podle ministra do soukromých rukou předat parků co nejvíce.
(Celý text)

Rada Jihočeského kraje nesouhlasí se zonací NP Šumava
28. března 2019 14:09

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Rada Jihočeského kraje nesouhlasí s návrhem nového členění území šumavského národního parku do zón. Vadí jí narůstající prostor bezzásahového území. Návrh počítá s více než 27 procenty území zóny přírodní, která má být zcela ponechána přírodním procesům. Výhledově navíc nevylučuje, že by do tohoto režimu mohlo přejít dalších téměř 25 procent plochy parku. Stanovisko rady Jihočeského kraje dnes novinářům tlumočila hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).
(Celý text)

Stáda divokých koní v Podyjí čekají první přírůstky
28. března 2019 11:24

ZNOJMO (ČTK) - Divocí koně, kteří od června loňského roku spásají dvě vybrané lokality v Národním parku Podyjí na Znojemsku, čekají letos na jaře první přírůstky. Narodit by se mohlo odhadem sedm až devět hříbat. Informoval o tom Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která má zavedení pastvy na starosti.
(Celý text)

Čína chce příští rok snížit dovoz pevného odpadu na nulu
28. března 2019 10:23

PRAHA (ČTK) - Čína chce příští rok snížit dovoz pevného odpadu na nulu, a zmírnit tak tamní znečištění. S odvoláním na vysokého úředníka čínského ministerstva životního prostředí to dnes napsala agentura Reuters. Peking, který od osmdesátých let přebíral stovky milionů tun papíru, plastů a elektronického a kovového odpadu ze zahraničí, začal tento dovoz loni omezovat. Celkově tak v roce 2018 do země přibylo o 46,5 procenta méně pevného odpadu.
(Celý text)

Kampaně na výsadbu nových lesů sice slaví úspěchy, v ochraně existujících pralesů ale selháváme
28. března 2019 07:59

PRAHA (Ekolist) - Vysazování nových lesů nám jde dobře, znovu ozelenit statisíce hektarů zvládáme. Podle geografů a environmentalistů z univerzity v Marylandu ale touto činností nenaplňujeme původní záměr. Nové lesy ochraně biodiverzity nebo proti změnám klimatu nepomáhají a jejich výsadba nekompenzuje ztráty starých tropických pralesů. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Europoslanci podpořili zákaz jednorázových plastových výrobků
28. března 2019 07:55

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropská unie se včera přiblížila zákazu plastových výrobků na jedno použití, když tento krok podpořil Evropský parlament. Opatření, které ještě musí schválit členské státy a které by mělo začít platit za dva roky, se bude týkat například jednorázových brček, nádobí, tyčinek do uší i některých dalších plastových výrobků. Nahradit je mají ekologičtější materiály.
(Celý text)

Na novou zemědělskou politiku si počkáme, míní Zemědělský svaz ČR
28. března 2019 00:31

PRAHA (ČTK) - Přechodné období před nástupem nové evropské zemědělské politiky, která měla začít platit od roku 2021, bude podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy trvat jeden až dva roky. Pravděpodobnost, že přechodné období bude, je podle něho 99 procent. Nyní se jedná o jeho délce, řekl Pýcha na včerejší tiskové konferenci. Současná pravidla měla platit do konce roku 2020, nová se však kvůli evropským volbám, které budou v květnu, nestihnou zřejmě včas v EU schválit.


(Celý text)

Europoslanci schválili třetinové snížení emisí u nových aut
27. března 2019 23:52

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropští poslanci dnes schválili návrh na snížení škodlivých emisí u nových osobních aut do roku 2030 o 37,5 procenta a u nových lehkých užitkových vozů o 31 procent. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) už dříve označilo takový závazek za nerealistický. Krok bude mít podle něj dopad na pracovní místa v automobilovém průmyslu. Naopak podle ochránců životního prostředí není snížení emisí oxidu uhličitého o více než třetinu oproti výchozímu roku 2021 dostatečné.
(Celý text)

Stát začne od dubna vydávat speciální značky pro ekologická auta
27. března 2019 23:40

PRAHA (ČTK) - Majitelé elektromobilů a vozů na hybridní nebo vodíkový pohon mohou od 1. dubna žádat o novou speciální registrační značku. Motoristům by do budoucna měly přinést některé výhody, například při parkování. ČTK to řekla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Praha dnes oznámila, že auta s těmito značkami budou mít v budoucnu snazší parkování v zónách placeného stání.
(Celý text)

Vlastník lesa vytěžil, nezalesnil a nekomunikuje. Česká inspekce životního prostředí mu uložila pokutu 167 tisíc korun
27. března 2019 16:28

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (Ekolist) - Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany lesa v Havlíčkově Brodě uložili další pokutu 167 500 korun společnosti BEZZY GROUP s.r.o. za ohrožení životního prostředí v lesích. Sankce je od 19. března 2019 pravomocná.

Společnost nezalesnila holou plochu o výměře 0,77 ha na lesních pozemcích u Chlumu v okrese Žďár nad Sázavou. Vlastník lesa, BEZZY GROUP s.r.o., nekomunikuje s lesním hospodářem, se státní správou ani s inspekcí, nezúčastnila se kontrol a většinu písemností nepřebírá.
(Celý text)

Ekolog a vizionář Vavroušek slaví nedožitých 75. Hledají se pokračovatelé jeho odkazu
27. března 2019 15:03

PRAHA (Ekolist) - Do 10. dubna je možné na webových stránkách www.cenajosefavavrouska.cz nominovat kandidáty na environmentální Cenu Josefa Vavrouška. Ta se uděluje od roku 1996 na počest prvního porevolučního ministra životního prostředí. Letošní ocenění je výjimečné v tom, že Josef Vavroušek by letos oslavil sedmdesát pět let. Odborná porota vybere laureáty v květnu a slavnostní předání cen proběhne 5. června v Senátu Parlamentu ČR.
(Celý text)

Ministerstvo dopravy nově odmítá zrušit přimíchávání biopaliv
27. března 2019 13:21

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo dopravy změnilo svůj postoj k poslaneckému návrhu na zrušení povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Ještě koncem týdne zaujalo na vládním webu kladné stanovisko, nyní je jeho postoj negativní. Na změnu dnes ve Sněmovně upozornil poslanec Pirátů a spolupředkladatel novely Mikuláš Ferjenčík. Navrhoval zařadit debatu o změně postoje ministerstva na program jednání Sněmovny, poslanci to ale neschválili. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) odmítá, že jde o "veletoč". K největším výrobcům biopaliv v Česku patří firma Preol ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO).


(Celý text)

Ministerstvo dopravy nově odmítá zrušit přimíchávání biopaliv
27. března 2019 13:21

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo dopravy změnilo svůj postoj k poslaneckému návrhu na zrušení povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Ještě koncem týdne zaujalo na vládním webu kladné stanovisko, nyní je jeho postoj negativní. Na změnu dnes ve Sněmovně upozornil poslanec Pirátů a spolupředkladatel novely Mikuláš Ferjenčík. Navrhoval zařadit debatu o změně postoje ministerstva na program jednání Sněmovny, poslanci to ale neschválili. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) odmítá, že jde o "veletoč". K největším výrobcům biopaliv v Česku patří firma Preol ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO).


(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1035 | 1036 | 1037 | 1038 | 1039 | .. | 2144 | Další
Další články:
14. května 2024 05:45
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01
12. května 2024 06:00
11. května 2024 05:46

Online diskuse
Letos proběhne 50. ročník filmového festivalu EKOFILM. O čem bude?
14. května 2024 16:15

PRAHA (Ekolist) - Nejstarší evropský filmový festival o životním prostředí EKOFILM představil vizuální styl pro jubilejní 50. ročník. Letos poprvé se na něj vyhlásila veřejná soutěž. Vítězné grafické zpracování letošního tématu Jak (ne)zabít přírodu vybrali organizátoři z dvaceti šesti přihlášených návrhů. Ten vítězný vznikl ve studiu Maturus, které zaměstnává tvůrce s handicapem. Autor ilustrací, šestadvacetiletý Oliver Moučka, vsadil ve svém zpracování především na hravost a důvtip. Letošní Ekofilm proběhne 1.–6. října v Brně, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován projektům na ochranu přírody, které zaštiťuje ZOO Brno.
(Celý text)

Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo
14. května 2024 11:55

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna ohrožuje naše životy, živobytí a globální ekonomiku. Dosavadní poznatky hovořili o relativně přijatelných škodách: přibližně 1-3% ztráty HDP na 1 °C zvýšení teploty. Dosavadní poznatky se ale zaměřují na lokální teplotní změny v rámci jednotlivých zemí. Adrien Bilal z Harvardovy univerzity a Diego R. Känzig ze Severozápadní univerzity se podívali na ekonomické důsledky klimatické změny jiným pohledem. A jejich práce He Macroeconomic Impact Of Climate Change: Global Vs. Local Temperature říká, že zvýšení globální teploty o 1 °C vede k poklesu světového HDP o 12 %.
(Celý text)

Malajsie chystá "orangutaní diplomacii". Ohrožený druh chce darovat těm zemím, které od ní kupují palmový olej
14. května 2024 10:37

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie plánuje darovat orangutany zemím, které od ní ve velkém nakupují palmový olej. Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy. Ekologickým organizacím se ale plán malajsijské vlády nelíbí, píše server BBC News.
(Celý text)

Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
14. května 2024 10:20

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
(Celý text)

Policie zadržela dvě ženy, které vydělávaly na prodeji psů z množírny
14. května 2024 09:47

PRAHA (ČTK) - Policie zadržela letos v dubnu dvě ženy, které podezírá, že vydělávaly na prodeji psů z množírny. Při domovních prohlídkách zajistili policisté téměř stovku psů. Protiprávního jednání se ženy podle kriminalistů prokazatelně dopouštěly minimálně po dobu jednoho roku a na prodeji vydělaly kolem jednoho milionu korun. Jedna ze zadržených v malé obci v Olomouckém kraji ve svém domě chovala psy, kteří byli určeni výhradně k množení a následnému prodeji štěňat, ve zcela nevhodných podmínkách. Druhá z žen v Praze zajišťovala prodej štěňat. Na webu policie o tom dnes informovala její mluvčí Eva Kropáčová.
(Celý text)

Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla kurátora, který měl v kufru 1500 štírů a pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. Kurátor později uvedl, že má na svůj výzkum povolení od vlády, a byl bez obvinění propuštěn, informuje agentura AP.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Klimatolog: Srážek je dost, sucho v posledních letech ovlivňují jiné faktory
13. května 2024 01:25

(ČTK) - V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách. ČTK to řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Kvůli nesprávnému hospodaření a rozvoji eroze půdy podle něj krajina navíc pozvolna ztrácí schopnost zadržovat vodu.
(Celý text)

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring
13. května 2024 01:10

(ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.
(Celý text)

Výborný: Nepojištěným pěstitelům bude stát krátit kompenzace o polovinu
12. května 2024 23:56

PRAHA (ČTK) - Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2144 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama