titulní strana > co píší jiní
Muž chtěl do Kanady propašovat skoro 5000 pijavic, dostal pokutu
30. května 2019 00:30

(ČTK) - Pokutu 15.000 dolarů (257.000 Kč) udělily úřady v Kanadě muži, který se loni pokusil v příručním zavazadle na letu z Ruska propašovat do země 4788 pijavic. Měly být použity na lékařské účely, informovala v úterý zpravodajská společnost BBC. Na identifikovaný druh pijavice se však vztahují regulace týkající se obchodu se živočichy.
(Celý text)

Němečtí politici po volbách do EP hýří nápady na ochranu klimatu
30. května 2019 00:29

BERLÍN (ČTK) - Zřejmě i v důsledku propadu v evropských volbách, v nichž hrálo velmi důležitou roli téma boje proti klimatickým změnám, dávají německé vládní strany CDU/CSU a SPD v posledních dnech najevo, kolik různých opatření a plánů mají k dosažení klimatických cílů pro rok 2030. Své vize přitom přednesli šéfové tak rozličných ministerstev jako jsou životní prostředí, doprava nebo vnitro.
(Celý text)

Greenpeace: Proti rozšíření dolu Turów podali lidé 3600 připomínek
30. května 2019 00:23

HRÁDEK N.N. (ČTK) - Proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice už lidé podali zhruba 3600 připomínek. Na setkání s občany v Hrádku nad Nisou to včera řekla Nikol Krejčová z ekologické organizace Greenpeace ČR, která na začátku května zahájila proti plánům polské skupiny PGE kampaň "Spolu za vodu!" Kvůli plánovanému rozšíření těžby až k české hranici by mohly o vodu přijít desetitisíce lidí. A víc než dnes bude důl obyvatele obtěžovat nadměrným hlukem a prašností.
(Celý text)

ČIŽP dala pokutu 100.000 Povodí Vltavy za úhyn ohrožených mihulí
30. května 2019 00:20

PLZEŇ (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dala pokutu 100.000 korun Povodí Vltavy, které podle ní zavinilo úhyn kriticky ohrožených mihulí potočních. Havárie se stala v náhonu podél Erbenovy ulice v Nýrsku na Klatovsku, do něhož teče voda z Úhlavy. Státní podnik Povodí Vltavy tak porušil zákon o ochraně přírody a krajiny, řekla dnes ČTK mluvčí inspekce Jana Jandová. Sankce 14. května nabyla právní moci, Povodí ji dosud neuhradilo. Podle obecných zkušeností inspekce ji ale většinou státní podniky zaplatí.
(Celý text)

Čína chce do konce června vydat licence na dovoz šrotu
30. května 2019 00:18

(ČTK) - Čína hodlá do konce června vydat první část dovozních licencí na kovový šrot a stanovit kvóty na dovoz tohoto materiálu. Počátkem roku Peking už zavedl omezení na import šrotu s menším obsahem kovu, od 7. července budou platit dovozní omezení na měděný, hliníkový a ocelový šrot, uvedla včera agentura Reuters.
(Celý text)

Slovenská vláda podpořila zálohování plastových lahví a plechovek
30. května 2019 00:15

BRATISLAVA (ČTK) - Návrh zákona o zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji na Slovensku včera schválila vláda premiéra Petera Pellegriniho. Kabinet také podpořil opatření na posílení ochrany přírody v národních parcích, jejíž nedostatečnou úroveň kritizovali také ochranáři.
(Celý text)

Berounské mateřské školy získají přírodní zahrady
30. května 2019 00:12

BEROUN (ČTK) - Beroun chce v mateřských školách Pod Homolkou a Tovární vybudovat přírodní zahrady se vzdělávacími prvky. Náklady na obě akce jsou zhruba dva miliony korun, z toho polovinu pokryje dotace, řekla mluvčí radnice Jitka Soukupová.
(Celý text)

ČIŽP dala majitelům lesů kvůli kůrovci a škůdcům pokuty 18 milionů korun
30. května 2019 00:08

OLOMOUC (ČTK) - Pokuty celkem za 18 milionů korun udělila Česká inspekce životního prostředí za poslední tři roky majitelům lesů kvůli liknavému postupu při likvidaci kůrovcové kalamity a dalších škůdců. Nejvyšší sankci dostal loni státní podnik Lesy ČR, který zaplatil 3,5 milionu korun. Novinářům to v pondělí v Olomouci řekl ředitel ČIŽP Erik Geuss.
(Celý text)

KRNAP bojuje s vlhčencem ubrouskovým, sáčkovcem šustilkou a jinými lidmi zavlečenými druhy
29. května 2019 15:44

PRAHA (Ekolist) - Mezi časté, ale nežádoucí druhy, které se v Krkonošském národním parku v poslední době často vyskytují, patří zejména petlahvoň odhozenec, vlhčenec ubrouskový, sáčkovec šustilka nebo obalík sušenkovitý. Tyto lidmi zavlečené druhy z přírody nemizí, naopak se rozmnožují co do počtu i druhů. O podivných tvorech informuje KRNAP prostřednictvím kampaně Není zvěř jako zvěř.
(Celý text)

5 tipů na efektivní úsporu energie a peněz v domácnosti
29. května 2019 13:45

() - Máte pocit, že výdaje za vaše bydlení stále rostou? Možná se nejedná pouze o zdání, ale tvrdou realitu, se kterou máte tu čest se setkat. V současné době lze najít spousty domácností, které skutečně plýtvají jak energií, tak i finančními prostředky. Je to škoda, jelikož alternativ úspory existuje poměrně hodně. Jaké jsou ty nejznámější? Nepřestávejte číst, dáme vám celkem 5 tipů, jež vám určitě pomohou!
(Celý text)

Voda hučí po lučinách, pardon, po trvalých travních porostech
29. května 2019 01:19

PRAHA (Sedmá generace) - Louky mají v krajině výlučné postavení. Působí na nás bukolickým dojmem, stojí někde na pomezí divoké, a přesto kultivované zemědělské krajiny. Pohledově volně přecházejí v další krajinné prvky, a díky tomu můžeme snadno nabýt dojmu, že jsou v daném místě odnepaměti. Že jsou zosobněním krajiny mlékem a strdím oplývající. Zákon však na krajinu pohlíží jinak. V jeho jazyce vody nehučí po lučinách, ale po TTP — trvalých travních porostech.
(Celý text)

Pokud vás v Austrálii uštkne had, máte nejspíš problém: drtivá většina jich je jedovatých. Smrtí to ale nejspíš neskončí. Proč?
29. května 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Pakobra páskovaná a východní, taipan menší a velký, případně v mořské vodě bloudící vlnožil. To je jen pár dobrých důvodů, proč je australská hadí fauna považována za nejnebezpečnější na světě. Zpráva CSIRO teď ale představuje australské „jedovaté nej“ v trochu jiném světle. Píše o tom CowraGuardian.
(Celý text)

Berlínská příroda se stala rájem slavíků
29. května 2019 00:50

(ČTK) - Prapravnučka britského přírodovědce Charlese Darwina jednou večer v Berlíně nemohla usnout, když ke svému velkému překvapení na okně náhle zaslechla tlukot slavíka. Britská vlast Sarah Darwinové totiž zaznamenává výrazný pokles populace tohoto hnědého ptáčka obyčejného zjevu, avšak se zlatem v hrdle. Naopak v Berlíně jich je stále více.
(Celý text)

Studie: Pytláků ubývá, slonům v Africe ale dál hrozí vyhynutí
29. května 2019 00:45

(ČTK) - Navzdory tomu, že v posledních letech počet slonů zabitých pytláky klesá, hrozí chobotnatcům v Africe stále vyhubení, pokud mezinárodní společenství nepřijme další opatření na jejich ochranu. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN), o které informovala agentura AFP. Úsilí by se mělo podle ní vynaložit na snížení poptávky po slonovině, pomoci ale může také boj proti korupci a chudobě v afrických zemích.
(Celý text)

V Orlických horách jsou ohroženy kůrovcem tisíce hektarů lesa
29. května 2019 00:33

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Několik tisíc hektarů lesa ohrožuje kůrovcová kalamita v Orlických horách. Situaci, kterou někteří zdejší vlastníci lesů označili za vážnou, ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. Vyplynulo to z vyjádření některých vlastníků lesů v regionu. Rozloha CHKO Orlické hory činí 204 kilometrů čtverečních, největšími vlastníky jsou Kolowratské lesy, lesy státního podniku Lesy ČR a porosty v majetku Kristiny Colloredo-Mansfeld. V Orlických horách tvoří smrčiny více než 80 procent lesních porostů.
(Celý text)

Čeští výzkumníci budou řešit bioosiva pohanky nebo pšenice
29. května 2019 00:30

PRAHA (ČTK) - Čeští vědci a firmy se zapojí do pětiletého projektu Ecobreed financovaného z evropského programu Horizont 2020 za zhruba 150 milionů korun (5,8 milionu eur). Náklady v ČR budou kolem 12,9 milionu korun (půl milionu eur). Včera to uvedla řešitelka projektu z Výzkumného ústavu rostlinné výroby Dagmar Janovská. Budou zkoumat mimo jiné metody šlechtění bioosiv, zaměří se na pohanku, brambory, pšenici a sóju. Biozemědělci můžou ve své produkci využívat bioosiva, pokud chtějí použít konvenční osivo, musí požádat Ústřední kontrolní zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) o výjimku.
(Celý text)

Aktivistka Greta Thunbergová a herec Arnold Schwarzenegger podpořili boj proti změně klimatu
29. května 2019 00:20

VÍDEŇ (ČTK) - Na klimatické konferenci, kterou včera ve Vídni spolupořádal herec a bývalý guvernér amerického státu Kalifornie Arnold Schwarzenegger, zazněly důrazné apely na politiky, aby činili víc pro boj se změnami klimatu. Hvězdou konference byla teprve 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová, podle které jsou změny klimatu největší krizí, s níž se lidstvo dosud setkalo.
(Celý text)

V Brně by mohl vzniknout obchod s použitými věcmi
29. května 2019 00:18

BRNO (ČTK) - V Brně by mohl vzniknout obchod, který by vracel do života větší kusy vybavení do domácnosti. Princip Re-shopu byl jedním z projektů, které vymysleli účastníci takzvaného hackathonu 24 hodin pro Brno. Při hackathonu účastníci pracují na zadaném problému den a noc v kuse s cílem přinést co nejkreativnější řešení. Projekt v pondělí na tiskové konferenci představili jeho autoři Marie Kudlíková a Jan Priessnitz.
(Celý text)

Liberecký kraj žádá víc času na připomínky k těžbě v Turówu
29. května 2019 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj žádá víc času na zpracování připomínek k plánovanému rozšíření těžby v polském hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice. Na jednání krajského zastupitelstva o tom včera informoval hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Dokumentaci EIA zveřejnil kraj na úřední desce 9. května, na připomínky má veřejnost, obce i Liberecký kraj jen 30 dní. Lhůta tak vyprší 8. června. Pro Liberecký kraj zpracovává vyjádření společnost Frank Bold advokát, která už dokázala zastavit těžbu v dole Gubin-Brody u hranic s Německem.
(Celý text)

Beroun kvůli lepšímu zadržování vody omezí sekání trávy
29. května 2019 00:12

BEROUN (ČTK) - Beroun se přidá k městům, která omezují sekání trávy kvůli přírodě a lepšímu zadržování vody v krajině. Radnice se dohodla s firmou AVE, která se ve městě stará o travnaté plochy, že bude nechávat vyšší trávníky než v minulosti. Mělo by se tím předejít vysoušení půdy, informovala včera mluvčí města Jitka Soukupová.
(Celý text)

Beroun kvůli lepšímu zadržování vody omezí sekání trávy
29. května 2019 00:12

BEROUN (ČTK) - Beroun se přidá k městům, která omezují sekání trávy kvůli přírodě a lepšímu zadržování vody v krajině. Radnice se dohodla s firmou AVE, která se ve městě stará o travnaté plochy, že bude nechávat vyšší trávníky než v minulosti. Mělo by se tím předejít vysoušení půdy, informovala včera mluvčí města Jitka Soukupová.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1002 | 1003 | 1004 | 1005 | 1006 | .. | 2139 | Další
Další články:
4. května 2024 05:45
3. května 2024 17:08
3. května 2024 05:59
2. května 2024 06:00
1. května 2024 06:00

Online diskuse
Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Sněmovna schválila novelu, která má omezit rizika havárií na řekách
3. května 2024 19:04

PRAHA (ČTK) - Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Schválená předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Původně jim podle vládního návrhu měla přibýt povinnost kontinuálního měření. Sněmovna ale tuto povinnost změnila na nepřetržité sledování znečištění odpadních vod. Předloha, která reaguje především na otravu Bečvy z roku 2020, nyní zamíří do Senátu.
(Celý text)

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky
3. května 2024 16:59

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
(Celý text)

Kam za Vítáním ptačího zpěvu?
3. května 2024 14:30

PRAHA (Ekolist) - Mezi nejsilnější zážitky v přírodě patří poslech ranního koncertu ptáků. Pro to stojí za to si přivstat.
(Celý text)

Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
3. května 2024 11:57

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě
3. května 2024 11:55

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
(Celý text)

Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor
3. května 2024 11:51

PRAHA (ČTK) - Agrární komora (AK ČR) požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Výborný na síti X uvedl, že se o dopise dozvěděl z médií, a navíc těsně před briefingem, označil proto takové jednání za neférové. Mluvčí AK ČR Barbora Pánková na dotaz ČTK uvedla, že dopis byl odeslán včera dopoledne standardní cestou tak, aby ministr měl podklady co nejdříve.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama