titulní strana > tisková zpráva
EU organizace píší českému premiérovi: hlavním úkolem českého předsednictví bude sociální rozměr klimatických politik
22. června 2022 11:28
BRUSEL/PRAHA (Hnutí DUHA) - Největší bruselské environmentální a sociální organizace píší před zahájením českého předsednictví v Radě EU premiéru Fialovi: naším hlavním úkolem bude podle nich silný sociální rozměr klimatických politik.

Mezi hlavní body a návrhy otevřeného dopisu (http://s.hnutiduha.cz/priority) patří tato doporučení:
* Sociální klimatický fond může hrát klíčovou roli v redistribuci nákladů na energetickou transformaci - pokud jej urychlíme oddělením od startu EU ETS II a navýšíme jeho alokaci.
* Možné zdroje: zkoumejme progresivní uhlíkovou daň, zdanění nadměrných zisků energetických firem a přestaňme přidělovat bezplatné povolenky průmyslu.
* Čisté zdroje a úspory nemohou být luxusním zbožím - musí být dostupné bez vstupní investice a s podporou energetického poradenství navázaného na sociální a technickou pomoc pro ohrožené domácnosti.
* Kombinace rychlého rozvoje OZE a ochrany přírody je naší nejlepší šancí k dosažení klimatické neutrality. Cestou k němu je odstranění byrokracie, ne oslabení environmentální legislativy.
* Navrhujeme proto vymezení “go to” zón pro masivní rozvoj OZE, dále sekundárních zón po vyčerpání prioritních a také no-go zón jako jsou oblasti Natura 2000 či další chráněné oblasti.
* V příštím desetiletí potřebujeme masivní obnovu ekosystémů. Český vedení v hledání shody na cílech Nature Restoration Regulation bude zásadní.
* Tlaky agrolobby, zneužívající válku na Ukrajině k prosazení další zemědělské produkce, není racionální – jsou to klimatické výkyvy, ztráta opylovačů a degradace půdy, co omezuje produkci. Proto potřebujeme závazný cíl 80 % snížení pesticidů a kvalitní data o jejich užívání.
* Těžba a zpracování materiálů, paliv a potravin tvoří asi polovinu celkových skleníkových emisí a jsou odpovědné za více než 90 % ztráty biodiverzity a nedostatku čisté vody. EU proto potřebuje zavést závazný cíl snížení materiální stopy EU a podrobné plány k jeho dosažení.

Kontakt:
Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, anna.karnikova@hnutiduha.cz, 773 768 769

Další tiskové zprávy:
15. srpna 2022 11:00
12. srpna 2022 10:32
11. srpna 2022 21:13
11. srpna 2022 18:09
11. srpna 2022 13:56

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama