titulní strana > tisková zpráva
Výzva ministrovi zemědělství: odolejte tlakům agrární lobby a urychlete tvorbu udržitelných potravinových systémů
19. května 2022
Praha (Compassion in World Farming Česko) - Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) se obrátila dopisem na českého ministra zemědělství Nekulu a vyzvala ho, aby urychlil realizaci strategii EU Z farmy na vidličku, a to navzdory pokusům průmyslové agrární lobby o její oslabení.

Strategie, kterou poslanci Evropského parlamentu schválili v říjnu loňského roku, má za cíl zlepšit udržitelnost zemědělské a potravinářské výroby a welfare (životní pohodu) zvířat, což je zásadní pro zajištění potravinové bezpečnosti. Nedávný tlak agrární lobby však vedl k tomu, že poslanci Evropského parlamentu hlasovali pro usnesení o bezpečnosti potravin, které odmítlo význam udržitelnosti a navýšilo peněžní toky pro zemědělsko-potravinářský průmysl, což strategii Z farmy na vidličku ohrožuje.

Nevládní organizace nyní vyzývá ministra zemědělství České republiky a dalších členských států EU, aby na zasedání Rady pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH) 13. června podpořili strategii Z farmy na vidličku a urychlili její realizaci s cílem zajistit větší potravinovou bezpečnost a prospět lidem, zvířatům i planetě.
OSN nedávno varovala, že je nutné přijmout opatření k omezení globálního oteplování na 1,5 °C, ale bez okamžitého a razantního snížení emisí plynoucích z konzumace masa a mléčných výrobků nebude podle CIWF dosažení tohoto cíle jednoduše možné. Průmyslový velkochov zvířat způsobuje více emisí skleníkových plynů než výfukové plyny všech letadel, vlaků a automobilů na světě dohromady.
Vedoucí CIWF Česko Romana Šonková uvádí: „Válka na Ukrajině nepříznivě ovlivnila masný a mlékárenský průmysl tím, že ohrozila dovoz krmiv, hnojiv a plynu a zvýšila cenu těchto produktů. To jasně naznačuje, že by se EU měla odklonit od intenzivní živočišné výroby, která je vysoce závislá na pšenici, kukuřici a sóje pro krmení zvířat a na hnojivech pro pěstování krmných plodin.
Dopady války jsou důraznou připomínkou toho, že náš nefunkční potravinový systém je třeba urychleně transformovat na takový, který nás dokáže přenést přes podobné krize a zajistí dlouhodobou potravinovou bezpečnost. Toho dosáhneme díky strategii EU Z farmy na vidličku, a proto vyzýváme ministra zemědělství, aby urychlil její implementaci.”
Další tiskové zprávy:
24. června 2022 13:00
24. června 2022 12:58
24. června 2022
24. června 2022
23. června 2022

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama