titulní strana > tisková zpráva
Společnost Air Products dodá vodík a mobilní vodíkovou čerpací stanici pro prezentaci prvního vodíkového vlaku v České republice
13. května 2022
Praha (Air Products) - Společnost Air Products (NYSE:APD) dodá mobilní vodíkovou čerpací stanici pro Coradia iLint, vlak poháněný vodíkovými palivovými články, který bude od příštího týdne představen na linkách českých a slovenských železnic. Vlak vyrobený společností Alstom je celosvětově prvním a jediným vlakem na vodíkový pohon, který jezdí v pravidelném provozu.

Vlak Coradia iLint se odborníkům i široké veřejnosti představí během předváděcích jízd ve vybraných městech od 17. do 25. května. Tento vlak s nulovými emisemi a nízkou hlučností je vynikající náhradou za dosluhující dieselové vlaky. Je to v podstatě elektrický vlak zcela nezávislý na trolejovém vedení a díky vodíku nepotřebuje žádné palivo dovážené ze zahraničí.
Společnost Air Products ve spolupráci se společností Alstom, bude na předváděcích jízdách doplňovat vodík do vlaku z mobilní čerpací stanice. "Vzhledem k tomu, že se svět snaží přejít na dopravu s nulovými emisemi, bude vodík hrát klíčovou roli, zejména v těžké nákladní dopravě, kde vodík ve srovnání s ostatními technologiemi vyniká," uvedla Zuzana Janatová, Hydrogen Development Manager ve společnosti Air Products. "Účastí na demonstraci této inovativní technologie chceme zdůraznit, že vodík je nejen palivem budoucnosti, ale i možností, jak již dnes zajistit čistou mobilitu. Společnost Air Products disponuje odbornými znalostmi potřebnými k tomu, aby pomohla vybudovat vodíkovou infrastrukturu v České republice a na Slovensku a přispěla k dosažení bezemisní ekonomiky.“ Podle Janatové jde o jeden z prvních konkrétních kroků k rozvoji vodíkové mobility a následnému využití potenciálu vodíku jako bezemisního nosiče energie.
Společnost Air Products je spolu s Alstomem průkopníkem vodíkových technologií. Alstom dnes nabízí celou řadu ekologických kolejových vozidel a vlastní technologii vodíkových palivových článků. Od roku 2018 jezdí vodíkové vlaky od Alstomu v několika evropských zemích a jejich nasazení se rychle rozšiřuje. Nabízejí totiž čistou, spolehlivou a nákladově efektivní alternativu pro 46 procent hlavních tratí v EU, které nejsou elektrifikovány. S nasazením vodíku počítají i České dráhy, jak je uvedeno v Národním akčním plánu čisté mobility, který před dvěma lety schválila vláda.
Vodík je důležitou technologickou možností pro udržitelnou dopravu. Technologie společnosti Air Products se ročně využívají při více než 1,5 milionu tankování vodíku ve 20 zemích, přičemž společnost Air Products se podílela na více než 250 projektech. Díky více než 60 letům celosvětových zkušeností s vodíkem, které působí ve více než 50 zemích, má společnost Air Products osvědčené schopnosti a know-how pro výrobu vodíku všemi dostupnými výrobními metodami a pro bezpečnou, spolehlivou a hospodárnou distribuci tohoto stále důležitějšího bezemisního paliva.
Další tiskové zprávy:
24. června 2022 13:00
24. června 2022 12:58
24. června 2022
24. června 2022
23. června 2022

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama