titulní strana > tisková zpráva
Anne Sverdrup-Thygesonová – Planeta hmyzu. O zvláštní, užitečné a fascinující havěti, bez které nemůžeme žít
18. listopadu 2021 18:24
BRNO (Nakladatelství Kazda) - Příroda nás ohromuje svou složitostí a hmyz tvoří významnou část těchto důmyslně vybudovaných systémů, v nichž my představujeme jen jeden druh z milionů. Proto se kniha Planeta hmyzu zabývá podivnou, krásnou a bizarní hmyzí havětí, která tvoří základ světa takového, jak jej známe. Kniha vychází v Nakladatelství KAZDA 18. listopadu 2021.

Ať se nám to líbí, nebo ne, naše Země je v podstatě planetou hmyzu. Hmyz najdeme prakticky všude – v lese i v trávě, v potocích nebo v parku, ale i na mnoha velmi neočekávaných místech – v nadmořské výšce šest tisíc metrů, v nejhlubších jeskyních světa, v kostelních křtitelnicích, uvnitř počítačů i v nozdrách mrožů. Tito drobní živočichové se od nás značně liší: někteří mají kostru z vnější strany těla jako brnění, jiní mohou mít uši na kolenou, oči na penisu či jazyk na nohou. I když mají naši hmyzí souputníci mozek velikosti sezamového semínka, dokážou rozpoznávat obličeje. Hmyz má také neuvěřitelné reprodukční a adaptační schopnosti.

Ačkoli na každého člověka žijícího na Zemi připadá 200 milionů hmyzích jedinců, jejich počty dramaticky klesají. Zatímco lidská populace se za posledních 40 let zdvojnásobila, hmyzu o polovinu ubylo. Přitom lidstvo je na práci mnoha druhů těchto drobných živočichů závislé. Potřebujeme je k opylování, k rozkládání mrtvých organismů a k tvorbě hlíny, potřebujeme je jako potravu pro jiná zvířata, pomáhají nám udržet škodlivé organismy na uzdě, šíří semena, jsou nám nápomocní při výzkumech a svými chytrými řešeními nás inspirují. Už jen z čistě egoistických důvodů bychom se o zdraví a blaho těchto drobných tvorů měli zajímat. Péče o ně je jakousi životní pojistkou pro naše děti a vnoučata.

„Není pochyb o tom, že hmyz potřebujeme. Pokud se budeme o hmyz více starat, můžeme na tom jenom získat. Zajímejte se o brouky, najděte si čas na jejich pozorování i na to, že se o nich dozvíte víc. Učte děti o všech podivnostech z hmyzí říše a o tom, jak je hmyz užitečný. Mluvte o broucích hezky. Nalákejte na svoji zahradu květinové návštěvníky. Protlačte hmyz na jednání veřejné správy o územních plánech, do diskusí o zemědělství a o státním rozpočtu. Radujme se z motýlích barev, obdivujme podivuhodnosti hmyzích soužití a buďme vděční za to, že hmyz pracuje v náš prospěch,“ říká autorka knihy Anne Sverdrup-Thygesonová.


O autorce:
Anne Sverdrup-Thygeson je profesorkou Norské zemědělské univerzity v Ås poblíž Osla a vědeckou poradkyní Norského institutu pro výzkum přírody. Má doktorát z biologie ochrany, přednáší o managementu přírody a biologické rozmanitosti lesů. Anne je také ultramaratonskou běžkyní.


Informace o knize Planeta hmyzu:
Autorka: Anne Sverdrup-Thygesonová • Překlad: Eva Dohnálková • Počet stran: 192 • Formát: 125 × 200 mm Originální název: Insektenes planet – Om de rare, nyttige og fascinerende smakrypene vi ikke kan leve uten
Doporučená cena: 349 Kč • Cena v e-shopu nakladatele s 20% slevou: 279 Kč
Nakladatelství KAZDA • www.knihykazda.cz • ISBN (EAN): 978-80-7670-051-2 • Datum vydání: 18. 11. 2021
Odkaz na knihu na webu nakladatele: www.knihykazda.cz/planeta-hmyzu
Další tiskové zprávy:
24. ledna 2022
21. ledna 2022 16:43
21. ledna 2022 15:56
21. ledna 2022 07:42
21. ledna 2022

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama