titulní strana > tisková zpráva
Hnojení – hostina pro krkonošské louky
11. listopadu 2021 12:46
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - V rámci projektu Obnovný management krkonošských luk dodáváme horským loukám chybějící živiny hnojením. Spolu s vyváženým koloběhem živin má zásadní vliv na druhovou pestrost lučních porostů. Pro hnojení jsou nejvhodnější podzimní měsíce, jeho výsledek však není patrný hned následující sezonu, ale během následujících let.

Původní hospodáři byli s koloběhem živin, dá se říci, osobně propojeni. Živiny, které z půdy přes sezonu získali sečí nebo pastvou, museli před zimou loukám zase navrátit. Kdo loukám živiny nevracel, nenasytil v následujících letech svoje zvířata, sebe ani svoji rodinu. K hnojení sloužil dřevní popel, často též kejda z chlévů, ale i hnůj, pokud měl hospodář čím zvířatům podestlat. Kejda se vyplavovala z chlévů systémem důmyslných stružek přivádějících vodu z horských bystřin přímo do chléva a následně rozvádějících kejdu pod stájí i do vzdálených lučních koutů. Zřízení a udržení vodního a kejdového hospodářství vyžadovalo velkou námahu a je odrazem lidského důvtipu k maximálnímu využití přirozené energie horské krajiny.

Po II. světové válce došlo k útlumu horského hospodaření. Travní porosty zůstaly nesklizené i desítky let. Louky se začaly měnit zpátky v les. Druhy náročnější na živiny postupně vymizely a zůstaly pouze druhy odolné, nenáročné (např. smilka tuhá).

V Krkonošském jsme poprvé po dlouhé přestávce hnojili 27 hektarů luk v roce 2015 v rámci projektu LIFE CORCONTICA. Během letošního podzimu je v plánu dodat živiny dalším 17 hektarům horských luk. Návrat živin znamená jednak doplnění vyčerpaných zásob, a zejména vytvoření široké škály živinových podmínek od míst vyhnojených po místa tzv. vychudlá, na kterých si může každý místní druh vybrat své nejpohodlnější stanoviště. Pestrost luk narůstá s pestrostí podmínek. I nyní se snažíme držet co nejblíže původním postupům.

Správa KRNAP více než dvacet let podporuje návrat pravidelného hospodaření, díky němuž louky vznikly a bez něhož nemohou existovat. Prostředky na péči získává ze dvou programů Ministerstva životního prostředí a Operačního programu Životní prostředí, za jehož podpory v letošním roce vstoupil projekt Obnovný management krkonošských luk do druhé poloviny. Péče o louky a travní porosty je dále podporována i z Programu rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, přičemž Správa KRNAP je zde zodpovědná za dohodu s hospodáři o nastavení nejvhodnějších typů zemědělských prací, sečí, pastev apod.

Uvedené činnosti jsou součástí projektu Obnovný management krkonošských luk (CZ.05.4.27/0.0/0.0/19_120/0010296), Operační program Životní prostředí.


Další informace o aktuálním dění na loukách můžete sledovat na facebookovém profilu: https://www.facebook.com/life.corcontica/
Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Lenka Hrušková, DiS., asistent vedoucího projektu, Správa KRNAP, tel.: 603 813 513, e-mail: lhruskova@krnap.cz
Další tiskové zprávy:
23. dubna 2024 16:05
23. dubna 2024 08:00
23. dubna 2024
23. dubna 2024
23. dubna 2024

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama