titulní strana > tisková zpráva
K ochraně krajiny a obnově našich lesů v létě přispělo více než sto dobrovolníků. Účastníci 24. ročníku Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA v přírodě odpracovali přes 3500 hodin
16. září 2021 08:09
PRAHA (Hnutí DUHA) - V rámci celoroční dobrovolnické akce “Týdny pro krajinu”, které každým rokem pořádá Hnutí DUHA, bylo pro zájemce připraveno celkem 8 turnusů napříč celou Českou republikou. Celková účast letošního ročníku dosáhla 109 dobrovolníků a dobrovolnic. Počet hodin odpracovaných pro dobro přírody v rámci všech 24 ročníků této akce letos dosáhl hranice 85 000.

Stejně jako v loňských letech se práce, které se dobrovolníci a dobrovolnice věnovali, odvíjela především od potřeb konkrétního území, kam se vypravili. V jihočeských Kaleticích tak pomáhali přeměňovat smrkovou monokulturu na odolný a rozmanitý les, v revíru Artmanov přispívali k obnově lesa v kalamitní oblasti [1], u Vrbna pod Pradědem chránili mladé stromky proti okusu, na Šumavě přispěli k obnově rašelinišť, v Bílých Karpatech pracovali na obnově orchidejové louky a na Osoblažsku pomohli při obnově kostela.

Při přípravě a realizaci letošním Týdnů pro krajinu se podobně jako v letech minulých podařilo pokračovat ve spolupráci se zástupci státního podniku Lesy ČR, Správy CHKO Jeseníky či NP Šumava tak, aby byla dobrovolnická práce co nejefektivnější.

Kromě možnosti aktivního přispění ke zlepšení stavu české krajiny dostali účastníci a účastnice také možnost prohloubit své znalosti v této oblasti, ať už při praktické činnosti, nebo v rámci doprovodného vzdělávacího programu, který zahrnoval přednášky odborníků a odbornic na vybraná témata z ochrany přírody i exkurze za poznáním cenných míst a přírodních prvků každé z vybraných lokalit.

Týdny pro krajinu jsou dnes pro stovky lidí synonymem pobytu v přírodě, aktivního odpočinku a pomoci divočině, lesu a krajině. S jejich pořádáním začalo Hnutí DUHA už v roce 1998 a při přípravě prvního ročníku se inspirovalo ve Švýcarsku, kde se podobné pracovně-vzdělávací pobyty v terénu pořádají už desítky let.

Sára Hájková, koordinátorka dobrovolníků a dobrovolnic z Hnutí DUHA, řekla:
“Nesmírně si vážíme každé dobrovolnice a dobrovolníka, kteří věnují svůj čas a energii, aby společně s námi mohli vlastními rukami pomoci naší krajině. Mockrát vám všem děkujeme! I pro ty, kteří s námi letos vyrazili poněkolikáté, jsme měli tento rok novinku- poprvé jsme rozšířili lokality o zemědělskou krajinu. Je důležité si uvědomit, že i zde je potřeba myslet biodiverzitu, a nejenom na produkční funkce.


Kontakty:
Sára Hájková, koordinátorka dobrovolnic a dobrovolníků, 728 243 715, sara.hajkova@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Fotogalerie z Týdny pro krajinu z revíru Artmanov: https://drive.google.com/drive/folders/17DH5BSpzeJRyxc7JLmmBg_mb7r1sV23L?usp=sharing

Týdny pro krajinu v roce 2021 finančně podpořili Státní fond životního prostředí ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Na mysli z.ú., European Outdoor Conservation Association (EOCA), dárci a dárkyně Hnutí DUHA.
Další tiskové zprávy:
20. října 2021 09:04
19. října 2021 22:35
19. října 2021 15:03
19. října 2021 14:00
19. října 2021

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama