titulní strana > tisková zpráva
Za jižní Čechy na Ropáka kandiduje Stráský a Zimola
26. dubna 2012 13:07
PRAHA (Děti Země) - Oběma nominacím dominuje Národní park Šumava

Mezi dvanáct finalistů ankety Ropák 20110 se za Jihočeský kraj ze tří kandidátů dostal hejtman Jiří Zimola, který loni prosadil schválení Zásad územního rozvoje kraje s kontroverzními stavbami na území Národního parku Šumava, a jeho „krizový“ ředitel Jan Stráský, který zcela destabilizoval poslání a významu parku a rozhodoval bez ohledu na zákony, včetně kácení stromů kolem Ptačího potoka.

Výsledky anket Ropák 2011 a Zelená perla 2011 budou zveřejněny v pátek 27. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci na EkoCentru Brno (Ponávka 2). Večerní soirée proběhne od 18 hodin v sále Bř. Bakaly. V rámci oslav dvaceti let ankety Ropák ho moderuje herec Komediomatu Roman Blumaier.

„Hejtman Zimola je už matadorem ankety o Ropáka, neboť předloni byl čtvrtý a loni třetí. V krajském územním plánu totiž podporuje ekologicky nepřijatelné stavby jako je lanovka na vrch Hraničník, rozšíření silnice z Nové Pece na Zadní Zvonkovou, nové golfové hřiště v obci Stožec, výstavbu lyžařského areálu na Špičáku či sjezdovky na Boubíně,“ vysvětluje koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Podle něho je ale letošním horkým kandidátem ankety ředitel Správy Národního parku a CHKO Šumava Jan Stráský, který zcela svérázným pojetím ochrany přírody a vnímáním cílů parku, popírá přírodní i lidské zákony.

Do finále ankety Ropák 2011 se tak nedostala vedoucí odboru EIA na Ministerstvu životního prostředí Jaroslava Honová, která předčasně ukončila hodnocení vlivů teplovodu z JE Temelín do Českých Budějovic, ačkoliv podrobné posouzení požadovaly dvě občanská sdružení, město České Budějovice, krajský úřad a další instituce.

„Nejvíce finalistů je z Ústeckého kraje, za který může Ropáka získat ministr životního prostředí a poslanec za ODS Tomáš Chalupa, ekolog Tomáš Šikula a hejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová,“ připomíná ještě Patrik

O vítězích anket Ropák a Zelená perla rozhodují členové Komise, která má nyní 116 členů. Do ankety Ropák 2011 bylo nominováno 24 platných kandidátů a na Zelenou perlu 2011 pak rekordně 100 platných výroků.

Odkaz na internetové stránky:

Filmová pozvánka na soirée v pátek 27. 4. 2011 od 18 hodin v Brně (42 sekund):
https://www.youtube.com/watch?v=V0ClPX7Ru1s&feature=colike

Glosy o všech vítězích ankety Ropák roku od roku 1992:
http://www.denikreferendum.cz/tema/ropak-roku

Na soirée s veganským rautem proběhne derniéra divadelního představení Liška Tupouška a koncert biopunkové kapely Zelené koule. Pozvánka je zde: http://www.ropak.detizeme.cz/sluzby/40-aktualne.html

Partneři ankety Ropák 2011 a Zelená perla 2011:

Ekologický institut Veronica, EkoCentrum Brno, divadelní skupina VERDIS, Moravská banka vín, AusterlitzPro s. r. o., restaurace Vegalite, Denikreferendum.cz a časopis Sedmá generace.
Další tiskové zprávy:
5. června 2020 17:28
5. června 2020 12:08
3. června 2020 16:32
3. června 2020 14:00
3. června 2020 11:00

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama