titulní strana > tisková zpráva
Diskotéky v národní kulturní památce? Exponáty prodány do sběrny surovin? Ve staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči nic neobvyklého!
19. dubna 2011 10:07
PRAHA (Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR) - Před týdnem se na Asociaci obrátili bývalí členové organizace Ekotechnické museum, o.p.s. s žádostí o pomoc při záchraně muzejní expozice a zastavení komerčních akcí v čistírně odpadních vod v pražské Bubenči. Stará čistírna byla 1. července 2010 prohlášena národní kulturní památkou. Ekotechnické museum, o.p.s. je pověřeno hl.m. Prahou (vlastník) správou této národní kulturní památky, přičemž zde provozuje muzejní expozici o historii pražské kanalizace a o vývoji parních strojů. Pravidelně zde byly organizovány odborné semináře i konference (ve spolupráci s Výzkumným centrem průmyslového dědictví ČVUT v Praze pořádáno bienále Industriální Stopy).

Dnes se ve staré čistírně odborné semináře nepořádají, zato jednu z významných industriálních památek České republiky ovládly rauty a diskotéky. Zakládací listina k o.p.s. říká, že hlavní činností je spravování kulturní památky a provozování muzejní expozice o historii pražské kanalizace. Doplňkovou činností je pro zefektivnění využití prostoru komerční využití. To však dnes převládlo nad samotným původním účelem. Pravidelnou akcí zde býval Den vody, který se stal v čistírně již tradicí. Letos však byla tato oblíbená akce zrušena a to z důvodu slíbeného komerčního pronájmu pro soukromý subjekt.

Termíny se totiž křížily. Stejně dopadla oblíbená akce Víkend pod parou. Muzeum dnes neprovozuje téměř žádné vlastní akce, jak tomu bylo v minulosti, ale pouze si dělá křížky u komerčních pronájmů. Podle Smlouvy o pronájmu, která byla uzavřena s magistrátem musí být získané peníze reinvestovány do opravy památky nebo do jejího provozu. „Za poslední rok a půl se však neinvestovala žádná významnější částka. Získali jsme dokonce informace, že zbytek peněz je rozpuštěn na platy či končí v podivných dodavatelských smlouvách. Toto je porušení smlouvy s magistrátem o nájmu a správě nemovitosti. Žádáme magistrát, aby prověřil hospodaření Ekotechnického musea,“ říká Jan Molič z iniciativy Zachraňte Starou čistírnu.

Součástí expozice byla unikátní sbírka parních strojů. Sbírka sice není součástí národní kulturní památky, ale byla majetkem Ekotechnického musea. Členové tuto sbírku budovali
dvacet let. V létě 2010 správní rada obdržela informaci, že sbírka je rozprodávána bez jejího vědomí a nařídila řediteli musea Tomáši Věžníkovi okamžité zastavení prodejů. Na podzim 2010 ředitel Věžník společně s ekonomem musea Zdeňkem Brůnou zpochybnili platnost nařízení správní rady a pokračovali dál v rozprodejích. Některé ze strojů byly darem společnosti Veolia, která je pravidelným sponzorem musea. Stroje však nebyly prodány sběratelům, jak by se mohlo v lepším případě zdát, ale skončily v nedaleké sběrně surovin v Podbabě. Součástí sbírky bylo 11 parních strojů, nepřeberné množství náhradních dílů použitelných na opravu a údržbu parních strojů, které jsou součástí čistírny, tedy přímo národní kulturní památky.

„Nejen já, ale celé prezidium asociace je touto skutečností šokováno. Bývalým členům muzea jsme doporučili obrátit se na policii. Podle našich informaci se kusy, které měly hodnotu i 200 tisíc korun, prodávaly za cenu železa,“ říká Martin J. Kadrman, viceprezident Asociace ASORKD.

Asociace také magistrátu doporučí okamžité vypovězení smlouvy o nájmu staré čistírny.

Iniciativa Zachraňme Starou čistírnu! spusitla informační web: http://www.zachranmecistirnu.cz/
Další tiskové zprávy:
23. dubna 2024 16:05
23. dubna 2024 08:00
23. dubna 2024
23. dubna 2024
23. dubna 2024

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama