titulní strana > tisková zpráva
Soud zamítl žalobu na likvidaci modrásků u Přelouče
7. června 2010 16:03
BRNO (Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu) - Rozhodnutí o zákazu škodlivě zasahovat do jejich biotopů stále platí.

Městský soud v Praze na ústním jednání v pátek 4. června 2010 zamítl žalobu Ředitelství vodních cest ČR z listopadu 2007 proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, které potvrdilo nepovolení výjimky k zásahu do biotopů modráska očkovaného a bahenního v trase plavebního kanálu u Přelouče. Soud se přiklonil k názoru ministerstva a Správy CHKO Kokořínsko, že stavbou dojde k nevratné likvidaci obou populací těchto modrásků bez náhrady. Investor tak bez této výjimky nemůže kanál začít stavět.

„Výsledek soudního sporu mezi investorem a MŽP nás velmi potěšil, přičemž největší uznání patří sdružení Svoboda zvířat Hradec Králové, které předložilo řadu cenných protiargumentů na záchranu modrásků, které jsou chráněni i Evropskou komisí,“ komentuje výsledek Miroslav Patrik z Dětí Země, které kauzu monitorují.

Investorovi v žalobě nepomohl ani znalecký posudek pražské firmy A-Consult plus, s. r. o., za 333 tisíc korun, který na základě vyhodnocení 11 variant měl dokázat, že pro přírodu je nevhodnější právě varianta přes Slavíkovy ostrovy, kde bylo zjištěno až 70 biotopů zvláště chráněných druhů organismů, včetně modrásků.

„Znalecký posudek za veřejné peníze se tváři, že objektivně hodnotí vlivy variant na přírodu, přestože příslušná firma neměla žádné oprávnění takový posudek v této oblasti vydávat, neboť předmět její činnosti se týká jen odhadů cen nemovitostí a jiných ekonomických a finančních ukazatelů,“ sděluje dále Patrik.

Podle něho je posudek spíše jen smutnou ukázkou toho, kam až mohou zajít někteří pracovníci České zemědělské univerzity v Praze zřejmě v touze za penězi a slávou, když svá jména propůjčí takovému povrchnímu a tendenčnímu materiálu, která má dokázat, že pro přírodu na Slavíkových ostrovech je jedinou záchranou její likvidace plavebním kanálem za 2,5 miliardy korun, přestože existují jiné varianty.

Jde o tyto osoby: profesor RNDr. Vladimír Bejček, CSc., profesor RNDr. Karel Šťastný, CSc., docent Ing. Jiří Cibulka, DrSc., docent RNDr. Jan Novák, DrsC. a Mgr. Vladimír Vrabec, PhD.

„Doufám, že případná vláda sestavená z TOP99, Věcí veřejných a ODS si také z hlediska finančních úspor posvítí i na tuto stavbu ve variantě přes Slavíkovy ostrovy, kterou nelze realizovat, neboť ani po sedmi letech nezískala všechny výjimky k zásahu do biotopů 40 kriticky a silně ohrožených druhů živočichů a rostlin a zbytečně se tak utratilo již asi 682 miliónů korun za projektanty, advokáty a za pozemky,“ doufá dále Patrik.

Ředitelství vodních cest ČR podle Patrika představuje typickou státní instituci, která jen utrácí obrovské peníze, aniž něco potřebného produkuje, takže by mělo být zrušeno. Projekty jezu v Děčíně, kanálu v Přelouči a přístavu v Pardubicích nejsou totiž dopravně a ekonomicky efektivní a obhájitelné a navíc jsou umístěny do cenných částí přírody. Nekoncepční příprava a předražená výstavba vodní infrastruktury v ČR byla již také kritizována NKÚ v jeho kontrolní zprávě č. 08/19 z března 2009.

Internetové stránky:

Finanční prostředky určené na rozvoj a modernizaci vodních cest a přístavů
http://www.nku.cz/scripts/detail.asp?id=2021
Další tiskové zprávy:
18. dubna 2024 13:30
17. dubna 2024 15:50
17. dubna 2024
16. dubna 2024 17:32
16. dubna 2024 14:44

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama