titulní strana > tisková zpráva
Zadržení dešťové vody na Šumavě
28. ledna 2011 07:57
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Kvůli kůrovcové kalamitě, která postihla část lesů NP Šumava, vyjadřují někteří autoři ve svých článcích obavy ze snížené retenční schopnosti šumavských lesů. Část z nich dokonce varuje před povodněmi.

Tvrzení, že suchý les zvyšuje riziko povodní a jejich intenzitu není podloženo žádnými údaji. Naopak dlouhodobé řady pozorování dokazují, že se odtokové poměry v povodí, kde dochází k usychání stromového patra, nemění. Odtok vody z povodí (např. povodí Modravského potoka) je úměrný srážkám a potokem protéká vždy stejné procento srážek (viz str. 105 v knize „Co vyprávějí šumavské smrčiny“, H. Šantrůčková, J. Vrba a kolektiv).

Správa NP a CHKO Šumava se snaží retenci vody umělými zásahy zvyšovat. Od roku 1999 je realizován v NP Šumava Program revitalizace šumavských mokřadů - jeho cílem je vodu v krajině zadržet a nastolit přírodě blízký vodní režim.

„Jednoduše řečeno se více než o umělý zásah jedná o jakýsi ´návrat´ k původnímu fungování ekosystému zamezením rychlého odtoku vody z území budováním příčných překážek v existujících, v minulosti vyhloubených odvodňovacích strouhách,“ řekla Eva Zelenková, vedoucí sekce Výzkumu a ochrany přírody Správy NP a CHKO Šumava.

„Plánovanými a postupně realizovanými výsadbami chybějících dřevin přirozeného zastoupení šumavských lesů se v NP Šumava zvyšuje i stabilita lesa, a tím i nepřímo stabilita retenční schopnosti území,“ sdělil Petr Kahuda, vedoucí provozního oddělení sekce Péče o ekosystémy NP. O hrazení bystřin, jako o ryze technickém opatření, se v NP Šumava neuvažuje. Jednak proto, že se nejeví jako nutné - nedochází ke zvyšování odtoku z území - a také proto, že se retenční schopnost krajiny zvyšuje jinými (např. výše uvedenými) přírodě blízkými způsoby.
Další tiskové zprávy:
17. května 2024 13:18
17. května 2024 10:49
17. května 2024 10:12
17. května 2024 07:41
17. května 2024 07:17

Online diskuse
Datum:29. 1. 2011
Název: Muzete si psat cokoliv
Autor:M.Z.
On Vas stejne uz nikdo necte. A pokud cte tak nebere vazne...

Akorat pak lze doporucit zlepsovak. Zruste vsechny ty "vedecke rady" parku, zruste meteo a hydrologicka mereni (ono jich tam stejne tak moc neni, a minimum jich bude starsich nez 5-10 let tipuju) Kdyz je to vsechno tak jednoduche :-) Akorat se snazte prilis nenasrat ten zbytek soudnych ctenaru, kteri mivali zajem o ekologii a leta Vam konzumovali v prislusnych periodikach zpravy uplne opacne. (Oni ti ekologove totiz nikdy moc vynalezavi nebyli, kdyby nemohli psat jak nesmirne
zalezi/nezalezi odtok z uzemi pri povodnich na tom, zda tam je les
a jaky... samozrejme ten "prirozeny" je vzdy z definice mnohem lepsi ;) o cem by pak psali. Mozna o vlivu odlesneni lokality na prumernou intensitu slunecniho svitu v podrostu a na tamni mekkyse...) Mozna mate i pravdu, odtok deste (ne uz tak rychlost tani snehu) skutecne spis zavisi na stavu pudy a hrabanky apod. (Pri nemaximalnich destich, kdy nerozhoduje treba i voda zatim uveznena nahore v jehlici listi). Pak ovsem vyvstane dalsi otazka. K cemu ta armada "vedcu" co to tam porad neco zkoumaji je, kdyz je to vsechno prast jako uhod, les ne-les. Na cem tedy ten koeficient odtoku srazek vubec zalezi? Aha, jasne, na tom zda tam smi neukazneni turiste bez posveceni organu NP ci nikoliv


Vas nese*e tak zjevna ucelovost takovehleho textu?!? Pred 10 lety
by nikdy takovouhle zpravu nevydali - zcenzurovali by to - i kdyby to vedci opravdu zjistili!

Odtok vody z povodí (např. povodí Modravského potoka) je úměrný srážkám a potokem protéká vždy stejné procento srážek (viz str. 105 v knize „Co vyprávějí šumavské smrčiny“, H. Šantrůčková, J. Vrba a kolektiv)
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama