titulní strana > tisková zpráva
Snowkiting v Krkonoších
26. března 2008 14:59
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - V Krkonoších se v zimním období rozmáhá další druh extrémního sportu – snowkiting, při němž se jezdci na lyžích či snowboardu nechají táhnout drakem po zasněžených pláních. Toto jednání je velmi nebezpečné, neboť při vysoké rychlosti s větrem v zádech není člověk schopen zastavit na místě. Navíc se tito jezdci často pohybují přírodou I. zóny KRNAP, kde je volný pohyb mimo značené cesty celoročně zakázán. Pracovníci Správy KRNAP s terénní službou polského Karkonoskiego Parku Narodowego hledají vhodné možnosti, jak zabránit takovému počínání vyznavačů snowkitingu.

Oblasti, kde snowkiteři jezdí, jsou vrcholové partie Krkonoš. Tato unikátní místa jsou zároveň nejpřísněji chráněnými lokalitami Krkonošského národního parku, zahrnutými do I. a II. zóny. Dochází k ohrožení zdraví ostatních návštěvníků, kteří používají upravované lyžařské běžecké trasy a projíždějí danou oblastí. Vyznavači extrémních sportů projíždějí mezi ostatními turisty po pláních. Kromě ohrožení ostatních lidí je tato aktivita hrozbou pro přírodu arkto-alpínské tundry Krkonoš. Častým argumentem přestupců je, že hory jsou pokryty sněhem a tak nemohou nic poničit. To však svědčí o naprosté neznalosti přírodních poměrů na hřebenech hor. I když je na většině míst dostatečná sněhová pokrývka, na větrem vyfoukávaných hřebenech může být pouhých pár centimetrů sněhu. „Potom stačí malé množství přejezdů snowboardistů, skialpinistů či snowkitistů a příroda Krkonoš bude ohrožena,“ tvrdí ředitel Správy KRNAP Ing. Jan Hřebačka.

Strážci Správy Krkonošského národního parku a polského Karkonoskiego Parku Narodowego společně pravidelně kontrolují vrcholové lokality na obou stranách Krkonoš. „S příhraniční spoluprací jsem spokojen, zatím nám funguje dobře,“ dodává Hřebačka.
Další tiskové zprávy:
29. dubna 2024 11:25
29. dubna 2024
26. dubna 2024 14:03
26. dubna 2024 11:01
26. dubna 2024 10:48

Online diskuse
Datum:17. 2. 2009
Název: Volejte Řediteli
Autor:tomas
Pani DRNUP Ing,

srovnejte si gramatiku: "kylometrů je pro strážce velká výhoda. Narozdíl od skialpynistů"....ty mekka a tvrda i vam moc nejdou...

Nejsem si jist, ze snowkiteri znici vrcholky krkonos vice nez normalni lyzari...vybudovali snad snowkiteri takova stradiska jako Rokytnice a Spindl? myslim, ze to je vetsi zasah do prirody...ne, nebrojim proti masovemu lyzovani...jen si myslim, ze se tu honi carodejnice. proste snowkiting je mlady sport tak to nema u starych struktur jednoduche:)
 
Reagovat

Zpět na diskusi


< zpět na titulní stranu

Reklama