titulní strana > tisková zpráva
9.7.2009 - Rychta v Krásensku hostí po celý týden pedagogy z celé republiky, začal týdenní terénní učitelský kurz
KRÁSENSKO (Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání) - Skupina pedagogů stráví kurz terénní přírodovědy praktickým pozorováním přírody a jejím poznáváním. Při výjezdech do Moravského krasu a Drahanské vrchoviny jim odborníci z oboru ornitologie, geologie, botaniky či pedologie ukážou, že učit o přírodě je nejlepší právě v přírodě.

9.7.2009 - Aktuálně z povodněmi sužovaného Jesenicka
OLOMOUC (Charita Olomouc) - Ve dnech 1 - 5. 7. se devět zaměstnanců Charity Olomouc v několika skupinách zapojilo do sociálního šetření v obcích Stará Červená Voda, Nová Červená Voda, Černá voda, Kobylá nad Vidnavkou a Tomíkovice na Jesenicku, kdy takto pomohli Charitě Javorník nejen se zjišťováním potřeb obyvatel postižených nedávnými povodněmi, ale i předáním metodik a potřebných zkušeností s pomocí lidem ohroženým nepřízní počasí.

9.7.2009 - Prezident vetoval zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability
PRAHA (Kancelář prezidenta republiky) - Prezident republiky Václav Klaus využil své pravomoci dané čl. 50 Ústavy České republiky a vrátil ve čtvrtek dne 9. července 2009 Poslanecké sněmovně PČR k novému hlasování zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability.

9.7.2009 - Změny v Lize vozíčkářů
BRNO (Liga vozíčkářů) - Liga (za práva) vozíčkářů zkracuje a zjednodušuje svůj název.


9.7.2009 - Prohlášení předsedy Barrosa o výsledku jednání hlavních světových ekonomik o klimatických změnách: cíl 2 stupně Celsia je nyní vytesán do kamene (Statement of President Barroso on the result of the meeting of the Major Economies Forum on Climate Change: 2°C target is now written in stone)
BRUSEL (Evropská komise) - Předseda Evropské komise je spokojen se závazkem států G8 udržet zvýšení globální teploty o dva stupně Celsia.

8.7.2009 - Světová ekonomika, klima a rozvoj tématy prvního dne G8 (World economy, climate and development on first day of G8)
L'AQUILA (Švédské předsednictví v Radě EU) - On the first day of the G8 summit, discussions have focused on the financial and economic crisis and the climate and global issues. Some 30 heads of state and government from around the world are taking part in the different meetings being held. Swedish Prime Minister Fredrik Reinfeldt, who is representing the EU at the summit, thinks that the discussions so far have been productive.

8.7.2009 - Výzkumníci volají po lepším zacílení (Researchers call for better focus)
LUND (Švédské předsednictví v Radě EU) - More focus. That is how the vision for research and innovation presented to the Swedish EU Presidency at a conference in Lund can be summarised. 400 prominent researchers, politicians and others want to see less territorial thinking in the research community and more both cross-faculty and cross-border cooperation. The ‘Lund Declaration’ now calls on the EU and academia to more clearly identify the major challenges facing the world, areas where there is an urgent need for more research.

8.7.2009 - NVF uskutečnil první semináře pro poskytovatele sociálních služeb zřizované Zlínským krajem
PRAHA (Národní vzdělávací fond, o.p.s.) - Od začátku června 2009 realizuje Centrum pro kvalitu a standardy v sociálních službách při Národním vzdělávacím fondu, o. p. s. (NVF-CEKAS) sedmiměsíční projekt „Podpora rozvoje kvality poskytovatelů sociálních služeb zřizovaných Zlínským krajem“. Hlavním cílem projektu je zaměřit pozornost poskytovatelů sociálních služeb zřizovaných Zlínským krajem na proces naplňování standardů kvality (zejména dosahování požadovaných výsledků) a hodnocení kvality. Projekt poskytne zúčastněným organizacím zpětnou vazbu o úrovni naplňování standardů kvality sociálních služeb v jejich zařízeních. Poskytovatelé se seznámí se zásadními aspekty (= vodítky a důkazy), kterými se kvalita služeb zjišťuje a měří. Poskytovatelé dostanou v průběhu konzultačního procesu podporu při vypracování krátko- a střednědobých plánů naplňování standardů kvality a zákonných požadavků.

8.7.2009 - Přívalové deště poničily cesty v Krkonoších
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Přívalové deště, které zasáhly Krkonoše v minulém týdnu, poničily množství cest a koryt potoků. Na české straně Krkonoš je řada cest rozrušena erozí, příkopy jsou vymlety a na některých místech jsou propustky ucpány splavenou hlínou a kamením. Obdobné škody na cestách evidují i na polské straně hor. Ředitelství polského Krkonošského národního parku (KPN) dokonce muselo kvůli pádu zemní laviny ze severního svahu Sněžky uzavřít Jubilejní cestu na Sněžku.

7.7.2009 - Genderová Omalovánka „Táta, máma – máma, táta“ míří do Bruselu i do Athén
PRAHA (Evropská kontaktní skupina v ČR) - Genderově senzitivní omalovánka Táta, máma – máma, táta v kuchyni i u fiata!, kterou EKS vydala v roce 2007, zamířila do států Evropské unie. Poté, co byla prezentována na mezinárodní konferenci „Nové cesty k překonávání genderových stereotypů“, která se konala 27. května 2009 v Praze u příležitosti českého předsednictví EU, o ni projevili zájem zástupci a zástupkyně vzdělávacích institucí z Evropy. Stane se tak inspirací na ministerstvu školství v Belgii, metodikou na univerzitách v Řecku či Francii nebo pomůckou pro školení zaměstnanců na některých českých ministerstvech. Na úspěch omalovánky navazujeme přípravou další metodiky pro děti zaměřené na odbourávání genderových stereotypů, která vyjde koncem roku 2009.

7.7.2009 - V celostátní soutěži Cesty městy představují kraje své projekty
PRAHA (Nadace Partnerství) - Do soutěže Cesty městy přihlásili letos česká města a obce ze všech krajů ČR rekordní počet 43 dopravních projektů, což je důkazem jejich stoupajícího zájmu o zklidňování dopravy. Během července je všechny navštíví členové odborné komise, kteří budou projekty hodnotit přímo na místě. Získané informace jim poslouží jako podklad k rozhodnutí o vítězi, které proběhne na začátku září. Soutěž již po osmé vyhlásila Nadace Partnerství pod záštitou Ministerstva dopravy. Generálním partnerem soutěže je společnost Škoda Auto.

7.7.2009 - Důvěra veřejnosti v ekologické organizace zavazuje
BRNO (Hnutí Duha) - Hnutí DUHA dnes označilo za zavazující důvěru, kterou české veřejné mínění má v práci ekologických organizací. Podle dnes zveřejněného výzkumu CVVM jsou spolu s obcemi nejlépe hodnoceny, pokud jde o ochranu životního prostředí. Ekologické organizace hodnotí v činnosti ochrany životního prostředí kladně 58 % dotazovaných.


7.7.2009 - Pilotní kurz "Perspektivy práce ekoporadce" úspěšně skončil
OSTRAVA (STEP) - Koncem června proběhl v Ostravě pilotní kurz "Perspektivy práce ekoporadce". Třídenní kurz nabídl svým posluchačům vzájemné propojení témat životního prostředí, komunikace a prezentace. Pro velký zájem z řad uchazečů, proběhne druhý běh ve dnech 14. - 16. 7.2009.

7.7.2009 - REACH: Právo na informace o nebezpečných látkách ve výrobcích je stále v plenkách
PLZEŇ (Děti Země) - Řada obchodních řetězců neposkytla Dětem Země informace o nebezpečných látkách ve spotřebním zboží

7.7.2009 - Priatelia Zeme-CEPA podporia kompostovanie na Poľane
PONICKÁ HUTA (Priatelia Zeme-CEPA) - Priatelia Zeme-CEPA v týchto dňoch zahajujú projekt „Zhodnocovanie biologických komunálnych odpadov na Poľane“. V rámci neho vypracujú kompostovacie programy pre obce, domácnosti a komunity v štyroch mikroregiónoch na Poľane. V každom mikroregióne vyberú jednu obec, v ktorej vybudujú a vybavia vzorové obecné kompostovisko a vyškolia obslužný personál. V týchto obciach postavia aj 10 domácich kompostovísk, ktoré odovzdajú najaktívnejším majiteľom rodinných domov a záhrad. Okrem toho spropagujú myšlienku hospodárneho nakladania s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi medzi verejnosťou a na školách.

7.7.2009 - Krásnolipští jsou spokojeni s životním prostředím ve městě, ale v noci se bojí chodit po ulicích
KRÁSNÁ LÍPA (Ústav pro ekopolitiku, o.p.s.) - Výzkum veřejného mínění zaměřený na ne-spokojenost obyvatel Krásné Lípy a zvláště na jejich postoje ke kriminalitě a vandalismu ve městě ukázal nízké hodnocení oblastí zaměstnanosti a bezpečnosti. Výzkumu se na jaře 2009 zúčastnilo 8 % obyvatel města starších 15 let.

7.7.2009 - Vila Milada: Většina mladých squatery nepodporuje
MLADÁ BOLESLAV ("Jsem PRO VYKLIZENÍ squatu Milada") - Když pětadvacetiletý student Václav David před týdnem zakládal skupinu "Jsem PRO VYKLIZENÍ squatu Milada" na serveru Facebook, nečekal, že do týdne získá více než tisíc členů. Vyhnaní squateři počítali s tím, že mají podporu mladé generace, jako v případě policejního zásahu proti Czech Teku 2005. Tentokrát se však spletli. Blogy i diskuse na zpravodajských serverech byly od začátku plné záporných ohlasů k jejich nárokům a představám. Skupina akcentující oprávněnost tvrdého přístupu vůči squaterům se stala logickým vyústěním těchto nálad na síti i ve společnosti.

7.7.2009 - Rada schválila plán projektů obnovy v oblasti energetiky (Council approves recovery plan projects in the field of energy)
BRUSEL (Rada EU) - Rada EU schválila plán finanční podpory energetických projektů, které mají přispět i ke snížení emisí skleníkových plynů.

6.7.2009 - Výstava komiksových příběhů a fotografií: Životy „těch druhých“ aneb jak se žije cizincům a cizinkám v České republice.
OPAVA (Evropská kontaktní skupina v ČR) - Chcete se netradiční formou dozvědět, jak se žije cizincům a cizinkám v České republice? Jak se jim žilo v zemi původu a co všechno musely opustit a co překonat, aby mohly žít ve svobodné zemi? Proč byly nuceny odejít ze svých domovů? Jak se jim líbí v nové zemi? S jakými problémy se zde potýkají?

6.7.2009 - Migranti a migrantky poznávali/y svou novou zemi. Jak? Prostřednictvím netradičního vzdělávacího kurzu.
PRAHA (Evropská kontaktní skupina v ČR) - „Líbilo se mi tady moc, dozvěděl jsem se nové informace a seznámil jsem se s lidmi, který mají zájem pomoc cizincům, což je pro mě moc důležité.“ "Jednoznačně nutný a užitečný pro lidi, které přijeli na bydlení a pro práci do Česka a EU." "To, co jsme dozvěděli během kurzu může velmi pomoc lidem, které opustili svou vlast a přijeli v nové prostředí. Pro těch, které tady už dlouho bydlí a něco mají za sebou, kurz pomohl systematizovat vědomosti, které dozvěděli předem z vlastni praxe a praxe jiných lidí." „Děláte moc důležitou věc. Jste opravdu na svém místě.“

6.7.2009 - Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks 2009
Dvůr Králové nad Labem (Pony centrum - JK) - Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks 2009 jsou za dveřmi.

6.7.2009 - Předseda Barroso na summitu G8 v Itálii, který se koná od 8. do 10. července 2009: společně hledat trvalé řešení celosvětových problémů
BRUSEL (Evropská komise) - Předseda Barroso bude popáté zastupovat Komisi na summitu G8, který se tento rok koná pod italským předsednictvím ve městě L'Aquila (Itálie). Nejvyšší představitelé G8 budou především projednávat otázky spojené s globální ekonomikou, včetně obchodu, změny klimatu a energií, rozvoje v Africe a zajišťování potravin. Spolu s nejvyššími představiteli Švédska, v roli předsednické země Rady EU, dalších čtyř států Evropské unie, kteří jsou členy G8 (Francie, Německo, Itálie, Spojené království), jakož i s nejvyššími představiteli Spojených států, Ruska, Kanady a Japonska se bude předseda Barroso zasazovat o koordinovanou mezinárodní odpověď na společné problémy týkající se hospodářské a finanční krize, obchodu, změn klimatu a energií, dále pak rozvoje v Africe a zajišťování potravin.

4.7.2009 - Brněnské dny pro zdraví – ANNA aneb Hlad těla a duše
BRNO (Občanské sdružení Anabell ) - ANNA aneb Hlad těla a duše je název divadelního představení pro všechny, kterým není lhostejný osud nemocných s poruchami příjmu potravy a kteří potřebují či chtějí nahlédnout pod pokličku bolestí a otázek, které takto nemocné provází každý den na každém kroku.

4.7.2009 - Motivace – Terapie – Uplatnění
BRNO (Občanské sdružení Anabell ) - Nové skupinové programy pro osoby s poruchami příjmu potravy jsou založeny na psycho - a socioterapeutické práci týmu odborníků z Občanského sdružení Anabell.

4.7.2009 - Jídlo jako první pomoc
Brno (Občanské sdružení Anabell ) - Specializované semináře pro pedagogické pracovníky Jihomoravského kraje v oblasti problematiky poruch příjmu potravy jsou připravovány v Občanském sdružení Anabell. Primární prevence těchto onemocnění může zabránit fatálnímu důsledkům nezdravého stravování, ale i podceňování sebe sama a přehnaným nárokům na vlastní výkon i vzhled.

3.7.2009 - Arnika představí novou výstavu o stromech poprvé na festivalu Rock for People
HRADEC KRÁLOVÉ / PRAHA (Arnika) - Stromy jako dokonalá klimatizační zařízení, sídliště pro stovky druhů hmyzu nebo výkonné čističky vzduchu představí nová výstava Arniky. Poprvé se s ní návštěvníci budou moci seznámit již tento víkend na hudebním festivalu Rock for People v Hradci Králové. "Rádi bychom lidem právě v neformální atmosféře letního festivalu ukázali, čím jsou stromy zajímavé a důležité pro náš život. Mohou se například dozvědět, jaký měly stromy význam pro naše předky nebo zkusit uhodnout některou z kvízových otázek," upřesnila mluvčí Arniky Zora Kasiková.

3.7.2009 - I levné elektronické teploměry měří přesně
PRAHA (Občanské sdružení spotřebitelů TEST) - Od letošního června je zakázán prodej rtuťových teploměrů. Pro měření tělesné teploty je třeba mít přesný přístroj. Časopis TEST otestoval 8 elektronických teploměrů. Levné kontaktní i drahé bezkontaktní teploměry jsou svou kvalitou srovnatelné. Některé drahé přístroje ovšem svou funkci neplní podle očekávání.

3.7.2009 - Bezplatné počítačové kurzy pro maminky
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Attavena, o.p.s.) - Velký projekt pro rodiče s malými dětmi, který v okrajových částech Prahy realizuje prostřednictvím mobilní učebny Attavena, o.p.s. z Českých Budějovic, má úspěšně za sebou svojí první třetinu. Celkem bylo za období 5 měsíců zrealizováno 11 počítačových kurzů pro 68 maminek na rodičovské dovolené. Kurzy se uskutečnily v Praze 9 - Čakovicích ve spolupráci s Městskou částí, MC Cirkus a Domovem mládeže a končily 30. 6. 2009. Druhý cyklus, do kterého se lze přihlásit, bude realizován od září v Praze 4 - Libuši. Projekt se jmenuje „V práci jako doma“, je spolufinancovaný Evropským sociálním fondem a rozpočtem hl. m. Prahy a pro účastníky je bezplatný.

3.7.2009 - Vyhodnocení Studie šíření pachových látek
JIHLAVA (Magistrát města Jihlava) - Výsledek čichové studie v Jihlavě – 94 až 95 procent obyvatel není obtěžováno zápachem.

3.7.2009 - Ústřední povodňová komise jednala o situaci a pomoci postiženým územím
PRAHA (MŽP ČR) - Dnes dopoledne zasedala na Ministerstvu životního prostředí již podruhé v tomto týdnu Ústřední povodňová komise (ÚPK), kterou svolal její předseda, ministr životního prostředí Ladislav Miko.

3.7.2009 - Výstavy soutěže DAF vyslovující se proti kožešinové módě putují po Republice
PLZEŇ, PRAHA (Svoboda zvířat) - Od středy 1. července 2009 můžete v Čajovně Seraf v Plzni (www.seraf.wz.cz) shlédnout výstavu studentských prací soutěže Design Against Fur (DAF) z roku 2008.

3.7.2009 - Rybolov: Řízení stavů tuňáka pokračuje, ale kapacita je stále "ten" problém (Fisheries: Tuna governance advances, but capacity is still 'the' issue)
BRUSEL (Evropská komise) - Evropská komise vítá podporu mezinárodní komunity pro "kobský proces", jak byla vyjádřena na jednání v San Sebastianu ve Španělsku. Je však zklamána, že se nepodařilo dosáhnout dohodu o omezení rybolovné kapacity loďstva.

3.7.2009 - Nabídka bezplatných táborů od členských sdružení ČRDM (Junáka - svazu skautů a skautek České republiky, Asociace turistických oddílů mládeže ČR /A-TOM/, Pionýra a Ligy lesní moudrosti - The Woodcraft League) pro děti z rodin postižených záplavami
PRAHA (Česká rada dětí a mládeže ) - Milí přátelé, rodiče dětí v těžce zkoušených městech a vesnicích, dovolte, abychom Vás pozdravili jménem České rady dětí a mládeže, střešní organizace sdružení dětí a mládeže v České republice. Několik spolků, které Česká rada sdružuje, Vám nabízí pomoc v těžkých chvílích, které právě prožíváte. Naše nabídka je směrována k těm, kdo mají děti mezi sedmi a 15 lety. Pořádáme totiž právě v těchto dnech – a dále po dobu celých prázdnin – desítky táborů po celé republice, Moravu a Slezsko nevyjímaje. Pokud by Vás a zejména Vaše děti potěšila nabídka bezplatného prožití tábora (obvykle čtrnáctidenního) u skautů, mladých indiánů z Ligy lesní moudrosti, turistů-tomíků nebo pionýrů, dejte nám, prosím, vědět. Kontakty jsou uvedeny níže.


2.7.2009 - Výstavy studentských prací celosvětové výtvarné soutěže s etickým nádechem DAF putují po Republice
PLZEŇ (Svoboda zvířat) - Od středy 1. července 2009 můžete v Čajovně Seraf v Plzni (www.seraf.wz.cz) shlédnout výstavu studentských prací soutěže Design Against Fur (DAF) z roku 2008. Podobnou mobilní výstavu, ovšem z roku 2007, shlédnete od 7. července 2009 v Galerii Krásova 37 v Praze na Žižkově (http://www.krasova37.wbs.cz/home.html). Oběma výstavám je společné to, že sestávají z vítězných, oceněných a dalších zajímavých plakátů, které studenti středních i vysokých škol z celého světa vytvořili v rámci soutěže DAF.

2.7.2009 - Ústecký krajský soud rozhodnul o dálnici D8 opět nezákonně
BRNO (Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu) - Územní rozhodnutí pro dálnici přes České středohoří má být zrušeno.

2.7.2009 - ELEKTROWIN a ASEKOL nabídly obcím postiženým povodní pomoc
PRAHA (ELEKTROWIN a ASEKOL) - Elektrozařízení poškozené vodou tak neskončí na skládkách.

2.7.2009 - NROS rozdávala vysvědčení neziskovým organizacím v podobě podepsané grantové smlouvy
Praha (NROS Blokový grant) - Podpisem smluv na slavnostním setkání v Michnově paláci bylo mezi 44 neziskových organizací rozděleno přes 1,9 milionů EUR. Granty na základě otevřeného výběrového řízení rozdělila Nadace rozvoje občanské společnosti z prostředků Blokového grantu pro nestátní neziskové organizace Finančních mechanismů EHP/Norska.

2.7.2009 - Generální rekonstrukce jeskyně Balcarky
OSTROV U MACOCHY (Správa jeskyní ČR) - Jeskyně Balcarka se nachází nedaleko od obce Ostrov u Macochy, při východním okraji vápenců Moravského krasu. Pro návštěvníky je zvlášť přitažlivá pestrostí krápníkové výzdoby na poměrně malé rozloze. Mimořádné bohatství krápníků, typicky vyvinuté povrchové krasové jevy (závrty, škrapy), bohaté archeologické a paleontologické nálezy, význačné druhy teplomilné květeny a malebnost krajiny činí z Balcarky jedno z nejzajímavějších míst v Moravském krasu.

2.7.2009 - Studie Olomouckého kraje paušálně nezakazuje výstavbu dalších větrných elektráren
OLOMOUC (Česká společnost pro větrnou energii) - Transparentní podmínky, dostatek informací a konstruktivní přístup k problematice – to jsou podmínky pro rozvoj větrné energie na území Olomouckého kraje. Vyplývá to ze závěrů Odborného semináře o větrné energii, který minulý týden na půdě Krajského úřadu v Olomouci pořádala Česká společnost pro větrnou energii.

2.7.2009 - Zaměstnavatelé ztrácí respekt k právům zaměstnanců, pomoci má projekt bezplatné právní pomoci
PRAHA (Iuridicum Remedium, o.s.) - Najít a udržet si v dnešní době zaměstnání je čím dál tím složitější. Problémy si může způsobit zaměstnanec sám, často ale vznikají ignorancí právních předpisů ze strany zaměstnavatele. V takovýchto případech zaměstnancům pomůže bezplatná právní pomoc organizace Iuridicum Remedium.

2.7.2009 - Vodíkové autobusy, čistší čerpací stanice a zelenější notebooky: Společná technologická iniciativa pro palivové články a vodík vypsala grantovou výzvu ve výši 140 milionů euro pro špičkový výzkum (Hydrogen buses, clean power stations and greener laptops: Fuel Cells and Hydrogen Joint Technology Initiative launches a €140 million call for proposals for cutting-edge research)
BRUSEL (Evropská komise) - Cílem grantového programu je prozkoumat možnosti širšího využívání energetických technologií založených na vodíku.

2.7.2009 - Kvalita ovzdušia: Komisia rozhodla o žiadostiach členských štátov o predĺženie lehoty na dosiahnutie súladu s normami EÚ v oblasti kvality ovzdušia
BRUSEL (Evropská komise) - Európska komisia dnes prijala deväť rozhodnutí určených Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Grécku, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Slovensku a Španielsku týkajúcich sa dočasných výnimiek pri uplatňovaní noriem EÚ v oblasti kvality ovzdušia v prípade častíc vo vzduchu (PM 10 ) v 94 zónach alebo aglomeráciách. Členské štáty môžu podľa smernice EÚ o kvalite ovzdušia z roku 2008 pod prísnymi podmienkami a v prípade konkrétnych častí krajiny predĺžiť lehotu na splnenie normy PM 10 do júna 2011. Komisia vo svojich rozhodnutiach schválila predĺženie lehoty v 19 zónach merania kvality ovzdušia v Maďarsku, Nemecku a Rakúsku. Voči výnimkám vo všetkých ostatných zónach vzniesla námietky.

2.7.2009 - Komise schválila dotace britské vlády na podporu nákladní dopravy po železnici a vnitrozemských vodních cestách (Commission authorises UK state aid to improve freight transport by rail and inland waterway)
BRUSEL (Evropská komise) - Evropská komise dovolila Spojenému království podpořit služby přepravy nákladů po železnici a po vodě.

1.7.2009 - Správa KRNAP získala certifikát FSC
STRÁŽNÉ (MŽP ČR a Správa KRNAP) - Certifikát FSC potvrzující ekologické hospodaření v lesích dnes na Hříběcích Boudách převzal ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka z rukou ministra životního prostředí Ladislava Mika a zástupce občanského sdružení FSC Michala Rezka. Tento certifikát je důkazem, že správa národního parku v Krkonoších hospodaří v lesích ekologicky šetrným způsobem. Krkonošský národní park se tak stal největším souvislým územím v České republice, které se může pyšnit certifikací FSC. Zároveň je KRNAP jediným národním parkem, který v současné době tuto certifikaci má.

1.7.2009 - Mapa bioplynových stanic: Kompletní on-line seznam bioplynových elektráren v ČR spuštěn
PRAHA (CZ Biom - České sdružení pro biomasu) - CZ Biom na svých stránkách www.biom.cz spustil jedinečný on-line přehled bioplynových instalací v České republice pod názvem Mapa bioplynových stanic.

1.7.2009 - Prestižní certifikát FSC pro Krkonošský národní park
VRCHLABÍ (FSC ČR, o. s. ) - Správa Krkonošského národního parku dnes získala prestižní ocenění FSC za ekologicky šetrné lesní hospodaření. Plocha certifikovaných, šetrně obhospodařovaných lesů v České republice se tak rozrostla o 35 649 hektarů lesů a dosáhla 2% rozlohy všech lesů. Slavnostního předávání certifikátu FSC se zúčastnil ministr životního prostředí ČR Ladislav Miko, bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka a starosta Vrchlabí Jan Sobotka. Na Hříběcí boudě v národním parku KRNAP předal prestižní certifikát za občanské sdružení FSC ČR koordinátor FSC pro Českou republiku Michal Rezek.

1.7.2009 - NESEHNUTÍ protestovalo s větvemi z pokácených stromů
(Nesehnutí) - Protest NESEHNUTÍ proti kácení stromů se stal součástí úředního dne pracovníků a pracovníc odboru životního prostředí brněnského magistrátu. Přímo do prostor tohoto odboru přinesli aktivisté a aktivistky NESEHNUTÍ borovicové větve ze stromového háje, který pracovnice magistrátu povolily pokácet v Brně–Líšni. Ozdobili je transparenty, na kterých stálo: Vaše práce úřednice, pokácené borovice! či Magistrát města Brna – odbor ničení životního prostředí. Dnešním dnem NESEHNUTÍ také zahájilo internetovou akci, skrze níž mohou občané a občanky zaslat mail odpovědným politikům na brněnskou radnici s požadavkem na prošetření celého případu a zjednání nápravy.

1.7.2009 - Děti Země v drůbežárně opět odhalily nezákonnosti
PLZEŇ (Děti Země Plzeň) - Ve velkochovu ve Velkém Malahově jsou opakovaně přeplněné klece se slepicemi
.


1.7.2009 - Unikátní měření efektivity Trombeho stěny v České republice
PLZEŇ (ENVIC, občanské sdružení) - Ojedinělý projekt měření efektivity tzv. Trombeho stěny byl v těchto dnech dokončen. Výsledky měření byly shrnuty v diplomové práci studentky Ing. Marie Hánové a bakalářské práci Bc. Tomáše Langhammera (Fakulta elektrotechnická - Západočeská univerzita v Plzni), kteří měření prováděli. Vedoucím diplomové práce byl Jan Škorpil, profesor na katedře elektroenergetiky a ekologie. Pro veřejnost byla vydána informační brožura, shrnující výsledky měření a obecné informace o Trombeho stěně a její uplatnění v českých klimatických podmínkách.

1.7.2009 - Na zdražovanie nie je dôvod
BRATISLAVA (Recyklačný fond) - Recyklačný fond víta schválenie novely zákona o odpadoch.

Další tiskové zprávy:
27. prosince 2025 08:42
23. prosince 2025 12:15
22. prosince 2025 17:27
22. prosince 2025 16:00
22. prosince 2025 14:00

Online diskuse
9.7.2009 - Rychta v Krásensku hostí po celý týden pedagogy z celé republiky, začal týdenní terénní učitelský kurz
KRÁSENSKO (Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání) - Skupina pedagogů stráví kurz terénní přírodovědy praktickým pozorováním přírody a jejím poznáváním. Při výjezdech do Moravského krasu a Drahanské vrchoviny jim odborníci z oboru ornitologie, geologie, botaniky či pedologie ukážou, že učit o přírodě je nejlepší právě v přírodě.

9.7.2009 - Aktuálně z povodněmi sužovaného Jesenicka
OLOMOUC (Charita Olomouc) - Ve dnech 1 - 5. 7. se devět zaměstnanců Charity Olomouc v několika skupinách zapojilo do sociálního šetření v obcích Stará Červená Voda, Nová Červená Voda, Černá voda, Kobylá nad Vidnavkou a Tomíkovice na Jesenicku, kdy takto pomohli Charitě Javorník nejen se zjišťováním potřeb obyvatel postižených nedávnými povodněmi, ale i předáním metodik a potřebných zkušeností s pomocí lidem ohroženým nepřízní počasí.

9.7.2009 - Prezident vetoval zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability
PRAHA (Kancelář prezidenta republiky) - Prezident republiky Václav Klaus využil své pravomoci dané čl. 50 Ústavy České republiky a vrátil ve čtvrtek dne 9. července 2009 Poslanecké sněmovně PČR k novému hlasování zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability.

9.7.2009 - Změny v Lize vozíčkářů
BRNO (Liga vozíčkářů) - Liga (za práva) vozíčkářů zkracuje a zjednodušuje svůj název.


9.7.2009 - Prohlášení předsedy Barrosa o výsledku jednání hlavních světových ekonomik o klimatických změnách: cíl 2 stupně Celsia je nyní vytesán do kamene (Statement of President Barroso on the result of the meeting of the Major Economies Forum on Climate Change: 2°C target is now written in stone)
BRUSEL (Evropská komise) - Předseda Evropské komise je spokojen se závazkem států G8 udržet zvýšení globální teploty o dva stupně Celsia.

8.7.2009 - Světová ekonomika, klima a rozvoj tématy prvního dne G8 (World economy, climate and development on first day of G8)
L'AQUILA (Švédské předsednictví v Radě EU) - On the first day of the G8 summit, discussions have focused on the financial and economic crisis and the climate and global issues. Some 30 heads of state and government from around the world are taking part in the different meetings being held. Swedish Prime Minister Fredrik Reinfeldt, who is representing the EU at the summit, thinks that the discussions so far have been productive.

8.7.2009 - Výzkumníci volají po lepším zacílení (Researchers call for better focus)
LUND (Švédské předsednictví v Radě EU) - More focus. That is how the vision for research and innovation presented to the Swedish EU Presidency at a conference in Lund can be summarised. 400 prominent researchers, politicians and others want to see less territorial thinking in the research community and more both cross-faculty and cross-border cooperation. The ‘Lund Declaration’ now calls on the EU and academia to more clearly identify the major challenges facing the world, areas where there is an urgent need for more research.

8.7.2009 - NVF uskutečnil první semináře pro poskytovatele sociálních služeb zřizované Zlínským krajem
PRAHA (Národní vzdělávací fond, o.p.s.) - Od začátku června 2009 realizuje Centrum pro kvalitu a standardy v sociálních službách při Národním vzdělávacím fondu, o. p. s. (NVF-CEKAS) sedmiměsíční projekt „Podpora rozvoje kvality poskytovatelů sociálních služeb zřizovaných Zlínským krajem“. Hlavním cílem projektu je zaměřit pozornost poskytovatelů sociálních služeb zřizovaných Zlínským krajem na proces naplňování standardů kvality (zejména dosahování požadovaných výsledků) a hodnocení kvality. Projekt poskytne zúčastněným organizacím zpětnou vazbu o úrovni naplňování standardů kvality sociálních služeb v jejich zařízeních. Poskytovatelé se seznámí se zásadními aspekty (= vodítky a důkazy), kterými se kvalita služeb zjišťuje a měří. Poskytovatelé dostanou v průběhu konzultačního procesu podporu při vypracování krátko- a střednědobých plánů naplňování standardů kvality a zákonných požadavků.

8.7.2009 - Přívalové deště poničily cesty v Krkonoších
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Přívalové deště, které zasáhly Krkonoše v minulém týdnu, poničily množství cest a koryt potoků. Na české straně Krkonoš je řada cest rozrušena erozí, příkopy jsou vymlety a na některých místech jsou propustky ucpány splavenou hlínou a kamením. Obdobné škody na cestách evidují i na polské straně hor. Ředitelství polského Krkonošského národního parku (KPN) dokonce muselo kvůli pádu zemní laviny ze severního svahu Sněžky uzavřít Jubilejní cestu na Sněžku.

7.7.2009 - Genderová Omalovánka „Táta, máma – máma, táta“ míří do Bruselu i do Athén
PRAHA (Evropská kontaktní skupina v ČR) - Genderově senzitivní omalovánka Táta, máma – máma, táta v kuchyni i u fiata!, kterou EKS vydala v roce 2007, zamířila do států Evropské unie. Poté, co byla prezentována na mezinárodní konferenci „Nové cesty k překonávání genderových stereotypů“, která se konala 27. května 2009 v Praze u příležitosti českého předsednictví EU, o ni projevili zájem zástupci a zástupkyně vzdělávacích institucí z Evropy. Stane se tak inspirací na ministerstvu školství v Belgii, metodikou na univerzitách v Řecku či Francii nebo pomůckou pro školení zaměstnanců na některých českých ministerstvech. Na úspěch omalovánky navazujeme přípravou další metodiky pro děti zaměřené na odbourávání genderových stereotypů, která vyjde koncem roku 2009.

7.7.2009 - V celostátní soutěži Cesty městy představují kraje své projekty
PRAHA (Nadace Partnerství) - Do soutěže Cesty městy přihlásili letos česká města a obce ze všech krajů ČR rekordní počet 43 dopravních projektů, což je důkazem jejich stoupajícího zájmu o zklidňování dopravy. Během července je všechny navštíví členové odborné komise, kteří budou projekty hodnotit přímo na místě. Získané informace jim poslouží jako podklad k rozhodnutí o vítězi, které proběhne na začátku září. Soutěž již po osmé vyhlásila Nadace Partnerství pod záštitou Ministerstva dopravy. Generálním partnerem soutěže je společnost Škoda Auto.

7.7.2009 - Důvěra veřejnosti v ekologické organizace zavazuje
BRNO (Hnutí Duha) - Hnutí DUHA dnes označilo za zavazující důvěru, kterou české veřejné mínění má v práci ekologických organizací. Podle dnes zveřejněného výzkumu CVVM jsou spolu s obcemi nejlépe hodnoceny, pokud jde o ochranu životního prostředí. Ekologické organizace hodnotí v činnosti ochrany životního prostředí kladně 58 % dotazovaných.


7.7.2009 - Pilotní kurz "Perspektivy práce ekoporadce" úspěšně skončil
OSTRAVA (STEP) - Koncem června proběhl v Ostravě pilotní kurz "Perspektivy práce ekoporadce". Třídenní kurz nabídl svým posluchačům vzájemné propojení témat životního prostředí, komunikace a prezentace. Pro velký zájem z řad uchazečů, proběhne druhý běh ve dnech 14. - 16. 7.2009.

7.7.2009 - REACH: Právo na informace o nebezpečných látkách ve výrobcích je stále v plenkách
PLZEŇ (Děti Země) - Řada obchodních řetězců neposkytla Dětem Země informace o nebezpečných látkách ve spotřebním zboží

7.7.2009 - Priatelia Zeme-CEPA podporia kompostovanie na Poľane
PONICKÁ HUTA (Priatelia Zeme-CEPA) - Priatelia Zeme-CEPA v týchto dňoch zahajujú projekt „Zhodnocovanie biologických komunálnych odpadov na Poľane“. V rámci neho vypracujú kompostovacie programy pre obce, domácnosti a komunity v štyroch mikroregiónoch na Poľane. V každom mikroregióne vyberú jednu obec, v ktorej vybudujú a vybavia vzorové obecné kompostovisko a vyškolia obslužný personál. V týchto obciach postavia aj 10 domácich kompostovísk, ktoré odovzdajú najaktívnejším majiteľom rodinných domov a záhrad. Okrem toho spropagujú myšlienku hospodárneho nakladania s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi medzi verejnosťou a na školách.

7.7.2009 - Krásnolipští jsou spokojeni s životním prostředím ve městě, ale v noci se bojí chodit po ulicích
KRÁSNÁ LÍPA (Ústav pro ekopolitiku, o.p.s.) - Výzkum veřejného mínění zaměřený na ne-spokojenost obyvatel Krásné Lípy a zvláště na jejich postoje ke kriminalitě a vandalismu ve městě ukázal nízké hodnocení oblastí zaměstnanosti a bezpečnosti. Výzkumu se na jaře 2009 zúčastnilo 8 % obyvatel města starších 15 let.

7.7.2009 - Vila Milada: Většina mladých squatery nepodporuje
MLADÁ BOLESLAV ("Jsem PRO VYKLIZENÍ squatu Milada") - Když pětadvacetiletý student Václav David před týdnem zakládal skupinu "Jsem PRO VYKLIZENÍ squatu Milada" na serveru Facebook, nečekal, že do týdne získá více než tisíc členů. Vyhnaní squateři počítali s tím, že mají podporu mladé generace, jako v případě policejního zásahu proti Czech Teku 2005. Tentokrát se však spletli. Blogy i diskuse na zpravodajských serverech byly od začátku plné záporných ohlasů k jejich nárokům a představám. Skupina akcentující oprávněnost tvrdého přístupu vůči squaterům se stala logickým vyústěním těchto nálad na síti i ve společnosti.

7.7.2009 - Rada schválila plán projektů obnovy v oblasti energetiky (Council approves recovery plan projects in the field of energy)
BRUSEL (Rada EU) - Rada EU schválila plán finanční podpory energetických projektů, které mají přispět i ke snížení emisí skleníkových plynů.

6.7.2009 - Výstava komiksových příběhů a fotografií: Životy „těch druhých“ aneb jak se žije cizincům a cizinkám v České republice.
OPAVA (Evropská kontaktní skupina v ČR) - Chcete se netradiční formou dozvědět, jak se žije cizincům a cizinkám v České republice? Jak se jim žilo v zemi původu a co všechno musely opustit a co překonat, aby mohly žít ve svobodné zemi? Proč byly nuceny odejít ze svých domovů? Jak se jim líbí v nové zemi? S jakými problémy se zde potýkají?

6.7.2009 - Migranti a migrantky poznávali/y svou novou zemi. Jak? Prostřednictvím netradičního vzdělávacího kurzu.
PRAHA (Evropská kontaktní skupina v ČR) - „Líbilo se mi tady moc, dozvěděl jsem se nové informace a seznámil jsem se s lidmi, který mají zájem pomoc cizincům, což je pro mě moc důležité.“ "Jednoznačně nutný a užitečný pro lidi, které přijeli na bydlení a pro práci do Česka a EU." "To, co jsme dozvěděli během kurzu může velmi pomoc lidem, které opustili svou vlast a přijeli v nové prostředí. Pro těch, které tady už dlouho bydlí a něco mají za sebou, kurz pomohl systematizovat vědomosti, které dozvěděli předem z vlastni praxe a praxe jiných lidí." „Děláte moc důležitou věc. Jste opravdu na svém místě.“

6.7.2009 - Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks 2009
Dvůr Králové nad Labem (Pony centrum - JK) - Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks 2009 jsou za dveřmi.

6.7.2009 - Předseda Barroso na summitu G8 v Itálii, který se koná od 8. do 10. července 2009: společně hledat trvalé řešení celosvětových problémů
BRUSEL (Evropská komise) - Předseda Barroso bude popáté zastupovat Komisi na summitu G8, který se tento rok koná pod italským předsednictvím ve městě L'Aquila (Itálie). Nejvyšší představitelé G8 budou především projednávat otázky spojené s globální ekonomikou, včetně obchodu, změny klimatu a energií, rozvoje v Africe a zajišťování potravin. Spolu s nejvyššími představiteli Švédska, v roli předsednické země Rady EU, dalších čtyř států Evropské unie, kteří jsou členy G8 (Francie, Německo, Itálie, Spojené království), jakož i s nejvyššími představiteli Spojených států, Ruska, Kanady a Japonska se bude předseda Barroso zasazovat o koordinovanou mezinárodní odpověď na společné problémy týkající se hospodářské a finanční krize, obchodu, změn klimatu a energií, dále pak rozvoje v Africe a zajišťování potravin.

4.7.2009 - Brněnské dny pro zdraví – ANNA aneb Hlad těla a duše
BRNO (Občanské sdružení Anabell ) - ANNA aneb Hlad těla a duše je název divadelního představení pro všechny, kterým není lhostejný osud nemocných s poruchami příjmu potravy a kteří potřebují či chtějí nahlédnout pod pokličku bolestí a otázek, které takto nemocné provází každý den na každém kroku.

4.7.2009 - Motivace – Terapie – Uplatnění
BRNO (Občanské sdružení Anabell ) - Nové skupinové programy pro osoby s poruchami příjmu potravy jsou založeny na psycho - a socioterapeutické práci týmu odborníků z Občanského sdružení Anabell.

4.7.2009 - Jídlo jako první pomoc
Brno (Občanské sdružení Anabell ) - Specializované semináře pro pedagogické pracovníky Jihomoravského kraje v oblasti problematiky poruch příjmu potravy jsou připravovány v Občanském sdružení Anabell. Primární prevence těchto onemocnění může zabránit fatálnímu důsledkům nezdravého stravování, ale i podceňování sebe sama a přehnaným nárokům na vlastní výkon i vzhled.

3.7.2009 - Arnika představí novou výstavu o stromech poprvé na festivalu Rock for People
HRADEC KRÁLOVÉ / PRAHA (Arnika) - Stromy jako dokonalá klimatizační zařízení, sídliště pro stovky druhů hmyzu nebo výkonné čističky vzduchu představí nová výstava Arniky. Poprvé se s ní návštěvníci budou moci seznámit již tento víkend na hudebním festivalu Rock for People v Hradci Králové. "Rádi bychom lidem právě v neformální atmosféře letního festivalu ukázali, čím jsou stromy zajímavé a důležité pro náš život. Mohou se například dozvědět, jaký měly stromy význam pro naše předky nebo zkusit uhodnout některou z kvízových otázek," upřesnila mluvčí Arniky Zora Kasiková.

3.7.2009 - I levné elektronické teploměry měří přesně
PRAHA (Občanské sdružení spotřebitelů TEST) - Od letošního června je zakázán prodej rtuťových teploměrů. Pro měření tělesné teploty je třeba mít přesný přístroj. Časopis TEST otestoval 8 elektronických teploměrů. Levné kontaktní i drahé bezkontaktní teploměry jsou svou kvalitou srovnatelné. Některé drahé přístroje ovšem svou funkci neplní podle očekávání.

3.7.2009 - Bezplatné počítačové kurzy pro maminky
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Attavena, o.p.s.) - Velký projekt pro rodiče s malými dětmi, který v okrajových částech Prahy realizuje prostřednictvím mobilní učebny Attavena, o.p.s. z Českých Budějovic, má úspěšně za sebou svojí první třetinu. Celkem bylo za období 5 měsíců zrealizováno 11 počítačových kurzů pro 68 maminek na rodičovské dovolené. Kurzy se uskutečnily v Praze 9 - Čakovicích ve spolupráci s Městskou částí, MC Cirkus a Domovem mládeže a končily 30. 6. 2009. Druhý cyklus, do kterého se lze přihlásit, bude realizován od září v Praze 4 - Libuši. Projekt se jmenuje „V práci jako doma“, je spolufinancovaný Evropským sociálním fondem a rozpočtem hl. m. Prahy a pro účastníky je bezplatný.

3.7.2009 - Vyhodnocení Studie šíření pachových látek
JIHLAVA (Magistrát města Jihlava) - Výsledek čichové studie v Jihlavě – 94 až 95 procent obyvatel není obtěžováno zápachem.

3.7.2009 - Ústřední povodňová komise jednala o situaci a pomoci postiženým územím
PRAHA (MŽP ČR) - Dnes dopoledne zasedala na Ministerstvu životního prostředí již podruhé v tomto týdnu Ústřední povodňová komise (ÚPK), kterou svolal její předseda, ministr životního prostředí Ladislav Miko.

3.7.2009 - Výstavy soutěže DAF vyslovující se proti kožešinové módě putují po Republice
PLZEŇ, PRAHA (Svoboda zvířat) - Od středy 1. července 2009 můžete v Čajovně Seraf v Plzni (www.seraf.wz.cz) shlédnout výstavu studentských prací soutěže Design Against Fur (DAF) z roku 2008.

3.7.2009 - Rybolov: Řízení stavů tuňáka pokračuje, ale kapacita je stále "ten" problém (Fisheries: Tuna governance advances, but capacity is still 'the' issue)
BRUSEL (Evropská komise) - Evropská komise vítá podporu mezinárodní komunity pro "kobský proces", jak byla vyjádřena na jednání v San Sebastianu ve Španělsku. Je však zklamána, že se nepodařilo dosáhnout dohodu o omezení rybolovné kapacity loďstva.

3.7.2009 - Nabídka bezplatných táborů od členských sdružení ČRDM (Junáka - svazu skautů a skautek České republiky, Asociace turistických oddílů mládeže ČR /A-TOM/, Pionýra a Ligy lesní moudrosti - The Woodcraft League) pro děti z rodin postižených záplavami
PRAHA (Česká rada dětí a mládeže ) - Milí přátelé, rodiče dětí v těžce zkoušených městech a vesnicích, dovolte, abychom Vás pozdravili jménem České rady dětí a mládeže, střešní organizace sdružení dětí a mládeže v České republice. Několik spolků, které Česká rada sdružuje, Vám nabízí pomoc v těžkých chvílích, které právě prožíváte. Naše nabídka je směrována k těm, kdo mají děti mezi sedmi a 15 lety. Pořádáme totiž právě v těchto dnech – a dále po dobu celých prázdnin – desítky táborů po celé republice, Moravu a Slezsko nevyjímaje. Pokud by Vás a zejména Vaše děti potěšila nabídka bezplatného prožití tábora (obvykle čtrnáctidenního) u skautů, mladých indiánů z Ligy lesní moudrosti, turistů-tomíků nebo pionýrů, dejte nám, prosím, vědět. Kontakty jsou uvedeny níže.


2.7.2009 - Výstavy studentských prací celosvětové výtvarné soutěže s etickým nádechem DAF putují po Republice
PLZEŇ (Svoboda zvířat) - Od středy 1. července 2009 můžete v Čajovně Seraf v Plzni (www.seraf.wz.cz) shlédnout výstavu studentských prací soutěže Design Against Fur (DAF) z roku 2008. Podobnou mobilní výstavu, ovšem z roku 2007, shlédnete od 7. července 2009 v Galerii Krásova 37 v Praze na Žižkově (http://www.krasova37.wbs.cz/home.html). Oběma výstavám je společné to, že sestávají z vítězných, oceněných a dalších zajímavých plakátů, které studenti středních i vysokých škol z celého světa vytvořili v rámci soutěže DAF.

2.7.2009 - Ústecký krajský soud rozhodnul o dálnici D8 opět nezákonně
BRNO (Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu) - Územní rozhodnutí pro dálnici přes České středohoří má být zrušeno.

2.7.2009 - ELEKTROWIN a ASEKOL nabídly obcím postiženým povodní pomoc
PRAHA (ELEKTROWIN a ASEKOL) - Elektrozařízení poškozené vodou tak neskončí na skládkách.

2.7.2009 - NROS rozdávala vysvědčení neziskovým organizacím v podobě podepsané grantové smlouvy
Praha (NROS Blokový grant) - Podpisem smluv na slavnostním setkání v Michnově paláci bylo mezi 44 neziskových organizací rozděleno přes 1,9 milionů EUR. Granty na základě otevřeného výběrového řízení rozdělila Nadace rozvoje občanské společnosti z prostředků Blokového grantu pro nestátní neziskové organizace Finančních mechanismů EHP/Norska.

2.7.2009 - Generální rekonstrukce jeskyně Balcarky
OSTROV U MACOCHY (Správa jeskyní ČR) - Jeskyně Balcarka se nachází nedaleko od obce Ostrov u Macochy, při východním okraji vápenců Moravského krasu. Pro návštěvníky je zvlášť přitažlivá pestrostí krápníkové výzdoby na poměrně malé rozloze. Mimořádné bohatství krápníků, typicky vyvinuté povrchové krasové jevy (závrty, škrapy), bohaté archeologické a paleontologické nálezy, význačné druhy teplomilné květeny a malebnost krajiny činí z Balcarky jedno z nejzajímavějších míst v Moravském krasu.

2.7.2009 - Studie Olomouckého kraje paušálně nezakazuje výstavbu dalších větrných elektráren
OLOMOUC (Česká společnost pro větrnou energii) - Transparentní podmínky, dostatek informací a konstruktivní přístup k problematice – to jsou podmínky pro rozvoj větrné energie na území Olomouckého kraje. Vyplývá to ze závěrů Odborného semináře o větrné energii, který minulý týden na půdě Krajského úřadu v Olomouci pořádala Česká společnost pro větrnou energii.

2.7.2009 - Zaměstnavatelé ztrácí respekt k právům zaměstnanců, pomoci má projekt bezplatné právní pomoci
PRAHA (Iuridicum Remedium, o.s.) - Najít a udržet si v dnešní době zaměstnání je čím dál tím složitější. Problémy si může způsobit zaměstnanec sám, často ale vznikají ignorancí právních předpisů ze strany zaměstnavatele. V takovýchto případech zaměstnancům pomůže bezplatná právní pomoc organizace Iuridicum Remedium.

2.7.2009 - Vodíkové autobusy, čistší čerpací stanice a zelenější notebooky: Společná technologická iniciativa pro palivové články a vodík vypsala grantovou výzvu ve výši 140 milionů euro pro špičkový výzkum (Hydrogen buses, clean power stations and greener laptops: Fuel Cells and Hydrogen Joint Technology Initiative launches a €140 million call for proposals for cutting-edge research)
BRUSEL (Evropská komise) - Cílem grantového programu je prozkoumat možnosti širšího využívání energetických technologií založených na vodíku.

2.7.2009 - Kvalita ovzdušia: Komisia rozhodla o žiadostiach členských štátov o predĺženie lehoty na dosiahnutie súladu s normami EÚ v oblasti kvality ovzdušia
BRUSEL (Evropská komise) - Európska komisia dnes prijala deväť rozhodnutí určených Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Grécku, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Slovensku a Španielsku týkajúcich sa dočasných výnimiek pri uplatňovaní noriem EÚ v oblasti kvality ovzdušia v prípade častíc vo vzduchu (PM 10 ) v 94 zónach alebo aglomeráciách. Členské štáty môžu podľa smernice EÚ o kvalite ovzdušia z roku 2008 pod prísnymi podmienkami a v prípade konkrétnych častí krajiny predĺžiť lehotu na splnenie normy PM 10 do júna 2011. Komisia vo svojich rozhodnutiach schválila predĺženie lehoty v 19 zónach merania kvality ovzdušia v Maďarsku, Nemecku a Rakúsku. Voči výnimkám vo všetkých ostatných zónach vzniesla námietky.

2.7.2009 - Komise schválila dotace britské vlády na podporu nákladní dopravy po železnici a vnitrozemských vodních cestách (Commission authorises UK state aid to improve freight transport by rail and inland waterway)
BRUSEL (Evropská komise) - Evropská komise dovolila Spojenému království podpořit služby přepravy nákladů po železnici a po vodě.

1.7.2009 - Správa KRNAP získala certifikát FSC
STRÁŽNÉ (MŽP ČR a Správa KRNAP) - Certifikát FSC potvrzující ekologické hospodaření v lesích dnes na Hříběcích Boudách převzal ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka z rukou ministra životního prostředí Ladislava Mika a zástupce občanského sdružení FSC Michala Rezka. Tento certifikát je důkazem, že správa národního parku v Krkonoších hospodaří v lesích ekologicky šetrným způsobem. Krkonošský národní park se tak stal největším souvislým územím v České republice, které se může pyšnit certifikací FSC. Zároveň je KRNAP jediným národním parkem, který v současné době tuto certifikaci má.

1.7.2009 - Mapa bioplynových stanic: Kompletní on-line seznam bioplynových elektráren v ČR spuštěn
PRAHA (CZ Biom - České sdružení pro biomasu) - CZ Biom na svých stránkách www.biom.cz spustil jedinečný on-line přehled bioplynových instalací v České republice pod názvem Mapa bioplynových stanic.

1.7.2009 - Prestižní certifikát FSC pro Krkonošský národní park
VRCHLABÍ (FSC ČR, o. s. ) - Správa Krkonošského národního parku dnes získala prestižní ocenění FSC za ekologicky šetrné lesní hospodaření. Plocha certifikovaných, šetrně obhospodařovaných lesů v České republice se tak rozrostla o 35 649 hektarů lesů a dosáhla 2% rozlohy všech lesů. Slavnostního předávání certifikátu FSC se zúčastnil ministr životního prostředí ČR Ladislav Miko, bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka a starosta Vrchlabí Jan Sobotka. Na Hříběcí boudě v národním parku KRNAP předal prestižní certifikát za občanské sdružení FSC ČR koordinátor FSC pro Českou republiku Michal Rezek.

1.7.2009 - NESEHNUTÍ protestovalo s větvemi z pokácených stromů
(Nesehnutí) - Protest NESEHNUTÍ proti kácení stromů se stal součástí úředního dne pracovníků a pracovníc odboru životního prostředí brněnského magistrátu. Přímo do prostor tohoto odboru přinesli aktivisté a aktivistky NESEHNUTÍ borovicové větve ze stromového háje, který pracovnice magistrátu povolily pokácet v Brně–Líšni. Ozdobili je transparenty, na kterých stálo: Vaše práce úřednice, pokácené borovice! či Magistrát města Brna – odbor ničení životního prostředí. Dnešním dnem NESEHNUTÍ také zahájilo internetovou akci, skrze níž mohou občané a občanky zaslat mail odpovědným politikům na brněnskou radnici s požadavkem na prošetření celého případu a zjednání nápravy.

1.7.2009 - Děti Země v drůbežárně opět odhalily nezákonnosti
PLZEŇ (Děti Země Plzeň) - Ve velkochovu ve Velkém Malahově jsou opakovaně přeplněné klece se slepicemi
.


1.7.2009 - Unikátní měření efektivity Trombeho stěny v České republice
PLZEŇ (ENVIC, občanské sdružení) - Ojedinělý projekt měření efektivity tzv. Trombeho stěny byl v těchto dnech dokončen. Výsledky měření byly shrnuty v diplomové práci studentky Ing. Marie Hánové a bakalářské práci Bc. Tomáše Langhammera (Fakulta elektrotechnická - Západočeská univerzita v Plzni), kteří měření prováděli. Vedoucím diplomové práce byl Jan Škorpil, profesor na katedře elektroenergetiky a ekologie. Pro veřejnost byla vydána informační brožura, shrnující výsledky měření a obecné informace o Trombeho stěně a její uplatnění v českých klimatických podmínkách.

1.7.2009 - Na zdražovanie nie je dôvod
BRATISLAVA (Recyklačný fond) - Recyklačný fond víta schválenie novely zákona o odpadoch.

< zpět na titulní stranu

Reklama