titulní strana > tisková zpráva
22.8.2018 - Zelení navrhují pustit kanál Dunaj-Odra-Labe k vodě a začít reálně bojovat se suchem v ČR
PRAHA (Strana zelených) - Sucho trápí Česko a české politické špičky přitom stále diskutují o nesmyslném plánu výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe (DOL). Zelení navrhují tento nerentabilní a pro vodu a půdu nebezpečný projekt definitivně opustit a investovat peníze do levnějších a prokazatelně přínosnějších opatření na boj proti suchu. Zároveň dnes Zelení spustili petici proti výstavbě kanálu a na podporu reálných opatření pro boj se suchem na adrese www.zeleni.cz/petice-sucho.

21.8.2018 - Podpoříme Celosvětový úklidový den!
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Ukliďme svět, ukliďme Česko podpoří konání prvního Celosvětového úklidového dne v ČR, který organizuje spolu s hnutím Trash Hero.

21.8.2018 - Hlásnice žije dobrovolnictvím potřetí
Hlásnice (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Na dva týdny od 26. 8. do 9. 9. se do Hlásnice vypraví 11 dobrovolnic a dobrovolníků z různých koutů světa. I letos se budou podílet na úpravě obce, přírodní stezky a okolí komunitního centra.

21.8.2018 - Netopýří geocachingová série dosáhla 3000 logů
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Oblibu geocachingu využívá Česká společnost pro ochranu netopýrů pro propagaci ochrany létajících savců od loňského léta. Série „S Drákulou v netopýřím světě“ přináší hledačům keší zajímavosti ze světa vrápenců a netopýrů na deseti místech v krásných koutech středních a jihozápadních Čech. Za rok svého působení nasbírala úctyhodných 3000 logů.

21.8.2018 - Poslední prázdninový večer Bez nití
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V pátek 24. srpna 2018 se od 19 hodin uskuteční v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi malý festival performance nazvaný OPLA PLA. Akce se koná v rámci série kulturních pořadů pod širým nebem Bez nití|Odvázané pátky na terasách.

21.8.2018 - S novým školním rokem přicházejí i novinky ve veřejné dopravě
LIBEREC (Liberecký kraj) - Nové možnosti spojení (nejen) pro žáky a studenty, to jsou hlavní novinky v jízdních řádech, které pro Liberecký kraj připravuje společnost KORID LK. Nebuďte překvapeni a sledujte web www.iidol.cz.

21.8.2018 - 50 let poté: Největší sovětská základna po okupaci 1968 se změnila v rezervaci zubrů a divokých koní
Praha (Česká krajina) - Vojenské prostory, které po vpádu sovětských vojsk 21. srpna 1968 do tehdejšího Československa zabraly okupační jednotky, měly po odchodu vojáků v roce 1991 různý osud. Obrovskou proměnou prošel bývalý vojenský prostor ve středočeských Milovicích. Z největší sovětské základny na československém území se změnil ve světově unikátní rezervaci se stády zubrů a divokých koní.

20.8.2018 - České dráhy vypsaly soutěž na dodavatele 90 expresních vagónů
PRAHA (České dráhy) - České dráhy pokračují v modernizaci dálkových vlaků. Jako náhradu starých vagónů poptávají výrobu dalších 90 moderních osobních vozů. S vítězem tendru uzavřou rámcovou smlouvu a vozy budou odebírat podle skutečných potřeb provozu a uzavřených kontraktů na dopravní obslužnost.

20.8.2018 - Češi převzali v Senegalu ocenění za dlouholetý projekt na záchranu antilop Derbyho
DAKAR (Safari Park Dvůr Králové) - Dakar, hlavní město západoafrické země Senegal, hostil na konci července slavnostní udílení cen za významný přínos v oblasti životního prostředí. Během ceremoniálu byli senegalským parlamentem vyznamenáni rovněž čeští zástupci za pokroky, jež učinili od roku 2000 v záchraně kriticky ohrožené antilopy Derbyho. Ochranářský projekt vede český spolek Derbianus Conservation a od roku 2015 se k němu připojil i dvorský safari park.

20.8.2018 - Mirovský: Humanizace magistrály pokračuje!
PRAHA (Strana zelených Praha) - Zelení dlouhodobě prosazují zlepšení magistrály formou konkrétních opatření. Na základě studie renomovaného architekta Gehla mělo dojít již k prvním úpravám, které však koaliční partneři ANO a TOP09 doposud blokovali.

20.8.2018 - Ministerstvo zabezpečuje obce proti suchu. Dnes vyhlásilo výzvu k příjmu žádostí o výstavbu vodovodů a kanalizací
PRAHA (MZe ČR) - Celkem 800 milionů korun rozdělí Ministerstvo zemědělství mezi obce a svazky obcí, které si chtějí postavit vodovodní infrastrukturu. Dotace je určená na vybudování vodovodů, kanalizací, čistíren a úpraven vod nebo na vodojemy. Ministerstvo zemědělství tak přispěje konkrétním obcím na boj proti suchu.

20.8.2018 - Hlavním tématem ČSSD v Praze je zlevňování života v metropoli
PRAHA (ČSSD) - Česká strana sociálně demokratická dnes zahájila kampaň do podzimních komunálních voleb. Jejím nosným tématem je zlevňování života v Praze. Tiskové konference se zúčastnil předseda ČSSD Jan Hamáček, předseda pražské organizace Petr Pavlík, pražská radní pro školství Irena Ropková a lídr ČSSD na pražského primátora Jakub Landovský.

17.8.2018 - Povinnou revizi kotle na pevná paliva potřebujete až v roce 2019!
PRAHA (MŽP ČR) - Více než tři čtvrtě milionu domácností mělo mít do konce letošního roku hotovou další revizi kotle na tuhá paliva dle zákona o ochraně ovzduší. Na základě zkušeností z roku 2016, kdy proběhly první zákonné revize, MŽP novelizovalo zákon o ochraně ovzduší. Novela přináší několik novinek, které lidem ušetří výdaje, a přínos revizí pro kvalitu ovzduší přitom zachová. Od 1. září letošního roku stačí mít revizi pouze každé 3 roky. Nově se tak povinnost další revize posouvá až na rok 2019.

17.8.2018 - Glyfosát: Reakce státníků na přelomový soudní verdikt mohou proměnit jeho používání v Evropě. Francie, Itálie i Německo plánují zákaz, ČR zatím mlčí
PRAHA (Hnutí DUHA) - Po přelomovém verdiktu kalifornského soudu, který nařídil Monsantu, výrobci glyfosátových pesticidů, zaplatit odškodné ve výši 6,5 miliardy korun muži umírajícímu na rakovinu [1], a který přichází pouhý rok poté, co Evropská unie rozhodla o pětiletém prodloužení povolení glyfosátu [2], se proti němu vyslovují také evropské politické osobnosti.

16.8.2018 - „Pojďme se 15. září 2018 společně zapsat do historie“, zvou organizátoři World Cleanup Day. Česko se přidá k celosvětové výzvě
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Sdílíme jednu planetu. Celosvětový úklidový den spojí dobrovolníky na celém světě, abychom mohli uklidit svět za jeden den. Cílem je posbírat odpadky a přispět k celosvětové diskuzi o odpadech konkrétním hmatatelným výsledkem.

16.8.2018 - Dobrovolníky z celého světa čekají 3 týdny mimo civilizaci v Českém lese
Stará Knížecí Huť (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Dobrovolnící ze Španělska, Portugalska, Francie, Turecka, Bulharska i ČR přijedou ve dnech 19. 8. až 8. 9. sekat louky do CHKO Český les. V rámci mezinárodního dobrovolnického projektu Back to nature (Zpátky do přírody) tak pomohou zachovat místní chráněné orchideje.

16.8.2018 - Dobrovolníci z celého světa přijedou pomáhat do Dýšiny
Dýšina (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Západočeská vesnice Dýšina bude ve dnech 19. 8. - 8. 9. 2017 hostit skupinu dobrovolníků, kteří svou prací přispějí k obohacení programu v obci. Sedm mladých lidí z celého světa se bude podílet nejen na organizaci tradičních pivních slavností, ale také na přípravách základní školy na nový školní rok a úpravě zeleně v okolí.

16.8.2018 - Zahraniční dobrovolníci přijeli do Kadaně učit děti anglicky
KADAŇ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve dnech 12. - 26. 8. bude 5 dobrovolníků z Tchaj-wanu, Mexika, Itálie, Portugalska a Španělska v severočeském městě Kadani, aby pomáhali organizátorům z kadaňské organizace RADKA při výuce angličtiny na dětských táborech. Již čtvrtým rokem tak pokračuje spolupráce mezi dobrovolnickou organizací INEX-SDA a veřejně prospěšnou organizací RADKA, která se snaží pomoci dětem při výuce angličtiny a v uvědomění si celosvětové sounáležitosti.

16.8.2018 - Senátor Petr Orel: Na vysychající řeky a umírající stromy je smutný pohled. Ale nemusí být!
PRAHA (Strana zelených) - Vysychající řeky, umírající stromy, to je skutečně velmi smutný a především nebezpečný stav, který se dotýká každého z nás – i když si to řada lidí vůbec nepřipouští. Stav krajiny a stále rozsáhlejší sucho patří mezi alarmující zprávy. Řešení, jak zadržet vodu v krajině, jsou přitom známá. Podívejte se, co doporučuje senátor za Zelené a ekolog Petr Orel.

16.8.2018 - Příčiny klimatické změny jsme dlouho ignorovali. Přichází část splatit dluh, jinak bude ještě hůř
PRAHA (Strana zelených) - I česká společnost, která byla v minulosti toxicky zasažena klimatickým popíračstvím Václava Klause, horkem prozřívá. Při dostatečném snížení emisí skleníkových plynů je stále možné odvrátit ty nejhorší scénáře následků klimatických změn. Je ale potřeba zásadně změnit ekonomiku a ustupovat od fosilních paliv. Přečtěte si, jak musí ke snižování emisí přispět konkrétně naše země.

16.8.2018 - Smrky na Vysočině oslabilo sucho, likviduje je kůrovec
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Snížené hladiny spodních vod, popraskaná půda, vyschlá prameniště i studny, tak se projevuje sucho, které trápí všechny hospodáře v zemi. V obecních, soukromých i státních lesích chřadnou stromy, zejména smrky, které mělce koření a potřebují vodu v půdě. Porosty na Vysočině vysazené před sto, osmdesáti i dvaceti lety ztratily schopnost bránit se škůdcům a kůrovec je doslova likviduje. Kraj kvůli tomu svolal kalamitní štáb.

16.8.2018 - Rezervace velkých kopytníků se dnes rozšířila o polovinu za účasti předsedy vlády a středočeské hejtmanky
Praha (Česká krajina) - Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se dnes odpoledne slavnostně rozšířila zhruba o polovinu. Z původních 160 hektarů, které zaujímá od roku 2015, její rozloha nově narostla na 240 hektarů. „Rozšíření přišlo právě včas. Kvůli extrémním vedrům a suchu roste na pastvinách méně trávy, než obvykle. Na větší ploše tak zvířata najdou dostatek potravy. Všem institucím a organizacím, které se na rozšíření podílely, bych proto chtěl velmi poděkovat. Poděkování patří i panu premiérovi, který před rokem a čtvrt inicioval zahájení nových jednání o rozšíření rezervace, která vedla ke zdárnému cíli,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

15.8.2018 - Víkendová akce na pomoc přírodě CHKO Kokořínsko
(Děti Země) - Dobrovolníci opět vytvářeli tůně pro vzácné živočichy

15.8.2018 - Senátoři klubu KDU-ČSL a nezávislí k udržitelnosti životního prostředí
PRAHA (KDU-ČSL) - Během středeční tiskové konference se senátoři a senátorky klubu KDU-ČSL a nezávislí vyjádřili k několika tématům týkajícím se především dlouhodobé udržitelnosti a životního prostředí.

15.8.2018 - Neznámý pachatel zabil osm kriticky ohrožených mihuli potoční
MLADÉ BUKY (Správa KRNAP) - Neznámý pachatel ucpal na Zlatém potoce na Mladobucku hrázku, čímž způsobil téměř nulový průtok na spodním toku. V důsledku tohoto kroku zahynulo nejméně 8 larev mihule potoční (Lampetra planeri) žijících v této části potoka. Mihule potoční je nejvzácnějším vodním obratlovcem krkonošských toků. Její počty ve Zlatém potoce odhadujeme na několik desítek jedinců. V České republice je kriticky ohroženou.

15.8.2018 - Příští rok zastaví v Pardubicích opět více Pendolin
PARDUBICE (České dráhy) - V Jízdním řádu 2019 se do Pardubic vrátí více spojů SC Pendolino, nejrychlejších a nejpohodlnějších vlaků v České republice, které národní dopravce na lince Praha – Ostrava provozuje na své obchodní riziko. Více vlaků přijede do Pardubic díky opravě sedmého rychlovlaku, který byl poškozen před třemi lety při nehodě s kamionem u Studénky, a ukončení modernizace interiéru všech jednotek.

15.8.2018 - Garanční fond dal Pirátům za pravdu. Agrofert by měl státu vrátit peníze
PRAHA (Pirátská strana) - Velké zemědělské podniky včetně koncernu Agrofert získávaly podle Pirátů během posledních 4 let protiprávně finanční podporu z programu pojištění. Tyto prostředky byly totiž určené výhradně pro malé a střední podniky a nikoliv pro největší zemědělské koncerny v zemi. Jedná se o analogickou kauzu k Čapímu hnízdu. Piráti v této věci interpelovali ministra zemědělství, premiéra a adresovali několik dopisů Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF), který je za vyplácení těchto prostředků zodpovědný. Ředitel PGRLF Zdeněk Nekula zpočátku zapíral a odmítal problém řešit. Nakonec ovšem ředitel zaslal Pirátům dopis, ve kterém informuje, že počínaje 1. srpnem 2018 začne tento fond konečně proplácet finanční podporu pojištění v souladu se zákonem. Bohužel pořád odmítá zmapovat rozsah škod a vyžádat si prostředky zpět včetně úroků. Piráti ovšem v této kauze nepoleví a zvažují podání trestního oznámení kvůli možnému porušení povinnosti při správě cizího majetku.

15.8.2018 - Kvůli suchu letos nebude taková úroda semen lesních dřevin
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Úrodě semen lesních dřevin letošní extrémní letní klima nesvědčí. Dřeviny dozrávají téměř o měsíc dřív. Poškozuje to i listnáče. Právě jejichž osivo ale v době klimatické změny potřebují české a moravské lesy nejvíce. Úroda nebude kvůli suchu tak velká, jak se ještě v červnu odhadovalo.

15.8.2018 - V Dalimilově ulici dnes byl zprovozněn nový podzemní kontejner
LITOMĚŘICE (Město Litoměřice) - Nový podzemní kontejner byl dnes uveden do provozu v Dalimilově ulici, jejíž celková rekonstrukce bude ukončena nejpozději 31. srpna. V současné době tak mají Litoměřice šest podzemních kontejnerových stání. V pořadí sedmé zanedlouho přibude, a to v Palachově ulici, jejíž revitalizace skončí do konce roku.

15.8.2018 - Ministr Brabec předložil spolu s MZe vládě aktuální informace o suchu v ČR i o pomoci k jeho zvládání. A svolává setkání skupin, které se věnují projektům v oblasti sucha, i komisi VODA-SUCHO
PRAHA (MŽP ČR) - Ministr Brabec dnes informoval vládu o tom, že vzhledem k aktuální situaci sucha v ČR svolá v nejbližších dnech jednání všech skupin, které se podílí na projektech řešících problémy se suchem, a také komise VODA - SUCHO. Setkání proběhne za účasti všech významných dotčených aktérů, kde bude projednán a stanoven nejbližší postup. Výstupem těchto jednání by měly být návrhy řešení současných problémů, které způsobuje sucho a na některých místech i nedostatek vody. K dnešnímu dni vydalo již 57 úřadů obcí s rozšířenou působností různá omezení dodávek vody. Zemědělci nemají dostatek krmiva pro zvířata, v rybnících hynou ryby. Situace je i s ohledem na očekávaný vývoj počasí kritická.

15.8.2018 - Mladí dobrovolníci připravují v obci Kyšice zábavné rozloučení s létem
Kyšice (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve dne 19. 08. 2018 se poprvé potkají dospívající z Francie, Srbska, Ruska, Itálie, Španělska, Polska a Portugalska v místním kulturním domě na dobrovolnickém projektu pořádaném obcí Kyšice a vedoucími z INEX-SDA. Během následujících 2 týdnů společně pomůžou posekat trávu, sesbírat klestí, či odstranit odpadky z lesa i okrajových částí obce a především připravit jedinečný program pro děti na tradiční akci Loučení s prázdninami (letos 1. září).

15.8.2018 - Včelařský naučný areál znovu ožije skupinou mezinárodních dobrovolníků
Chlebovice u Frýdku-Místku (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Včelařský naučný areál v Chlebovicích opět ožije skupinou dobrovolníků z celého světa, kteří zde zůstanou od 19. 8. do 2. 9. Budou zde nejenom pomáhat s údržbou muzejních exponátů a celého areálu, ale současně se budou i vzdělávat o významu a kráse včel a poznávat místní kulturu. V pořadí již čtvrtý ročník tohoto mezinárodního projektu vznikl z iniciativy místní pobočky Českého svazu včelařů a organizace zabývající se dobrovolnictvím INEX-SDA.

15.8.2018 - Promítání filmu HUMAN
Liberec (Nová Akropolis) - Nová Akropolis vás zve na promítání filmu HUMAN natočený francouzským režisérem Yannem Arthus-Bertrandem.

Promítat budeme ve středu 22. 8. v 18 h v sídle Nové Akropolis na adrese Jablonecká 16, Liberec.


15.8.2018 - Zdravotní stav horských lesů v bývalých imisních oblastech se zlepšuje
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Každým rokem ověřují odborníci na ekologii lesa Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. zdravotní stav horských lesů v bývalých imisních oblastech. Vzorky jehličí a půdy na chemické rozbory sbírají v horách Krušných, Lužických, Jizerských, Orlických a v Krkonoších.
Cílem je získávat nové poznatky o současné úrovni a vývoji zdravotního stavu, produkce a výživy lesních porostů a jejich reakci na přírodní a člověkem způsobené stresové faktory. Také loni se uskutečnilo každoroční hodnocení zdravotního stavu a růstu mladých smrkových porostů celkem na 76 výzkumných plochách v bývalých imisních oblastech. Řešitelé hodnotili následující parametry: defoliaci (ztrátu olistění), výškový přírůst (délka terminálu) a počet ročníků jehličí.


15.8.2018 - Den Českého lesa na Zlaté stezce
pLZEŇ (AOPK ČR) - Jak se taví sklo, vyrábí vinuté perly nebo formuje sklo nad kahanem? To se dozvíte na zajímavé akci, která se chystá v bývalé sklárně Křížová Huť. Dvoudenní akce Den Českého lesa na Zlaté stezce vás zavede i do Domu přírody se zajímavou expozicí a nabitým programem.

15.8.2018 - Ministr zemědělství Toman: V některých řekách je jen 5 procent vody, od jara jsme pro nadlepšení průtoků pustili do řek už 360 milionů kubíků vody
PRAHA (MZe ČR) - Na více než polovině vodních toků v České republice panuje v současnosti hydrologické sucho. Ve sledovaných profilech vodních toků v současnosti protéká jen 5 až 40 procent obvyklého množství vody. S ohledem na očekávaný vývoj počasí se sucho bude pravděpodobně nadále prohlubovat. Ministerstvo zemědělství proto plánuje mj. zvýšit hladinu Novomlýnských nádrží o 35 centimetrů.

15.8.2018 - 6 nápadů, jak zchladit naše horká města
PRAHA (Strana zelených) - Letní vedra nás dostihnou nejčastěji právě ve městech. Statistiky nedávají naději, že by to do budoucna mělo být lepší a jednom z důležitých úkolů měst je zmírňovat negativní vliv horka na své občany. Zeleň a voda ve městech není jen pro to, abychom to v nich měli „hezčí“. Jsou zde proto, abychom zde vůbec mohli žít. Podívejte se na naše konkrétní návrhy, jak zchladit horká města.

15.8.2018 - Náměstek Červíček: Pro dohodu s vlastníky pozemků v trase přeložky uděláme maximum
NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - Vybudování přeložky z Bělovsi do Velkého Poříčí je pro obyvatelé Náchoda a blízkého okolí velké téma. Na zdejších komunikacích tu cestují tisíce řidičů směřující na Broumovsko. Královéhradecký kraj proto hledá řešení k vybudování přeložky, která by výrazně ulehčila hustému dopravnímu provozu. O aktuálních přípravách ke stavbě nové komunikace znovu jednal první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Martin Červíček společně s představiteli města Náchod a veřejností, která bude výstavbou přeložky bezprostředně dotčena.

14.8.2018 - Ministr Brabec: Spolu s Komisí říkáme NE jednorázovým plastům. Česká republika má jasnou pozici k omezení jednorázových plastů
PRAHA (MŽP ČR) - Senát zítra projedná návrh Evropské komise na zákaz některých jednorázových plastových výrobků a na zásadní omezení produkce jednorázových plastů v Evropě. Po vládě a poslancích se k tzv. rámcové pozici ČR k nové evropské směrnici vyjádří i senátoři. Ambicí Evropské komise je přijmout novou legislativu do května 2019. Členské státy se již k nové legislativě na půdě Evropské komise vyjadřují. ČR zastupuje Ministerstvo životního prostředí, které rámcovou pozici za ČR připravilo. Pozice české vlády k omezení jednorázových plastů je jednoznačná: DOSTBYLOPLASTU!

14.8.2018 - V liberecké zoo opět po roce probíhá sochařské sympozium EtnoArt
LIBEREC (ZOO Liberec) - V pondělí 13. 8. byl v Zoo Liberec zahájen již čtrnáctý ročník tradiční umělecké akce s názvem EtnoArt, kterou zoo pravidelně pořádá s uměleckým sdružením Artefaktum - CZ. Z prostor zahrady Lidových sadů se opět po roce ozývají zvuky brusek, vrtaček a kladívek a pod rukama známých umělců vznikají nové sochy z kamene. Ty budou po skončení akce zkrášlovat areál zoologické zahrady.

14.8.2018 - Chce-li vláda skutečně řešit krizi v lesích, nemělo by to Ministerstvo financí blokovat. Vláda zatím příčiny lesní krize neřeší, ministerstva nespolupracují
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministerstvo zemědělství se zdráhá byť o málo zvýšit finanční podporu pro obnovu našich lesů decimovaných smrkovou kalamitou. Zatímco premiér Andrej Babiš sliboval řešení lesní krize a apeloval na mezirezortní spolupráci [1], ministerstvo financí odmítlo přidat ministerstvu zemědělství na výsadbu listnatých stromů a jedlí pouhých 313 milionů korun. Přitom přímá finanční ztráta ze smrkové kalamity jen pro Lesy ČR už nyní, kdy kalamita zdaleka nekončí, činí minimálně miliardu korun ročně. Bez výsadby listnáčů přitom nelze obnovit zdravé a produktivní lesy na naprosté většině území ČR.

14.8.2018 - ČD vypsaly soutěž na 120 nových vlaků pro regionální linky
PRAHA (České dráhy) - České dráhy vyhlásily soutěže na dodávku až 60 moderních elektrických jednotek s kapacitou až 240 míst a stejný počet motorových jednotek s kapacitou až 120 míst. Rámcové smlouvy uzavřené s vítězi umožní národnímu dopravci pružně reagovat na objednávku krajů při zajištění dopravní obslužnosti v regionech a co nejdříve po uzavření kontraktů na dopravní služby nasadit nová komfortní vozidla do provozu.

14.8.2018 - Kraj zajistil odstranění nebezpečného odpadu v Dubé – Novém Berštejně
DUBÁ (Liberecký kraj) - Od května letošního roku bylo z lokality Dubá – Nový Berštejn odvezeno více jako 68 tun nebezpečného odpadu. Celkové náklady na akci přesáhly 2.700.000 korun včetně DPH. Podíl kraje činil zhruba 550.000 korun, 80 % pokryla dotace ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v rámci Národního programu Životní prostředí.

14.8.2018 - Kraj poskytne dotace na budování dálkových a navazujících cyklotras
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Vznik nových dálkových a na ně navazujících cyklotras má podpořit 6 745 400 korun z krajského rozpočtu. Podělit by se o ně mělo devět žadatelů. Hodnota všech projektů je téměř 20 milionů korun. Přidělení dotací musí ještě schválit Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje na zářijovém zasedání.

14.8.2018 - Divocí koně poprvé vstupují do (pra)lesa – dlouho očekávaný experiment ochrany přírody právě nastal
HRADEC KRÁLOVÉ (ZO ČSOP Jaro Jaroměř) - Východní Čechy se staly prvním místem v České republice, kde se pod dohledem odborníků z řad botaniků a zoologů experimentuje s přirozenou pastvou v nížinném lese. Stádo divokých koní, kteří se od zimy pasou v hradecké lokalitě Na Plachtě, může nově využívat také několik hektarů lesa.

14.8.2018 - Ministr zemědělství: Chceme omezit výsadbu smrků, pro obnovu lesů je nyní třeba zajistit i dostatek sazenic
PRAHA (MZe ČR) - Na očekávané dopady klimatických změn v lesích plánuje Ministerstvo zemědělství (MZe) reagovat mj. změnou vyhlášky o oblastních plánech rozvoje lesů. Omezit by se např. mělo využívání smrku při obnově lesů. Shodla se na tom při svém prvním zasedání Platforma odborníků pro řešení aktuálních lesnických problémů, jejíž vznik inicioval ministr zemědělství Miroslav Toman.

13.8.2018 - Nový ředitel Lesů ČR Josef Vojáček musí udělat pro zdravé veřejné lesy mnohem víc, než dělal dosud pro lesy vojenské
PRAHA (Hnutí DUHA) - Komentář k jmenování nového ředitele Lesů ČR


13.8.2018 - Generálním ředitelem podniku Lesy ČR bude od září Josef Vojáček
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Ministr zemědělství Miroslav Toman představil 13. srpna Josefa Vojáčka. Od září ho jmenuje generálním ředitelem podniku Lesy České republiky.

13.8.2018 - Děti, studenti a senioři mohou využít vlaky Českých drah od 1. září za státní slevu
PRAHA (České dráhy) - Ministerstvo financí ČR v cenovém věstníku vyhlásilo od 1. září nové slevy pro studenty a seniory. V této souvislosti dochází také ke změnám v tarifu Českých drah. Přinášíme vám přehled podstatných změn, které s novými státem nařízenými slevami přicházejí.

13.8.2018 - Průmyslové znečištění je třeba řešit, souhlasil ministr na setkání s Arnikou
JEREVAN (Arnika) - Jak by mohla místní vláda využít připravovanou analýzu znečištění severoarménského regionu ke zlepšení situace, to bylo hlavní téma rozhovoru mezi ministrem ochrany přírody Erikem Grigorjanem a českými experty. Jeho úřad by chtěl zefektivnit především systém monitorování emisí. Schůzku k dopadům těžby vzácných kovů na místní obyvatele zprostředkoval velvyslanec ČR v Jerevanu, Petr Mikyska.

Další tiskové zprávy:
23. prosince 2025 12:15
22. prosince 2025 17:27
22. prosince 2025 16:00
22. prosince 2025 14:00
22. prosince 2025 12:03

Online diskuse
22.8.2018 - Zelení navrhují pustit kanál Dunaj-Odra-Labe k vodě a začít reálně bojovat se suchem v ČR
PRAHA (Strana zelených) - Sucho trápí Česko a české politické špičky přitom stále diskutují o nesmyslném plánu výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe (DOL). Zelení navrhují tento nerentabilní a pro vodu a půdu nebezpečný projekt definitivně opustit a investovat peníze do levnějších a prokazatelně přínosnějších opatření na boj proti suchu. Zároveň dnes Zelení spustili petici proti výstavbě kanálu a na podporu reálných opatření pro boj se suchem na adrese www.zeleni.cz/petice-sucho.

21.8.2018 - Podpoříme Celosvětový úklidový den!
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Ukliďme svět, ukliďme Česko podpoří konání prvního Celosvětového úklidového dne v ČR, který organizuje spolu s hnutím Trash Hero.

21.8.2018 - Hlásnice žije dobrovolnictvím potřetí
Hlásnice (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Na dva týdny od 26. 8. do 9. 9. se do Hlásnice vypraví 11 dobrovolnic a dobrovolníků z různých koutů světa. I letos se budou podílet na úpravě obce, přírodní stezky a okolí komunitního centra.

21.8.2018 - Netopýří geocachingová série dosáhla 3000 logů
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Oblibu geocachingu využívá Česká společnost pro ochranu netopýrů pro propagaci ochrany létajících savců od loňského léta. Série „S Drákulou v netopýřím světě“ přináší hledačům keší zajímavosti ze světa vrápenců a netopýrů na deseti místech v krásných koutech středních a jihozápadních Čech. Za rok svého působení nasbírala úctyhodných 3000 logů.

21.8.2018 - Poslední prázdninový večer Bez nití
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V pátek 24. srpna 2018 se od 19 hodin uskuteční v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi malý festival performance nazvaný OPLA PLA. Akce se koná v rámci série kulturních pořadů pod širým nebem Bez nití|Odvázané pátky na terasách.

21.8.2018 - S novým školním rokem přicházejí i novinky ve veřejné dopravě
LIBEREC (Liberecký kraj) - Nové možnosti spojení (nejen) pro žáky a studenty, to jsou hlavní novinky v jízdních řádech, které pro Liberecký kraj připravuje společnost KORID LK. Nebuďte překvapeni a sledujte web www.iidol.cz.

21.8.2018 - 50 let poté: Největší sovětská základna po okupaci 1968 se změnila v rezervaci zubrů a divokých koní
Praha (Česká krajina) - Vojenské prostory, které po vpádu sovětských vojsk 21. srpna 1968 do tehdejšího Československa zabraly okupační jednotky, měly po odchodu vojáků v roce 1991 různý osud. Obrovskou proměnou prošel bývalý vojenský prostor ve středočeských Milovicích. Z největší sovětské základny na československém území se změnil ve světově unikátní rezervaci se stády zubrů a divokých koní.

20.8.2018 - České dráhy vypsaly soutěž na dodavatele 90 expresních vagónů
PRAHA (České dráhy) - České dráhy pokračují v modernizaci dálkových vlaků. Jako náhradu starých vagónů poptávají výrobu dalších 90 moderních osobních vozů. S vítězem tendru uzavřou rámcovou smlouvu a vozy budou odebírat podle skutečných potřeb provozu a uzavřených kontraktů na dopravní obslužnost.

20.8.2018 - Češi převzali v Senegalu ocenění za dlouholetý projekt na záchranu antilop Derbyho
DAKAR (Safari Park Dvůr Králové) - Dakar, hlavní město západoafrické země Senegal, hostil na konci července slavnostní udílení cen za významný přínos v oblasti životního prostředí. Během ceremoniálu byli senegalským parlamentem vyznamenáni rovněž čeští zástupci za pokroky, jež učinili od roku 2000 v záchraně kriticky ohrožené antilopy Derbyho. Ochranářský projekt vede český spolek Derbianus Conservation a od roku 2015 se k němu připojil i dvorský safari park.

20.8.2018 - Mirovský: Humanizace magistrály pokračuje!
PRAHA (Strana zelených Praha) - Zelení dlouhodobě prosazují zlepšení magistrály formou konkrétních opatření. Na základě studie renomovaného architekta Gehla mělo dojít již k prvním úpravám, které však koaliční partneři ANO a TOP09 doposud blokovali.

20.8.2018 - Ministerstvo zabezpečuje obce proti suchu. Dnes vyhlásilo výzvu k příjmu žádostí o výstavbu vodovodů a kanalizací
PRAHA (MZe ČR) - Celkem 800 milionů korun rozdělí Ministerstvo zemědělství mezi obce a svazky obcí, které si chtějí postavit vodovodní infrastrukturu. Dotace je určená na vybudování vodovodů, kanalizací, čistíren a úpraven vod nebo na vodojemy. Ministerstvo zemědělství tak přispěje konkrétním obcím na boj proti suchu.

20.8.2018 - Hlavním tématem ČSSD v Praze je zlevňování života v metropoli
PRAHA (ČSSD) - Česká strana sociálně demokratická dnes zahájila kampaň do podzimních komunálních voleb. Jejím nosným tématem je zlevňování života v Praze. Tiskové konference se zúčastnil předseda ČSSD Jan Hamáček, předseda pražské organizace Petr Pavlík, pražská radní pro školství Irena Ropková a lídr ČSSD na pražského primátora Jakub Landovský.

17.8.2018 - Povinnou revizi kotle na pevná paliva potřebujete až v roce 2019!
PRAHA (MŽP ČR) - Více než tři čtvrtě milionu domácností mělo mít do konce letošního roku hotovou další revizi kotle na tuhá paliva dle zákona o ochraně ovzduší. Na základě zkušeností z roku 2016, kdy proběhly první zákonné revize, MŽP novelizovalo zákon o ochraně ovzduší. Novela přináší několik novinek, které lidem ušetří výdaje, a přínos revizí pro kvalitu ovzduší přitom zachová. Od 1. září letošního roku stačí mít revizi pouze každé 3 roky. Nově se tak povinnost další revize posouvá až na rok 2019.

17.8.2018 - Glyfosát: Reakce státníků na přelomový soudní verdikt mohou proměnit jeho používání v Evropě. Francie, Itálie i Německo plánují zákaz, ČR zatím mlčí
PRAHA (Hnutí DUHA) - Po přelomovém verdiktu kalifornského soudu, který nařídil Monsantu, výrobci glyfosátových pesticidů, zaplatit odškodné ve výši 6,5 miliardy korun muži umírajícímu na rakovinu [1], a který přichází pouhý rok poté, co Evropská unie rozhodla o pětiletém prodloužení povolení glyfosátu [2], se proti němu vyslovují také evropské politické osobnosti.

16.8.2018 - „Pojďme se 15. září 2018 společně zapsat do historie“, zvou organizátoři World Cleanup Day. Česko se přidá k celosvětové výzvě
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Sdílíme jednu planetu. Celosvětový úklidový den spojí dobrovolníky na celém světě, abychom mohli uklidit svět za jeden den. Cílem je posbírat odpadky a přispět k celosvětové diskuzi o odpadech konkrétním hmatatelným výsledkem.

16.8.2018 - Dobrovolníky z celého světa čekají 3 týdny mimo civilizaci v Českém lese
Stará Knížecí Huť (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Dobrovolnící ze Španělska, Portugalska, Francie, Turecka, Bulharska i ČR přijedou ve dnech 19. 8. až 8. 9. sekat louky do CHKO Český les. V rámci mezinárodního dobrovolnického projektu Back to nature (Zpátky do přírody) tak pomohou zachovat místní chráněné orchideje.

16.8.2018 - Dobrovolníci z celého světa přijedou pomáhat do Dýšiny
Dýšina (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Západočeská vesnice Dýšina bude ve dnech 19. 8. - 8. 9. 2017 hostit skupinu dobrovolníků, kteří svou prací přispějí k obohacení programu v obci. Sedm mladých lidí z celého světa se bude podílet nejen na organizaci tradičních pivních slavností, ale také na přípravách základní školy na nový školní rok a úpravě zeleně v okolí.

16.8.2018 - Zahraniční dobrovolníci přijeli do Kadaně učit děti anglicky
KADAŇ (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve dnech 12. - 26. 8. bude 5 dobrovolníků z Tchaj-wanu, Mexika, Itálie, Portugalska a Španělska v severočeském městě Kadani, aby pomáhali organizátorům z kadaňské organizace RADKA při výuce angličtiny na dětských táborech. Již čtvrtým rokem tak pokračuje spolupráce mezi dobrovolnickou organizací INEX-SDA a veřejně prospěšnou organizací RADKA, která se snaží pomoci dětem při výuce angličtiny a v uvědomění si celosvětové sounáležitosti.

16.8.2018 - Senátor Petr Orel: Na vysychající řeky a umírající stromy je smutný pohled. Ale nemusí být!
PRAHA (Strana zelených) - Vysychající řeky, umírající stromy, to je skutečně velmi smutný a především nebezpečný stav, který se dotýká každého z nás – i když si to řada lidí vůbec nepřipouští. Stav krajiny a stále rozsáhlejší sucho patří mezi alarmující zprávy. Řešení, jak zadržet vodu v krajině, jsou přitom známá. Podívejte se, co doporučuje senátor za Zelené a ekolog Petr Orel.

16.8.2018 - Příčiny klimatické změny jsme dlouho ignorovali. Přichází část splatit dluh, jinak bude ještě hůř
PRAHA (Strana zelených) - I česká společnost, která byla v minulosti toxicky zasažena klimatickým popíračstvím Václava Klause, horkem prozřívá. Při dostatečném snížení emisí skleníkových plynů je stále možné odvrátit ty nejhorší scénáře následků klimatických změn. Je ale potřeba zásadně změnit ekonomiku a ustupovat od fosilních paliv. Přečtěte si, jak musí ke snižování emisí přispět konkrétně naše země.

16.8.2018 - Smrky na Vysočině oslabilo sucho, likviduje je kůrovec
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Snížené hladiny spodních vod, popraskaná půda, vyschlá prameniště i studny, tak se projevuje sucho, které trápí všechny hospodáře v zemi. V obecních, soukromých i státních lesích chřadnou stromy, zejména smrky, které mělce koření a potřebují vodu v půdě. Porosty na Vysočině vysazené před sto, osmdesáti i dvaceti lety ztratily schopnost bránit se škůdcům a kůrovec je doslova likviduje. Kraj kvůli tomu svolal kalamitní štáb.

16.8.2018 - Rezervace velkých kopytníků se dnes rozšířila o polovinu za účasti předsedy vlády a středočeské hejtmanky
Praha (Česká krajina) - Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se dnes odpoledne slavnostně rozšířila zhruba o polovinu. Z původních 160 hektarů, které zaujímá od roku 2015, její rozloha nově narostla na 240 hektarů. „Rozšíření přišlo právě včas. Kvůli extrémním vedrům a suchu roste na pastvinách méně trávy, než obvykle. Na větší ploše tak zvířata najdou dostatek potravy. Všem institucím a organizacím, které se na rozšíření podílely, bych proto chtěl velmi poděkovat. Poděkování patří i panu premiérovi, který před rokem a čtvrt inicioval zahájení nových jednání o rozšíření rezervace, která vedla ke zdárnému cíli,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

15.8.2018 - Víkendová akce na pomoc přírodě CHKO Kokořínsko
(Děti Země) - Dobrovolníci opět vytvářeli tůně pro vzácné živočichy

15.8.2018 - Senátoři klubu KDU-ČSL a nezávislí k udržitelnosti životního prostředí
PRAHA (KDU-ČSL) - Během středeční tiskové konference se senátoři a senátorky klubu KDU-ČSL a nezávislí vyjádřili k několika tématům týkajícím se především dlouhodobé udržitelnosti a životního prostředí.

15.8.2018 - Neznámý pachatel zabil osm kriticky ohrožených mihuli potoční
MLADÉ BUKY (Správa KRNAP) - Neznámý pachatel ucpal na Zlatém potoce na Mladobucku hrázku, čímž způsobil téměř nulový průtok na spodním toku. V důsledku tohoto kroku zahynulo nejméně 8 larev mihule potoční (Lampetra planeri) žijících v této části potoka. Mihule potoční je nejvzácnějším vodním obratlovcem krkonošských toků. Její počty ve Zlatém potoce odhadujeme na několik desítek jedinců. V České republice je kriticky ohroženou.

15.8.2018 - Příští rok zastaví v Pardubicích opět více Pendolin
PARDUBICE (České dráhy) - V Jízdním řádu 2019 se do Pardubic vrátí více spojů SC Pendolino, nejrychlejších a nejpohodlnějších vlaků v České republice, které národní dopravce na lince Praha – Ostrava provozuje na své obchodní riziko. Více vlaků přijede do Pardubic díky opravě sedmého rychlovlaku, který byl poškozen před třemi lety při nehodě s kamionem u Studénky, a ukončení modernizace interiéru všech jednotek.

15.8.2018 - Garanční fond dal Pirátům za pravdu. Agrofert by měl státu vrátit peníze
PRAHA (Pirátská strana) - Velké zemědělské podniky včetně koncernu Agrofert získávaly podle Pirátů během posledních 4 let protiprávně finanční podporu z programu pojištění. Tyto prostředky byly totiž určené výhradně pro malé a střední podniky a nikoliv pro největší zemědělské koncerny v zemi. Jedná se o analogickou kauzu k Čapímu hnízdu. Piráti v této věci interpelovali ministra zemědělství, premiéra a adresovali několik dopisů Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF), který je za vyplácení těchto prostředků zodpovědný. Ředitel PGRLF Zdeněk Nekula zpočátku zapíral a odmítal problém řešit. Nakonec ovšem ředitel zaslal Pirátům dopis, ve kterém informuje, že počínaje 1. srpnem 2018 začne tento fond konečně proplácet finanční podporu pojištění v souladu se zákonem. Bohužel pořád odmítá zmapovat rozsah škod a vyžádat si prostředky zpět včetně úroků. Piráti ovšem v této kauze nepoleví a zvažují podání trestního oznámení kvůli možnému porušení povinnosti při správě cizího majetku.

15.8.2018 - Kvůli suchu letos nebude taková úroda semen lesních dřevin
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Úrodě semen lesních dřevin letošní extrémní letní klima nesvědčí. Dřeviny dozrávají téměř o měsíc dřív. Poškozuje to i listnáče. Právě jejichž osivo ale v době klimatické změny potřebují české a moravské lesy nejvíce. Úroda nebude kvůli suchu tak velká, jak se ještě v červnu odhadovalo.

15.8.2018 - V Dalimilově ulici dnes byl zprovozněn nový podzemní kontejner
LITOMĚŘICE (Město Litoměřice) - Nový podzemní kontejner byl dnes uveden do provozu v Dalimilově ulici, jejíž celková rekonstrukce bude ukončena nejpozději 31. srpna. V současné době tak mají Litoměřice šest podzemních kontejnerových stání. V pořadí sedmé zanedlouho přibude, a to v Palachově ulici, jejíž revitalizace skončí do konce roku.

15.8.2018 - Ministr Brabec předložil spolu s MZe vládě aktuální informace o suchu v ČR i o pomoci k jeho zvládání. A svolává setkání skupin, které se věnují projektům v oblasti sucha, i komisi VODA-SUCHO
PRAHA (MŽP ČR) - Ministr Brabec dnes informoval vládu o tom, že vzhledem k aktuální situaci sucha v ČR svolá v nejbližších dnech jednání všech skupin, které se podílí na projektech řešících problémy se suchem, a také komise VODA - SUCHO. Setkání proběhne za účasti všech významných dotčených aktérů, kde bude projednán a stanoven nejbližší postup. Výstupem těchto jednání by měly být návrhy řešení současných problémů, které způsobuje sucho a na některých místech i nedostatek vody. K dnešnímu dni vydalo již 57 úřadů obcí s rozšířenou působností různá omezení dodávek vody. Zemědělci nemají dostatek krmiva pro zvířata, v rybnících hynou ryby. Situace je i s ohledem na očekávaný vývoj počasí kritická.

15.8.2018 - Mladí dobrovolníci připravují v obci Kyšice zábavné rozloučení s létem
Kyšice (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Ve dne 19. 08. 2018 se poprvé potkají dospívající z Francie, Srbska, Ruska, Itálie, Španělska, Polska a Portugalska v místním kulturním domě na dobrovolnickém projektu pořádaném obcí Kyšice a vedoucími z INEX-SDA. Během následujících 2 týdnů společně pomůžou posekat trávu, sesbírat klestí, či odstranit odpadky z lesa i okrajových částí obce a především připravit jedinečný program pro děti na tradiční akci Loučení s prázdninami (letos 1. září).

15.8.2018 - Včelařský naučný areál znovu ožije skupinou mezinárodních dobrovolníků
Chlebovice u Frýdku-Místku (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit) - Včelařský naučný areál v Chlebovicích opět ožije skupinou dobrovolníků z celého světa, kteří zde zůstanou od 19. 8. do 2. 9. Budou zde nejenom pomáhat s údržbou muzejních exponátů a celého areálu, ale současně se budou i vzdělávat o významu a kráse včel a poznávat místní kulturu. V pořadí již čtvrtý ročník tohoto mezinárodního projektu vznikl z iniciativy místní pobočky Českého svazu včelařů a organizace zabývající se dobrovolnictvím INEX-SDA.

15.8.2018 - Promítání filmu HUMAN
Liberec (Nová Akropolis) - Nová Akropolis vás zve na promítání filmu HUMAN natočený francouzským režisérem Yannem Arthus-Bertrandem.

Promítat budeme ve středu 22. 8. v 18 h v sídle Nové Akropolis na adrese Jablonecká 16, Liberec.


15.8.2018 - Zdravotní stav horských lesů v bývalých imisních oblastech se zlepšuje
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Každým rokem ověřují odborníci na ekologii lesa Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. zdravotní stav horských lesů v bývalých imisních oblastech. Vzorky jehličí a půdy na chemické rozbory sbírají v horách Krušných, Lužických, Jizerských, Orlických a v Krkonoších.
Cílem je získávat nové poznatky o současné úrovni a vývoji zdravotního stavu, produkce a výživy lesních porostů a jejich reakci na přírodní a člověkem způsobené stresové faktory. Také loni se uskutečnilo každoroční hodnocení zdravotního stavu a růstu mladých smrkových porostů celkem na 76 výzkumných plochách v bývalých imisních oblastech. Řešitelé hodnotili následující parametry: defoliaci (ztrátu olistění), výškový přírůst (délka terminálu) a počet ročníků jehličí.


15.8.2018 - Den Českého lesa na Zlaté stezce
pLZEŇ (AOPK ČR) - Jak se taví sklo, vyrábí vinuté perly nebo formuje sklo nad kahanem? To se dozvíte na zajímavé akci, která se chystá v bývalé sklárně Křížová Huť. Dvoudenní akce Den Českého lesa na Zlaté stezce vás zavede i do Domu přírody se zajímavou expozicí a nabitým programem.

15.8.2018 - Ministr zemědělství Toman: V některých řekách je jen 5 procent vody, od jara jsme pro nadlepšení průtoků pustili do řek už 360 milionů kubíků vody
PRAHA (MZe ČR) - Na více než polovině vodních toků v České republice panuje v současnosti hydrologické sucho. Ve sledovaných profilech vodních toků v současnosti protéká jen 5 až 40 procent obvyklého množství vody. S ohledem na očekávaný vývoj počasí se sucho bude pravděpodobně nadále prohlubovat. Ministerstvo zemědělství proto plánuje mj. zvýšit hladinu Novomlýnských nádrží o 35 centimetrů.

15.8.2018 - 6 nápadů, jak zchladit naše horká města
PRAHA (Strana zelených) - Letní vedra nás dostihnou nejčastěji právě ve městech. Statistiky nedávají naději, že by to do budoucna mělo být lepší a jednom z důležitých úkolů měst je zmírňovat negativní vliv horka na své občany. Zeleň a voda ve městech není jen pro to, abychom to v nich měli „hezčí“. Jsou zde proto, abychom zde vůbec mohli žít. Podívejte se na naše konkrétní návrhy, jak zchladit horká města.

15.8.2018 - Náměstek Červíček: Pro dohodu s vlastníky pozemků v trase přeložky uděláme maximum
NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - Vybudování přeložky z Bělovsi do Velkého Poříčí je pro obyvatelé Náchoda a blízkého okolí velké téma. Na zdejších komunikacích tu cestují tisíce řidičů směřující na Broumovsko. Královéhradecký kraj proto hledá řešení k vybudování přeložky, která by výrazně ulehčila hustému dopravnímu provozu. O aktuálních přípravách ke stavbě nové komunikace znovu jednal první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Martin Červíček společně s představiteli města Náchod a veřejností, která bude výstavbou přeložky bezprostředně dotčena.

14.8.2018 - Ministr Brabec: Spolu s Komisí říkáme NE jednorázovým plastům. Česká republika má jasnou pozici k omezení jednorázových plastů
PRAHA (MŽP ČR) - Senát zítra projedná návrh Evropské komise na zákaz některých jednorázových plastových výrobků a na zásadní omezení produkce jednorázových plastů v Evropě. Po vládě a poslancích se k tzv. rámcové pozici ČR k nové evropské směrnici vyjádří i senátoři. Ambicí Evropské komise je přijmout novou legislativu do května 2019. Členské státy se již k nové legislativě na půdě Evropské komise vyjadřují. ČR zastupuje Ministerstvo životního prostředí, které rámcovou pozici za ČR připravilo. Pozice české vlády k omezení jednorázových plastů je jednoznačná: DOSTBYLOPLASTU!

14.8.2018 - V liberecké zoo opět po roce probíhá sochařské sympozium EtnoArt
LIBEREC (ZOO Liberec) - V pondělí 13. 8. byl v Zoo Liberec zahájen již čtrnáctý ročník tradiční umělecké akce s názvem EtnoArt, kterou zoo pravidelně pořádá s uměleckým sdružením Artefaktum - CZ. Z prostor zahrady Lidových sadů se opět po roce ozývají zvuky brusek, vrtaček a kladívek a pod rukama známých umělců vznikají nové sochy z kamene. Ty budou po skončení akce zkrášlovat areál zoologické zahrady.

14.8.2018 - Chce-li vláda skutečně řešit krizi v lesích, nemělo by to Ministerstvo financí blokovat. Vláda zatím příčiny lesní krize neřeší, ministerstva nespolupracují
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministerstvo zemědělství se zdráhá byť o málo zvýšit finanční podporu pro obnovu našich lesů decimovaných smrkovou kalamitou. Zatímco premiér Andrej Babiš sliboval řešení lesní krize a apeloval na mezirezortní spolupráci [1], ministerstvo financí odmítlo přidat ministerstvu zemědělství na výsadbu listnatých stromů a jedlí pouhých 313 milionů korun. Přitom přímá finanční ztráta ze smrkové kalamity jen pro Lesy ČR už nyní, kdy kalamita zdaleka nekončí, činí minimálně miliardu korun ročně. Bez výsadby listnáčů přitom nelze obnovit zdravé a produktivní lesy na naprosté většině území ČR.

14.8.2018 - ČD vypsaly soutěž na 120 nových vlaků pro regionální linky
PRAHA (České dráhy) - České dráhy vyhlásily soutěže na dodávku až 60 moderních elektrických jednotek s kapacitou až 240 míst a stejný počet motorových jednotek s kapacitou až 120 míst. Rámcové smlouvy uzavřené s vítězi umožní národnímu dopravci pružně reagovat na objednávku krajů při zajištění dopravní obslužnosti v regionech a co nejdříve po uzavření kontraktů na dopravní služby nasadit nová komfortní vozidla do provozu.

14.8.2018 - Kraj zajistil odstranění nebezpečného odpadu v Dubé – Novém Berštejně
DUBÁ (Liberecký kraj) - Od května letošního roku bylo z lokality Dubá – Nový Berštejn odvezeno více jako 68 tun nebezpečného odpadu. Celkové náklady na akci přesáhly 2.700.000 korun včetně DPH. Podíl kraje činil zhruba 550.000 korun, 80 % pokryla dotace ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v rámci Národního programu Životní prostředí.

14.8.2018 - Kraj poskytne dotace na budování dálkových a navazujících cyklotras
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Vznik nových dálkových a na ně navazujících cyklotras má podpořit 6 745 400 korun z krajského rozpočtu. Podělit by se o ně mělo devět žadatelů. Hodnota všech projektů je téměř 20 milionů korun. Přidělení dotací musí ještě schválit Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje na zářijovém zasedání.

14.8.2018 - Divocí koně poprvé vstupují do (pra)lesa – dlouho očekávaný experiment ochrany přírody právě nastal
HRADEC KRÁLOVÉ (ZO ČSOP Jaro Jaroměř) - Východní Čechy se staly prvním místem v České republice, kde se pod dohledem odborníků z řad botaniků a zoologů experimentuje s přirozenou pastvou v nížinném lese. Stádo divokých koní, kteří se od zimy pasou v hradecké lokalitě Na Plachtě, může nově využívat také několik hektarů lesa.

14.8.2018 - Ministr zemědělství: Chceme omezit výsadbu smrků, pro obnovu lesů je nyní třeba zajistit i dostatek sazenic
PRAHA (MZe ČR) - Na očekávané dopady klimatických změn v lesích plánuje Ministerstvo zemědělství (MZe) reagovat mj. změnou vyhlášky o oblastních plánech rozvoje lesů. Omezit by se např. mělo využívání smrku při obnově lesů. Shodla se na tom při svém prvním zasedání Platforma odborníků pro řešení aktuálních lesnických problémů, jejíž vznik inicioval ministr zemědělství Miroslav Toman.

13.8.2018 - Nový ředitel Lesů ČR Josef Vojáček musí udělat pro zdravé veřejné lesy mnohem víc, než dělal dosud pro lesy vojenské
PRAHA (Hnutí DUHA) - Komentář k jmenování nového ředitele Lesů ČR


13.8.2018 - Generálním ředitelem podniku Lesy ČR bude od září Josef Vojáček
HRADEC KRÁLOVÉ (Lesy ČR) - Ministr zemědělství Miroslav Toman představil 13. srpna Josefa Vojáčka. Od září ho jmenuje generálním ředitelem podniku Lesy České republiky.

13.8.2018 - Děti, studenti a senioři mohou využít vlaky Českých drah od 1. září za státní slevu
PRAHA (České dráhy) - Ministerstvo financí ČR v cenovém věstníku vyhlásilo od 1. září nové slevy pro studenty a seniory. V této souvislosti dochází také ke změnám v tarifu Českých drah. Přinášíme vám přehled podstatných změn, které s novými státem nařízenými slevami přicházejí.

13.8.2018 - Průmyslové znečištění je třeba řešit, souhlasil ministr na setkání s Arnikou
JEREVAN (Arnika) - Jak by mohla místní vláda využít připravovanou analýzu znečištění severoarménského regionu ke zlepšení situace, to bylo hlavní téma rozhovoru mezi ministrem ochrany přírody Erikem Grigorjanem a českými experty. Jeho úřad by chtěl zefektivnit především systém monitorování emisí. Schůzku k dopadům těžby vzácných kovů na místní obyvatele zprostředkoval velvyslanec ČR v Jerevanu, Petr Mikyska.

< zpět na titulní stranu

Reklama