titulní strana > co píší jiní
Revitalizace našich potoků a jak do nich vrátit život?
27. března 2024 06:00
() - Mám pro vás příklad myslím povedené revitalizace potoka. Než se k ní dostaneme, je důležité říct si širší kontext. Vyhrňte si rukávy, udělejte si čaj, jdeme na potoky.

Délka drobných vodních toků v ČR se pohybuje někde mezi 86 533 km dle portálu Správci vodních toků | eAGRI a 91 717 km (dle publikace_MZE_fakta_o_vode_100x185mm_OSVIT.indd).

Kolik z těchto drobných toků je nějak upravených a potřebovalo by tedy tzv. revitalizovat? Dle Státní politiky životního prostředí ČR 2030 s výhledem do 2050 je technicky upraveno 25 % celkové délky toků s povodím nad 5 km2, což je 9 270 km.

To vypadá vlastně celkem dobře, když je technicky upraveno „jen“ 25 %. Ale jen na první pohled. Na ten druhý už to tak pěkné není. Jak to?

Například minulý rok jsme dělali revitalizaci potoka v délce 750 m (celková délka toku zhruba 1200 m). Tento potok má povodí zhruba 0,8 km2. V blízkosti je obdobně zničených drobných vodních toků asi deset a žádný nemá povodí nad 5 km2.

Vezmeme to tedy z trochu jiné strany. Zhruba 38 % plochy naší země zabírá orná půda, 12,6 % připadá na trvalé travní porosty a 3 % na sady, vinice, zahrady apod. Když to zaokrouhlíme, tak zhruba na 50 % plochy ČR je nějaké zemědělské využití půdy. „Baj voko“ můžeme odhadnout, že se v této zemědělské krajině nachází 50 % délky drobných vodních toků – nějakých dejme tomu 43 000 km.

Kolik z toho je jich technicky upravených? To popravdě nevím, ale nevzpomínám si, že bych v zemědělské krajině viděl potok, který by technicky upravený nebyl.

Ona dokonce velká část z těchto potůčků není vidět vůbec. Jsou totiž schované v trubkách pod zemí.

Tady dříve tekl luční potůček.
Tady dříve tekl luční potůček.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vítek Rous / Grania

Střízlivý odhad tedy může být, že těch upravených je 90 %, což nás dostává na číslo 38 700 km. A to jsem samozřejmě vynechal těch zbývajících 50 % naší krajiny, kde to není nijak zvlášť lepší.

Nemá smysl hrát si tady s čísly a diskutovat o tom, jestli je to třeba o 10 tisíc km méně, nebo více. Jde spíše o to, uvědomit si ty proporce.

Nevím, kolik se za rok udělá celkově revitalizací drobných vodních toků, ale obvykle se tyto akce počítají ve stovkách metrů, a když to jde dobře, tak v nízkých jednotkách kilometrů. Hotových realizací budou jednotky až nízké desítky za rok.

Když budu velkorysý, tak by to mohlo být třeba 50 km/rok různě po republice (a to ještě pomíjím, že velká část z toho je v chráněných územích). Na jak dlouho máme tímto tempem zajištěnou práci dopředu si asi umí každý spočítat už sám.

Samozřejmě ani tento „optimistický“ pohled do budoucna nás neodradí, abychom v práci pokračovali dál.

Co je revitalizace toku a proč je důležitá

Revitalizace toku je proces obnovy vodních toků a jejich okolí do tzv. přírodě blízkého stavu. Tento proces je důležitý z několika důvodů. Pomáhá obnovit přirozený tok vody, což je klíčové pro udržení biodiverzity a ekosystémových služeb, jako je čištění vody a regulace povodní.

Mezi cíle revitalizace vodních toků patří nejen obnova jejich dobrého hydromorfologického a ekologického stavu, ale také zlepšení vztahu mezi lidmi a vodou, což může vést k lepší ochraně a udržitelnému využívání těchto zdrojů v budoucnu.

Příklady úspěšných projektů revitalizace z různých částí světa ukazují, že s vhodným plánováním a zapojením komunity je možné dosáhnout pozitivních změn, které přinášejí prospěch jak přírodě, tak lidem.

Revitalizace toků je tedy důležitá nejen pro ochranu a obnovu biodiverzity a ekosystémových služeb, ale také pro zlepšení kvality života lidí žijících v blízkosti vodních toků.

Identifikace problémů a plánování

Že s drobným potokem není něco v pořádku poznáme dost jednoduše. Na exkurzích vždycky říkám, že správný luční potok uvidíte až ve chvíli, kdy přijdete až k němu. Ztrácí se totiž ve vysoké trávě. Jakmile ho vidíte už z dálky a dohlédnete od pramene skoro až na druhý konec, tak něco určitě není v pořádku. Většina našich potoků v zemědělské krajině je bohužel příliš zahloubená a napřímená.

Že něco není v pořádku se dá samozřejmě poznat i jinak. Jde zejména o snížení druhové diverzity na vodu vázaných organismů a rostlin, případně jejich úplné vymizení, což je častým výsledkem degradace vodního toku.

Identifikovat potok, který by potřeboval revitalizovat, tedy není v podstatě nijak složité. Většinou to poznáme na první pohled. Cesta k samotné revitalizaci je ale o dost složitější.

V první řadě je potřeba zjistit vlastníky jednotlivých pozemků a získat alespoň předběžný souhlas, že by se s potokem mohlo něco dělat. Není to sice stále záruka toho, že se daná věc podaří, ale bez toho nemá smysl postupovat dál a pálit na věci čas a nervy.

Spolu se souhlasem vlastníků je také dobré zjistit hned na začátku postoj správce toku. To bude nejspíše jeden ze státních podniků Povodí nebo Lesy České republiky. Jednoduše takovou informaci zjistíte na stránce ISVS Voda.

S podniky Povodí a Lesy ČR se často v dnešní době už dá nějak rozumně domluvit. Problém bývá v případě, že je například opevnění toku stále vedeno jako investice (majetek) v účetnictví podniku a tento „majetek“ by se měl v rámci revitalizace odkoupit.

Soukromí vlastníci jsou různí a nedá se předem říct, jestli vás se záměrem revitalizace toku rovnou pošlou k šípku, nebo se z nich naopak stanou nadšenci pro věc. S kým je bohužel často problém (a ideálně by neměl být) je Státní pozemkový úřad. Podmínky kladené tímto úřadem často způsobí, že se daný projekt buďto úplně zablokuje, anebo se takové pozemky prostě snažíte nějak obejít. Je to smutné, ale je to bohužel tak.

Typické technicky upravené koryto v naší krajině.
Typické technicky upravené koryto v naší krajině.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vítek Rous / Grania

Pokud tedy máte vyřešené souhlasy vlastníků (v této fázi samozřejmě předběžně, protože projekt ještě není), tak je teprve na místě pustit se do další práce. Jde o zaměření toku, zpracování projektu a jeho povolení na vodoprávním úřadu (odbor životního prostředí příslušné obce). Jedná se o celkem specializované práce, které by měli zajišťovat příslušní odborní pracovníci (geodeti, krajinní inženýři / vodohospodářští projektanti, krajinářští architekti apod.). Povolení může zařizovat v podstatě každý, kdo na to má nervy a odvahu. Podle umístění vodního toku je pak na zvážení, jestli a jak do celého procesu zapojovat také veřejnost.

Metody revitalizace toků

Metoda revitalizace záleží nejvíce na tom, jaké pozemky se nám podaří pro akci získat a kde se potok nachází (možnost zaplavení nivy, ohrožení majetku apod.). Obecným cílem je tzv. „vymělčení“ koryta, tedy jednoduše řečeno, aby potok již nebyl tak hluboký.

Technicky upravená regulovaná koryta byla totiž v zemědělské krajině běžně navrhována na 20 letou vodu. Běžný luční potůček má ale přírodní koryto odpovídající zhruba tzv. 30 denní vodě. U takového malého koryta je běžné vylití vody každé jaro nebo při větších deštích.

Na druhou stranu meandrování samo o sobě není známkou dobře provedené revitalizace. Klikatění potoka není něco, co se musí vyvinout vždy a všude.

Potoky ve větších sklonech v pevnějším materiálu jsou přirozeně přímé. Jak to vypadá, když předstíráte revitalizaci toku jen pomocí meandrace se můžete podívat zde Komplexní protipovodňové opatření v k.ú. Těchlovice u Stříbra. Je to sice lepší než „drátem do voka“ (tedy napřímené koryto), ale tohle je prostě pořád silně technicky upravené koryto, akorát se zatáčkami.

Ideální stav je, když původní zahloubené koryto úplně zmizí a objeví se místo něj nové se správnými parametry drobného vodního toku – tedy mělké (jako že opravdu mělké – mimo tůně výjimečně do 0,5 m, normálně spíše 10-20 cm) a spíše širší.

V našich posledních projektech dokonce přistupujeme k tomu, že nové koryto ani nekopeme, ale voda se prostě pustí do terénu a nové koryto si najde sama. Je to velmi účinný a v podstatě nejpřirozenější způsob revitalizace. Víc si ho ukážeme na příkladu mokřadního potoka u Adolfova (vyjde na Ekolistu v pátek 29. 3.).

Vítek Rous

Další články:
27. dubna 2024 06:00
26. dubna 2024 15:11
26. dubna 2024 06:00
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16

Online diskuse
Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
27. dubna 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
(Celý text)

Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku
27. dubna 2024 01:08

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
(Celý text)

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil
27. dubna 2024 01:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

Prase nakažené africkým morem ulovili u Hrádku nad Nisou, ochranná pásma se rozšíří
27. dubna 2024 00:12

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vytyčená kvůli africkému moru prasat se na Liberecku opět rozšíří. Je to kvůli nakaženému divočákovi, kterého myslivci ulovili v katastru Oldřichova na Hranicích u Hrádku nad Nisou. ČTK o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Majer.
(Celý text)

Čestným občanem Jihlavy se stal první ředitel tamní zoo Vladislav Jiroušek
27. dubna 2024 00:12

JIHLAVA (ČTK) - Čestným občanem Jihlavy se stal Vladislav Jiroušek, první a nejdéle sloužící ředitel jihlavské zoologické zahrady. Z někdejšího zookoutku za 39 let ve funkci vybudoval renomovanou zoologickou zahradu. Dvě volební období byl také jihlavským zastupitelem. Udělení čestného občanství na dnešním jednání schválili zastupitelé města, nikdo nebyl proti.
(Celý text)

Odpor proti D52 polevil, ale obce mají podmínky, uvedl ředitel silničářů
26. dubna 2024 21:37

(ČTK) - Odpor proti dostavbě dálnice D52 od Pohořelic k hranicím s Rakouskem polevil. Obce a jejich obyvatelé, kteří podél současné silnice první třídy a budoucí dálnice žijí, už s ní spíše počítají. Kladou však Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) řadu podmínek, za jakých jsou ochotni ji akceptovat, uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl v návaznosti na středeční veřejné projednání vlivů na životní prostředí (EIA), které se uskutečnilo v Pohořelicích na Brněnsku.
(Celý text)

Svahy Lovoše v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky
26. dubna 2024 19:01

LOVOSICE (ČTK) - Svahy kopce Lovoš v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky. Botanici z přítomnosti rostliny v unikátní stepi velkou radost nemají, chová se invazně, bere prostor chráněným druhům, proto proti ní zasahují. ČTK to řekla botanička z Chráněné krajinné oblasti České středohoří Kateřina Tremlová.
(Celý text)

Alijev: Hostitelský Ázerbájdžán bude na COP 29 hájit investice do ropy a plynu
26. dubna 2024 17:10

BERLÍN (ČTK) - Ázerbájdžán, který letos hostí klimatickou konferenci OSN, bude hájit právo zemí produkujících ropu a plyn dále investovat do těchto odvětví. Řekl to dnes podle agentury Reuters ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Podle něj svět fosilní paliva potřebuje. Na loňské klimatické konferenci státy schválily usnesení, v němž se zavázaly přispívat k postupnému odklonu od fosilních paliv s cílem dosáhnout v roce 2050 uhlíkové neutrality.
(Celý text)

Německý parlament schválil spornou novelu o snižování emisí, vychází z průměru
26. dubna 2024 17:09

BERLÍN (ČTK) - Německý parlament dnes přes odpor opozice schválil kontroverzní novelu zákona o ochraně klimatu. Kritici nové podobě právního předpisu vyčítají, že rozvolňuje dohled nad snižováním emisí v jednotlivých sektorech ve prospěch celkového průměru. Vláda naopak tvrdí, že díky tomu bude moci pružněji postupovat k cílům, kterými jsou snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 65 procent do roku 2030, o 88 procent do roku 2040 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045.
(Celý text)

Noční mrazy posledních dnů poškodily i polní plodiny, upozornili odborníci
26. dubna 2024 17:07

BRNO (ČTK) - Noční mráz, který se vyskytoval v noci na území Česka v minulých dvou týdnech, poškodil nejen ovoce a révu vinnou, ale také ozimou řepku i ozimé obiloviny a další polní plodiny. Extrémní průběh jarního počasí už se na polích projevil brzkým nástupem škůdců a také mimořádným rozsahem virové zakrslosti, vyplývá z informací, které dnes zveřejnili tvůrci webu AgroRisk na sociální síti X a odborníci na webu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ).
(Celý text)

Průzkum: Za polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem
26. dubna 2024 11:04

(ČTK) - Za více než polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem. Z toho šest jich ke znečištění planety přispívá z jedné čtvrtiny a s odstupem největší podíl má na tom společnost Coca-Cola. Zjistil to průzkum, jehož výsledky na svém webu zveřejnil britský deník The Guardian.
(Celý text)

Ve Skotsku bude vládnout menšinový kabinet. Kvůli sporům ohledně ochrany klimatu
26. dubna 2024 11:01

(ČTK) - Skotsko povede menšinový kabinet poté, co dnes premiér Humza Yousaf ukončil koaliční spolupráci se stranou Zelených kvůli sporu o cílech v oblasti ochrany klimatu. Krok, který je podle Yousafa v nejlepším zájmu Skotska, mu může zkomplikovat další vládnutí, píše agentura Reuters. Příští týden by se totiž mělo hlasovat o vyjádření nedůvěry Yousafovi a není vyloučené, že mu bude vyslovena.
(Celý text)

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
26. dubna 2024 04:45

PRAHA (Ekolist) - Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.
(Celý text)

Podnikatelé a obce navrhují místo vracení PET lahví jejich digitální zálohování
26. dubna 2024 01:58

PRAHA (ČTK) - Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Lidé by načetli kód do svého mobilního telefonu před vhozením láhve do žluté popelnice na plasty. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější. Na semináři to řekli zástupci Hospodářské komory, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Jim oponuje Iniciativa pro zálohování, která uvádí, že digitální systém není nikde na celostátní úrovni vyzkoušený a zvýšil by cenu nápojů.
(Celý text)

Greenpeace: Lesy ČR možná pokácejí přes 15 000 starých stromů v Krušných horách
26. dubna 2024 01:31

(ČTK) - Státní podnik Lesy ČR podle organizace Greenpeace možná pokácí odhadem víc než 15 000 starých stromů v Krušných horách. K pokácení zhruba 3800 z nich dal svolení Krajský úřad Ústeckého kraje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) později zamítlo odvolání Greenpeace a kácení starých bučin v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří tak posvětilo, uvedl mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Mluvčí státního podniku Eva Jouklová pro ČTK sdělila, že zásahy v bučinách spočívají v jejich prosvětlení, aby se vytvořily podmínky pro jejich přirozenou obnovu.
(Celý text)

Policie uzavřela kauzu haldy Heřmanice v Ostravě, nikoho neobviní
26. dubna 2024 01:11

OSTRAVA (ČTK) - Policie uzavřela kauzu sanace prohořívající haldy Heřmanice v Ostravě, podle kriminalistů nejde o trestný čin. Případ, kterému se věnovali rok, tak končí bez obvinění, uvedl server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Za chov koček v nevhodných podmínkách potvrdil soud ženě podmínku a zákaz chovu
25. dubna 2024 23:44

PRAHA (ČTK) - Za chov koček v nevhodných podmínkách dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil ženě čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let. Jejímu synovi trest zmírnil, vypustil podmíněný trest a ponechal mu pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatným výživovým stavem či nedostatkem soukromí. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Oba obžalovaní vinu v minulosti odmítli.
(Celý text)

Zhruba 20 lidí demonstrovalo v Praze proti zřízení Národního parku Křivoklátsko
25. dubna 2024 19:49

PRAHA (ČTK) - Na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo dnes zhruba 20 lidí proti plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Nesouhlasili s přístupem ministerstva životního prostředí (MŽP), které podle nich tímto krokem nechrání místní lesy. Demonstrující se shromáždili po semináři uskutečněném v Poslanecké sněmovně, kde se téma probíralo. Proti vyhlášení Křivoklátska národním parkem se již dříve vymezili někteří starostové a zástupci samospráv. Naopak část vědecké obce zřízení národního parku podporuje.
(Celý text)

Zhruba 20 lidí demonstrovalo v Praze proti zřízení Národního parku Křivoklátsko
25. dubna 2024 19:49

PRAHA (ČTK) - Na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo dnes zhruba 20 lidí proti plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Nesouhlasili s přístupem ministerstva životního prostředí (MŽP), které podle nich tímto krokem nechrání místní lesy. Demonstrující se shromáždili po semináři uskutečněném v Poslanecké sněmovně, kde se téma probíralo. Proti vyhlášení Křivoklátska národním parkem se již dříve vymezili někteří starostové a zástupci samospráv. Naopak část vědecké obce zřízení národního parku podporuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2134 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama