titulní strana > co píší jiní
Dr. Šrám si nestihl převzít Cenu za komunikaci klimatu
2. prosince 2022 06:30
() - Když jsem ve středu 30. 11. přicházel na slavnostní předávání Cen za komunikaci klimatu, říkal mi na uvítanou spolupořadatel profesor Pavel Jungwirth „Radim včera umřel“. V tom momentě mně vůbec nenapadlo, že by se mohlo stát něco s dr. Šrámem. Minulý týden nám přednášel na mezinárodním semináři k znečištění ovzduší, v pondělí mi psal mail, zakončený jeho tradičním „vždy s úsměvem“. Radim Šrám se den před udílením cen omluvil, že se necítí moc dobře a že nepřijde osobně. Bohužel, v tom momentě nikdo netušil, že už nepřijde nikdy.

V téhle krátké vzpomínce na dr. Radima Šráma nechci probírat všechny jeho úspěchy, zásluhy a ocenění – ty si nakonec můžete přečíst na Wikipedii, spíše tedy připojím pár osobních vzpomínek a postřehů.

Pro mne bylo docela zajímavé zjistit, že Radim pracoval po dokončení střední školy rok jako soustružník, než se povedlo získat doporučení a nastoupit dle rodinné tradice na lékařskou fakultu UK. Tuhle informaci jsem našel teprve nedávno a je to dobrým vysvětlením jeho některých postojů a dovedností, které mne občas překvapovaly.

O jeho vědecké úspěšnosti říká hodně jeho Hirsch index, který dosáhl hodnoty 48. Na začátku vědecké kariéry měl docela štěstí, že mohl v roce 1968 vycestovat na roční stáž do Edinburghu, což, zvláště v oblasti genetiky, muselo mít pro jeho další snahy velký význam.

Výzkum vlivu různých chemických látek ho přivedl k problematice životního prostředí. Škodliviny v prakticky nečištěných emisích z uhelných elektráren a tepláren i z dalších velmi špinavých chemických provozů způsobovaly od 70. let minulého století především v severních Čechách, ale také v některých dalších regionech Československa závažné zdravotní problémy obyvatel.

Tehdejší komunistické vedení státu je na jedné straně oficiálně nepřipouštělo, na druhé straně o něm samo vědělo: obyvatelé regionu dostávali tzv. „pohřebné“ – příplatek za špatné životní prostředí, a jejich děti měly nárok na 3 týdny ve škole v přírodě. V případě smogové situace měly školky a školy zákaz otevírání oken. To vše bylo podloženo studiemi zdravotního stavu dětí, které v té době hygienické stanice měly a které ukazovaly na velmi zvýšenou nemocnost dětí z této oblasti oproti ostatním částem republiky.

Tato fakta přivedla dr. Šráma k tomu, že se aktivně zapojil do práce Ekologické sekce Biologické společnosti při ČSAV, a měl podíl na přípravě “Rozboru ekologické situace v Československu“ – odborně podložené neveřejné zprávy o stavu životního prostředí Československa. Tato zpráva pronikla přes disent i mimo Československo a byla publikována v Le Monde, zmiňovalo ji vysílání Svobodné Evropy i Hlasu Ameriky; u nás pak vedla k dalšímu zájmu obyvatel o stav prostředí.

Po změnách režimu od roku 1990 se Radim Šrám plně zapojil do výzkumu následků bezohledného pálení uhlí v pánevních oblastech severních Čech. Povedlo se mu iniciovat a posléze také realizovat dvě fáze tzv. Programu Teplice a programu Znečištění ovzduší a zdraví, ve kterých se podrobně zkoumal zdravotní stav obyvatel znečištěných regionů v porovnání s relativně čistými oblastmi jižních Čech. Výsledky tohoto programu jasně ukázaly ohromné zdravotní následky na obyvatelích. Podobný projekt realizoval od roku 2007 také na Ostravsku.

Kromě velmi aktivní vědecké práce se Radim výrazně podílel také na medializaci problematiky znečištění ovzduší a následků klimatické změny na životní prostředí – napsal mnoho vědecko-populárních článků, zapojil se do práce Rady vlády pro udržitelný rozvoj, založil a vedl Komisi pro životní prostředí AV ČR, byl místopředsedou Vědecké rady MŽP. Pomáhal založit Vědecké klimatické fórum, které má propojovat vědce z různých oblastí vědy s přesahem na téma klimatu a které intenzivně zásoboval informacemi ze svého oboru.

Dr. Šrám byl kdykoliv ochotný přijít o problematice nejen přednášet, ale také se o své výsledky nezištně podělit. (Nejen já) jsem se víckrát setkal s tím, že prakticky „na klíč“ připravil materiály pro prezentaci problematiky znečištění ovzduší pro různá odborná vystoupení nebo výuku.

Radim Šrám nám bude velmi chybět právě v současné době, kdy jsou velké snahy prolomit již schválené limity znečišťujících látek při výrobě elektřiny a tepla a dovolit znovu ještě výrazněji ničit naše zdraví pod záminkou energetické krize způsobené invazí na Ukrajinu.

Když k tomu připočteme velmi škodlivé důsledky toho, že část obyvatel se vrátí k topení často nekvalitními pevnými palivy, někdy dokonce s příměsí odpadů, tak se těžko můžeme divit následkům na našem zdraví. Ano, do zdravotnictví dáváme stále více peněz, je stále dokonalejší, ale právě práce dr. Šráma ukazují, o kolik by byla lepší preventivní opatření, co si již mnoho let uvědomují ve většině zemí od nás na západ a také třeba ve Spojených státech.

Dr. Šrám vždy věděl, co je veřejný zájem, a dovedl vyhodnotit, co nám o jeho porušování vypovídají vědecká data. S ohledem na své znalosti a jejich společenskou závažnost vždy jednal maximálně otevřeně a také angažovaně. Ukazoval tak nám všem, jaká má být role vědce, který nemá pouze zájem stoupat po kariérním žebříčku – ale naopak chce, aby jeho poznání sloužilo lidem k jejich prospěchu.

Jiří Dlouhý

Další články:
31. ledna 2023 10:33
31. ledna 2023 06:30
30. ledna 2023 06:30
29. ledna 2023 06:30
28. ledna 2023 06:30

Online diskuse
Chceme propojit otrávené zvíře s konkrétní plechovkou jedu, říkají čeští vědci
31. ledna 2023 05:13

PRAHA (Ekolist) - Tým chemiků na Univerzitě Karlově zkoumá, jak propojit otrávené zvíře s konkrétní plechovkou jedu. Cílí přitom na nejoblíbenější jed travičů, karbofuran. Výzkum probíhá v Centru environmentálních forenzních věd Přírodovědecké fakulty UK.
(Celý text)

Ve Velvarech a Němčicích otestují organizace opatření na zadržení vody v krajině
31. ledna 2023 01:32

PRAHA (ČTK) - Ve Velvarech na Kladensku a Němčicích na Kolínsku otestuje společnost Člověk v tísni a další organizace opatření na zadržení vody v krajině. Středočeský kraj na projekt přispěje 2,5 milionu, rozhodli krajští zastupitelé. Jde o pětiletý projekt LIFE WILL (Water in Landscape and Soil).
(Celý text)

Vědci identifikovali vrak lodi potopené u pobřeží anglického Eastbournu
31. ledna 2023 00:57

(ČTK) - Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.
(Celý text)

Jihlavská zoo ukončí chov tuleňů, posledního samce předá v únoru do Itálie
31. ledna 2023 00:25

JIHLAVA (ČTK) - Jihlavská zoologická zahrada ukončí populární chov tuleňů, s nímž začala v roce 2006. Mláďata se odchovat nepovedlo a loni na podzim uhynuly obě samice. Problémy jsou s krmením. Mořské ryby, jimiž se tuleni živí, obsahují kvůli znečišťování oceánů větší množství těžkých kovů, jež se zvířatům ukládají v játrech, uvedl ředitel zoo Jan Vašák. Samec, který v expozici tuleňů zůstal, bude ve druhé polovině února přepravený do zoo v Itálii.
(Celý text)

V Třinci se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností
31. ledna 2023 00:18

TŘINEC (ČTK) - V Třinci na Frýdecko-Místecku se začne od února třídit kuchyňský odpad z domácností. Společnost Smolo CZ, která ve městě zajišťuje svoz odpadu, tam rozmístí 90 speciálních utěsněných nádob, do nichž budou lidé vyhazovat zbytky jídel. Firma pak odpad odveze do bioplynové stanice. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Smolo Dorota Havlíková.
(Celý text)

V Milovicích letos dokončí obnovu lesoparku Lišky, zpřístupní se lidem
31. ledna 2023 00:10

MILOVICE (ČTK) - V Milovicích na Nymbursku pokračují s revitalizací lesoparku Lišky v severovýchodní části města. Přírodní areál poznamenaný armádní činností má být po úpravách přístupný lidem. Po vyčištění náletů a odstranění betonových konstrukcí přibyde nová výsadba, mlatové cesty a lavičky. Práce zhruba na 20 hektarech plochy vyjdou na 18 milionů korun, téměř osm milionů jde z evropských dotací. Město začalo s úpravami loni na podzim, informovala ČTK mluvčí města Eva Hrušková.
(Celý text)

Kněždub léta trápí zanedbané hospodářství místního obyvatele v bývalém JZD
30. ledna 2023 16:37

(ČTK) - Kněždub na Hodonínsku už několik let trápí hospodaření místního obyvatele Jana Šantavého. Aktuálně na jeho počínání upozornilo hnutí Animal Save Movement, které se mezinárodně věnuje obecně boji proti chovu hospodářských zvířat a upozorňuje na podmínky jejich chovu. Médiím rozeslalo pětiminutové video, které je sestříhané ze záběrů pořízených v rozmezí několika měsíců. Dokumentuje zvířata, o něž je podle hnutí špatně pečováno, či uhynulá zvířata v různém stadiu rozkladu. Starosta Libor Grabec ČTK řekl, že jde o letitý problém, který se nedaří ani za pomoci úřadů vyřešit a na který si řada obyvatel stěžuje.
(Celý text)

V malochovu drůbeže na Českobudějovicku je ptačí chřipka, část ptáků uhynula
30. ledna 2023 15:52

TRPNOUZE (ČTK) - V malochovu drůbeže v obci Trpnouze na Českobudějovicku se prokázala ptačí chřipka H5N1. Přes víkendu zahynulo chovateli sedm slepic a šest perliček. Zbylých zhruba dvacet zvířat veterináři utratí. Je to letošní dvanácté ohnisko ptačí chřipky v zemi, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
(Celý text)

Ředitel společnosti Energoaqua v případu otravy Bečvy opět odmítl vinu
30. ledna 2023 15:45

VSETÍN (ČTK) - Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka dnes u vsetínského okresního soudu odmítl, že by on nebo podnik způsobili otravu řeky Bečvy, jak jim klade za vinu obžaloba. Vinu firmy popřel také její zmocněnec Vladimír Kurka. Soud sledovanou kauzu začal projednávat dnes ráno. Firmu z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele státní zástupce obžaloval z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Za to sedmašedesátiletému Havelkovi hrozí až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.
(Celý text)

Elektrowin vybral za 17 let elektroodpad o hmotnosti 78 Eiffelových věží
30. ledna 2023 15:35

(ČTK) - Společnost Elektrowin vybrala v loňském roce 54 850 tun vysloužilých elektrospotřebičů, což bylo zatím nejvíc za její sedmnáctiletou existenci. Oproti roku 2021 byl objem vybraného elektroodpadu o tři procenta vyšší. Od svého vzniku Elektrowin shromáždil a předal k recyklaci celkem 571 000 tun starého elektra, což představuje zhruba 32 milionů kusů elektrozařízení. Váha vybraného elektra odpovídá hmotnosti 78 Eiffelových věží nebo 3263 Petřínských rozhleden či 1483 souprav pendolina.
(Celý text)

Lesy ČR nedoporučují kvůli silné námraze na stromech vstup do lesů
30. ledna 2023 15:34

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) nedoporučuje lidem kvůli silné námraze na stromech vstup do lesů. Stromy, zejména vršky jehličnanů a větve listnáčů, se pod tíhou ledu lámou. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Neandrtálci shromažďovali lovecké trofeje, zjistili díky nálezu vědci
30. ledna 2023 10:20

MADRID (ČTK) - Předchůdci dnešních lidí měli už před 55 000 lety podobný zvyk jako dnešní lovci a ponechávali si trofeje upomínající na zvlášť povedené úlovky. Na základě nálezů ze španělské jeskyně Des-Cubierta k tomu dospěli antropologové. Podle nich si neandrtálci ve svých jeskynních příbytcích schovávali například vypreparované lebky praturů, nosorožců nebo jelenů. Napsala o tom agentura APA.
(Celý text)

Ministerstvo uložilo Písku, aby dopracoval dokumentaci projektu ZEVO
30. ledna 2023 10:11

PÍSEK (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uložilo Písku, aby dopracoval dokumentaci k záměru vybudování zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO). Připomínky ministerstva k projektu se týkaly například vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví. ČTK to řekla mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.
(Celý text)

Ruská železnice je důležitá pro dovoz strategických kovů do EU, píše Bloomberg
30. ledna 2023 10:10

BRUSEL (ČTK) - Zbrojní průmysl v EU spoléhá na kovy vzácných zemin, které dováží z Číny. Údaje EU nyní ukazují, že důležitým kanálem pro dovoz těchto strategických kovů je ruská železnice. Rusko je centrem železniční nákladní trasy, která zásobuje západní zbrojovky stálými dodávkami kovů potřebných k výrobě mikročipů, elektroniky a munice pro moderní zbraně. Důležité kovy potřebné pro výrobu zbraní, které EU posílá na Ukrajinu, tak zřejmě putují po železničních kolejích nepřítele, upozornila agentura Bloomberg.
(Celý text)

Čínská společnost CATL otevřela v Německu závod na baterie pro elektromobily
30. ledna 2023 09:31

(ČTK) - Čínská společnost Contemporary Amperex Technology (CATL) minulý týden v německém městě Arnstadt oficiálně otevřela jednu z největších evropských továren na výrobu bateriových článků pro elektromobily. Informovala o tom agentura DPA. Celková investice do tohoto závodu by podle firmy měla činit zhruba 1,8 miliardy eur (téměř 43 miliard Kč).
(Celý text)

Změna klimatu nedělá parazitům dobře. A důvod k radosti to není
30. ledna 2023 05:41

PRAHA (Ekolist) - Na živočichy, kteří si parazitismus vybrali jako svou životní strategii, většinou nepohlížíme zrovna hezky. Zpráva o tom, že i na ně neblaze doléhají klimatické změny, se tak jeví pozitivněji, než ve skutečnosti je.
(Celý text)

Okresní soud ve Vsetíně začne projednávat případ otravy řeky Bečvy
30. ledna 2023 01:00

VSETÍN (ČTK) - Okresní soud ve Vsetíně začne v pondělí projednávat případ otravy řeky Bečvy ze září 2020. Na hlavní líčení si vyčlenil 39 jednacích dní, nařízené je do letošního prosince. Obžalobě v případu čelí společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a její ředitel Oldřich Havelka. Kauzou se bude zabývat trestní senát v čele se soudkyní Ludmilou Gerlovou. Spis k případu má několik tisíc stran.
(Celý text)

Pavel nemá důvod nejmenovat Hladíka, pokud na něm Fiala bude trvat
30. ledna 2023 00:56

PRAHA (ČTK) - Pokud nevyvstaly nové okolnosti a premiér Petr Fiala (ODS) si je jistý nominací Petra Hladíka (KDU-ČSL) na ministra životního prostředí, nemá nově zvolený prezident Petr Pavel důvod ho nejmenovat. Pavel to řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Zeman začátkem roku oznámil, že má k Hladíkovi výhrady a není připraven ho do vlády jmenovat.
(Celý text)

Ochránci přírody našli u Lednice otráveného orla, letos jde o první případ
29. ledna 2023 19:50

(ČTK) - Ochránci přírody našli u Lednice na Břeclavsku otráveného orla mořského, letos jde o první případ otravy dravce na jihu Moravy. Ornitologové loni v kraji evidovali čtyři otravy dravců. ČTK to řekla uvedla psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká.
(Celý text)

Čeští vědci rozluštili pradávnou paleooceánologickou záhadu
29. ledna 2023 05:40

PRAHA (Ekolist) - Biologové v současné době stále častěji přicházejí se zjištěními, že za mnoha procesy v živém světě stojí nečekaní hráči: prvoci. Studie, publikovaná nedávno týmem českých vědců ukazuje, že významnými hráči v koloběhu prvků ve světových oceánech je málo známá a dlouho zcela přehlížená skupina, tzv. diplonemy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1879 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama