titulní strana > co píší jiní
Jaký je osud elektromobilů v Česku?
26. listopadu 2021 08:00
() - O tom, že investice do čisté mobility mohou přinést rozvoj technologií nejen v dopravě, ale také v přidružených sektorech, jsem psal nedávno. Podívejme se teď na oblast, která si za svou poměrně krátkou historii stihla vytvořit jak nadšené zastánce, tak fanatické odpůrce a všechno mezi tím.

Ano, hádáte správně, řeč bude o elektromobilech a o tom, co nás v následujících letech čeká a nemine. Je elektromobilita přesně ta revoluce, kterou potřebujeme, nebo slepá ulička? A jak se můžeme připravit na budoucnost, ve které postupně a naprosto logicky mizí spalovací motory?

Norsko: dobrý příklad i návod, jak to (ne)dělat

Určitě si pamatujete obrázky, které před pár lety kolovaly na sociálních sítích. Protagonistou byl zoufalý cyklista, snažící se potmě proplést kabely visícími z oken k řadě parkujících aut. Jde o záběry z poměrně nadsazeného videa, které v roce 2018 vytvořila norská automobilová asociace v reakci na rychlý rozvoj trhu s elektromobily v této severské zemi.

Ač se jedná o nadsázku, je nutné si přiznat, že cca od roku 2011 byl nástup elektromobility v Norsku tak rychlý, že ze začátku pokulhávala infrastruktura a obzvláště v odlehlejších oblastech byl problém naplánovat delší cesty tak, aby vám nedošla šťáva. To se ale rychle mění a pokrytí je ve městech a na hlavních tazích více než slušné.

Proč jsou „auta na baterky“ v Norsku tak populární? Je to především díky daňovým a dalším výhodám, resp. díky výraznému zdanění aut se spalovacími motory a fosilních paliv. Princip „znečišťovatel platí“ se zkrátka Norské vládě a občanům v tomto případě vyplatil. Jak ale v rozhovoru přiznává Christina Bu, generální tajemnice norského svazu elektromobility, je to recept, který bude v jiných zemích těžko replikovatelný.

I bohaté Norsko už se připravuje na to, že subvence a výhody jednoho dne skončí. Ukazuje však, že když se trh nastartuje, elektromobily se stanou něčím „normálním“ – ať už cenou, nebo, a to především, v hlavách lidí.

Prodej aut v Norsku, srovnání elektro vs. fosilní
Prodej aut v Norsku, srovnání elektro vs. fosilní
Zdroj | OFV

Český trh: hlavní je pořizovací cena a prolomení trhu s ojetinami

Když se podíváme na počty elektromobilů na českých silnicích, nevypadá to zatím na nějaký velký boom, ten teprve přijde. Zatím se pohybujeme někde na začátku exponenciály (dalo by se to přirovnat k počtu mobilních telefonů: ještě před pár lety byly drahé a neohrabané a moc toho neuměly, dnes už si jej s sebou bereme úplně všude a zvládnou elektronické bankovnictví, filmy i hry).

Prodeje smartfounů po světě
Prodeje smartfounů po světě

Český automobilový trh je navíc specifický tím, že převládají ojeté vozy, a těch je v bateriové divizi zatím málo. Nové elektromobily jsou zatím o významný kus dražší než jejich fosilní ekvivalenty, to se ale brzy s největší pravděpodobností změní. Obzvláště pokud bude pokračovat současný trend snižování výrobní ceny baterií a investic do vývoje nových technologií, které by již třeba nepotřebovaly vzácné kovy.

Tři ze čtyř nových aut v Česku pořizují firmy, rozvoji trhu s elektromobily – včetně těch ojetých – by tak mohly pomoci další pobídky a výhody, třeba rychlejší odpisy. Elektromobily jsou také ideální například pro veřejnou správu, tedy třeba pro obce. Tyto vozy jsou ideální do městského provozu, protože produkují méně lokálních emisí, a s nabíječkou před radnicí může obec ještě ušetřit na provozních nákladech.

Pro typického Čecha, který najede v průměru 32 km za den, může být výhodou elektro ojetiny kolem však například to, že díky absenci spalovacího motoru a spousty dalších součástek, které se mohou pokazit, je jeho provoz dlouhodobě o dost levnější.

Investice do infrastruktury jsou základ

Jedním z hlavních argumentů odpůrců elektromobilů je fakt, že nabíjení trvá oproti natankování celkem dlouho a síť rychlých i pomalých nabíječek u nás zatím není tak hustá, jak by si všichni představovali. I tady se ale blýská na lepší časy. Výstavba nabíjecích stanic bude podporována například v programu Nová zelená úsporám, s infrastrukturou pro alternativní pohony se počítá také v Modernizačním fondu. Balíček Fit For 55, který nedávno představila Evropská komise, počítá například s masivními investicemi do sítě rychlých nabíjecích stanic na hlavních evropských tazích, činí se i samotní výrobci.

Příkladem mohou být superrychlé nabíječky Ionity, které jsou provozovány skupinou automobilek (BMW, Ford, Daimler, Volkswagen a Hyundai). Zatím jsou u nás jenom čtyři, dá se ale předpokládat, že s rostoucími prodeji a širším portfoliem elektromobilů právě těchto značek přibude i nabíjecích stanic. Pozadu není ani Tesla se svými sedmi superchargery a musím zmínit také síť sice pomalejších, ale stále dostatečných nabíječek od ČEZu, E.On či PRE.

V příštím roce bychom se také mohli dočkat zatím nejrychlejších nabíjecích stanic od ABB, které zvládnou dobít auto na 100 km dojezd za 3 minuty.

Ve výhodě jsou samozřejmě motoristé, kteří mají možnost dát si na vlastní střechu solární panely. Nabíjení elektromobilu se tak stává ještě výhodnějším a dlouhodobé úspory výraznějšími. Ani ve městě si ale nemusíte zoufat – díky zjednodušení legislativy je nyní možné zbudovat běžné nabíjecí stanice například u sloupů veřejného osvětlení.

Pokud vás zajímá, jak je to se sítí stanic v Česku, mrkněte třeba tady na udržovanou mapu nabíječek od všech poskytovatelů.

Zvládneme vyrobit tolik elektřiny?

Řekněme si nejprve jednu věc: pokud vezmeme průměrný nájezd a spotřebu běžného auta na fosilní paliva, jak uvádí server oenergetice.cz, ušetřili bychom již při pouhém 20 % podílu elektromobilů na českých silnicích cca 1,4 miliardy litrů pohonných hmot ročně. A to je fakt hodně emisí CO2.

Celková spotřeba všech těchto aut by tak představovala přibližně jeden blok jaderné elektrárny Dukovany. Vzhledem k tomu, že velkou část elektřiny, kterou vyrobíme, vyvážíme (vloni to podle dat Energetického regulačního úřadu bylo 10,2 TWh), máme i pro prudký vzestup počtu elektromobilů ještě dostatečnou rezervu.

Bez čeho se ale dlouhodobě neobejdeme, je rozvoj obnovitelných zdrojů energie a také způsobů ukládání energie. Potenciál větrné energie v ČR je až 28 % současné spotřeby (AV ČR), potenciál solární energie dalších 27 % (EGÚ Brno), ty zatím zdaleka nevyužíváme tak, jak by bylo možné.

I z reálného modelu, který vytvořila společnost McKinsey pro německou síť, vyplývá, že elektromobilitu a domácí nabíjení síť celkem hravě zvládne. Obzvlášť, pokud se na ni připravíme předem, například zavedením levnějších tarifů během dne nebo v noci, kdy je celkový odběr elektřiny menší.

Automobilky jsou připraveny, co my?

Automobilový průmysl se mění. Ať už je to tlakem států a regionů na snižování emisí, nebo rostoucí poptávkou zákazníků, počet elektromobilů na našich cestách již jen poroste. Velké automobilky jsou na tuto změnu připraveny a je jen na nás politicích, abychom se postarali o to, že bude elektrozměna co nejhladší.

Další zdroje:
Global EV Outlook 2021.
Statistika počtu elektrických a hybridních aut v Norsku.

Mikuláš Peksa

Další články:
23. ledna 2022 16:30
21. ledna 2022 07:00
20. ledna 2022 10:52
20. ledna 2022 10:00
19. ledna 2022 07:00

Online diskuse
Umělý sníh nás utvrzuje v představě, že s klimatem je všechno v pořádku
25. ledna 2022 16:37

PRAHA (Ekolist) - Dokud jsou svahy hor bílé a na sjezdovkách se to dá pořádně rozpálit, není jediný důvod se bát o globální klima. Zima přeci je, jak má být. Umělé zasněžování už dvacet let vytváří iluzi pohody, která nás i přírodu vychází hodně draze.
(Celý text)

Lidé mohou od dneška nominovat do ankety projekty adaptace na změnu klimatu
25. ledna 2022 14:50

PRAHA (ČTK) - Projekty, které pomáhají městu, budovám i krajině s adaptací na změnu klimatu mohou od dneška lidé nominovat do ankety Adapterra Awards. Zástupci Nadace Partnerství zahájili čtvrtý ročník soutěže. Projekty lze on-line přihlásit do konce března. Odborná porota pak vybere nejlepší projekty, které postoupí do finále a hlasovat pro ně bude i veřejnost. Výsledky pořadatelé vyhlásí v listopadu.
(Celý text)

Polsko začíná stavět bariéru na hranicích s Běloruskem
25. ledna 2022 12:05

VARŠAVA (ČTK) - V Polsku začíná budování bariéry na hranicích s Běloruskem, kde loni propukla migrační krize. Informuje o tom agentura PAP, podle níž bude hraniční oplocení vysoké 5,5 metru a potáhne se 186 kilometrů podél hranice s východoevropskou zemí. Stavba má být hotova letos v červnu. Budování bariéry se podle listu Gazeta Wyborcza nelíbí ochráncům přírody.
(Celý text)

MŽP: Dohoda o Turówu by poskytla širší možnost kontroly než evropské právo
25. ledna 2022 12:00

PRAHA (ČTK) - Připravovaná mezivládní dohoda o Turówu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) zaručuje ochranu životního prostředí v příhraničí a poskytuje širší možnosti kontroly než současná evropská legislativa. ČTK to za úřad sdělil Ondřej Charvát v reakci na pondělní vyjádření platformy Společně pro vodu. Podle ní chystaná podzemní stěna nezabrání úbytku vody z českého území a uzavření dohody v nynějším znění by bylo v rozporu s českými i evropskými zákony, které neumožňují vyslovit souhlas se škodami na životním prostředí a vlastním území.
(Celý text)

Ekologické organizace podaly žalobu proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice
25. ledna 2022 11:57

CHVALETICE (ČTK) - Ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace a místní spolek Zelená pro Pardubicko podaly žalobu proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí o udělení výjimky z emisních limitů pro uhelnou elektrárnu Chvaletice na Pardubicku. Umožňuje elektrárně po dobu šesti let vypouštět do ovzduší více rtuti a oxidů dusíku. Ekologické organizace považují rozhodnutí za nezákonné, uvedly v tiskové zprávě. Bylo vydáno v listopadu 2021, tři měsíce po začátku platnosti limitu v srpnu 2021. Elektrárna považuje jednání ekologů za absurdní. Ministerstvo žalobu zatím neobdrželo.
(Celý text)

Ruský fotograf zachytil lední medvědy zabydlené v meteorologické stanici
25. ledna 2022 11:53

(ČTK) - Ruský fotograf Dmitrij Koch vytvořil fascinující sérii snímků zachycujících lední medvědy, kteří obsadili opuštěné budovy meteorologické stanice na ostrově Koljučin mezi Ruskem a Aljaškou. Informoval o tom server Petapixel.
(Celý text)

Vědci popsali unikátního brouka uloženého v maďarském jantaru z doby dinosaurů
25. ledna 2022 01:50

OLOMOUC (ČTK) - Vědcům se podařilo popsat podobu prvního brouka, jehož desítky milionů let staré fosilie našli badatelé v jantaru u města Ajka v západní části Maďarska. Jeho podobu experti z mezinárodního týmu vědců, jehož součástí byl Robin Kundrata z katedry zoologie olomoucké přírodovědecké fakulty, zrekonstruovali za pomoci moderní výpočetní tomografie. Zařadili jej mezi kovaříky. O úspěchu badatelů, který významně přispěl k poznání druhohorní fauny střední Evropy, informovali zástupci Univerzity Palackého.
(Celý text)

Komora: Podíl redistributivní platby je vysoký, poškodí to velké zemědělce
25. ledna 2022 01:42

OLOMOUC (ČTK) - Podíl takzvané redistributivní platby na podporu prvních 150 hektarů půdy u každé zemědělské firmy je v dohodě vládní koalice nastaven mnohem výš než v okolních zemích, a to na úkor ostatních zemědělských podniků hospodařících na větších výměrách polí, řekl předseda okresní agrární komory v Olomouci Vladimír Dosoudil. Nerovné nastavení dotací pro malé a velké zemědělce může podle něj navíc narušit strukturu tuzemského zemědělství, jelikož bude svádět například k dělení farem na menší celky.
(Celý text)

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat
25. ledna 2022 01:30

PRAHA (ČTK) - Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.
(Celý text)

Kontrolní úřad v Polsku poukázal na díry v kontrole bezpečnosti potravin
25. ledna 2022 01:27

VARŠAVA (ČTK) - Mýtus o bezpečnosti polských potravin je v troskách, jejich kvalita je tragická, píší polská média o zprávě polského nejvyššího kontrolního úřadu NIK. "V polském masu jsou tuny antibiotik, strašné bakterie a znečistění. Kontrola potravin je jen iluzorní a nikdo se o problém nechce postarat," napsal server Innpoland.pl o závěrech nedávno publikované zprávy NIK.
(Celý text)

Pardubice chtějí veřejné projednání o spalovně opět v aréně
25. ledna 2022 00:38

PARDUBICE (ČTK) - Město Pardubice bude usilovat o to, aby se veřejné projednání o obnově provozu spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví konalo znovu v aréně. Projekt, který samosprávy v regionu odmítají, provází i velký odpor veřejnosti. Do haly, kam se vejdou tisíce lidí, může přijít kdokoli, koho téma zajímá, řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).
(Celý text)

Ombudsman ukončil šetření k Bečvě, novela vodního zákona je podle něj nezbytná
24. ledna 2022 17:26

(ČTK) - Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček ukončil šetření okolností havárie na řece Bečvě v září 2020 spojené s masivním úhynem ryb. Novela vodního zákona je podle něj nezbytná, protože ten současný dostatečně neřeší především ohlašování havárií a kompetence úřadů při jejich zneškodňování. Se závěry šetření seznámil na dnešním jednání ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (KDU-ČSL), informovala mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková. Ombudsman už loni v létě uvedl, že při řešení havárie v Bečvě se ukázala nedostatečnost vodního zákona.
(Celý text)

Ledopád v Labském dole v Krkonoších od začátku sezony přilákal přes 200 lezců
24. ledna 2022 17:18

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Přírodní ledopád v Labském dole nad Špindlerovým Mlýnem v srdci Krkonoš přilákal v současné zimní sezoně více než 200 lezců s mačkami a cepíny. Jde o jediný legální terén pro ledolezce v Krkonoších, uvedla Petra Šťastná z oddělení ochrany přírody Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Zájemci o lezení se musí předem registrovat na webu správy parku. Denní kapacita je 16 lidí, největší zájem je o víkendech.
(Celý text)

Iniciativa: Dohoda o Turówu odporuje zákonu, podzemní stěna úbytku vody nezabrání
24. ledna 2022 14:46

(ČTK) - Dosavadní znění česko-polské dohody o hnědouhelném dole Turów je v rozporu s českými i unijními zákony. V tiskové zprávě to tvrdí platforma Společně pro vodu, která sdružuje zástupce ekologických organizací, právní experty či sousedské spolky. Chystaná podzemní stěna úbytku podzemní vody z českého území podle iniciativy nezabrání.
(Celý text)

Volkswagen oznámil, že splnil loňský cíl pro emise u nových vozů v EU
24. ledna 2022 14:41

(ČTK) - Průměrné emise oxidu uhličitého u nových osobních automobilů z koncernu Volkswagen v Evropské unii v loňském roce činily 118,5 gramu na kilometr, a nacházely se tak zhruba dvě procenta pod stanoveným cílem. Na základě předběžných údajů to oznámila sama firma, jejíž součástí je mimo jiné i mladoboleslavská automobilka Škoda Auto.
(Celý text)

Osevní plocha pro jednu plodinu se v místech ohrožených erozí zmenší na třetinu
24. ledna 2022 12:30

PRAHA (ČTK) - Na třetinu by se měla zmenšit plocha pro osetí jednou plodinou v oblastech silně ohrožených erozí. Od příštího roku bude zřejmě moci činit jen deset hektarů. Uvedl to na twitteru ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Zpřísňují se tak podmínky, které musí zemědělci dodržovat, aby měli nárok na dotace. Úpravu ještě musí schválit Evropská komise. Zatím je plocha pro monokultury omezena jak v oblastech ohrožených erozí, tak i v neohrožených lokalitách na 30 hektarů. Celkově je ohrožena erozí asi čtvrtina orné půdy v Česku a zhruba 4,5 procenta orné půdy je ohroženo silně, řekl ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
(Celý text)

Francouzská firma nebude nabízet akvarijní koule, přivádějí ryby k šílenství
24. ledna 2022 12:15

PAŘÍŽ (ČTK) - Přední francouzský dodavatel akvaristických potřeb ukončil prodej akvárií ve tvaru koule s tím, že rybičky dohánějí k šílenství a ty v nich rychle hynou. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Začíná lednová výzva Do práce na kole, potrvá do neděle
24. ledna 2022 12:09

PRAHA (ČTK) - Dnes startuje lednová výzva celorepublikové kampaně Do práce na kole, kterou pořádá spolek AutoMat. Je určena pro jednotlivce, kteří by se při ní měli po celý týden dopravovat do práce a v případě home office na nákupy nebo návštěvy pěšky, klusem, na kole či koloběžce. Hodnotí se pravidelnost těchto cest.
(Celý text)

Nápad „jako z Marsu“ se po víc než 14 letech stal skutečností. V Praze je svoz bioodpadu zdarma
24. ledna 2022 07:13

PRAHA (Ekolist) - Hnědou „popelnici“ na bioodpad už asi viděl každý. Po Praze je můžete vidět jak u rodinných, tak i u bytových domů. Až do konce roku 2021 si za její vyvážení museli zájemci připlatit. Od letošního roku je v Praze svoz bioodpadu zdarma. Po více než 14 letech, kdy Praha začala vymýšlet a prosazovat svoz bioodpadu.
(Celý text)

V Indii vyšetřují úhyn 57 kožnatek. Je podezření, že je lidé otrávili
24. ledna 2022 01:14

DILLÍ (ČTK) - V Indii uhynulo přes 50 kožnatek a úřady případ vyšetřují jako možnou záměrnou otravu. Kožnatky indické se mohou dožít 300 i 400 let a patří k chráněným druhům želv.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1649 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama