titulní strana > co píší jiní
Navštívil jsem vrchol Králického Sněžníku a bylo to stejné jako vstoupit do pekla
21. října 2021 08:10
() - Evropská unie tvrdí, že v posledních 25 letech usilovně pracovala na vytvoření sítě chráněných přírodních oblastí v celé EU, nazvané Natura 2000. Deklarovaným účelem této sítě mělo být zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti v Evropě.

V případě společného polsko-českého projektu „Výstavba rozhledny na Králickém Sněžníku“, placeného z 85 % dotací EU, se však má dosáhnout přesně opačného cíle – nevratného poškození tohoto unikátního ekosystému na hranicích Česka a Polska.

Systémově selhaly všechny státní orgány ochrany přírody v Polsku i Česku a také poslední instance Evropská komise zastoupená komisařem pro životní prostředí Sinkevičiusem.

Třešničkou na dortu potom je skutečnost, že příslušná EIA (Zpráva o vlivu záměru na tuto lokalitu) byla účelově upravena ve prospěch investora zjevně nezákonným způsobem, aniž by to orgány ochrany přírody vyvedlo z klidu a vydání územního a stavebního povolení, s následným proplácením dotace v rozporu s jejím účelem, daly zelenou.

Celý způsob přípravy projektu rozhledny i jeho realizace je pak ukázkovým příkladem, jak to s dodržováním zákonů i principy ochrany nejcennějších ekosystémů v soustavách NATURA 2000 myslí Polsko a Česko „vážně“.

Co je na rozhledně špatného? Pominu-li neskutečně pokleslou estetickou stránku vlastní stavby a její absolutní disharmonii s krajinou, zfalšovanou EIA zprávu, neuvěřitelné lajdáctví státní správy na úseku ochrany životního prostředí, kde si Praha a Varšava mohou podat ruce, a do očí bijící porušení evropské Směrnice o ochraně druhů a stanovišť, potom lze realizaci stavby přirovnat k vpíchnutí otrávené jehly do organismu, napojené na zásobu jedu, který spolehlivě zajistí další úbytek biodiverzity, kriticky ohrožených zástupců flóry a fauny vázaných na unikátní přírodní rezervaci masivu Králického Sněžníku ve vazbě na nikým a ničím limitovaný antropogenní tlak na poslední zbytky přírody.

Turisté.
Turisté.
Foto | Miroslav Vinkler

Pro ty, kteří oblast „Králičáku“ nenavštívili, představte si pětiúhelník, jehož plocha cca 250 km2 představuje dotčené přírodní území, v jehož středu je Králický Sněžník a je rozpůlen mezi Česko a Polsko. Hrany pětiúhelníku potom spojují jeho jednotlivé vrcholy – sídla v Polsku (města Miedzylesie- Miedzygorzie- Stronie Slaskie a v Česku Králíky a Staré Město).

Všude kolem nich, směrem do středu rezervace, se v posledních letech rozběhla silná výstavba základen masové turistiky a atrakcí, které mají nalákat další davy k adrenalinovým zážitkům.

Pouze jeden jediný areál Dolní Morava / Králiky, zasahující do masivu Králického Sněžníku, ročně přivítá více než 300 tisíc návštěvníků.

Vlastní rozhledna, umístěná na plochém a bezlesém vrcholu, zdaleka viditelná zejména z polských rovin, tak působí na tyto davy jako lampa na noční můry. Všichni ji chtějí vidět, všichni chtějí zažít a všichni se na ni vypraví.

Každý ví, že přírodní rezervace může snést pouze takový počet návštěvníků, který zajistí, že nedojde k jejímu poškození. Podle tvrdých dat SCHKO Jeseníky (fotopasti) se zatím návštěvnost v posledních letech držela mezi 38-43 tisíc turistů/rok. Což není zásadní problém.

Ten nastane s přívaly davů a odhadovanou návštěvností mezi 220-240 tisíc/rok, horami odpadků, absencí hygienických zařízení a technickým dobýváním vrcholu technikou – koly a čtyřkolkami a zcela nekontrolovatelným pobíháním psů všech ras podél přístupových tras.

Rozhledna
Rozhledna
Foto | Miroslav Vinkler

Na to vše v předstihu upozorňovaly ekologické organizace z Česku i Polsku od samého počátku příprav na stavbu rozhledny.

Nadarmo – investor (město Stronie Slonskie) s lobbistickou pomocí, úplatnými byrokraty Polska i Česka a okázalým nezájmem Bruselu prosadil svou.

Lze téměř s jistotou prohlásit, že během pěti, sedmi let zbudou z dnešní přírodní rezervace doslova trosky a řada ohrožených zástupců flóry a fauny už nebude k vidění.

Z obecného pohledu pak kauza rozhledny velmi dobře zapadá do kontextu krize ochrany životního prostředí v Česku, která byla odsunuta na poslední kolej. Ta započala novelou stavebního zákona, skandálním rozhodnutím Ústavního soudu ČR, který posvětil odstavení dotčené veřejnosti z účastenství na řízeních, kde jsou dotčeny zájmy ochrany přírody, zněním nového stavebního zákona, tristním stavem lesů a zemědělské půdy apod.

Vládnoucímu establishmentu se podařilo vyvolat u veřejnosti vyvolat zdání, že přírodní statky si lze koupit stejně snadno jako rohlík v krámu, a proto nějaká podpora zastánců ochrany životního prostředí je zbytečná a snad i škodlivá, což se projevilo také volebním propadákem Strany zelených v parlamentních volbách 2021 (0,99 % hlasů).

Čím víc turistů, tím větší zátěž pro přírodu.
Čím víc turistů, tím větší zátěž pro přírodu.
Foto | Miroslav Vinkler

Realitu je nutné přijmout, i když některým z nás příjemná není. Je také zapotřebí vstřebat i další skutečnost, že dnešní společnost přijala strategii, že příroda je od toho, aby nám pouze dávala a pokud naše zájmy stojí v protikladu se zájmy životního prostředí, je naším právem si to vzít násilím.

Pasovali jsme se do role, že tzv. člověk rozumný, podtřída evropský, se verbálně hlásí k principu trvale udržitelného rozvoje, v praxi však dělá pravý opak a ekonomickému růstu podřídil doslova vše.

Z tohoto pohledu lze označit i dokument European Green Deal za podvrh, který pokrytecky mluví o zeleném údělu, ve skutečnosti však na piedestal evropských hodnot staví pouze a jenom konzumně-materiální stránku věci a jeho pravé jméno by mělo znít European Dirty Deal (Evropský špinavý úděl).

Nedělám si iluze, že nás stejně jako právě postavená rozhledna na vrcholu Králického Sněžníku, nepřivede k trpkému konci, poznání, že jsme konali chybně a že jsme jednoznačně jako společnost přecenili své možnosti i schopnosti.

Miroslav Vinkler

Další články:
29. listopadu 2021 08:00
28. listopadu 2021 08:00
27. listopadu 2021 08:00
26. listopadu 2021 08:00
25. listopadu 2021 08:00

Online diskuse
Asociace producentů chce prosazovat ekologické natáčení, spouští platformu Greenfilming.cz
29. listopadu 2021 12:34

PRAHA (ČTK) - Asociace producentů v audiovizi připravila pravidla ekologického natáčení pro snížení uhlíkové stopy a spouští platformu Greenfilming.cz. Smyslem je podle asociace snížit množství energie, které se díky cestování či svícení spotřebuje mnoho. K udržitelnosti natáčení bude přihlížet i Státní fond kinematografie, když bude rozhodovat o podpoře daného filmu. Akce Greenfilming v praxi se bude konat 2. prosince od 10:00 v projekčním sále Studia FAMU v Klimentské ulici v Praze a on-line na platformě Greenfilming.cz https://greenfilming.cz/live.html. ČTK to za asociaci sdělila Martina Reková.
(Celý text)

Škoda Auto testuje v interní logistice v Mladé Boleslavi elektrické tahače
29. listopadu 2021 12:20

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Automobilka Škoda Auto testuje ve svém hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi dva elektrické tahače, které slouží ve vnitrozávodní dopravě. Další nákladní vozy s elektrickým pohonem budou následovat. Česká automobilka plánuje, že oproti nákladním automobilům vybaveným naftovým motorem takto ušetří 60 tun CO2 ročně.
(Celý text)

Území zvažovaná pro úložiště SÚRAO prověří i vrty, o povolení požádá v roce 2023
29. listopadu 2021 12:05

PRAHA (ČTK) - Horniny v územích, která jsou v Česku zvažovaná pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) prověřit také pomocí vrtů do hloubky desítek i stovek metrů. Žádosti o stanovení průzkumného území by podle platného harmonogramu měla správa podat v roce 2023. ČTK to řekl Lukáš Vondrovic, vedoucí úseku přípravy úložišť.
(Celý text)

SEEKER: Umělá inteligence bojuje proti pašování zvířat
29. listopadu 2021 06:38

PRAHA (Ekolist) - Unikátní projekt SEEKER využívá prvků samoučící se umělé inteligence, která rozpoznává pašovaný kontraband v zavazadlech pasažérů. Technická hříčka, jež vznikla ze spolupráce společnosti Microsoft a bezpečnostní agentury Smiths Detection, nyní dohlíží na obsah kufrů na letišti Heathrow. A vyhledává přitom části těl pašovaných zvířat se 70 % účinností.
(Celý text)

V Krkonoších bude od 1. prosince kvůli jelenům zákaz vstupu na některé cesty
29. listopadu 2021 01:20

VRCHLABÍ (ČTK) - V Krkonoších začne od středy 1. prosince platit zákaz vstupu k přezimovacím oborám jelení zvěře a krmelištím. Opatření potrvá do 30. dubna 2022. V Krkonošském národním parku (KRNAP) je k tomuto účelu vyčleněno 18 obůrek, řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Informace o uzavřených cestách jsou na webu. Omezení vydává Správa KRNAP na zimu pravidelně. Cílem je zajistit klid pro jelení zvěř v obůrkách, která se může na relativně malém oploceném prostoru splašit a způsobit si zranění.
(Celý text)

Čaputová vetovala zákon o financování sanace ekologických zátěží vlastníky půdy
29. listopadu 2021 01:18

BRATISLAVA (ČTK) - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vetovala zákon, na jehož základě by stát vyžadoval od soukromých vlastníků pozemků proplacení nákladů, které úřady vynaloží na odstraňování starých ekologických zátěží z těchto parcel. ČTK o tom informovala prezidentská kancelář. Dlouhodobě znečistěná půda je na Slovensku na řadě míst, mezi nimi je rovněž areál někdejší bratislavské chemičky Istrochem, kterou v minulosti koupil holding Agrofert a zařadil ji pod svůj jiný podnik.
(Celý text)

Vísku na Liberecku ochrání před velkou vodou nádrž za téměř 69 milionů Kč
29. listopadu 2021 01:06

VIŠŇOVÁ (ČTK) - Obyvatele Vísky na Liberecku ochrání před velkou vodou suchá nádrž na Krčelském potoce. Za téměř 69 milionů korun ji vybudovalo během tří let Povodí Labe. Nádrž s bezmála 216 metrů dlouhou hrází je schopna zachytit až 60 000 metrů krychlových vody a zmírnit tak dopady i stoleté vody, řekl ČTK generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta. Jde o další z protipovodňových opatření ve Višňové, mělo by pomoci zmírnit dopady povodní, které oblast každoročně postihují.
(Celý text)

Prodej elektrických aut stoupl za tři čtvrtletí o 123 procent na 6,21 milionu
29. listopadu 2021 01:03

PRAHA (ČTK) - Prodej elektrických aut ve světě za tři čtvrtletí vzrostl o 123 procent na 6,21 milionu vozů. Z toho 2,8 milionu připadá na Čínu, V Evropě mají téměř čtyři z deseti nově registrovaných aut elektrický nebo hybridní pohon. Česko zatím s podílem bateriových aut kolem 11 procent výrazně zaostává. Vyplývá to z nejnovější studie PwC Strategy & Electric Vehicles Sales.
(Celý text)

Lesy ČR zatím vyplatily lidem postiženým tornádem 34,5 milionu, žádosti dál berou
29. listopadu 2021 00:45

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím lidem postiženým na jižní Moravě červnovým tornádem vyplatil do poloviny listopadu pomoc ve výši 34,5 milionu korun. Lesníci také nechali pro jižní Moravu nařezat 1800 metrů krychlových dřeva na nové krovy a lidem poslali 1900 metrů krychlových palivového dřeva, uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Žádosti o pomoc bude podnik přijímat do konce roku.
(Celý text)

Rybáři z filipínského města krmí největší paryby na světě - žraloky obrovské
28. listopadu 2021 02:30

MANILA (ČTK) - U filipínského rybářského městečka Tan-Awan svítá, když Lorene de Guzman pádluje na malém dřevěném člunu na moře, aby z ruky nakrmil největší paryby na světě - žraloky obrovské. Jeden z těchto obrů, známých také jako žralok velrybí nebo nosozubec obrovský, právě připlouvá a jeho obrovská tlama klouže po hladině klidného oceánu.
(Celý text)

Pražský dopravní podnik spolu s vědci testuje nové směsi trávy s nižší spotřebou vody
28. listopadu 2021 02:05

PRAHA (ČTK) - Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a z dalších organizací spolu s Dopravním podnikem hlavního města (DPP) na tramvajové trati v pražské Bělohorské ulici testují nové směsi travin. Cílem projektu Genofondy pro město je najít směs, která bude méně náročná na údržbu a spotřebu vody. Nyní DPP stojí zavlažování zatravněných tratí o ploše 111 000 metrů čtverečních asi 1,5 milionu korun ročně, sdělil člen představenstva DPP a technický ředitel Jan Šurovský.
(Celý text)

Na Geminidy si letos lidé budou muset přivstat, pozorování zkomplikuje Měsíc
28. listopadu 2021 01:10

PRAHA (ČTK) - Brzy ráno bude letos dobře pozorovatelný prosincový meteorický roj Geminidy. Po většinu noci totiž vyhlížení meteorů zkomplikuje Měsíc blízko úplňku. ČTK to řekl astronom Petr Horálek. Roj je aktivní mezi 4. až 17. prosincem, maxima tentokrát dosáhne 14. prosince.
(Celý text)

Safari park Dvůr Králové získal z Itálie ohrožené želvy pavoukovité
28. listopadu 2021 01:05

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem získal z Itálie tři kriticky ohrožené želvy pavoukovité. Safari park o jejich získání jednal přes dva roky s koordinátorem evropského chovu těchto plazů. Želvy jsou nyní v karanténě, návštěvníci zoo by je mohli do konce roku vidět v expozici Madagaskar v pavilonu Ptačí svět, řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková.
(Celý text)

Valašské Meziříčí nechalo vysadit více než sto listnatých stromů
28. listopadu 2021 01:04

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Valašské Meziříčí na Vsetínsku nechalo letos na podzim vysadit více než sto listnatých stromů. Nové stromy jsou ve čtyřech lokalitách. Pomocnou ruku k dílu přiložili také studenti místního Gymnázia Františka Palackého, sdělil mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš.
(Celý text)

Reuse centrum v Ostravě za rok fungování prodalo přes 43 000 věcí
28. listopadu 2021 00:34

OSTRAVA (ČTK) - Reuse centrum v Ostravě během prvního roku svého fungování prodalo více než 43 000 předmětů, které by jinak skončily v odpadu. Z prodeje se podařilo utržit 831 000 korun, které budou směřovat na ekologické projekty ve městě, řekli zástupci města a městské odpadové společnosti OZO Ostrava, která centrum zaměřené na opětovné použití starších věcí provozuje. Centrum, které je zajímavé i svým pojetím a pracuje s uspořádáním předmětů podle barev, v říjnu získalo v soutěži Stavba roku cenu za mimořádný celospolečenský přínos.
(Celý text)

Novozélandskou ženu držel v domě jako rukojmí vačnatec kusu liščí
28. listopadu 2021 00:30

WELLINGTON (ČTK) - Telefonát od velmi rozrušené ženy přijala v polovině listopadu policie v novozélandském městě Dunedin. Žena tvrdila, že je v domě uvězněna jako rukojmí, protože pokaždé, když se pokusí vyjít ven, na ni zaútočí kusu liščí - středně velký vačnatec, jehož původní domovinou je Austrálie.
(Celý text)

Letošní produkce vína bude podle odhadů jedna z nejnižších za posledních 60 let
28. listopadu 2021 00:29

PAŘÍŽ (ČTK) - Letošní světová produkce vína bude podle prvních odhadů jedna z nejnižších za posledních 60 let. Uvedla to Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Velký propad výroby se očekává v Evropské unii, kde menší objemy hlásí tři největší výrobci - Itálie, Francie a Španělsko. V Česku se podle OIV očekává mírný růst produkce.
(Celý text)

Římané Durbe a Tummei praží kávu jen s pomocí slunce, bez elektřiny a plynu
27. listopadu 2021 01:35

ŘÍM (ČTK) - Dva inženýři z Říma vynalezli pražírnu kávy, v níž nepotřebují elektřinu ani plyn a jsou schopni za hodinu upražit i 50 kilogramů kávových zrn. Antonio Durbe a Daniele Tummei strávili zdokonalováním svého zařízení využívajícího sluneční energii šest let, napsala agentura AP.
(Celý text)

Statek na Českolipsku je podle Hnutí DUHA příkladem správného zemědělství
27. listopadu 2021 01:21

RAČINĚVES (ČTK) - Statek Vodňanský v Blíževedlech na Českolipsku je podle ekologického Hnutí DUHA příkladem správného zemědělství. Farmáři tam hospodaří zhruba na 300 hektarech a snaží se na menších polích pěstovat různé plodiny. Mezi jednotlivými plochami nechávají dostatečný prostor pro drobnou zvěř, hmyz a ptáky, a to za pomoci neprodukčních krajinných prvků, jako jsou remízky. Zemědělský expert hnutí Martin Střelec ČTK řekl, že takových oblastí je v ČR kolem jednoho procenta. Většina vypadá podobně jako v Račiněvsi na Litoměřicku, kde se sice zemědělci drží požadavků Evropské unie, avšak třeba prostor pro faunu je velmi malý.
(Celý text)

Průkopník ekologické fotografie Sikula vystavuje v ostravské galerii
27. listopadu 2021 01:14

OSTRAVA (ČTK) - Průkopník ekologické a krajinářské fotografie Petr Sikula vystavuje v ostravské galerii Fiducia. Výstava nazvaná Krajina, Ostrava představuje celoživotní průřez tvorbou autora, který letos oslavil osmdesáté narozeniny. Výstava potrvá do 14. prosince. ČTK to za organizátory řekla Ilona Rozehnalová.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1618 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama