titulní strana > co píší jiní
Místo trávníku jetelík
6. srpna 2020 04:50
() - Tak přišlo zase vedro a trávníky, vystavené na jižních plochách pražícímu slunci, zase uschly a zežloutly. Ty na krátko posekané uschly rychleji, ty vyšší chvíli vzdorovaly, ale už jsou také suché. Tedy alespoň v nižších polohách. Zelené jsou luční porosty, ale ty nemohou být všude. Pravdou zůstává, že část veřejných ploch, kam lidé, děti a psi nejčastěji chodí, by měla být sečena několikrát za rok na nižší výšku (cca 10 cm). Třeba jen proto, aby se v ní psi a natož děti majitelům či rodičům neztráceli z dohledu či snad dokonce neztratili úplně. Také, aby na ně neútočila veškerá havěť, někdy jako klíšťata hodně nebezpečná.

Tak co s tou uschlou trávou? Ale ejhle, co se to tady mezi tou žlutou trávou zelená. Je to jetel. Plazivý, rolní i luční, nejen jetelíček, ale i další v „anglickém“ trávníku nevítané byliny. Nějak se jim podařilo v trávníku přežít technické či chemické prostředky pro jejich likvidaci.

Možná právě teď je ten pravý okamžik si říci, že tráva na jižních místech, pokud ji v parném létě posekáme, bude vždycky suchá a je čas to změnit. To, co přežije dobře jak seč, tak nedostatek deště, jsou jetele, štírovníky a další byliny.

Pokud chceme mít v létě zeleno, tak vyměňme trávu za jetel, štírovník, smetánku, jitrocel, sedmikrásky atd. No a takový porost již asi není vhodné nazývat trávník, protože v něm bude trávy pomálu. Tak tedy jetelík?

Vertikutace stařiny.
Vertikutace stařiny.
Foto | Helena Mitwallyová

Zdá se vám to odvážné? Tak dobře, zatím začneme jen s dosevem trávníku těmito suchomilnými bylinami, abychom zvýšili jejich podíl a alespoň něco zeleného během léta v trávníku zůstalo. Právě to jsme udělali na Praze 12. Po poradě s botaničkou Marií Strakovou jsme suché trávníky vloni na podzim a letos na jaře doseli suchomilnou jetelotravní směsí Papilio na místech, která suchem nejvíce trpí. Letos na trávnících rozkvetly jetele, štírovníky a další suchomilné rostliny.

Podrobnosti k dosevu od Heleny Mitwallyové z firmy FREKO, která na Praze 12 pečuje o zelené plochy: „Trávníky na Praze 12 jsou po předchozích suchých a horkých letech poškozeny. Na radu botaničky Marie Strakové jsme se je rozhodli dosít suchomilnou jetelotravní směsí Papilio. V ní mimo trávy najdeme i byliny jako kopretinu bílou, štírovník růžkatý, barevné jeteloviny nebo řebříček obecný. Obsahuje i hostitelské rostliny několika druhů motýlů a nabízí dostatek pastvy pro včely. Stávající porosty jsou tak díky dosevu touto směsí odolnější vůči suchu a v létě zůstávají zelené. Zároveň některé lokality doséváme jetelem plazivým a štírovníkem růžkatým. Jetele se vyskytují různé, všechny jsou nízké a netvoří tak zbytečně vysokou biomasu jako vojtěška a nedusí okolní porost. První dosev proběhl již na podzim v oblasti sídliště Kamýk, druhý na jaře na sídlišti Lhotka a Modřany.“

Plocha byla nejdříve posečena na výšku 3-4 cm, dále proběhla vertikutace (viz foto) a po ní došlo ke sběru stařiny, která byla vertikutací vyčesána a vyhrabána. Následně byla plocha oseta a na závěr zaválcována.

Jetel
Jetel
Foto | Jana Soukupová

Osevy travních ploch jetelovinami, zejména jetelem plazivým a štírovníkem růžkatým, mají pozitivní vliv v mnoha ohledech. Jeteloviny jsou odolné proti suchu, jejich porost je vytrvalý, dokáží konkurovat plevelům a jejich květy jsou potravou pro hmyz. Tyto druhy jetelovin také dobře snáší sešlapávání. Navíc přírůstek biomasy je poměrně malý, tzn. nezvyšují náklady na seč oproti vojtěšce, která má ve srovnání s travou přírůstek až 5x větší. Pokud je seč prováděna na 10 cm, do 14 dnů po seči opět nakvétají a kvetou opakovaně celé léto, čili poskytují potravu hmyzu i v době, kdy jsou již stromy odkvetlé. V parném létě udržují stále zelenou barvu a na rozdíl od travin nevysychají.

Dosevy je vhodné provádět především na podzim, kdy se při výhrabu listí jemně zkypří zem, naruší se drn a vyhrabe se stařina. Díky tomu vznikne prostor jednak pro odnožování trav a jednak pro dosevy jetelovin. Jarní dosev je také účinný, ovšem nástup jetelovin do květu je pozdější.

Travní plochy na území MČ Praha 12 trpí suchem a kamenitým podložím. Na některých místech tráva ustupuje a obsazují ji plevele. Jetel plazivý a štírovník růžkatý jsou schopny tuto konkurenci ustát a zaplnit holá místa, na kterých by se uchytil buď plevel nebo by se stala zdrojem prachu, který se z holé země uvolňuje.

Eva Tylová

Další články:
22. září 2020 04:40
21. září 2020 13:18
21. září 2020 05:00
19. září 2020 04:50
18. září 2020 14:00

Online diskuse
Hnutí Duha představilo ekologické návrhy do plánu obnovy
23. září 2020 00:40

PRAHA (ČTK) - "Stínový" návrh ekologických opatření pro Národní plán obnovy představilo Hnutí Duha. Ekologičtí aktivisté popsali kroky pro krajinu i energetiku, které by podle nich měly dobrý dopad jak na životní prostředí, tak i sociální oblast a ekonomiku v Česku.
(Celý text)

Ústečtí zastupitelé doporučili radě odvolat ředitele zoo
23. září 2020 00:32

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Ústečtí zastupitelé doporučili městské radě odvolat Romana Končela, ředitele zoologické zahrady, jejímž zřizovatelem je město. Magistrát udělal mimořádnou kontrolu, při ní zjistil 128 pochybení. Při minulé kontrole před dvěma lety to bylo 111 kontrolních zjištění, ředitel osm procent z nich napravil, další ale podle kontroly přibyly.
(Celý text)

Lesy ČR vybudovaly na Trutnovsku nádrž na zadržování vody
23. září 2020 00:02

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - U Choustníkova Hradiště na Trutnovsku vznikla nádrž, která má zadržet vodu v krajině. Vybudoval ji za šest milionů korun ve svém programu Vracíme vodu lesu statní podnik Lesy České republiky (LČR). ČTK o tom informovali zástupci podniku. Cílem programu je předcházet vysychání krajiny.
(Celý text)

Ostrava poprvé vyzkouší polopodzemní kontejnery na odpad
23. září 2020 00:01

OSTRAVA (ČTK) - Ostrava nově otestuje polopodzemní kontejnery na odpad. Chystá i budování dalších podzemních kontejnerů, s nimiž už má ve městě zkušenosti. Výstavba začne ještě tento měsíc a vše by mělo být hotovo do listopadu. ČTK to řekl Petr Havránek z ostravského magistrátu. Vybudování kontejnerů bude stát 3,5 milionu korun.
(Celý text)

Kontaminace v Bečvě se dostala již do Přerova, zdroj je zatím neznámý
22. září 2020 17:02

PŘEROV (ČTK) - Kontaminovaná voda v řece Bečvě se během dneška dostala po toku již do Přerova. Znečištění se již projevilo v místě úhynem ryb. O jakou látku jde, se zatím nepodařilo zjistit, pravděpodobný zdroj znečištění hledají inspektoři ve Valašském Meziříčí, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZP) Radka Nastoupilová. Ekologická havárie má podle odborníků obrovský rozsah a následky. V místech, kudy zasažená voda prošla, zničila život. I nadále platí varování před odběrem vody z Bečvy, rybolovem či vstupem psů do řeky.
(Celý text)

Bezzásahová plocha NP Šumava by v roce 2060 měla být 75 procent
22. září 2020 12:49

DOBRÁ (ČTK) - Bezzásahová plocha šumavského národního parku by v roce 2060 měla dosáhnout tří čtvrtin jeho rozlohy. K tomuto stavu park směřuje na základě zásad péče, které by měly platit od příštího roku. Navrhovaný dokument ještě musí schválit Rada Národního parku Šumava a následně také ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Psí hrdinové získali ceny za záchranu životů i péči o své pány
22. září 2020 12:37

PRAHA (ČTK) - Pět psích hrdinů bylo oceněno v anketě Statečné psí srdce za rok 2019. Pořadatelé v ní vybírají činy služebních záchranářských a asistenčních psů i běžných psů. Za profesionály má letos cenu německý ovčák Noris. Vystopoval ženu, která se pokusila o sebevraždu. Oceněný z řad běžných psů, Tony, zase zabránil požáru v bytě.
(Celý text)

Německo chce obnovit transevropské železniční spoje
22. září 2020 12:30

BERLÍN (ČTK) - Evropu je i v rámci ochrany klimatu nutné propojit pomocí vysokorychlostních vlaků a nočních železničních spojů. Dnes to v Berlíně před začátkem železničního summitu unijních ministrů dopravy, zástupců Evropské komise (EK) a představitelů železničních společností prohlásil německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Náměstek českého ministra dopravy Jan Sechter, který Česko na virtuální konferenci zastupuje, k tomu ČTK řekl, že Česká republika se na rozvoji transevropských spojení chce podílet a chce se stát křižovatkou železničních cest.
(Celý text)

Plastové nejsou jen obaly. Velká část výrobků z plastu se zatím kupí v domácnostech
22. září 2020 12:26

PRAHA (Ekolist) - Debata o narůstajícím problému s plastovými odpady se až příliš soustředí na snížení objemu jednorázových obalových plastů: nápojových obalů, tašek, sáčků, lahví a tub. Ty totiž tvoří nejviditelnější část na skládkách ukládaného materiálu. Nepostižen změnami tak i nadále zůstává přibližně dvoutřetinový „neviditelný“ podíl jiných výrobků z plastu. Píše o tom Phys.org.
(Celý text)

General Electric přestane stavět uhelné elektrárny
22. září 2020 12:02

NEW YORK (ČTK) - Společnost General Electric (GE) přestane stavět uhelné elektrárny a ty stávající zavře nebo prodá. Americký průmyslový konglomerát se tak podle svého sdělení rozhodl, protože se chce soustředit na energii z obnovitelných zdrojů, přičemž motivace je ekonomická.
(Celý text)

Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon
22. září 2020 12:00

PAŘÍŽ (ČTK) - Výrobce letecké techniky Airbus chce do roku 2035 jako první na světě sestrojit osobní letadlo na vodíkový pohon. Šéf podniku Guillaume Faury to uvedl v deníku Le Parisien - Aujourd'hui en France. Potřeba k tomu budou investice v desítkách miliard eur, řekl podle agentury DPA.<
(Celý text)

U Tasmánie uvázlo přes 200 kulohlavců, chystá se jejich záchrana
22. září 2020 11:51

SYDNEY (ČTK) - Na západním pobřeží ostrova Tasmánie uvázlo přes 200 kulohlavců. Informují o tom světové agentury. Nejméně 25 kytovců zahynulo. Akce na záchranu ostatních kulohlavců má začít na místě v úterý.
(Celý text)

Státní dotace podporované energii má i příští rok být 27 miliard korun
22. září 2020 11:43

PRAHA (ČTK) - Příspěvek státu podporovaným zdrojům energie (POZE) má příští rok činit stejně jako letos 27 miliard korun. Rozhodla o tom vláda, která schválila návrh příslušného vládního nařízení. Zbylou část z podpory zhruba 45 miliard, kterou nepokryje státní dotace, zaplatí převážně spotřebitelé ve fakturách za elektřinu.
(Celý text)

Místo pro odběr elektrozařízení asi bude v každé větší obci
22. září 2020 00:39

PRAHA (ČTK) - Místa na zpětný odběr elektrozařízení, která dosloužila, budou muset jejich výrobci asi zřídit v každé obci nad 2000 obyvatel. Vláda navrhovala, aby takovéto místo muselo být v obcích nad 10 000 obyvatel. Zvýšení počtu míst schválili poslanci v rámci nového zákona o výrobcích s ukončenou životností. Normu nyní dostane k posouzení Senát.
(Celý text)

Botanická zahrada Masarykovy univerzity uzavřela skleníky a zrušila výstavy
22. září 2020 00:36

BRNO (ČTK) - Botanická zahrada Masarykovy univerzity v Brně kvůli koronavirové situaci uzavřela skleníky pro veřejnost. Zrušila také všechny akce, výstavy a exkurze plánované do konce roku. Médiím to oznámila vedoucí zahrady Magdaléna Chytrá.
(Celý text)

Elektrická Škoda Citigo je vyprodaná, už ji nejde objednat
22. září 2020 00:31

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Škoda Auto vyprodala svůj první sériový elektromobil Citigoe iV. Kvůli naplněným výrobním kvótám ukončila příjem objednávek. Dodávat již objednané vozy bude do příštího roku, kdy bude výroba modelu ukončena. Vyplývá to z informací automobilky.
(Celý text)

Vláda schválila zpřesnění povinností vůči Antarktidě
21. září 2020 18:18

PRAHA (ČTK) - Novelu zákona o Antarktidě, jež zpřesňuje povinnosti vyplývající z mezinárodních závazků České republiky vůči kontinentu, vláda na dnešním zasedání schválila. Jedním z cílů novely, kterou předložilo ministerstvo životního prostředí, je úprava povolovacího systému, procesů a podmínek pro vstup a činnosti prováděné na Antarktidě.
(Celý text)

Mykologové našli "nejkrásnější z českých hřibů" - vzácný hřib rudonachový
21. září 2020 17:54

PRAHA (Ekolist) - Velký úspěch zaznamenali mykologové z Mykologického klubu Ryzec. Našli totiž vzácný a jeden z našich nejkrásnějších hřibů - hřib rudonachový. Informuje o tom ČSOP Klenice.
(Celý text)

Vyrostou rychle, umřou dříve. Sázka na stromy coby úložiště uhlíku nám vyjít nemusí
21. září 2020 16:52

PRAHA (Ekolist) - Stromové vegetaci skleníkový efekt prospívá. Čím více je v atmosféře oxidu uhličitého a otepluje se klima, tím rostou rychleji. Jenže jak ukazuje studie z Nature Communications, rychlejší růst stromů je spjatý s jejich nižší životností. V klimatu blízké budoucnosti by tedy stromy mohly ztratit svou pro nás tolik užitečnou schopnost být efektivním úložištěm uhlíku.
(Celý text)

Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo velké množství ryb
21. září 2020 16:12

HUSTOPEČE NAD BEČVOU (ČTK) - Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, uhynuly tuny ryb. Hasiči dnes zasahovali u Ústí a u Lipníku nad Bečvou, podle mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radky Nastoupilové se znečištěná voda nyní blíží k Přerovu. Přerovská radnice dnes vydala doporučení, aby lidé nevstupovali do Bečvy a před vstupem chránili i své psy. Příčina znečištění zatím není známa, řekla dnes ČTK Nastoupilová. Podle inspekce jde o ojedinělou havárii s tak masivním úhynem ryb.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1361 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama