titulní strana > co píší jiní
Přírodovědec Hruška: Za sucho nemůže nedostatek deště, příčiny i řešení jsou jinde, vláda i média lidi děsí
18. května 2020
(Reflex) - Jak sucho změní Česko? Už teď tu máme klima jako v Bulharsku a změna bude pokračovat, tvrdí přírodovědec Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Řešení, která teď nabízí vláda, jsou ale nesmyslná. Je potřeba změnit dotační politiku a odvodňování krajiny. Sucho odnesou hlavně běžní lidé, kteří ho pocítí na svých peněženkách. A taky české lesy.

Čestmír Strakatý

Další články:
2. prosince 2023 06:30
1. prosince 2023 06:30
29. listopadu 2023 06:30
28. listopadu 2023 06:30
25. listopadu 2023 06:00

Online diskuse
Schválení novely hodnotí zastánci OZE jako průlom, stále však vidí omezení
4. prosince 2023 17:49

(ČTK) - Schválení novely energetického zákona, která by měla umožnit vznik tzv. energetických společenství, je průlomem v rozvoji komunitní energetiky v Česku. Práce na ní však nekončí, tvrdí oborové organizace v dnešních vyjádřeních zaslaných ČTK. Podle nich novela stále obsahuje chyby, které by mohly být problémem pro zakládání společenství. Apelují zároveň na rychlé nastavení dalších podmínek pro fungování energetických komunit.
(Celý text)

Dubaj během "dne zdraví" na klimatické konferenci halil hustý smog
4. prosince 2023 17:43

DUBAJ (ČTK) - Účastníci klimatické konference OSN zažili tento víkend připomínku toho, jakým rizikům aktuálně lidstvo čelí. Hostitelské město Dubaj v neděli přikryl hustý smog a míra znečištění vzduchu dosáhla hodnot považovaných za "nezdravé", napsala agentura AFP. Na konferenci COP28 se mezitím v rámci "dne zdraví" konaly debaty o dopadech klimatických změn na lidský organismus.
(Celý text)

Odborníci podporují rozhodnutí poslat Vémolova tygra do záchranného centra
4. prosince 2023 17:40

(ČTK) - Odborníci ze zoologických zahrad podporují rozhodnutí ministerstva životního prostředí odebrat zápasníkovi Karlu Vémolovi nelegálně chovaného bílého tygra a poslat ho do záchranného centra v Německu. Zvíře podle nich žilo v neschválených a pro tento druh naprosto neodpovídajících podmínkách. Experti z Unie českých a slovenských zoologických zahrad to uvedli ve stanovisku, které ČTK zaslala mluvčí zoo v Liberci Barbara Tesařová.
(Celý text)

AP: Rostlinné bílkoviny mohou změnit klimatický trend, jen je musí jíst víc lidí
4. prosince 2023 10:23

(ČTK) - Odborníci na změnu klimatu už dlouho soudí, že jedním z nejjednodušších způsobů, jak omezit dopady lidstva na životní prostředí, je jíst méně zvířat a více rostlin. Poslední roky přináší boom nejrůznějších rostlinných náhražek masa, stále však roste i konzumace živočišných produktů, upozorňuje v reportáži agentura AP.
(Celý text)

Lesy ČR podcenily kůrovcovou kalamitu na Moravě, soud potvrdil pokutu, uvedly HN
4. prosince 2023 10:15

(ČTK) - Lesy České republiky v roce 2017 podcenily kůrovcovou kalamitu na severní Moravě. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost státního podniku proti pokutě 3,5 milionu korun, kterou mu uložila Česká inspekce životního prostředí právě za nedůsledný zásah proti kůrovci. Rozhodnutí, na které dnes upozornily Hospodářské noviny (HN), je dočasně zpřístupněné na elektronické úřední desce. Rozhodnutí se týká nedostatečných opatření na Olomoucku, Bruntálsku, Frýdecko-Místecku a Jesenicku.
(Celý text)

Na východě Polska vojenské auto narazilo do dvou zubrů, uhynuli
4. prosince 2023 10:11

VARŠAVA (ČTK) - Vojenské nákladní auto dnes nad ránem na východě Polska narazilo do dvou zubrů, obě zvířata následně uhynula. Informuje o tom internetový portál rozhlasové stanice RMF FM. Polští vojáci jsou nasazeni při ostraze hranice s Běloruskem.
(Celý text)

V Česku by mohly být desítky bioplynových stanic, které by fungovaly čistě jen na gastroodpad, říká starosta Kněžic Milan Kazda
4. prosince 2023 06:03

PRAHA (Ekolist) - Rozhovor se starostou Kněžic Milanem Kazdou o tom, co všechno stojí za energetickou soběstačností malé středočeské vsi.
(Celý text)

Odborník: Novela o ochraně zemědělské půdy omezí trh s komerčními nemovitostmi
4. prosince 2023 01:25

(ČTK) - Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu negativně ovlivní rozvoj trhu industriálních a dalších nemovitostí. Podle zákona nově nebude možno stavět průmyslové a komerční areály a fotovoltaické elektrárny větší než jeden hektar na produkčně nejkvalitnější české zemědělské půdě. Zdraží ale výstavba i na zbylých půdních třídách. Novela tak přispěje k ještě vyššímu nárůstu cen pozemků, což se promítne vyššími cenami nemovitostí a na jejich nájemném, sdělil ČTK vedoucí oddělení průmyslových nemovitostí v realitně poradenské společnosti Colliers Miroslav Kotek.
(Celý text)

Mokřad na kraji Lysé nad Labem vybuduje kraj kvůli stavbě obchvatu na novém místě
4. prosince 2023 01:23

LYSÁ NAD LABEM (ČTK) - Lysá nad Labem na Nymbursku a Středočeský kraj se dohodly na společném postupu při stavbě obchvatu města. Mokřad, přes jehož území má obchvat vést, zanikne, kraj ale nechá vybudovat nový biotop v blízkosti původního. Hejtmanství rovněž připraví stavbu podchodu nebo lávky přes Poděbradovu ulici. Obchvat, který má odlehčit automobilové dopravě v centru města, by se mohl začít stavět v roce 2025 nebo 2026, řekl starosta Lysé nad Labem Karel Marek (Lysá nás spojuje).
(Celý text)

Německý soud vládě nařídil dodatečná opatření na ochranu klimatu
4. prosince 2023 01:22

(ČTK) - Německá vláda musí přijmout okamžitá dodatečná opatření na snížení emisí skleníkových plynů z dopravy a budov. Rozhodl o tom vrchní správní soud. Vláda oznámila, že zvažuje odvolání proti verdiktu, což by znamenalo odkladný účinek rozhodnutí, uvedla agentura DPA.
(Celý text)

Do pražských ulic opět vyjede vánočně ozdobený popelářský vůz
3. prosince 2023 22:44

PRAHA (ČTK) - Do pražských ulic v prosinci opět vyjede vánočně ozdobený popelářský vůz. Jeho trasa povede kolem Pražského hradu, Hradčan, Starého Města nebo Malé Strany. K vidění v ulicích bude do přelomu roku, informoval mluvčí Pražských služeb (PSAS) Alexandr Komarnický. V terénu bude vůz vždy od 19:00.
(Celý text)

Na 50 ropných společností se v Dubaji zavázalo do 2030 přestat s emisemi metanu
3. prosince 2023 19:38

DUBAJ (ČTK) - Na 50 ropných společností, které dohromady tvoří polovinu celosvětové produkce, se na klimatické konferenci OSN (COP28) v Dubaji zavázalo dosáhnout do roku 2030 téměř nulových emisí metanu. Přestanou také se spalováním nepotřebného plynu získaného při těžbě. Informovala o tom agentura AP. Řada ekologických sdružení dohodu ihned kritizovala. V dopise podepsaném více než 300 skupinami se uvádí, že závazek je "kouřovou clonou, která má zakrýt skutečnost, že musíme postupně přestat používat ropu, plyn a uhlí".
(Celý text)

Na indonéské Sumatře vybuchla sopka, oblak popela dosahuje tří kilometrů
3. prosince 2023 19:19

(ČTK) - Na indonéském ostrově Sumatra dnes vybuchla sopka Marapi. Oblak dosahuje výšky tří kilometrů, jeho bílošedý popel zasypal okolní oblast. Podle úřadů si erupce zatím nevyžádala žádné oběti ani hmotné škody, informovala dnes agentura DPA.
(Celý text)

Do jezera Barbora u Teplic naráz vběhlo 826 otužilců, vytvořili český rekord
3. prosince 2023 19:18

TEPLICE (ČTK) - Do jezera Barbora u Teplic dnes krátce po poledni vběhlo naráz 826 otužilců, kteří tak vytvořili český rekord. Ve vodě o teplotě čtyři a půl stupně Celsia vydrželi někteří šedesát sekund, další několik minut a odvážlivci si i zaplavali. Freediver David Vencl ve vodě pokřtil šampaňským svou novou knihu Muž pod ledem.
(Celý text)

Co přinese plánovaná těžba ropy a plynu v řeckých vodách?
3. prosince 2023 06:17

PRAHA (Ekolist) - Na jihozápadním pobřeží největšího řeckého ostrova Kréta se nachází turisticky i přírodovědecky zajímavá oblast nesoucí název Sfakie (tedy „země loupežníků“). Oblast zahrnující několik desítek kilometrů moderní civilizací takřka nedotknutého rozeklaného pobřeží místy s původní jalovcovou vegetací mezi městečky Paleochora (nazývané v turistických průvodcích jako „Libyjská princezna“ nebo „Princezna Libyjského moře“) a Hora Sfakion a jen těžko přístupného vnitrozemí s idylickými vesnicemi a divokými údolími láká každoročně desítky tisíc turistů toužících po klidu a jakési blažené izolaci, tak typické pro tento kout světa. Ostatně i kvůli tomu se v 70. letech oblast stala vyhledávanou destinací pro evropské hippies, jejichž kulturní impakt zde nacházíme dodnes, stejně jako řadu stárnoucích reprezentantů „květinové revoluce“, kteří zde zakotvili celoživotně.
(Celý text)

Průzkum potvrdil v lomu ČSA výskyt stovek chráněných a ohrožených druhů
3. prosince 2023 01:53

(ČTK) - Přírodovědci zjistili, že v lomu ČSA a jeho okolí se vyskytuje zhruba 300 do červených seznamů zapsaných ohrožených druhů, dalších sto patří mezi zákonem zvláště chráněné druhy. Výzkum ohledně výskytu organismů pomůže odborníkům stanovit postup pro udržení a rozvoj populací těchto druhů a poslouží jako podklad pro oznámení vlivu rekultivace území lomu na životní prostředí, které se nyní zpracovává, řekla mluvčí těžebních společností skupiny Sev.en Česká energie Eva Maříková. V lomu ČSA na Mostecku se přestane těžit hnědé uhlí zřejmě v polovině roku 2026.
(Celý text)

Požáry v Kanadě mohly uvolnit trojnásobek ročních emisí země, odhaduje vláda
3. prosince 2023 01:46

(ČTK) - Letošní rekordně ničivé lesní požáry v Kanadě mohly vyprodukovat objem skleníkových plynů odpovídající dvojnásobku nebo i trojnásobku ročních emisí země. Podle deníku The Globe and Mail to naznačuje předběžný odhad kanadského ministerstva pro přírodní zdroje. Vláda ale tyto emise nezahrne do svého letošního součtu, uvádí list.
(Celý text)

USA slíbily další tři miliardy dolarů do zeleného fondu
3. prosince 2023 01:25

DUBAJ (ČTK) - Spojené státy přislíbily tři miliardy dolarů (přes 67 miliard korun) do Zeleného klimatického fondu, který je největším mezinárodním klimatickým fondem na podporu klimatických opatření v rozvojových zemích. Oznámila to v sobotu viceprezidentka USA Kamala Harrisová na mezinárodní klimatické konferenci COP28 v Dubaji.
(Celý text)

Papež na COP28 vyzval světové lídry k průlomu v boji proti globálnímu oteplování
3. prosince 2023 01:10

DUBAJ (ČTK) - Papež František vyzval na klimatického summitu COP28 světové lídry, aby dosáhli průlomu v boji proti globálnímu oteplování. Ničení životního prostředí označil za urážku Boha. Papežův projev přednesl podle agentury AFP vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin. Papež se akce v Dubaji nemohl zúčastnit kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu.
(Celý text)

Jediný pár pand v Británii se po 12 letech vrátil do Číny, rozmnožení nevyšlo
3. prosince 2023 00:30

LONDÝN (ČTK) - Jediný pár pand velkých žijících na území Británie se vrátil do Číny, aniž by porodil kýžené mládě. Pandy ve skotské metropoli Edinburghu ve čtvrtek naposledy ochutnaly bambusové výhonky před zraky návštěvníků zdejší zoologické zahrady, pak zamířily zpět do země původu. Jejich návrat je dalším z řady ukončených působení pand v západních zoo, kde šelmy sloužily jako zvířecí velvyslanci Číny, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Jediný pár pand v Británii se po 12 letech vrátil do Číny, rozmnožení nevyšlo
3. prosince 2023 00:30

LONDÝN (ČTK) - Jediný pár pand velkých žijících na území Británie se vrátil do Číny, aniž by porodil kýžené mládě. Pandy ve skotské metropoli Edinburghu ve čtvrtek naposledy ochutnaly bambusové výhonky před zraky návštěvníků zdejší zoologické zahrady, pak zamířily zpět do země původu. Jejich návrat je dalším z řady ukončených působení pand v západních zoo, kde šelmy sloužily jako zvířecí velvyslanci Číny, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2055 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama