titulní strana > co píší jiní
Na krkonošských loukách se opět pasou ovce, kozy, skot i koně
6. června 2020 12:57

PRAHA (Ekolist) - Pastva se stala už nedílnou součástí péče o významné luční lokality v Krkonoších. Ovce, kozy, skot i koně pomáhají na 40 místech. Díky nim a související péči se na louky vrací i endemické druhy rostlin jako zvonek český nebo violka žlutá sudetská, uvedli zástupci národního parku.
(Celý text)

Vědci zkoumali zuby pravěkých šelem z Předmostí. Předci psů už tehdy nejspíš žrali kosti odhozené lidmi
6. června 2020 11:47

BRNO (ČTK) - Část psovitých šelem, jejichž pozůstatky našli archeologové v Předmostí u Přerova, má obroušené zuby. Zvířata patrně žrala kosti, ke kterým se dostávala u lidí doby kamenné, což by mohlo nasvědčovat rané domestikaci. V tiskové zprávě o tom informovalo Moravské zemské muzeum, jehož pracovnice Martina Galetová se týmového mezinárodního výzkumu účastnila.
(Celý text)

Lidé se v rámci Víkendu otevřených zahrad mohou podívat i do jindy nepřístupných míst
6. června 2020 10:05

PRAHA (ČTK) - Téměř 170 zahrad, parků a různých prostranství v Česku se otevřelo lidem v rámci Víkendu otevřených zahrad. Veřejnost si může prohlédnout také běžně nepřístupná místa. V zahradách, které jsou otevřené i jindy, je často připraven program nebo zpestření klasické prohlídky.
(Celý text)

V Polsku se divočák zatoulal do města, sežral dětem svačinu
6. června 2020 09:26

VRATISLAV (ČTK) - Městská policie v Lehnici (Legnica) na jihozápadě Polska řešili tento týden kuriózní případ krádeže. Divočák, který se zatoulal do města, sežral dětem hrajícím si venku svačinu. Při incidentu se nikomu nic nestalo, informovala v pátek polská média.
(Celý text)

Voda ve středočeských přírodních koupalištích je velmi dobrá
6. června 2020 06:07

PRAHA (ČTK) - Voda ve sledovaných středočeských přírodních koupalištích, například v nádrži Orlík či Slapy, má většinou výbornou kvalitu. Velká část koupališť je ale zatím mimo provoz, například kvůli chladnějšímu počasí, uvedl na webu krajských hygieniků vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Luboš Mandík.
(Celý text)

Návrat kočky divoké do české přírody?
6. června 2020 05:53

PRAHA (Ekolist) - Po šedesáti letech se podařilo potvrdit výskyt kočky divoké v České republice. Vzhledem k tomu, že přirozeným biotopem kočky divoké jsou zejména listnaté a smíšené lesy vrchovin a pahorkatin (Stahl & Leger, 1992), se historicky kočka divoká vyskytovala v české přírodě ještě v 17. století téměř na celém území. V polovině 18. století se v důsledku intenzifikace lesního hospodářství a proměny přirozeného prostředí začala oblast jejího výskytu postupně zmenšovat. Ve stejnou dobu se stala kočka divoká lovenou zvěří, jelikož byla spolu s dalšími šelmami považována za škodnou. V polovině 19. století dochází k definitivnímu ústupu tohoto druhu a později ve 20. století se považuje v českém prostředí za vzácný druh (Kokeš, 1974).
(Celý text)

Dnes poprvé se slaví Světový den zelených střech
6. června 2020 05:46

PRAHA (ČTK) - Letos poprvé se slaví Světový den zelených střech, který stanovili organizátoři z Evropské federace EFB na 6. června. V Česku se k němu připojil Svaz zakládání a údržby zeleně (SZÚZ. Zároveň probíhá 7. ročník soutěže Zelená střecha roku, ve které vybírá až do konce srpna svého favorita i veřejnost, a to na stránkách www.zelenastrecharoku.cz.
(Celý text)

Praha 11 a Praha 12 na některých místech omezují seče trávy
6. června 2020 01:31

PRAHA (ČTK) - Městské části Praha 11 a Praha 12 začaly měnit některé trávníky na svém území na městské louky. Chtějí tak zamezit vysychání způsobeném klimatickými změnami. Na tzv. pobytových trávnících se snížil počet sečí.
(Celý text)

Likvidaci ropné havárie v Norilsku zaplatí firma Norilsk Nickel
5. června 2020 16:12

MOSKVA (ČTK) - Vyčištění oblasti postižené únikem ropného paliva do řeky v polárním městě Norilsk zaplatí podnik Norilsk Nickel. Oznámil to jeho šéf Vladimir Potanin, který odhadl náklady na deset miliard rublů (3,4 miliardy korun).
(Celý text)

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu
5. června 2020 14:04

PRUNÉŘOV (ČTK) - Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před 53 lety. Zaměstnává 150 lidí, kteří přecházejí do elektrárny Prunéřov II. Novinářům to řekl ředitel elektráren Prunéřov a Tušimice Otakar Tuček. Elektrárny Prunéřov provozuje energetická společnost ČEZ a patří k největším producentům skleníkových plynů v České republice.
(Celý text)

Aktivisté před elektrárnou Prunéřov žádali konec spalování uhlí
5. června 2020 14:03

PRUNÉŘOV (ČTK) - Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se v pátek sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší konec těžby a spalování uhlí. Dvacítka členů a příznivců několika hnutí bojujících za klima rozložila před vjezdem do areálu, kde zasedala uhelná komise státu, transparenty a k nim boty reprezentující lidi, kteří si přejí ukončení provozu hnědouhelných elektráren. Následně se vydali pochodem k elektrárně Prunéřov I, kde akci před 14:00 ukončili.
(Celý text)

Pro-Bio svaz: Převeďme půdu u zdrojů vody do ekologického režimu
5. června 2020 13:16

PRAHA (ČTK) - Částečnou cestou, jak naplnit evropské cíle v ekologii, je převést půdu u vodních zdrojů pitné vody do ekologického režimu. Dnes to na debatě s novináři uvedla manažerka PRO-BIO Svazu Kateřina Urbánková. Do roku 2030 má být podle nové evropské strategie 25 procent půdy, což je přibližně polovina současné plochy v ČR, obhospodařovaná ekologicky. Na ekologických farmách se nesmí používat pesticidy, výsledkem by měly být biopotraviny a půda bez zbytků agrochemických látek, hormonů nebo léčiv.
(Celý text)

Prodej elektromobilů stoupl do května čtyřikrát na 947 vozů
5. června 2020 12:40

PRAHA (ČTK) - Prodej elektromobilů se letos do konce května meziročně zvýšil z 246 na 947 vozů, tedy téměř čtyřnásobně. Trh hybridů rostl o 31 procent na 3874 aut. Důvodem růstu je rozšířená nabídka značek v souvislosti s plněním emisních limitů. Vyplývá to z informací Svazu dovozců automobilů a firem.
(Celý text)

ČEZ letos zapojil o polovinu víc střešních fotovoltaik než loni
5. června 2020 12:25

PRAHA (ČTK) - Energetická společnost ČEZ během pěti měsíců letošního roku zapojila na českých střechách 238 fotovoltaik, o polovinu více než za stejné období loni, kdy jich bylo 155, uvedl generální ředitel společnosti ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Za celý rok podle něj předpokládá firma meziroční nárůst zhruba o 160 instalací, proti loňským 537.
(Celý text)

Koronavirus komplikuje záchranné chovy zvířat ve královédvorské zoo
5. června 2020 10:53

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Uzavření hranic a další omezení kvůli pandemii koronaviru ohrožují záchranné chovy zvířat v zoologických zahradách. Již několik měsíců nemohou dělat výměny zvířat, které jsou důležité pro zachování genetické rozmanitosti populace. Opětovné otevření hranic je proto pro záchranné programy zoo zásadní. ZOO Dvůr Králové nad Labem kvůli pandemii nemohla uskutečnit několik desítek transportů zvířat.
(Celý text)

Na Havaji navzdory pandemii naměřili rekordní koncentraci CO2
5. června 2020 08:29

WASHINGTON (ČTK) - Stoupající trend v atmosférické koncentraci oxidu uhličitého letos pokračuje i přes pokles emisí spojený s opatřeními proti šíření koronaviru. Meteorologická observatoř na sopce Mauna Loa na Havajských ostrovech v květnu opět zaznamenala rekordní podíl tohoto skleníkového plynu v ovzduší, informovaly zahraniční zpravodajské weby.
(Celý text)

Zasedne komise k útlumu těžby uhlí, aktivisté plánují demonstrace
5. června 2020 08:11

PRUNÉŘOV (ČTK) - Takzvaná uhelná komise, zabývající se útlumem těžby uhlí a skladbou zdrojů energie v zemi, bude jednat v Prunéřově na Chomutovsku. Tamní uhelná elektrárna má ukončit provoz. Do Prunéřova se chystají aktivisté z několika ekologických organizací a hnutí, kteří budou demonstrovat za ukončení provozu všech uhelných elektráren.
(Celý text)

Dát nádrž pod okap jde i u bytového domu. Musíte jen chtít, říkají jeho majitelé
5. června 2020 03:50

PRAHA (Ekolist) - Zalévat zahradu pitnou vodou nám přišlo nesmyslné, vysvětlují manželé Vlčkovi, proč se pustili do zachytávání dešťové vody u svého bytového domu v Podolí. Takové opatření u bytových domů není právě obvyklé, ale ukázalo se jako potřebné pro rekonstrukci domovní zahrady. Ke dvěma dešťovým svodům ve vnitrobloku tak přibyly čtyři IBC kontejnery. Voda z nich bude základem pro plánovanou proměnu zahrady.
(Celý text)

Jak úspěšný je zatím boj proti plastovému znečištění? Nevíme
5. června 2020 03:42

PRAHA (Ekolist) - Na jedné straně pozitivní trend ve snižování znečištění životního prostředí plastovými odpadky, na druhé pak nejasné vyčíslení prospěšnosti zákazů nebo úplná absence vyhodnocení účinnosti přijatých opatření. To vše přehledně shrnuje analýza severokarolínské Duke University, která se dívá, jak jsme za posledních dvacet s plasty pokročili.
(Celý text)

Ministerstvo dá do konce června stanovisko k 31 lokalitám pro vodní nádrže
5. června 2020 01:06

DOBŘÍV (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dá do konce června své stanovisko k návrhu 31 území, která chce ministerstvo zemědělství hájit pro případné budoucí vodní nádrže. Území mají být hájená například před stavební činností. Dosud MŽP souhlasilo s deseti územími, o dalších bude jednat, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který si v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy prohlédl jedno z navrhovaných míst - Ledný nedaleko obce Dobřív na Rokycansku.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1301 | Další
Další články:
6. června 2020 04:00
5. června 2020 05:00
4. června 2020 12:00
4. června 2020 04:05
3. června 2020 05:00

Online diskuse
Na krkonošských loukách se opět pasou ovce, kozy, skot i koně
6. června 2020 12:57

PRAHA (Ekolist) - Pastva se stala už nedílnou součástí péče o významné luční lokality v Krkonoších. Ovce, kozy, skot i koně pomáhají na 40 místech. Díky nim a související péči se na louky vrací i endemické druhy rostlin jako zvonek český nebo violka žlutá sudetská, uvedli zástupci národního parku.
(Celý text)

Vědci zkoumali zuby pravěkých šelem z Předmostí. Předci psů už tehdy nejspíš žrali kosti odhozené lidmi
6. června 2020 11:47

BRNO (ČTK) - Část psovitých šelem, jejichž pozůstatky našli archeologové v Předmostí u Přerova, má obroušené zuby. Zvířata patrně žrala kosti, ke kterým se dostávala u lidí doby kamenné, což by mohlo nasvědčovat rané domestikaci. V tiskové zprávě o tom informovalo Moravské zemské muzeum, jehož pracovnice Martina Galetová se týmového mezinárodního výzkumu účastnila.
(Celý text)

Lidé se v rámci Víkendu otevřených zahrad mohou podívat i do jindy nepřístupných míst
6. června 2020 10:05

PRAHA (ČTK) - Téměř 170 zahrad, parků a různých prostranství v Česku se otevřelo lidem v rámci Víkendu otevřených zahrad. Veřejnost si může prohlédnout také běžně nepřístupná místa. V zahradách, které jsou otevřené i jindy, je často připraven program nebo zpestření klasické prohlídky.
(Celý text)

V Polsku se divočák zatoulal do města, sežral dětem svačinu
6. června 2020 09:26

VRATISLAV (ČTK) - Městská policie v Lehnici (Legnica) na jihozápadě Polska řešili tento týden kuriózní případ krádeže. Divočák, který se zatoulal do města, sežral dětem hrajícím si venku svačinu. Při incidentu se nikomu nic nestalo, informovala v pátek polská média.
(Celý text)

Voda ve středočeských přírodních koupalištích je velmi dobrá
6. června 2020 06:07

PRAHA (ČTK) - Voda ve sledovaných středočeských přírodních koupalištích, například v nádrži Orlík či Slapy, má většinou výbornou kvalitu. Velká část koupališť je ale zatím mimo provoz, například kvůli chladnějšímu počasí, uvedl na webu krajských hygieniků vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální Luboš Mandík.
(Celý text)

Návrat kočky divoké do české přírody?
6. června 2020 05:53

PRAHA (Ekolist) - Po šedesáti letech se podařilo potvrdit výskyt kočky divoké v České republice. Vzhledem k tomu, že přirozeným biotopem kočky divoké jsou zejména listnaté a smíšené lesy vrchovin a pahorkatin (Stahl & Leger, 1992), se historicky kočka divoká vyskytovala v české přírodě ještě v 17. století téměř na celém území. V polovině 18. století se v důsledku intenzifikace lesního hospodářství a proměny přirozeného prostředí začala oblast jejího výskytu postupně zmenšovat. Ve stejnou dobu se stala kočka divoká lovenou zvěří, jelikož byla spolu s dalšími šelmami považována za škodnou. V polovině 19. století dochází k definitivnímu ústupu tohoto druhu a později ve 20. století se považuje v českém prostředí za vzácný druh (Kokeš, 1974).
(Celý text)

Dnes poprvé se slaví Světový den zelených střech
6. června 2020 05:46

PRAHA (ČTK) - Letos poprvé se slaví Světový den zelených střech, který stanovili organizátoři z Evropské federace EFB na 6. června. V Česku se k němu připojil Svaz zakládání a údržby zeleně (SZÚZ. Zároveň probíhá 7. ročník soutěže Zelená střecha roku, ve které vybírá až do konce srpna svého favorita i veřejnost, a to na stránkách www.zelenastrecharoku.cz.
(Celý text)

Praha 11 a Praha 12 na některých místech omezují seče trávy
6. června 2020 01:31

PRAHA (ČTK) - Městské části Praha 11 a Praha 12 začaly měnit některé trávníky na svém území na městské louky. Chtějí tak zamezit vysychání způsobeném klimatickými změnami. Na tzv. pobytových trávnících se snížil počet sečí.
(Celý text)

Likvidaci ropné havárie v Norilsku zaplatí firma Norilsk Nickel
5. června 2020 16:12

MOSKVA (ČTK) - Vyčištění oblasti postižené únikem ropného paliva do řeky v polárním městě Norilsk zaplatí podnik Norilsk Nickel. Oznámil to jeho šéf Vladimir Potanin, který odhadl náklady na deset miliard rublů (3,4 miliardy korun).
(Celý text)

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu
5. června 2020 14:04

PRUNÉŘOV (ČTK) - Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před 53 lety. Zaměstnává 150 lidí, kteří přecházejí do elektrárny Prunéřov II. Novinářům to řekl ředitel elektráren Prunéřov a Tušimice Otakar Tuček. Elektrárny Prunéřov provozuje energetická společnost ČEZ a patří k největším producentům skleníkových plynů v České republice.
(Celý text)

Aktivisté před elektrárnou Prunéřov žádali konec spalování uhlí
5. června 2020 14:03

PRUNÉŘOV (ČTK) - Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se v pátek sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší konec těžby a spalování uhlí. Dvacítka členů a příznivců několika hnutí bojujících za klima rozložila před vjezdem do areálu, kde zasedala uhelná komise státu, transparenty a k nim boty reprezentující lidi, kteří si přejí ukončení provozu hnědouhelných elektráren. Následně se vydali pochodem k elektrárně Prunéřov I, kde akci před 14:00 ukončili.
(Celý text)

Pro-Bio svaz: Převeďme půdu u zdrojů vody do ekologického režimu
5. června 2020 13:16

PRAHA (ČTK) - Částečnou cestou, jak naplnit evropské cíle v ekologii, je převést půdu u vodních zdrojů pitné vody do ekologického režimu. Dnes to na debatě s novináři uvedla manažerka PRO-BIO Svazu Kateřina Urbánková. Do roku 2030 má být podle nové evropské strategie 25 procent půdy, což je přibližně polovina současné plochy v ČR, obhospodařovaná ekologicky. Na ekologických farmách se nesmí používat pesticidy, výsledkem by měly být biopotraviny a půda bez zbytků agrochemických látek, hormonů nebo léčiv.
(Celý text)

Prodej elektromobilů stoupl do května čtyřikrát na 947 vozů
5. června 2020 12:40

PRAHA (ČTK) - Prodej elektromobilů se letos do konce května meziročně zvýšil z 246 na 947 vozů, tedy téměř čtyřnásobně. Trh hybridů rostl o 31 procent na 3874 aut. Důvodem růstu je rozšířená nabídka značek v souvislosti s plněním emisních limitů. Vyplývá to z informací Svazu dovozců automobilů a firem.
(Celý text)

ČEZ letos zapojil o polovinu víc střešních fotovoltaik než loni
5. června 2020 12:25

PRAHA (ČTK) - Energetická společnost ČEZ během pěti měsíců letošního roku zapojila na českých střechách 238 fotovoltaik, o polovinu více než za stejné období loni, kdy jich bylo 155, uvedl generální ředitel společnosti ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Za celý rok podle něj předpokládá firma meziroční nárůst zhruba o 160 instalací, proti loňským 537.
(Celý text)

Koronavirus komplikuje záchranné chovy zvířat ve královédvorské zoo
5. června 2020 10:53

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Uzavření hranic a další omezení kvůli pandemii koronaviru ohrožují záchranné chovy zvířat v zoologických zahradách. Již několik měsíců nemohou dělat výměny zvířat, které jsou důležité pro zachování genetické rozmanitosti populace. Opětovné otevření hranic je proto pro záchranné programy zoo zásadní. ZOO Dvůr Králové nad Labem kvůli pandemii nemohla uskutečnit několik desítek transportů zvířat.
(Celý text)

Na Havaji navzdory pandemii naměřili rekordní koncentraci CO2
5. června 2020 08:29

WASHINGTON (ČTK) - Stoupající trend v atmosférické koncentraci oxidu uhličitého letos pokračuje i přes pokles emisí spojený s opatřeními proti šíření koronaviru. Meteorologická observatoř na sopce Mauna Loa na Havajských ostrovech v květnu opět zaznamenala rekordní podíl tohoto skleníkového plynu v ovzduší, informovaly zahraniční zpravodajské weby.
(Celý text)

Zasedne komise k útlumu těžby uhlí, aktivisté plánují demonstrace
5. června 2020 08:11

PRUNÉŘOV (ČTK) - Takzvaná uhelná komise, zabývající se útlumem těžby uhlí a skladbou zdrojů energie v zemi, bude jednat v Prunéřově na Chomutovsku. Tamní uhelná elektrárna má ukončit provoz. Do Prunéřova se chystají aktivisté z několika ekologických organizací a hnutí, kteří budou demonstrovat za ukončení provozu všech uhelných elektráren.
(Celý text)

Dát nádrž pod okap jde i u bytového domu. Musíte jen chtít, říkají jeho majitelé
5. června 2020 03:50

PRAHA (Ekolist) - Zalévat zahradu pitnou vodou nám přišlo nesmyslné, vysvětlují manželé Vlčkovi, proč se pustili do zachytávání dešťové vody u svého bytového domu v Podolí. Takové opatření u bytových domů není právě obvyklé, ale ukázalo se jako potřebné pro rekonstrukci domovní zahrady. Ke dvěma dešťovým svodům ve vnitrobloku tak přibyly čtyři IBC kontejnery. Voda z nich bude základem pro plánovanou proměnu zahrady.
(Celý text)

Jak úspěšný je zatím boj proti plastovému znečištění? Nevíme
5. června 2020 03:42

PRAHA (Ekolist) - Na jedné straně pozitivní trend ve snižování znečištění životního prostředí plastovými odpadky, na druhé pak nejasné vyčíslení prospěšnosti zákazů nebo úplná absence vyhodnocení účinnosti přijatých opatření. To vše přehledně shrnuje analýza severokarolínské Duke University, která se dívá, jak jsme za posledních dvacet s plasty pokročili.
(Celý text)

Ministerstvo dá do konce června stanovisko k 31 lokalitám pro vodní nádrže
5. června 2020 01:06

DOBŘÍV (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dá do konce června své stanovisko k návrhu 31 území, která chce ministerstvo zemědělství hájit pro případné budoucí vodní nádrže. Území mají být hájená například před stavební činností. Dosud MŽP souhlasilo s deseti územími, o dalších bude jednat, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který si v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy prohlédl jedno z navrhovaných míst - Ledný nedaleko obce Dobřív na Rokycansku.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1301 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama