titulní strana > co píší jiní
Nově objevený pavouk má jméno podle Stormtrooperů ze Star Wars
23. března 2019 01:55

PRAHA (ČTK) - Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého. Tato identičnost inspirovala mezinárodní tým vědců, kteří v Kolumbii objevili nový rod pavouků - a pojmenovali ho podle úderné pěchoty Galaktického impéria Stormtropis, napsal zpravodajský server Live Science.
(Celý text)

Češi loni odevzdali 1645 tun použitých baterií, meziročně méně
23. března 2019 01:04

PRAHA (ČTK) - Češi loni odevzdali k recyklaci 1645 tun použitých baterií, je to o 45 tun méně než v roce 2017. V tiskové zprávě o tom informovala nezisková společnost Ecobat, která v Česku zajišťuje zpětný sběr. Na recyklaci končí 45 procent všech baterií, které byly dány do oběhu. Nejvíce se vybralo, stejně jako v předchozím roce, v Jihomoravském kraji.
(Celý text)

Senát kvůli Evropské komisi posílil pozici ekologických sdružení
23. března 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Nevládní ekologická sdružení získají výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Předpokládá to novela, kterou dnes schválil Senát. Kabinet předlohu připravil na základě výtek Evropské komise. Nyní ji dostane k podpisu prezident.


(Celý text)

Lodě se po Berounce plavit nebudou, rozhodli poslanci
22. března 2019 17:14

PRAHA (Ekolist) - Řeka Berounka si zachová svůj přírodní charakter. Do budoucna se nebude uvažovat o jejím splavnění. Rozhodli o tom poslanci, když ji v hlasování 6. března 2019 vyňali ze seznamu využitelných vodních cest.

Plánování možného splavnění Berounky přesto pokračují. Ředitelství vodní cest ČR na konci ledna 2019 zadalo studii, která má prověřit ekonomickou efektivitu a možný rozsah jejího splavnění. Dokud vynětí Berounky ze seznamu neschválí Senát a nepodepíše prezident, není důvod práce na studii přerušovat, uvedlo.


(Celý text)

Ochránci přírody se pokouší odchytit jednoho z beskydských medvědů
22. března 2019 16:40

(ČTK) - Ochránci přírody chtějí odchytit jednoho z medvědů, kteří žijí v Beskydech. Jde o jedince, který se vyskytuje v okolí Starých Hamer a Lysé hory. Měl by dostat telemetrický obojek, který umožní sledování pohybu této šelmy. ČTK to dnes řekla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.


(Celý text)

Národní park Šumava upravil návrh chystaných zón. Vyhověl většině připomínek veřejnosti
22. března 2019 14:39

VIMPERK (ČTK) - Šumavský národní park změnil návrh připravovaného rozdělení na zóny. Například nepatrně zvětšil kulturní krajinu, což jsou hlavně obývané a zastavěné lokality. Nový návrh reaguje na připomínky veřejnosti. Nově má zóna kulturní krajiny, což je lokalita s nejmírnějším režimem, tvořit 1,2 procenta parku. V původním návrhu se jednalo o 0,9 procenta plochy. Znamená to, že kulturní krajina se navýší o přibližně 300 hektarů. ČTK to řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.


(Celý text)

Jihlava prověří vliv průmyslové zóny na okolí, i kvůli Kronospanu
22. března 2019 14:18

JIHLAVA (ČTK) - Jihlava bude zjišťovat aktuální dopady činnosti firem v průmyslové zóně na životní prostředí. Radnici se nelíbí zejména záměr výrobce dřevotřískových desek Kronospan zpracovávat ve velkém odpadní dřevo. Podle zástupců města by mohlo jít třeba o starý lakovaný nábytek dovážený i ze zahraničí. Stát se takovou skládkou nikdo nechce, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!). Zároveň zdůraznil, že je nejdřív potřeba znát reálná čísla. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.


(Celý text)

Stát chce v dalších třech letech podpořit obnovu 1215 rybníků
22. března 2019 14:03

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství a státní podnik Lesy ČR plánují v následujících třech letech podpořit rekonstrukci, obnovu, odbahnění nebo stavbu 1215 rybníků nebo malých vodních nádrží. Ministerstvo na to chce dát půl miliardy korun ročně, řekl dnes na tiskové konferenci u příležitosti Světového dne vody ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podle něj jde o pokračování stávajících dotačních titulů, ale i nových. Stát plánuje dávat na obnovu rybníků 80 procent rozpočtu, zbytek bude ze soukromých peněz.


(Celý text)

Další výkupy pro přírodu - prales i horská pastvina
22. března 2019 11:35

() - „Soukromá rezervace“ Ščúrnice je větší o 1,6 ha. A koupili jsme i kus přilehlé horské pastviny s jalovci a orchidejemi. Díky dárcům veřejné sbírky Místo pro přírodu se pod ochranu Českého svazu ochránců přírody dostávají další pozemky.
(Celý text)

Chystáte se na podzim vysadit stromy? Nadace Partnerství vám na jejich nákup přispěje
22. března 2019 09:05

PRAHA (Ekolist) - Do konce května mohou zájemci z řad obcí, škol, spolků a sdružení žádat u Nadace Partnerství o grant na podzimní výsadbu dřevin, žádat je možné do 30 tisíc korun. Podmínkou však je, že stromy a keře vysadí dobrovolníci z řad místních obyvatel, kteří se zaváží pečovat o ně následujících pět let. Informuje o tom Nadace Partnerství.
(Celý text)

Na zadržení vody v krajině se vydalo 3,1 miliardy korun
22. března 2019 08:50

(ČTK) - Od roku 2014 byly v Česku schváleny stovky projektů pro posilování vodních ekosystémů a zadržování vody v krajině za více než 3,1 miliardy korun. Dále šlo o menší akce za 67 milionů korun. Patří mezi ně například obnova řeky Moravy v CHKO Litovelské Pomoraví nebo projekt, který by měl zlepšit kvalitu vody v Máchově jezeře. V tiskové zprávě to uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR), která tyto projekty podporuje a administruje. Dnešní Světový den vody připomíná, že vodu je třeba chránit. Přes dvě miliardy lidí na světě k ní nemá přístup.


(Celý text)

Dodavatel toaletního papíru hromadí v Británii zásoby na brexit
22. března 2019 08:50

LONDÝN (ČTK) - Stejně jako firmy z mnoha dalších odvětví i výrobce papírových produktů Wepa se připravuje na hrozící odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Německá společnost je pro Brity jedním z největších dodavatelů toaletního papíru a kuchyňských utěrek a za poslední tři měsíce za Lamanšským průlivem nahromadila dodatečných 600 tun výrobků, informoval dnes web BBC. Nová analýza dopadů brexitu bez dohody zároveň hovoří o značných ztrátách pro britskou a irskou ekonomiku.


(Celý text)

Situaci s autobusy na Ládví mají vyřešit vozy s pohonem CNG
22. března 2019 08:19

PRAHA (ČTK) - Problémy s velkým množstvím příměstských autobusů, které končí u stanice metra C Ládví v Praze 8 a zhoršují tu životní prostředí, má vyřešit nasazení vozů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) a vodík. Na dnešním jednání zastupitelů to uvedl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Způsob řešení kritizoval opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO), který navrhl terminál přesunout. Spoje končí na Ládví od dubna 2015, do té doby jezdily k metru C Nádraží Holešovice. Proti umístění terminálu dlouhodobě protestují místní.


(Celý text)

Ochranu vody by nově mohla zakotvit ústava
22. března 2019 07:45

(ČTK) - Ministerstva zemědělství a životního prostředí zahájila debatu o konkrétních možnostech ústavní ochrany vody jako přírodního zdroje. Ministerstvo zemědělství zadalo analýzu možností úprav zákonů, sdělil ČTK mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Dnes o tom na ministerstvu diskutovali ústavní právníci, zástupci úřadu vlády, Poslanecké sněmovny a státních podniků povodí.


(Celý text)

Ministerstvo dopravy: Děčínský jez je prioritou, kompenzace lze najít v ČR
22. března 2019 07:20

(ČTK) - Stavba vodního jezu v Děčíně je pro ministerstvo dopravy stále prioritou. Chce proto znovu hledat možnosti kompenzací negativního vlivu stavby na životní prostředí v Česku. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Kompenzace v zahraničí, o nichž ministerstvo uvažovalo, Česku nepovolila Evropská komise.


(Celý text)

Summit EU dnes bude řešit klimatickou změnu a boj s dezinformacemi
22. března 2019 07:15

BRUSEL (ČTK) - Evropští lídři se na dnešním závěrečném dni summitu v Bruselu po čtvrtečním dramatickém rokování o odkladu brexitu dostanou k předem naplánovaným tématům jako jsou boj s klimatickými změnami či zajišťování bezpečnosti komunikačních sítí páté generace. Premiéři a prezidenti unijních zemí také vyzvou Evropskou komisi k rozhodnějšímu jednání o obchodu se Spojenými státy a v souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu budou mluvit i o boji s dezinformacemi.


(Celý text)

Banán cestoval z Ekvádoru 14 dní a ujel 10 500 km, aby nakonec skončil vyhozený v kontejneru za islandským supermarketem
21. března 2019 14:59

PRAHA (Ekolist) - Informace o původu produktu může být v dnešní době velmi matoucí a nemusí vůbec odrážet skutečnou trasu, kterou během cesty k nám urazil. Tyto možná ne zcela překvapivé ale jistě zajímavé závěry nyní svým Banánovým pasem prezentují na islandském festivalu DesignMarch dva mladí umělci. Píše o tom Dezeen.
(Celý text)

Pitva u sražené vlčice prokázala prašivinu. Odborníci nepotvrdili, že by šelma byla vypuštěna ze zájmového chovu
21. března 2019 14:15

PRAHA (Ekolist) - V únoru byla nalezena sražená vlčice nedaleko České Kamenice. Kvůli podezření na prašivinu byla převezena na Státní veterinární ústav v Praze, kde ve spolupráci s vědci z České zemědělské univerzity proběhla pitva.
(Celý text)

Greenpeace: Vzorky vody z Labe a Vltavy obsahovaly mikroplasty
21. března 2019 14:00

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Devět z deseti vzorků vody z Vltavy a Labe obsahovalo mikroplasty. Loni v září je odebrala organizace Greenpeace v Praze, Ústí nad Labem a Hřensku na Děčínsku. Nejvíce mikroplastů bylo ve vodě odebrané poblíž výpusti čistírny odpadních vod v Ústí nad Labem-Neštěmicích. Informoval o tom Lukáš Hrábek z Greenpeace.
(Celý text)

Dva sokolí páry se připravují na hnízdění v litvínovské chemičce
21. března 2019 11:33

LITVÍNOV (ČTK) - Budky na komínech litvínovské chemičky opět zabydleli sokoli. Dva páry se připravují na hnízdění. Od roku 2011 se v chemickém areálu u Litvínova vylíhlo 23 mláďat. ČTK to dnes řekl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Kvůli hnízdění sokolů mají nyní turisté zakázán vstup k Průčelské rokli nedaleko Ústí nad Labem a k hnízdícím lokalitám v Národním parku České Švýcarsko.


(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 952 | Další
Další články:
22. března 2019 11:00
21. března 2019 01:00
20. března 2019 13:45
20. března 2019 10:45
20. března 2019 01:00

Online diskuse
Nově objevený pavouk má jméno podle Stormtrooperů ze Star Wars
23. března 2019 01:55

PRAHA (ČTK) - Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého. Tato identičnost inspirovala mezinárodní tým vědců, kteří v Kolumbii objevili nový rod pavouků - a pojmenovali ho podle úderné pěchoty Galaktického impéria Stormtropis, napsal zpravodajský server Live Science.
(Celý text)

Češi loni odevzdali 1645 tun použitých baterií, meziročně méně
23. března 2019 01:04

PRAHA (ČTK) - Češi loni odevzdali k recyklaci 1645 tun použitých baterií, je to o 45 tun méně než v roce 2017. V tiskové zprávě o tom informovala nezisková společnost Ecobat, která v Česku zajišťuje zpětný sběr. Na recyklaci končí 45 procent všech baterií, které byly dány do oběhu. Nejvíce se vybralo, stejně jako v předchozím roce, v Jihomoravském kraji.
(Celý text)

Senát kvůli Evropské komisi posílil pozici ekologických sdružení
23. března 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Nevládní ekologická sdružení získají výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Předpokládá to novela, kterou dnes schválil Senát. Kabinet předlohu připravil na základě výtek Evropské komise. Nyní ji dostane k podpisu prezident.


(Celý text)

Lodě se po Berounce plavit nebudou, rozhodli poslanci
22. března 2019 17:14

PRAHA (Ekolist) - Řeka Berounka si zachová svůj přírodní charakter. Do budoucna se nebude uvažovat o jejím splavnění. Rozhodli o tom poslanci, když ji v hlasování 6. března 2019 vyňali ze seznamu využitelných vodních cest.

Plánování možného splavnění Berounky přesto pokračují. Ředitelství vodní cest ČR na konci ledna 2019 zadalo studii, která má prověřit ekonomickou efektivitu a možný rozsah jejího splavnění. Dokud vynětí Berounky ze seznamu neschválí Senát a nepodepíše prezident, není důvod práce na studii přerušovat, uvedlo.


(Celý text)

Ochránci přírody se pokouší odchytit jednoho z beskydských medvědů
22. března 2019 16:40

(ČTK) - Ochránci přírody chtějí odchytit jednoho z medvědů, kteří žijí v Beskydech. Jde o jedince, který se vyskytuje v okolí Starých Hamer a Lysé hory. Měl by dostat telemetrický obojek, který umožní sledování pohybu této šelmy. ČTK to dnes řekla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.


(Celý text)

Národní park Šumava upravil návrh chystaných zón. Vyhověl většině připomínek veřejnosti
22. března 2019 14:39

VIMPERK (ČTK) - Šumavský národní park změnil návrh připravovaného rozdělení na zóny. Například nepatrně zvětšil kulturní krajinu, což jsou hlavně obývané a zastavěné lokality. Nový návrh reaguje na připomínky veřejnosti. Nově má zóna kulturní krajiny, což je lokalita s nejmírnějším režimem, tvořit 1,2 procenta parku. V původním návrhu se jednalo o 0,9 procenta plochy. Znamená to, že kulturní krajina se navýší o přibližně 300 hektarů. ČTK to řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.


(Celý text)

Jihlava prověří vliv průmyslové zóny na okolí, i kvůli Kronospanu
22. března 2019 14:18

JIHLAVA (ČTK) - Jihlava bude zjišťovat aktuální dopady činnosti firem v průmyslové zóně na životní prostředí. Radnici se nelíbí zejména záměr výrobce dřevotřískových desek Kronospan zpracovávat ve velkém odpadní dřevo. Podle zástupců města by mohlo jít třeba o starý lakovaný nábytek dovážený i ze zahraničí. Stát se takovou skládkou nikdo nechce, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!). Zároveň zdůraznil, že je nejdřív potřeba znát reálná čísla. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.


(Celý text)

Stát chce v dalších třech letech podpořit obnovu 1215 rybníků
22. března 2019 14:03

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství a státní podnik Lesy ČR plánují v následujících třech letech podpořit rekonstrukci, obnovu, odbahnění nebo stavbu 1215 rybníků nebo malých vodních nádrží. Ministerstvo na to chce dát půl miliardy korun ročně, řekl dnes na tiskové konferenci u příležitosti Světového dne vody ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podle něj jde o pokračování stávajících dotačních titulů, ale i nových. Stát plánuje dávat na obnovu rybníků 80 procent rozpočtu, zbytek bude ze soukromých peněz.


(Celý text)

Další výkupy pro přírodu - prales i horská pastvina
22. března 2019 11:35

() - „Soukromá rezervace“ Ščúrnice je větší o 1,6 ha. A koupili jsme i kus přilehlé horské pastviny s jalovci a orchidejemi. Díky dárcům veřejné sbírky Místo pro přírodu se pod ochranu Českého svazu ochránců přírody dostávají další pozemky.
(Celý text)

Chystáte se na podzim vysadit stromy? Nadace Partnerství vám na jejich nákup přispěje
22. března 2019 09:05

PRAHA (Ekolist) - Do konce května mohou zájemci z řad obcí, škol, spolků a sdružení žádat u Nadace Partnerství o grant na podzimní výsadbu dřevin, žádat je možné do 30 tisíc korun. Podmínkou však je, že stromy a keře vysadí dobrovolníci z řad místních obyvatel, kteří se zaváží pečovat o ně následujících pět let. Informuje o tom Nadace Partnerství.
(Celý text)

Na zadržení vody v krajině se vydalo 3,1 miliardy korun
22. března 2019 08:50

(ČTK) - Od roku 2014 byly v Česku schváleny stovky projektů pro posilování vodních ekosystémů a zadržování vody v krajině za více než 3,1 miliardy korun. Dále šlo o menší akce za 67 milionů korun. Patří mezi ně například obnova řeky Moravy v CHKO Litovelské Pomoraví nebo projekt, který by měl zlepšit kvalitu vody v Máchově jezeře. V tiskové zprávě to uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR), která tyto projekty podporuje a administruje. Dnešní Světový den vody připomíná, že vodu je třeba chránit. Přes dvě miliardy lidí na světě k ní nemá přístup.


(Celý text)

Dodavatel toaletního papíru hromadí v Británii zásoby na brexit
22. března 2019 08:50

LONDÝN (ČTK) - Stejně jako firmy z mnoha dalších odvětví i výrobce papírových produktů Wepa se připravuje na hrozící odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Německá společnost je pro Brity jedním z největších dodavatelů toaletního papíru a kuchyňských utěrek a za poslední tři měsíce za Lamanšským průlivem nahromadila dodatečných 600 tun výrobků, informoval dnes web BBC. Nová analýza dopadů brexitu bez dohody zároveň hovoří o značných ztrátách pro britskou a irskou ekonomiku.


(Celý text)

Situaci s autobusy na Ládví mají vyřešit vozy s pohonem CNG
22. března 2019 08:19

PRAHA (ČTK) - Problémy s velkým množstvím příměstských autobusů, které končí u stanice metra C Ládví v Praze 8 a zhoršují tu životní prostředí, má vyřešit nasazení vozů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) a vodík. Na dnešním jednání zastupitelů to uvedl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Způsob řešení kritizoval opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO), který navrhl terminál přesunout. Spoje končí na Ládví od dubna 2015, do té doby jezdily k metru C Nádraží Holešovice. Proti umístění terminálu dlouhodobě protestují místní.


(Celý text)

Ochranu vody by nově mohla zakotvit ústava
22. března 2019 07:45

(ČTK) - Ministerstva zemědělství a životního prostředí zahájila debatu o konkrétních možnostech ústavní ochrany vody jako přírodního zdroje. Ministerstvo zemědělství zadalo analýzu možností úprav zákonů, sdělil ČTK mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Dnes o tom na ministerstvu diskutovali ústavní právníci, zástupci úřadu vlády, Poslanecké sněmovny a státních podniků povodí.


(Celý text)

Ministerstvo dopravy: Děčínský jez je prioritou, kompenzace lze najít v ČR
22. března 2019 07:20

(ČTK) - Stavba vodního jezu v Děčíně je pro ministerstvo dopravy stále prioritou. Chce proto znovu hledat možnosti kompenzací negativního vlivu stavby na životní prostředí v Česku. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Kompenzace v zahraničí, o nichž ministerstvo uvažovalo, Česku nepovolila Evropská komise.


(Celý text)

Summit EU dnes bude řešit klimatickou změnu a boj s dezinformacemi
22. března 2019 07:15

BRUSEL (ČTK) - Evropští lídři se na dnešním závěrečném dni summitu v Bruselu po čtvrtečním dramatickém rokování o odkladu brexitu dostanou k předem naplánovaným tématům jako jsou boj s klimatickými změnami či zajišťování bezpečnosti komunikačních sítí páté generace. Premiéři a prezidenti unijních zemí také vyzvou Evropskou komisi k rozhodnějšímu jednání o obchodu se Spojenými státy a v souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu budou mluvit i o boji s dezinformacemi.


(Celý text)

Banán cestoval z Ekvádoru 14 dní a ujel 10 500 km, aby nakonec skončil vyhozený v kontejneru za islandským supermarketem
21. března 2019 14:59

PRAHA (Ekolist) - Informace o původu produktu může být v dnešní době velmi matoucí a nemusí vůbec odrážet skutečnou trasu, kterou během cesty k nám urazil. Tyto možná ne zcela překvapivé ale jistě zajímavé závěry nyní svým Banánovým pasem prezentují na islandském festivalu DesignMarch dva mladí umělci. Píše o tom Dezeen.
(Celý text)

Pitva u sražené vlčice prokázala prašivinu. Odborníci nepotvrdili, že by šelma byla vypuštěna ze zájmového chovu
21. března 2019 14:15

PRAHA (Ekolist) - V únoru byla nalezena sražená vlčice nedaleko České Kamenice. Kvůli podezření na prašivinu byla převezena na Státní veterinární ústav v Praze, kde ve spolupráci s vědci z České zemědělské univerzity proběhla pitva.
(Celý text)

Greenpeace: Vzorky vody z Labe a Vltavy obsahovaly mikroplasty
21. března 2019 14:00

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Devět z deseti vzorků vody z Vltavy a Labe obsahovalo mikroplasty. Loni v září je odebrala organizace Greenpeace v Praze, Ústí nad Labem a Hřensku na Děčínsku. Nejvíce mikroplastů bylo ve vodě odebrané poblíž výpusti čistírny odpadních vod v Ústí nad Labem-Neštěmicích. Informoval o tom Lukáš Hrábek z Greenpeace.
(Celý text)

Dva sokolí páry se připravují na hnízdění v litvínovské chemičce
21. března 2019 11:33

LITVÍNOV (ČTK) - Budky na komínech litvínovské chemičky opět zabydleli sokoli. Dva páry se připravují na hnízdění. Od roku 2011 se v chemickém areálu u Litvínova vylíhlo 23 mláďat. ČTK to dnes řekl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Kvůli hnízdění sokolů mají nyní turisté zakázán vstup k Průčelské rokli nedaleko Ústí nad Labem a k hnízdícím lokalitám v Národním parku České Švýcarsko.


(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 952 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama