titulní strana > co píší jiní
Islandská designérka vyvinula naprosto přírodní obal pro párky. Jsou z vepřové kůže
27. května 2019 02:40

PRAHA (Ekolist) - Islandská designérka Valdís Steinarsdóttir vyvinula materiál určený k balení masných výrobků, který je podobný plastu. Jedná se o materiál naprosto přírodní, zvláštní je hlavně ale něčím jiným. Obal je totiž vyrobený ze stejného zvířete, ze kterého masný produkt pochází.
(Celý text)

Mýtus plavebního stupně Děčín
27. května 2019 01:11

PRAHA (Ochrana přírody) - V důsledku poválečného rozdělení Německa uniklo Labe osudu mnoha západoněmeckých řek, zejména nebylo regulováno a přehrazováno. Labe dnes na 550  km dlouhém úseku přirozeně protéká jedinečnou říční krajinou, na mnoha místech chráněnou, a to i mezinárodně. Mezi chráněná území patří národní park Saské Švýcarsko, začínající přímo na česko-německé hranici, a biosférická rezervace UNESCO Labská říční krajina, která zahrnuje 400  km toku. Labe je i součástí světového dědictví UNESCO Dessau-Wörlitzer Gartenreich (Desavsko-wörlitzská zahradní říše). Téměř na celý tok Labe se vztahuje právo Evropské unie v rámci soustavy Natura 2000 a podle rámcové směrnice o vodách se řadí mezi přirozené toky, které musí být udržovány v dobrém ekologickém stavu.
(Celý text)

Olivy se sklízí za pomoci vysavačů. V noci je to problém, který stojí životy miliony ptáků
27. května 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - S peckou, nebo bez pecky? Plněné, krájené ve slaném nálevu? Černé, nebo zelené? Jak vidíte, otazníků kolem konzumace oliv je hned několik. A nyní se k nim přidává další: byly olivy sbírány v noci? Protože pokud ano, přispěly nejspíš dost výrazně k hromadnému pobíjení ptáků ve Středomoří. Píše o tom Nature.
(Celý text)

Náměstek primátora navrhne vyhlásit v Praze stav klimatické nouze
27. května 2019 00:30

PRAHA (ČTK) - Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) navrhne vyhlásit v Praze stav klimatické nouze. Návrh předloží na příštím zasedání zastupitelstva hlavního města v červnu. Hlubuček to v pátek oznámil na stávce studentů v boji za ochranu životního prostředí. Klimatickou nouzi vyhlásila tento týden Praha 7.
(Celý text)

Odborníci: Extrémní srážky budou častěji, pomohla by hluboká orba
27. května 2019 00:25

(ČTK) - Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Sdělili to Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.
(Celý text)

Sběr PET se rok po zavedení záloh v Estonsku zvýšil na 90 procent
27. května 2019 00:20

(ČTK) - Rok po zavedení zálohového systému v Estonsku se sběr PET lahví zvýšil na 90 procent z původních 32 procent. Ze začátku pomohla finanční motivace, dnes už lidé myslí na životní prostředí. Obchodníkům se zálohy mohou vrátit v prodejích, řekl v rozhovoru s ČTK ředitel zálohové systému Eesti Pandipakend Rauno Raal. Estonsko zavedlo zálohový systém z vládní iniciativy v květnu 2005. V Česku se o zavedení zálohového systému snaží iniciativa Zálohujme složená z Institutu cirkulární ekonomiky, Vysoké školy chemicko-technologické a Karlovarských minerálních vod.
(Celý text)

Ministr Toman: Zemědělci by měli mít při nákupu půdy přednost
27. května 2019 00:15

PRAHA (ČTK) - Zemědělci by měli mít v budoucnu při koupi půdy přednost před spekulanty. Upravit to má novela zákona o půdě, kterou ministerstvo zemědělství chystá nejpozději do roka. V diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to včera uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
(Celý text)

Stávky za ochranu klimatu se prý zúčastnilo 1,8 milionu lidí
27. května 2019 00:12

(ČTK) - Více než 1,8 milionu lidí ve 125 zemích světa se údajně zapojilo do páteční globální stávky za lepší ochranu klimatu. Na facebooku to podle agentury Reuters uvedla iniciativa Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), která mladé ekologické aktivisty sdružuje.
(Celý text)

Ředitelství vodních cest chystá verze splavnění Labe u Přelouče
27. května 2019 00:08

PŘELOUČ (ČTK) - Ředitelství vodních cest (ŘVC) připravuje nové posouzení vlivu splavnění Labe u Přelouče na životní prostředí (EIA). Původní posudek je již neplatný. Na rozdíl od minulosti se bude hodnotit více variant, jak splavnění dosáhnout. Dosud ŘVC počítalo pouze s vybudováním plavebního kanálu přes takzvané Slavíkovy ostrovy, což naráželo na houževnatý a účinný odpor ekologických organizací.
(Celý text)

S tříděním semen lesních dřevin pomáhá optický stroj
26. května 2019 01:05

PRAHA (Ekolist) - Vlastníci i správci lesů nyní více poptávají sazenice listnatých lesních dřevin, které lépe odolávají klimatické změně a suchu. To byl hlavní důvod, proč Lesy ČR svůj semenářský závod vybavily optickým strojem. Za hodinu protřídí až 150 kilogramů naklíčených bukvic. Informují u tom Lesy ČR.
(Celý text)

Praha má Plán mobility do roku 2030
26. května 2019 00:50

PRAHA (Ekolist) - Pražští zastupitelé v pátek schválili Plán udržitelné mobility Prahy a okolí – dokument, který prostřednictvím 242 konkrétních opatření v dlouhodobém horizontu řeší snadnější spojení metropolitní oblasti s hlavním městem, celkové zklidnění dopravy, rozvoj elektromobility a v neposlední řadě zvýšení bezpečnosti v dopravě. Opatření v rámci projektu Polaď Prahu celkem za zhruba 113 miliard korun upraví mobilitu v Praze a jejím okolí až do roku 2030.
(Celý text)

Turisté chtějí vidět biblický ráj, míří do mokřadů v Iráku
26. května 2019 00:35

(ČTK) - Irácké mokřady, vysušované za režimu bývalého prezidenta Saddáma Husajna, se vracejí do své původní podoby a jsou magnetem pro ty, kdo chtějí na loďkách tiše proplouvat divokou přírodou mezopotamské Rajské zahrady. Před domky postavenými nad vodou z rákosu a datlových palem se grilují ryby a návštěvníci žasnou nad krásou místa, píše agentura AFP.
(Celý text)

Nejlepší produkty českého ekologického zemědělství se představí v soutěži Česká biopotravina roku 2019
25. května 2019 01:05

PRAHA (Ekolist) - PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vyhlašuje 18. ročník soutěže Česká biopotravina o nejlepší produkty českého ekologického zemědělství. Vyhlášení vítězů proběhne v září - měsíci biopotravin a čeští farmáři a producenti mohou své výrobky přihlašovat od dnešního dne.
(Celý text)

Zkanalizovaný potok Zelenka se proměnil na přírodní, meandruje Orlickým Záhořím
25. května 2019 00:15

PRAHA (Ekolist) - Koryto podhorského potoka Zelenka, který se v Orlickém Záhoří na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji vlévá do Divoké Orlice, obnovily za bezmála 4,9 milionů korun Lesy České republiky. Nové jsou i tůně, skluzy a rybí úkryty, také broukoviště a ještěrkoviště. Jedná se o jeden ze vzorových projektů programu Vracíme vodu lesu, který podnik zahájil letos v dubnu.
(Celý text)

Odborník: Česko mělo loni nejvíc případů encefalitidy v EU
25. května 2019 00:08

PRAHA (ČTK) - Česko mělo loni nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy ze zemí Evropské unie. Případů bylo 712, což je nejvyšší počet od roku 2011. Víc nakažených ve světě zaznamenalo jen Rusko. Informace zazněla na zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu, informoval ve čvtrtek člen skupiny a předseda Lékařské rady center Očkování a cestovní medicíny Avenier Rastislav Maďar v tiskové zprávě.
(Celý text)

Jak se žije zemědělci, který se o krajinu stará? Rozhovor s Danielem Pitkem
24. května 2019 01:43

PRAHA (Ekolist) - Daniel Pitek hospodaří na 600 hektarech pastvin, sadů, lesů a orné půdy kolem Milešovky, v chráněné krajinné oblasti České Středohoří. Mezi malými zemědělci patří mezi ty největší. Přesto se mu daří hospodařit s respektem ke krajině.
(Celý text)

Koala medvídkovitý je funkčně vyhynulý druh, tvrdí AKF. Co to znamená?
24. května 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Koala medvídkovitý se s námi zvolna loučí. Podle zprávy australské nadace Koala (AKF) nyní žije v Austrálii méně než 80 000 exemplářů a druh je tedy již nejspíš možné považovat za funkčně vyhynulý. Co to znamená? O tom píše ScienceAlert.
(Celý text)

Studenti ze 120 zemí budou protestovat za lepší ochranu klimatu
24. května 2019 00:33

BERLÍN (ČTK) - V desítkách zemí po celém světě dnes budou studenti znovu stávkovat a demonstrovat za lepší ochranu klimatu v rámci iniciativy Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Mladí lidé od loňského září v pátečních dnech stávkují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Na dnešní akci aktivisté na webu www.fridaysforfuture.org iniciativy do čtvrtečního večera registrovali 1623 protestů ve 119 zemích včetně Česka.
(Celý text)

Počet lokalit pro úložiště by správa měla snížit v příštím roce
24. května 2019 00:30

DOLNÍ CEREKEV (ČTK) - Ke snížení počtu lokalit zvažovaných pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu v Česku chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dospět příští rok. Novinářům to při včerejší návštěvě lokality Hrádek na Jihlavsku řekl ředitel SÚRAO Jan Prachař. Hrádek je mezi devíti místy v ČR vytipovanými pro úložiště. Starostové z Hrádku minulý měsíc požádali o vyloučení ze seznamu s odkazem na to, že odtud voda teče k vodárenským nádržím. Prachaře v Dolní Cerekvi čekala skupina protestujících s čerty.
(Celý text)

Soud na Madagaskaru potvrdil vysoké tresty pro pašeráky želv
24. května 2019 00:27

ANTANANARIVO (ČTK) - Madagaskarský soud potvrdil výjimečně vysoké tresty pro tři osoby obžalované z nezákonného obchodování se vzácnými želvami paprsčitými. Podle agentury AFP byli pašeráci odsouzeni k šesti letům vězení nepodmíněně a k pokutám v celkové výši 29.900 eur (téměř 772.000 korun).
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 980 | Další
Další články:
24. května 2019 01:00
23. května 2019 00:30
22. května 2019 00:30
21. května 2019 08:37
20. května 2019 13:05

Online diskuse
Islandská designérka vyvinula naprosto přírodní obal pro párky. Jsou z vepřové kůže
27. května 2019 02:40

PRAHA (Ekolist) - Islandská designérka Valdís Steinarsdóttir vyvinula materiál určený k balení masných výrobků, který je podobný plastu. Jedná se o materiál naprosto přírodní, zvláštní je hlavně ale něčím jiným. Obal je totiž vyrobený ze stejného zvířete, ze kterého masný produkt pochází.
(Celý text)

Mýtus plavebního stupně Děčín
27. května 2019 01:11

PRAHA (Ochrana přírody) - V důsledku poválečného rozdělení Německa uniklo Labe osudu mnoha západoněmeckých řek, zejména nebylo regulováno a přehrazováno. Labe dnes na 550  km dlouhém úseku přirozeně protéká jedinečnou říční krajinou, na mnoha místech chráněnou, a to i mezinárodně. Mezi chráněná území patří národní park Saské Švýcarsko, začínající přímo na česko-německé hranici, a biosférická rezervace UNESCO Labská říční krajina, která zahrnuje 400  km toku. Labe je i součástí světového dědictví UNESCO Dessau-Wörlitzer Gartenreich (Desavsko-wörlitzská zahradní říše). Téměř na celý tok Labe se vztahuje právo Evropské unie v rámci soustavy Natura 2000 a podle rámcové směrnice o vodách se řadí mezi přirozené toky, které musí být udržovány v dobrém ekologickém stavu.
(Celý text)

Olivy se sklízí za pomoci vysavačů. V noci je to problém, který stojí životy miliony ptáků
27. května 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - S peckou, nebo bez pecky? Plněné, krájené ve slaném nálevu? Černé, nebo zelené? Jak vidíte, otazníků kolem konzumace oliv je hned několik. A nyní se k nim přidává další: byly olivy sbírány v noci? Protože pokud ano, přispěly nejspíš dost výrazně k hromadnému pobíjení ptáků ve Středomoří. Píše o tom Nature.
(Celý text)

Náměstek primátora navrhne vyhlásit v Praze stav klimatické nouze
27. května 2019 00:30

PRAHA (ČTK) - Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) navrhne vyhlásit v Praze stav klimatické nouze. Návrh předloží na příštím zasedání zastupitelstva hlavního města v červnu. Hlubuček to v pátek oznámil na stávce studentů v boji za ochranu životního prostředí. Klimatickou nouzi vyhlásila tento týden Praha 7.
(Celý text)

Odborníci: Extrémní srážky budou častěji, pomohla by hluboká orba
27. května 2019 00:25

(ČTK) - Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Sdělili to Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.
(Celý text)

Sběr PET se rok po zavedení záloh v Estonsku zvýšil na 90 procent
27. května 2019 00:20

(ČTK) - Rok po zavedení zálohového systému v Estonsku se sběr PET lahví zvýšil na 90 procent z původních 32 procent. Ze začátku pomohla finanční motivace, dnes už lidé myslí na životní prostředí. Obchodníkům se zálohy mohou vrátit v prodejích, řekl v rozhovoru s ČTK ředitel zálohové systému Eesti Pandipakend Rauno Raal. Estonsko zavedlo zálohový systém z vládní iniciativy v květnu 2005. V Česku se o zavedení zálohového systému snaží iniciativa Zálohujme složená z Institutu cirkulární ekonomiky, Vysoké školy chemicko-technologické a Karlovarských minerálních vod.
(Celý text)

Ministr Toman: Zemědělci by měli mít při nákupu půdy přednost
27. května 2019 00:15

PRAHA (ČTK) - Zemědělci by měli mít v budoucnu při koupi půdy přednost před spekulanty. Upravit to má novela zákona o půdě, kterou ministerstvo zemědělství chystá nejpozději do roka. V diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to včera uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
(Celý text)

Stávky za ochranu klimatu se prý zúčastnilo 1,8 milionu lidí
27. května 2019 00:12

(ČTK) - Více než 1,8 milionu lidí ve 125 zemích světa se údajně zapojilo do páteční globální stávky za lepší ochranu klimatu. Na facebooku to podle agentury Reuters uvedla iniciativa Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), která mladé ekologické aktivisty sdružuje.
(Celý text)

Ředitelství vodních cest chystá verze splavnění Labe u Přelouče
27. května 2019 00:08

PŘELOUČ (ČTK) - Ředitelství vodních cest (ŘVC) připravuje nové posouzení vlivu splavnění Labe u Přelouče na životní prostředí (EIA). Původní posudek je již neplatný. Na rozdíl od minulosti se bude hodnotit více variant, jak splavnění dosáhnout. Dosud ŘVC počítalo pouze s vybudováním plavebního kanálu přes takzvané Slavíkovy ostrovy, což naráželo na houževnatý a účinný odpor ekologických organizací.
(Celý text)

S tříděním semen lesních dřevin pomáhá optický stroj
26. května 2019 01:05

PRAHA (Ekolist) - Vlastníci i správci lesů nyní více poptávají sazenice listnatých lesních dřevin, které lépe odolávají klimatické změně a suchu. To byl hlavní důvod, proč Lesy ČR svůj semenářský závod vybavily optickým strojem. Za hodinu protřídí až 150 kilogramů naklíčených bukvic. Informují u tom Lesy ČR.
(Celý text)

Praha má Plán mobility do roku 2030
26. května 2019 00:50

PRAHA (Ekolist) - Pražští zastupitelé v pátek schválili Plán udržitelné mobility Prahy a okolí – dokument, který prostřednictvím 242 konkrétních opatření v dlouhodobém horizontu řeší snadnější spojení metropolitní oblasti s hlavním městem, celkové zklidnění dopravy, rozvoj elektromobility a v neposlední řadě zvýšení bezpečnosti v dopravě. Opatření v rámci projektu Polaď Prahu celkem za zhruba 113 miliard korun upraví mobilitu v Praze a jejím okolí až do roku 2030.
(Celý text)

Turisté chtějí vidět biblický ráj, míří do mokřadů v Iráku
26. května 2019 00:35

(ČTK) - Irácké mokřady, vysušované za režimu bývalého prezidenta Saddáma Husajna, se vracejí do své původní podoby a jsou magnetem pro ty, kdo chtějí na loďkách tiše proplouvat divokou přírodou mezopotamské Rajské zahrady. Před domky postavenými nad vodou z rákosu a datlových palem se grilují ryby a návštěvníci žasnou nad krásou místa, píše agentura AFP.
(Celý text)

Nejlepší produkty českého ekologického zemědělství se představí v soutěži Česká biopotravina roku 2019
25. května 2019 01:05

PRAHA (Ekolist) - PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vyhlašuje 18. ročník soutěže Česká biopotravina o nejlepší produkty českého ekologického zemědělství. Vyhlášení vítězů proběhne v září - měsíci biopotravin a čeští farmáři a producenti mohou své výrobky přihlašovat od dnešního dne.
(Celý text)

Zkanalizovaný potok Zelenka se proměnil na přírodní, meandruje Orlickým Záhořím
25. května 2019 00:15

PRAHA (Ekolist) - Koryto podhorského potoka Zelenka, který se v Orlickém Záhoří na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji vlévá do Divoké Orlice, obnovily za bezmála 4,9 milionů korun Lesy České republiky. Nové jsou i tůně, skluzy a rybí úkryty, také broukoviště a ještěrkoviště. Jedná se o jeden ze vzorových projektů programu Vracíme vodu lesu, který podnik zahájil letos v dubnu.
(Celý text)

Odborník: Česko mělo loni nejvíc případů encefalitidy v EU
25. května 2019 00:08

PRAHA (ČTK) - Česko mělo loni nejvyšší počet případů klíšťové encefalitidy ze zemí Evropské unie. Případů bylo 712, což je nejvyšší počet od roku 2011. Víc nakažených ve světě zaznamenalo jen Rusko. Informace zazněla na zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu, informoval ve čvtrtek člen skupiny a předseda Lékařské rady center Očkování a cestovní medicíny Avenier Rastislav Maďar v tiskové zprávě.
(Celý text)

Jak se žije zemědělci, který se o krajinu stará? Rozhovor s Danielem Pitkem
24. května 2019 01:43

PRAHA (Ekolist) - Daniel Pitek hospodaří na 600 hektarech pastvin, sadů, lesů a orné půdy kolem Milešovky, v chráněné krajinné oblasti České Středohoří. Mezi malými zemědělci patří mezi ty největší. Přesto se mu daří hospodařit s respektem ke krajině.
(Celý text)

Koala medvídkovitý je funkčně vyhynulý druh, tvrdí AKF. Co to znamená?
24. května 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Koala medvídkovitý se s námi zvolna loučí. Podle zprávy australské nadace Koala (AKF) nyní žije v Austrálii méně než 80 000 exemplářů a druh je tedy již nejspíš možné považovat za funkčně vyhynulý. Co to znamená? O tom píše ScienceAlert.
(Celý text)

Studenti ze 120 zemí budou protestovat za lepší ochranu klimatu
24. května 2019 00:33

BERLÍN (ČTK) - V desítkách zemí po celém světě dnes budou studenti znovu stávkovat a demonstrovat za lepší ochranu klimatu v rámci iniciativy Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Mladí lidé od loňského září v pátečních dnech stávkují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Na dnešní akci aktivisté na webu www.fridaysforfuture.org iniciativy do čtvrtečního večera registrovali 1623 protestů ve 119 zemích včetně Česka.
(Celý text)

Počet lokalit pro úložiště by správa měla snížit v příštím roce
24. května 2019 00:30

DOLNÍ CEREKEV (ČTK) - Ke snížení počtu lokalit zvažovaných pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu v Česku chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dospět příští rok. Novinářům to při včerejší návštěvě lokality Hrádek na Jihlavsku řekl ředitel SÚRAO Jan Prachař. Hrádek je mezi devíti místy v ČR vytipovanými pro úložiště. Starostové z Hrádku minulý měsíc požádali o vyloučení ze seznamu s odkazem na to, že odtud voda teče k vodárenským nádržím. Prachaře v Dolní Cerekvi čekala skupina protestujících s čerty.
(Celý text)

Soud na Madagaskaru potvrdil vysoké tresty pro pašeráky želv
24. května 2019 00:27

ANTANANARIVO (ČTK) - Madagaskarský soud potvrdil výjimečně vysoké tresty pro tři osoby obžalované z nezákonného obchodování se vzácnými želvami paprsčitými. Podle agentury AFP byli pašeráci odsouzeni k šesti letům vězení nepodmíněně a k pokutám v celkové výši 29.900 eur (téměř 772.000 korun).
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 980 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama