titulní strana > co píší jiní
Současná epidemie nám připomene hodnotu přírody. Ale ne nadlouho, říká ekopsycholog Jan Krajhanzl
7. dubna 2020 02:26

PRAHA (Ekolist) - Příroda je v současné koronavirové krizi útočištěm většiny lidí, kteří potřebují na čerstvém vzduchu načerpat energii. O tom, jak nám právě pobyt v přírodě pomáhá obnovovat dobrou náladu a duševní rovnováhu, jsme si povídali se sociálním psychologem a ekopsychologem Janem Krajhanzlem.
(Celý text)

Naše obydlí rostou. Dobře pro nás, špatně pro životní prostředí...
7. dubna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Průměrná rozloha našich obydlí, domů i bytů v posledních 60 letech globálně vykazuje setrvalý růst. Alespoň to na základě výzkumu tvrdí Katherine Ellsworth-Krebsová z Lancaster University. Na jedné straně sympatický doklad vzrůstající životní úrovně má ale nepříjemné environmentální dopady. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Sucho se vrací. Na jaře je nedostatek vláhy problém
7. dubna 2020 00:58

PRAHA (Ekolist) - Současné jasné počasí spolu s rozvíjející se vegetací opět prohlubuje problém posledních několika let: sucho. Jaro je období náročné na vlhkost půdy, protože vegetace potřebuje k růstu dostatek vody, kterou odčerpává z půdy do svého těla a spotřebovává ji při evapotranspiraci. Spolu s nedostatkem srážek tedy začínáme pociťovat, že sucho je zpět.
(Celý text)

Vědci: Emise CO2 mohou kvůli koronaviru klesnout nejvíce od války
7. dubna 2020 00:29

LONDÝN (ČTK) - Emise kysličníku uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války, neboť současná pandemie koronaviru v podstatě vyřadila z chodu světovou ekonomiku. Vyplývá to z odhadů vědců sdružených ve skupině Global Carbon Project, o nichž minulý pátek informovala agentura Reuters. Pokles je ovšem podle nich spíše dočasný a nepředstavuje potřebnou strukturální změnu pro plnění klimatických cílů.
(Celý text)

Populace hrabošů klesly o čtvrtinu, stále jsou ale škodlivé
7. dubna 2020 00:26

(ČTK) - V březnu proti únoru celorepublikově klesly populace hrabošů o 27 procent, odborníci tak zjistili 478 aktivních východů z nor na hektar. Včera to sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková. Stejně ale populace hrabošů přesahují desetinásobně tzv. jarní práh škodlivosti. Nárůst aktivity zaznamenali odborníci ve Středočeském, Olomouckém a hlavně v Pardubickém kraji.
(Celý text)

Pytláci v Nepálu využívají krize způsobené koronavirem
7. dubna 2020 00:22

KÁTHMÁNDÚ (ČTK) - Pytláci v Nepálu podle tamních úřadů využívají krize vyvolané koronavirem. Agentura DPA informovala, že od 24. března, kdy v zemi začalo platit omezení svobody pohybu, zabili tři kriticky ohrožené gaviály indické a jednoho slona. Při násilném střetu mezi pytláky a ochránci národního parku byl jeden pytlák zabit a jeden strážce těžce zraněn.
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené kormorány na rybách
7. dubna 2020 00:15

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí Rybářství Hulín škody, které mu na rybách chovaných v Záhlinických rybnících způsobil kormorán velký. V součtu jde o téměř 1,42 milionu korun, sdělila včera v tiskové zprávě Adéla Čuříková z oddělení vnějších vztahů a komunikace krajského úřadu. Tažný pták patří mezi zvláště chráněné živočichy.
(Celý text)

Ve Velaticích o víkendu sbírali odpad individuálně, bylo 20 pytlů
7. dubna 2020 00:13

BRNO (ČTK) - Lidé ve Velaticích na Brněnsku si o víkendu při individuálních procházkách uklidili obec i přes zrušení oficiální akce Ukliďme Česko. Nasbírali téměř 20 pytlů odpadu. Na on-line tiskové konferenci to včera uvedl starosta obce Jan Grolich (KDU-ČSL).
(Celý text)

Hasiči včera museli k asi 80 požárům v přírodě, kvůli větru
7. dubna 2020 00:11

JIHLAVA (ČTK) - Hasiči na Vysočině museli od včerejšího rána vyjet asi k 80 požárům. Vlivem silného větru se po víkendovém pálení rozhořela špatně uhašená ohniště. Nejvíc zasažený je okres Pelhřimov, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová. Kraj Vysočina v reakci na počet požárů a sucho včera do odvolání zakázal pálení klestí.
(Celý text)

Ošetřovatelé v liberecké zoo nosí roušky i k šimpanzům
7. dubna 2020 00:09

LIBEREC (ČTK) - Přísnější opatření než u jiných chovaných druhů platí nyní v liberecké zoo při péči o primáty, hlavně šimpanze. Cílem je minimalizovat riziko, že by se nakazili koronavirem. V premiérovém internetovém vysílání liberecké zoo to v pátek uvedl její ředitel David Nejedlo. "To znamená, že jestli naši chovatelé přeci jen, když jsou sami a hrabou výběh (v jiných částech zoo), nemusí mít roušku, tak jsou-li v expozici primátů, tak roušku nosí," uvedl.
(Celý text)

10 ekologických tipů na to, jak zachránit naši přírodu
6. dubna 2020 11:08

() - Jistě víte o tom, že naše planeta už není v nejlepším stavu. V mediích se můžete velmi často dočíst o různých ekologických pohromách, kterým ale každý z nás může alespoň trošku zabránit. Zapomeňte na myšlenky o tom, že jen jeden člověk přeci nemůže nic změnit. Opak je totiž pravdou! Pojďme se tedy podívat na pár věcí, které můžete navíc zakoupit levně díky slevovému kódu a společně s nimi přispět trochou vody do mlýna. Věřte mi, že každá malá změna se opravdu počítá.
(Celý text)

Kolik druhů žije v současnosti na Zemi?
6. dubna 2020 01:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Na první pohled se může zdát, že popisování nových druhů vědeckými postupy a jejich následné logické třídění podle příbuznosti může být důležité jen pro značně omezený počet posedlých nadšenců, kteří se jim věnují ve svém volném čase, v lepším případě pro pár nepraktických staromódních vědátorů, zakopávajících o krabice s brouky. Jenže opak je pravdou.
(Celý text)

Nad původem dřeva z Indonésie momentálně nikdo nebdí. Budeme jej dovážet dál?
6. dubna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Mezinárodní dohody v oblasti ochrany životního prostředí mají svůj význam jen tehdy, když jsou skutečně dodržovány. Proto nad jejich průběžným plněním obvykle bdí nějaký kontrolní orgán. V případě dovozu dřeva z indonéských pralesů do Evropské unie teď ale došlo ke zvláštní situaci, při které nad certifikovaným původem dřeva nebdí nikdo. Což, jak píše Mongabay, zavdává důvod k pochybnostem o tom, že smluvní strany své podmínky dodrží.
(Celý text)

Tygr v newyorské zoo měl pozitivní test na koronavirus
6. dubna 2020 00:32

WASHINGTON (ČTK) - Tygr v zoologické zahradě v newyorském Bronxu měl pozitivní test na přítomnost koronaviru, uvedl mluvčí zoo Stephen Sautner. Jak napsala agentura Reuters, jde o první případ nákazy zjištěné u zvířete ve Spojených státech a o vůbec prvního nakaženého tygra na celém světě.
(Celý text)

Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 procent
6. dubna 2020 00:26

SYDNEY (ČTK) - Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem prudce snížila poptávku po letecké přepravě a tento trend by mohl pokračovat, protože firmy přehodnocují své potřeby létat. Vyplývá to ze zprávy hospodářského institutu Australia Institute, na kterou upozornila agentura Bloomberg.
(Celý text)

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá
6. dubna 2020 00:24

VIMPERK (ČTK) - Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou rozlohu 8600. Jde o přirozenou obnovu smrku, lesníci ho nevysazují. Plochu lesa NP Šumava tvoří smrk ze 74 procent. Vyplývá to z aktuální inventarizace, o níž park informoval v tiskové zprávě.
(Celý text)

Situace kolem koronaviru se promítá do péče o louky v Krkonoších
6. dubna 2020 00:18

VRCHLABÍ (ČTK) - Mimořádná opatření vyhlášená v souvislosti s šířením nákazy koronaviru se promítají také do péče o vzácné horské louky v Krkonoších. Zatímco tradičně na jaře se do ní zapojovaly i školy, nyní se o to musí postarat sami zaměstnanci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Jde o vzácné botanické lokality, orchidejové louky, které Správa KRNAP každoročně na jaře zbavuje staré loňské trávy, takzvané stařiny.
(Celý text)

Aktivisté stávkovali on-line, projevy zkomplikovala technika
6. dubna 2020 00:15

(ČTK) - On-line "stávku" za klima v pátek uspořádala česká odnož Fridays For Future (FFF). Aktivisté ve videích na Facebooku odsoudili březnové rozhodnutí o prodloužení těžby v polském dole Turów či žádost ČEZ o výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Počerady. Vyzvali také, aby se příznivci hnutí soustředili na činnost po konci současné krize. Přenos některým mluvčím zkomplikovaly technické potíže.
(Celý text)

Moravské Budějovice zavedly třídění plastů přímo v domácnostech
6. dubna 2020 00:13

M. BUDĚJOVICE (ČTK) - Více než sedmitisícové Moravské Budějovice na Třebíčsku začaly třídit plasty přímo v domácnostech. Radnice pro ně z asi dvoumilionové dotace koupila 1000 nádob o objemu 240 litrů. Stačila jich rozdat přes polovinu, další distribuci zastavila v reakci na opatření proti koronavirové infekci. Domácí třídění je první změnou v nakládání s odpady ve městě. Radnice chce postupně zavést platby za odpad podle jeho odevzdaného množství. Zatím vybírá poplatek 660 korun za osobu. Řekl to starosta Vlastimil Bařinka.
(Celý text)

Města postupně otevírají sběrové dvory, které uzavřela epidemie
6. dubna 2020 00:11

OLOMOUC (ČTK) - Města v Olomouckém kraji začínají postupně otvírat sběrové dvory, které byly uzavřeny v březnu na začátku epidemie koronaviru. Pro pohyb ve sběrových dvorech ale platí přísnější pravidla. Připravuje se i obnovení provozu kompostáren, kam se sváží bioodpad, vyplývá z ankety ČTK.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1275 | Další
Další články:
6. dubna 2020 04:00
5. dubna 2020 04:00
4. dubna 2020 04:00
3. dubna 2020 13:20
3. dubna 2020 04:00

Online diskuse
Současná epidemie nám připomene hodnotu přírody. Ale ne nadlouho, říká ekopsycholog Jan Krajhanzl
7. dubna 2020 02:26

PRAHA (Ekolist) - Příroda je v současné koronavirové krizi útočištěm většiny lidí, kteří potřebují na čerstvém vzduchu načerpat energii. O tom, jak nám právě pobyt v přírodě pomáhá obnovovat dobrou náladu a duševní rovnováhu, jsme si povídali se sociálním psychologem a ekopsychologem Janem Krajhanzlem.
(Celý text)

Naše obydlí rostou. Dobře pro nás, špatně pro životní prostředí...
7. dubna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Průměrná rozloha našich obydlí, domů i bytů v posledních 60 letech globálně vykazuje setrvalý růst. Alespoň to na základě výzkumu tvrdí Katherine Ellsworth-Krebsová z Lancaster University. Na jedné straně sympatický doklad vzrůstající životní úrovně má ale nepříjemné environmentální dopady. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

Sucho se vrací. Na jaře je nedostatek vláhy problém
7. dubna 2020 00:58

PRAHA (Ekolist) - Současné jasné počasí spolu s rozvíjející se vegetací opět prohlubuje problém posledních několika let: sucho. Jaro je období náročné na vlhkost půdy, protože vegetace potřebuje k růstu dostatek vody, kterou odčerpává z půdy do svého těla a spotřebovává ji při evapotranspiraci. Spolu s nedostatkem srážek tedy začínáme pociťovat, že sucho je zpět.
(Celý text)

Vědci: Emise CO2 mohou kvůli koronaviru klesnout nejvíce od války
7. dubna 2020 00:29

LONDÝN (ČTK) - Emise kysličníku uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války, neboť současná pandemie koronaviru v podstatě vyřadila z chodu světovou ekonomiku. Vyplývá to z odhadů vědců sdružených ve skupině Global Carbon Project, o nichž minulý pátek informovala agentura Reuters. Pokles je ovšem podle nich spíše dočasný a nepředstavuje potřebnou strukturální změnu pro plnění klimatických cílů.
(Celý text)

Populace hrabošů klesly o čtvrtinu, stále jsou ale škodlivé
7. dubna 2020 00:26

(ČTK) - V březnu proti únoru celorepublikově klesly populace hrabošů o 27 procent, odborníci tak zjistili 478 aktivních východů z nor na hektar. Včera to sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková. Stejně ale populace hrabošů přesahují desetinásobně tzv. jarní práh škodlivosti. Nárůst aktivity zaznamenali odborníci ve Středočeském, Olomouckém a hlavně v Pardubickém kraji.
(Celý text)

Pytláci v Nepálu využívají krize způsobené koronavirem
7. dubna 2020 00:22

KÁTHMÁNDÚ (ČTK) - Pytláci v Nepálu podle tamních úřadů využívají krize vyvolané koronavirem. Agentura DPA informovala, že od 24. března, kdy v zemi začalo platit omezení svobody pohybu, zabili tři kriticky ohrožené gaviály indické a jednoho slona. Při násilném střetu mezi pytláky a ochránci národního parku byl jeden pytlák zabit a jeden strážce těžce zraněn.
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené kormorány na rybách
7. dubna 2020 00:15

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí Rybářství Hulín škody, které mu na rybách chovaných v Záhlinických rybnících způsobil kormorán velký. V součtu jde o téměř 1,42 milionu korun, sdělila včera v tiskové zprávě Adéla Čuříková z oddělení vnějších vztahů a komunikace krajského úřadu. Tažný pták patří mezi zvláště chráněné živočichy.
(Celý text)

Ve Velaticích o víkendu sbírali odpad individuálně, bylo 20 pytlů
7. dubna 2020 00:13

BRNO (ČTK) - Lidé ve Velaticích na Brněnsku si o víkendu při individuálních procházkách uklidili obec i přes zrušení oficiální akce Ukliďme Česko. Nasbírali téměř 20 pytlů odpadu. Na on-line tiskové konferenci to včera uvedl starosta obce Jan Grolich (KDU-ČSL).
(Celý text)

Hasiči včera museli k asi 80 požárům v přírodě, kvůli větru
7. dubna 2020 00:11

JIHLAVA (ČTK) - Hasiči na Vysočině museli od včerejšího rána vyjet asi k 80 požárům. Vlivem silného větru se po víkendovém pálení rozhořela špatně uhašená ohniště. Nejvíc zasažený je okres Pelhřimov, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová. Kraj Vysočina v reakci na počet požárů a sucho včera do odvolání zakázal pálení klestí.
(Celý text)

Ošetřovatelé v liberecké zoo nosí roušky i k šimpanzům
7. dubna 2020 00:09

LIBEREC (ČTK) - Přísnější opatření než u jiných chovaných druhů platí nyní v liberecké zoo při péči o primáty, hlavně šimpanze. Cílem je minimalizovat riziko, že by se nakazili koronavirem. V premiérovém internetovém vysílání liberecké zoo to v pátek uvedl její ředitel David Nejedlo. "To znamená, že jestli naši chovatelé přeci jen, když jsou sami a hrabou výběh (v jiných částech zoo), nemusí mít roušku, tak jsou-li v expozici primátů, tak roušku nosí," uvedl.
(Celý text)

10 ekologických tipů na to, jak zachránit naši přírodu
6. dubna 2020 11:08

() - Jistě víte o tom, že naše planeta už není v nejlepším stavu. V mediích se můžete velmi často dočíst o různých ekologických pohromách, kterým ale každý z nás může alespoň trošku zabránit. Zapomeňte na myšlenky o tom, že jen jeden člověk přeci nemůže nic změnit. Opak je totiž pravdou! Pojďme se tedy podívat na pár věcí, které můžete navíc zakoupit levně díky slevovému kódu a společně s nimi přispět trochou vody do mlýna. Věřte mi, že každá malá změna se opravdu počítá.
(Celý text)

Kolik druhů žije v současnosti na Zemi?
6. dubna 2020 01:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Na první pohled se může zdát, že popisování nových druhů vědeckými postupy a jejich následné logické třídění podle příbuznosti může být důležité jen pro značně omezený počet posedlých nadšenců, kteří se jim věnují ve svém volném čase, v lepším případě pro pár nepraktických staromódních vědátorů, zakopávajících o krabice s brouky. Jenže opak je pravdou.
(Celý text)

Nad původem dřeva z Indonésie momentálně nikdo nebdí. Budeme jej dovážet dál?
6. dubna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Mezinárodní dohody v oblasti ochrany životního prostředí mají svůj význam jen tehdy, když jsou skutečně dodržovány. Proto nad jejich průběžným plněním obvykle bdí nějaký kontrolní orgán. V případě dovozu dřeva z indonéských pralesů do Evropské unie teď ale došlo ke zvláštní situaci, při které nad certifikovaným původem dřeva nebdí nikdo. Což, jak píše Mongabay, zavdává důvod k pochybnostem o tom, že smluvní strany své podmínky dodrží.
(Celý text)

Tygr v newyorské zoo měl pozitivní test na koronavirus
6. dubna 2020 00:32

WASHINGTON (ČTK) - Tygr v zoologické zahradě v newyorském Bronxu měl pozitivní test na přítomnost koronaviru, uvedl mluvčí zoo Stephen Sautner. Jak napsala agentura Reuters, jde o první případ nákazy zjištěné u zvířete ve Spojených státech a o vůbec prvního nakaženého tygra na celém světě.
(Celý text)

Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 procent
6. dubna 2020 00:26

SYDNEY (ČTK) - Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem prudce snížila poptávku po letecké přepravě a tento trend by mohl pokračovat, protože firmy přehodnocují své potřeby létat. Vyplývá to ze zprávy hospodářského institutu Australia Institute, na kterou upozornila agentura Bloomberg.
(Celý text)

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá
6. dubna 2020 00:24

VIMPERK (ČTK) - Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou rozlohu 8600. Jde o přirozenou obnovu smrku, lesníci ho nevysazují. Plochu lesa NP Šumava tvoří smrk ze 74 procent. Vyplývá to z aktuální inventarizace, o níž park informoval v tiskové zprávě.
(Celý text)

Situace kolem koronaviru se promítá do péče o louky v Krkonoších
6. dubna 2020 00:18

VRCHLABÍ (ČTK) - Mimořádná opatření vyhlášená v souvislosti s šířením nákazy koronaviru se promítají také do péče o vzácné horské louky v Krkonoších. Zatímco tradičně na jaře se do ní zapojovaly i školy, nyní se o to musí postarat sami zaměstnanci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Jde o vzácné botanické lokality, orchidejové louky, které Správa KRNAP každoročně na jaře zbavuje staré loňské trávy, takzvané stařiny.
(Celý text)

Aktivisté stávkovali on-line, projevy zkomplikovala technika
6. dubna 2020 00:15

(ČTK) - On-line "stávku" za klima v pátek uspořádala česká odnož Fridays For Future (FFF). Aktivisté ve videích na Facebooku odsoudili březnové rozhodnutí o prodloužení těžby v polském dole Turów či žádost ČEZ o výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Počerady. Vyzvali také, aby se příznivci hnutí soustředili na činnost po konci současné krize. Přenos některým mluvčím zkomplikovaly technické potíže.
(Celý text)

Moravské Budějovice zavedly třídění plastů přímo v domácnostech
6. dubna 2020 00:13

M. BUDĚJOVICE (ČTK) - Více než sedmitisícové Moravské Budějovice na Třebíčsku začaly třídit plasty přímo v domácnostech. Radnice pro ně z asi dvoumilionové dotace koupila 1000 nádob o objemu 240 litrů. Stačila jich rozdat přes polovinu, další distribuci zastavila v reakci na opatření proti koronavirové infekci. Domácí třídění je první změnou v nakládání s odpady ve městě. Radnice chce postupně zavést platby za odpad podle jeho odevzdaného množství. Zatím vybírá poplatek 660 korun za osobu. Řekl to starosta Vlastimil Bařinka.
(Celý text)

Města postupně otevírají sběrové dvory, které uzavřela epidemie
6. dubna 2020 00:11

OLOMOUC (ČTK) - Města v Olomouckém kraji začínají postupně otvírat sběrové dvory, které byly uzavřeny v březnu na začátku epidemie koronaviru. Pro pohyb ve sběrových dvorech ale platí přísnější pravidla. Připravuje se i obnovení provozu kompostáren, kam se sváží bioodpad, vyplývá z ankety ČTK.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1275 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama