titulní strana > co píší jiní
Děti z mostecké základní školy vysadily do Bíliny cejny, plotice a okouny
18. listopadu 2017 01:00

PRAHA (Ekolist) - Přesně 425 kilogramů rybích násad vypustili do řeky Bíliny páťáci ze 4. Základní školy poblíž kostela Nanebevzetí panny Marie v Mostě. Odolné původní druhy ryb, především plotici obecnou, cejna velkého a okouna říčního, dodal Severočeský územní svaz Českého rybářského svazu. Vysazení ryb zorganizoval a financoval Unipetrol. Ten s rybáři spolupracuje od roku 2010. Společně vypustili do vod Ústeckého kraje již přes pět tisíc kilogramů ryb. Informuje o tom Unipetrol.
(Celý text)

Dnešní vysokoškoláci se mnohem více než ostatní zajímají školství a životní prostředí, ukázal průzkum
17. listopadu 2017 01:24

PRAHA (Ekolist) - Podle internetového průzkumu Institutu pro Demokracii 21, který vydal ke dni studenstva 17. listopadu, je pro současné vysokoškoláky stále nejdůležitější hodnotou svoboda. Z politických témat je nejvíce zajímá školství. Hned na druhém místě je ochrana přírody a udržitelný rozvoj, čímž se výsledky výrazně liší od zbytku populace, který za nejdůležitější považuje hospodaření a ekonomickou situaci.
(Celý text)

Beskydský prales Mionší se vzácným letitým bukojedlovým lesem se stal bezzásahovým územím
16. listopadu 2017 12:48

HORNÍ LOMNÁ (ČTK) - Vliv člověka na les Mionší by se měl zcela omezit. Naopak bude porost sloužit pro vědecká pozorování. Informovala o tom mluvčí společnosti Lesy České republiky Eva Jouklová.
(Celý text)

Kvůli rezistenci na antibiotika zemře v EU ročně 25.000 lidí
16. listopadu 2017 12:42

PRAHA (ČTK) - Na následky infekce způsobené bakteriemi odolnými vůči antibiotikům zemře v EU ročně přibližně 25.000 lidí. Náklady, které se vydají na léčbu těchto infekcí jsou 1,5 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které k Evropskému antibiotickému dni, který byl stanovený na 18. listopadu, zveřejnil Státní zdravotní ústav.
(Celý text)

Druhé naléhavé varování lidstvu podepsalo 15 tisíc vědců: Přestaňme si ničit planetu
16. listopadu 2017 08:00

PRAHA (Ekolist) - „Zastavme působení klimatických změn, zabraňme dalšímu odlesňování a devastaci druhů, než bude pozdě!“ Takové je hlavní poselství otevřeného dopisu, který na začátku listopadu vyšel v akademickém žurnálu Bioscience s titulkem „Varování lidstvu“. S jeho textem a naléhavým poselstvím vyjádřilo svůj souhlas podpisem více než 15 000 vědců z celkem 184 zemí. Píše o tom například žurnál BigThink.
(Celý text)

Kostlivci na Šumavě pořád naslouchají, říká ředitel národního parku Hubený
16. listopadu 2017 07:51

PRAHA (Ekolist) - Pavel Hubený je druhým Čechem, který získal Bavorskou státní medaili za mimořádný přínos pro životní prostředí (Bayerische Staatsmedaille für besondere Verdienste um die Umwelt). Povídali jsme si s ním o Šumavě, vlcích, novele zákona na ochranu přírody a kostlivcích, kteří vypadnou ze skříně při každé změně ředitele parku.
(Celý text)

6 věcí, na které byste si měli dát pozor při výběru svítidel
16. listopadu 2017 07:50

() - Vybírat osvětlení do domácnosti patří mezi ty příjemnější činnosti při zařizování nového domova. Všechno už je téměř hotové, už to jen doladit správnými svítidly. Ale pozor! Při jejich výběru si dejte pozor, aby vybrané svítidlo splňovalo všechny vaše požadavky.
(Celý text)

Praha má návrh omezení dopravy při smogových situacích
16. listopadu 2017 07:47

PRAHA (ČTK) - Magistrát připravil návrh opatření, kterými chce omezit v Praze dopravu v době zhoršené kvality ovzduší. Při nejvážnější smogové situaci by do města nesměly vjíždět nákladní automobily nad šest tun a také polovina osobních aut, jejichž poznávací značka končí buď sudým, nebo lichým číslem. Návrh včera projednal legislativní výbor zastupitelstva. Magistrát ho začátkem listopadu rozeslal k připomínkování městským částem a dalším institucím. V případě schválení by nařízení mohlo začít platit v únoru příštího roku.
(Celý text)

Nová píseň Pharrella Williamse o klimatických změnách poprvé zazní za 100 let
16. listopadu 2017 06:25

PRAHA (ČTK) - Americký zpěvák Pharrell Williams v nové písni varuje před klimatickými změnami, veřejnost ovšem skladbu poprvé uslyší až za 100 let. Zpěvák svůj projekt představil ve spolupráci s firmou Louis XIII v Šanghaji, kde píseň zazněla pro uzavřenou společnost, než její jedinou nahrávku uložili do zvláštního trezoru, napsala agentura AP. Tento umělecký projekt navždy zanikne v případě, že globální oteplování nezastavíme, říká Williams v propagačním videu.
(Celý text)

Vzácnému bílému losovi ve Švédsku už odstřel nehrozí
16. listopadu 2017 04:31

PRAHA (ČTK) - Švédská policie zrušila své dřívější rozhodnutí o nutnosti odstřelu bílého losa, který se stal v létě hitem internetu. Učinila tak krátce poté, co petici za záchranu vzácného zvířete podepsaly desítky tisíc lidí, informoval server Spiegel Online.
(Celý text)

Šéf OSN Guterres vyzval k ústupu od fosilních paliv
15. listopadu 2017 16:35

BONN (ČTK) - Vlády by měly zpoplatnit emise oxidů uhlíku a přestat spoléhat na fosilní paliva. Řekl to dnes na klimatické konferenci v Bonnu generální tajemník OSN Antonio Guterres. Pokud mají být naplněny cíle pařížské dohody z roku 2015, bude podle něj třeba dál rozvíjet trhy pro obchod s emisemi.
(Celý text)

Praha 7 začala s výsadbou stromů, 30 jich je u Nádraží Holešovice
15. listopadu 2017 14:23

PRAHA (ČTK) - Praha 7 dnes začala u stanice metra C Nádraží Holešovice vysazovat nové stromy. Bude jich 30, řekl místostarosta Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). Další výsadba bude pokračovat příští týden v jiné části Holešovic. Celkem by měla být v sedmé městské části vysázena stovka nových stromů. Ty budou přibývat i v příštím roce.
(Celý text)

Pražané si mohou koupit vánoční jedličky a na jaře je vrátit do lesa
15. listopadu 2017 13:44

PRAHA (Ekolist) - Dnes začal prodej speciálních vánočních jedliček v květináčích, které vypěstovaly Lesy hl. m. Prahy. Pražanům se tak nabízí možnost zvolit si vánoční stromek, který po Vánocích nečeká smutný osud u kontejnerů nebo na skládce. Lesníci připravili celkem 250 jedliček, které bude možné na jaře vysadit buď na zahradu, anebo přímo do lesa mezi ostatní stromy. Společné vysazování bývalých vánočních jedliček Lesy hl. m. Prahy plánují na 7. dubna 2018 v Kunratickém lese.
(Celý text)

Od dnešního dne až do konce roku „jede“ Česko na energii z biomasy
15. listopadu 2017 09:07

PRAHA (Ekolist) - Čtyřicet šest dní zbývajících do konce roku symbolicky představuje očekávaný 13 % podíl biomasy na spotřebě energie v Česku. Na dnešní den proto Komora obnovitelných zdrojů energie vyhlásila jako Den bioenergetiky.
(Celý text)

Tisíce Švédů jsou proti odstřelu vzácného bílého losa
15. listopadu 2017 03:16

PRAHA (ČTK) - Desítky tisíc Švédů podepsalo dvě petice proti odstřelu vzácného bílého losa. Ten se stal v létě hitem internetu, zároveň ale ohrožuje obyvatele západošvédské provincie Värmland, napsal v úterý zpravodajský portál The Local.
(Celý text)

Na co si dát pozor, když chcete využít dotaci z Dešťovky?
15. listopadu 2017 01:54

PRAHA (Ekolist) - Letos vypsaná dotace Dešťovka je stále novinka. V druhém kole zbývá z původních 240 milionů korun vyčerpat ještě asi 100. Pokud máte zájem si na hospodaření s dešťovou vodou u vás doma vzít dotaci, pak se podívejte, na co si dát pozor, když budete o podporu žádat.
(Celý text)

Jak si veverky liščí srovnávají své spižírny? Vědci vypozorovali, že v tom je systém
15. listopadu 2017 01:09

PRAHA (Ekolist) - Veverky liščí věnují velkou péči tomu, jakým způsobem uspořádávají své spižírny. Přišli na to zoologové kalifornské Univerzity v Berkeley, kteří u hlodavců žijících v kampusu pozorovali, že své zimní zásoby třídí podle druhů, kvality a osobních chuťových preferencí. Jak píše například žurnál PopularScience, čilé veverky k tomu využívají komplexní paměťovou strategii.
(Celý text)

Na indonéské pláži uvízlo deset vorvaňů, šest bylo zachráněno
14. listopadu 2017 23:27

JAKARTA (ČTK) - Čtyři z deseti vorvaňů obrovských uvězněných od pondělka na pláži v Indonésii dnes uhynuli v důsledku zranění a vyčerpání, zbylých šest se díky náročné záchranné operaci dostalo zpět na otevřené moře. Drama se odehrálo na severu indonéského ostrova Sumatra v provincii Aceh, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Záchranné stanice letos přijaly 20.000 zvířat, některá zbytečně
14. listopadu 2017 23:16

PRAHA (ČTK) - Záchranné stanice pro zraněné živočichy letos přijaly 20.000 zvířat. Takového počtu dosáhly poprvé loni, a to 17. prosince. Dříve měly zvířat méně. Podle pracovníků stanic se většina zvířat dostala do problémů kvůli lidem. Mezi přijatými byla i mláďata, zbytečně odebraná rodičům. Uvedl to dnes Český svaz ochránců přírody (ČSOP), pod který patří Národní síť záchranných stanic.
(Celý text)

Do rezervace velkých kopytníků v Milovicích přijelo pět zubřích samic z polské Bělověže
14. listopadu 2017 16:34

PRAHA (Ekolist) - Pět samic zubra evropského přijelo dnes do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, na pastvinu u Benátek nad Jizerou. Zvířata přivezl transport z Národního parku Bělověž na východě Polska, kde se nachází nejslavnější chov zubrů na světě. Informoval o tom Dalibor Dostál z České krajiny.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 769 | Další
Další články:
17. listopadu 2017 14:15
17. listopadu 2017 13:57
17. listopadu 2017 13:54
17. listopadu 2017 13:49
17. listopadu 2017 13:47

Online diskuse
Děti z mostecké základní školy vysadily do Bíliny cejny, plotice a okouny
18. listopadu 2017 01:00

PRAHA (Ekolist) - Přesně 425 kilogramů rybích násad vypustili do řeky Bíliny páťáci ze 4. Základní školy poblíž kostela Nanebevzetí panny Marie v Mostě. Odolné původní druhy ryb, především plotici obecnou, cejna velkého a okouna říčního, dodal Severočeský územní svaz Českého rybářského svazu. Vysazení ryb zorganizoval a financoval Unipetrol. Ten s rybáři spolupracuje od roku 2010. Společně vypustili do vod Ústeckého kraje již přes pět tisíc kilogramů ryb. Informuje o tom Unipetrol.
(Celý text)

Dnešní vysokoškoláci se mnohem více než ostatní zajímají školství a životní prostředí, ukázal průzkum
17. listopadu 2017 01:24

PRAHA (Ekolist) - Podle internetového průzkumu Institutu pro Demokracii 21, který vydal ke dni studenstva 17. listopadu, je pro současné vysokoškoláky stále nejdůležitější hodnotou svoboda. Z politických témat je nejvíce zajímá školství. Hned na druhém místě je ochrana přírody a udržitelný rozvoj, čímž se výsledky výrazně liší od zbytku populace, který za nejdůležitější považuje hospodaření a ekonomickou situaci.
(Celý text)

Beskydský prales Mionší se vzácným letitým bukojedlovým lesem se stal bezzásahovým územím
16. listopadu 2017 12:48

HORNÍ LOMNÁ (ČTK) - Vliv člověka na les Mionší by se měl zcela omezit. Naopak bude porost sloužit pro vědecká pozorování. Informovala o tom mluvčí společnosti Lesy České republiky Eva Jouklová.
(Celý text)

Kvůli rezistenci na antibiotika zemře v EU ročně 25.000 lidí
16. listopadu 2017 12:42

PRAHA (ČTK) - Na následky infekce způsobené bakteriemi odolnými vůči antibiotikům zemře v EU ročně přibližně 25.000 lidí. Náklady, které se vydají na léčbu těchto infekcí jsou 1,5 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které k Evropskému antibiotickému dni, který byl stanovený na 18. listopadu, zveřejnil Státní zdravotní ústav.
(Celý text)

Druhé naléhavé varování lidstvu podepsalo 15 tisíc vědců: Přestaňme si ničit planetu
16. listopadu 2017 08:00

PRAHA (Ekolist) - „Zastavme působení klimatických změn, zabraňme dalšímu odlesňování a devastaci druhů, než bude pozdě!“ Takové je hlavní poselství otevřeného dopisu, který na začátku listopadu vyšel v akademickém žurnálu Bioscience s titulkem „Varování lidstvu“. S jeho textem a naléhavým poselstvím vyjádřilo svůj souhlas podpisem více než 15 000 vědců z celkem 184 zemí. Píše o tom například žurnál BigThink.
(Celý text)

Kostlivci na Šumavě pořád naslouchají, říká ředitel národního parku Hubený
16. listopadu 2017 07:51

PRAHA (Ekolist) - Pavel Hubený je druhým Čechem, který získal Bavorskou státní medaili za mimořádný přínos pro životní prostředí (Bayerische Staatsmedaille für besondere Verdienste um die Umwelt). Povídali jsme si s ním o Šumavě, vlcích, novele zákona na ochranu přírody a kostlivcích, kteří vypadnou ze skříně při každé změně ředitele parku.
(Celý text)

6 věcí, na které byste si měli dát pozor při výběru svítidel
16. listopadu 2017 07:50

() - Vybírat osvětlení do domácnosti patří mezi ty příjemnější činnosti při zařizování nového domova. Všechno už je téměř hotové, už to jen doladit správnými svítidly. Ale pozor! Při jejich výběru si dejte pozor, aby vybrané svítidlo splňovalo všechny vaše požadavky.
(Celý text)

Praha má návrh omezení dopravy při smogových situacích
16. listopadu 2017 07:47

PRAHA (ČTK) - Magistrát připravil návrh opatření, kterými chce omezit v Praze dopravu v době zhoršené kvality ovzduší. Při nejvážnější smogové situaci by do města nesměly vjíždět nákladní automobily nad šest tun a také polovina osobních aut, jejichž poznávací značka končí buď sudým, nebo lichým číslem. Návrh včera projednal legislativní výbor zastupitelstva. Magistrát ho začátkem listopadu rozeslal k připomínkování městským částem a dalším institucím. V případě schválení by nařízení mohlo začít platit v únoru příštího roku.
(Celý text)

Nová píseň Pharrella Williamse o klimatických změnách poprvé zazní za 100 let
16. listopadu 2017 06:25

PRAHA (ČTK) - Americký zpěvák Pharrell Williams v nové písni varuje před klimatickými změnami, veřejnost ovšem skladbu poprvé uslyší až za 100 let. Zpěvák svůj projekt představil ve spolupráci s firmou Louis XIII v Šanghaji, kde píseň zazněla pro uzavřenou společnost, než její jedinou nahrávku uložili do zvláštního trezoru, napsala agentura AP. Tento umělecký projekt navždy zanikne v případě, že globální oteplování nezastavíme, říká Williams v propagačním videu.
(Celý text)

Vzácnému bílému losovi ve Švédsku už odstřel nehrozí
16. listopadu 2017 04:31

PRAHA (ČTK) - Švédská policie zrušila své dřívější rozhodnutí o nutnosti odstřelu bílého losa, který se stal v létě hitem internetu. Učinila tak krátce poté, co petici za záchranu vzácného zvířete podepsaly desítky tisíc lidí, informoval server Spiegel Online.
(Celý text)

Šéf OSN Guterres vyzval k ústupu od fosilních paliv
15. listopadu 2017 16:35

BONN (ČTK) - Vlády by měly zpoplatnit emise oxidů uhlíku a přestat spoléhat na fosilní paliva. Řekl to dnes na klimatické konferenci v Bonnu generální tajemník OSN Antonio Guterres. Pokud mají být naplněny cíle pařížské dohody z roku 2015, bude podle něj třeba dál rozvíjet trhy pro obchod s emisemi.
(Celý text)

Praha 7 začala s výsadbou stromů, 30 jich je u Nádraží Holešovice
15. listopadu 2017 14:23

PRAHA (ČTK) - Praha 7 dnes začala u stanice metra C Nádraží Holešovice vysazovat nové stromy. Bude jich 30, řekl místostarosta Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). Další výsadba bude pokračovat příští týden v jiné části Holešovic. Celkem by měla být v sedmé městské části vysázena stovka nových stromů. Ty budou přibývat i v příštím roce.
(Celý text)

Pražané si mohou koupit vánoční jedličky a na jaře je vrátit do lesa
15. listopadu 2017 13:44

PRAHA (Ekolist) - Dnes začal prodej speciálních vánočních jedliček v květináčích, které vypěstovaly Lesy hl. m. Prahy. Pražanům se tak nabízí možnost zvolit si vánoční stromek, který po Vánocích nečeká smutný osud u kontejnerů nebo na skládce. Lesníci připravili celkem 250 jedliček, které bude možné na jaře vysadit buď na zahradu, anebo přímo do lesa mezi ostatní stromy. Společné vysazování bývalých vánočních jedliček Lesy hl. m. Prahy plánují na 7. dubna 2018 v Kunratickém lese.
(Celý text)

Od dnešního dne až do konce roku „jede“ Česko na energii z biomasy
15. listopadu 2017 09:07

PRAHA (Ekolist) - Čtyřicet šest dní zbývajících do konce roku symbolicky představuje očekávaný 13 % podíl biomasy na spotřebě energie v Česku. Na dnešní den proto Komora obnovitelných zdrojů energie vyhlásila jako Den bioenergetiky.
(Celý text)

Tisíce Švédů jsou proti odstřelu vzácného bílého losa
15. listopadu 2017 03:16

PRAHA (ČTK) - Desítky tisíc Švédů podepsalo dvě petice proti odstřelu vzácného bílého losa. Ten se stal v létě hitem internetu, zároveň ale ohrožuje obyvatele západošvédské provincie Värmland, napsal v úterý zpravodajský portál The Local.
(Celý text)

Na co si dát pozor, když chcete využít dotaci z Dešťovky?
15. listopadu 2017 01:54

PRAHA (Ekolist) - Letos vypsaná dotace Dešťovka je stále novinka. V druhém kole zbývá z původních 240 milionů korun vyčerpat ještě asi 100. Pokud máte zájem si na hospodaření s dešťovou vodou u vás doma vzít dotaci, pak se podívejte, na co si dát pozor, když budete o podporu žádat.
(Celý text)

Jak si veverky liščí srovnávají své spižírny? Vědci vypozorovali, že v tom je systém
15. listopadu 2017 01:09

PRAHA (Ekolist) - Veverky liščí věnují velkou péči tomu, jakým způsobem uspořádávají své spižírny. Přišli na to zoologové kalifornské Univerzity v Berkeley, kteří u hlodavců žijících v kampusu pozorovali, že své zimní zásoby třídí podle druhů, kvality a osobních chuťových preferencí. Jak píše například žurnál PopularScience, čilé veverky k tomu využívají komplexní paměťovou strategii.
(Celý text)

Na indonéské pláži uvízlo deset vorvaňů, šest bylo zachráněno
14. listopadu 2017 23:27

JAKARTA (ČTK) - Čtyři z deseti vorvaňů obrovských uvězněných od pondělka na pláži v Indonésii dnes uhynuli v důsledku zranění a vyčerpání, zbylých šest se díky náročné záchranné operaci dostalo zpět na otevřené moře. Drama se odehrálo na severu indonéského ostrova Sumatra v provincii Aceh, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Záchranné stanice letos přijaly 20.000 zvířat, některá zbytečně
14. listopadu 2017 23:16

PRAHA (ČTK) - Záchranné stanice pro zraněné živočichy letos přijaly 20.000 zvířat. Takového počtu dosáhly poprvé loni, a to 17. prosince. Dříve měly zvířat méně. Podle pracovníků stanic se většina zvířat dostala do problémů kvůli lidem. Mezi přijatými byla i mláďata, zbytečně odebraná rodičům. Uvedl to dnes Český svaz ochránců přírody (ČSOP), pod který patří Národní síť záchranných stanic.
(Celý text)

Do rezervace velkých kopytníků v Milovicích přijelo pět zubřích samic z polské Bělověže
14. listopadu 2017 16:34

PRAHA (Ekolist) - Pět samic zubra evropského přijelo dnes do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, na pastvinu u Benátek nad Jizerou. Zvířata přivezl transport z Národního parku Bělověž na východě Polska, kde se nachází nejslavnější chov zubrů na světě. Informoval o tom Dalibor Dostál z České krajiny.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 769 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama