titulní strana > co píší jiní
Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Za chvíli budeme planetou plastu, varuje vědec
23. července 2017 01:39

PRAHA (ČTK) - Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit přírodu, protože končí v odpadních jámách a v oceánech. Zjistila to nová studie amerických vědců publikovaná v časopise Science Advances. Veškerý tento odpad by dokázal pokrýt celou Argentinu, což je osmá největší země světa. Hmotnost těchto plastů odpovídá zhruba miliardě slonů nebo 25.000 budovám newyorské Empire State Building.
(Celý text)

Na pálavské Stolové hoře se pasou koně. Poprvé v novodobé historii
22. července 2017 04:00

PRAHA (Ekolist) - Pastva na vrcholové plošině Stolové hory v CHKO Pálava probíhá od jarních měsíců. Stádečko tří koní důkladně vypáslo více než dva hektary stepních trávníků. Vypasené plochy jsou, na jinak poměrně unifikované vrcholové plošině, velmi dobře patrné již nyní. Na vyhodnocení očekávaného pozitivního vlivu na biotu je však podle Agentury ochrany přírody a krajiny ještě brzy.
(Celý text)

Liberec chce kanalizací v části Harcova zlepšit vodu v přehradě
22. července 2017 03:30

LIBEREC (ČTK) - Liberec plánuje, že do několika let vybuduje za desítky milionů korun novou kanalizaci v části Harcova. Pomohla by ke zlepšení čistoty vody v přehradě. Novinářům to ve středu řekl primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).
(Celý text)

Haldu Heřmanice bude nová třídicí linka rozebírat nejméně 10 let
22. července 2017 01:38

OSTRAVA (ČTK) - Nejméně deset let bude speciální třídicí linka rozebírat největší ostravský odval Heřmanice. Halda, která patří mezi největší ekologické zátěže v Moravskoslezském kraji, dosud hoří. Linka za více než 250 milionů korun z rozebraného materiálu vytřídí uhelnou hmotu a kamení. V plném provozu zpracuje zařízení 350 tun hlušiny za hodinu. Na projektu spolupracuje státní podnik Diamo a společnost Ostravská těžební, provoz linky ve čtvrtek zahájili zástupci firem, kraje a města a také ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).


(Celý text)

Škody za krádeže kovů se loni snížily o polovinu na 148 milionů
21. července 2017 14:15

PRAHA (ČTK) - Škody způsobené krádežemi kovů se loni snížily o 46 procent na 148 milionů korun. Nahlášených krádeží bylo 3284 proti předloňským 5595. Píše to v materiálu ministerstva životního prostředí, který dostane v pondělí pro informaci vláda. Podle ministerstva se pozitivně projevilo mimo jiné zavedení bezhotovostní platby při výkupu kovů.
(Celý text)

Solvayův lom na Ještědském hřbetu - cesta od těžby k přírodě
21. července 2017 13:27

(NET4GAS) - Zvídaví turisté a místní znalci už možná zaznamenali, že se před nedávnou dobou objevila nad Křižanským nádražím, na cestě vedoucí ke Kapli sv. Kryštofa, odbočka k Solvayovu lomu. Lomu, který na dlouhá léta upadl pro většinu lidí v zapomnění.
(Celý text)

Německo má plán na snížení emisí naftových vozů
21. července 2017 12:32

BERLÍN (ČTK) - Zástupci automobilového průmyslu a politici v Německu se dohodli na plánu, který má odvrátit případné zákazy jízd naftových aut ve městech. Plán zahrnuje snížení emisí prostřednictvím úpravy softwaru a oficiálně má být představen začátkem příštího měsíce, uvedly dnes zdroje agentury Reuters. Německá automobilka Audi již dnes oznámila, že k úpravě softwaru, který reguluje emise, svolá až 850.000 naftových vozů.
(Celý text)

Praha 4 chce po státu čtyři miliardy na zastřešení Spořilovské spojky. Na vrchu by měl vzniknout park
21. července 2017 12:23

PRAHA (Ekolist) - Radnice Prahy 4 požádala stát o dotaci na zastřešení Spořilovské ulice. Na vrchu stavby by měl vzniknout park. Dotace by měla být čtyři miliardy korun, které by podle radnice mělo dostat hlavní město. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas. Spořilovskou využívají kamiony jako náhradu za chybějící Pražský okruh mezi D1 a hradeckou dálnicí. Okruh staví stát a nyní o jeho podobě jedná i s vedením Prahy. Kdy ale okruh vznikne, zatím není jasné. Místní obyvatelé si už několik let stěžují na hluk a smog. Zastřešení by jim mělo pomoci.
(Celý text)

Pražská Stromovka se zvětší o málo využívanou část Výstaviště. Časem tu vznikne i biotopové koupaliště
21. července 2017 11:03

PRAHA (Ekolist) - Část území, které nyní spadá pod správu Výstaviště Praha, bude nově připojeno ke Stromovce. Celkem se jedná o rozlohu 23 113 metrů čtverečních. Toto území je cenné z hlediska výskytu zajímavých dřevin, které čeká revitalizace. Společně s převodem pozemku bude předána také jeho správa a pravidelná údržba. Na Výstavišti v budoucnu vznikne biotopové koupaliště. Informuje o tom pražský magistrát.
(Celý text)

V Zimbabwe zastřelili potomka lva Cecila, asi také kvůli trofeji
21. července 2017 10:17

(ČTK) - Potomka afrického lva Cecila, zabitého při safari kvůli trofeji, zřejmě potkal stejný osud. Šestiletý Xanda, označený monitorovacím čipem stejně jako jeho otec, byl před pár dny zabit mimo národní park Hwange na severu Zimbabwe. Informují o tom zahraniční média.
(Celý text)

Velký den ochránců zvířat: Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019
21. července 2017 08:00

PRAHA (ČTK) - Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou včera Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
(Celý text)

Jak zabránit odlesňování? Zaplaťte farmářům, aby nekáceli stromy
21. července 2017 06:26

PRAHA (ČTK) - Zatímco se ochránci přírody přou o to, jak nejúčinněji zabránit odlesňování, američtí vědci přicházejí s jednoduchým řešením: zaplaťte farmářům v chudých zemích za to, že nebudou kácet stromy na svých pozemcích. S odkazem na nově zveřejněnou studii v časopisu Science o tom informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Městské tepelné ostrovy? Globální problém s lokálním řešením
21. července 2017 01:40

PRAHA (Ekolist) - V roce 2050 bude žít 66 % světové lidské populace ve městech. A pokud nepřijmeme nějaký radikální plán změny našeho dosavadního počínání, probíhající klimatické změny o sobě dají této mase obyvatel vědět i nebývale navýšeným efektem tepelných ostrovů. Podle zprávy uveřejněné v žurnálu NewAtlas pak budou tyto metropole až o 8 °C teplejší.
(Celý text)

Kvůli znečištění prachem zemře předčasně přes 500 Pražanů ročně
20. července 2017 14:32

PRAHA (ČTK) - Kvůli znečištění ovzduší jemným prachem zemře každý rok předčasně přes 500 Pražanů. Nejčastější příčinou jsou nemoci srdce a cév. Nejvíc prachových částic produkuje automobilová doprava. Výsledky hodnocení zdravotních rizik dnes novinářům představil Miroslav Šuta z neziskové organizace Centrum pro životní prostředí a zdraví.
(Celý text)

Siemens v říjnu spustí největší plovoucí větrnou farmu na světě
20. července 2017 14:25

PRAHA (Ekolist) - V říjnu letošního roku bude u severovýchodního Skotska uvedena do provozu největší plovoucí větrná farma na světě, jenž vzniká v Norsku ve spolupráci společnosti Statoil s firmou Siemens Gamesa. Celkové náklady na projekt s názvem Hywind jsou přibližně 235 milionů eur (asi 6 miliard Kč). V těchto dnech se ve vodách norského fjordu Stord spouštějí na hladinu větrné elektrárny, které se následně vydávají na plavbu Severním mořem do cíle, který se nachází 25 kilometrů od pobřeží skotského Peterheadu ve vodách hlubokých mezi 90 a 120 m. Informovala o tom společnost Siemens.
(Celý text)

MŽP varuje pěstitele: Pozor na geneticky modifikované petúnie. Jsou nelegální
20. července 2017 09:46

PRAHA (Ekolist) - Podle nejnovějších výsledků kontrol v zemích EU nejsou geneticky modifikovány jen oranžové petúnie, o čemž ministerstvo životního prostředí informovalo začátkem června, ale i vícebarevné. Ministerstvo životního prostředí proto apeluje na šlechtitele a pěstitele, aby si včas prověřili semena a řízky svých petúnií, které použijí pro příští sezónu, zda neobsahují genetickou modifikaci. K dispozici je aktualizovaný seznam s obchodními názvy odrůd, u kterých byla v různých členských státech EU k dnešnímu datu potvrzena přítomnost genetické modifikace.
(Celý text)

Podle neziskových organizací senát v novele procesu EIA ubírá z občanských práv, obuly se kvůli tomu do ministra Brabce
20. července 2017 08:20

PRAHA (ČTK) - Senát vrátil Sněmovně novelu, která má zjednodušit posuzování vlivu stavebních záměrů na životní prostředí (EIA). Podle zástupců neziskových organizací senátoři schválili jen další omezení občanských práv. "Richard Brabec je prvním ministrem životního prostředí, který brání lidem chránit své okolí," tvrdí Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu. Senát včera doporučil v předloze provést úpravy, které by ji provázaly s nedávno přijatým stavebním zákonem. Poslanci by se novelou měli zabývat zřejmě na zářijové schůzi.
(Celý text)

Grätzelräder – vídeňská nákladní kola, která město půjčuje zdarma
20. července 2017 07:40

PRAHA (Ekolist) - Vyzvednout děti ze školky, větší nákup nebo vyzvednutí balíku z pošty, to jsou pro většinu lidí důvody, proč usednout do auta. Jde to ale i jinak. Ve Vídni nabízejí tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
(Celý text)

Modernizace slánské čistírny za víc než 100 milionů Kč začne v říjnu
20. července 2017 04:00

SLANÝ (ČTK) - Modernizace čistírny ve Slaném na Kladensku za téměř 110 milionů korun začne v říjnu, starosta Martin Hrabánek (ODS) podepsal smlouvu se zhotovitelem. Informovala o tom včera mluvčí radnice Lucie Krčková. Čistírně mimo jiné vzroste kapacita.
(Celý text)

Německá vláda svolala jednání o snižování emisí naftových aut
20. července 2017 04:00

BERLÍN (ČTK) - Německá vláda hodlá začátkem příštího měsíce jednat s vedoucími představiteli domácích automobilek o konkrétních krocích ke snížení emisí naftových vozů. Schůzky svolané na 2. srpna by se měli zúčastnit i zástupci těch spolkových zemí, které jsou významnými centry automobilového průmyslu, nebo pociťují obzvlášť velké dopady emisí naftových aut, uvedla včera agentura AP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 765 | Další
Další články:
20. července 2017 19:11
20. července 2017 18:41
20. července 2017 18:40
20. července 2017 11:49
20. července 2017 11:46

Online diskuse
Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Za chvíli budeme planetou plastu, varuje vědec
23. července 2017 01:39

PRAHA (ČTK) - Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit přírodu, protože končí v odpadních jámách a v oceánech. Zjistila to nová studie amerických vědců publikovaná v časopise Science Advances. Veškerý tento odpad by dokázal pokrýt celou Argentinu, což je osmá největší země světa. Hmotnost těchto plastů odpovídá zhruba miliardě slonů nebo 25.000 budovám newyorské Empire State Building.
(Celý text)

Na pálavské Stolové hoře se pasou koně. Poprvé v novodobé historii
22. července 2017 04:00

PRAHA (Ekolist) - Pastva na vrcholové plošině Stolové hory v CHKO Pálava probíhá od jarních měsíců. Stádečko tří koní důkladně vypáslo více než dva hektary stepních trávníků. Vypasené plochy jsou, na jinak poměrně unifikované vrcholové plošině, velmi dobře patrné již nyní. Na vyhodnocení očekávaného pozitivního vlivu na biotu je však podle Agentury ochrany přírody a krajiny ještě brzy.
(Celý text)

Liberec chce kanalizací v části Harcova zlepšit vodu v přehradě
22. července 2017 03:30

LIBEREC (ČTK) - Liberec plánuje, že do několika let vybuduje za desítky milionů korun novou kanalizaci v části Harcova. Pomohla by ke zlepšení čistoty vody v přehradě. Novinářům to ve středu řekl primátor Tibor Batthyány (býv. ANO).
(Celý text)

Haldu Heřmanice bude nová třídicí linka rozebírat nejméně 10 let
22. července 2017 01:38

OSTRAVA (ČTK) - Nejméně deset let bude speciální třídicí linka rozebírat největší ostravský odval Heřmanice. Halda, která patří mezi největší ekologické zátěže v Moravskoslezském kraji, dosud hoří. Linka za více než 250 milionů korun z rozebraného materiálu vytřídí uhelnou hmotu a kamení. V plném provozu zpracuje zařízení 350 tun hlušiny za hodinu. Na projektu spolupracuje státní podnik Diamo a společnost Ostravská těžební, provoz linky ve čtvrtek zahájili zástupci firem, kraje a města a také ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).


(Celý text)

Škody za krádeže kovů se loni snížily o polovinu na 148 milionů
21. července 2017 14:15

PRAHA (ČTK) - Škody způsobené krádežemi kovů se loni snížily o 46 procent na 148 milionů korun. Nahlášených krádeží bylo 3284 proti předloňským 5595. Píše to v materiálu ministerstva životního prostředí, který dostane v pondělí pro informaci vláda. Podle ministerstva se pozitivně projevilo mimo jiné zavedení bezhotovostní platby při výkupu kovů.
(Celý text)

Solvayův lom na Ještědském hřbetu - cesta od těžby k přírodě
21. července 2017 13:27

(NET4GAS) - Zvídaví turisté a místní znalci už možná zaznamenali, že se před nedávnou dobou objevila nad Křižanským nádražím, na cestě vedoucí ke Kapli sv. Kryštofa, odbočka k Solvayovu lomu. Lomu, který na dlouhá léta upadl pro většinu lidí v zapomnění.
(Celý text)

Německo má plán na snížení emisí naftových vozů
21. července 2017 12:32

BERLÍN (ČTK) - Zástupci automobilového průmyslu a politici v Německu se dohodli na plánu, který má odvrátit případné zákazy jízd naftových aut ve městech. Plán zahrnuje snížení emisí prostřednictvím úpravy softwaru a oficiálně má být představen začátkem příštího měsíce, uvedly dnes zdroje agentury Reuters. Německá automobilka Audi již dnes oznámila, že k úpravě softwaru, který reguluje emise, svolá až 850.000 naftových vozů.
(Celý text)

Praha 4 chce po státu čtyři miliardy na zastřešení Spořilovské spojky. Na vrchu by měl vzniknout park
21. července 2017 12:23

PRAHA (Ekolist) - Radnice Prahy 4 požádala stát o dotaci na zastřešení Spořilovské ulice. Na vrchu stavby by měl vzniknout park. Dotace by měla být čtyři miliardy korun, které by podle radnice mělo dostat hlavní město. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas. Spořilovskou využívají kamiony jako náhradu za chybějící Pražský okruh mezi D1 a hradeckou dálnicí. Okruh staví stát a nyní o jeho podobě jedná i s vedením Prahy. Kdy ale okruh vznikne, zatím není jasné. Místní obyvatelé si už několik let stěžují na hluk a smog. Zastřešení by jim mělo pomoci.
(Celý text)

Pražská Stromovka se zvětší o málo využívanou část Výstaviště. Časem tu vznikne i biotopové koupaliště
21. července 2017 11:03

PRAHA (Ekolist) - Část území, které nyní spadá pod správu Výstaviště Praha, bude nově připojeno ke Stromovce. Celkem se jedná o rozlohu 23 113 metrů čtverečních. Toto území je cenné z hlediska výskytu zajímavých dřevin, které čeká revitalizace. Společně s převodem pozemku bude předána také jeho správa a pravidelná údržba. Na Výstavišti v budoucnu vznikne biotopové koupaliště. Informuje o tom pražský magistrát.
(Celý text)

V Zimbabwe zastřelili potomka lva Cecila, asi také kvůli trofeji
21. července 2017 10:17

(ČTK) - Potomka afrického lva Cecila, zabitého při safari kvůli trofeji, zřejmě potkal stejný osud. Šestiletý Xanda, označený monitorovacím čipem stejně jako jeho otec, byl před pár dny zabit mimo národní park Hwange na severu Zimbabwe. Informují o tom zahraniční média.
(Celý text)

Velký den ochránců zvířat: Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019
21. července 2017 08:00

PRAHA (ČTK) - Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou včera Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
(Celý text)

Jak zabránit odlesňování? Zaplaťte farmářům, aby nekáceli stromy
21. července 2017 06:26

PRAHA (ČTK) - Zatímco se ochránci přírody přou o to, jak nejúčinněji zabránit odlesňování, američtí vědci přicházejí s jednoduchým řešením: zaplaťte farmářům v chudých zemích za to, že nebudou kácet stromy na svých pozemcích. S odkazem na nově zveřejněnou studii v časopisu Science o tom informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Městské tepelné ostrovy? Globální problém s lokálním řešením
21. července 2017 01:40

PRAHA (Ekolist) - V roce 2050 bude žít 66 % světové lidské populace ve městech. A pokud nepřijmeme nějaký radikální plán změny našeho dosavadního počínání, probíhající klimatické změny o sobě dají této mase obyvatel vědět i nebývale navýšeným efektem tepelných ostrovů. Podle zprávy uveřejněné v žurnálu NewAtlas pak budou tyto metropole až o 8 °C teplejší.
(Celý text)

Kvůli znečištění prachem zemře předčasně přes 500 Pražanů ročně
20. července 2017 14:32

PRAHA (ČTK) - Kvůli znečištění ovzduší jemným prachem zemře každý rok předčasně přes 500 Pražanů. Nejčastější příčinou jsou nemoci srdce a cév. Nejvíc prachových částic produkuje automobilová doprava. Výsledky hodnocení zdravotních rizik dnes novinářům představil Miroslav Šuta z neziskové organizace Centrum pro životní prostředí a zdraví.
(Celý text)

Siemens v říjnu spustí největší plovoucí větrnou farmu na světě
20. července 2017 14:25

PRAHA (Ekolist) - V říjnu letošního roku bude u severovýchodního Skotska uvedena do provozu největší plovoucí větrná farma na světě, jenž vzniká v Norsku ve spolupráci společnosti Statoil s firmou Siemens Gamesa. Celkové náklady na projekt s názvem Hywind jsou přibližně 235 milionů eur (asi 6 miliard Kč). V těchto dnech se ve vodách norského fjordu Stord spouštějí na hladinu větrné elektrárny, které se následně vydávají na plavbu Severním mořem do cíle, který se nachází 25 kilometrů od pobřeží skotského Peterheadu ve vodách hlubokých mezi 90 a 120 m. Informovala o tom společnost Siemens.
(Celý text)

MŽP varuje pěstitele: Pozor na geneticky modifikované petúnie. Jsou nelegální
20. července 2017 09:46

PRAHA (Ekolist) - Podle nejnovějších výsledků kontrol v zemích EU nejsou geneticky modifikovány jen oranžové petúnie, o čemž ministerstvo životního prostředí informovalo začátkem června, ale i vícebarevné. Ministerstvo životního prostředí proto apeluje na šlechtitele a pěstitele, aby si včas prověřili semena a řízky svých petúnií, které použijí pro příští sezónu, zda neobsahují genetickou modifikaci. K dispozici je aktualizovaný seznam s obchodními názvy odrůd, u kterých byla v různých členských státech EU k dnešnímu datu potvrzena přítomnost genetické modifikace.
(Celý text)

Podle neziskových organizací senát v novele procesu EIA ubírá z občanských práv, obuly se kvůli tomu do ministra Brabce
20. července 2017 08:20

PRAHA (ČTK) - Senát vrátil Sněmovně novelu, která má zjednodušit posuzování vlivu stavebních záměrů na životní prostředí (EIA). Podle zástupců neziskových organizací senátoři schválili jen další omezení občanských práv. "Richard Brabec je prvním ministrem životního prostředí, který brání lidem chránit své okolí," tvrdí Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu. Senát včera doporučil v předloze provést úpravy, které by ji provázaly s nedávno přijatým stavebním zákonem. Poslanci by se novelou měli zabývat zřejmě na zářijové schůzi.
(Celý text)

Grätzelräder – vídeňská nákladní kola, která město půjčuje zdarma
20. července 2017 07:40

PRAHA (Ekolist) - Vyzvednout děti ze školky, větší nákup nebo vyzvednutí balíku z pošty, to jsou pro většinu lidí důvody, proč usednout do auta. Jde to ale i jinak. Ve Vídni nabízejí tzv. Grätzelräder, nákladní kola, která představují ekologičtější a také levnější variantu. K vypůjčení jsou zdarma. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
(Celý text)

Modernizace slánské čistírny za víc než 100 milionů Kč začne v říjnu
20. července 2017 04:00

SLANÝ (ČTK) - Modernizace čistírny ve Slaném na Kladensku za téměř 110 milionů korun začne v říjnu, starosta Martin Hrabánek (ODS) podepsal smlouvu se zhotovitelem. Informovala o tom včera mluvčí radnice Lucie Krčková. Čistírně mimo jiné vzroste kapacita.
(Celý text)

Německá vláda svolala jednání o snižování emisí naftových aut
20. července 2017 04:00

BERLÍN (ČTK) - Německá vláda hodlá začátkem příštího měsíce jednat s vedoucími představiteli domácích automobilek o konkrétních krocích ke snížení emisí naftových vozů. Schůzky svolané na 2. srpna by se měli zúčastnit i zástupci těch spolkových zemí, které jsou významnými centry automobilového průmyslu, nebo pociťují obzvlášť velké dopady emisí naftových aut, uvedla včera agentura AP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 765 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama