titulní strana > co píší jiní
Jedy, které dýcháme doma a v práci
29. prosince 2008
PRAHA (MF Dnes) - Je čas inverzí, smogu. Vzduch v ulicích měst se nedá dýchat. Avšak UVNITŘ BUDOV může být ještě hůř, tvrdí vědci.

Oplechovaná komora zhruba třicet krát třicet metrů má z jedné strany okénko, k němuž přistupujeme. Průzorem vidíme nábytek a hračky, jaké si pamatujeme z pobytů ve školce. Uprostřed místnosti stojí muž - tedy lépe řečeno neživý panák. Je ověšen drátky a přístroji. Jsme uprostřed areálu Společného výzkumného centra Evropské unie (JRC) v italské Ispře a vědci nám představují Indoortron - zařízení, ve kterém simulují podmínky školek, kanceláří i domovů a měří koncentraci škodlivých látek v „domácím“ ovzduší.

Co udělá jedna svíčka

Jeden z našich průvodců, Paolo Leva, na chvíli zmizí. Objeví se za okénkem komory. Zapaluje svíčku a vonnou tyčinku, brzy se ukáže tenký pramínek kouře. Pak do zásuvky zapojuje osvěžovač vzduchu a zase vychází z komory. Ručička přístroje, který měří množství malých polétavých částic v mililitru ovzduší, prudce letí vzhůru. Ze čtyřiceti na čtyři tisíce, postupně na 84 tisíc... „Nejhorší je osvěžovač vzduchu,“ vysvětluje Salvatore Tirendi. „Uvolňuje do vzduchu škodlivé látky jako benzen, toluen, xyleny, styren...“

Jeho výčet však zdaleka nekončí: kromě těkavých látek, které poslaly do vzduchu osvěžovač s vonnou tyčkou, jsou v místnosti trvale přítomné výpary z nábytku, koberce a dalších předmětů a zařízení „školky“.

Domov nebo kancelář lidem nabízí doslova koktejl chemických látek, z nichž některé prokazatelně škodí lidskému zdraví. Tvoří jej ingredience jako formaldehyd, azbest, tabákový kouř, lepidla, produkty spalování (CO2, CO, SO2, NO2), těkavé organické látky (benzen, toluen, karbonyl), polotěkavé látky (ftaláty a jiná změkčovadla), miniaturní částice prachu, pesticidy...

Doma hůř než venku Už vás někdy bolela v kanceláři hlava a pálily oči? „Není divu,“ dodává Otmar Geiss z laboratoře Indoortron, „látky, které dýcháme v kancelářích, školách i domovech, však mohou od určité koncentrace způsobit i dýchací potíže, zánět spojivek, závrať, únavu, citlivost na pachy, střevní potíže, ale také alergie, záněty plic a astma u dětí do pěti let věku.“ Studie jednoznačně prokázaly i souvislost vdechování těchto látek s obstrukční plicní nemocí. Azbest, formaldehyd, benzen a jiné mají zase prokazatelně karcinogenní účinky. „Domácí chemikálie“ ovlivňují i imunitu, chování a plodnost.

„Uvnitř budov - doma, v práci, při zábavě, v autě apod. - trávíme přitom v dnešní době až devadesát procent našeho času,“ připomíná Salvatore Trendi. „Na pobyt venku zbývá necelých deset procent - co je tedy podstatné? Přitom znečištění vzduchu uvnitř budov je mnohdy mnohem větší než množství škodlivin venku.“ Tento poznatek vědci potvrdili, když letos dokončili měření koncentrací škodlivin a chemikálií v různých budovách dvanácti evropských měst od Helsinek přes Budapešť po Nikósii (Praha do tohoto výzkumu nebyla zahrnuta) a porovnávali je se škodlivinami v ulicích.

Například koncentrace formaldehydu v místnostech - mateřských školkách i kancelářích - byla sedm- až osmkrát vyšší než venku. Koncentrace sloučenin uhlíku až čtyřikrát větší.

Závěrečná zpráva projektu pro Evropský parlament, který sledoval vystavení vlivu domácích chemikálií a možná zdravotní rizika, konstatovala: „Čtvrtina venkovních koncentrací, třetina vnitřních koncentrací a čtyřicet procent koncentrací měřených na jednotlivých konkrétních osobách překročila zdravotní limity, i když průměrná koncentrace byla pod limitem.

Alespoň jedna dobrá zpráva: Biologická kontaminace limity v žádném z případů nepřekročila.

Obecně nejhorší výsledky přineslo měření hladiny (karcinogenního) benzenu v Aténách a Soluni, hladina (karcinogenního) formaldehydu byla nejhorší v mateřských školách i veřejných budovách v Lipsku, Helsinkách, Dublinu. Celkově jsou na tom s těkavými látkami nejhůř v Aténách, Soluni, Nikósii a Catanii. Kde se berou?

Za zcela nejhorší domácí zdroje znečištění přitom označili vědci ze Společného výzkumného centra v Ispře ve své studii veškeré moderní stavební materiály, ale i přeplněné prachové filtry, osobní počítače a další elektronická zařízení. Ovzduší našich domovů i kanceláří obsahuje také těkavé látky, které se uvolňují zejména z nátěrů, koberců, tapet, ale i kosmetických výrobků a automobilů, nábytku, oblečení, topení, ventilace, klimatizace...

Situace se podle nich za poslední léta dokonce zhoršila. „Lidé tráví čím dál více času v budovách, ty jsou plné syntetických materiálů a hlavně jsou stále neprodyšněji uzavřeny. Neprobíhá v nich dostatečná výměna vzduchu. Izolace jsou kvalitní a nevětrá se, aby se nemrhalo drahou energií...,“ vypočítává Otmar Geiss.

V dnešní době se pochopitelně chemikáliím nemůžeme zcela vyhnout. Jsou přítomné všude, ve všem. Jediné, co můžeme hlídat, je celková expozice a konkrétní namíchané směsi.

Jak zní doporučení odborníků, když se člověk chce vyvarovat přílišných dávek škodlivých látek?

Kupovat věci, které mají certifikát a jsou kvalitní, zkoušet sehnat informace o tom, čím si vybavujeme domov, vyhýbat se dýhovému nábytku, který obsahuje formaldehyd. Jak těžko lze tuto radu někdy naplnit, uvádí Athanasios Katsoyiannis, který s kolegy v časopise Journal of Hazardous Materials publikoval výsledky výzkumu emisí těkavých látek a karbonylů z koberců. „V naší komoře jsme testovali po tři dny čtyři koberce zakoupené v jedné italské dílně za reálných podmínek vlhkosti, při běžné výměně vzduchu. Ve všech experimentech dosáhly koncentrace uhlíkatých sloučenin, těkavých i polotěkavých látek již během prvních šesti hodin měření maximální hodnoty 2 300 mikrogramů na metr krychlový. Normám vyhověl jen jeden koberec,“ dodává Katsoyiannis.

Vědci z Indoortronu přitom nejvyšší hladiny těkavých látek nalezli u „přírodního“ koberce z pravé ovčí vlny - vlákna totiž byla k podložce připevněna pomocí styren-butadienové pěny.

Nejzaručenější rada za těchto okolností zní: I přes drahé energie větrat, měnit a čistit vzduch.

Otmar Geiss však upozorňuje i na další zásadní zdroj škodlivých látek v našich domovech a v práci - cigaretový kouř. „Obsahuje na čtyři tisíce chemikálií,“ vysvětluje německý vědec a rukou ukazuje na přístroj, kterým měří zde v komoře množství polétavých částic ve vzduchu: „Když jsem viděl, co ukazují naše přístroje v zakouřené místnosti, radši jsem rychle, ze dne na den, sám přestal kouřit…“

***

Škodlivé látky v našich domovech:

Plynné anorganické látky CO2, CO, oxidy dusíku, oxid siřičitý, amoniak. Jejich vdechování způsobuje záněty dýchacích cest. Těkavé organické látky (VOC) Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) a benzen (karcinogenní účinky), chloroform, formaldehyd, toluen (toxické účinky), freony (destrukce ozonové vrstvy Země).

Polétavý prach Soubor všech částic ve vzduchu, podle velikosti značené PM10, PM2,5 a PM1,0. Na prach se váže azbest, pesticidy, aromatické uhlovodíky, zpomalovače hoření. Čím menší částice, tím déle zůstane v ovzduší, a tím hlouběji proniká do plic. Radioaktivní látky Radon (karcinogenní) Biologické znečišťující látky Domácí prach obsahuje roztoče a jejich výkaly, plísně a jejich spory, bakterie a viry.

Další zdroje znečištění Radioaktivní plyny včetně radonu, které pronikají z podloží Zvířecí srst a kůže Výfukové zplodiny z garáže V kanceláři též těkavé látky a prachové částice, jejichž zdrojem jsou fotokopírky, tiskárny apod.

Eva Bobůrková

Další články:
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16
23. dubna 2024 06:10
20. dubna 2024 05:45
19. dubna 2024 05:59

Online diskuse
Policie uzavřela kauzu haldy Heřmanice v Ostravě, nikoho neobviní
26. dubna 2024 01:11

OSTRAVA (ČTK) - Policie uzavřela kauzu sanace prohořívající haldy Heřmanice v Ostravě, podle kriminalistů nejde o trestný čin. Případ, kterému se věnovali rok, tak končí bez obvinění, uvedl server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Za chov koček v nevhodných podmínkách potvrdil soud ženě podmínku a zákaz chovu
25. dubna 2024 23:44

PRAHA (ČTK) - Za chov koček v nevhodných podmínkách dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil ženě čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let. Jejímu synovi trest zmírnil, vypustil podmíněný trest a ponechal mu pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatným výživovým stavem či nedostatkem soukromí. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Oba obžalovaní vinu v minulosti odmítli.
(Celý text)

Zhruba 20 lidí demonstrovalo v Praze proti zřízení Národního parku Křivoklátsko
25. dubna 2024 19:49

PRAHA (ČTK) - Na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo dnes zhruba 20 lidí proti plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Nesouhlasili s přístupem ministerstva životního prostředí (MŽP), které podle nich tímto krokem nechrání místní lesy. Demonstrující se shromáždili po semináři uskutečněném v Poslanecké sněmovně, kde se téma probíralo. Proti vyhlášení Křivoklátska národním parkem se již dříve vymezili někteří starostové a zástupci samospráv. Naopak část vědecké obce zřízení národního parku podporuje.
(Celý text)

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy
25. dubna 2024 19:41

PRAHA (ČTK) - Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
(Celý text)

Průvodce výběrem tepelného čerpadla aneb vytápění a chlazení v jednom
25. dubna 2024 15:38

() - Tepelná čerpadla se stávají stále populárnější alternativou k tradičním způsobům vytápění a chlazení. Nabízí ekologické a energeticky efektivní řešení pro domy a byty ve městě i na venkově. Tento článek vám nabídne uceleného průvodce, který vám pomůže pochopit princip tepelných čerpadel a vybrat si to nejlepší pro vaše potřeby.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

BIO region v České republice? Jsme na začátku cesty, která i v zahraničí trvá deset a více let
25. dubna 2024 12:30

() - Živý region je v podstatě předstupněm BIO regionů, jaké dnes již existují zejména v Rakousku, Německu, Francii a v dalších zemích. Jedná se o území, kde významná část místních aktérů spolupracuje na udržitelném využívání místních zdrojů. Díky tomu dochází k posílení a rozvoji jednak kvality, tak i množství místní produkce a spotřeby ekologických potravin. Tento koncept byl v uplynulých dvou letech testován na území Tišnovska a Podbrněnska. Jak tento projekt hodnotí Michal Bajgart, lokální koordinátor projektu z Hnutí DUHA.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 11:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

Bezobslužná farmářská prodejna dostane jídlo z pole přímo na váš talíř
24. dubna 2024 13:54

() - V současnosti roste poptávka po lokálních farmářských produktech. Spolu s tím také vzniká potřeba najít nové cesty, které usnadní jejich přesun ke spotřebitelům. Právě na způsob, jak lokální potraviny nejlépe dostat k místním obyvatelům se zaměřil loňský Challenge Lab, pořádaný Impact Hubem. Proběhl v rámci projektu Živý region. Vítězným projektem se staly samoobslužné farmářské prodejny, které nejen podporují místní zemědělce, ale také snižují emise oxidu uhličitého díky výrazně zkrácené distribuční trase.
(Celý text)

Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2134 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama