titulní strana > co píší jiní
Průzkum: Češi třídí plasty, papír i sklo, zlepšili se v bateriích
19. srpna 2018 01:11

PRAHA (ČTK) - Plasty třídí pravidelně více 88 procent domácností, papír třídí 86 procent a sklo 84 procent. Naopak bioodpad a oleje třídí vždy nebo téměř vždy zhruba polovina lidí. Proti roku 2016 se Češi výrazně polepšili v selekci baterií a akumulátorů, dále elektrozařízení či nápojových kartonů. Vyplývá to z průzkumu neziskové organizace Ecobat, jež v Česku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií.
(Celý text)

Obliba jízdního kola dosáhla pomyslného stropu. Změnit to může nový pohled na mobilitu
19. srpna 2018 01:01

PRAHA (Ekolist) - Obliba jízdního kola je u nás na stejné úrovni jako v Německu, oproti našim sousedům ale chybí především podmínky pro cyklistiku ve městech. Informuje o tom Asociace měst pro cyklisty .
(Celý text)

Za odpor proti okupaci Rýchor před 50 lety padaly v KRNAP hlavy
18. srpna 2018 02:11

VRCHLABÍ (ČTK) - Letos 21. srpna uplyne 50 let od chvíle, kdy se u přírodní rezervace na hřebenu Rýchor v Krkonoších usadila okupační sovětská jednotka. Měla za úkol zajistit rádiové spojení mezi jižní a severní stranou Krkonoš. Tím začala 12 měsíců trvající devastace vzácné přírodní lokality známé jako Dvorský les, jinak také Rýchorský prales, proslulá pokroucenými kmeny buků. Půl století staré události poznamenaly nejen podobu Rýchorského pralesa, ale i osudy některých pracovníků Krkonošského národního parku (KRNAP) založeného v roce 1963, zjistila ČTK od zástupců parku.
(Celý text)

Tunisan při pochodu o 300 kilometrech vyčistí 30 pláží
18. srpna 2018 01:58

PRAHA (ČTK) - Vyzbrojen holýma rukama a desítkami pytlů na odpadky vstoupil Muhammad Usáma Hujdž na pláž v letovisku Nábil na severu Tuniska odhodlán splnit si svůj cíl: projít ve vedru 300 kilometrů a po cestě vyčistit 30 pláží. Píše o tom agentura AFP.
(Celý text)

Pesticidy zvyšují riziko cukrovky a obezity
18. srpna 2018 01:58

PRAHA (ČTK) - Myši, které byly po dobu jednoho roku vystaveny průměrným dávkám pesticidového koktejlu, dostaly cukrovku. Tyto poznatky se shodují s epidemiologickými studiemi u lidí. Je stále těžší zpochybňovat existenci vlivu pesticidů, které se ke člověku dostávají v potravinách. Píše o tom francouzský deník Le Monde.
(Celý text)

V potoce u Žďáru hynou kvůli suchu raci, odborníci je stěhují
17. srpna 2018 11:35

ŽĎÁR N. S. (ČTK) - Pracovníci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy se dnes snaží zachránit raky říční v takřka vyschlém Honzovském potoce u Žďáru nad Sázavou. Někteří už uhynuli, živí končí v nedalekých rybnících. Živočichy smějí přemísťovat jen odborníci. Laik by mohl zaměnit ohroženého raka říčního za jiný druh přenášející račí mor, což by vedlo k naprosté decimaci račí populace, řekl ředitel regionálního pracoviště Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.
(Celý text)

Mají vědci informovat o výskytu ohrožených druhů? Někdy to smysl má, někdy to skončí nechtěnou tragédií
17. srpna 2018 10:06

PRAHA (Ekolist) - Zprávy o znovu objevení živočichů a rostlin, které jsme považovali za vyhynulé, nečtou jen výzkumníci. Často jimi listují i nejrůznější pytláci a překupníci, kteří tak získávají cenné informace pro svůj nečistý byznys. Podobné je to i výskytem ohrožených druhů. Měli by tedy badatelé přestat tyto informace zveřejňovat? Ekologové z Austrálie o tom mají pochyby.
(Celý text)

Signatáři výzvy Greenpeace se ptají obchodů na přebytečné plasty
17. srpna 2018 10:05

PRAHA (ČTK) - Signatáři výzvy Plast je past ekologické organizace Greenpeace ČR se obracejí na supermarkety a obchody s dotazem, jak chtějí v budoucnu řešit problematiku plastových obalů. K výzvě, jež požaduje omezení jednorázových plastů, se během necelých tří týdnů přidalo více než 70 tisíc lidí. Informoval o tom tiskový mluvčí hnutí Lukáš Hrábek.
(Celý text)

Diamo obnovuje v Ostravě tři rybníky poškozené těžbou uhlí
17. srpna 2018 09:26

OSTRAVA (ČTK) - Státní podnik Diamo, který se stará o zahlazování následků hornické činnosti, dokončuje obnovu tří rybníků v ostravské části Nová Ves, jež poškodily poklesy způsobené dřívější těžbou uhlí. Vybudoval tam téměř kilometr dlouhé odtokové potrubí, rybníky odbahnil a zpevnil. Náklady na projekt činí téměř 11 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí Diama Jana Dronská.
(Celý text)

Divocí koně, zubři a pratuři budou mít v Milovicích víc místa. Rezervace se rozšířila na 240 hektarů
17. srpna 2018 08:52

PRAHA (Ekolist) - Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se včera odpoledne rozšířila zhruba o polovinu. Z původních 160 hektarů, které zaujímá od roku 2015, její rozloha nově narostla na 240 hektarů. „Rozšíření přišlo právě včas. Kvůli extrémním vedrům a suchu roste na pastvinách méně trávy, než obvykle. Na větší ploše tak zvířata najdou dostatek potravy,“ říká Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
(Celý text)

Živoucí fosilie našich vod - perlorodka říční
17. srpna 2018 01:00

PRAHA (Naše příroda) - Snad každý zná mořské perly jako malé lesknoucí se kuličky různých barev a odstínů. Ne každý však ví, že i ve vodách na našem území se od dávných dob vyskytuje skutečná perlorodka, vzdálená příbuzná té mořské. Jedná se o perlorodku říční (Margaritifera margaritifera, Linnaeus, 1758), velmi vzácného živočicha obývajícího naše oligotrofní vody. V minulosti byla cíleně lovena a decimována právě pro své perly, a ačkoliv se jí dostalo ve 20. a 21. století přísné ochrany, postupně vymírá a z našich vod tak mizí. Jednou z hlavních podmínek pro život perlorodky jsou totiž chladné vody s nízkou eutrofi zací, bez rozpuštěného anorganického vápníku, ale s přítomností vápníku organického, který se nachází v opadu z rostlinného materiálu. Už jen tyto charakteristiky se v našich současných vodotečích téměř nenachází a tím existenční problémy perlorodek zdaleka nekončí.
(Celý text)

Byt v Brně obsadili netopýři, majitelka na ně zavolala strážníky
16. srpna 2018 14:32

BRNO (ČTK) - Více než 160 netopýrů hvízdavých obsadilo byt seniorky v nejvyšším patře panelového domu v Brně-Králově Poli. Kvůli teplu hledali chladnější prostory. Žena na ně zavolala ve středu městkou policii. Z bytu je nakonec museli vypudit ošetřovatelé záchranné stanice Zoo Brno.
(Celý text)

Na Ústecku platí zákaz vstupu do lesa a zákaz odběru vod z potoků
16. srpna 2018 14:01

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Na Ústecku ode dneška platí zákaz vstupu do lesů a zákaz odběru povrchových vod. Rozhodl o tom magistrát na základě podnětů od Lesů ČR a vodohospodářů. ČTK o tom informovala mluvčí města Romana Macová. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu přibývá lesních požárů a vody v tocích je nedostatek.
(Celý text)

Zdravotní stav horských lesů v bývalých imisních oblastech se zlepšuje, zjistili lesníci
16. srpna 2018 13:54

PRAHA (Ekolist) - Každým rokem ověřují odborníci na ekologii lesa zdravotní stav horských lesů v bývalých imisních oblastech. V horách Krušných, Lužických, Jizerských, Orlických a v Krkonoších sbírají vzorky jehličí a půdy na chemické rozbory. Informuje o tom Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
(Celý text)

Lesy Vysočiny se kvůli suchu a smrkům zhoršují nejrychleji v ČR
16. srpna 2018 13:10

TELČ (ČTK) - Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je likviduje. Ve státních lesích pracovníci za letošních prvních sedm měsíců vytěžili 303.500 metrů krychlových kůrovcového dřeva, o 40 procent víc než loni za rok. Prognóza je špatná, řekl dnes ředitel krajského ředitelství Lesů ČR Jan Sovák na tiskové konferenci v lesích u Telče. Podobnou situaci podle něj lesníci na Vysočině nepamatují.
(Celý text)

Vědci v Brně detailně popsali virus nákazy včelího plodu
16. srpna 2018 10:22

BRNO (ČTK) - Tým brněnských vědců detailně popsal virus nákazy včelího plodu, který napadá včelstva po celém světě. Díky moderním metodám odhalili odborníci na povrchu viru malou bílkovinu, která hraje významnou roli v jeho množení. Článek popisující výzkumnou práci publikoval americký vědecký časopis PNAS.
(Celý text)

Celníci odhalili na letišti zásilky z Indie s rostlinou zmijovicí
16. srpna 2018 09:31

PRAHA (ČTK) - Celníci zajistili na pražském Letišti Václava Havla dva kilogramy tablet s obsahem rostliny zmijovice hadové, která spadá pod mezinárodní úmluvu CITES. Případ proto prověřují pro podezření z neoprávněného nakládání s planě rostoucími rostlinami. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ruzyňského celního úřadu Šárka Miškovská.
(Celý text)

Ochladíme planetu tím, že vypustíme do stratosféry aerosoly? Teoreticky to možné je, ale mělo by to dál zůstat sci-fi, říkají vědci
16. srpna 2018 01:56

PRAHA (Ekolist) - Zastavit klimatické změny a ochladit planetu. Něco takového je s pomocí solárního geoinženýringu alespoň teoreticky možné. Po praktické stránce je to už ale komplikovanější a výzkumníci z různých končin světa soudí, že to není zrovna dobrý nápad. Píše o tom Washington Post.
(Celý text)

Miss kompost – soutěž, kde o krásu jde jen okrajově
16. srpna 2018 01:05

PRAHA (Ekolist) - Název soutěže Miss kompost může vyvolat dojem, že vyhrát může jen pěkně vydesignovaný komerční kompostér. A někdo se třeba bojí, že jeho kompost není dost hezký, vlastně je to úplně obyčejný ošklivý kompost, takže jej do soutěže nepřihlásí. Chyba lávky!
(Celý text)

Ceny emisních povolenek v EU vystoupily na desetileté maximum
15. srpna 2018 23:32

LONDÝN (ČTK) - Ceny emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhaly na nejvyšší úroveň za deset let. Informovala o tom agentura Reuters. Zdražování povolenek znamená pro evropské elektrárny a továrny dodatečné náklady při spalování fosilních paliv, což má vliv mimo jiné na ceny elektřiny.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 870 | Další
Další články:
17. srpna 2018
17. srpna 2018
16. srpna 2018 15:22
15. srpna 2018
15. srpna 2018

Online diskuse
Průzkum: Češi třídí plasty, papír i sklo, zlepšili se v bateriích
19. srpna 2018 01:11

PRAHA (ČTK) - Plasty třídí pravidelně více 88 procent domácností, papír třídí 86 procent a sklo 84 procent. Naopak bioodpad a oleje třídí vždy nebo téměř vždy zhruba polovina lidí. Proti roku 2016 se Češi výrazně polepšili v selekci baterií a akumulátorů, dále elektrozařízení či nápojových kartonů. Vyplývá to z průzkumu neziskové organizace Ecobat, jež v Česku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií.
(Celý text)

Obliba jízdního kola dosáhla pomyslného stropu. Změnit to může nový pohled na mobilitu
19. srpna 2018 01:01

PRAHA (Ekolist) - Obliba jízdního kola je u nás na stejné úrovni jako v Německu, oproti našim sousedům ale chybí především podmínky pro cyklistiku ve městech. Informuje o tom Asociace měst pro cyklisty .
(Celý text)

Za odpor proti okupaci Rýchor před 50 lety padaly v KRNAP hlavy
18. srpna 2018 02:11

VRCHLABÍ (ČTK) - Letos 21. srpna uplyne 50 let od chvíle, kdy se u přírodní rezervace na hřebenu Rýchor v Krkonoších usadila okupační sovětská jednotka. Měla za úkol zajistit rádiové spojení mezi jižní a severní stranou Krkonoš. Tím začala 12 měsíců trvající devastace vzácné přírodní lokality známé jako Dvorský les, jinak také Rýchorský prales, proslulá pokroucenými kmeny buků. Půl století staré události poznamenaly nejen podobu Rýchorského pralesa, ale i osudy některých pracovníků Krkonošského národního parku (KRNAP) založeného v roce 1963, zjistila ČTK od zástupců parku.
(Celý text)

Tunisan při pochodu o 300 kilometrech vyčistí 30 pláží
18. srpna 2018 01:58

PRAHA (ČTK) - Vyzbrojen holýma rukama a desítkami pytlů na odpadky vstoupil Muhammad Usáma Hujdž na pláž v letovisku Nábil na severu Tuniska odhodlán splnit si svůj cíl: projít ve vedru 300 kilometrů a po cestě vyčistit 30 pláží. Píše o tom agentura AFP.
(Celý text)

Pesticidy zvyšují riziko cukrovky a obezity
18. srpna 2018 01:58

PRAHA (ČTK) - Myši, které byly po dobu jednoho roku vystaveny průměrným dávkám pesticidového koktejlu, dostaly cukrovku. Tyto poznatky se shodují s epidemiologickými studiemi u lidí. Je stále těžší zpochybňovat existenci vlivu pesticidů, které se ke člověku dostávají v potravinách. Píše o tom francouzský deník Le Monde.
(Celý text)

V potoce u Žďáru hynou kvůli suchu raci, odborníci je stěhují
17. srpna 2018 11:35

ŽĎÁR N. S. (ČTK) - Pracovníci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy se dnes snaží zachránit raky říční v takřka vyschlém Honzovském potoce u Žďáru nad Sázavou. Někteří už uhynuli, živí končí v nedalekých rybnících. Živočichy smějí přemísťovat jen odborníci. Laik by mohl zaměnit ohroženého raka říčního za jiný druh přenášející račí mor, což by vedlo k naprosté decimaci račí populace, řekl ředitel regionálního pracoviště Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.
(Celý text)

Mají vědci informovat o výskytu ohrožených druhů? Někdy to smysl má, někdy to skončí nechtěnou tragédií
17. srpna 2018 10:06

PRAHA (Ekolist) - Zprávy o znovu objevení živočichů a rostlin, které jsme považovali za vyhynulé, nečtou jen výzkumníci. Často jimi listují i nejrůznější pytláci a překupníci, kteří tak získávají cenné informace pro svůj nečistý byznys. Podobné je to i výskytem ohrožených druhů. Měli by tedy badatelé přestat tyto informace zveřejňovat? Ekologové z Austrálie o tom mají pochyby.
(Celý text)

Signatáři výzvy Greenpeace se ptají obchodů na přebytečné plasty
17. srpna 2018 10:05

PRAHA (ČTK) - Signatáři výzvy Plast je past ekologické organizace Greenpeace ČR se obracejí na supermarkety a obchody s dotazem, jak chtějí v budoucnu řešit problematiku plastových obalů. K výzvě, jež požaduje omezení jednorázových plastů, se během necelých tří týdnů přidalo více než 70 tisíc lidí. Informoval o tom tiskový mluvčí hnutí Lukáš Hrábek.
(Celý text)

Diamo obnovuje v Ostravě tři rybníky poškozené těžbou uhlí
17. srpna 2018 09:26

OSTRAVA (ČTK) - Státní podnik Diamo, který se stará o zahlazování následků hornické činnosti, dokončuje obnovu tří rybníků v ostravské části Nová Ves, jež poškodily poklesy způsobené dřívější těžbou uhlí. Vybudoval tam téměř kilometr dlouhé odtokové potrubí, rybníky odbahnil a zpevnil. Náklady na projekt činí téměř 11 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí Diama Jana Dronská.
(Celý text)

Divocí koně, zubři a pratuři budou mít v Milovicích víc místa. Rezervace se rozšířila na 240 hektarů
17. srpna 2018 08:52

PRAHA (Ekolist) - Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se včera odpoledne rozšířila zhruba o polovinu. Z původních 160 hektarů, které zaujímá od roku 2015, její rozloha nově narostla na 240 hektarů. „Rozšíření přišlo právě včas. Kvůli extrémním vedrům a suchu roste na pastvinách méně trávy, než obvykle. Na větší ploše tak zvířata najdou dostatek potravy,“ říká Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
(Celý text)

Živoucí fosilie našich vod - perlorodka říční
17. srpna 2018 01:00

PRAHA (Naše příroda) - Snad každý zná mořské perly jako malé lesknoucí se kuličky různých barev a odstínů. Ne každý však ví, že i ve vodách na našem území se od dávných dob vyskytuje skutečná perlorodka, vzdálená příbuzná té mořské. Jedná se o perlorodku říční (Margaritifera margaritifera, Linnaeus, 1758), velmi vzácného živočicha obývajícího naše oligotrofní vody. V minulosti byla cíleně lovena a decimována právě pro své perly, a ačkoliv se jí dostalo ve 20. a 21. století přísné ochrany, postupně vymírá a z našich vod tak mizí. Jednou z hlavních podmínek pro život perlorodky jsou totiž chladné vody s nízkou eutrofi zací, bez rozpuštěného anorganického vápníku, ale s přítomností vápníku organického, který se nachází v opadu z rostlinného materiálu. Už jen tyto charakteristiky se v našich současných vodotečích téměř nenachází a tím existenční problémy perlorodek zdaleka nekončí.
(Celý text)

Byt v Brně obsadili netopýři, majitelka na ně zavolala strážníky
16. srpna 2018 14:32

BRNO (ČTK) - Více než 160 netopýrů hvízdavých obsadilo byt seniorky v nejvyšším patře panelového domu v Brně-Králově Poli. Kvůli teplu hledali chladnější prostory. Žena na ně zavolala ve středu městkou policii. Z bytu je nakonec museli vypudit ošetřovatelé záchranné stanice Zoo Brno.
(Celý text)

Na Ústecku platí zákaz vstupu do lesa a zákaz odběru vod z potoků
16. srpna 2018 14:01

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Na Ústecku ode dneška platí zákaz vstupu do lesů a zákaz odběru povrchových vod. Rozhodl o tom magistrát na základě podnětů od Lesů ČR a vodohospodářů. ČTK o tom informovala mluvčí města Romana Macová. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu přibývá lesních požárů a vody v tocích je nedostatek.
(Celý text)

Zdravotní stav horských lesů v bývalých imisních oblastech se zlepšuje, zjistili lesníci
16. srpna 2018 13:54

PRAHA (Ekolist) - Každým rokem ověřují odborníci na ekologii lesa zdravotní stav horských lesů v bývalých imisních oblastech. V horách Krušných, Lužických, Jizerských, Orlických a v Krkonoších sbírají vzorky jehličí a půdy na chemické rozbory. Informuje o tom Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
(Celý text)

Lesy Vysočiny se kvůli suchu a smrkům zhoršují nejrychleji v ČR
16. srpna 2018 13:10

TELČ (ČTK) - Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je likviduje. Ve státních lesích pracovníci za letošních prvních sedm měsíců vytěžili 303.500 metrů krychlových kůrovcového dřeva, o 40 procent víc než loni za rok. Prognóza je špatná, řekl dnes ředitel krajského ředitelství Lesů ČR Jan Sovák na tiskové konferenci v lesích u Telče. Podobnou situaci podle něj lesníci na Vysočině nepamatují.
(Celý text)

Vědci v Brně detailně popsali virus nákazy včelího plodu
16. srpna 2018 10:22

BRNO (ČTK) - Tým brněnských vědců detailně popsal virus nákazy včelího plodu, který napadá včelstva po celém světě. Díky moderním metodám odhalili odborníci na povrchu viru malou bílkovinu, která hraje významnou roli v jeho množení. Článek popisující výzkumnou práci publikoval americký vědecký časopis PNAS.
(Celý text)

Celníci odhalili na letišti zásilky z Indie s rostlinou zmijovicí
16. srpna 2018 09:31

PRAHA (ČTK) - Celníci zajistili na pražském Letišti Václava Havla dva kilogramy tablet s obsahem rostliny zmijovice hadové, která spadá pod mezinárodní úmluvu CITES. Případ proto prověřují pro podezření z neoprávněného nakládání s planě rostoucími rostlinami. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ruzyňského celního úřadu Šárka Miškovská.
(Celý text)

Ochladíme planetu tím, že vypustíme do stratosféry aerosoly? Teoreticky to možné je, ale mělo by to dál zůstat sci-fi, říkají vědci
16. srpna 2018 01:56

PRAHA (Ekolist) - Zastavit klimatické změny a ochladit planetu. Něco takového je s pomocí solárního geoinženýringu alespoň teoreticky možné. Po praktické stránce je to už ale komplikovanější a výzkumníci z různých končin světa soudí, že to není zrovna dobrý nápad. Píše o tom Washington Post.
(Celý text)

Miss kompost – soutěž, kde o krásu jde jen okrajově
16. srpna 2018 01:05

PRAHA (Ekolist) - Název soutěže Miss kompost může vyvolat dojem, že vyhrát může jen pěkně vydesignovaný komerční kompostér. A někdo se třeba bojí, že jeho kompost není dost hezký, vlastně je to úplně obyčejný ošklivý kompost, takže jej do soutěže nepřihlásí. Chyba lávky!
(Celý text)

Ceny emisních povolenek v EU vystoupily na desetileté maximum
15. srpna 2018 23:32

LONDÝN (ČTK) - Ceny emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhaly na nejvyšší úroveň za deset let. Informovala o tom agentura Reuters. Zdražování povolenek znamená pro evropské elektrárny a továrny dodatečné náklady při spalování fosilních paliv, což má vliv mimo jiné na ceny elektřiny.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 870 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama