titulní strana > co píší jiní
V okolí Dukovan začal boj o 21 větrných elektráren
14. ledna 2008
DUKOVANY (MF Dnes) - Jednadvacet větrných elektráren chce vztyčit společnost ČEZ obnovitelné zdroje v okolí jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku. ČEZ si přitom prošlapával cestu k větrníkům už před rokem.

Návrh, aby se u dukovanských chladicích věží točily vrtule na čtyřiceti stožárech, však vyvolal obrovský odbor mezi lidmi. ČEZ se tehdy stáhl.

Jenže právě teď odstartovala společnost nové jednání o větrném parku. „Začínáme jednat s obcemi v okolí. Naše nabídka je solidní. Obce dostaly materiály,“ potvrdil za ČEZ obnovitelné zdroje Tomáš Szkandera, manažer projektu větrný park Dukovany.

Obyvatelé Dukovan o tom vědí v podstatě od čtvrtka. To našli ve schránkách informace od obecního úřadu a lístky k nové anketě.


V loňské anketě výstavbu zamítlo přes osmdesát procent Dukovanských. „Loni jsem řekla ne v anketě. Ale nyní budu souhlasit s výstavbou. Podle nového projektu budou větrníky dál od vesnice. Takmi nevadí. Navíc je to přínos pro obec. Dostaneme peníze za větrníky,“ hlásí obyvatelka Dukovan Jana Husáková.

„Mně s tím dejte všichni pokoj. Nechtěla jsem to loni, nechci to ani letos. Já pamatuju kraj bez chladicích věží. Nechci další monstra,“ hněvala se stará paní, jež odmítla zveřejnit jméno.

„Rozhodli jsme se, že příští sobotu uspořádáme veřejnou anketu, zda lidé chtějí větrníky v katastru Lipňan, který patří pod nás,“ zmínil se dukovanský starosta Miloš Kudera s tím, že ves má asi 800 obyvatel.

„Nedokážu odhadnout, jak se lidé vyjádří. Nás by se týkalo devět strojů. My zastupitelé ale budeme ctít a zcela respektovat názor obyvatel,“ zdůraznil Kudera. Starosta připouští, že Dukovanští jsou mezi mlýnskými kameny.

„Nám hrozí nebezpečí. Sousední Rešice totiž souhlasily s výstavbou. Když odmítneme větrníky na našem lipňanském katastru, tak ty rešické budou půl kilometru od našich baráků. Když řekneme ano lipňanskému katastru, máme je až čtyři kilometry daleko. A získali bychom peníze,“ popsal Kudera.

Kompenzace jsou dvojnásobné Podle starosty dostane za jeden stroj ves každý rok 210 tisíc korun v prvních pěti letech provozu. „Pak se to stupňuje po pěti letech. V patnáctém až dvacátém roku provozu to bude už 270 tisíc korun,“ nastínil Kudera. Kompenzace jsou zhruba dvojnásobné než ty, co nabízel ČEZ loni.

Kromě devíti větrníků v katastru Lipňan má vyrůst sedm na území Heřmanic, spadajících pod Rouchovany, kde žije přes jedenáct set obyvatel. I tady 76 procent voličů odmítlo v loňské anketě větrný park. „Situace se trošku změnila. Počet větrníků i jejich rozmístění je odlišné od původních plánů. My ale vyčkáme, až jak dopadne anketa v Dukovanech. Pak se rozhodneme, zda také otevřeme anketu znovu,“ reagoval rouchovanský starosta Vladimír Černý. Maličké Rešice se 365 obyvateli jediné už vztyčení pěti větrníků požehnaly. Vrtule by měly začít vyrábět elektřinu zhruba do čtyř let. Na Vysočině jsou zatím v provozu čtyři větrné elektrárny v Pavlově na Jihlavsku a jedna v Kámeni na Havlíčkobrodsku.

Michaela Šimová

Další články:
5. prosince 2022 06:30
3. prosince 2022 06:30
2. prosince 2022 06:30
1. prosince 2022 06:30
30. listopadu 2022 06:30

Online diskuse
Příčinu srpnového úhynu ryb na Liberecku policie nezná, posudky nepomohly
5. prosince 2022 12:28

HODKOVICE NAD MOHELKOU (ČTK) - Příčinu hromadného úhynu ryb u Hodkovic nad Mohelkou na Liberecku z letošního srpna policie nezná. K jejímu zjištění nepomohly ani analýzy odebraných vzorků. Případ tak nejspíše policejní vyšetřovatelka odloží s tím, že viníka se nepodařilo zjistit. Vyplývá to z vyjádření regionální mluvčí policie Ivany Balákové pro ČTK.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté zablokovali dopravu v Berlíně a Mnichově
5. prosince 2022 12:21

BERLÍN (ČTK) - Klimatičtí aktivisté z iniciativy Letzte Generation (Poslední generace) dnes v Německu po týdenní přestávce obnovili protestní akce a ráno zablokovali několik vytížených dopravních tahů v Berlíně a také v Mnichově. Demonstraci proti neplnění klimatických cílů OSN dnes před berlínským sídlem spolkového ministerstva životního prostředí uspořádalo i hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí).
(Celý text)

Indickou metropoli zahalil smog, soukromá výstavba byla pozastavena
5. prosince 2022 12:17

DILLÍ (ČTK) - Indické hlavní město Dillí dnes zahalil hustý smog, který bývá horší v chladnějším počasí. Vláda ve snaze zmírnit znečištění zakázala v metropoli a v jejím okolí soukromé stavební práce. Informuje o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Ze světa horních deseti tisíc: trofejní stromy jako symbol společenského postavení
5. prosince 2022 06:23

PRAHA (Ekolist) - Představte si, že vám na účtu leží pár nadbytečných miliard dolarů. Jachtu a soukromý ostrov už máte, ve vesmíru jste se byli podívat dvakrát. Co vám tedy chybí ke štěstí? Snad jen trocha zeleně v okolí vašeho honosného sídla. Jak to vyřešit, když nechcete na stín stromového velikána čekat 100 let? I tentokrát jsou vaše peníze odpovědí. Tedy, většinou.
(Celý text)

Monitoring eroze zaznamenal za 10 let 2500 událostí, MZe rozšíří ochranu
5. prosince 2022 01:35

PRAHA (ČTK) - Monitoring eroze zemědělské půdy v Česku zaznamenal za posledních deset let přes 2500 erozních událostí, z toho na více než 260 místech se objevily opakovaně, uvedl Státní pozemkový úřad (SPÚ). Podle Hnutí Duha může být případů výrazně více, protože monitoring vyplývá z dobrovolného hlášení. Ministerstvo zemědělství chce od roku 2024 rozšířit podíl ploch s přísnější protierozní ochranou. Zpřísnění ochrany může podle Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR ohrozit pěstování například kukuřice nebo brambor.
(Celý text)

V Amazonii ubylo za posledních 40 let deset procent vegetace, uvádí studie
5. prosince 2022 00:54

RIO DE JANEIRO (ČTK) - V Amazonii za posledních bezmála čtyřicet let ubylo deset procent původní vegetace, což je zhruba třetina rozlohy Evropské unie. Z většiny se jedná o deštné pralesy. V čele odlesňování stojí Brazílie, uvádí podle agentury AP nová studie.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí chce desetinásobně snížit limit pro nahlašování kyanidů
5. prosince 2022 00:50

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí připravuje v reakci na dva roky starou havárii na řece Bečvě desetinásobné snížení limitu pro nahlašování kyanidů v odpadech do veřejného registru. Mělo by tak podle něj být možné lépe sledovat vypouštění i nakládání s těmito vysoce nebezpečnými látkami. Nařízení úřad poslal do připomínkového řízení. Kyanidy se už v registrech dlouhodobě sledují, a to jako úniky do vod a do půdy a jako přenosy v odpadních vodách. Nyní musí firmy hlásit množství nad 500 kilogramů kyanidů v odpadech za rok.
(Celý text)

V Kaspickém moři uhynuly stovky kriticky ohrožených tuleňů
5. prosince 2022 00:34

MOSKVA (ČTK) - V Kaspickém moři uhynuly stovky kriticky ohrožených tuleňů, těla zhruba 700 mrtvých zvířat se našla vyplavená poblíž Machačkaly, která je správním střediskem ruské autonomní republiky Dagestán. Informovala o tom agentura DPA. Ruské úřady se snaží zjistit příčinu hromadného úhynu v ústí řeky Sulak, kde se stovky mrtvých ploutvonožců našly už před dvěma lety.
(Celý text)

Rusko sklidilo v okupované části Ukrajiny pšenici za miliardu dolarů, tvrdí NASA
5. prosince 2022 00:30

(ČTK) - Rusko letos sklidilo z ukrajinských polí pšenici v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů (23,1 miliardy korun), uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na základě analýzy svých satelitních snímků. Celková sklizeň pšenice na Ukrajině bude podle vesmírné agentury navzdory válce jen mírně podprůměrná.
(Celý text)

Londýnský "velký smog" před 70 lety byl impulz pro změnu přístupu k prostředí
4. prosince 2022 16:00

LONDÝN (ČTK) - Obloha zastíněná exhalacemi z všudypřítomných komínů se nejdéle od 19. století stala jedním z poznávacích znamení Londýna, škodlivé látky v ovzduší ovšem zároveň stály za velkým počtem úmrtí. Vrcholem se stal takzvaný velký smog, který britskou metropoli zasáhl mezi 4. a 9. prosincem 1952 a který způsobil smrt až 12.000 obyvatel Londýna. Jeho důsledkem ale byla i změna v přístupu k životnímu prostředí.
(Celý text)

Jak pomáhat krajině ve svém okolí, když nevlastním hektary pozemků?
4. prosince 2022 06:35

PRAHA (Ekolist) - Rádi byste pomohli krajině ve vašem okolí. Jenže jako z udělání nejste významný vlastník půdy, nemáte rybník ani les. Dá se krajině nějak pomoci, i když ji nevlastníte? O radu jsme požádali Kláru Duškovou z Nadace Via, autorku publikace Naše krajina.
(Celý text)

Státy se rozcházejí v názoru na celosvětovou smlouvu o omezování plastů
4. prosince 2022 02:40

MONTEVIDEO (ČTK) - První kolo jednání o celosvětové dohodě o plastech skončilo dohodou o ukončení znečištění plasty, ale země jsou rozdělené v názoru na to, zda by cíle a úsilí měly být globální a povinné, nebo dobrovolné a řízené jednotlivými státy, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Skupina G7 se připojila k EU v zastropování ruské ropy na 60 dolarech za barel
4. prosince 2022 02:06

WASHINGTON (ČTK) - Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se dohodly na zavedení maximální ceny za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel, tedy na úrovni, na které se shodla také Evropská unie. Vyplývá to ze společného prohlášení G7 a Austrálie. Západní země se dlouhodobě snaží omezit příjmy ruského režimu a připravit jej o zdroje k financování války na Ukrajině. Mluvčí Kremlu uvedl, že Rusko strop nepřijme a po analýze oznámí, jak bude reagovat.
(Celý text)

Průzkum: Více než polovina Čechů nerecykluje obaly od vánočních figurek
4. prosince 2022 01:50

PRAHA (ČTK) - Více než polovina Čechů nerecykluje alobalové obaly od figurek, které se prodávají hlavně před Vánoci nebo na svátek svatého Mikuláše. Do směsného odpadu je vyhazuje 51 procent lidí, 35 procent je správně vyhazuje do kontejneru na kovy. Zbývající lidé je vyhodí do špatného kontejneru. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury Ipsos pro společnost Nestlé mezi 500 respondenty.
(Celý text)

Horolezci budou mít symbolický hřbitov na jizerskohorském Poustevníkově kameni
4. prosince 2022 01:36

HEJNICE (ČTK) - Horolezci budou mít symbolický hřbitov na Poustevníkově kameni v Jizerských horách, slavnostně ho odhalí dnes dopoledne. Pamětní destičku tam budou mít průkopníci lezení v Jizerských horách a další význační lezci, kteří tam zanechali nějakou stopu, uvedl Zdeněk Melichar za horolezecký oddíl v Hejnicích.
(Celý text)

Záchranná stanice u Poděbrad chystá Vánoce pro zvířata, lidé mohou darovat krmení
4. prosince 2022 01:10

PODĚBRADY (ČTK) - Na podzim se do záchranné stanice Huslík u Poděbrad dostávají nejčastěji ježci, od září jich bylo přes 200. Kvůli častým mlhám ošetřují také více zvířat poraněných nárazem do překážek. Letos se zatím zaměstnanci stanice postarali zhruba o 2000 zvířat. Péče o ně je meziročně nákladnější. Na energiích a pohonných hmotách zatím zhruba o 100 000 korun. Lidé se mohou od 17. prosince zapojit do vánoční materiální sbírky a donést na stanici krmení, například masové konzervy, ovoce, zeleninu nebo tvrdý chleba a pečivo. ČTK to řekla mluvčí stanice Marta Kroča Bryndová.
(Celý text)

Vánočních stromků z lesů v Ralsku letos lesníci VLS darují rekordních 88
4. prosince 2022 00:40

RALSKO (ČTK) - Lesníci Vojenských lesů a statků (VLS) vybrali letos z lesů v Ralsku na Českolipsku při prořezávkách dosud nejvyšší počet 88 malých borovic a smrčků, které poslouží darem jako vánoční stromky. Lesníci je tradičně věnují dětským domovům, mateřským školám či domovům pro seniory po Libereckém kraji, sdělil mluvčí VLS Jan Sotona.
(Celý text)

Kanadská média řeší uprchlé krávy, chytit je nedokázali ani kovbojové
4. prosince 2022 00:03

MONTREAL (ČTK) - Velkou pozornost kanadských médií si v uplynulých týdnech vysloužilo stádo asi 20 krav, které uprchly v Québeku a zatím se nikomu nepodařilo je chytit, ani profesionálním kovbojům, napsala agentura AFP. Skot nejenže působí zmatek, ale rovněž má na svědomí obrovské škody na polích.
(Celý text)

Zvířata nemůžeme obléknout do svetrů. Pomozte záchranným stanicím pečovat o zraněná zvířata
3. prosince 2022 06:54

PRAHA (Ekolist) - Národní síť záchranných stanic, které se starají o zraněné a handicapované volně žijící živočichy, spustila vánoční kampaň Ježíšek pro zvířata. Přispět může každý milovník přírody a stát se tak skutečným Ježíškem pro zvířata. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
(Celý text)

Nedostatek živin v lesních půdách ohrožuje zdravý růst budoucích lesů. Pomoci může hnojivo se zeolity
3. prosince 2022 06:20

PRAHA (Ekolist) - Půda má zásadní význam pro výživu a stabilitu lesních porostů. Její vznik je velmi pomalý, jeden centimetr půdy se tvoří až sto let. V posledních přibližně 150–200 letech dochází působením průmyslových imisí k významnému narušování a poškozování lesního prostředí včetně půdy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1846 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama