titulní strana > co píší jiní
Kolik energie se skrývá pod Litoměřicemi?
28. listopadu 2006
LITOMĚŘICE (MF Dnes) - Litoměřická radnice může získat levný zdroj tepla nebo ztratit osm milionů korun. Připravuje totiž zkušební několikakilometrový vrt do země, který ukáže, zda s pomocí geotermální energie může vytápět město či vyrábět elektřinu.

Přípravy na provedení zkušebního vrtu začaly v areálu bývalých kasáren Jiřího z Poděbrad minulý týden. „Samotné práce začnou zhruba za deset dní,“ uvedla včera vedoucí odboru rozvoje na litoměřické radnici Venuše Brunclíková. Trvat by pak měly až do března příštího roku. Pokud testy potvrdí, že z horniny pod městem lze výhodně získávat energii, nechá radnice vybudovat dva trvalé vrty, které půjdou až do hloubky pěti kilometrů.

„Prvním vrtem bude proudit studená voda do horké rozpukané skály. Druhým vrtem se pak vrátí v podobě horké páry,“ popsal princip geotermálního vrtu vedoucí odboru životního prostředí v Litoměřicích Pavel Gyndler.

Pára získaná ohřátím vody hluboko pod zemí by se využívala na výrobu elektřiny nebo k vytápění města. Tepla z vrtu by dokonce mohlo být tolik, že by nahradilo současnou centrální výtopnu a navíc by mělo být i levnější. Energii z podzemí by Litoměřice mohly získávat už v roce 2010.

Geotermální energie by obyvatelům města mohla přinést i další užitek. „V případě, že by byl projekt úspěšný, napojily by se na něj další aktivity. Uvažovalo se tu již například o zřízení malého lázeňského střediska, o vytápění fotbalové plochy nebo o vybudování tropických skleníků,“ naznačil už dříve v rozhovoru pro MF DNES starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Zkušební vrt bude stát 63 milionů korun. Většinu peněz zaplatilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Náklady na vybudování trvalého geotermálního vrtu se odhadují na více než jednu miliardu korun. Na financování se může podílet například Evropská investiční banka. Její zástupce, bývalý ministr financí Ivan Pilip, kvůli tomu navštívil Litoměřice v létě. Geotermální energii už od loňského roku využívá ústecká zoo, která s její pomocí vytápí své pavilony a správní budovu.

Tomáš Kassal

Další články:
15. srpna 2022 07:40
13. srpna 2022 05:15
12. srpna 2022 10:05
11. srpna 2022 05:49
9. srpna 2022 04:59

Online diskuse
Při požáru statku v Bavorsku u hranic s Českem uhynulo 40 kusů skotu
16. srpna 2022 09:24

BERLÍN (ČTK) - Při požáru statku v Bavorsku u hranic s Českou republikou uhynulo v noci na dnešek asi čtyřicet kusů skotu. Bojovat s plameny pomáhali německým hasičům i jejich čeští kolegové, uvedla bavorská televize BR24. Příčina požáru známá není, škodu odhadla policie na 1,5 milionu eur (zhruba 37 milionů Kč).
(Celý text)

Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí místa se zvýšenou teplotou
16. srpna 2022 00:59

HŘENSKO (ČTK) - Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí pomocí dronů, termokamer či dalekohledů místa se zvýšenou teplotou. S kontrolami po požáru, který se rozhořel 24. července, jim pomáhají i strážci parku, na pomoc se vypravili také pracovníci z národních parků na Šumavě, v Krkonoších či Podyjí, řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov. Objevená ložiska, většinou doutnající půdu, hasiči prolévají vodou a rozhrabávají motykami, informoval ČTK mluvčí hasičů Milan Rudolf. Doplnil, že částečně pomohl slabý déšť.
(Celý text)

Elektřina je v Evropě na rekordu, megawatthodina v Německu stojí 475 eur
16. srpna 2022 00:53

LONDÝN (ČTK) - Ceny elektřiny v Evropě se vyšplhaly na další rekord, podle analytiků je to zejména reakce na pokračující zdražování zemního plynu. Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v Německu se včera na evropské energetické burze European Energy Exchange (EEX) zvýšila o více než tři procenta na 475 eur (11 600 Kč) za megawatthodinu (MWh). Za poslední dva měsíce se zhruba zdvojnásobila a je téměř šestkrát vyšší než před rokem, uvedla agentura Bloomberg.
(Celý text)

Ruská společnost Gazprom zvýšila dodávky zemního plynu do Maďarska
16. srpna 2022 00:51

BUDAPEŠŤ (ČTK) - Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila dodávky plynu do Maďarska nad objem stanovený v dlouhodobé smlouvě. Zvýšené dodávky byly zahájeny v pátek ráno, uvedla agentura MTI. Odvolává se přitom na sdělení tajemníka ministerstva zahraničních věcí a obchodu Tamáse Menczera.
(Celý text)

Rakovnické fotbalové hřiště nemá dost vody pro zavlažování, město hledá zdroje
16. srpna 2022 00:29

RAKOVNÍK (ČTK) - Rakovnické fotbalové hřiště TJ Tatran nemá dost vody pro zavlažování, proto město hledá další zdroje. Má je ukázat vrt v místě historického uhelného dolu. Práce začnou nejdříve v říjnu. Smlouva s firmou, která vrt udělá, je podepsaná. Město nyní vyřizuje potřebná úřední povolení, řekla ČTK mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová.
(Celý text)

V Brně vyjede první popelářské auto na elektřinu
16. srpna 2022 00:20

BRNO (ČTK) - Městská odpadová společnost SAKO Brno vyšle v úterý poprvé do ulic auto na svoz odpadu poháněné elektřinou. Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde o první popelářský vůz v Česku, který bude jezdit na elektřinu. I když jeho pořizovací cena 12 milionů korun je výrazně vyšší než cena klasického naftového auta, díky levnějšímu provozu se jeho nákup vyplatí, investice se vrátí do několika let. SAKO totiž vyrábí elektřinu a díky osazování vlastních objektů fotovoltaickými panely jí bude vyrábět stále více, řekl Hladík při představení vozu novinářům.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí letos nabídne 7,5 miliardy na vodovody i kanalizaci
16. srpna 2022 00:13

PRAHA (ČTK) - Téměř 7,5 miliardy korun letos nabídne ministerstvo životního prostředí (MŽP) z nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) na nové vodovody, výstavbu čistíren odpadních vod i kanalizací. První čtyři výzvy MŽP spustilo a jeho zástupci je představili na tiskové konferenci. V OPŽP 2021-2027 je na projekty zlepšující přístup k pitné vodě či lepšího čištění vod dohromady 14 miliard korun, skoro deset miliard pak podpoří opatření k zlepšení zadržování vody v krajině. Menší obce, mohou také žádat o dotaci na spolufinancování projektů podpořený z OPŽP.
(Celý text)

Počet obětí rekordních záplav v Pákistánu vzrostl na 618 lidí
16. srpna 2022 00:03

(ČTK) - Za posledních šest týdnů zemřelo při rekordních přívalových povodních v Pákistánu 618 lidí. Aktuální údaje zveřejnila pákistánská národní agentura pro přírodní katastrofy, na začátku tohoto měsíce uváděla 549 obětí. Voda zničila téměř 70 000 domů, píše s odkazem na úřady agentura DPA.
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté ve Francii vyplnili golfové jamky cementem
15. srpna 2022 19:43

PAŘÍŽ (ČTK) - Ekologičtí aktivisté v jižní Francii vyplnili golfové jamky cementem na protest proti výjimkám z omezení na spotřebu vody, které v době extrémního sucha platí pro golfová hřiště. Zatímco v nejhůře postižených obcích nemohou obyvatelé zalévat zahrady ani mýt auta, golfová hřiště byla celostátních omezení ušetřena, píše zpravodajský web BBC.
(Celý text)

Španělsko chystá plynovodní spojení s Francií, záležet bude i na zájmu EU
15. srpna 2022 14:20

KYJEV (ČTK) - Španělsko chystá nové plynovodní spojení s Francií, které by mohlo být v provozu už na jaře příštího roku. uvedla španělská ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová, do jejíž kompetence spadá rovněž energetika. Záležet ale podle ní bude na tom, zda se Francie a další evropské země na projektu dohodnou.
(Celý text)

Německo se obává možné kontaminace vodou z Odry, uzavřelo plavební kanál
15. srpna 2022 12:44

BERLÍN (ČTK) - Polské a německé úřady prozatím stále neznají příčinu masového úhynu ryb v Odře, Německo ale z obav z možné kontaminace svých vodních toků pozastavilo dopravu v kanále Odra-Spréva a uzavřelo tamní plavební komory. Ve Štětínském zálivu, který Německo s Polskem sdílejí a do kterého Odra ústí, budou uhynulé ryby odchytávány s pomocí norných stěn.
(Celý text)

Odpadní vody v Praze se kromě covidu nově testují i na opičí neštovice
15. srpna 2022 11:10

PRAHA (ČTK) - Odpadní vody v Praze se od začátku srpna testují i na opičí neštovice. V tiskové zprávě o tom informovaly Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Výsledky vyhodnocuje Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) a Vojenský zdravotní ústav. Podobně už téměř rok sledují v odpadních vodách výskyt covidu-19. Výsledky očekávají na konci srpna. Laboratoře potvrdily dosud 35 případů opičích neštovic, z nich 27 v metropoli.
(Celý text)

Na evangelické faře v Poděbradech si začali vyrábět elektřinu ze slunce
15. srpna 2022 10:52

PODĚBRADY (ČTK) - Na střeše evangelické fary v Poděbradech vyrábí od začátku srpna elektřinu 16 fotovoltaických panelů. Malá fotovoltaická elektrárna s výkonem zhruba 6,5 kW sníží na faře náklady na elektřinu zhruba o polovinu. Investici na pořízení fotovoltaiky ve výši přes 480.000 korun uhradila církev částečně ze státní dotace, částečně sama. ČTK to řekl farář sboru Českobratrské církve evangelické v Poděbradech Martin Fér.<
(Celý text)

Illinois se snaží podpořit konzumaci invazivních ryb, přejmenuje je
15. srpna 2022 09:20

WASHINGTON (ČTK) - Americký stát Illinois přejmenuje invazivní druhy kaprovitých ryb ve snaze podnítit zájem obyvatel o jejich konzumaci, píše agentura Reuters. Kaprovité ryby v Illinois ohrožují říční ekosystém už desítky let, jako potravina ale nejsou mezi lidmi populární.
(Celý text)

Podle polského úřadu nebyla do Odry na konci července vypuštěna dodatečná voda
15. srpna 2022 01:03

VARŠAVA (ČTK) - Do řeky Odry nebyla na konci července a na počátku srpna vypuštěna dodatečná voda, uvedl polský vodohospodářský úřad. Takové informace přitom šíří polská i německá média v souvislosti s hromadným úhynem ryb v řece. Krátkodobé vzedmutí hladiny bylo podle úřadu důsledkem vydatných dešťů v České republice, kde Odra pramení. Polská ministryně životního prostředí dnes řekla, že jako důvod úhynu ryb ještě není možné vyloučit otravu.


(Celý text)

Hasiči v Českém Švýcarsku prolévali ložiska, která odhalily drony, našli i další
15. srpna 2022 00:51

HŘENSKO (ČTK) - Hasiči v národním parku České Švýcarsko v neděli prolévali žhavá ložiska, která ráno odhalily drony v okolí Pravčické brány, Gabrieliny stezky a také na Stříbrném hřebenu. Během dne ale hlídky odhalily i další doutnající místa v oblasti Křídelní nebo Tetřeví stěny, hasiči rozhrabávali a prolévali i doutnající místa na Bouřňáku a na Větrovci. V podvečer se objevila další žhavá místa u Pravčické brány, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf.
(Celý text)

Senátní výbor požádal vládu o pomoc dobrovolným hasičům kvůli požáru v parku
15. srpna 2022 00:45

PRAHA (ČTK) - Vláda by měla v souvislosti s požárem v Národním parku České Švýcarsko uhradit náklady, které vznikly sboru dobrovolných hasičů, a zároveň dostatečně zajistit jejich investiční a provozní potřeby. Zároveň by měla vyčlenit finance na obnovu požárem poškozené veřejné turistické infrastruktury a zajistit alespoň základní pomoc ke zmírnění dopadů požáru pro region Českého Švýcarska. Kabinet k tomu tento týden vyzval senátní výbor pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí.
(Celý text)

Olomoucká zoo chystá vypuštění letošního mláděte sovy pálené do přírody
15. srpna 2022 00:24

OLOMOUC (ČTK) - Olomoucká zoologická zahrada připravuje vypuštění letošního mláděte sovy pálené do volné přírody. Letos se jí podařilo odchovat jedno mládě, samičku narozenou v červnu. Na vracení sovy pálené zpět do české krajiny se olomoucká zoo podílí dlouhodobě. Repatriace živočichů zpět do volné přírody je jedním z vrcholů činnosti moderních zoologických zahrad, informovala ČTK mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Záměr spalovny odpadu v Opatovicích bude muset podstoupit posouzení EIA
15. srpna 2022 00:06

OPATOVICE NAD LABEM (ČTK) - Záměr vzniku zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO), které chce ve svém areálu vybudovat elektrárna Opatovice, bude muset podstoupit posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Ve zjišťovacím řízení o tom rozhodlo ministerstvo životního prostředí. Proti plánu vystupují některé okolní obce a spolky, připomínky mají i úřady.
(Celý text)

Norské úřady utratily mrožici Freyu, která se těšila přílišnému zájmu lidí
14. srpna 2022 15:24

(ČTK) - Norské úřady utratily mrožici Freyu, jejíž přítomnost ve fjordu u norského hlavního města Osla lákala mnoho lidí, aby si přišli živočicha zblízka prohlédnout. Přílišný zájem ohrožoval ploutvonožce i zvědavce.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1775 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama