titulní strana > co píší jiní
Akvaponie — pěstování bez plýtvání?
3. listopadu 2019 01:35

PRAHA (Sedmá generace) - Stojíme okolo kulaté nádrže o velikosti dětského bazénku ve sklepení bývalého vojenského prostoru v Přáslavicích u Olomouce. Před očima se nám míhá několik desítek dospělých pstruhů. Úzkou chodbičku vedoucí k nádrži lemují baňaté hlávky salátu, který zde roste bez půdy, slunečního svitu a přidaných chemických hnojiv. Potřebné živiny totiž rostliny získávají díky vodě proudící z nádrže se pstruhy. Tomuto vzájemnému soužití rostlin a ryb se říká akvaponie, a i když se o něm v Česku zatím příliš nemluví, naši průvodci akvaponickou farmou Flenexa, Michal Netolický a Miroslav Fojtík, v něm vidí velký potenciál. Oprávněně?
(Celý text)

Speciální budky pro vzácné puštíky bělavé mají i malé zrcátko
3. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z Plzeňska instalovali ve spolupráci s lesníky speciální budky pro naše nejvzácnější sovy puštíky bělavé v Českém lese.
(Celý text)

Výzkum: Lidé ze sídlišť vyhodí do popelnice 33 kg potravin ročně
3. listopadu 2019 00:49

BRNO (ČTK) - Lidé na sídlištích vyhodí do popelnice průměrně 33 kilogramů potravin ročně. Vyplývá to z prvních výsledků, které získali výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně. Je to výrazně více, než lidé odhadovali v dotazníku, v něm uvedli mírně přes čtyři kilogramy, řekla v pátek na tiskové konferenci vedoucí projektu Lea Kubíčková z Ústavu marketingu a obchodu.
(Celý text)

V Grónsku sázejí na turistiku, ale s ohledem na přírodu
3. listopadu 2019 00:30

KULUSUK (ČTK) - Klouzat v kajaku podél modrobílých ledovců nedaleko přístavu, procházet se mezi barevnými domky, vypravit se na výlet do zasněžené přírody: koncem indiánského léta dosahuje na malém grónském ostrově na východě Grónska svého vrcholu turistická sezóna, píše agentura AFP.
(Celý text)

Rada pro výzkum ocenila botanika Václava Větvičku
2. listopadu 2019 01:10

PRAHA (ČTK) - Botanik, dendrolog a popularizátor vědy Václav Větvička ve středu převzal v pražském Hrzánském paláci Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Ocenění mu předal ministr průmyslu a obchodu a místopředseda RVVI Karel Havlíček. Větvička působí také jako spisovatel, publicista a moderátor. S oceněním se pojí odměna 350.000 korun, uděluje se za propagaci a popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.
(Celý text)

Britský vědec pojmenoval nově popsaného brouka po Thunbergové
2. listopadu 2019 00:55

LONDÝN; (ČTK) - Po švédské aktivistce Gretě Thunbergové, která se zasazuje za ochranu klimatu, pojmenoval britský vědec nově popsaný druh brouka. Maličký, medově zbarvený brouček z čeledi pírníkovitých (Ptiliidae) se bude jmenovat Nelloptodes gretae, informovalo minulý týden londýnské Přírodopisné muzeum.
(Celý text)

Studie: V Německu nebezpečně ubylo pavouků a hmyzu
2. listopadu 2019 00:50

(ČTK) - V Německu za posledních deset let dramaticky ubylo pavouků a hmyzu, prokázala nová studie odborníků z Technické univerzity v Mnichově. Za úbytek členovců v lesích a na loukách může intenzivní zemědělství, tvrdí výzkumníci, o jejichž projektu informovala agentura DPA. Vědci v období 2008-2017 nasbírali v lesích a na loukách po celém Německu přes milion členovců patřících k více než 2700 druhům. Výsledky ukázaly, že počet druhů za zkoumanou dobu poklesl o 34 procent na loukách a o 36 procent v lesích.
(Celý text)

Finsko "kupčilo" s emisemi: kácení lesů tak uhlík neprodukovalo
1. listopadu 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Finsko poeticky nazýváme Zemí tisíce jezer, ale poslední dvě desetiletí je to hlavně země tisíců hospodářských lesů. Lesy spoluvytvářená ekonomika se tu stala zdrojem blahobytu a růstu, ale v poslední době také zdrojem kontroverzí. Finské neziskovky nyní upozornily na ne zrovna férové jednání finské vlády a Ministerstva zemědělství, která se snaží s Evropskou unií domluvit „trochu jiné podmínky“ pro výpočet národní uhlíkové bilance. Píše o tom FERN.org.
(Celý text)

Senát schválil snazší vznik malých vodních děl k zachycování vody
1. listopadu 2019 00:40

PRAHA (ČTK) - Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Počítá s tím novela stavebního zákona a dalších zákonů z pera poslanců ČSSD, ANO, KSČM a SPD, kterou včera schválil Senát na závěr své říjnové schůze. Normu nyní dostane k podpisu prezident.
(Celý text)

Senát schválil novelu, jež má usnadnit boj s kůrovcem
1. listopadu 2019 00:33

PRAHA (ČTK) - K rychlejšímu a snazšímu boji s kůrovcovou kalamitou má pomoci lesní novela, kterou včera schválil Senát. Zavede mimo jiné pravidla pro příspěvky soukromým vlastníkům lesů na jejich obnovu. Senátoři předlohu poslali k podpisu prezidentovi navzdory kritice změn mysliveckého zákona, na jejichž základě bude moci stát regulovat počty spárkaté zvěře, která se podílí na ničení sazenic stromů. Převážil názor, že horní komora by měla vlastníkům lesů umožnit čerpání peněz co nejrychleji.
(Celý text)

V Průhonicích vzniká stezka z dřevin odolávajících suchu
1. listopadu 2019 00:27

PRŮHONICE (ČTK) - V Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy vzniká stezka z dřevin odolávajících suchu. Odborníci ověřují jejich vlastnosti i to, zda jsou vhodné pro sázení ve městech. Podle Ivana Suchary, ředitele průhonického Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, by při výběru měly dostávat přednost především původní listnaté druhy stromů. Ideálně by měly pocházet z daného regionu a musí být vhodné pro konkrétní stanoviště.
(Celý text)

Thunbergová odmítla ekologickou cenu Severské rady
1. listopadu 2019 00:23

(ČTK) - Mladá švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunbergová odmítla v úterý přijmout ekologickou cenu, kterou uděluje Severská rada. Hlavním cílem této organizace je prohlubovat spolupráci mezi státy severní Evropy na parlamentní a ministerské úrovni. Své rozhodnutí Thunbergová zdůvodnila tím, že ekologické hnutí nepotřebuje další ocenění, ale to, aby mocní lidé po celém světě začali naslouchat vědcům.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí rozhodne o výjimce pro Chvaletice v první polovině listopadu
1. listopadu 2019 00:22

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) rozhodne o výjimce z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice v první polovině listopadu. Dosud úřad čekal na vyjádření dotčených orgánů. Na dotaz novinářů to včera uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva. Zamítnutí výjimky mimo jiné žádají aktivisté z hnutí Against Coal, kteří protestují proti těžbě uhlí na velkorypadle v lomu ve Vršanech u Mostu Rypadlo obsadili v úterý ráno na protest proti zvažovanému prodeji elektrárny Počerady firmě Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Téže firmě patří chvaletická elektrárna.
(Celý text)

Německý soud: Vládu nelze donutit k dodržování klimatických cílů
1. listopadu 2019 00:19

BERLÍN (ČTK) - Německou vládu není možné donutit k dodržování jejích vlastních klimatických závazků, rozhodl včera správní soud v Berlíně. Se svou žalobou tak neuspěla trojice farmářských rodin, které právě to požadovaly. Šlo o první takový proces ve spolkové republice, která už počítá s tím, že své klimatické cíle pro rok 2020 nedodrží.
(Celý text)

Přípravu remízků v polích brzdí v ZOD Brniště pozemkové úpravy
1. listopadu 2019 00:15

BRNIŠTĚ (ČTK) - Plánované budování remízků, kterými chtělo ZOD Brniště na Českolipsku rozdělit velké lány, zkomplikovaly pozemkové úpravy. Týká se to zhruba 80 procent pozemků na nichž hospodaří. Dokud nejsou pozemkové úpravy hotové, není možné tam vysadit strom, řekl v pondělí vedoucí rostlinné výroby Pavel Cihlář. Rozdělení pozemků nařídilo ministerstvo zemědělství, které omezilo od příštího roku na půdách ohrožených erozí výsev jedné monokultury na plochu maximálně 30 hektarů.
(Celý text)

Španělsko nabídlo uspořádat konferenci o klimatu místo Chile
1. listopadu 2019 00:13

MADRID (ČTK) - Španělsko se nabídlo jako hostitel nadcházející prosincové konference OSN o změnách klimatu (COP25) poté, co ve středu kvůli pokračujícím demonstracím pořadatelství na poslední chvíli odmítlo Chile. Španělský premiér Pedro Sánchez navrhl, že by se konference mohla konat v Madridu, a to ve stejném termínu, kdy se akce měla odehrát v chilské metropoli, tedy od 2. do 13. prosince. OSN španělskou nabídku posoudí na svém zasedání v Bonnu příští týden.
(Celý text)

V Brně bude třídit plasty a papír poloautomatická linka
1. listopadu 2019 00:10

BRNO (ČTK) - Městská společnost SAKO Brno, která má na starosti odpadové hospodářství, postaví ve svém areálu poloautomatickou linku na dotřiďování plastových a papírových odpadů. Do provozu má být uvedená do konce roku 2022 a stát bude 150 milionů korun. Měla by výrazně přispět k lepšímu vytřídění a tedy využití odpadů, je mnohem efektivnější než ruční třídění, uvedl včera v tiskové zprávě náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

ČIŽP pokutovala firmu z Českých Budějovic, že ořezala větve stromů
1. listopadu 2019 00:07

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 175.000 korun firmě Černěveský Háj z Českých Budějovic, která podle ČIŽP ořezala větve mohutných dubů a lip a stromy tak trvale poškodila. Společnost se proti pokutě odvolala k ministerstvu životního prostředí (MŽP), to odvolání zamítlo. Sankce je pravomocná. ČIŽP řeší ročně desítky podobných případů. Včera to řekla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Jednatel firmy Černěveský Háj Josef Jůn včera ale řekl, že se dále odvolá. Uvedl, že jeho firma větve stromů neořezala.
(Celý text)

Jaká jsou úskalí trofejového lovu? Živý rozhovor s Pavlou Říhovou dnes odpoledne
31. října 2019 12:43

PRAHA (Ekolist) - Může trofejový lov ohrožovat genetickou vybavenost populace střílením těch nejlepších kusů? Musí se opravdu regulovat stavy zvěře odstřelem? Co lov způsobuje na jednotlivých trofických úrovních? A co tzv. "canned hunting", tedy chov zvěře v klecích, která je vypuštěna k odstřelu zdrogovaná? Je možné chránit lvi, nosorožce, slony ale i další ohrožené druhy bez střílení? Hostem debaty na Biodiversi.tv bude Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES na České inspekci životního prostředí.
(Celý text)

Za silnice kvetoucí! Britové budují kolem asfaltu luční pásy
31. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - K tomu, abyste při popisu frekventované silnice upřímně užili slovo „nádherná“, byste za normálních okolností potřebovali víc než jen malé množství fantazie. Jenže v případě přivaděčů Stovell Road a Broadway na dálnici M40 u Rotterhamu přehánět nebudete. Šedivý asfalt tu už šestým rokem doplňují pásy kvetoucích lučních rostlin; k radosti obyvatel, řidičů i hmyzích opylovačů. Píše o tom BBC.
(Celý text)

Za silnice kvetoucí! Britové budují kolem asfaltu luční pásy
31. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - K tomu, abyste při popisu frekventované silnice upřímně užili slovo „nádherná“, byste za normálních okolností potřebovali víc než jen malé množství fantazie. Jenže v případě přivaděčů Stovell Road a Broadway na dálnici M40 u Rotterhamu přehánět nebudete. Šedivý asfalt tu už šestým rokem doplňují pásy kvetoucích lučních rostlin; k radosti obyvatel, řidičů i hmyzích opylovačů. Píše o tom BBC.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 930 | 931 | 932 | 933 | 934 | .. | 2139 | Další
Další články:
4. května 2024 05:45
3. května 2024 17:08
3. května 2024 05:59
2. května 2024 06:00
1. května 2024 06:00

Online diskuse
Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Sněmovna schválila novelu, která má omezit rizika havárií na řekách
3. května 2024 19:04

PRAHA (ČTK) - Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Schválená předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Původně jim podle vládního návrhu měla přibýt povinnost kontinuálního měření. Sněmovna ale tuto povinnost změnila na nepřetržité sledování znečištění odpadních vod. Předloha, která reaguje především na otravu Bečvy z roku 2020, nyní zamíří do Senátu.
(Celý text)

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky
3. května 2024 16:59

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
(Celý text)

Kam za Vítáním ptačího zpěvu?
3. května 2024 14:30

PRAHA (Ekolist) - Mezi nejsilnější zážitky v přírodě patří poslech ranního koncertu ptáků. Pro to stojí za to si přivstat.
(Celý text)

Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
3. května 2024 11:57

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě
3. května 2024 11:55

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
(Celý text)

Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor
3. května 2024 11:51

PRAHA (ČTK) - Agrární komora (AK ČR) požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Výborný na síti X uvedl, že se o dopise dozvěděl z médií, a navíc těsně před briefingem, označil proto takové jednání za neférové. Mluvčí AK ČR Barbora Pánková na dotaz ČTK uvedla, že dopis byl odeslán včera dopoledne standardní cestou tak, aby ministr měl podklady co nejdříve.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama