titulní strana > co píší jiní
Vliv zábavní pyrotechniky a ohňostrojů na ptáky
10. ledna 2020 01:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Ohňostroje vyvolávají napříč společností smíšené pocity. Část populace ohňostroje a pyrotechniku vítá jako nevšední zábavu, druhá část vnímá takovou zábavu spíše negativně, a to z různých individuálních důvodů. Tento článek vznikl z aktuální potřeby posoudit škodlivost zábavní pyrotechniky na volně žijící ptáky z pohledu jejich biologie a z potřeby zasadit konkrétní kauzy do legislativního rámce zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny („ZOPK“) v aktuálním znění.
(Celý text)

Spojené státy letos čeká nedostatek cukru. Hovoří o zásahu vyšší moci
10. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Američtí výrobci cukru bijí na poplach, protože loňská (2019) špatná úroda se odrazí na dostupnosti i ceně sladkého zboží. Ve své omluvě ke spotřebitelům používají právnický termín force majeure, tedy zásah vyšší moci. Tak se totiž v řeči advokátů označuje nikým nezaviněná a nepředvídaná událost, která znemožňuje naplnění smluvních požadavků. V tomto případě špatné počasí. Jak ale píše NPR.org, vyloženě špatná zpráva to není.
(Celý text)

Alejí roku 2019 je památné stromořadí u Rakovnického potoka
10. ledna 2020 00:30

BRNO (ČTK) - Nejkrásnější alejí roku 2019 se ve veřejné anketě stalo historické stromořadí u Rakovnického potoka ve Středočeském kraji, které tvoří lípy, jilmy a javory. V devátém ročníku soutěže mohli lidé vybírat z rekordních 96 nominací ze všech krajů. V tiskové zprávě to včera oznámil ekologický spolek Arnika, který soutěž Alej roku pořádá. Na druhém místě se umístila platanová alej na Rejskově třídě v Prostějově, na třetím místě skončila alej vedoucí ke Kozmickým ptačím loukám u Hlučína na Opavsku.
(Celý text)

Trump chce uvolnit ekologické regulace, aby ulehčil velké stavby
10. ledna 2020 00:27

WASHINGTON (ČTK) - Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa včera představila návrh změn v zákoně o ochraně životního prostředí, které by měly zrychlit a ulehčit schvalování velkých infrastrukturních projektů jako jsou stavby ropovodů, plynovodů, silnic nebo otevírání nových dolů. Podle agentury AP je to první takto významná změna pravidel za posledních 40 let. Mírnější posuzování vlivu staveb na životní prostředí kritizují ekologové, podle nichž budou mít velcí investoři jednodušší cestu k prosazení kontroverzních projektů.
(Celý text)

Vědci chtějí v Antarktidě sledovat vliv klimatu na led i život
10. ledna 2020 00:25

BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity budou letos v Antarktidě sledovat dopady klimatické změny na ledovce, permafrost, jezera, vodní toky, půdu a veškerý život od mikroorganismů až po nižší rostliny. Na základnu Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse by měla odjet v pátek 17. ledna z Česka devítičlenná výprava. Koncem ledna by pak měla vyrazit další šestičlenná expedice na Nelsonův ostrov v souostroví Jižní Shetlandy, kde bude sbírat vzorky pro další výzkum.
(Celý text)

Většina respondentů by v Krkonoších zavedla vstupné
10. ledna 2020 00:20

(ČTK) - Typickým návštěvníkem Krkonoš je aktivní turista, který poznává hory po značených stezkách v zimě i v létě, přijel za přírodou, přespí a vrací se opakovaně. Většina návštěvníků vítá, že jsou Krkonoše národním parkem a téměř dvě třetiny dotazovaných by bylo pro zavedení vstupného, vyplynulo z výzkumu, který probíhal na obou stranách Krkonoš od léta 2018 do konce jara 2019. Dnes to sdělili zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).
(Celý text)

V Brně v lednu odvezou zhruba 15 tun vánočních stromků
10. ledna 2020 00:18

BRNO (ČTK) - V Brně každoročně odvezou během ledna 15 tun vánočních stromků, kterých se lidé po svátku Tří králů zbavují. Podle mluvčí městské odpadové společnosti SAKO Brno Anety Bublové už se lidé naučili, že pokud vyhazují větší strom s průměrem kmene nad pět centimetrů, musí jej rozřezat na menší části, aby se dal hodit do automatického lisu popelářského auta.
(Celý text)

Při Ptačí hodince lidé pomohou s výzkumem zimujících ptáků
10. ledna 2020 00:16

(ČTK) - Nová data o ptácích zimujících v Česku přinese akce Ptačí hodinka, která se koná od pátku do neděle 12. ledna. Laici budou po dobu jedné hodiny pozorovat ptáky, kteří přilétnou ke krmítkům. Výsledky pravidelného sčítání, které pořádá Česká společnost ornitologická, poslouží vědcům k dalšímu výzkumu.
(Celý text)

Z pražského vánočního stromu budou charitativní stoly
10. ledna 2020 00:14

PRAHA (ČTK) - Z vánočního stromu, který stál na Staroměstském náměstí v Praze, vyrobí brněnští truhláři stoly, které svými kresbami ozdobí malíř Marek Číhal. Stoly se budou dražit pravděpodobně na jaře tohoto roku. Za peníze z aukce se vysadí nové stromky. Sdělil to ředitel truhlářské firmy, která vánoční strom zpracovává, Petr Vlk.
(Celý text)

Ostrovská školka chce úpravou zahrady podpořit výuku v přírodě
10. ledna 2020 00:12

OSTROV (ČTK) - V Ostrově na Karlovarsku chtějí upravit zahradu v mateřské škole v Halasově ulici. Školka se chce zapojit do programu Přírodní zahrady, vyhlášeného Státním fondem životního prostředí. Chce tím podpořit výuku dětí ve venkovním prostředí. Školka bude žádat na úpravu své zahrady o dotaci 500.000 korun, přičemž 75.000 korun dá z vlastních prostředků, řekl místostarosta Ostrova Marek Poledníček (Ostrováci.cz).
(Celý text)

ČIŽP pokutovala firmu AGPI za únik amoniaku a úhyn ryb
10. ledna 2020 00:10

MILEVSKO (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila firmě Agpi pokutu 200.000 korun za únik amoniaku do Milevského potoka a následný úhyn ryb. Společnost se proti sankci neodvolala, pokuta je pravomocná. Pokuta mohla být až milion korun, firma Agpi projevila podle ČIŽP okamžitou snahu, aby zajistila neškodnou likvidace závadných látek, díky tomu je sankce nižší. Včera to řekla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Vyjádření firmy Agpi novináři zjišťují.
(Celý text)

Dobrá, zlá i ošklivá: Jak si stojí města, coby naše životní prostředí?
9. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Je environmentálně šetrnější život v malém městečku či na vesnici, nebo v metropoli? Pohled na to, zda města představují z hlediska klimatických změn spíše problém nebo jeho řešení, se různí. Záleží na interpretaci. Co je zapotřebí vzít v potaz? O tom nezávisle na sobě píše BBC a TreeHugger .
(Celý text)

U Litvínova se objevila tularémie u uhynulého zajíce
9. ledna 2020 00:35

LITVÍNOV (ČTK) - Po třech letech se v okolí Litvínova opět objevila tularémie. Infekční nemoc přenosnou i na člověka zjistili veterináři u jednoho uhynulého zajíce koncem loňského prosince v Chudeříně. Krajská veterinární správa proto vydala takzvané mimořádné opatření. Informuje o tom dnes server iDNES.
(Celý text)

Pouze rok 2016 byl teplejší než loňský, uvádí evropští experti
9. ledna 2020 00:30

(ČTK) - Rok 2019 se v historickém srovnání zařadil hned za rok 2016 coby druhý nejteplejší v záznamech meteorologů. Oznámil to včera evropský program Copernicus, který monitoruje klimatické změny. Průměrná teplota vzduchu byla loni o 0,6 stupně Celsia vyšší, než je světový průměr z let 1981 až 2010, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Včelstva v Česku loni hubili roztoči, pravděpodobně zdraží med
9. ledna 2020 00:27

BRNO (ČTK) - Včelstva v Česku minulý rok decimovali roztoči, kteří měli ideální podmínky k množení. Pravděpodobně kvůli tomu zdraží med, uvedla včera v tiskové zprávě Mendelova univerzita v Brně. Někteří včelaři přišli o všechna včelstva. Přesné údaje o ztrátách za celou republiku zatím nejsou k dispozici.
(Celý text)

Austrálie musí kvůli suchu zastřelit 10.000 divokých velbloudů
9. ledna 2020 00:24

(ČTK) - Australské úřady musí zastřelit 10.000 divokých velbloudů, početná stáda totiž při hledání vody a jídla v suchem a rozsáhlými požáry stižené zemi představují hrozbu pro obyvatele. Zvířata ve vnitrozemí státu Jižní Austrálie působí škody na majetku a jsou nebezpečná pro motoristy. Pětidenní kampaň, při které budou velbloudy zabíjet ostřelovači z helikoptér, začala už včera, píše AFP.
(Celý text)

Toyota plánuje postavit v Japonsku prototyp města budoucnosti
9. ledna 2020 00:20

LAS VEGAS (ČTK) - Japonská automobilka Toyota Motor plánuje postavit v Japonsku prototyp města budoucnosti. To bude získávat energii z vodíkových článků a bude fungovat jako laboratoř pro autonomní vozy, chytré domy, umělou inteligenci a další technologie. Obyvateli mají být převážně zaměstnanci a průmysloví partneři. Toyota plán představila na veletrhu spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas.
(Celý text)

Kraj neuspěl u MŽP s námitkami proti těžbě u zdroje pitné vody
9. ledna 2020 00:15

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí odmítlo námitky Jihomoravského kraje k těžbě štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Včera to řekl náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD). Báňský úřad stanovil dobývací prostor, o těžbě ale ještě nerozhodl. Pokud by k ní udělil souhlas, bude se kraj podle Šlapala bránit i soudně. S těžbou nesouhlasí kromě kraje i desítky obcí, bojí se znečištění blízkého zdroje pitné vody pro víc než 100.000 lidí.
(Celý text)

CHKO Orlické hory čelí tlaku na nové terény pro sjezdové lyžování
9. ledna 2020 00:12

RYCHNOV N. K. (ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Orlických horách sílí poptávka po rozšiřování současných nebo po budování nových sjezdovek. Jde o jeden z hlavních problémů, kterému ochranáři v Orlických horách čelí. Řekl to vedoucího CHKO Orlické hory David Rešl. CHKO Orlické hory byla vyhlášena před 50 lety.
(Celý text)

Starostové chtějí sloučit ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí
9. ledna 2020 00:10

PRAHA (ČTK) - Ministerstva zemědělství a životního prostředí by se měla od roku 2026 sloučit do ministerstva pro udržitelný rozvoj. Nový úřad by měl mít na starosti úkoly obou nynějších ministerstev, od ochrany zemědělského půdního fondu, vodního hospodářství až třeba k potravinářskému průmyslu. Počítá s tím novela kompetenčního zákona, kterou ve Sněmovně předložili poslanci Starostů. Nyní ji dostane k projednání vláda.
(Celý text)

Starostové chtějí sloučit ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí
9. ledna 2020 00:10

PRAHA (ČTK) - Ministerstva zemědělství a životního prostředí by se měla od roku 2026 sloučit do ministerstva pro udržitelný rozvoj. Nový úřad by měl mít na starosti úkoly obou nynějších ministerstev, od ochrany zemědělského půdního fondu, vodního hospodářství až třeba k potravinářskému průmyslu. Počítá s tím novela kompetenčního zákona, kterou ve Sněmovně předložili poslanci Starostů. Nyní ji dostane k projednání vláda.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 903 | 904 | 905 | 906 | 907 | .. | 2142 | Další
Další články:
9. května 2024 05:55
8. května 2024 05:45
7. května 2024 06:02
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59

Online diskuse
V Českém Švýcarsku zasahovali hasiči kvůli požáru od ohňostroje
9. května 2024 21:46

PRAHA (ČTK) - V národním parku České Švýcarsko dnes večer zasahovali hasiči kvůli požáru, který s největší pravděpodobností vznikl v souvislosti s odpalováním ohňostroje. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus. Hořelo na malé ploše na skále nad parkovištěm u hotelu Klepáč. Dnes je přitom v terénu s ohledem na státní svátek v Německu a zvýšenou návštěvnost oblasti více policistů a strážců.
(Celý text)

Z PETky zase PETka. Zálohování slibuje výrazný pokles odpadů. Podpoří cirkularitu a udržitelnost
9. května 2024 13:18

PRAHA (MŽP) - Aby se v příkopech nepovalovaly plasty a z „PETek“ nebyly jen koberce do aut. Zavedení zálohového systému nabízí další cestu, jak lépe a efektivně třídit některé jednorázové nápojové obaly – PET lahve a plechovky. Zálohování má podpořit recyklaci, zvýšit sběr, snížit množství odpadu a zredukovat jeho odhazování v přírodě i ve městě. Kromě toho reaguje na evropské nařízení, které pro členské státy navrhuje povinný zálohový systém na PET lahve a plechovky, pokud země nebudou do roku 2026 schopny vysbírávat 90 % nápojových obalů. Neřešíme tedy, jestli ano, nebo ne, ale jak. Nový systém zálohování doplní stávající systém třídění.
(Celý text)

České SÚRAO bude u zkušebního provozu prvního hlubinného úložiště ve Finsku
9. května 2024 12:52

(ČTK) - Češi se zúčastní zkušebního provozu celosvětově prvního hlubinného úložiště radioaktivních odpadů ve Finsku. Zástupci české Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) budou na místě od podzimu sbírat zkušenosti pro přípravu úložiště v Česku. V tuzemsku správa zatím připravuje geologický průzkum čtyř vyhlédnutých lokalit pro úložiště. Původně měl průzkum začít na začátku letošního roku, SÚRAO však dosud čeká na vyřízení povolení k průzkumu od ministerstva životního prostředí (MŽP). Zpoždění v celé přípravě úložiště, které by mělo být v provozu od roku 2050, ale podle správy zatím nehrozí, sdělili zástupci SÚRAO. Finské úložiště by mělo zahájit ostrý provoz v příštím roce, Češi ho chtějí využít jako vzor.
(Celý text)

Do Česka přiletěla slavná britská bioložka a znalkyně primátů Jane Goodallová
9. května 2024 12:50

PRAHA (ČTK) - Slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová přiletěla do Česka. V pátek mohou zájemci přijít na přednášku, která se bude týkat mimo jiné 60 let její práce nebo jejího výzkumu chování šimpanzů. Akce se uskuteční v aule České zemědělské univerzity (ČZU) od 17:00 a vstup je zdarma, informoval Filip Mašek, mluvčí Zoo Praha, která přednášku pořádá.
(Celý text)

Thunbergová odešla od soudu s pokutou za neuposlechnutí příkazů policie
9. května 2024 12:38

STOCKHOLM (ČTK) - Švédskou klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou potrestal stockholmský soud pokutou za neuposlechnutí příkazů policie. Jednalo se o dva případy z letošního března, kdy mladá aktivistka blokovala vstup do švédského parlamentu a policie ji musela společně s dalšími protestujícími odtáhnout. O výsledku soudu informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Japonsko přidá plejtváky myšoky na seznam komerčně lovených velryb
9. května 2024 09:55

TOKIO (ČTK) - Japonsko zařadí plejtváky myšoky na seznam komerčně lovených velryb. Informoval o tom dnes mluvčí japonské vlády Jošimasa Hajaši. Japonsko obnovilo komerční lov velryb před pěti lety poté, co země vystoupila z Mezinárodní velrybářské komise (IWC), napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Volkswagen a BMW varují před cly na dovoz elektromobilů z Číny do EU
9. května 2024 09:54

(ČTK) - Vedoucí představitelé německých automobilek Volkswagen a BMW varovali před zavedením nových cel na dovoz elektromobilů od čínských výrobců do Evropské unie. Takový krok by podle nich mohl vést k odvetným opatřením, ohrozit ekologické plány EU a poškodit automobilky, které do EU dovážejí auta vyrobená v Číně. Informovaly o tom agentura Reuters a list Financial Times (FT).
(Celý text)

Evropská komise vyhlásila ceny LIFE. Mezi nejlepšími je i český projekt LIFE Tree Check
9. května 2024 05:39

PRAHA (Ekolist) - Velkého úspěchu dosáhl český projekt LIFE Tree Check, který se dostal do každoročního finále Občanské ceny #LIFEAwards24, kterou od roku 2006 uděluje Evropská komise nejinovativnějším, nejinspirativnějším a nejefektivnějším projektům z programu LIFE.
(Celý text)

Obnovitelné zdroje loni měly na výrobě elektřiny podíl rekordních 30,3 procenta
9. května 2024 02:18

LONDÝN (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie měly na celosvětové výrobě elektřiny loni rekordní podíl 30,3 procenta. To bylo o 0,9 procentního bodu více než v roce předchozím. Příčinou je zvýšení kapacit solárních a větrných elektráren, vyplývá ze zprávy, kterou zveřejnil institut Ember.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Soud přikázal smazat z webu záběry z chovu kuřat farmy Rabbit
9. května 2024 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Krajský soud v Českých Budějovicích v předběžném opatření přikázal spolku Obránci zvířat (Obraz), aby z internetových stránek vymazal záběry tajně pořízené v chovu kuřat na farmě Rabbit Trhový Štěpánov. Soudce tak vyhověl žádosti Rabbitu. Obránci zvířat, kteří kritizují podmínky chovu rychle rostoucích kuřat a vymezují se zejména proti řetězci Albert, podali proti verdiktu odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. Napsal to server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Stavební firmy snižují produkci CO2, neutrální chtějí být před rokem 2050
9. května 2024 01:35

(ČTK) - Největší české stavební firmy se postupně snaží snižovat ekologickou náročnost a produkci skleníkových plynů. Úplné uhlíkové neutrality chtějí dosáhnout několik let před závazkem Evropské unie učinit tak do roku 2050. Snižování emisí je podle stavebních firem oslovených ČTK ale postupný proces a ve většině případech se tak na přechod připravují už nyní. Nejčastěji se snaží negativní dopad na prostředí omezit využíváním recyklovaných materiálů či využíváním udržitelných zdrojů energie a moderních technologií.
(Celý text)

Plzeňská zoo postaví nový skleník s tropickým pralesem a africkými motýly
8. května 2024 23:53

PLZEŇ (ČTK) - Nový skleník s tropickým pralesem, želvami obřími a s pestrými africkými motýly postaví plzeňská zoologická zahrada. Má ji to umožnit zhruba jednadvacetimilionová investice jejího zřizovatele, města Plzně, z přebytku loňského hospodaření.
(Celý text)

Na Přerovsku se nečekaně objevili arktičtí ptáci kamenáčci pestří
8. května 2024 18:09

PRAHA (Ekolist) - V těchto dnech se na podmáčeném poli u obce Vlkoš objevilo hejnko osmi kamenáčků pestrých. Jde o bahňáky kteří žijí v arktidě na pobřeží Skandinávského poloostrova a jen velmi vzácně se objevují v době tahu ve střední Evropě.
(Celý text)

Majitelé arény v Seville chtějí dávat dětem lístky na býčí zápasy zdarma
8. května 2024 18:05

SEVILLA (ČTK) - Firma Pagés, která pořádá býčí zápasy v proslulé sevillské aréně, bude poskytovat dětem mladším osmi let vstupenky zdarma. Chce je tak od útlého věku seznámit se španělskou tradicí, o jejímž zachování se v zemi v poslední době vede velmi vášnivá debata, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Vědkyně: Z evoluce rostlin je možné předpovídat, jak se adaptují jiné organismy
8. května 2024 13:19

(ČTK) - Na rostlinách je možné zkoumat takzvanou opakovanou adaptaci, která je důležitá pro pochopení a následné předvídání toho, jak se budou organismy přizpůsobovat svému okolí v budoucnosti, řekla v rozhovoru s ČTK evoluční genetička Magdalena Bohutínská. V současné době pracuje na výzkumu na univerzitě v Bernu, kde opakovanou adaptaci zkoumá na vysokohorských rostlinách.
(Celý text)

Letošní duben byl nejteplejším v historii měření, uvádí unijní služba Copernicus
8. května 2024 11:55

(ČTK) - Letošní duben se jako 11. měsíc v řadě stal nejteplejším v historii měření. V prohlášení to uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus, podle které průměrná dubnová teplota u zemského povrchu činila 15,03 stupně Celsia, a byla tak o 0,67 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020.
(Celý text)

Vědci poprvé popsali "fonetickou abecedu" komunikace mezi velrybami
8. května 2024 09:00

ROSEAU (ČTK) - Vědci zkoumající vorvaně žijící v okolí karibského ostrova Dominika poprvé popsali základní prvky jejich vzájemné komunikace, což by jednou mohlo přispět k lepší ochraně tohoto druhu, píše agentura AP.
(Celý text)

V Libereckém kraji vznikají nové mokřady a tůně
8. května 2024 01:18

LIBEREC (ČTK) - Nové mokřady a tůně vzniknou v Libereckém kraji díky takzvaným norským fondům. Cílem projektu libereckého Institutu pro udržitelný rozvoj (IPUR) je zpestřit krajinu a zlepšit podmínky pro život více než 20 chráněných druhů rostlin a živočichů. Jeho klíčovým výstupem je 77 nových tůní na území kraje, nejvíc jich krajinu zpestří v okolí Jablonného v Podještědí a u Nového Boru, sdělil ČTK za institut Jan Korytář. Z norských fondů získala organizace na projekt 5,2 milionu korun.
(Celý text)

Táborská zoo v červnu otevře záchranné centrum pro chladnomilné šelmy
8. května 2024 01:09

TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada v červnu otevře záchranné centrum pro chladnomilné šelmy. Náklady činí 13 milionů korun. Centrum CITES poskytne zázemí pro zvířata, jejichž majitelé se o ně z různých důvodů nedokážou postarat. Záchranné centrum zahájí provoz 12. června, informoval mluvčí táborské zoo.
(Celý text)

Pařížské muzeum vystavuje tapiserie, které se lidským dotekem rozsvítí
8. května 2024 01:04

PAŘÍŽ (ČTK) - V pařížském muzeu moderního umění Palais de Tokyo v těchto dnech návštěvníci dostávají pro muzeum neobvyklé instrukce: sahejte na exponáty. V prostoru totiž visí tapisérie, které se pod lidským dotekem rozsvítí a začnou hrát, láká na výstavu agentura AFP.
(Celý text)

Pařížské muzeum vystavuje tapiserie, které se lidským dotekem rozsvítí
8. května 2024 01:04

PAŘÍŽ (ČTK) - V pařížském muzeu moderního umění Palais de Tokyo v těchto dnech návštěvníci dostávají pro muzeum neobvyklé instrukce: sahejte na exponáty. V prostoru totiž visí tapisérie, které se pod lidským dotekem rozsvítí a začnou hrát, láká na výstavu agentura AFP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2142 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama